3 Dacia 1300 een auto naar beproefd ontwerp .jsa I Sn de Ford Granada kan het klimaat beheerst worden „Big Bud" grootste tractor ter wereld Weer een Ufo, of nieuwe techniek m® een csut© De nieuwe X-7 Special Suzuki motorfiets I@ Flut 127 Fiorïeio Miljoenen uren verloren door files mmm Volgens specialisten is dit de grootste en krachtigste land- bouwtractor ter wereld. Hij is gebouwd door de Northern Manufacturing Co. te Havre, Montana (U.S.A.) en wordt aangedreven door een 16 cy linder dielselmotor van de De troit Diesel Allison division van General Motors. De motor levert 550 Kw (750 pk) bij 2100 t/m. Het koppel is 3373 Nm (344 Kgm). De tractor is 4.60 meter De Dacia 1300 is een gezins auto, naar bekend Frans ont werp, die al sedert 10 jaar in Roemenië wordt geproduceerd. Dit jaar wordt hij voor het eerst naar West-Europa geëx porteerd. H. Englebert N.V. in Voorschoten werd in 1977 als importeur voor Nederland aangesteld. De Dacia 1300 kan in ons land in twee uitvoeringen worden geleverd: De Sedan de Luxe en de Break combinatiewagen. Het beproefde basis-ontwerp kenmerkt zich door vele ac tieve en passieve veiligheid, zuinigheid, een zeer complete standaard-uitvoering en veel ruimte. De in de windtunnel ontwik kelde, vloeiende lijn, met de karakteristieke knik aan de achterzijde, is welbekend. Daaronder gaan extra lange kreukelzönes schuil. Andere veiligheidsdetails zijn onder meer: een veiligheidsstuurko- lom; een veiligheidsdashboard dat zeer overzichtelijke infor matie biedt; een voorruit van gelaagd glas; achterruitver warming en in het algemeen grote raamoppervlakken die rondom ruim uitzicht garande ren; in hoogte verstelbare, breedstralende koplampen; au tomatische driepuntsgordels en rubber rozetten op de bum pers. Onder de motorkap bevindt zich een 54 PK krachtbron met volledig gesynchroniseerde versnellingsbak vóór resp. bo ven de aangedreven vooras. De tankinhoud van 47 liter geeft actie-radius van 500 km (min der dan 1 op 10). De lange wielbasis en grote spoorbreedte, de grote veerweg, hydraulische schokbrekers en dwarsstabilisatoren bij de on afhankelijke wielophanging, alsmede de meesturende achte ras zorgen voor een vaste weg- ligging en rechte koers, en voor een goed wegcontact van de radiaalbanden, ook op een slecht wegdek. Er is een ge scheiden remsysteem met schijfremmen voor en trommel- remmen achter, toegerust met rembegrenzing. Het type Break heeft bovendien rembekrachti- ging. Tot 'de standaard binnenui trusting behoren anatomisch voorgevormde stoelen. De voorstoelen hebben hoofdsteu nen en kunnen traploos in slaapstand worden gesteld. De achterbank kan in tweeën worden gedeeld door een brede armsteun. Ook zijn er arm- steuenen op alle portieren. Andere interieur-details zijn: asbakjes voor en achter, een aansteker, een opbergvak on der het dashboard, geforceerde ventilatie en grote frisse-lucht- kleppen. Vier breed openslaande portie ren maken in- en uitstappen gemakkelijk. Er is plaats voor vijf personen. De kofferruim te-met doorgetrokken vloerbe dekking heeft een inhoud van 420 liter. Het reservewiel is daarin rechtop geplaatst en gemakkelijk bereikbaar. Het type Break is een com binatiewagen waarvan de laad ruimte door omklappen van de achterbank, van 910 tot 1650 liter kan worden vergroot. De foto lijkt een mysterie. Hebben de mensen weer een nieuwe Ufo gezien? Laten we u niet verontrusten. Het is weer één van die technische snufjes waarmede de auto van van daag meer en meer uitgerust wordt. Er zijn automobilisten die heel zuinig willen rijden en anderen brullen er maar op los. Je kunt meters kopen die de conditie van de motor aan geven en tevens aanduiden of er onder optimale omstandig heden gereden wordt. Een an dere mogelijkheid is het aan- Deze bagageruimte is over de volle breedte en hoogte toe- gangkelijk via een ver open slaande 5e deur. De Dacia 1300 serie wordt in Nederland uitgebracht tegen de volgende prijzen: Dacia 1300 de Luxe 12.995.- Dacia Break 14.100.- Alle prijzen af Voorschoten, in clusief BTW, exclusief afleve- ringskosten. Er is nu voor de 2.3 en 2.8 liter Ford Granada's een drukknop-systeem verkrijg baar, waarmee het klimaat in de auto geregeld kan worden. De bezitter kan met een druk op de knop niet alleen de temperatuur, maar ook de vochtigheidsgraad instellen. Zelfs onder de meest tropische omstandigheden kunnen de in zittenden nog volledig comfor tabel reizen. Het testen van dit systeem gebeurde in Noord Afrika en ze kwamen overeen met een serie unieke testen, uitgevoerd in de milieu-wind tunnel van Ford's Research en Enginee ring laboratorium te Merke- nisch, West-Duitsland. Uiterst gevoelige instrumenten stelden de Ford technici in staat tot het vaststellen van 70 verschillende temperaturen in de auto tijdens een test. Het effect van de zon werd ge simuleerd door een reeks in- ffa-rode lampen, die tezamen een temperatuur van 50 graden Celsius bereikten. Dit wetenschappelijke team van Ford was ook in staat om een relatieve vochtigheidsgraad van 95 procent en een 'wegs nelheid van 180 km per uur te bereiken. Voor het ontwikkelen van dit nieuwe air-conditioning sys teem voor de Granada zfjn wij in staat geweest om de testen uit te voeren onder de zwaar ste omstandigheden, die er ter v/ereld bereikt zouden kunnen worden. By 180 km per uur wordt door de motor; de uit laat en de transmissie een zo- brengen van 2 lampjes in het gezichtsveld van de bestuurder. De één lieht op wanneer er rustig gereden wordt en het gaspedaal met gevoel bespeeld wordt en de ander licht op wanneer er fel geaccelereerd wordt Bij de Datsun Laurel is dit controlerende apparaat op de stuurkolom aangebracht. De foto kan dit zonder entourage niét duidelijk weergeven, van daar onze uitleg. Weest u ge rust, in ieder geval geen we zens in technisch hoog ge avanceerde apparatuur van andere planeten hoog, 6 meter breed, weegt meer dan 45 ton en de banden hebben een doorsnede van 2.44 meter. Hij kan een 8.5 meter brede ploeg trekken die uitge rust met 15 yzers 75 cm diep kan ploegen. De „Big Bud" is ondermeer voorzien van een stereo radio, automatische transmissie, een gesloten tv- circuit om het ploegen te vol gen, een koelkast en aircondi tioning. Precies 12,5 jaar geleden in troduceerde Suzuki met haar 250 cc twee cylinder T 20 vol komen nieuwe maatstaven in de motorwereld. Een topsnel heid van 160 km/u was toen - en is ook nu nog - voor een motorfiets van die inhoud op zienbarend. En een zesversnel lingsbak was op een stan daardmotor nog heiemaal nooit vertoond. Het was dan ook zo'n T 20 die Wil Hartog indertijd uitkoos voor zijn eerste verrichtingen op de ra cecircuits. Terwijl viertaktmotoren in middels de markt in belang rijke mate zijn gaan beheersen, was en bleef de 250 cc tweeci linder van Suzuki overal ter wereld dermate populair, dat deze machine nu al zijn zesde generatie beleeft met de zojuist door B V. Nimag op de Neder landse markt gebrachte, bijna futuristische creatie, genaamd X-7 Special. Hy loopt nog steeds dik 160 km/u ondanks de laatste jaren verscherpte ei sen rond luchtverontreiniging en geluidshinder en heeft nog steeds zes versnellingen, maar is helemaal omringd met de laatste snufjes van 12,5 jaar motortechnische ontwikkeling, waarvan er vele uit de zo suc cesvolle racekeuken van Su zuki komen. Dat blykt bijvoor beeld uit een gewicht van slechts 123 kg. en uit het feit, dat ondanks die 21,3 KW (29 pk) volgens DIN norm en die flitsende acceleratie, het uit laatsysteem, steeds een uiter mate beschaafd geluid produ ceert. Daarnaast zorgt een mem- braanlnlaatsysteem, zoals voor de wereldkampioenschappen winnende crossmotoren van Suzuki Is ontwikkeld, voor een grotere trekkracht by lagere toerentallen, zodat de X-7 Special niet alleen hard, maar ook fijn toeristisch kan worden gereden. Moderne verworven heden zijn ook de onderhouds vrije elektronische ontsteking en gietwielen. Wegligging en veiligheid zjjn bevorderd door het verwerken van race-erva ring in een nieuw frame met naaldgelagerde achtervork en ,nóg sterkere remmen. Een ruime buddyseat dient niet al leen het comfort, maar harmo nieert ook fraai met de nieuwe styling rond het als noviteit matgrys gespoten motorblok. Technische gegevens: - luchtgekoelde tweetakt twin met zuiger/membraan ge stuurd inlaatsysteem - C.C.I. olie-injectie - boring x slag 54x54 mm geeft een inhoud van 257 ml (cc) - max. vermogen 21,3 KW (29pk) bij 8000 omw./min. volgens DIN normen. - max. koppel 25,5 (2,6 kgm) bij 7500 omw./min. - vol-elektronische ontsteking - schijfrem vóór, trommelrem achter - inhoud benzinetank 15 liter (normale) benzine - eigen gewicht 128 kg - topsnelheid: meer dan 160 km/uur - prijs: f3.999.- incl. B.T.W. danige hoeveelheid hitte afge geven, dat de temperatuur binnen in de auto er recht streeks door beïnvloed wordt. Onze test-faciliteit en test-pro gramma's hebben ons in staat gesteld een klimaat-controle systeem voor de Granada te ontwerpen, dat tegen de slechtste omstandigheden op kan. Bij de tekening Door de basisconstructie, van het verwarmings- en ventilatie systeem wordt er rekening ge houden met het eventueel toe voegen van een geïntegreerd airconditioning-systeem, als ex tra verkrijgbaar op de 2.3 en 2.8 liter Ford Granada. Verdampte koelingsvloeistof- onder hoge druk (A) stroomt vanaf de pomp, die door de motor wordt aangedreven, naar een condensator, die vóór de radiateur is gemonteerd, waar deze, nog steeds ondef1 hoge druk, weer een vloeibare vorm aanneemt (B) Nadat het door een uitzet- tingsklep stroomt, verspreidt de nu onder lage druk staande vloeistof (D) zich in het water dichte verwarmingselement, waardoor de hitte aan de bin nenstromende lucht onttrokken wordt, waarna het terug stroomt naar de pomp als on der lage druk staande damp (C). Er ls nu gekoelde lucht beschikbaar, die uit alle zes ventilatie-openingen in het passagierscompartiment stroomt. Elliptische band voor elek trische auto's. Een brandstof- besparende elliptische band, ontworpen voor lage rolweer- stand, wordt geplaatst tegen een dynamometer die hem voor test snel laat roteren in een Goodyear lab in de USA. Goodyear technici zeggen, dat soortgelijke banden wel eens gebruikt kunnen worden op de elektrische auto's van de toe komst. Na de succesvolle presentatie van dit type tijdens de RAI- tentoonstelling te Amsterdam in februari van dit jaar wordt deze lichte bestelauto nu al weer enige tijd 'geleverd. De prijs bedraagt f 7.900.- excl. BTW en f 9.322.- incl. BTW. Bovengenoemde prijs is nog aantrekkelijker wanneer in aamerking wordt genomen wat hierbij is inbegrepen t.w.: - imperiaal met spoiler - 3-punts automatische veilig heidsriemen - verstelbare rugleuningen vaste hoofdsteunen - zonnekleppen - ventilator met 2 snelheden in - verlichting in laadruimte - 4 1/2 J velgen - hemelbekleding in cabine - anti verblindingsspiegel - plastic beschermkappen de voorwielkasten. Leverbaar in de kleuren rood, wit, lichtgroen, licht blauw, grijs. De Fiat 127 Fiorlno bestel wagen heeft een wielbasis van 2.255 m, laadbaklengte van 1.140 m, laadbakbreedte van 1 400 m, laadbakhoogte van 1.300 m, laadvolume van 2,3 m3, laadvermogen van 470 kg (incl. bestuurder), motor 4 cilinders (33,1 kW) 903 cc. .Alleen op werkdagen gaan op de autosnelwegen drie mil joen voertuiguren verloren als gevolg van filevorming. En dan praten wij over files van meer dan 3 kilometer in de spitsu ren, niet over weekend- of va- kantiedrukte. Op de rijkswegen hebben deze files op jaarbasis een lengte van 7.500 km". Deze cijfers over 1977 gaf prof. drs. H. J. Noordman, die onlangs werd benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de ver- keers- en vervoerseconomie aan de Amsterdamse Gemeen te Universiteit, op de jaarver gadering van de KNAC. Bijna de helft van deze ver loren uren zijn een gevolg van drie knelpunten in de Rand stad, te weten de Lekbrug bij Vianen, de Van Brienenoord- brug bij Rotterdam en de Coentunnel naar Amsterdam (resp. 636.000, 580.000 en 235.000 voertuiguren). Wat de maatschappelijke ge volgen van de filevorming be treft, tilde prof. Noortman vooral zwaar aan de onveilig heid en de tijdverliezen, min der aan de energieverspilling door ten dele stationair' draai ende motoren. Het aantal on gevallen op de meest drukbe- reden autosnelwegen - meer dan 45.000 voertuigen per et maal - is gemiddeld twee keer zo hoog als op minder belaste wegen en gevolgen bi) opstop pingen blijven dan ook niet uit. De verliezen in tijd, bere kende prof. Noortman op circa 50 miljoen gulden, waarvan de helft als gevolg van de reeds genoemde drie knelpunten.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15