Raad accoord met overeenkomst F.G.H. Vastgoed inzake woningbouw tevoet door de ruige bossen vande TAALPRAATJE HELP j RAADSVER GADERING Correct Voorkeursrecht Voorrang Als of dan Doorstroming GBIO: Deelname cursussen leden ondernemingsraden blijft stijgen Zonder meer HOLTENS NIEUWSBLAD - 1 SEPTEMBER 1978 - PAG. 15 Tijdens de jl. maandagmiddag ge houden raadsvergadering, welke het sluitstuk vormde van de zit tingsperiode van de raad in de oude samenstelling gedurende de pe riode 1974-1978, ging de raad, zon der hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met de Fries-Groningse Hypot heekbank Vastgoed Gemee nschappelijk Eigendom B.V. in- zake'de bouw van 108 woningen in het bestemmingsplan „De Haar". (Het gaat hier in een partiële her ziening en wel om het te bebouwen terrein gelegen tegenover het huis artsencentrum, tegen de spoor baan, ongeveer tussen het politie bureau en de Keizersweg.) De behandeling van het voorstel verliep overigens bepaald niet als hamerstuk want met name de heer H.J Robers (WD) tikte het college behoorlijk op de vingers met zijn opmerking, dat hij het veel correc ter zou vinden wanneer een beslis sing hierover was overgelaten aan de nieuwe raad, welke op 5 septem ber a.s. voor het eerst bijeenkomt. „In wezen stellen wij de nieuwe raadsleden - ongeveer de helft - voor een voldongen feit wat de ge dragslijn betreft in deze moeilijke materie. Ook wat betreft de wijzi ging van het betreffende bestem mingsplan kan de nieuwe raad straks alleen maar ja zeggen want zij hebben geen andere keuze. In het verleden hebben we zo ruim met de tijd omgesprongen. Van waar nu ineens dit paniekvoet bal?", aldus de heer Robers die daarna de trage gang van zaken in zake dit bestemmingsplan nog eens op een rijtje zette. Hij stelde verder dat wanneer B. en W. slagvaardiger hadden gehan deld, de grondprijs niet was ver dubbeld. „Tweeëneenhalf jaar ge leden was het ontwerp al gereed. De gemeente was in onderhande ling met de eigenaar van de grond, maar de grond werd ruim een jaar geleden verkocht aan aannemer Stegeman te Nijverdal. Sindsdien heeft een achttal firma's zich met de bouw bemoeid. In het oorspron kelijke plan waren 133 woningen voorzien en nu gaan van een plan van 108 woningen er maar 35 naar de gemeente. Dit is volgens mij slechte handel", aldus de heer Ro bers die er verder op wees dat nog steeds geen marktonderzoek heeft plaatsgevonden omtrent de wo ningbehoefte. Burgemeester mr. W.H. Enklaar zei dat het college wel degelijk slag vaardig is geweest binnen de vaak lange wegen die de overheid nu eenmaal moet volgen. „De bouw moet nu echter zo snel mogelijk, van de grond. Wachten op de nieuwe raad betekent dat we weer zoveel maanden achter raken. Wij mogen onze verantwoordelijkheid niet uit de weg gaan en een beslis sing durven nemen", aldus mr. En klaar die, tot genoegen van de heer Robers nog meedeelde dat een concept met puntensysteem voor de toewijzing van de kavels onge veer gereed is. Ook de beide wethouders ver klaarden het niet eens te zijn met de kritiek van de heer RotJers, om dat de grondverwerving voor de overheid een veel moeilijker zaak is dan voor particulieren. Met name wethouder Kaan zei dat voor gemeenten al lang een voor keursrecht voor grondaankopen had moeten bestaan. „Ga naar uw politieke vrienden in Haag. zodat deze problematiek uit de weg wordt geruimd. Het verheugt mij te merken dat het CDA thans ook zo ver is dat het op dit punt wil wat Den Uyl gewild heeft." Hoewel de heer Robers bezwaren bleef uitspreken tegen behandeling door de huidige raad, wilde hij ook weer niet zover gaan door hierover een voorstel in te dienen of tegen te stemmen. Het gebruik van de woordjes als en dan kan een enkele keer tot moei lijkheden leiden. In de Middeleeu wen werd na een comparatief of vergrotende trap altijd, zowel in de spreektaal als in de schrijftaal, dan gebezigd. Reeds in de Gouden Eeuw verwaterde dit en vond „als" in de spreektaal ingang. Tegen woordig is het zo, dat als in de spreektaal dan heeft verdrongen. Op zichzelf is daar niet veel op te gen. We horen bijna steeds: hij is groter als zijn broer. Ook in de ge schreven taal ziet men maar al te vaak „als" verschijnen. Toch ver dient het aanbeveling na een com paratief „dan" te schrijven. Zij ver dient meer dan verleden jaar. Hij is groter dan zijn broer. Het verschil tussen beide woorden is een kwes tie van afwegen. Wanneer de balans in evenwicht is, de weegschaal niet doorslaat, gebruikt men als. Heel duidelijk is dit evenwicht in: Het is net zo lang als het breed is. Hij is even groot als zijn broer. Ook: Hij is niet zo groot als zijn broer. Komt het woordje „zo" in de zin voor, nooit „dan" gebruiken. Wanneer de weegschaal doorslaat is „dan" op zijn plaats. Hij is veel zwaarder dan vroeger. Liever lui dan moe. Regel: Na de woorden zo, even en samens tellingen daarvan: als. Er waren evenveel toeschouwers als vorige week. Hij is net zo knap als zijn broer. Het komt niet zozeer op de kwantiteit aan als wel op de kwali teit. Er is evenmin reden om te juichen als om te treuren. In de schrijftaal na de comparatief en na de woorden elders, anders, nie mand, niets, nooit en nergens: dan. Er is niets dan narigheid te melden. ZU is anders dan haar zuster. Nie mand dan hfj kende de ware toe dracht. Niemand anders dan hij kende de ware toedracht. meer op tijd komen, zonder meer op je stuk staan, kan de stoplap „zon der meer" zonder meer (pardon) verdwijnen of vervangen worden door betere woorden: direct, aan stonds, onvoorwaardelijk, voets toots. Bij overtreding van de maximum snelheid zal de politie onvoorwaar delijk (direct) proces-verbaal op maken. Je moet dat niet zonder meer overnemen (voetstoots). He laas steekt zonder meer de laatste tijd de kop weer op, dit in tegenstel ling tot de stoplappen: nooit maar dan ook nooit, niets maar dan ook niets, geen maar dan ook geen. Deze nutteloze overdrijvingen bla zen gelukkig de aftocht. Nooit maar dan ook nooit ben ik daartoe bereid. Niets maar dan ook niets bleef hem bespaard. U begrijpt dat dit onzin is. Nooit en niets alleen is duidelijk genoeg. (Nadruk verboden) De heer H.J. Westerik kreeg desge vraagd de toezegging dat in de overeenkomst met de F.G.H. Vast goed zal worden bepaald dat inwo ners van Holten of zij die econo misch aan Holten gebonden zijn, voorrang krijgen bij de verkoop van de woningen. De gemeenteraad vergadert dins dag 5 september om 20.00 uur, in een openbare bijeenkomst ten ge meentehuize. Aan de orde komen de beëdiging van de leden en de benoeming van twee wethouders. B. en V/. achten het gewenst de be noeming van de leden der commis sies van bijstand en de aanwijzing van vertegenwoordigers in ver schillende instellingen en organen te doen plaatsvinden nadat de por tefeuilleverdeling tussen de leden van het college van B. en V/. heeft plaatsgevonden. In verband hiermee achten zij het dienstig deze benoemingen en aan- zijzingen niet in deze vergadering aan de orde te stellen, maar in een ingelaste vergadering van de raad op 18 december a.s. om 19.30 uur ten gemeentehuize. Er komen daarin geen andere punten aan de orde. Voor de goede gang van zaken wil len B. en V/. tydig vóór de vergade ring van 18 december gaame sug gesties van de fracties ontvangen voor de benoeming van de leden der commissies van bijstand, welke dan bij de stukken ter inzage zullen worden gelegd. Vergadering Sportcommissie De sportcommissie houdt een openbare ledenvergadering op maandag 4 september om 19.30 uur ten gemeentehuize. De agenda zal nader worden bekend gemaakt. Met name de heer H. Meerman (ei gen lijst) pleitte ervoor in het plan meer goedkopere woningwetwo ningen op te nemen, bestemd voor Holtenaren met een smalle beurs, maar dat kon het college hem niet toezeggen. Met name omdat geble ken is dat thans geen goedkopere huurwoningen kunnen worden ge bouwd dan voor een kale huurprijs van minstend f400,- per maand. Verder zei burgemeester Enklaar een stuk belangstelling voor het kopen van een huis te verwachten van Holtenaren die thans in een huurhuis wonen en het zou best wel eens kunnen dat middels door stroming een aantal goedkopere huurwoningen vrijkomt, maar dat zal pas in de nieuwe raad kunnen worden bekeken, aldus mr. En klaar. De heer J. Warrink tenslotte waar schuwde het college er vooral voor te zorgen dat de gemeente het in itiatief bij de realisering van dit hele bestemmingsplan blijft nemen en houden door zelf tijdig op de ge beurtenissen in te springen, na welke opmerkingen mr. Enklaar. zonder hoofdelijke stemming de hamer kon laten vallen. D!EREN Z,JN G0EDE FOTOMODELLEN j Dieren worden veel gefotografeerd. Dat geldt voor huisdieren, maar ook voor bewoners van dieren- tuinen. Wie daar rondwandelt met de kamera in de hand, kan boeiende foto's maken. Belangrijk daarbij is wel de faktor geduld, want dieren werken nooit bewust mee. Daarom is dit zo'n voortreffelijke foto: een ijsbeer die met zijn kop boven water zwemmend wacht op eten. In zijn witte vacht zorgen de donkere plekken voor een goed kontras:; de foto is scherpgesteld op de kop van het dier. Zo'n foto kun je maken met elke kamera. Omdat je natuurlijk niet dichtbij kunt komen, moet er dan wel een uitsnede van de foto worden gemaakt. Deze plaat is trouwens gemaakt met een kleine telelens, wat voor het maken van foto's in een dieren tuin een erg praktisch hulpmiddel is. De deelname aan cursussen voor ondernemingsraadsleden blijft stijgen. Steeds meer onderne» mingsraden melden zich voor zo'n WANDELEN VAN NUNSPEET NAAR HULSHORST: Veel moderne mensen vinden het wat vreemd om te gaan wandelen naar een plaats, waar je ook per trein kunt komen. Zeker als het gaat om de afstand tussen de Veluwse dorpen Nunspeet en Hulshorst, die je per trein in vijf minuten kunt afleggen en waar je, al wandelend over kronkelwegen door de bossen, ruim twee uur over doet. Toch zijn er velen, die de benenwagen verkiezen in kombinatie met de trein. Die gaan "wandelen met NS" en ze kopen, als ze er met de trein aankomen, op het Nunspeetse station wandelkaartje nr. 2. Prijs 5,- en goed voor een heleboel ontspanning, gezondheid en nog twee konsumpties. Plus de routebeschrijving van de wandeling, die we nu gaan maken. Over stoplappen als zodoende, praktisch en met name schreven we al eerder. Verwerpelijk is zeker ook „zonder meer". Het is een le lijke en nietszeggende term, die meestal gevoeglijk achterwege kan blijven. Bovendien beschouwen vele taalkundigen „zonder meer" nog als een germanisme, een letter lijke vertaling van het Duitse „ohne Weiteres". Anderen wyzen dit af. omdat de uitdrukking al voorkomt in Middelnederlandse teksten. Een enkele maal kan aan „zonder meer" nog wel een bepaalde bete kenis worden gehecht. Ik keerde hem, na die belediging, zonder meer de rug toe. Men bedoelt dan, dat het de rug toekeren, niet verge zeld ging van andere daden of han delingen, die men bU zo'n bejege ning verwacht zou hebben (het toe voegen van een onvriendelijk woord, of een blijk van mina chting). Doch ook in dergelijke zin nen la „zonder meer" best te ver vangen door betere woorden. Ik keerde hem eenvoudig de rug toe. Of men Iaat het weg, zoals in de meeste gevallen kan gebeuren zonder dat de betekenis van de zin verandert. In zinnen als: Je moet zonder meer de waarheid spreken, de politie zal zonder meer proces verbaal opmaken, je moet zonder Tien kilometer wandelen door de bossen van de Veluwe... in Nunspeet duurt het geen vijf minuten en je loopt er midden in. Het bos begint namelijk aan de overkant van het spoor. Een mooi bos dat op deze zondagmorgen nog heel stil is. Trou wens. op de hele wandeling tot Huls horst zullen we nauwelijks een mens of huis zien. Daarom was het goed om het advies te volgen van de folder om eerst in restaurant "Gelria" bij de spoorbomen een kopje koffie te drinken met daarbij appelgebak of een slagroomwafe!. Wij hebben er tenminste geen spijt van. De snelweg over Midden door het bosgebied tussen Nunspeet en Hulshorst is een snelweg aangelegd, de vierbaansweg van het westen naar Zwolle. Wie er met de auto over rijdt, vindt deze weg een zegen. Maar als je er overheen wandelt en hem ook later nog eens kruist vlak bij Hulshorst ontdek je. dat het bezwaar van de milieu beschermers tegen de aanleg van dit soort wegen toch wel begrijpelijk is. Even sta je te kijken op het viadukt naar de auto's, die in twee richtingen onder je door racen. De bossen in We gaan direkt na die snelweg op nieuw het bos in en zullen er voorlopig niet meer uitkomen. Want wat is hier een uitgestrekt en onbe woond gebied, waar je zonder route beschrijving zonder meer zou ver- i'.. -den. Gelukkig zijn er behalve die schriftelijke wegwijzer ook nog de paaltjes met rood-witte band. die je op de goede weg houden. Prachtige natuur De bossen in dit gebied bestaan vooral uit naaldbomen hoewel er ook veel berken en andere loofbomen zijn. Ook zijn hier en daar grote en kleine zandheuvels. Wie geen lawaai maakt, zal stellig allerlei vogels kunnen ontdekken, want mezen en eksters, Vlaamse gaaien en zelfs haviken hebben er een ideaal woon gebied. Trouwens, ook eekhoorns en herten moeten hier volgens de route beschrijving wonen; ze hebben zich op onze wandeling niet vertoond. Misschien hebt u meer geluk. Mooi uitzicht Als we vlak bij Hulshorst de snelweg weer zijn overgewandeld, zien we na een lange tijd voor het eerst weer een huis. Tussen het bos en de weide velden lopen we naar het station Hulshorst en genieten intussen van een prachtig uitzicht. We passeren de Hierdensebeek, gaan langs het station en verlangen naar een frisse dronk bij café "Het Karrewiel" vlak bij het station. Ook deze konsumptie is inbegrepen in de prijs van uw wandelkaartje. Station zonder mensen Het station Hulshorst is een merk waardig station. Er is geen kaartjes loket en geen personeel; eenmaal per uur stopt er een trein (14 min. over elk uur naar Nunspeet en 16 min. over elk uur naar Amersfoort). Wie terug naar Nunspeet gaat kan dat doen op zijn wandelkaartje. Diorama's zien Als u in Nunspeet bent en nog zin hebt in een wandeling: er is daar op 20 min. lopen van het station een oude Saksische boerderij met op de deel een viertal diorama's achter glas. In deze diorama's (bos - zand verstuiving - heideveld en weiland) zijn (opgezette) dieren geplaatst, die in zo'n gebied te vinden zijn. Het klein en groot/wild is niet voor dit doel gevangen, maar is in deze gebieden gevonden. De toegangsprijs is zeer bescheiden namelijk 1.- voor volwassenen en voor kinderen de helft. Wandelen met NS Deze wandeling - we hebben het al gezegd - is een van de tochten, die behoren tot het programma "Wande len (en fietsen) met NS". Daar is een boekje over gemaakt waarin de 30 wandelingen en 50 fietsroutes wor den beschreven. Wie er belangstel ling voor heeft kan dit boekje gratis afhalen bij het NS-station in zijn woonplaats, 't Is een handige gids voor ieder, die door middel van een treinreis ergens in Nederland een mooie wandeling of fietstocht wil maken, die door mensen is opgesteld, die bekend zijn in de streek en de meest interessante routes kennen. F0T0TIPS VOOR DE NOORD VELUWE WANDELING Het fotograferen van vogels en groot en klem wild is niet iets. dat je "even tussen het wandelen door" kunt doen. Daar heb je aangepaste hulpmiddelen voor nodig als een statief en een telelens. Plus voldoende tijd. Toch kun je ook op zo n wandeling best met mooie fotoherinnenngen thuis komen, zoals de toto's bij dit reisverslag laten zien. Mooie foto's maken is vooral: een kwestie van goed rondkijken en dan met zorg het juiste opname-standpunt kiezenDe foto met geschilde boomstammen vooral heeft diepte omdat er op de voorgrond een sterk element is opgenomen. cursus aan. Dit blijkt uit de cijfers van het Gemeenschappelijk Bege leidingsinstituut Ondernemings raden (GBIO), dat in 1975 door de Stichting van de Arbeid is opge richt om scholing en vorming van ondernemingsraadsleden te sti muleren. Steeg de belangstelling voor een cursus voor ondernemingsraadsle den vorig jaar al met 17 l/27o - het GBIO Financierde toen 781 cursus sen voor in totaal 8.672 leden van een ondernemingsraad - het ziet er naar uit. dat die cijfers dit jaar weer aanzienlijk hoger komen te liggen. In de eerste zes maanden van dit jaar financierde het GBIO, dat be stuurd wordt door de centrale werkgevers- en werknemersorga nisaties, al 519 cursussen voor niet minder dan 5.835 ondernemings raadsleden. Dit is een stijging van 197c ten opzichte van de eerste helft 1977. In de eerste helft van dit jaar lieten ook 118 voorzitters van on dernemingsraden zich via het GBIO scholen aan een van de spe ciaal voor hen door de Stichting Do Baak (V.N.O.) en NCW-opleidingen georganiseerde cursussen. De le den van de ondernemingsraden volgen hun cursus op een van de ruim 20 instituten, waarmee het GBIO een overeenkomst heeft. Daaronder bevinden zich de vor mingsinstituten van de werkne mersorganisaties. Van de cursussen in de eerste helft van dit jaar werden er 10 gegeven voor individuele ondernemings raadsleden. Bij de 509 andere cur sussen werden 540 ondernemings raden geschoold. Van deze onder nemingsraden waren er 117 afkom stig uit de gezondheidssector, 82 uit de banken, verzekeringen en groothandel en 73 uit de metaal- en electrotechnische industrie. Het aantal ondernemingsraden, dat voor de eerste keer een een cursus deelnam, is 46,57c. De financiering door het GBIO van de cursussen voor ondernemings raadsleden, waarmee vorig jaar f5.2 miljoen gemoeid was. vindt plaats uit een heffing, die de SER speciaal voor dit doel jaarlijks aan ondernemingsraadplichtige be drijven oplegt.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11