In de bossen zit een flink stuk verborgen werkgelegenheid Autoralleycross MAC/ASVH Vaste vergoeding voor D.B.-ledcn sportcommissie FEESTMIDDAG VOOR DE KINDEREN Oefenprogramma Z.V.V. Blauw Wit KORTE NIEUWTJES VOOR AMATEUR-FOTOGRAFEN POS TDUIVENNIEUWS Oriënteringsrit Dijkerhoekse molen in gemeentebezit ~B>e#/na+i HQLTENS NIEUWSBLAD - 4 AUGUSTUS 1978 - PAG. 9 Onder deze kop schrijft Bert R. Uri, free-lance journalist en lid van de raad van Gorssel in het nieuwe progressief onafhankelijk maandblad „Spil" (voor zelfstandigen en werknemers in het midden- en kleinbedrijf) over: „Verge ten onderzoek: Een mens kan niet alles lezen. Misschien, dat dat er de oorzaak van is, dat sommige onderzoeken of rapporten niet die aandacht krijgen, die ze eigenlijk nodig hebben. Met name denken wij aan het onderzoek dat het LEI (Landbouw-Economisch Instituut) op verzoek van de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt in Overijssel, heeft gedaan naar de potentiële werkgelegenheid in het onder houd van bossen en natuurterreinen in Overijssel. De uitkomsten van dit onderzoek zijn echter interessant genoeg om meer aandacht aan te schenken, omdat daaruit duidelijk wordt dat er in onze bossen en natuurterrei nen nog een flinke potentiële werk gelegenheid voorhanden is. Belang rijke arbeid, bijzonder zinvolle ar beid bovend ien. N iet in de vorm v an de werkverschaffing zoals in de der tiger jaren, maar arbeid die ge daan moet worden ten algemenen nutte, maar die echter achterwege blijft (met alle gevolgen van dien) uit gebrek aan financiële middelen by (vooral) de particuliere boseige- naar". Uri plaatst de werkgelegenheid in bossen en natuurtereinen in een landelijk kader en verwijst o.a. naar de in het vorige jaar versche nen Structuurvisie op het bos en de bosbouw". Met betrekking tot het rapport van het LEI schrijft hij: ..Uit het Overijsselse onderzoek naar de potentiële werkgelegenheid bij het onderhoud van bossen bleek in de eerste plaats dat er omvan grijke achterstand bestaat in dat onderhoud van die bossen. Deze is (logisch) het grootst in de particu liere bossen. De totale werk achters tand bedraagt ongeveer 685 manja ren. En dat betekent dat er voor 100 tot 150 man ten minste 5 jaar werk is. Omdat dan echter alleen nog maar de achterstand is ingehaald betekent dat feitelijk een perma nente werkgelegenheid van 100 tot 150 personen alleen voor onder houdswerkzaamheden". ST0RMH0UT Het vorenstaande sluit geheel aan bij hetgeen in dit blad bij herhaling geschreven werd over de opruiming v an het stormhout in de bossen rond Holten en met name op de Holterbe- rg, waarvan nog maar sporadisch wat te merken valt. De schrijver doet in Spil, zij het in een theoreti sche benadering, welke wordt be vestigd door het onderzoek in Over ijssel. de volgende oplossingen aan de hand: a. het lijkt ons dan ook wenselijk dat ook andere provincies een on derzoek laten instellen door de afde ling structuuronderzoek van het LEI naar, in de eerste plaats, de werkgelegenheid die de achterstand in het onderhoud oplevert. Een der gelijk onderzoek door middel van een enquête is vrij eenvoudig en snel te realisereren. b. de constatering dat er die werk gelegenheid is wil echter niet zeg gen. dat daarvoor ook de measen aangetrokken kunnen worden Dit omdat de achterstand van het on derhoud voornamelijk is ontstaan als gevolg van het ontbreken van de financiële middelen. En dat bete kent dan weer dat. wil men deze werkgelegenheid benutten, de be nodigde financiële middelen daar toe geleverd moeten worden. c. een mogelijkheid zou zijn dat de rijks- of provinciale overheid het benodigde personeel in dienst neemt en dat ter beschikking stelt. d. een betere oplossing zou zijn dat er streekgewijze „onderhouds- schappen" gevormd worden, waarin alle eigenaren van bossen, natuurterreinen participeren, en waarin de eigenaren, zowel de overheid als de particuliere eige naar, hun financiële bijdrage leve ren. De beheerseenheden worden daardoor kleiner en overzichtelij ker en worden daardoor ook werkbaar. e. nagegaan dient te worden in hoeverre de bestaande W.S.W. of AW/E-regelingen toegepast kun nen worden voor een deel van de werknemers van het „bos- onderhoudsschap" afgekort 'B.O.S. f. het ligt mijns inziens voor de hand, dat de eerste gegadigden die voor indiensttreding in aanmer king zullen komen, moeten zijn: ex-agrariërs of agrariërs die in deelarbeid mee willen werken omdat hun huidige bedrijf te klein is voor een normaal inkomen. g. financiële middelen waarover het B.O.S. zou kunnen/moeten be schikken zijn o.a.: 1. bosbijdrage-regeling ter bevor dering van een doelmatig beheer 2. bijdrage in de aankoopkosten van een samenwerkingsverband 3. Rijksbijdragen voor het be planten en de bebossingen 4. extra stimulerings-bijdragen 5. een maatschappelijke kosten- baten analyse. Leden van de Autosportvereni ging „Holten" met hun dames gin gen de vorige week op kraamvisite bij Jan en Ineke Schólten in de Verzetstraat om hen te feliciteren met de geboorte van hun eerste ling. Ze boden de gelukkige ouders een grote krentenwegge aan die meteen werd aangesneden. Burgemeester en wethou ders stellen de raad voor de leden van het dagelijks be stuur van de Sportcommis sie een vaste vergoeding toe te kennen van f 1.624.- per jaar ingaande de nieuwe zittingsperiode (september a.s.) en dit be drag ingaande 1 januari 1979 te verhogen met het zelfde percentage als waarmede de presentie- vergoeding voor commis sieleden eventueel wordt verhoogd. Dit laatste wordt door de minister van Bin nenlandse Zaken vastge steld. Het college komt tot dit voor stel in verband met het en kele jaren geleden door de zogenaamde „Commissie Merkx" vastgestelde rap port „Een goede Raad", waarin de toen geldende vergoedingen voor de leden van de gemeenteraad en de gemeentelijke commissies drastisch zijn herzien en bij Koninklijk Besluit van no vember 1976 een Algemene Maatregel van Bestuur vastgesteld waarin de maximum vergoedingen door de regering werden be kend gemaakt.In maart 1977 zijn deze vergoedingen voor deze gemeente bij raadsbesluit vastgelegd. Op grond daarvan ontvangen de leden van de sportcom missie in 1978 een vergoe ding van f 58.- per bijge woonde vergadering, uitge zonderd de ambtelijke advi seurs, de raadsleden en de wethouders in deze commis sie. Deze vergoeding geldt niet voor de vergaderingen van het dagelijks bestuur. De gemeentewet opent echter wel de mogelijkheid om de leden van het dagelijks be stuur een vaste vergoeding toe te kennen, in welk geval zij geen presentiegeld ont vangen voor het bijwonen van de commissievergade ringen. Uit de praktijk van het afgelopen ruim halfjaar blijkt, dat de voltallige sportcommissie éénmaal per 6 weken Cs avonds) verga dert en het dagelijks bestuur éénmaal per 2 weken (over dag) totaal respectievelijk 7 a 8 en plm. 20 vergaderingen per jaar. Veel voorberei dende werkzaamheden. zoals noodzakelijke bespre kingen worden door het da gelijks bestuur verricht, zo dat ook buiten de vergade ringen een grote inzet van de leden van het dagelijks be stuur wordt verlangd. Op grond van deze ervarin gen meent het college van b. en w.. dat het terecht is dat de leden van het dagelijks bestuur een hogere vergoe ding ontvangen dan de le den van de sportcommissie. Dé voorgestelde vergoeding is gebaseerd op 28 vergade ringen x f 58.- is f 1.624.-. Hiervoor komen 2 leden in aanmerking; het 3e lid van het dagelijks bestuur verte genwoordigt het college van b. en w. en komt niet in aan merking voor deze vergoe ding. Voor de overige 4 (6 minus 2 raadsleden) leden van de sportcommissie blijft uiteraard de geldende rege ling, presentiegeld per ver gadering, van kracht. De financiële gevolgen voor de gemeente zijn: 2 leden f 1.624.- is f 3.248.- perjaaren 4 leden 8 vergaderingen a 58 - is f 1.856.- per jaar, to taal f5.104.-. Onder auspiciën van de K.N.A.C. organiseerden M.A.C. „De Holterberg" en de Autosportvereniging „Holten" zondagmiddag op het terrein van de IJsclub „De Noordpool" aan de Dor- perd ijk een autorallycross waaraan door bijna hon derd coureurs werd deelge nomen. Er werd gereden in drie klassen n.t. standaardklasse, sportklasse en een klasse „Specialen". Na 6 series, 4 herkansingen en 3 halve finales was de uitslag in de finale in de klassen als volgt: Standaardklasse: 1. Ernst Kemka, Ulft; 2. Cor Rijken. Loenen: 3. Ton Hissink, Beekbergen; 4. G.J. Ham berg, Hardenberg; 5. Eef Psa. Voor st: 6. Henk v.d. Velde. Voorst. Sportklasse: 1. G. Melissen, Gar denbroek; 2. Jan Jansen. Voorst; 3 Jan Wilbrink. Beekbergen; 4. Eef Grotenhuis, Marle; 5. Albert Schuurs, Hardenberg; 6. Jan N ijenkamp. Klasse „Specialen": 1. H.Dijkslag, Olst; 2. Jenke Bergman. Marle; 34. J. Pekkeriet, Marle; 4. DickEg- gink. Laren (G); 5, J.B. van Ze ijst, Klarenbeek; 6. W. Hulleman. De venter. Door het (te) mooie weer was de be langstelling maar matig. De voor zittervan deA.S.V. „Holten" wenste de winnaars geluk en bood bloemen aan. De prijsuitreiking had zon dagavond plaats in café rest. „Jachtlust" in Loo-Bathmen. Burgemeester en wethou ders stellen de raad voor de molen in Dijkerhoek met onderbouw en bijbehorend erf, toebehorend aan de heer A.H. Feberwee te De venter, aan te kopen voor de prijs van f 15.000.-, inclu sief alle vergoedingen en in het ontwerp-raadsbesluit genoemde voorwaarden. De heer Feberwee heeft De voetbalvereniging Z.V.V. „Blauw Wit '66" start zaterdag 5 augustus met het oefenprogramma voor de selectiegroep. 's Morgens om tien uur begint de z.g.n. „trainin gsdag" en 's middags wordtomhalf drie een oefenwedstrijd gespeeld te gen de Drentse eersteklasser Sp. club „Oranje" uit Schoonebeek. Tussen de middag wordt de gasten een lunch aangeboden Het oefenprogramma ziet er verder als volgt uit: Zaterdag 5 augustus: 13 00 uur Blauw Wit3 - Hulz. boys 3: 14.30 uur Hulz. Boys 4 - Blauw Wit 4, vertrek 1.30 uur; 14.30 uur Hulz. Boys 5 - Blauw Wit 5. vertrek 1.30 uur. Woensdag 5 augustus: 19.00 uur SWN 1 - BlauwWit. 1, vertrek 18.00 uur; 19.00 uur SWN 2 - Blauw Wit 2. vertrek 18.00 uur. Vrijdag 11 augustus: Nieuw Heeten 1 Blauw Wit 1 (Heuvelrugtournooi-N ijverdal Zaterdag 12 augustus: BlauwWit 1 Sp.cl. Eefde Woensdag 16 augustus: Nijverdal 1- BlauwWit 1 (Heuvelrugtournooi) Vrijdag 18 augustus: Eversberg 1 - Blauw Wit 1 (Heuvelrugtournooi) Zaterdag 19 augustus: Harfeen 1 - Blauw Wit 1 Zaterdag 26 augustus: Sparta (E) 1 Blauw Wit 1 Woensdag 30 augustus: BlauwWit 1 Nieuw Heeten 1 Zaterdag 2 september: Aanvang competitie a In het door de VV „Nijverdal" geor ganiseerde „Heuvelrugtournooi" moet Blauw Wit de wisselbeker die in '76 en '77 werd gewonnen verde digen. Mochten de Blauw Witten weer winnen dan zijn ze eigenaar van de prachtige trofee. Training: donderdag 10 augustus 19 30 uur 2een 3eelftal (B-selectie); Maandag 14 augustus 19.00 - 20.00 uur lagere elftallen. Voor een groot aantal kinderen, waaronder velen die met vakantie in Holten of omgeving zijn, was het. donderdagmiddag na de ballon wedstrijd feest in gebouw ,Reho- both" waar voor hen optraden conferencier-gastheer Jack Rein- ders en D iete Reinders uit N ij verd al (bekendvanTV inPeppienKokki). J ack en D iete b rachten met v aart en verve een zeer gevarieerd pro gramma waarbij de jongelui van begin tot einde werden betrokken. Ze mochten ballonnen opblazen, meedoen aan een zangwedstrijd, aan de hand van tekeningen, spreekwoorden en gezegden raden, enz. Bij het ballonblazen werden de prijsjes gewonnen door Wilma Velt- kamp, Wilco en Theo Rietberg en Chanette van Lemel. Karin Bel- dman alsRia ValkenHariëtAyting (Okkenbroek) als Tonny van Gorp kregen voor het zingen van een liedje een stormachtig applaus en ze mochten uitzoeken op de prijzenta- fel. Bij de wedstrijd voor dirigenten waarbij de ene helft van de zaal zong onder directie van Hans Nij- kamp en de andere helft o.l.v Gert Kal fete rm an kende het enthou siasme geen grenzen. Een geweldig nummer was de wedstrijd om de ti tel „Beste huismoeder". Het ging hierbij om zosnel mogelijk een zuig fles te ledigen een „zuigerij" die door „baby" Teun Schuppert op de schoot van „moedertje" Hermann a Pasop werd gewonnen. Beide kre gen een leuk prijsje. Het slotnummer, zingen met de wonderpruik op, bracht de jongelui helemaal in feeststemming, ze wa ren door het dolle heen. Bij verschillende spelletjes waren leuke prijsjes te winnen en voor de verliezers was er een grabbelton. Al met al was het voor de kinderen een fijne middag. zich bereid verklaard deze stellingmolen met bijbeho rend erf samen ter grootte van ongeveer 1375 m2 voor genoemde prijs aan de ge meente te verkopen inclu sief alle losse onderdelen die bij de molen behoren en/of ten dienste daarvan kunnen worden aange wend. B. en W. men. na overleg met het Oversticht en de R ijksdienst voor de Monumentenzorg, dat de ge vraagde prijs redelijk is. Wel zal de molen binnen afzienbare tijd geres taureerd moeten worden. Omdat een dergelijke restauratie op ver schillende manieren kan worden uitgevoerd, kan het college een exacte kostenopgave eerst verstrek ken, nadateen plan daartoe in over leg met genoemde Rijksdienst is op gemaakt. Hiervoor kan een rijks-en provinciale subsidie worden aan gevraagd, omdat deze molen op de monumentenlijst is geplaatst. Voorts verleent het rijk een jaar lijkse subsidie in de kosten van het onderhoud. Ter zijner tijd zal dan ook, in over leg met de raad. bepaald moeten worden hoe de restauratie en het onderhoud binnen het kader van de financiële mogelijkheden uitge voerd zullen worden. Voor het be houd van de molen achten b. en w. het van belang, dat deze in eige ndom van de gemeente komt. om welke reden het alleszins wenselijk is. dat tot aankoop wordt overge gaan. Het grote foto- en filmevenement, dat eens in de twee jaar in Keulen wordt gehouden, is de Photokina. Deze we rel d fotobeu rs is allereerst bestemd voor de vakm%n, maar ook veel amateurs gaan er heen om te zien wat er voor nieuws is op het gebied van fotograferen en smal- filmen. Dit j aar wordt de Photokin a gehouden van 15 tot en met 21 sep tember. Er zullen waarschijnlijk ongeveer 1.000 exposanten zijn. In formatie over de verkoop van toe gangskaarten verstrekt de Duitse Kamer van Koophandel. Nassau- plein 30 in Den Haag (tel. 070- 651955) Filmkopieën maken Soms willen - door bijzondere om standigheden - meer mensen graag een film bezitten van een bepaalde gebeurtenis, die door een vriend of familielid is gemaakt. De vraag is dan: kun je van een film ook kopieën maken? Het antwoord: dat is moge lijk. De prijs is ruwweg f 3 50 per meter, de kealiteit is even goed als dievanhetorigineel Uw fotohande laar kan u er meer informatie over geven. Vergroten of uitvergroten Een vergroting is: het maken van een grotere foto van een negatief, dat in z'n geheel wordt afgedrukt. Een uitvergroting is: een grotere foto van slechts een deel van het ne gatief. In principe kan elk gedeelte van een foto uitvergroot worden mits de scherpte van de foto moge lijk maakt dat ook de uitvergroting nog een scherp beeld oplevert. Uw foto-adviseur kan u daarover in formeren en tevens de prijs van de uitvergroting opgeven. Omdat de laatste altijd met de hand moet worden gemaakt is de prijs ervan wel wat hoger dan van een vergro ting. Knap flitsboek Flitsen geeft méér dan alleen maar een extra licht als je een foto maakt onder minder ideale omstandighe den Flitslicht: daarmee kun je ook: snelle bewegingen vastleggen. Of bepaalde effekten versterken. Of nieuwe motieven vinden. Vooral over dat kreatieve gebruik van het flitslicht gaat het in „Het flitsboek" v anGünter Spitzing. Een fotograaf, die erg veel heeft geëxperimenteerd en nieuwe wegen heeft gevonden om met behulp van flitslicht boeiende foto's te verkregen. Zijn boek staat vol kleurenfoto's; het te geschreven ineen levendigestyi. Zeer aanbevo len voor mensen, die graag bijzon dere foto-resultaten willen bereiken en in dit boek kunnen lezen hoe flitr slicht hen daarbij kan helpen. „Het flitsboek" is verkrijgbaar in de fo- tohandel en is een uitgave van Focus-Elsevier te Amsterdam. Tips voor vakantie-fotobestellers Als u foto's, dia's of films van de vakantie opstuurt naar de ontwik kelcentrale, denk er dan vooral aan uw naam en adres te vermelden. Elk jaar weer verdwijnen er duizenden voor de afzender kostbare - vakantie-herinneringen In een na amloze hoop films Ondanks goede service van de ontwikkelcentrales, die alles doen om die films weer bij de afzender terug te brengen, komen veel films nooit terecht. Wie hele maal geen risiko wil lopen, fotogra feert of filmt als eerste beeld het ei gen adres En desondanks moet u natuurlijk gewoon uw naam en ad res duidelijk vermelden als u mate- riaal ter ontwikkeling opstuurt. Lensbeschermer bij regen Veel amateurs weigeren opnamen te maken in regenweer omdat ze bang zijn voor het nat worden van huncamera.niet geheel ten onrechte overigens. Anderen zeggen, dat het toch onmogelijk is, omdat de regen op de lens en de zoeker slaat en er dan niets van terecht komt. U kent allemaal de plastic weggooi- drinkbekers zoals voor drankauto maten. Ze bestaan ook in wat bre dere vorm voor consumptie-ijs. Wel. als u zo'n beker in de lengte halveert, zodat u twee halve bekers' over houdt. dan kunt u één zo'n helft met plakband of hechtpleister als een kap gelijk die van een Begijntje bo ven het objectief aanbrengen. Het wordt dan een kamera met een lui fel, die enige bescherming tegen de regen biedt. Na het fofograferen moet u de eventueel toch nat gewor den plekken natuurlijk wel meteen afdrogen. P.V. „De Bergvliegers" Aan de wedvlucht Bergerac-Holten (afstand plm. 936 km.) werd door .JDe Bergvliegers" met 28 duiven deelgenomen Lossing 27/7 14 00 uur, eerste duif binnen 28/7 13.53.47 uur. 1. 7 G. Steunenberg; 2,5 H. Willems; 3. 8 A. ten Dam (2); 4.9 Comb. Eg berts: 6 A. ten Dam (1). Als bijzonderheid kan worden ver meld dat Steunenberg op alle vluch ten met oude du i ven geen enkele v an z'n gevleugelde vrienden miste. Vlucht jonge duiven Duffel In concours 115 duiven. Afstand 189 km Lossing 8.00 uur, eerste duif ge klokt 11.01.53 uur. Trage vlucht. 1, 10, 21 H. van Beek; 2, 19 Comb. Egberts; 3 M. Lodeweges. 4,7, 9 H.J. ten Velde; 5, 11, 15 E. Veneklaas, 6 14 A. ten Dam (2); 8, 20 Joh. Veld huis; 12,13,17,22 H.J Aaftink; 16 A ten Dam (1); 18 K. Brummer; 23 G Steunenberg. P.V. Snelle Wieken Door de P.D V. „Snelle Wieken" (Holten/Markelo) werd met 150 dui ven deelgenomen aan de wedvluch Reusel.l. Joh an Paalman; 2. Joh Jansen, 3. A. van Doornspeek 4. Joh. Maatkamp; 5. H. Manrho 6 G.J. Bekkernens; 7. H. Haar 8. H. Voortman. 9. A. Scholten. De Holtense Motor- en Automobiel club „De Holterberg" organiseert zaterdagavond 5 augustus een oriënteringsrit van plm. 40 kilome ter die is uitgezet binnen de gemee ntegrenzen. De MAC rekent weer op een groot aantal deelnemers in t bijzonder van de vakantiegasten. Er kan aan de rit worden deelge nomen in de sport- en tourklasse. De gemiddelde snelheid is laag zodat men al rijdend kan genieten van de velé mooie plekjes rond Holten. De start is om 19.30 uur bij clubhuis „De Biester" in de Stationsstraat waar vanaf 19.00 uur kan worden ingeschreven voor deelname. Er zijn weer een aantal mooie prijzen te winnen. KLEONGHUIS

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 9