Voor wie nog vakantie heeft! Feest in Tubbergen Paardesport vindt bijzondere weerklank Stal Delden eenvoud in trots op t vaandel Ruitersport bij kasteel Twickel Drie dagen feest in Scheerwolde rond de jaarlijkse ponymarkt ZWOLLE BRUIST WW ACTIVITEITEN 111112 AUGUSTUS, WANNEER OOR DE JAARLIJKSE KERMIS BEGINT NASSELT GAAT WEER EUIFEEST VIEREN Leeftijd Zeilwagens Zandwegen HOLTENS NIEUWSBLAD - 11 AUGUSTUS 1978 - PAG. 9 Schuttersfeesten lijn oud, erg oud. In de middeleeuwen weren er al tal van spelen waarbij de verschillende gilden tegen elkaar uitkwamen en er werden zelfs spelen geor ganiseerd waarbij da beste groepen uit ver schillende plaatsen tegen elkaar uitkwamen om te .strijden voor de eer van de streek. Deze feesten gingen altijd gepaard met veel uiterlijk vertoon en de nodigs feestmalen. Van deze middeleeuwse spelen Is eigenlijk het koningsvogelsehieten ais spel overgeble ven. De geselekteerde groep schutters mag om de bBurt proberen een grote houten vogel van een hoge paal te schieten. Hij die het schot lost waarbij de vogel naar beneden valt is Schutters- koning voor het hele jaar. Hij kiest een konirtgin en ge volg en wordt feestelijk ont haald tijdens da feesten. Het koning zijn gaat ge paard met veei officiële han delingen, veel .onderdanen' die zich verdienstelijk heb ben gemaakt worden onder scheiden in een orde die door de nieuwe koning is in gesteld. Meerdere dagen wordt er feest gevierd.^Zo ook in Tubbergen. Het feest wordt opgeluisterd door de bekende .Dinkelbühler Kna- ben', een groep muzikanten, 70 in getal, variërend in leeftijd van 12 tot 17 jaar. gestoken in de mooie wit- rode uniformen van het Augsburger Fugger- regiment, die ook te zien waren tijdens de opening van de Olympische spelen in München. De festiviteiten beginnen op 17 augustus en op 18-19 en 20 augustus worden ver schillende programma on derdelen afgewerkt. Een hoogtepunt is wel de grote optocht met verschillende harmoniën en muziekkorp sen op zondag 20 augustus en het vogelschieten dat om 2 uur begint In Weterlng-Scheerwold© wordt op 10,11 en 12 augustus weer het jaarlijkse feest gehouden als een soort 'omlijsting' van de paarden- en ponymarkt, die traditiegetrouw op de tweede zaterdag van augus tus wordt gehouden. Reeds in alle vroegte zullen op zaterdag 12 au gustus de ongeveer vierhonderd stuks worden aangevoerd en aan geboden in het centrum van Scheerwolde, dat Is gelegen aan de provinciale weg Steen- wijk-Blokzijl. Ter verlevendiging van de markt zal een Twentse klompenmaker in actie komen, alsmede de Veluwe-groep met oude ambachten in kleder dracht Te aanschouwen zijn een kunstenschilder, Delftsblauw-schil- der, poppenmaakster, houtdraaier, glasblazer, zadelmaker, pottenbak ker, enz Ook zorgen plaatselijke bedrijven voor demonstraties land bouwwerktuigen De muzikale om lijsting is in handen van boerenkapel De Rietsnieders Vanaf 14 uur zijn op diezelfde zater dag alle muziekkorpsen te zien en te beluisteren, die de gemeente IJssel- ham telt. Opnieuw Verenigd (Blan kenham), Excelsior (Kalenberg), Je- duthun (OkJemarkt), Crescendo (Os- senzijl), Oldemarkts Fanfare en 'De Bazuin' uit Wetering-Scheerwolde. Vorig jaar zorgden deze korpsen voor het eerst voor een gezamenlijk festival vanwege het 25-jarig be staan van Scheerwolde Gelet op het succes is nu voor een prologatie gekozen Het geheel begint ook dit keer weer met opluistering van een kinderoptocht. Om 17 45 spelen twee damesteams een gekostumeerde voetbalwed strijd en vervolgens kan vanaf 18.30 uur worden gekeken naar een wieler wedstrijd voor liefhebbers (onder meer Johan Hup en Gert Steinbach uit Kampen, Harm Dolstra uit Havelte en meer regionale favorieten) Nadat de 60 km lange koers beëindigd zal zijn, valt er nog te genieten van een genoeglijk samenzijn in de feesttent met muzikale medewerking van het orkest Ab Vos. Ook op donderdagen vrijdag zijner diverse activiteiten, die zich voorna melijk ook in de feesttent afspelen. Rondom de tent zijn kermisattracties en kraampjes met 'warme' en 'koude' hapjes Donderdagavond om 20 uur komen twee bekende disc-jockey's met de Veronica drive-in show naar heeft zich in Twickel als een olievlek uitgebreid. Momenteel rijden iedere week bij Stal Delden circa tweehonderd ruiters. „De leeftijd van de ruiters va rieert sterk", zegt Rooden- burg. „Driekwart van de leerlingen is jonger dan zes tien jaar. Maar er rijden ook mensen van 55, 65 jaar die in hun jonge jaren nooit op een paard hebben gezeten". Aan de oude meester van de cavalerie, die in de dertiger jaren de nationale ruiter- ploeg in het buitenland be geleidde, is niet te ontlokken hoeveel lessen noodzakelijk zijn om alleen op een paard de bossen in te kunnen trek ken. Roodenburg: „Het ge tal twintig valt nogal eens. vooral in het westen van het land. Ik heb een hekel aan cijfers, ledereen moet indivi dueel beoordeeld worden. Sommigen kunnen na tien lessen al redelijk rijden. An deren zijn na anderhalf jaar Kunt u bij Rijstal Delden paarden en pony's huren en rijlessen ontvangen, ook is het mogelijk met zeilwagens de natuur op te zoeken. De Rijstal beschikt over drie zeilwagens die begin deze eeuw, e'md vorige eeuw met vakmanshand werden ge maakt. Öe wagens worden veelal gebruikt bij partijtjes en jubilea. Door een vorm van samenwerking tussen hotel-restaurant De Zwaan in Delden en de Rijstal is het mogelijk te boeken voor een ruiterarrangement. Stal Deiden, gevestigd in dë oude bedrijfsb omgrachte kasteel Twickel, maakte sedert Do paardesport vindt in ooat- Overijsael een bijzondere weerklank. De landelijke ruiterverenigingen flore ren in deze regio uitzonderlijk en dat eigenlijk niet zo verwonderlijk. Hat paardrijden stoelt hier immers in be langrijke mate op de rijke traditie van de boerenbedrijven waar nog niet zo heel lang geleden het paard een domi nerende rol had. In de jachtige maatschappij anno 1978 bestaan in Twente en Saiiand tal van mogelijkheden om van de rustge vende ruitersport te genieten. Passief als toeschouwer bij een van de vele concoursen hippique of actief door zelf in het zadel te klimmen en een rit door bossen en heidevelden te ma ken. 'erderij en gelegen in de bossen bij het 1970 een snelle sprong voorwaarts. Concoursen waarbij ruitere handig met paarden of pony's over nllarhan- de bont gekleurde hindernissen sprin gen, zijn in vrijWel leder dorp te vin den. De plaatselijke VW'e kunnen u over de concoursen nader informeren. Prefereert u zelf een paard te bestij gen, dan kunt u terecht bij talrijke ma neges. Staatsbosbeheer heeft de bos- wachterijen Hardenberg en Ómmen opengesteld voor ruiters en mits u zich aan de voorschriften houdt is het aangenaam toeven op de kilometers lange ruiterpaden in beide boswach- terijen. Omdat in geheel oost- Overijssel nog tal van zandwegen zijn leent heel da regio zich goed voor het maken van een buitenrit. gramma ook voor de gezellige dans muziek zorgt. Overdag zijn er vrijdag jeugd-activi- teiten, zoals kinderspelen in de och tenduren en het jeugdprogramma van Hans Borghardt (om 14 uur) met goochelen, een quiz en een optreden van de onvervalste Jan Klaassen en Katrijn. Kaarten hiervoor zijn 's mid dags nog aan de feesttent verkrijg baar. Hetzelfde geldt voor het avond programma met de radio- en t.v.-ar- tiesten. De maneges in oost-Overijssel zijn niét klak keloos onder éön noemer te brengen. Diverss maneges hebben naast een uitstekende stal ling en goede gelegenheid om te rijden ook de beschikking over een fraais bar waar rui ters en amazones na een uurtje te paard ge zellig bijeen kunnen komen. Andere gelegen heden waar u paard kunt rijdan hebban een voud als kenmerk van het ware in het vaan del geschreven. Rijstal Delden bijvoorbeeld. de manege op een hondertel meters van het nog niet in staat zelfstandig omgrachte kasteel Twickel nabij Delden. in het zadel te klimmen „Bewust heb ik niet gekozen voor een riante bar", vertelt manegehouder L. Roodenburg. De man die in vroegst^ jaren bij da cavalerie diende ais ritmeester vervolgt: „Paardesport is momenteel mode. Een heleboel mensen stellen het op prijs gezien te Worden in een rijbroek. Ruiterpaden zijn niet aan wezig in de Twickeise bos sen maar daar is in het oude parklandschap ook geen dringende noodzaak toe. De wegen tot over de gemeen tegrenzen van Hengelo en Borhe zijn vrijwel alle niet- verhard en daardoor is het mogelijk uren achtereen te dwalen door het grote ei- kenbos dat in West-Europa zijn weerga niet kent. Een bosgebied met veie eeuwe noude eiken en imponeren de beuken. Hier en daar af gewisseld door voor orni thologen en plantekundigen oneindig boeiende veenge bieden. Scheerwolde en vrijdagavond is er te zelfder plekke een show mef beken de artiesten (ook vanaf 20 uur). Voorzitter J. Smit zal de aandacht vragen voor conferencier Harry Touw (eens bekend als Fred Haché), de bandparodisten De Cliftons. het zangduo Cees en Monique, de ge broeders Brouwer (trompet), zange res Conny Vink, het acrobatengezel- schap Les Bensons en mr. Walter en het voortreffelijke kwartet van Arie Ribbens, dat na afloop van het pro- Van mi] mogen ze dat maar ik heb in mijn stal liever de echte paardeliefhebbers. Mensen die een paard waar deren en weten dat het be paald een genoegen is vanaf de rug van het paard of van- De bossen rondom kasteel Twickel zijn uiterst geschikt voor het bedrijven van rui tersport. Het is mogelijk uren te dwalen over de zandwegen door het Twic keise bos. Een eikebosge bied dat hier en daar wordt afgewisseld door boeiende venen die gekenmerkt wor den door een bijzondere flo ra en fauna... Op vrijdag 11 en zaterdag 12 au gustus bruist Zwolle van activi teiten, hetgeen te maken heeft met de opening van de traditione le en vermaarde Zwolse kermis (dit keer weer in de binnenstad, een brok nostalgie van.4@ boven ste plank!) èn het jubttéum van de zo actieve commissie zomerfees ten, die zaterdagmiddag om 15 uur wordt ontvangen door het Zwolse gemeentebestuur op het stadhuis. Een bezoek aan Zwolle op vrijdag 11 augustus zal onder meer een kennismaking zijn met een muzikaal waterballet (waterorgel) op de Melk markt, waar om 11 uur de kermis officieel wordt geopend met muzika le begeleiding van boerenkapel 'De Notenbalkers Andéfe""&ttracties óp deze eerste dag van de veel onder delen tellende kermis zijn om 14 uur een muzikale rondgang door het centrum van de showband Jubal en om 15 30 uur de kindershow van Conny Vink (op net Grote Kerk plein) Op hetzelfde Grote Kerkplein zullen vanaf 19 uur nog de volgende in het oog springende activiteiten plaats hebben concert van de Ko ninklijke Harmonie Thomas a Kem- pis (19 uur), optreden van de dans groep Dc Schaarshoek (om 19 45 uur), een muzikaal intermezzo van brassband David (om 20.30 uur), demonstraties van de folkloristische dansgroep Debka (om 21 15 uur) en concert van de Federatieband CJV (om 22 uur) Zaterdagmiddag 12 augustus is er om 14 uur op het Grote Kerkplein een concert van de accordeongroep Melodia, waarna om 15 uur Bassie en Adriaan zich te zelfder plekke aan het ongetwijfeld duizendkoppige jeugdige publiek zullen presenteren Deze kinder show valt samen met de al geme moreerde ontvangst van de com missie zomerevenementen ten stadhuize, waar onder meer een ca deau aan de Overijsselse Zieken Omroep (OZO) wordt aangeboden De Harmonie en het fanfareorkest Excelsior geven om 19.30 uur een concert op de Potgietersingel, waar om 20.30 uur de Invaders Sieel- Adriaan en Bassie .'haar Zwolfe uit een wagen rustig het landschap te bekijken. Mijn vader was ook een echte paardeman en dacht een der: geen bar bij de mane ge..." Binnen korte tijd is de Rijstal Deiden uitgegroeid tot een bijzonder levens krachtige manege. Begon Roodenburg in het voorjaar van 1970 met zes pony's, deze zomer zijn in de stal te genover kasteel Twickel zestien pony's en eenzelfde aantal paarden present. Ruim dertig viervoeters waaronder drie pension- paarden en een pensionpo ny. Cijfers die niet hoger zul len worden. Het paardrijden band het eerste gedeelte van een later op de avond te vervolgen op treden zal verzorgen Voordat het vervolg komt (om 21 30 uur, nu sa men met de Limbodancers) vraagt eerst het trio Tessaloniki ieders aandacht nabij de Stadsgracht Dat gebeurt om 21 uur Om 22 30 uur is de finale van deze concertenreeks, te verzorgen door het Latijns- Amerikaans orkest Cake De kermis, die met tal van nieuwe attracties ongetwijfeld velen naar de binnenstad zal lokken, duurt nog voort tot en met zaterdag 19 augus tus De kermis wordt gecompleteerd met een gezellige braderie Volop vertier dus in Zwolle, waar de hoog tepunten van het al attractierijke zo- merprogramma dus duidelijk vanaf 11 augustus zullen plaatshebben Op de tiende augustus valt er voor de jeugd (zoals ook elders al is aan gekondigd) nog te genieten van een kindermiddag in de Buitensociëteit met Bassie en Adriaan (afsluiting Jeugdland) en verzorgt 'Kunst en Vermaak' om 20 uur op het Grote Kerkplein een zomeravondconcert Conny Vink kindershow m Zwolle Hasselt zal met ingang van vrij dag 11 augustus voor de vijfen twintigste achtereenvolgende keer het jaarlijkse 'Euifeest' bele ven, hetgeen onder meer bete kent, dat het Zwartewaterstadje tot een ware 'lichtstad' zal wor den. Al wekenlang zijn bewoners van vrijwel alle straten in de weer om de nodige versiering en ver lichting aan te brengen, waarnaar van 11-19 augustus weer vele duizenden bezoekers komen kijken. terdag 19 augustus van 10-18 en van 19-23 uur foto's worden beke ken van onder meer leden van de plaatselijke foto-club Maar er zijn ook inzendingen van nog eens elf andere verenigingen van foto-liefhebbers (uit Haroerwijk, Twello, Hattem, Emmeloord, Nun- speet, Dalfsen, Olst, Dedemsvaart, Zwolle, Kampen en Genemuiden) In de periode van het Euifeest is er ook kermis op het Gasthuisplein Op het programma van maandag 14 tot en met zaterdag 19 augustus komen we nader terug in het vol gende nummer van Toerismee' Belangstellenden wijzen wij nu al vast op de activiteiten op de ope ningsdag van het feest (vrijdag 11 augustus) en zaterdag 12 augustus, wanneer het feest gedeeltelijk in het teken staat van de jubileumviering van de plaatselijke voetbalvereni ging Olympia (zie elders in dit nummer) In 'De Baak', een kerkelijk centrum in de nieuwe wijk Nadorst, is vrij dagavond 11 augustus een amuse mentsprogramma, getiteld 'Kunst van eigen bodem' Medewerking verlenen plaatselijke verenigingen en speciale gasten zijn Lee Towers en André Moss Tegelijkertijd wordt in Het Bastion de film 'James Bond contra Doctor No vertoond Hoog tepunt van het zaterdagse program ma is de voetbalwedstrijd Olympia- FC Amsterdam (14 30 uur) Om twee uur 's middags zal burgemees ter mr P Th van Hout een speciale fototentoonstelling» openen, die de gehele Euifeest-week zal duren In Het Bastion kunnen op zaterdag 12 augustus van 14-18 ep van 19-23 uur en op maandag tof en met vrij dag van 19-23 uur. alsmede op za- Lee Towers komt vrijdagavond 11 augustus naar Hasselt

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 9