Sen film met geluid Zoete loei bij de koffie ZONNESCHIJN IN DE KEUKEN T AALPRAATJE FOTO STRIP. VER HAAL Vakbeurs Tuin en Park '78 Utrecht helemaal anders SaaBBEHlBiHlKBSBillfiESlEi door Daniel Behrman HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 AUGUSTUS 1978 - PAG. 17 ele jaren hebben we vakantie- Ims gemaakt zonder geluid. Dat il zeggen: de laatste jaren werd r wel achteraf geluid aan toege- oegd via een toonband of „stri- e", die na het monteren kon wor- en aangebracht. Met behulp van oepasselijke muziek en met zorg ekozen geluidseffekten en kom- lentaar werd de sfeer van de va- antie goed benaderd. Maar het ?as niet de werkelijkheid, hoe juk het resultaat verder ook was. lit jaar anders )eze vakantie hebben we voor het erst met een geluidscamera ge- ilmd. Van te voren hebben we wel en filmpje op proef gemaakt. Dat ?as nodig, vertelde onze foto- .dviseur. Dank zij de duidelijke (andleiding was het resultaat zó [oed, dat de nieuwe kamera mee op 'eis macht. Sn we hebben er geen spijt van! )p geluiden letten Het gekke is. dat je met zo'n ka mera veel meer op de geluiden gaat letten. Hier zijn een aantal voor beelden: de grote hal van Schiphol vol men sen. Geroezemoesvliegtuigen worden afgeroepen het geronk van de machinesje beleeft het heel intens, óók als je later thuis de film bekijkt en beluistert de aankomst bij ons huisje aan het meer het geklots van het wa ter een boot toetert de Vlaamse stemmen van de bu ren de tocht met de ezeltjes, het ge trappel van de hoeven op de rotsige bodem, het lachen van de mensen, die wat erg veel van de wijn hebben geproefd boodschappen doen op de markt in dat dorpje. Stemmen van kooplie den een geit mekkerthet geratel van een oude boerenkar en de onverstaanbare kreten van de voerman dat „stille" strand, waar de bran ding tegen de basaltbrokken slaat. De kinderen zitten op de stenen en roepen iets Door het geluid van de zee verstaan we ze niet Met geluid is helemaal anders Voor wie vaak vakantiefilms heeft gemaakt zonder het echte geluid mee naar huis te kunnen nemen, is zo'n geluidskamera een openba ring Wat een mogelijkheden zijn er in eens om je films nóg boeiender te maken. Je ontdekt onderwerpen, die je waarschijnlijk niet zou heb ben gefilmd als je geen gelegenheid zou hebben om ook het geluid op te nemen. Zoals: Het voorlezen uit een boek voor een zieke vakantie- genoot Het „gesprek" tussen onze dochter en een engels jongetje Die dag. dat storm, regen en onweer zorgden voor een luguber klankbeeld, dat op de film beter te horen dan te zien Resultaat verrast Ook al was het proeffilmpje ge slaagd. toch waren de verwachtin- Een glaasje brandewijn op je nuch tere maag? Dat was toch maar je ware om na de slaap de levensgees ten op te wekkenMaar dat was dan ook in de achttiende eeuw, toen bier de dagelijkse volksdrank was en wijn aan tafelen voor de gezelligheid wejri gejiroftken. Voor de vrouwen waren'er hovendie» de vaak zelfgemaakte „satrWte en soete suype" van brandewijn, sui ker. vruchten en kruiden. En toen kwamen via de apotheek de thee en de koffie binnen, dure onbekende dranken, waar lang niet iedereen meteen aan wilde. Koffiedrinkers zfjn we geworden, meer nog dan theedrinkers. Oorspronkelijk is de koffie afkomsitg uit Abessinië en wellicht ook uit Arabië Van daar werd de cultuur door de tropen ver spreid. De eerste vermelding is af komstig van een Arabier, Rhazus, die rond het jaar 900 een soort me dische encyclopedie schreef. De Arabieren waren de eerste koffie- 1 planters en handelaren. Langzaam drong de koffie in Europa door. in 11645 in Italië, in 1672 was er een koffiehuis in Parijs. In Indonesië werd de koffie al lang gebruikt, voor ze in ons land bekend was. Amsterdam was lang het belan grijkste handelscentrum. Pas aan het eind van de zeventiende eeuw liet men op initiatief van de Am sterdamse burgemeester NicolaaS* Witsen„die ook bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie was, koffieplantjes op Java invoeren. In het jaar 1712 kwam 894 pond Ja- va-koffie in Amsterdam aan de markt. Koffie was echter zo duur, dat heel slappe aftreksels alleen bij feestelijke gelegenheden, of hoog uit op zondag, gedronken werden. Hetzelfde gold voor de thee. alleen nog door de rijken gedronken uit fijne porseleinen kopjes in de thee koepeltjes langs de Vecht. De thee was reeds voor 1700 op Java inge voerd, als liefhebberij van de oud Gouverneur Generaal Camphuys. De Oost-Indische Compagme sti muleerde de produktie en loofde een prijs uit voor degene, die het eerste pond thee zou produceren. De opmars van de thee heeft het verdwijnen van veel bierbrouwe rijen tot gevolg gehad. De thee en koffie raakten in verschillende streken, de een wat meer dan de ander, ingeburgerd. De koffie stond op het fornuis te pruttelen en de thee werd gedronken met grote klonten kandij, zodat het meer op heet suikerwater leek. En bij de kof fie kwam de koek. de zoete koek. Koek in alle soorten, vaak met het niet prijs gegeven recept verbon den aan streek of stad. Speculaas, andere kruidkoeken, taai taai. Op straat verschenen koekkramen waar amandelbrood, honinctaert en massepeyn te koop werden aan geboden. Langzaam aan werd er meer aandacht besteed aan het zetten van de koffie zoals in de typi sche kraantjes-kannen, wat een gezellige bezigheid was, waarbij al pratend van de zoete koek werd ge snoept. Keteltjeskoffie is een be grip dat nu wel bijna vergeten is. Het werd lang gedronken op het platteland, de koffie stond lang in de ketel te koken. Er werd veel melk in gedronken. Meer en meer werd de koffie zonder melk, sterk en zwart gedronken en tenslotte gezet in het apparaat, efficiënt en makkelijk, smakelijk, maar zonder die gezelligheid van het ouder wetse ritueel. En als opkikkertje toch maar beter dan een glaasje brandewijn, om de dag mee te be ginnen. (Nadruk verboden) t t gen voor de hele film niet erg hoog.De omstandigheden, waar onder je het geluid meot opnemen, zijn namelijk erg wisselend en de geluidssterkte en afstand van ge luidsbron tot mikrofoon is vaak groot. Toch blijkt, dat de techniek in dit opzicht al ver gevorderd is. Het geluid van die eerste film is van goede kwaliteit al ontdek je na tuurlijk dingen, die bij een volge nde opname beter kunnen worden gedaan. Kompleter kan het niet De konklusie van alle huisgenoten is duidelijk: dit is de mooiste va kantiefilm, die we gemaakt heb- oen. Jezelf via de film nog vaak kunnen zien in die zorgeloze dagen ergens in een ver land het is al tijd een bijzondere ervaring. Maar je vakantie kunnen herbeleven in beelden in kleuren én in geluiden dat is iets waarvan je zegt: het geluid hóórt erbij kompleter kan het niet! Voor de achtste maal wordt in de hallen van de Jaarbeurs te Utrecht de vakbeurs Tuin en Park gehou den en wel van dinsdag 17 tot en met zaterdag 21 oktober a.s. De beurs wordt georganiseerd door de Jaarbeurs in nauwe samenwer king met een adviescommissie waarin onder meer zijn vertegen woordigd de Federatie „Het land bouwwerktuig", de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" en de Nederlandse Vereniging van producenten van tuinbouwzaden. Tuin en Park is een vakbeurs en richt zich in de eerste plaats tot de vakman. De laatste twee dagen heeft echter het publiek ook toe gang om zich te oriënteren. Het aanbod op Tuin en Park is te verde len in drie hoofdgroepen de zaden en kwekerijprodukten, machines en gereedschappen, en overige tuinbenodigdheden. Het aanbod is zeer evenredig en is nagenoeg kompleet. Tuin en Park herbergt ook weer veel groen en bloemen waardoor een bezoek aan deze beurs niet alleen interessant is maar ook bijzonder plezierig. De total netto oppervlakte van Tuin en Park 1978 bedraagt 13.200 m2 Hiermee is alle voor deze beurs be schikbare ruimte in gebruik geno men Het aantal deelnemers is 206. Tuin en Park werd in 1976 door 22 500 personen bezocht; 67% van hen bezocht de beurs met een zake lijk doel Voor dit jaar wordt reke ning gehouden met een stijging van dit aantal, vooral nu er ook vakbe- zoek uit Belgie en West-Duitsland wordt verwacht. Tuin en Park is dagelijks geopend van 9.00 tot 18 00 uur; bovendien op vrijdag van 9.00 tot 22.00 uur. Leuk zo'n filmscène van de kinde- pen boven het geluid van de bran- ren in de vakantie aan het strand, ding, die tegen de basaltblokken Nog leuker als je hen hoort roep- slaat. Langzamerhand We hebben al eens in een vroeger Taaipraatje wat over synoniemen geschreven, zoals over nimmer en nooit en nieuwsgierig en benieuwd Synoniemen zijn woorden met ge lijke of ongeveer gelijke betekenis. Woorden met precies gelijke bete kenis zijn zeldzaam, meestal is er een klein verschil in gevoelswaar de Synoniemen houden een taal interessant. Zij zorgen ervoor, dat er vele manieren zijn bepaalde toe standen, gebeurtenissen of in drukken weer te geven Vaak is er slechts sprake van een subtiel ver schil in betekenis en dat juist maakt een taal mooi. Het is goed luisteren naar een spreker, die de kunst van het laatste gebruik van synoniemen verstaat. Langzamer hand heeft als synoniemen: al lengs, allengskens, gaandeweg, van lieverlede, zoetjesaan en zachtje saan. Soms kan men het ene woord door het andere vervangen, zonder de zin geweld aan te doen Toch zijn er kleine verschillen tussen deze woorden. Al deze woorden duiden een langzaam voortschrijdende werking aan. Het langzame wordt vooral uitgedrukt door langzamer hand. Soms is het resultaat nog niet duidelijk zichtbaar: „Het wordt langzamerhand tijd, dat er iets aan gedaan wordt" Soms is er wel resultaat. „Langza merhand ben ik tot de overtuiging gekomen, dat hij gelijk had". Al lengs en allengskens geven te ken nen dat er na verloop van tijd voortgang is. Allengskens geeft een kleiner voortgang aan dan allengs. „Na een donkere nacht werd het al lengs lichter en lichter". Gaande weg brengt het voortgaan van de handeling met een andere werking in verband. Het heeft meestal be trekking op een reeks van hande lingen. „De sociale voorzieningen zijn gaandeweg verbeterd" Het wat deftige van lieverlede drukt uit, dat de handeling of de werking ongemerkt voortgaat, ogenschijn lijk niet, maar metterdaad wel „Hij ondervond veel tegenwerking, maar van lieverlede bereikte hij toch zijn doel" Zoetjesaan en zachtjesaan duiden op een kalme voortgang „Het wordt zoetjesaan kinderbedtijd" Zachtjesaan dan breekt het lijntjes niet" Circusjargon In deze kolom schreven we al eens over het jagerjargon, het eigen taaltje, dat de jagers er op na hou den. Minder bekend is wellicht, dat ook de artiesten van het circus en het vroegere „paardenspel", een wereldje apart, zich in en om de piste bedienen van een eigen taal, het circusjargon. Het bekende maandblad „Onze Taal" van het genootschap Onze Taal besteedde er aandacht aan in het december nummer van 1960 Zo is een „batoe- tje" de naam van het springplank- je. dat gebruikt wordt om niet uit het zand van de piste op het zadel te moeten springen, Het is afkom stig van het Fransbatoude. De be plakte hoepel, waardoor honden of wilde dieren springen heet een „ballon". De „chanbière" is de lange zweep, waarmee men de paarden aanraakt bij de dressuurnummers en de „postamenten" zijn de requisieten, die gebruikt worden bij de dierend- ressuur. Een „volle bak" is een uit verkochte tent. Dit volle bak heeft ook bij de andere evenementen na volging gevonden, b v. in de schouwburg, de bioscoop of voor volle tribunes in stadions bij sportwedstrijden, maar het circus is de plaats van oorsproing van deze uitdrukking. Hiertegenover staat „half huis" voor een matig be zette, halfvolle tent. De „bonbon" is het hoofdnummer van de avond, meestal gebracht vlak voor de pau ze Vandaar ook de naam pauze nummer. De „placeure" „placeurs" de mensen, die het hooggeëerd pu bliek de plaatsen aanwijzen. Het pistepersoneel luistert naar de naam „requisiteurs". In een circus spreekt men van een „trick" en niet van truc of toer. Het slotnummer heet de „uitsmijter" De„panneau" is een matrasje, dat op de rug van het paard wordt gelegd bij een nummer van de ballerina. „Parforce rijden" noemt men de stunt te paard zonder panneau of zadel. Ook voor het opbouwen en afbreken van de tent gebruikt men een eigen taaltje. Het zou te ver voeren al die bijzondere namen te vermelden. We besluiten met „kantgasten" voor de mensen die bij het begin van de voorstelling wel belangstelling tonen, maar er geen stuiver voor over hebben een kaartje te kopen Nadruk verboden Zelfs als er genoeg voedsel ver bouwd en gedistribueerd kon worden om de hele wereldbevol king goed te laten eten - zo luidt een uitspraak - dan was er toch niet genoeg brandhout om het te koken. En daar komt men dan bij de ergste energiecrisis van dit ogenblik. Het gaat niet alleen om wat het kost de maag van het gezin steeds te vullen, het gaat vooral om de vele kilometers die honder den miljoenen mensen dagelijks moeten lopen in de ontwikkelings landen als ze het hout bijeenbren gen waarmee ze hun eten koken en hun huis verwarmen. Dat werk wordt nog inspannender doordat de zon boven hun hoofden brandt - als die maar het water wou koken en het eten bakken. Maar helaas lieten de plaatselijke gebruiken niet toe - zo is vastge steld - dat de vrouwen het eten klaarmaakten in de open lucht en in de middag in plaats van 's avonds. Trouwens - zonneformui- zen waren in elk geval onbetaal baar voor de arme plattelanders. Zo was de toestand al vele jaren. Zelfs toen de snelle stijging der olieprijzen de aandacht voor zonne-energie liet herleven was er weinig bezorgdheid merkbaar voor deze problemen van deze armen. De aandacht concentreerde zich op de verwarming van huizen en op de heetwatervoorziening - dat is wer ken met tamelijk lage temperatu ren, veel gemakkelijker dan uit de zonneschijn de hitte te halen die nodig is voor bakken en braden. In het eerste geval zijn slechts wat simpele platte collectoren nodig, in het tweede geval moeten de zonne stralen op de een of andere manier worden geconcentreerd Derde wereld actief Dit verandert. Er wordt meer ge dacht en gedaan om de twee mil jard dorpelingen van de „derde we reld" te helpen de zon het werk van het brandhout te laten doen. Dit kon men merken op een groot con gres in New Delhi van de ISES, de internationale vereniging voor zonne-energie. die steun kreeg van tal van organisaties, waaronder de Unesco. Een technische reden voor deze ontwikkeling is dat nieuwere zon necollectors niet alleen toepas singsmogelijkheden hebben voor industrieën in zones van gematigd klimaat, maar ook voor kleine energiecentrales in Azië of Afrika. Veelbelovend is het collectortype met parabolische troggen in een vlak chassis dat maar om de zoveel weken of zelfs maanden hoeft te worden bijgesteld om de zon te vol gen, Nieuwe methoden om hitte op te slaan lijken de dorpsvrouwen in staat te stellen het avondmaal te koken met de energie van de mid dagzon. Belangrijkst van alles is dat de lan den van de zcnnegordel begonnen zijn zichzelf te helpen. Koeweit bij voorbeeld is zeer actief; het hoopt binnen acht jaar zelf in staat te zijn zonder veel importen verwarmings- en koelinstallaties te bouwen waarvoor de zon de energie levert. Brazilië speurt naar metho den om de zon te gebruiken voor het drogen van cassave die men verbouwt om ze door gisting om te zetten in alcoholen die geschikt zijn voor het aandrijven van ver brandingsmotoren. En de zon kost niets India heeft een uitgebreid pro gramma dat illustreert hoe dit land enerzijds een moderne wetens chappelijke en industriële macht is, anderzijds een allesbehalve ontwikkeld agrarisch gebied De klemtoon ligt hier op irrigatiepom- pen die twee tot vijf paardekrach- ten van de zon lenen; kleine elek triciteitscentrales op zonne- energie zoals er één proef draait in Madras; droogapparatuur voor melk, hout en graan zoals er al een Wie fotografeert speelt met licht. Soms werkt de lichtbron mee, maar in andere omstandigheden kan licht ook heel vervelend doen en een bepaald effekt bederven. Zoals in het geval van dat buurmeisje, dat vroeg of ik voor de verjaardag van haar moeder een mooi portretje van haar wilde maken. Ze zou dan zelf een lijstje kopen en had dan een leuk kado voor de jarige. Op een morgen gingen we aan het werk. Het moest een zonnige foto worden, zei Els, dus gingen we naar buiten en maakten daar deze plaat. Om goed van het licht te kunnen profiteren, ging ze in de volle zon staan. Suf van mij natuurlijk, want wie tegen de zon in moet kijken, knijpt z'n ogen dicht. Of houdt er een hand voor zoals in dit geval Die foto - wist ik op het moment van de opname al - konden we maar het beste vergeten. Gelukkig was het bewolkt en verdween de zon zo nu en dan achter de wolken. Ik had wel eens iets gehoord over spreidlicht, dat ontstaat als de zon achter de wolken schijnt. Het is goed licht om een foto te maken, omdat dan de felle schaduwen verdwijnen en de mensen, die op de foto komen, ontspannen kijken. Dat was ook hier het geval, maar-dacht ik - laat ik voor de zekerheid één opname met flitslicht maken. En dat was gelukkig, want de tweede foto was toch wat vlak. Wel leuk. maar niet pittig genoeg. De derde foto - gemaakt met flitslicht buiten - werd voor dit doel de meest geschikte. Els koos hem direkt toen ze de foto's kreeg voorgelegd. Hoewel, toen ik later aan haar moeder de tweede foto liet zien, was die daar enthousiaster over omdat Els et ir. het getemperde licht wat dromerig opstaat. Waaruit je ziet, dat eik licht zijn charme heeft. En het is leuk om daar wat mee te spelen. Neberxand GIRO 3 8ÖOOO rijstdroger is met een capaciteit van tien ton per dag; koelinstalla ties en dislilleertorens om brak of zout water om te zetten in zoet wa ter. Volop wortelend in de Indiase realiteit was een biogasgenerator die agrarisch afval verwerkte en door toepassing van een zonnecol lector op hogere temperatuur kon werken - resultaat drie maal zoveel gas dat voor kookdoeleinden ge bruikt kon worden. In New Delhi werd ook gedemon streerd hoe zonnestraling door zes honderd spiegeltjes kon worden geconcentreerd om plantensappen tot een siroop in te dikken, een in het zuiden van India veel voorko mende agrarische industrie, die ermee tobt dat de brandstofreke ning (hout) veertig procent van de prijs van het produkt uitmaakt. Wensen van vrouwen Tijdens het congres in New Delhi viel ook te horen hoe de gebruikers en gebruiksters erover denken, iets wat op wetenschappelijke congres sen nogal eens wordt vergeten. In diase vrouwen zeiden dat wat ze het hardst nodig hadden een sim pel kooktoestel was van rond vijftig gulden waarop maaltijden lang zaam gaar konden worden terwijl de vrouwen hun mannen op de ak ker helpen. Er waren toestellen die in twee uur rijst of aardappels gaar krijgen en twintig minuten nodig hebben voor een ei, maar de prijs is nóg niet bepaald laag. Maar goede ideeën beginnen vaak in de duurste versie. Dat geldt misschien wel voor een Amerikaanse suggestie, waarin werd voorgerekend dat open vuur ontzettend verkwistend is - een Af rikaans gezin dat zo kookt ver bruikt ongeveer vijf keer zoveel energie als een Amerikaans huis houden met een elektrisch fornuis. Een driemanschap suggereerde deze oplossing: de zon kon worden gebruikt om uit één bepaald zout een gas te laten ontsnappen dat zich in een ander reservoir verbindt met een tweede zout. Als er ge kookt moet worden zorgt een klein beetje warmte bij dit tv/eede zout dat het gas terugstroomt waarbij dan een hitte van 300 graden C ont- staat. Een huisvrouw gaat dan met haar „hittepakket" naar een zonne-oven in het dorp en neemt het na een uur weer mee, gevuld met genoeg energie om er een maaltijd op te koken. Dit soort chemische warmtepompen geeft vier keer zoveel hitte terug als de zon erin heeft gedaan. De prijs zou volgens de voorstellers in de buurt van 35 dollar liggen, wat echter in dë „derde wereld" vaak veel geld Uit Iran kwam een ander idee om een centrale zonne-oven te gebrui ken om de dorpelingen hitte in een pakje mee naar huis te geven. Arme Iranezen gebruiken stukken mest als brandstof in het „kooktoestel": een putje in de grond. Het voordeel van hetsysteem is dat de mestkoek nog een tijd warm blijft: door een lage tafel met dikke dekens over deze warmtebron te zetten ont staat een plek met behaaglijke temperatuur voor degenen die daar liggen met hun hoofd buiten de neerhangende dekens. Een andere warmtebron voor zo'n „korsi" zou het bovendien mogelijk maken de mest nuttiger te gebruiken. Brandhout is dubbel probleem Brandhout is vooral in de streken ten zuiden van de Sahara een pro bleem. Voor de bevolking omdat schaarste de prijs omhoogdrijft. Voor het milieu omdat het kappen van alle hout woestijnen laat ont staan: „Zo goed als alle bomen bin nen een straal van zeventig kilome ter rond Ouagadougou (Boven- Volta) zijn opgestookt door de in woners van de stad. Men gaat bij voorkeur hout halen op een afstand die te belopen is. in de Sahelregio is dit zo langzamerhand wel een vijf tig kilometer geworden aldus een rapport, dat van de zonne- fornuizen niet alle heil verwacht. Een simpel kacheltje kan er al voor zorgen dat de houtbehoefte wordt gehalveerd. En dat is per jaar in Af rika onder de Sahara een besparing van meer dan vijftig miljoen ton hout. De houtschaarste zou het accepte ren van de vreemde zonne- kooktoestellen moeten vergemak kelijken Hetzelfde rapport meldt dat dit inderdaad bij goede voorbe reiding het geval is bijvoorbeeld in Boven-Volta. En hierbij kan altijd ook de raad nuttig zijn die een vrouwenvergadering in New Delhi formuleerde: om een goed kook toestel te bedenken zouden de ge leerden wat meer tijd in de keuken moeten doorbrengen. praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17