Streekplan IJsselvallei Holten mag per jaar 55 woningen bouwen Ard Horvers en familie durven nog steeds op vakantie in eigen land Schuredag 3 FLAVIUM Riilkeirs in Hellendoorn De behoefte aan standplaatsen zal zich nog uitbreiden aeuSEBERi I I HOLTEN8 NIEUWSBLAD - 21 JUL! 19/0 - BAD. 0 „Het spreidingsbeleid in IJsselvallei is er op gericht de déconcentratie, zoals die zich tot nu toe heeft vol trokken tot stilstand te brengen en om te buigen in een concentrerende ten dens. Daarbij wordt nage streefd de stedelijke ont wikkeling in IJsselvallei te beperken tot het gebied Zwolle-Kampen-Deventer en in mindere mate Raalte. Een concentratie in deze steden mag niet ten koste gaan van het voorzienings niveau of, in ruimere zin, de leefbaarheid van het plat teland", aldus het dezer da gen openbaar gemaakt concept-streekplan „IJs selvallei", dat nog een lange weg zal moeten af leggen om verbindende kracht te hebben. Voor wat de bevolkingsontwikke ling op korte termijn betreft wordt gezegd, dat voor de periode 1977- 1979 het toelaatbaar is dat iedere gemeente in IJsselvallei zijn na tuurlijke aanwas opvangt en dat de niet-stedelijke gemeenten in de re gio Noord een voorschot nemen op een regionaal migratie-overschot van 2000 personen. In tegenstelling tot de regio Noord bestaan er rela tief de laatste jaren in de regio Zuid owaartoe Holten behoort. Red. H.N.) geen of nauwelijks verschil- len tussen de geboorteoverschot ten van stad en platteland. Bij een groei overeenkomstig de natuur lijke aanwas blijven de aandelen van Deventer en de overige ge meenten in de regio gehandhaafd. Indien deze taakstelling niet gerea liseerd wordt en de gewenste sprei ding niet tot stand komt, dan is het noodzakelijk, dat een correctie plaats zal vinden in de volgende pe riode. Het wordt voor de periode 1978- 1982 gewenst geacht, dat eqn re gionaal vestigingsoverschot in IJsselvallei-Zuid verdeeld wordt over de gemeenten Deventer en Raalte in een verhouding 80-20 in verband met de verwachtingen ten aanzien van de woningbouw in De venter. Daarna zal een verdeling van het vestigingsoverschot plaats vinden in een verhouding 90-10. WONINGBOUW Op grond van deze prognose mo gen in Holten - bij een globale be bouwingsdichtheid van 20 wonin gen per ha. - tot 1983 266 en tot 1990 699 woningen gebouwd worden. Daarin zijn dan voor Dijkerhoek resp. 11 en 27 woningen begrepen. Dat is, inclusief voor vervangen 5, gemiddeld per jaar totaal 55 wo ningen. De woningbouw tot 1983 zal bij maximale ontwikkeling van Hol ten vrijwel geheel kunnen worden opgevangen in het ontwerp- bestemmingsplan „de Beuseberg". Voor de periode 1983-1990 zal ech ter nieuw bouwterrein moeten worden aangewezen voor maxi maal ca 430 woningen. De laatste jaren is daarvoor steeds het gebied Look genoemd. In de discussies over de nieuwe uitbreidingen is het gebied ten noorden van de spoor lijn niet of nauwelijks genoemd. De reden daarvan zal waarschijnlijk gelegen zijn in de waarden die dit gebied uit landschappelijk en cul tuurhistorisch oogpunt bezit. Het kan echter niet worden ontkend dat hier ook een aantrekkelijke uitgangssituatie aanwezig is voor een uitbouw volgens een meer con centrisch model. Onderzoek op stractuurplanni- veau zal kunnen aantonen of hier aan de voorkeur moet worden ge geven boven Look. (Men kan zich afvragen wie op deze wonderlijke gedachte gekomen is. Red. H.N.). Vooralsnog is conform de huidige gemeentelijke voorkeur, het nieuwe woongebied geprojecteerd in Look. LANDBOUW Getracht zal worden een bijdrage te leveren aan de structuurverbete ringen in de landbouw. Het gaat daarbij met name om de verbete ring van het agrarische productie milieu te verkrijging en behoud van een agrarische bedrijfsvoering. Te denken valt aan de bevordering van h;t tot stand komen van nieuwt ruilverkavelingsprojecten, landbouwstructuurbeleid. Ge dacht kan worden aan een gerichte voorlichting in het kader van het landbouwstructuurbeleid over rentesubsidies etc. De effectiviteit van het beleid is het grootst te ach ten als de aandacht zich met name richt op het middelgrote agrarisch bedrijf. Mede hierdoor valt te ver wachten dat de daling van het aan tal werkzame personen in de land bouw in de toekomst wat minder snel zal verlopen dan in het verle den het geval is geweest. Bij de huidige slechte arbeidsmarktsi tuatie buiten de landbouw zal de afvloeiing wat lager zijn dan bij een gunstige werkgelegenheidssitua tie. Op dé lange termijn is te ver wachten dat het aantal arbeid splaatsen in de landbouw in het streekplangebied zal verminderen van ongeveer 11.400 in 1974 tot ruim 7.500 in 1990. NIJVERHEID EN DIENSTEN Voor de IJsselvallei gaat het er om, de werkgelegenheid met name te concentreren in de steden Zwolle, Kampen en Deventer. Dit houdt tevens in, dat het stimulerings instrumentarium van het rijk dient te worden toegespitst op de ge noemde steden. Bij de versterkte concentratie van de werkgelegen heid in de steden is echter de voor waarde te stellen, dat dit niet een sociaal-economische verschraling in de kleinere gemeenten tot gevolg mag hebben. Voor de kleinere ge meenten wordt er naar gestreefd in eerste instantie de plaatsgebonden bedrijvigheid ontplooiingskansen te geven. Dit betekent dat in deze gemeenten in hoofdzaak bedrijfs terrein wordt gereserveerd voor het handhaven van de plaatsgebonden werkgelegenheid. Daarbij dient voorkomen te worden, dat het aan deel van de kleine gemeenten in de totale werkgelegenheid in het streekplangebied terugloopt. In Holten zijn de reserves aan be drijfsterrein volgens het streekplan tot 1990 niet voldoende. De huidige bedrijfsterreinreserves dienen met name om de verplaatsing van en kele hinderlijke bedreven uit de kern mogelijk te maken. Bezet terrein op 1 januari 1977 12 ha. Bruto reserve op die datum 5 ha. Indicatie te ontwikkelen be drijfsterrein tot 1990 3 ha. VERBLUFSRECREATIE Naast de reeds aanwezige accom modatie zal tot 1990 ongeveer 90 ha. aan nieuwe terreinen voor ver- blijfsrecreatie nodig zijn, vooral in de vorm van kampeerterreinen. Bij de 90 ha. is rekening gehouden met het feit, dat de nodige ruimte per slaapplaats op kampeerterrei nen zal afnemen. Omtrent de be hoefte aan complexen recreatie bungalows en tweede woningen bestaat nog weinig inzicht. Wel wordt een selectief (keuze) beleid nagestreefd. Een zich voordoende behoefte zal moeten worden afge wogen tegen de aanslag op de schaarse ruimte en de gevolgen voor landschap, natuur en land bouw. Deze uitbreiding kan plaats vinden in de omgeving van Zwolle, wyhe, Heino, Raalte, Heeten en Diepenveen met Inachtneming van de zoneringsmogelljkheden. Wat de dag- en uurrecreatie betreft zegt het concept-streekplan IJs selvallei, dat in Salland voldoende bossen, landgoederen en overige recreatief aantrekkelijke land schappen aanwezig blijken te zijn om te kunnen voldoen aan de vraagberekening tot 1990. Eventuele steunpunten voor land- geboden recreatie, als picknick plaatsen, parkeerplaatsen, kleine dagcamping, uitzichtpunten en dergelijke kunnen tot 1990 in de be trokken gemeenten worden gerea liseerd. De specifieke behoefte aan nieuwe dagrecreatieruimte voor amfibi sche (strand-bad) recreatieruimte kan geconcentreerd worden opge vangen in een dagrecreatief con centratiepunt nabij Raalte ge projecteerd ten westen van Raalte voor de bewoners van de gemeen ten Wijhe, Heino, Raalte en Holten en voor de bewoners van Bath- men, Diepenveen, Olst en Deven ter in een dagrecreatief concentra tiepunt nabij Deventer, ten noord oosten van de stad. Voor geconstateerde tekorten aan ingerichte visoevers wordt veron dersteld dat de gewenste voorzie ningen tot 1990 in de betreffende gemeenten vorden getroffen. Dit zou eveneens kunnen inhouden het voor vissen in gebruik nemen van waterpartijen, die niet als zwem water zijn bestemd. Tot zover-zij het slechts summier- iets over het concept-streekplan „IJsselvallei", dat nog tal van an dere onderwerpen bevat, die niet zo directelijk op onze gemeente van toepassing zijn. De familie Horvers bestaande uit Ard, moeder Yvonne en de kinde ren Michel en Muriel. De baby Martijn zal helaas op medisch ad vies de tocht niet kunnen meema ken. Het fjordenpaard, dat de fa milie Horvers door Nederland zal „trekken" heet Edda en is een ge traind, betrouwbaar en heel lief dier. „In de gewijzigde Woonwa- genwet wordt in artikel 4a gesteld, dat provinciale staten in een of meer ge deelten of voor het gehele gebied van de provincie een woonwagenplan kunnen vaststellen. In dit plan worden de gemeenten aan gewezen, die in elk geval op haar grondgebied een of meer openbare centra voor woonwagens in stand moe ten houden. Gedeputeerde Staten zijn belast met de voorbereidingen en plegen overleg met de gemeente besturen en met de voor het gebied representatieve vertegenwoordigers van de woonwagenbevolking", aldus de aanhef van het ontwerp-woonwagenplan van de provincie Overijs sel, dat gedurende de pe riode van 17 juli tot en met 29 augustus 1978 op de ge meentesecretarie en in de openbare bibliotheek, Rö- rikstraat, ter inzage ligt. Voor een viertal regio's konden de plannen, die door de gemee nschappelijke regeling waren voorbereid nagenoeg ongewijzigd worden vastgesteld. Voor 2 regio's is door G S. een deelplan opgesteld. Het betreft de regio's Zwolle, De venter, Enschede, Almelo, Har- denberg en Steenwijk. Volgens het deelplan voor het ge bied waarvoor de gemeenschappe lijke regeling inzake de stichting van een regionaal woonwagencen trum in Zuid-west Salland van kracht is zal Holten - zoals overi gens reeds bekend - een woonwa genkamp voor 8 wagens moeten realiseren. In het concept-woonwagenplan wordt uitvoerig ingegaan op de woonwagenbevolking in Neder land, de ontwikkeling van het lan delijk woonwagenbeleid en op het provinciaal beleid. De provincie heeft al vanaf 1973 gepoogd te ko men tot het realiseren van kleine centra, omdat duidelijk werd dat het centralisatiebeleid (grote cen tra bij de steden) niet voldeed. Bij de plaatsbepaling van de stand plaatsen zal, ten einde tot een goede spreiding van centra binnen de provincie te komen, overleg met de besturen van de omliggende gemeenten noodzakelijk zijn. Door de Stichting Overijssel- Provinciaal Opbouworgaan te Zwolle is een prognose opgesteld omtrent de ontwikkeling van het woonwagenwezen. V/ie gedacht mocht hebben, dat het leven in en het trekken met woonwagens zo langzamerhand zal uitsterven komt bedrogen uit. De prognose geeft een beeld van de toenemende behoefte aan stand plaatsen in de komende jaren te zien. Voor de regio Deventer bete- Wat niemand zijn vrienden de afgelopen weken heeft durven aanraden, gaat AKTUA-verslaggever Ard Horvers de komende weken met zijn gezin ondernemen: hij gaat een vakantie-trek tocht door Nederland ma ken. In de hoop, dat de kent dit voor hei grote centrum in 1980:98, in 1985:117 en in 1990:135. Het benodigde aantal vaste stand plaatsen op kleine woonwage ncentra wordt in de regio Deven ter geschat op 1980: 18,1985: 37 en 1990:55. Volgens de Stichting moet op een marge van 20 gerekend worden. In onze gemeente is nog steeds geen plaats voor een klein woon wagenkamp vastgesteld. Ge vreesd moet worden, dat de pro vincie die plaats zal gaan aan wijzen. weergoden hem net iets gunstiger gezind zullen zijn dan menig ongelukkig landgenoot zal hij zes we ken lang per huifkar laten zien, dat Nederland best de moeite waard is. Het begrip „vakantie" is in die periode voor ARD betrekkelijk, vooral omdat hij in de we de tocht meemaken, maar op me disch advies is van dat plan afge zien. Martijn is pas drie maanden oud en de artsen vonden het risico voor polio-besmetting nog te groot Met veel moeite slaagden Ard en Yvonne er te elfder ure in een baby-sit voor zes weken te vin den. De route van het gezin Horvers kelijkse AKTUA-TV-afle- voert van de Veluwe via Drente en Is Flavium de beste blues-groep van het ogenblik? Een moeilijke vraag, maar kenners geven een volmondig „ja" als antwoord. Feit is dat Fla vium zich mag verheugen in een groeiende supporter-schare, mede ver oorzaakt door goede live-optredens. Maar daarnaast maakt Flavium heel mooie platen, die door pers en publiek goed werden ontvangen. Het is echter moeilijk om met bluesmuziek door te breken voor een groot publiek, en nog moeilijker is het om een hitsingle te maken. Dat is misschien een reden dat Flavium nog ondergewaardeerd wordt in Ne derland. De muziek die Flavium maakt, is afgeleid van de zware elektrische blues-muziek uit de grote steden van Noord-Amerika, met name Chicago. Op het repertoire staan nummers van Muddy Waters, Elmore James en andere blues-groten. De zeer bekwame Dr. Ross (the harmonica-boss) blaast ook nog een nootje mee op de tweede elpee, da's dus niet niks Maar op de elpee's staan ook eigen nummers, en op de laatste elpee (de beste, volgens dezelfde kenners), overheersen de eigen nummers. Naam van die laatste elpee: „Pluggin' in your sucket" Tot slot de huidige bezetting van Flavium, en kijkeven goed naar de drummer, ja, hettissum: Drums: Pierre van der Linden (ex-Brainbox, Focus, Trace, enz Bas: Peter Bagchus; Piano, orgel. Peter Djjksterhuis; Gitaar: Anne-Geert Bonder; Gitaar, zang Hans Driesten. Het optreden van Flavium (een extra bewijs dat de beste blues uit het Oosten komt) zal om een uur of 6 7 beginnen, dus weer op 12 augustus. JEUGDSOCIETEIT „DE SCHURE" veringen telkens een on derwerp moet verzorgen. Die onderwerpen zullen trouwens niet louter in de vakantie-sfeer lig gen. Economische en milieupro blemen, sociale aspecten van de streken, die het gezin Horvers aan doet, maar ook de ernstige kant van de recreatie-industrie zullen van tijd tot tijd belicht worden. Het gezin Horvers vertrekt zaterdag 15 juli vanaf de manege Eddaz Huzid in Voorthuizen op de Veluwe, waar de voorbereidingen voor de tocht weken in beslag namen. Ard leerde hier ook, hoe hij met het fjorden- paard Edda moet omgaan, dat de komende weken de huifkar trouw zal trekken. Fjordenpaarden zijn uitgesproken trekpaarden en Edda beschikt over alle „trekdiploma's", die maar denkbaar zyn. Ard wordt op zijn tocht vergezeld door zijn vrouw Yvonne (31 x de kinderen Michael en Muriel (resp. 11 en 8). Overijssel naar Friesland, vanwaar via de Afsluitdijk overgestoken wordt naar Noord-Holland. Langs de Noordzeekust zakt het gezels chap, via de badplaatsen af naar Zeeland, om vervolgens via Noord-Brabant in Zuid-Limburg te belanden Op dinsdag 18 juli was in AKTUA-TV onder meer de ver bouwing van Paleis 't Loo tot mu seum aan de orde. Op dinsdag 25 juli zijn in de uitzending beelden te zien van het 900-jarige bestaan van de gemeente Hellendoorn. De fami lie Horvers is eregast bij dit festijn en Ard zal in de uitzending ingaan op de historie van de gemeente, op de folklore en op verschillende as pecten van de dorps-problematiek, zoals de al dan niet vermeende te genstelling tussen autochtonen en import-bewoners. Op dinsdag 1 augustus zijn Ard en de zijnen in middels in het Noord-Drentse Bal- loo aangekomen. Hier zullen o.a. de problematiek van de ruilverkave ling en het oorspronkelijke land- Baby Martijn zou aanvankelijk ook schap belicht worden. Naar een - uitgesproken recreatief onderwerp kijken op dinsdag 8 augustus de kijkers, die van zeilen houden. Het begin van de Sneekweek en het wa- tertourisme zijn dan de onderwer pen, die in AKTUA aan de orde komen. Ook in de uitzending van 15 augustus komt de recreatie aan N. bod. De verschuiving van het tou risme van het Noordzeestrand naar de Zeeuwse eilanden is dan een be langrijk onderwerp, terwijl boven dien andere economische aspecten van de Zeeuwse economie belicht worden. Vanuit Noord Brabant tenslotte gaat de tocht naar Lim burg waar Ard Horvers en zijn fami lie halt zullen houden in het plaatsje Well. Van hier uit zal aan dacht besteed worden aan afgra ving van een deel van het Lim burgse landschap, ditmaal ten be hoeve van de cementwinning. Ook vanuit andere invalshoeken van milieubeheer wordt Limburg onder de loupe genomen. Op zaterdag 22 juli houdt De Ver zamelaar afd. Overijssel een grote algemene verzamelbeurs in de feesttent De Delle in Hellendoorn, in verband met het 900 jaar bestaan van het dorp. Er kan van alles wor den geruild: postzegels, kaarten, munten, klokken, blikken trom mels. Tevens zijn er sieraden en glasmozaïeken, boeken en spulle tjes uit grootmoeders tijd aanwe zig. Ook kunnen bidprentjes en beeldjes worden geruild De beurs is van 's morgens 10 uur tot 's mid dags 5 uur geopend.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5