IN JULI IS HENGELO LUDIEKE WINKELSTAD Hellendoornse boerenbruiloft vvv - vakantiemarkten hengelo DONDERDAG: EVENEMENTEN IN KAMPEN EN EMMELOORD Komt u ook op de bruiloft SPELEN VOOR DE JEUGD ELKE WOENSDAG BEKLIMMING STADHUISTOREN „Brulfteneugers" HOLTENS NIEUWSBLAD - 21 JULI 1978 - PAG. 11 BONNIE ST. CLAIRE naar Emmeloord De Hengelose WV en de winkel-organisatie „Hengelo City" zorgen er nu al voor een aantal jaren achtereen met stijgend succes voor dat in het hartje van het vakantieseizoen het stadscentrum volledig blijft meespelen in de behoefte van recreatie zoekende men sen Ook vorig jaar was het in Hengelo s binnenstad af en toe nog drukker dan in pn om het zwembad. VVV en winkeliers gaan er terecht van uit dat ze hotel-, pension- en campinggasten iets te bieden hebben als welkome aanvulling van de heerlijke tijd van niets doen. Zij heb ben lering getrokken uit zaken, die in het buitenland heel normaal zijn. Om het even of men zijn vakantie doorbrengt in Spanje. Italié, Oostenrijk of waar ook, tot de leuke uitjes tijdens het vakantieverblijf behoort steevast het snuffelen in ludieke winkelstraatjes en vooral het bezoeken van streekmarkten. Daarom bemoeit de VW zich op 5-12-19-26 juli met het verlevendigen van de woens- dagmarkten, met als hoogtepunt het nationale standwerkersconcours. Maar niet alleen de standwerkers bepalen het succes. Alle winkelstraten van de binnenstad zijn ge durende die vakantiemaand omgetoverd in een soort braderie. Het winkelge- beuren op straat Is dan gelardeerd met rommel- en antiekverkoop en demonstra ties van oude ambachten. Men kan er zien hoe midwinterhoorns worden ge maakt,,hoe in Twentse klederdracht gestoken vrouwen met het spinnewiel kunnen>omgaan, hoe een netwerker zijn natuurlijke materiaal kunstzinnig om tovert tot prachtige kunst- en gebruiksvoorwerpen en hoe een gutswerker vorm en relief geeft aan weerbarstig hout. Er is overigens veel meer te zien in zo'n levendige stad in vakantiesfeer. Op de eerste plaats duizenden ontspannen mensen die even los zijn van de dagelijkse beslomme ringen van werk of gezin. Vrolijk opgetuigde winkels, waarvan een deel van de activi teiten naar de straat zijn verlegd. Muziek uit luidsprekers en uit een draaiorgel. Kortom, een sfeer die de hele maand voortduurt met als hoogtepunten de marktdagen van 's morgens 11.00 tot 's middags 18.00 uur op 5-12-19-26 juli. Hengelo zou gedurende de maand juli geen echte vakantiestad zijn als er niet speciaal aandacht zou worden besteed aan de jeugd. De beroemde vakantiespelen van de VW hebben in de loop van de laat ste jaren een bepaalde vermaardheid gekregen en er is heel wat organisatietalent voor nodig om alles in goede banen te leiden en iedereen aan zijn trekken te laten komen. Dat is de WV wel toevertrouwd. Alle traditionele spelen, waaraan ook de ouders en de grootouders uit de tijd van Ot en Sien hun vreugde hebben beleefd, staan in Hengelo op 5-12-19-26 juli op het programma. Men kan kiezen tussen zaklopen, koekhappen, steltlopen, hoepelen en waarschijnlijk nog veel meer spelletjes, waaraan ieder kind kan meedoen. Telkens is een bepaald punt van de binnenstad het terrein van activiteiten. Uiteraard omlijst met vrolijke muziek van een draaiorgel, terwijl ook een folkloristische dansgroep herhaaldelijk laat zien hoe ontspannen onze voorouders bij feestelijke gebeur tenissen hebben gedanst. w Een attractie die vorige jaren buitengewoon is ingeslagen is het bekiimmen van de Hen gelose stadhuistoren. Voor de VW is dit nu een vaste attractie geworden op alle woens dagen van de maand juli. Elke woensdag middag zijn er drie tochten onder deskun dige leiding. Men kan zich telkens melden bij het WV-kantoor aan de Enschedesestraat 45 om 14.00 uur, 14.45 uur en 15.30 uur. Vorige jaren veroorzaakte het een stormloop. Vooral de jeugd wilde wel eens zien hoe vanuit de hoogte de Twentse centrumstad er uitzag. Speciaal het drukke gewriemel in de bin nenstad en het fleurige gedoe op de markt biedt een buitengewone aanblik. Uiteraard is er ook het carillon en niet te vergeten de prachtige vergezichten rondom de stad. Ook de komende donder dagen zijn er weer heel wat evenementen te beleven in Kampen en Emmeloord. In Kempen zijn speedbootraces het hoogtepunt, In Emmel oord komen Zuidamerikaan- se muzikanten, genaamd Los Rancheros. KAMPEN Zoals elke donderdag is er van 10-18 uur braderie m de binnenstad van Kampen, als mede een kinderboerderij op het plein bij de Buitenkerk Demonstraties oude am bachten en sportwedstrijden completeren deze 'vaste on derdelen tijdens de Kamper Ui-t-dagen, die in het teken staan van 400 jaar Oranje stad'. Op donderdag 20 juli komt ook de 'Veluwegroep' naar Kampen om vanaf 10 uur demonstraties oude be roepen te geven in kleder dracht. Deze groep is in meer plaatsen m de regio actief Op de Plantage verzorgt Hans Karan vanaf 10 30 uur een kinOerprogramma en op dezelfde plaats begint om 14 uur een showprogramma met de Havenzangers, de Twee Pinten, Peter Oran en het filmondo Combo Hoogte- junt is de speedbootrace. die om 19 uur wordt gehouden op de i Jssei tussen de Koorn- itrktvr*/: DE TWEE PINTEN :JÜ m Kampen marktspoort en oe Ussel- burg Aan deze races nemen bekende corypheeën deel, onder wie nationaal titelhou der Rob Vermeulen Als om lijsting zijn er demonstraties stuntvliegen, catamaranva ren en para-sailing Tot be sluit van deze Kamper Ui-t- dag is er om 20 uur een orgelconcert door Klaas Jan Mulder in de Bovenkerk In de concert-serie van de Bui tenkerk zijn er om 10 30. 11 30. 15 en 16 uur concerten van Marien Terwal (orgel) EMMELOORD In Emmeloord is er braderie van 10-17 uur met tegelijker tijd een disco-show achter het WV-gebouw Van 10-14 uur wordt er een indische markt gehouden, alsmede een antiekmarkt, waarna om 14 uur een optreden volgt van de acrobatengroep Les Ben sons Om 15 uur zal Bonnie St Claire al haar charmes en zangkwaliteiten ten toon spreiden, waarna deze don derdag in Emmeloord wordt besloten met Zuidameri- kaanse muziek, te verzorgen door Los Rancheros Ritme en temperament, zoals dat maar zelden in ons land kan worden aanschouwd en ge boord (Toer 's mee) In openluchttheater te Markelo ÜggÉÉis „Wie wilt de broed goan halenzoete lieve Ger- ritje, wie wilt de broed goan halen, zoete lieve meid. Deze vrolijke klan ken zullen op 27 juli, 3, 10 en 17 augustus a.s. weer te horen zijn in het openluchttheater d* „Kösterskoele" te Mar kelo. Ruim 150 medewerkon- den zullen op deze avonden weer een origi nele boerenbruiloft, anno 1830, voor het voetlicht brengen. Al meer dan vijftien jaar wordt deze bruiloft met veei fleur en verve gebracht en met veel succes. Dit in het licht gezien van het aan tal bezoekers dat telken- jare de weg naar „Kös terskoele" weet te vin den. 's Morgens bij het eerste ochtendgloren ziet u hoe de knechts eerst nog een „leg- ge" dorsen met de vlegel of koese, waarna da kleine knecht en de meid verschij nen om het werk aan „kant" te maken. Dit is het begin van een vrolijk en kleurrijk kijk- en luisterspel, dat geen ogenblik meer verveelt. Na de pauze ziet u de gas ten verschijnen die van te voren zijn uitgenodigd door de „brulfteneugers" met hun goasstok. Tijdens dit bruiloftsfeest wordt een groot aantal folkloristische dansen getoond door de Markelose Boerendansers. De vrolijkheid stijgt ten top als tenslotte de gasten, on der het zingen van; „wie goat nog neet noar hoes", vertrekken en het bruidspaar aanstalten begint te maken om zich terug te trekken in de „bedstee Tijdens het In het zonnige boerendorp, dat Hellendoorn deze zomer hopelijk zal zijn als de weergoden willen meewerken, past ook een stuk boe- renhistorie dat men niet in de mu sea kan zien. De Hellendoornse boerendansers hebben zich in de twintig jaren van hun glorierijke bestaan beijverd om hun folklore zo eerlijk mogelijk en verantwoord te brengen en brei den nu hun werkterrein uit, door een aantal huwelijksgebruiken uit het verleden opnieuw op een rijtje te zetten en deze zo getrouw moge- ontdoen van een aantal van hun talrijke kledingstukken, voeren deze openhartige ge sprekken over de toekomst die hun te wachten staat, terwijl op de achtergrond de lieflijke tonen van de nach tegaal reeds weer hoorbaar zijn. lijk te presenteren tijdens de aan staande feestelijkheden. Evenals vroeger zal ook weer een hele bruidsstoet door Hellendoorn trekken nadat eerst de ceremonie met de bruidskoe, het afhalen van de bruid en andere oude gebruiken aan een ieder die daarvoor belang stelling heeft zullen worden ge toond. Eenieder is welkom op de bruiloft van Toone en Dieka op vrijdag 28 juli a.s. De bruiloft begint om 16,00 uur, dan gaat de bruidsstoet in de kleedwagen naar het gemeente huis en daarna naar de kerk. Na af loop van de kerkdienst gaat men naar de deel van het boerderijtje, t.w. de feesttent De Delle op de Hofmansweide. De toegang is f 5 -, men krijgt vooraf (alleen 's mid dags) een borrel, koffie en krenten brood, waarna de bruiloft begint Het grote feest begint om 21.00 uur Toegang f 5.-, kaarten bij de VW Hellendoorn en Nijverdal. (Toer 's mee)

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 25