ABBA voor liet eerst met vakantie TAALPRAAT JE Grote chaos na Duits Starship-concert Klederdrachten tentoonstelling op Flevohof Folder „Stand van zaken" weer verkrijgbaar Unieke botterkouw op Urker erf MUZIEKNIEUWS Nederlands team voor Nordringfesti val in Oslo HOLTLNS NIEUWSBLAD - 14 JULI 1W78 - EAU. y Een ontbloot bovenlijf, gebruind door de zon, vol smeer door het werken op de werf, maar ook vol enthousiasme omdat jan een hobby broodwinning kon worden gemaakt. Twee jongens, allebei rond de 25, de één afkomstig uit Schevenmgen, de ander Amsterdammer, wonen nu al anderhalf jaar op Urk terwijl ze op de werf van Hakvoort een <ramg staaltje vakmanschap hebben en nóg laten zien. Oude, zowat verrotte bottertjes worden door hen omgebouwd tot varende pronkstukjes. 'Dat komt', begint de Scheveninger, "we hebben elkaar leren kennen door onze hobby. Alle twee waren we gek van botters en hadden 'n ouwtje. We hebben toen elkaar ge holpen die bottertjes op te knappen en we hadden daar zo n plezier in, dat we daarna besloten door te gaan met het opknappen van bot ters voor derden. Via, via zijn we ioen aan het adres gekomen van de werf van Hakvoort Wij zijn hier als het ware als zelfstandige firma be gonnen en ondertussen hebben we al heel wat steun en enthousiasme ondervonden van andere botter- liefhebbers in den lande en van de Vereniging tot Botterbehoud' De Schevinger haalt zijn hand eens door zijn baard en wordt gegroet door v/at passerende Urkers. 'Je hebt hier op Urk precies de juiste sfeer. Het leeft hier nog onder de bevolking. Nergens anders in Ne derland wordt dit nog gedaan. En dan dat werfje hier; als we het geld er voor hadden zouden we het liefst - en nu maakt zijn hand een wijdui- tèènlopend gebaar - dit hele werfje in zijn oude staat terug brengen.' 'Die botters horen hier' De Amsterdammer praat wat min der, houdt zijn aandacht wat meer bij z'n werk, toch is hij niet minder door zijn hobby bezield. 'Die botters horen hier. Vaak komen er van die oude baasjes kijken, mannetjes van die vroegere vissersbotters, en ze knikken dan wat. geven hun com mentaar en je kunt zien dat ze het leuk vinden. We krijgen van alle kanten medewerking. Kijk daar heb ben we plezier in. 't Is ook leuk voor Urk. Er liggen nu op het ogenblik drie van die bottertjes in de haven. Dat geeft weer iets van die oude waarde terug Er zijn weinig werven die dit nog doen. Je moet je J'r wel op specialiseren, want het is wel effetjes anders dan een kruisertje betimmeren. Wat we ook zo jammer vinden is dat ze de werf van Roos afgebroken hebben, daar had best wat moois van gemaakt gunnen worden', en nadat hij dat gezegd had zou je bijna de indruk krijgen, dat deze jongens minsters zes jaar te laat naar Urk zijn gekomen. DURE AANGELEGENHEID Na de afgelopen twee jaar verschil lende vissersbotters in opdracht van hun eigenaars te hebben opgeknapt - onder andere de oude UK 72 en de Vollenhove Tekst: Klaas van der Sloot Foto's: Albert Brouwer 15 - zijn ze op het ogenblik bezig met een in 1904 in België gebouwde jachtbotter. 'Als botterjacht', zoals de Scheveninger vervolgt, 'de grootste ooit gebouwd. Er komt bij voorbeeld een mast van 18 meter op' 'De werf van Roos, daar was wat moois van te rnaken' Op de vraag van wie deze botter is wordt geantwoord dat deze het ei gendom is van iemand uit Den Bosch. Iemand die ook flink wat centen zal moeten hebben, want naar het tweetal vertelt, alleen aan materiaal kost het in-zijn-oude- staat-brengen van zon botter al 60 000 gulden. HAVENGELD PROBLEEM De hobbyisten vervolgen hun werk. zo karakteristiek voor Urk s Avonds gaan we wel eens met onze eigen botters zeilen op het IJssel- meer. We zouden wel eens mensen mee willen nemen, 't Liefst natuurlijk die oude baasjes. Maar die durven nog niet, maar dat komt wel' 'Alleen', verzucht de Amsterdam mer, 'is voor ons het havengeld een beetje een probleem nu we een paar bottertjes hier hebben liggen Het komt ons bijna 1000.— per jaar per botter. Dat is voor ons een ':ele opgave, terwijl bijvoorbeeld de gemeente Enkhuizen om botters te trekken hun farief 'voor botters ver laagd heeft tot 200.—. We hebben met de Vereniging tot Botterbehoud al wel een verzoek gericht aan de gemeente Urk om ons wat ter wille te zijn, maar tot riog toe hebben we niks vernomen |Toer >s mee) Over het misplaatste gebruik van stoplappen hebben we al eens in een Taaipraatje geschreven. Veel gebezigde stoplappen zyn: prak tisch, zodoende, stellen, centraal staan en met name. Vooral radio- en televisietaai zyn ermee door spekt. Ook de term „in verband met" wordt dikwijls klakkeloos ge bruikt, zonder dat er van werkelijk verband sprake is. De uitdrukking is goed in de zin: „Na de pauze beantwoordde de spreker talrijke vragen, die hem in verband met het behandelde, on derwerp werden gesteld". Er be staat werkelijk verband. Anders is het in de volgende voorbeelden: „In verband met art. 19 der Wet op de Ruimtelijke Ordening kreeg hij vergunning om een huis te bou wen". Beter: gelet op, krachtens, ingevol ge. „In verband met de algemene toestand is voorzichtigheid gebo den". Beter: met het oog op, op grond van. „De jongen kon in ver band met zijn ziekte niet naar school". Beter: wegens, tengevolge van. „In verband met zyn beroep was hij bij de zitting aanwezig". Beter: uit hoofde van. Nog erger in de zin: „In verband met het feit (dubbele stop lap) dat er geen water was kon de brandweer weinig uitrichten". Beter het eenvoudige: omdat, daar. ,In verband met uw brief bericht ik u". Beter: in antwoord op, naar aanleiding van. U ziet dat er in dit verband voor de clichévorm „in verband met" genoeg betere Ne derlandse woorden te vinden zijn. Behalve de reeds genoemde gelet op, krachtens, met het oog op, in gevolge, wegens, tengevolge van, uit hoofde van, omdat, daar, in antwoord op, naar aanleiding van) komen ook in aanmerking: ter ere van, betreffende, aangaande, door, bij gelegeheid van. Keus genoeg! Wegens - vanwege De voorzetsels vanwege en wegens mogen niet in eikaars plaats wor den gebruikt. Toch gebeurt het vaak. dat men in plaats van wegens het voorzetsel vanwege gebruikt. Omgekeerd komt het niet voor. Wegens geeft een oorzaak aan. Vanwege betekent: uit naam van, op gezag van. Goed is derhalve: „Vanwege Rijkswaterstaat werd meegedeeld dat een gedeelte van Rijksweg 25 wegens herstelwerk zaamheden is afgesloten". Wegens gebrek aan tijd stelde de voorzitter zich niet herkiesbaar. Vanwege de gemeente is bekend gemaakt dat de openbare school wegens verbouwing twee maanden gesloten is. Wegens wordt in dit soort zinnen nogal eens vervangen door vanwege. Dat is niet goed. Vanwege de vakanties werd geen oud papier opgehaald (moet zijn wegens). De voorzitter stelde zich niet herkisbaar vanwege zijn drukke werkzaamheden (moet zijn wegens). Wegens zijn vertrek naar Indonesië werd dokter Jansen door zijn pa tiënten gehuldigd. Waren zijn pa tiënten blij dat ze hem kwijt raak ten? Het vertrek is niet de werke lijke oorzaak van de huldiging. Daarom beter: Wegens de waarde ring voor zijn werk werd dokter Jansen, die naar Indonesië ver trekt, "door zijn patiënten gehul digd. (Nadruk verboden) Wist u dat heel veel bloemen goed kunnen worden gedroogd? Niet al leen de zgn. strobloemen, maar ook meer kruidachtige groeiers zoals sommige rozen (de tweekleurige Laminuette, de rode Ilona en de gele dr. Verhage bijvoorbeeld). Ze kunnen in kleine bosjes worden ge bonden en op een „luchtige", tame lijk donkere plaats worden opge hangen en zijn al in een week of drie gedroogd. De kleur verandert wel wat, maar dat is bij de meeste ge droogde materialen het geval. Voor 't eerst in hun carriere hebben de vier leden van de Zweedse superformatie Abba de tijd en gelegenheid gevonden om op vakantie te gaan. Zeven weken lang zullen Anna en Björn Ul- vaeus en Frida Lyngstad en Benny Andersson zich niet met muziek en aanver wante zaken bezighouden. Omdat ze toch al zoveel van de we reld gezien hebben besloten Anna en Björn gewoon lekker thuis te blijven. Dat huis staat op een ei landje voor de kust van Zweden. Frida en Benny gaan eerst een paar weken naar de Maagden Eilanden en ondernemen daarna met hun pas aangeschafte zeilboot een tocht over de Baltische Zee. Benny heeft daarvoor speciaal een zeil- cursus gevolgd. Nieuwe single In augustus komt de nieuwe Ab- ba-single uit. Hoe het plaatje gaat heten is nu nog niet bekend. Het nummer zal ook te horen zijn op de nieuwe LP van het viertal, die al voor de helft is opgenomen en waarschijnlijk begin volgend jaar uitkomt. In oktober begint Abba aan een uitgebreide promotietoer- nee door Japan en Australië. De rest van het jaar zal voornamelijk worden besteed aan de opname van een Amerikaanse televisiespe- cial, die begin '79 wordt uitgezon den. Abba is vast van plan ook in Amerika, het showbusinessland bij uitstek, groots door te breken. En het ziet er naar uit dat^dat ook wel lukken zal De nieuwste single daar, „Take a chance on me", is doorgedrongen tot de top-10. Eer der scoorden de Zweden een top 10-hit in de States met „Dancing o.ueen". In april en mei heeft Abba een Amerikaanse promotietoernee gemaakt. Samen'met o.a. tieneri dool Andy Gibb traden de Zweedse artiesten op de in veel bekeken te levisieshow van zangeres Olivia Newton-John. Ze vertolkten en kele nummers van hun LP „The al bum", die in Amerika inmiddels De meeste moderne rozen bloeien langdurig, maar vooral als de uit gebloeide bloemen worden wegge knipt. Dat moet gebeuren tot op een zgn. vyfblad, een blad met 5 blaadjes (is samengesteld blad). Uit de bladoksel zal een nieuwe scheut groeien met nieuwe bloemknop pen. Een extra hapje voedsel stel- len rozen zeer op prijs, ze maken in één groeiseizoen de nodige stengels en bladeren dus dat is begrijpelijk Geef speciale rozenmest. die heeft een aangepast samenstelling Bij droog weer stellen rozen een em mertje water (één per struik) op prijs, maar het weer is meestal met zo dat dit vaak nodig is Een unieke verzameling kleder drachten, gecombineerd met fraaie historische prenten van prof. J. H. Gallée uit zijn boek „Het boerenhuis in Nederland en zijn bewoners" (dat binnenkort in herdruk verschijnt bij Uitgeverij Waanders te Zwolle), is dezer da gen ingericht in de Gehoorzaal van Flevohof. In een groot aantal vitrines zijn de klederdrachten uit Staphorst, Sal- land, Volendam, Marken en vele andere Nederlandse plaatsen waar klederdrachten nog worden of wer den gedragen, vertegenwoordigd. De expositie bestaat behalve uit familietaferelen uit diverse plaat sen ook uit een groot aantal mut sen, sieraden en gebruiksvoorwer pen uit grootmoeders tijd. De verzameling is eigendom van de familie Harms uit Renkum, die ja ren geleden is begonnen met het verzamelen van klederdrachten en tot nog toe op zeer succesvolle wij ze. De verzameling is uitgegroeid tot een goed overzicht van wat er op dat gebied in Nederland wordt geboden. Naarmate de kollektie groeide kwam bij de familie Harms het be sef dat het, al was het alleen maar wegens ruimtegebrek, maar ook omdat zij anderen wilde laten mee genieten van de schitterende ver zameling, dat de kollektie bij voor keur op Flevohof diende te worden ondergebracht. Immers, Flevohof is gestart met de opzet van een Ne derlands Landbouwmuseum, heeft fraaie boerderijen- en molenexpo sities ingericht, kortom een kader waarin de verzameling kleder drachten uitstekend past. Voorwaarde voor het uitlenen van de verzameling aan Flevohof was dat via een financiële bijdrage van Flevohof. het project Wereldkinde- ren (het laten studeren van kinde ren uit ontwikkelingslanden) werd gesteund Dank zij deze expositie kan de fa1 milie Harms tien kinderen uit ont wikkelingslanden een verdere stu die mogelijk maken, in de hoop dat door dit project op bescheiden schaal de banden tussen Neder land en de Derde Wereld wat na uwer worden aangehaald. De klederdrachtenexpositie van de familie Harms, aangevuld met de prenten van Gallée. vormt een goed overzicht van kledlnggebrui- ken en tradities uit het Nederland van rond de eeuwwisseling. Voor de expositie wordt geen extra entree geheven. Toegangsprijzen van Flevohof zijn: kinderen tot 13 jaar f 5,-, volwasse nen f7,50. Voor diverse groepen kent Flevohof groepskortingen. Flevohof is in de maanden juni, juli en augustus met openbaar vervoer bereikbaar vanaf station Harder wijk en Elburg met de bus De Europese toernee van Jefferson Starship is een fiasco geworden. De meeste concerten van de Ameri kaanse Westcoastformatie inclusief dat, in de Jaap Edenhal in Amsterdam, trokken lang niet zo veel bezoekers als verwacht werd en bovendien waren de reakties, zowel van het publiek als van de media, over 't algemeen verre van enthousiast. De grootste tegenvaller wa's wel, dat de groep haar kom- plete geluidsinstallatie van 30 ton verloren zag gaan. Dat gebeurde op het inter nationale Lorelei Popfesti val in het Duitse Sankt 'Goarshausen. Jefferson De bekende folder „Stand van za ken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen" is weer verschenen, uiteraard bijgewerkt per 1 juli 1978. De folder is een samenwerkings- produkt van het Ministerie van So ciale Zaken, het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en het Voorlichtingscentrum So ciale Verzekering (V.S.V.). Zij geeft duidelijke informatie op het terrein van alle sociale verzekeringswet ten, zowel wat de inhoud van de wetten betreft als wat premies en uitkeringen aangaat. Wie haar wenst te ontvangen, kan zich wen den tot het V.S.V., Rhijnspoorplein 1, Amsterdam, telefoon 020-927474. Bij wat grotere aantallen worden er kosten in rekening gebracht. Starship was de topattrac tie van dit festival, dat door ruim 10,000 popliefhebbers werd bezocht. Enkele uren voordat de groep op de bühne zou verschijnen, werd zangeres Grace Slick ziek. Ze kreeg plotseling vreselijke pijn in haar keel en kon met de beste wil van de wereld niet optreden. Het Jefferson Starship-concert ging dus niet door. Maar de bezoekers, die voor hun toe gangsbewijzen minimaal 30 gulden hadden moeten be talen, pikten dat niet. Ze be stormden het podium en sloegen alles, inklusief de geluidsapparatuur van de Amerikanen, kort en klein. De honderd politie-agen- ten, die het festivalterrein op renden om de orde te herstellen, hadden 't heel moeilijk. Ze werden beko geld met stenen en flessen. Ook nog brand Ze konden niet voorkomen dat de furieuze festivalgan gers ook nog brand stichten. En toen de brandweer ver scheen om de zaak te blus sen ging dat uiterst moei lijk, omdat ze door tiental len jongelui werd gehin derd. De promoter van het festival raamt de schade op ruim twee miljoen gulden. Wie voor die schade moet opdraaien wordt op 't oge nblik door juristen en ver zekeringsdeskundigen on derzocht. Na de rellen in Sankt Goarshausen ging het Jefferson Starshipge- zelschap meteen terug naar Amerika. Geplande optre dens in Hamburg en Berlijn werden geschrapt. De groep, die in eigen land bij zonder populair is, is voor lopig niet van plan nog eens in Europa op toernee te gaan. (Muziek Info) o jk de status „goud" heeft gekre gen. Sinds Abba in '74 het Eurovi sie Songfestival won met het liedje „Waterloo" zyn er ruim 53 miljoen singles, elpees en cassettes van de groep verkocht. Van een deel van hun verdiensten hebben de Ab- ba-muzikanten een super de luxe opnamestudio in het centrum van Stockholm ingericht. De studio is ondergebracht in een veertien ver diepingen tellend gebouwencom plex. dat de groep voor 250 miljoen gulden heeft gekocht. Zangeres Marjol Flore, zanger Edwin Rutten, pianist Louis van Dijk, de Franse accordeonist Mar cel Azzola en dirigent Dolf van der Linden vormen het Nederlandse team dat dit jaar zal deelnemen aan het Internationale Nordring Festival. Het vijftal zal een 45 mi nuten durend programma uitvoe ren van Franse muziek, gearran geerd en geproduceerd door Jerry van Rooyen. Het Nordring Festival '78 wordt van 4 tot en met 8 september in Oslo gehouden. Het lichte mu- ziek-evenement, dat jaarlijks tot stand komt onder auspiciën van de European Broadcasting Union (EBU), wordt deze keer georgani seerd door de Noorse radio. Aan het festival zal behalve door het Neder landse team worden deelgenomen door ploegen uit België, Denemar ken, Engeland, Finland, Ierland, West-Duitsland, Zweden en Noor wegen zélf. Alle deelnemers zullen optreden met het orkest van de Noorse radio. De uitvoeringen worden beoordeeld door een inter nationale jury. De beste produktie wordt bekroond met de Nordring Radio Prize 1978. Het Nederlandse team treedt op 7 september op. Die uitvoering zal rechtsreeks door de NOS-radio worden uitgezonden. Indien mogelijk zullen ook de uit voeringen van de andere landen door de NOS worden uitgezonden. Vorig jaar werd het Nordring Festi val in Kopenhagen gehouden. Het Nederlandse team won toen de eerste prijs met een uitvoering van de kompositie „A simple song", ge baseerd op een thema van de Ame rikaanse komponist Leonard Bernstein. Het was een produktie van Erik van Reyendam en Jerry van Rooyen had het arrangement geleverd. Kort nieuws Het ongelooflijke is gebeurdVader Abraham marcheert in sneltrein vaart naar de top van de Engelse hitparade. Zijn door Decca uitge bracht „Smurf song" nam verleden week al de tweede plaats van de Music Week-charts in: een stijging van acht plaatsen. En dat, terwyi de Smurfen in Engeland tot voor kort volkomen onbekende stripfi guurtjes waren. Overigens is dit succes van Father Abraham, zoals hij in Engeland beter bekend is, de eerste grote hit voor het Engelse Decca-label sinds maanden. Blondie is momenteel in de New Yorkse Record Plant studio bezig aan de opnamen voor een derde LP, die in het najaar uit moet komen. Producer van de nieuwe plaat is Mike Chapman. Het concert van Elvis Costello op 23 juni in het Haagse Congresge bouw is in een totale chaos geëin digd. Toen de Engelse zanger-gita rist geen toegift wilde geven bracht een deel van de 1500 bezoekers grote vernielingen aan in de Prins Willem Alexanderzaal, waar het concert werd gehouden. Er werden ruim zeventig stoelen vernield, deuren kapot gemaakt en ramen ingegooid. Ook werden er bierblik jes naar het podium gegooid. De ordedienst liet in allerijl het brand- scherm voor het podium zakken. De schade wordt geraamd op 25 000 gulden.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 9