auto Verkoop nieuwe auto's naarrekord aantallen De komende maanden sses-b veel en interessant autonieuws rij- impressie Chrysler 1610 Race-nostalgie op Nürburgring Onderweg clktueel allerlei De animo om met sport- en raceauto's van vele tientallen jaren geleden en uit de naoor logse tijd aan races deel te nemen groeit gestaag. Op vele circuits in Europa vinden dit soort evenementen regelmatig plaats. Op Zandvoort geeft de HAEC, de Historische Auto Race Club, vaak acte de pre sence. En niet alleen de bezit ters en rijders beleven span nende en aangename uren, ook de toeschouwers komen in steeds grotere aantallen naar deze evenementen. Enkele we ken geleden werd op het korte parcours van de beroemde Nürburgring voor de 6e keer een driedaags evenement geor ganiseerd waaraan maar liefst vele honderden automobielen en motorfietsen deelnamen. Stond het vorig jaar de race in het teken van Mercedes Benz met beroemde coureurs als Fangio, Stirling Mos, Her mann Lang, Karl Kling, en vele anderen, die legendarische auto's met de ster reden, dit jaar was als thema 30 jaar Ferrari Grand Prix en 80 jaar Opel auto's gekozen. Inderdaad namen er 2 Grand Prix Fer rari's aan deel, waarvana één exemplaar, waarschijnlijk de fraaiste die nog te vinden is, eigendom is van een Nederlan der. Verder tientallen fraaie en unieke exemplaren uit de fa briek van Ferrari in Maranello en Modena. Het race-pro gramma, bestaande uit vele onderdelen, werd snel en voor treffelijk afgewerkt. In de on derkomens voor de auto's wa ren bizondere exemplaren van alle beroemde merken te zien. Ook Jaguars, Aston Mar ins. Lotussen, Bugatti's, ERA's wa- Uiterlijk bepalend Het uiterlijk bepaalt vaak de animo voor iets. Bij de Chrys ler geldt dit ook. We hebben al eens bij een vorige gelegenheid geschreven dat een grondige face-lifting van het voorfront de auto aan aantrekkelijkheid zou kunnen doen winnen. Maar de auto is gebleven zoals hij is. In de klasse van 1800 k 2000 cc. en dat geldt voor de prijs eveneens, is zeer veel te koop. Het behoeven lang niet altijd de modernste modellen te zijn die het meest gevraagd wor den. Dat bewijst de 504 van Peugeot wel, die in die klasse de meest verkochte auto is. Niet alleen dit jaar, maar al jaren. Nu is Chrysler France tot het Peugeot-Citroên con cern toegetreden en of dat voor de modelpolitiek op lange termijn consequenties zal heb ben, weten we niet. Het is wel zo dat al langere tijd geleden in een Duits autoblad een nieuw model aangekondigd werd. We zouden het bijna vergeten zijn, ware het niet dat een ander Duits autotijdschrift recentelijk de tekening publi ceerde en aankondigde dat in de loop van 1979 de nieuweling z'n debuut zou kunnen maken. Wachten daarop is geen lo nende zaak, want er kan nog van alles gebeuren. Het zal met de Chrysler 1610 en 2 li ters de komende tijd wel zo blijven als het nu is. Een vrij constante vraag en een markt aandeel van ca. 0.3%. motor is anders. Een 4-cilinder met^een inhoud van 2300 cc. komt in het Italiaanse pro gramma niet voor, in de vijfti ger jaren was het een 1900 versie die rond 1960 opgehoord werd tot 2100 cc en bestemd was voor de Alfa 2000. In Bra zilië vergrootte men nogmaals de basismotor en die zit nu in de 2300 Rio. ren er te kust en te keur te zien. Bezoekers mochten tegen betaling een blik achter de schermen brengen. In de on derkomens en de parkeerplaat sen waar de sport- en racewa gens gestald werden en even tuele reparaties uitgevoerd worden, is altijd veel te zien. Wie verre reizen maakt, kan veel verhalen, Het is een al gemeen hekend spreekwoord, dat veel waarheid inhoudt. Maar wie korte reisjes maakt, kan ook het één en ander be leven. In ons land zijn de af standen niet zo groot dat de eerste zin van toepassing zou kunnen zijn op hetgeen we kort geleden in een restaurant meemaakten. Wanneer je de hele dag op pad bent, bestaat af en toe de behoefte om wat te gaan drin ken en één of twee keer een hapje te eten. Nu in de na middag stopten we bij een mo tel met een groot restaurant aan één van de belangrijkste verkeersaders van ons land. We nuttigen een licht verteer bare maaltijd bestaande uit een kopje soep, een glas melk en een pasteitje. Drie onderde len uit een gevarieerde menu kaart, die snel klaar kunnen en behoren te zijn. De soep zal zeker tegen etenstijd wel warm staan, de melk komt zo uit de koelkast en het pasteitje moet even met een ragout gevuld worden. Goed, de soep kwam eerst, echter zonder zout, na lang wachten het pasteitje en daarna pas de melk. We maakten maar geen aanmer king want de obers deden hun uiterste best en waarom zou je niet even gemakkelijk gaan zitten na een lange rit, alhoe wel iets drinken vooraf gewoon fijn is ondanks dal we melk kozen, hetgeen men in een res taurant nog wel eens opmerke lijk vindt. Bij het verlaten van het restaurant kwam de ober even naar ons toe en fluisterde ons in de oren; Mijnheer, in de keuken is het een grote rot zooi. Daar moesten we het als gast bij een gerenommeerde zaak dan maar mee doen. Proost. In Zwitserland werden gedu rende de eerste zes maanden van dit jaar 14% meer auto's verkocht Dat houdt in een aantal van 152.000 stuks. Ruim 42.4% van d verkochte auto's was afkomstig uit Dusland. In het vergelijkbare tijdvak van 1977 was dit 45.2%. Franse au to's werden iets beter ver kocht In 1977 ruim 22.2%, nu 23%. De Japanse merken ver kochten 5500 stuks meer dan in 1977. In de meeste Westeuropese landen stijgt de vraag naar autoradio's nog steeds. Vooral radio's met keuze toetsen en casetterecorders zijn in trek. In West-Duitsland is momen teel meer dan 75% van alle auto's uitgerust met een radio. In 1975 was dit 60%. Naar verwachting zullen in 1982 90% van alle auto's met een radio zijn uitgerust. In ons land ligt dit op dit moment op 64% en in Zweden op 60%. De nieuwste uitvoeringen van de 127, de 131 en de 132 zijn goed aangeslagen en wanneer de Ritmo leverbaar is, dan B B _B 131 C0UPé, een Alfasud Ook de Passat diesel zal heel binnenkort leverbaar zijn en volgens geruchten komt cr een Audi 100 met 6-cilinder diesel. de bank achter, die ook 2 voorgevormde ruimtes heeft, biedt een uitstekende zit met veel zijdelings houvast. Been ruimte is er ruim voldoende. Het dashboard, ook altijd nog van dezelfde vormgeving, heeft vier ronde klokken die gelijke afmetingen hebben. De duide lijkheid laat niets te wensen over. Het geheel wordt over kapt door een dikke flexibele rand. De stand t.o.v. het stuurwiel is goed en alle be dieningsorganen als pedalen, versnellingshandle, knoppen en handles aan het stuur zijn ge makkelijk bereikbaar. De 4 portieren gaan wijd open en laten een gemakke lijke instap vooral voor toe. Achter loopt de zijdaklijn wat schuin weg, waardoor het in- en uitstappen wat gewenning vraagt. De kofferruimte is dus danig groot dat er voor 4 in zittenden een ruime hoeveel heid reisbagage meekan. Al eerder in een test schreven we dat de 1800 en de 2 liter goede caravantrekkers zijn. Acceleratie- en verbruikscij fers zijn gelijk aan het gemid delde in deze inhoudsklasse. Bij rustig rijden kan men uit komen met 10.5 a 11 liter op 100 km. De Chrysler folder geeft een max. aanhangergewicht op van 1150 kg., met daarbij een noot, dat de ANWB een advies-cara vangewicht van 650 kg. han teert. Een heel groot verschil. Onze ervaring is dat een cara van beladen en al met een gewicht van 850 900 kg. heel goed door beide Chrysler mo dellen getrokken kan worden. Vermogen en koppel, resp. 100 pk. en 15 mkg. bij 3800 toeren, zijn daar ruim voldoende voor. De A.N.W.B. is zeer voorzichtig met haar adviezen in deze, maar gaat er aan voorbij dat een beetje caravan leeg al aar dig in de buurt van de 650 kg. komt. veranderd werd, is op korte termijn ook in ons land te zien en verkrijgbaar. Ook niet zo heel lang meer zal de nieuwe TS uitvoering van de Renault 14 op zich laten wachten. Bij Renault komen van de meeste modellen na langere tijd snel lere uitvoeringen. De laatste Auto-motor und Sport, het toonaangevende Duitse autotijdschrift, meldde onder de kop „Nieuwe auto mobielen uit de gehele wereld" dat vele merken met nieuwe modellen komen. Het zijn Mer cedes, BMW, een opvolger voor de Ford Escort, Porsche met een 928 Carrera, een kleine Opel, een nieuwe VW bestel met achterin geplaatste motor, een Rolls-Royce voor de tach tiger jaren, een opvolger voor de Fiat 126, een 6-cilinder Alfa Romeo, een Lancia Delta, een Zo te zien een geweldige vernieuwing bij een flink aan tal merken. In ons land en en kele andere Europese landen gaat Alfa heel binnenkort een uit Brazilië afkomstige Alfa Romeo 2300 Rio leveren. Deze auto heeft op de foto heel veel weg van de Alfetta 1800 met z'n vier koplampen, maar is qua afmetingen groter. Ook de Een automobilist legde ons de vraag voor hoe het moge lijk kon zijn dat bij één voor band met een binnenband en de andere tubeless het veer- comfort verschillend was. Hij had net het gevoel dat aan de kant waar het wiel met de binnenband gemonteerd zat, de vering harder was. Tegen woordig zijn het veelal tube less banden die om de velgen zitten. Bij diagonaal banden is dit al jaren zo, bij radiaal banden is de uitvoering zon der binnenband nog niet zo lang aan de markt. Voor de oplossing van deze vraag raadpleegden we een banden-deskundige van Vre- destein in Enschede. Het veercomfort kan in wezen niet beïnvloed worden door de montage van een binnenband. Wat wel het geval kan zijn is dat bij het oppompen van de band er een hoeveelheid lucht tussen de binnen- en de bui tenband is blijven zitten. De rondlopende hielen van de band zijn anders dan bij bui tenbanden waarbij wel een binnenband hoort. Daar kan eventuele lucht een uitweg vinden. Bij een binnenbandloze buitenband moet dit herme tisch afsluiten. Het is zeker te voorkomen wanneer iets van de afsluitende laag wordt weg gehaald. Het probleem had men nog nooit eerder gehoord, maar dit leek de gevraagde deskundige het enig juiste antwoord. schijnlijk komt dit omdat het model in Europa vrij con stante verkoopcijfers heeft en nooit echt furore maakte. Het vorige jaar werden er in ons' land bijna 1500 exemplaren verkocht en dat is gezien de vorige jaren bijna gelijk. Op het totaal aantal verkochte auto's komt dit neer op een marktpercentage van 0.3%. Comfortabel rijden De Chrysler biedt op het punt rijden vry veel. Een mo tor met een rustige en soepele loop, die ook behoorlijke toe rentallen niet schuwt. Daarbij is het aspect algemeen com fort, doelende op zitpositie, ruimte, vering, wegligging en ook besturing erg goed. Met een vrij sterk onderstuurkarak ter heeft de auto een goede rechtuitstabiliteit. De niet al te directe besturing werkt precies en niet te zwaar. De remmen, voor en achter met schijven, worden door een prettige be krachtiging bijgestaan. Een remkrachtverdeler draagt zorg dat de remkracht goed ver deeld wordt tussen voor en achter. Het ophangsysteem be staat voor uit Mc. Pherson veerpoten met ingebouwde schokbrekers. Achter een starre as met schroefveren en vier in de lengterichting ge plaatste draagarmen. Voor een stabilisatorstang en achter een dwarsgeplaatste reactiestang. 4 ruime plaatsen Het interieur biedt ruim plaats aan vier inzittenden. De achterbank is breed genoeg om een derde passagier te kunnen herbergen, maar op lange tochten is voor vier alle com fort aanwezig. De goed ge vormde aparte voorstoelen en heeft Fiat vele goede ijzers in het vuur. Vanaf de 9e plaats Golf de meest ver kochte Volkswagen Bij Renault loopt de 5 vooraan Dan volgen Chrysler en Ci- troën. De Franse automobiel industrie bezet dus de 4e, 5e, 6e en 7e plaats met een totaal van 89.261 exemplaren. Daarna volgt Fiat op de 8e plaats. Ja ren behoorde dit merk tot de top, maar het laat zich aanzien dat er een flinke groei komt. De Ritmo moet Fiat naar boven werken In het eerste halfjaar van 1978 is een rekord aantal nieuwe personenauto's verkocht. Het overzicht van de RAI laat zien dat het er in totaal 339.091 waren. In het eerste halfjaar van 1977 waren dit er 321.353. Een stijging van 5.5%. De verwachtingen zijn, dat dit jaar wel eens tegen de 600.000 auto's verkocht zullen gaan worden. Bij de RAI heeft men de indruk dat met de vakantie-periode in zicht veel mensen een nieuwe auto ge kocht hebben. Als koploper fungeerde weer de Opel Kadett Met de andere modellen mee was General Motors goed voor 51.312 ex., dat is 15.1%. Een goede Vaak is het zo dat een ba sismodel voor een volgend modeljaar uiterlijk enkele re touches ondergaat. In Amerika heel sterk, in Europa veel minder. De Japanners brengen ook vrij snel nieuwe modellen uit. De Franse Chrysler was dit niet toebedeeld. Waar tweede werd Ford, waar de Taunus de meeste aantallen op z'n naam kreeg. Met de andere Fords mee werden 39.842 au to's verkocht. Volkswagen blijft goed in de lift zitten met als onbetwiste koploper de Golf. Ver bovenaan staat Opel Op de vierde plaats komt Re nault met 25.715 stuks. Hier loopt de R-5 vooraan. Dan komt Peugeot met 23.036 au to's, waarbij vooral de 504 nog steeds een „bestseller" blijft. Al jaren is dit Peugeots topmodel en daaruit blijkt dat in deze klasse, waarin toch al meer dere merken met nieuwe mo dellen zijn uitgekomen, een wat ouder model het heel goed bfijven doen. Volvo 343 met pookje als alternatief merk. Leyland en Volvo liggen heel dicht bij elkaar met resp. 12.607 en 12.022 stuks. Dan volgt Datsun met 11.340 auto's en op de 15e plaats ligt Mib- subishi met een aantal van 8.220. Het begin is er. In de 2e helft van augustus, wanneer de autofabrieken de vakanties achter de rug hebben en de produktielijnen weer op volle capaciteit draaien, worden de nieuwe modellen gepresenteerd. Datsun stond vooraan en trappelde van ongeduld om het publiek de nieuwe Sunny voor te schotelen. Deze opvol ger van de 120 Y staat inmid dels in de showroom en de eerste gegadigden zullen er eerdaags wel in rondrijden. Een test van de Sunny is in voorbereiding en zal op korte termijn gepubliceerd worden. Dan volgt Leyland met haar Rover 2600. Al veel eerder werd medegedeeld dat de fraaie 3500 een 6-cilinder uit voering zou krijgen met een 2.6 liter motor. Ook deze auto hebben we al even bereden en daarover publiceren we bin nenkort. De nieuwe Audi 80, waar vooral aan het uiterlijk veel Sinds het in productie ne men van de Franse Chrysler tegen het einde van 1970 Is er aan de auto wezenlijk heel weinig veranderd. Bij de in troductie waren er drie vari anten, nu zijn er nog twee. In de beginne was er geen 2 liter automaat, die vormt nu de be langrijkste versie. Dan is er de 1610, een uitvoering met 1800 cc. motor en een gewone versnellingsbak. Jaren werd deze versie onder de benaming 180 gebracht, maar met de in troductie van de 77er model len werd dit gewijzigd in 1610. komen de Japanners met aan top Toyota en dan Mazda. Honda vooral heeft een spec taculaire groei door het Accord model gaf de stoot bij dit

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15