Betere sociaal-economische ordening ei planning noodzakelijk Landbouwwerk in Ghana Vooruitzichten werkgelegenheids situatie somber Zomeraktiviteitei Enschede 1178 Tekenwedstrijd 'Internationaal Jaar van het Kind (1979)' Visum voor Spanje Koop bewust uw diepvriesprodukten Dr. J. W. dePous in jubileumnummer tijdschrift „Bedrijfsbeheer' Jaarverslag F.N. V. Eigen plorn Zaterdag 12 augustus: Zaterdag 19 augustus: Zuidwest Overijssel HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 AUGUSTUS 1978 - PAG. 13 De sociaal-economische ordening en planning zijn onsamenhangend en onoverzichtelijk. De huidige ge compliceerde opzet van beleidsad visering, -bepaling en -uitvoering moet hoognodig worden vereen voudigd en gestroomlijnd. Op macro-niveau zou dat kunnen ge beuren door een systeem van indi catieve planning. Jaarlijks zouden overheid en bedrijfsleven daarvoor overleg moeten voeren over en moeten zorgen voor een afstem ming van de ontwikkelingen die zij voor hun sector voorzien. Zo kan een consistent geheel ontstaan waarmee de gestelde maatschap pelijke doeleinden kunnen worden gerealiseerd. Na behandeling in en instemming van de volksverte genwoordiging kan een en ander gelden als een maatschappelijk „kader-concenant", een raam overeenkomst. Dat schrijft dr. J: W. de Pous, voor zitter van de Sociaal-Economische Raad (SER) in een jubileumbundel met ais titel „Onderneming en overheid" die een dezer dagen ver schijnt ter gelegenheid van de 50e jaargang van „bedrijfskunde", tijd schrift voor modern management. Volgens dr. De Pous zou een jaarlijks bij te stellen-indicatieve planning voor een middellange termijn van 4 a 5 jaar de grondsla gen kunnen leggen voor een, ook door de vakbeweging bepleite, meeijarenplanning van het arbeid svoorwaardenbeleid. Zo is bijv. een kwantitatieve afstemming nood zakelijk van de beoogde ontwikke ling van de vrij besteedbare inko men in de particuliere sector ener zijds en die van de collectieve sec tor inclusief fiscale en premiedruk anderzijds. jaarlijkse sociaal-economische structuurnota Dr. De Pous pleit voor periodiek door de regering uit te brengen sociaal-economische structuurno ta's in de plaats van afzonderlijke werkgelegenheids-, inkomens- en economische structuurnota's. Daarin zou tevens de meerjaren planning van de overheidsuitgaven moeten zijn opgenomen. Volgens hem zou het bedrijfsleven vertegenwoordigd in de SER- zich eveneens periodiek moeten bera den over de economische groei op middellange termijn en over de be stemming daarvan. D.w.z. over de ontwikkeling van het reëel be schikbaar inkomen, over het ren dement van de ondernemingen en over de omvang van de collectieve sector. Voor een verantwoord oor deel is het daarbij nodig dat inzicht wordt verkregen in de effecten, die de verschillende bestemmingsmo gelijkheden van de economische groei op de groei zelf hebben en vooral ook op de werkgelegenheid op middellange termijn. Vóór zomerreces overleg rege ring/parlement In zijn bijdrage voor de jubileum bundel van het tijdschrift „Be drijfskunde" bepleit SER- voorzitter dr. De Pous voorts dat regering en parlement jaarlijks vóór het zomerreces gezamenlijk overleg plegen over de indicatieve meerjarenplanning van het sociaal-economisch structuur- en facettenbeleid. Daarbij zou de visie van het georganiseerde bedrijfsle ven op de middellange termijnont wikkeling moeten worden ge bruikt. De uitkomst van het vóór de zomervakantie te houden over leg van regering en parlement zorgt op die manier voor het referentie kader, zowel voor de in het najaar te presenteren miljoenennota als voor het arbeidsvoorwaardenover leg en -beleid, die in het najaar -en ïn het vroege vooijaar- plaatsvin den in de Stichting van de Arbeid en in de bedrijfstakken. Dr. De Pous is voorts van mening dat voor verwezenlijking van de doeleinden, die in het door hem be pleite „maatschappelijke kader convenant" worden beoogd, niet kan worden volstaan met globale maatregelen. Daarnaast zullen ook gerichte maatregelen moeten wor den genomen. Bovendien zullen voor bepaalde doeleinden gedrags regels veel meer aangewezen zijn. Als voorbeeld noemt hij „langs de weg van het overleg overeengeko men gedragsregels voor de inko mensontwikkeling van de verschil lende inkomenscategorieën". Sectorale strategie nodig Ook aan de wenselijke overlegs tructuur op het niveau van de be drijfstakken -hetzgn. meso-niveau- gaat de SER-voorzitter in zijn be schouwing in de jubileumbundel van „Bedrijfskunde" in. Hij stelt vast dat de meso-structuur is ach tergebleven bij de belangwek kende en ingrijpende ontwikkelin gen in de laatste decennia wat be treft doelstellingen en instrumen ten op het nationale macro-niveau en op het niveau van de onderne ming. „De vraag rijst dan ook of vanuit een oogpunt van doelma tige en evenwichtige opbouw van een maatschappelijke orde, die passend is voor een democratisch bestel, het „middenkader", de zgn. meso-structuur, niet moet worden uitgebouwd", zo schrijft hij. „Een aanpak op meso-niveau zou be vruchtend kunnen werken voor een sectorale strategie, die als referen tiekader kan dienen voor het macro-beleid van de overheid en het micro-beleid van de onderne mingen". Als mogelijkheden in het kader van een sectorale strategie noemt dr. De Pous: - eerder overleg over een evenwich tige opbouw van de bedrijfstak, met name ook gelet op de werkge legenheid, waardoor een herstruc turering minder ingrijpend en pijn lijk zou zijn; - overleg over de aard van de be drijfstak en een eventuele aanpas sing van produktiemethoden, op dat deze aansluiten op een verant woord milieubeheer; - overleg over de regionale struc tuur in verband met de ruimtelijke ordening - overleg over arbeidsomstandig heden en de kwaliteit van het werk, opdat deze optimale mogelijkhe den bieden voor de ontplooiing van de mens; - een sectorale overlegstructuur zou een belangrijke bijdrage kun nen leveren in het tot stand bren gen van een sectoraal informatie mechanisme, waarvan de resulta ten moeten dienen voor een ver antwoord beleid en voor een vruchtbaar en meer systematisch overleg tussen overheid en de be trokken groeperingen van de sec tor. Een en ander zou volgens hem bij dragen tot een vertaling van macro naar micro en omgekeerd, tot de noodzakelijke slagvaardigheid en flexibiliteit op ondernemingsni veau, tot een optimale afstemming van vraag en aanbod van de be roepsbevolking in de branche en tot voorkoming van een schoksge wijze expansie dan wel tot mitige ring van een inkrimping. Verdere beperking marktsector niet zonder ingrijpende gevolgen Dr. De Pous waarschuwt aan het slot van zijn beschouwing voor een verdere beperking van de particu liere ondernemingsgewijze pro- duktiesector, waar momenteel nog maar 60% van de beroepsbevolking werkzaam is. „Een verdere beper king van deze sector zou niet zon der ingrijpende gevolgen blijven voor de welvaartsontwikkeling en op de (democratische) besluitvor mingsprocessen in onze maat- schappij", meent hij. Volgens hem zal de maatschappij overigens niet permanent en ongelimiteerd kun nen doorgaan met financiële on dersteuning van ondermingen, waarvan de produktie niet render end kan worden afgezet. Boven dien zal een toenemend aandeel van de overheid in de economie en een economische politiek, waarbij het marktmechanisme steeds ver der wordt ontregeld, de flexibiliteit aan de economie ontnemen. De flexibiliteit die nodig is voor het 'opvangen van de schokken in de sociaal-economische en sociaal- politieke ontwikkeling, waartoe een steeds kleiner wordende parti culiere sector niet langer in staat zal zijn. „Door een voortgaande af kalving van de particuliere sector zou dus een verarming-letterlijk en figuurlijk- van onze samenleving optreden" aldus dr. De Pous. Oplossing werkloosheid voor waarde voor maatschappelijke consensus Dit alles neemt volgens de SER- voorzitter niet weg, dat de span ning tussen het concurrentiebeleid en het werkgelegenheidsbeleid een van de kernpunten van het sociaal-economisch structuurbe leid in de komende jaren vormt. Oplossing daarvan vormt een noodzakelijke voorwaarde voor „de zo dringend gebleken maatschap pelijke consensus voor het sociale en economische beleid in de tach tiger jaren", aldus dr. De Pous. Hij meent dat die oplossing moet wor den gezocht in een evenwichtige onderling afstemming van: - de bestuurskracht, slagvaardig heid en flexibiliteit van de indivi duele onderneming; - de inspraak en medezeggenschap van de medewerkers in de onder nemingen en - de ontwikkeling van een bedryfs- takstrategie door de ondernemin gen en maatschappelijke organisa ties op het niveau van branche en bedrijfstak. arbeidsloos inkomen geen oplos sing lln zijn bijdrage in de jubileum bundel van „Bedrijfskunde" be steedt dr. De Pous ook aandacht aan de relatie „arbeid-inkomen". Met nadruk stelt hij dat de priori teit voor volledige en volwaardige werkgelegenheid geenszins een re lativering betekent van de doelstel ling van een aanvaardbare inko mensverdeling en van het te voeren inkomensbeleid. In dat verband vraagt hij zich af of in de voorstellen voor een arbeidsloos inkomen een sleutel ligt tot de oplossing van„het ernstige maatschappelijk euvel van een omvangrijke werkloos heid", waarvoor wij in het komende decennium worden gesteld, hoe aanbevelenswaardig het ook is, dat het nietreconomisch produktief of actief zijn wordt opgewaardeerd, hetgeen welhaast een mentali-' teitsbreuk vereist. „Wanneer men uitgaat van een recht op inkomen, in die zin dat niemand tegen zijn wil economisch-productieve arbeid behoeft te verrichten, moet wel worden gevreesd dat het voortbe staan van onze sociale verworven heden, welke besloten liggen in een weldoortimmerd stelsel van maat schappelijke voorzieningen, dat momenteel reeds onder spanning staat, zal worden aangetast", zo schrijft dr. De Pous. „Actieven en niet-actieven kunnen gezamenlijk niet meer uitgeven dan in totaal wordt geproduceerd en verdiend; een verdere verschuiving in de richting van het aantal economisch niet-actieven zou de voorzieningen voor en de uitkeringen aan hen, die het echt nodig hebben wezenlijk in gevaar kunnen brengen". Volgens hem moet er derhalve een mini mum aan primair inkomen in de produktieve sector van de econo mie worden gevormd om de collec tieve uitgaven te kunnen financie ren. Naar de mening van de SER- voorzitter zou de te verwachten stijging van het percentage niet- werkenden in de komende jaren er toe kunnen leiden, dat op een met erg veraf gelegen moment het aan tal werkenden in de marktsector niet toereikend zal zijn om het ver kregen bestaansniveau van de mensen die afhankelijk zijn van het economische draagvlak te garan deren. Dit moment zou kunnen worden verschoven wanneer de werkenden bereid zouden zijn, met alleen volledig afstand te doen van de groei, maar bovendien een ach teruitgang in reëel beschikbaar in komen te aanvaarden. Steven Donkor, Ghanees student in Wageningen, die zondag a.s. spreekt in beide diensten in de Hervormde kerk te Holten. (Hoofdpróject voor actie voor Holtens Fonds voor Internationale Hulp verlening van 20-27 augustus 1978) De Presbyteriaanse Kerk van Ghana draagt de verantwoordelijkheid voor de landbouwstations in Tamale en Garu. Beide zijn gelegen in het noorden van het land waar het droogteprobleem van de Sahel duidelijk in de buurt komt en in 1977 bij het binnenhalen van de vroege oogst goed merkbaar was. twee nieuwe gewassen te introdu ceren, die de opbrengst van het land aanzienlijk kunnen vergroten. Deze nieuwe soorten - mais en Gui nea corn - zijn uitgetest op het landbouwstation en daarna bij 300 boeren uitgezet. Als ze goed aan slaan hebben we er een mogelijk heidbij om de levensstandaard van de arme bevolking te verbeteren. Vanuit het station in Tamale heeft de landbouwdeskundige ds. Atze van den Broek de laatste jaren in een tiental dorpen een sterke rela tie weten te leggen tussen land- bouwwerk, evangelisatie en enkele ontwikkelingsaspecten. Hst is hem gelukt om te laten zien dat de kerk met landbouwwerk met alleen maar een technische ontwikkeling beoogt. Het heeft te maken met die „Chief is in het leven van zijn on derdanen, die Boer is en zorgt voor het dagelijks brood en die als rechtvaardige Rechter bevrijdt van alle kwaad". Opvallend in de aanpak is dat het team van medewerkers wacht op uitnodigingen uit de dorpen. Men komt zelf met het verzoek om land bouwvoorlichting of godsdien stonderwijs. Het een wordt altijd samen met het andere geboden. In een aantal dorpen is men gekomen tot de uitvoering van eigen projec ten: het bouwen van een brug of de aanleg van een waterreservoir. Na ast de mankracht brengt men daarvoor opvallend veel eigen fi nanciële middelen bijeen. In Garu is de heer John Opata de laatste jaren de grote voortrekker. Onverdroten zet deze man, die af komstig is uit Zuid-Ghana, waar 'nog met al te veel mensen „brood" zien in het dorre woestijnachtige l noorden van het land, het werk van de kerk voort. In 1977 zag hij kans Holten voor Ghana: U helpt na tuurlijk óók mee door vaste bijdra ger te worden voor het Holtens Fonds voor Internationale Hulp verlening of door een royale bij drage voor dit belangrijke doel, wanneer tussen 20 en 27 augustus a.s. de medewerkers van het Hol tens Fonds voor Internationale Hulpverlening bij u aanbellen. Er kwam reeds f 2600,- binnen op de rekening, van het Holtens Fonds voor Internationale Hulpverlening bij de Rabobank te Holten (giro 875587). Ghana voor Holten: dót wordt óók werkelijkheid, want in de beide Hervormde kerkdiensten, op zon dag 20 augustus zal een jonge Gha nees, Steven Donkor, die in Wage ningen studeert en lid is van de Presbyteriaanse Kerk, ons wat over Ghana komen vertellen. Na beide diensten zullen in Irene films en/of dia's vertoond worden over Ghana, terwijl daar ook met ver schillende jonge Ghanezen, die hier studeren, gesproken kan worden. Het District Overijssel van het N.V.V^N.K.V. heeft haar eerste jaarver slag als F.N.V, (over der periode I september 1977 - 31 augustus 1978)ap tafel gelegd. Over de sociaal-economische ontwikkeling in Overijssel en de mogelijke vooruitzichten wordt in het verslag gezegd, dat het beleid in d&epzicht in de periode juni 1977 - juni 1978 sterk werd bepaald door de zich verslechterende werkgelegenheidssituatie in het district. Ge steld wordt dat onder invloed van ongunstige structurele ontwikkelin gen in de Nederlandse economie en tengevolge van de internationale conjuncturele neergang in de jaren 1974-1975 de werkgelegenheid in de provincie Overijssel in de industrie in niet onbelangrijke mate is terug gelopen. De verwachtingep voor de komende jaren zijn dan ook voor onze provincie ten opzichte van Nederland niet erg gunstig. Bij een ongewijzigd beleid, zo wordt verwacht, zal de toename van de werkloos heid in 19811.3 tot 1.7 maal zo^root zijn als in 1976. Dat wil zeggen 6.7% tot 8.8% werkloosheid in 1981. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de noodzakelijke maatregelen welke hadden moeten worden genomen en nog genomen moeten worden, zegt het verslag dat men tot nu toe politiek gezien nog weinig heeft be reikt. Overijssel wordt nog steeds niet tot stimuleringsgebied gere kend. Er zijn geen extra gelden tot steun toegezegd. De Overijsselse Ontwikkelings Maatschappij (OOM) kan nog steeds met met ei gen kapitaal deelnemen in noodlij dende ondernemingen of inovatie- projecten financieren. Extra gel den voor een sociaal plan bij collec tieve ontslagen als gevolg van her structurering zijn na veel knokken, aldus het verslag, slechts eenmalig toegezegd. Bij dit alles komt dat de vooruitzichten voor het komende seizoen erg somber zijn. De zomeraktiviteiten in Enschede op zaterdag, waarvan we reeds en kele malen een overzicht gaven, gaan tot zaterdag, 2 september, nog iedere week door. Ze vinden plaats in de openlucht op de oude markt te Enschede, maar worden bij slecht weer verplaatst. Er is geen toegangsgeld verschuldigd. Hieronder volgt het programma van de twee volgende zaterdagen: 10.00-10.45 uur: een muzikale start door de muziekvereniging Unisson. 10.30-13.30 uur: creatief bezig zijn met zgn. waardeloos materiaal o.l.v. docenten van het Creatief Centrum. 11.00-11.45 uur: een optreden door de kinderdansgroep De Rappe Klömpkes. 14.30-15.30 uur: meezingen en mee dansen in de kindermusical „Prik- kebeen" door Forum educatief. 16.00-16.45 uur: concert door het Twents Mandoline Orkest. 20.30-23.00 uur: betere popmuziek door de groep Cassiopeia uit Bel gië, een concert dat nog lang in de herinnering zal blijven. 10.00-10.45 uur: ochtendconcert door de drumband Dolphia. 11.00-11.45 uur: een vrolijke ken nismaking met het Almelo's Huis vrouwenorkest. 14.30-16.00 uur: Tom de Graaf met muzikaal en actueel kindercabaret in Tom en zijn Tjompoeter. 16.00-17.00 uur: jazzconcert door de East Town Jazz Band uit Deventer. 20.30-23.00 uur. Egerlander muziek met de Glanerbrugger Muzikan ten. Het FNV heeft daarom gemeend een eigen plan voor Overijssel te moeten opstellen waarin de beleid suitgangspunten, de knelpunten en de noodzakelijke veranderingen per gewest worden aangegeven. De beleidsuitgangspunten zijn op 15 april tijdens de voorjaarsvergade ring van het FNV-district vastge steld. Het tweede deel, het aange ven van knelpunten en verande ringen per gewest zal in overleg met de FNV-afdelingen en de FNV-bonden in het komend sei zoen worden uitgewerkt. Met betrekking tot Zuidwest Ove rijssel, waartoe Holten behoort, wordt in het verslag gezegd: a. Werkgelegenheid In Zuidwest zal de werkgelegen heid tot 1981 omvangrijk dalen in de secundaire sektor. Dit hangt samen met de naar verwachting aldaar afnemende werkgelegen heid in de metaalnijverheid. In de tertiaire sektor is voor Zuidwest een werkgelegenheidsgroei van 1.5% te verwachten Deze zal echter onvoldoende zijn om het verlies van de werkgelegenheid in de pri maire en secundaire sektor op te vangen. b. Beroepsbevolking De natuurlijke aanwas van de be roepsbevolking in Zuidwest heeft in- de periode '71-76 ten gevolge van emigratie, uitgaande pendel en uittreding uit de arbeidsmarkt in een feitelijk lagere beroepsbevol king geresulteerd. In percentages uitgedrukt is de verwachting voor de periode '76-81 een groei van 0,6%. c. Werkloosheid. Kende Zuid-West in 1976 een ge middelde werkloosheid van 5%, in 1981 zal de werkloosheid zijn toe genomen tot 7%.De Centrale Eco nomische Commissie (C.E.C.) geeft echter een gunstiger verloop aan n.l. van 5% naar 3,5%. Dit is echter geen gevolg van de gunstige werk gelegenheidsontwikkeling maar van een teruggang van de beroeps bevolking. Dit laatste komt door dat de in Zuid-West Overijssel woonachtige beroepsbevolking in toenemende mate elders gaat wer ken. In het bijna honderd pagina's tel lend jaaroverzicht wordt onder meer gewezen op de vertegen woordiging van de FNV in de pro jecten „Mensen zonder werk" in 14 gemeenten. Holten kent een derge lijke stuurgroep nog niet. Ook de Hotter Scholengemeenschap be hoort niet tot de scholen waar voorlichting door de FNV wordt verzorgd. Wel werden z.g. invul lers opgeleid voor de belastin gaangiften der leden en werd van deze service gebruik gemaakt door 44 personen (1977 40). Uit het ledenoverzicht blijkt, dat Holten in 1977 524 NVV-leden telde (1976 515). Het secretariaat berust bij de heer G.J. Veneman, Deven- terweg 76, tel. 05483-3327. Het N.V.V. is in de WWV- en RWW-commissie vertegenwoor digd door W. Beijers, Enkweg 5, tel. 05483-1234 met als plaatsvervan ger L. v.d. Steen, H.J. Wanslnkstr. 2, tel. 05483-2106, het NKV door J.G. Mulder, Karei Doormafistraat 1, te Rijssen. Het verslag gaat nog uitvoerig in op het jongerenwerk en eindigt met de opsomming van de resultaten van het bureau voor Ar- Ter gelegenheid van het Interna tionale Jaar van het kind wordt een internationale tekenwedstrijd georganiseerd door de Unesco, Unicef en Het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen in sa menwerking met Air France. Het thema van de wereldwijde te kenwedstrijd voor kinderen, die op 1 januari 1979 de leeftijd van 12 jaar nog niet hebben bereikt, zal zijn „Mijn leven in het jaar 2000". Het ligt in de bedoeling tevoren een nationale wedstrijd uit te schrijven waarvan de sluitingsda tum 15 maar 1979 is, waarna een nationale jury de ingezonden kin dertekeningen zal beoordelen. De beste tien tekeningen van ieder land dienen vóór 30 april 1979 naar het hoofdsecreatariaat van de Une sco te Parijs worden gezonden, al waar op 15 mei 1979 een internatio nale jury de prijzen zal toekennen. De bekroonde tekeningen zullen in 1979 Worden geëxposeerd zowel in het gebouw van de Unesco te Parijs als tijdens de tentoonstelling „Man and his World" in Montreal, Ca nada en'in de gebouwen van de Verenigde Naties te New York en te Genève. Begin 1980 zal een reizende ten toonstelling van de prijswinnende tekeningen worden samengesteld die beschikbaar is voor de lidstaten van de Unesco. Aan tien eerste prijswinnaars wordt een reis naar Parijs aangeboden, vergezeld van een volwassene naar hun eigen keus met een verblijf van acht da gen in de Franse hoofdstad. Ook voor de tweedepry swinnaars zullen prijzen ter beschikking worden ge steld. De tien eersteprijswinnaars zullen de gelegenheid krijgen gezamenlijk volgens hun eigen iuee een beel dhouwwerk te maken dat het eige ndom van de Unesco zal blijven. Deze activiteit van de prijswinna ars zal worden begeleid door be kende kunstenaars in samenwer king met „The International Fund for the Promotion of Culture". Ten behoeve van de nationale prijswinnaar zal de Unesco 20 grammofoonplaten „Le Cadeau de la Vie" en 5 jaar abonnementen op de Unesco Koerier beschikbaar stellen. In overleg met de Nationale Unesco Commissie heeft het Unesco Cen trum Nederland zich in eerste in stantie belast met de organisatie van deze nationale kinderteken wedstrijd. Binnenkort zullen nog nadere gegevens hierover worden bekend gemaakt, onder meer wplke hoofdprijzen in Nederland beschikbaar worden gesteld. Bij het kopen van vlees, groenten oi andere voedingsmiddelen uit de diepvries'kan het wel eens voor komen dat de artikelen niet de juiste temperatuur van -18 tot - 20 graden C hebben. Het is mogelijk dat de thermostaat dan niet goed werd ingesteld, het vriesvak niet op tijd werd ontdooid of dat er te veel artikelen in het vriesvak zijn opge stapeld. Indien echter de temperatuur bo ven de -12 graden C komt, kunnen de artikelen onderhevig zijn aan (bio)chemisch bederf en als zij slechts enkele graden onder nul bewaard wórden, kunnen zich langzaam mikro-organismen ont wikkelen. Hierdoor zal de kwaliteit van de waren snel achteruit gaan. Daarom is het aan te raden, wan neer men diepvriesartikelen koopt, op het volgende te letten: Er mag niet te veel (jzel op de ver pakking te zien zijn Bruin-rode of witte vlekken duiden op schimmel. De vrieskast mag niet te vol gela den zijn. De verpakking moet onbeschadigd zijn. Bij het kopen van vlees bijvoor beeld, is de op de verpakking ver melde datum erg belangrijk. Het is de uiterste datum dat het artikel gebruikt mag worden. beidsrecht, dat in het jaar 1977 ruim één miljoen gulden incas seerde voor de bondsleden, waar onder begrepen Ge bedragen geïn casseerd uit schadezaken. Het to taal aantal bezoekers op door advi seur en ass. adviseur gehouden spreekuren bedroeg 1180, waarbij het ging om arbeidszaken (59), so ciale verzekeringszakefi (57) en di verse zaken (195). Diepvriesartikelen moeten of di- rekt worden gebruikt of moeten bewaard worden zoals staat aan gegeven op de verpakking. Lees daarom altijd de gebruiksaanwij zingen die bovendien dikwijls voor de diverse produkten zeer uiteen lopend kunnen zijn. Indien men de gekochte diepvrie sprodukten niet direkt gebruikt, zorg dan dat u ze goed verpakt, in speciale plastic zakken voor de diepvries of in kranten gewikkeld, mee naar huis neemt. Dit voorkomt ?en te snélle temperatuurstijging. Nederlanders die de komende win ter in Spanje willen „overwinteren" moeten er rekening mee houden dat zij over een visum beschikken wanneer zij er langer dan negentig dagen willen blijven. Deze „mach tiging voor langer verblijf' moet voor het vertrek naar Spanje bi] de Spaanse ambassade in Den Haag worden aangevraagd. Het geldt overigens niet alleen voor de on- verwinteraars, maar voor iedereen die langer dan drie maanden in Spanje wil verblijven. Aan deze al bestaande bepaling wordt nu, zo blijkt, door de Spannse autoritei ten strenger de hand gehouden. Voor Nederlanders die willen gaan werken in Spanje is het goed te we ten dat werkvergunningen nog slechts sporadisch worden afgege ven en dan nog met een beperkte geldigheidsduur. Het „zwart" wer ken in Spanje leidt bij ontdekking tot onmiddellijke uitwijzing.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13