Renault® 14 Be strijd tegen het analfabetisme - de toestand van vandaag HAAL aantrekkelijker uitgevoerd Zwerven met de kameri door oude steden zijn alle Renault personenauto's uitgerust met: - mistachterlicht - alarmknipperlichtinstallatie - automatische rolgordels - achterruitverwarming RENAULT BEDRIJFSWAGENS De Renault 4 F4 Bestel, de Renault 4 F 6 Bestel en de Renault 5 Bestel zijn in de 1979 uitvoeringen voor zien van binnenverlichting in de laadruimte. De Renault 12 Bestel blijft voor het modeljaar 1979 ongewijzigd. Verbeteringen op de Estafette mo- Analfabetisme is zo oud als de be schaving - nieuw is het bewustzijn hoezeer het niet kunnen lezen en schrijven in strijd is met de mo derne opvattingen van menselijke waardigheid en hoezeer een sa menleving erdoor kan worden ge remd in haar ontwikkeling. Dit bewustzijn is zelf het gevolg van een grote maatschappelijke ver andering: in minder dan ander halve eeuw is het lezen en schrijven, veranderd van iets dat gereserveerd was voor een be voordeelde minderheid tot iets waartoe tweederde der mensheid toegang heeft. Het percentage ana lfabeten daalde van 1950 tot 1970 nog eens van 44,3 tot 34,2 en dat proces gaat door. van de strijd tegen het analfabe tisme en niet alleen door oproepen zoals tijdens algemene vergaderin gen van de Unesco te horen waren, Gewapend met positieve en nega tieve ervaringen die de Unesco sa men met andere VN-organisaties opdeed tijdens het experimentele programma voor bestrijding van het analfabetisme van 1967 tot 1973, hebben verscheidene landen nieuwe nationale campagnes op gezet die succes boekten, zowel kwalitatief als kwantitatief. Tan zania bijvoorbeeld presteerde het tussen 1967 en 1975 het percentage analfabeten van 67 omlaag te bren gen tot 39 - en dit is een land dat financieel en materieel bepaald niet in een gunstige positie is. De politieke wil echter was er en is er ook tijdens de campagnes om door bibliotheken, plattelandsbladen, radio en andere middelen de nieuwe geletterden te helpen hun lees- en schrijfkunst te behouden en te verbeteren. Iran is een ander, vergelijkbaar voorbeeld hoe duidelijk uitgespro ken politieke wil kan fungeren als een hefboom om alle materiële, fi nanciële en menselijke middelen doelmatig voor lange termijn in ac tie te brengen. De eigen onderzoe kingen van de Unesco en de erva ringen in deze en andere landen to nen dat er voldoende kennis is van de strategieën en methoden om iets te bereiken in de bestrijding van het analfabetisme. Belangrijk daarbij is het geen doel in zichzelf te maken van het verbreiden der lees- en schrijfkunst maar dit toe te passen binnen een wijder verband van maatschappelijke hervormin gen. Of, zoals de directeur-generaal van de Unesco het eens formuleer de „Iedere keer dat een regering het analfabetisme ging bestrijden als middel om een weg te openen naar andere sociale veranderingen, zijn de resultaten positief geweest". dellen zijn reeds gedurende het jaar 1978 doorgevoerd. Deze bestonden uit de toepassing van een zelfden kende ventilator, een verbeterd uit- s laatsysteem en de toepassing van nieuw ontworpen stoelen. Hiermee is het comfort voor de be stuurder en de bijrijder sterk verbe terd De zeer veelzijdige Renault Rodeo modellen zijn voor 1979 nagenoeg ongewijzigd afgezien van een 6-cyferige km-teller Een aantal van bovengenoemde wijzigingen zal in de. loop van het nieuwe modeljaar worden doorge voeld. Wijzigingen voorbehouden. Dat wil overigens niet zeggen dat het probleem eigenlijk al is opge lost. Als men percentages laat voor wat ze zijn maar de werkelijke aan tallen beziet is het beeld aanzien lijk minder bemoedigend. Weer de jaren 1950 en 1970 vergelijkend is het aantal analfabeten van 700 mil joen gestegen tot 800 miljoen..In een aantal lan'den van de derde we reld lijkt men bij de strijd tegen het analfabetisme gestuit te zijn op onbedwingbare barrières - voor namelijk het tekort aan mankracht en materiaal. Het is haast onvermijdelijk dat wie een beperkte schoolopleiding krijgt maar stamt uit een ongelet terd milieu zeer gemakkelijk te rugvalt in het analfabetisme He laas groeit dit milieu: het aantal kinderen in de leeftijdsgroep tus sen zes en elf jaar dat niet naar school gaat steeg van 121 miljoen tot-. 130 miljoen, zodat een nieuwe generatie ongeletterden het le gioen der volwassen analfabeten komt versterken. Zulke cijfers verklaren waarom in ternationaal met nieuwe heftigheid wordt geageerd voor intensivering HOLTENS NIEUWSBLAD - 1 SEPTEMBER 1978 - PAG. 21 onderscheidt zich uiterlijk door de sportief ogende velgen. Beide versies zijn van een vernuftig opklapsysteem voor de hoeden- plank voorzien. Voorjaar 1979 zal een derde versie, de Renault 14 TS, in ons land le verbaar zijn Deze Renault 14 TS heeft dezelfde motor als de Renault 14 en 14 GTL doch levert een ver mogen van 50,5 kW bij 6000 omw /min De topsnelheid be draagt 155 km./u Op de andere modellen zijn voor het nieuwe jaar ook de nodige ver beteringen aangebracht RENAULT 14 Met de introductie van de Renault 4 GTL beleeft dit model een ware comeback Dit succes van de Re nault 4 GTL is er de oorzaak van dat de Renault 4 Safari, vanwege productiecapaciteit, niet meer le verbaar zal zijn De verbeteringen op de Renault 4 modellen beperken zich voor 1979 tot een 6-cfJferige km teller en het feit dat de goedkoopste uitvoering, de Renault 4, nu ook voorzien is van een achterruitverwarming. RENAULT 5 Op de Renault 5 modellen voor 1979zullen voortaan ook 6-cijferige km tellers gemonteerd zijn Eve neens krfjgt de Renault 5. de stan daarduitvoering vanaf 1979 een achterruitv erwarming De Renault 5 TL 1979 model is uit erlijk te herkennen aan iets gewij zigde velgen, waarbij de wieldop pen zijn komen te vervallen. De'Renaults 5 GTL en 5 Automatic zijn vanaf het 1979 model uitgerust met een elektrische rultesproeier, zoals ai op de 5 TS en 5 Alpine ge monteerd is Verder is de Renault 5 OTL nu uit gerust met dezelfde stoelen als die van de Renault 5 Automatic, name lijk voorzien van aangebouwde hoofdsteunen Tenslotte is de Renault 5 Alpine voortaan uitgerust met een fraai digitaal klokje. RENAULT 6 Op de basisultvoertns van de Re missie, zijn voor 1979 praktisch on gewijzigd gebleven. RENAULT 18 De geheel nieuwe serieRenaults 18 zal vanaf 4 oktober a.s. in ons land leverbaar zijn. RENAULT 20 De wijzigingn voor 1979 op de Re nault 20 TL, de Renault 20 OTL en de Renault 20 TS, waarvan de twee laatsten zoals bekend, van stuur bekrachtiging zijn voorzien, beper ken zich tot het als extra leverbare zonwerend glas In 1979 zal dit in een bronskleur uitgevoerd zijn. De twee snelheden van de ruitewis- sers worden op het 1979 model van de Renault 20 TS aangevuld met een intervalstand (8 wisslagen per minuut). RENAULT 30 TS Door verhoging van de compressie van 8,7.1 tot 9,2 is het vermogen van de V-6 motor in de Renault 30 TS gestegen tot 94.7 kW (DIN)/128 pk (DIN) bij 5500 omw./min Het tot de standaarduitvoering behorende zonwerend glas zal ook op de Renault 30 TS voortaan in een bronskleur zijn uitgevoerd. Naast de reeds aanwezig zijnde op bergruimte is er op de zonneklep- pen ruimte geschapen om wege nkaarten op te bergen. RENAULT ALPINE A310-V-6 Ook op deze rasechte sportwagen uil de Renault/Alpine fabriek te Dieppe zijn een aantal wijzigingen voor 1979 aangebracht. Door een inhoudvergroting van de benzinetank tot 63 liter is de actie radius vergroot De grote achterruit (in feite de tweede achterruit) is nu uitgerust met een achterruitverwarmmg De raam- en portieromlijstingen zfjn op het 1979 model matzwart uitgevoerd terwyi in het interieur de gewijzigde portlerarmsteunen en zonnekleppen opvallen Tens lotte is het 1979 model voorzien van een krachtiger passeerhoorn. Renaultmodellen zeer compleet uitgerust Met ingang van de 1979 modellen Verbeteringen op de Renault 1979 modellen. De Introductie in ons land van de Renaults 18 is niet het enige nieuws dat Renault voor 1979 in petto heeft. De geheel vernieuwde Renault 14 serie is voor wat betreft het be staande Renault gamma, het be langrijke nieuws voor het model jaar 1979. De Renault 14, de basisuitvoering, is vanaf het modeljaar 1979, nog completer uitgerust. Rembekrach- tiging en verstelbare rugleuningen op de voorstoelen zijn de belang rijkste verbeteringen Verder beho ren achteruitrijlampen, achter ruitverwarming, elektrische rui tensproeier, opbergvakken op de voorportieren en een rechterbui- tenspiegel tot de standaarduitrus ting. Naast bovengenoemde Renault 14 is er voor 1979 een compleet nieuwe vcioie, de Renault 14 GTL. Deze zeer luxueus uitgevoerde Renault 14 GTL is onder andere voorzien van een fraaie middenconsole met een quartz klokje en een radios- peakerruimte. Een afsluitbaar dashboardkastje met verlichting, opbergvakken op beide voorpor tieren, een kaartleeslampje en de fraaie velours bekleding complete ren het interieur. De Renault 14 GTL heeft, net als de Renault 14, 2 buitenspiegels maar nault 6 zit, vanaf het 1979 model een achteruitverwarming. Daar mee zijn alle Renault personena uto's, behalve de combiversies van de bestelwagens, nu voorzien van een achterruitverwarming. Voor het overige zijn de Renault 6 en de Renault 6 TL praktisch on gewijzigd voor het modeljaar 1979. RENAULT 12 Vanwege de introductie van de Re naults 18 heeft men de productie van de Renault 12 TS en de Rena ult 12 Automatic beëindigd. De overige Renault 12 modellen blijven echter de komende jaren onverminderd leverbaar. Afgezien van enkele kleine technische ver beteringen blijven de Renault 12 modellen voor 1979 ongewijzigd. RENAULT 15 EN RENAULT 17 De sportieve coupé's van Renault, de Renault 15 en 17 hebben voor het modeljaar 1979 geen wezenlijke wijzigingen ondergaan. Wel is het vermelden waard dat de Renault 17 TS voorzien is van elec- tronische ontsteking welke het starten bij koud weer sterk verbe tert. Daarnaast heeft de Renault 17 TS fraai gestyleerde velgen gekre gen. RENAULT 16 De Renault 16 TL en de Renault 16 TX, evenals de respectievelijke versies met automatische trans- Maar het ging over het maken van een foto-colla ge. Het eerste werk is nu: het uitzoeken van de foto's die een zo kompleet mogelijk beeld geven van je leven. Die plaat moet er "beslist in. En die kan gemist worden. Je houdt er bij dat selekteren al rekening mee dat straks familie en vrienden zon collage met aandacht zullen bekijken om te zien of zij er wel op staan. Als de foto's zijn gekozen, wordt er een groot stuk karton mee belegd Alle foto's schots en scheef door elkaar en over elkaar heen. Als alles zo is ingedeeld, dat het geheel er wat evenwichtig uit ziet, worden de foto's met een likje lijm vastgeplakt, 't Beste is om hiervoor rubber- cement te gebruiken, wa-v dan kun je de foto's later weer onbeschadigd van elkaar trekken. Een glasplaat er voor met een paar klemmen, die van de achterkant en het glas één geheel maken en de collage is klaar Met eenvoudige middelen heb je dan een persoonlijke wandversiering, die er bovendien voor zorgt, dat de foto's zinvol werden gebruikt. van de NS. In bijgaand artikel wordt verteld hoe je, zwervend door deze steden, met boeiende fo to's thuis kunt komen. Laatst heb ik een artikel gelezen over het maken van een foto collage. Dat is een verzameling foto's, die een beeld geeft van de hele familie- en vriendenkring De foto's worden geplakt in een lijst of op een stuk karton, waar een glasplaat voor gaat. Zo'n collage is dan een erg originele wandversiering Je kunt er zo nu en dan een foto uithalen en er een nieuwe voor in de plaats zetten om hem aktueel te houden Kortom... ik zag wel iets in zo'n collage vooral omdat ik nogal wat foto's heb. die met in een album zijn geplakt. Dat werd dus een avondje gezellig oude foto's bekijken. Vaak lachen om vroeger, maar soms bekijk je zo'n foto met weemoed. Een fotoverzameling is net een legpuzzel van je leven. Goed idee voor mensen, die graag naar mooie dingen kijken en die ook willen fotograferen: ga 's zwerven door een oud stadje met de kamera in de hand. Ontdek de schoonheid van huizen, die zijn ge restaureerd in oude luister, wan del over romantische pleintjes en geniet van de rust en grootsheid van een kerk uit vroeger eeuwen. Wie op zo'n wandeling de kamera gebruikt, houdt er beslist een serie mooie foto's aan over. Wandelen met de trein De meest Ideale manier om Hol landse steden te verkennen is...per trein. De NS heeft namelijk een heel programma samengesteld, waarin maar liefst vier en dertig plaatsen zyn opgenomen, die om de een of andere reden interessant zijn. Mee stal gaat het om steden, waarin het verleden door zorgvuldig restauratie-werk met zorg is be waard. Fotogenieke onderwerpen Wie de schoonheid van de Hol landse steden wil ontdekken en met de kamera vast wil leggen kan terecht in de plaatsen, die in het NS-programma zijn opgenomen. Aan de hand van een routebe schrijving kom je dan bij' de mooiste plekjes. Alle zwerftochten zijn namelijk opgesteld door des kundigen, die er in de beschrijving ook vaak een korte toelichting bij geven. In vele oude Hollandse steden zijn erg veel mooie fotomotieven te vinden. Een groot aantal van die fotogenieke steden zijn opgeno men in het attraktieprogramma genieke onderwerpen, dat de ka mera druk werk heeft. Writer geeft extra kansen Omdat je op die stadswandeling vaak grachten of rivieren tegen komt. is het mogelijk originele fo to's te maken van huizen, die weerspiegeld worden in het water. En van karakteristieke bruggen en mooie doorkijkjes Wie daarbij rus tig de tijd neemt om met zorg een goed opnamestandpunt te vinden, heeft door het water extra kansen voor kreatieve platen. Ook voor filmers Het spreekt vanzelf, dat wie zo'n zweftocht maakt door een van die steden, dan ook veel motieven ont dekt voor de filmkamera. Wanl oude steegjes en pleintjes mei wandelaars en fietsers, grachten met boten, detail-opnamen van versieringen in de muren van ge restaureerde huizen...er is ook voor de smaifilmer veel te genieten en te filmen als hij gaat zwerven door dt oude steden van ons land. Vier en dertig plaatsen In dat programma-boeKje me', ruijn honderd NS-attracties zijl vier en dertig wandelingen opge nomen door steden en dorpen, di< toeristisch van belang zijn. Daarbj zijn stadjes als Hoorn en Enkhui zen, Zierikzee, Alkmaar en Gouda Maar pok de grote steden als Am sterdam, Rotterdam en Utrecht Elke wandeling start bij het statioi en meestal zijn ze 4 a 5 km. lang. Gratis verkrijgbaar Het programma, waarin NS dagtochten en attracties zijn ver meid, is gratis verkrijgbaar op ell NS-station, Het is wel de bedoeling dat wie zo'n wandeling wil makel in de betreffende plaats aankom per trein. En dat betekent, dat mei ook geen parkeerproblemen heef en - alleen met de kamera in di hand - zorgeloos de wandeltoch vanaf het station kan beginnen. praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik Fotogenieke onderwerpen Wie zo'n stadswandeling met de kamera maakt, kan schilderach tige straatjes fotograferen. Zet oude mooi-gerestaureerde huizen op de plaat. Legt vaak erg fraaie geveltjes vast. Richt de kamera op grappige uithangborden en bijzon dere gevelstenen. En loop met zyn ototoestel zoekend om prachtige oude kerken en fotografeert ge brandschilderde ramen. Er zyn in die Hollandse steden zoveel foto-

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17