LEVEN EN LATEN LEVEN PROGRAMMA MHRR1078 BfiStck 81 J Nierstichting afd. Holten start actie-programma WV-VAKAME PROGRAMMA m HOLTENS NIEUWSBLAD i Openbare kennisgeving Gemeente Holten Ontwerp Provinciaal Woonwagenplan TOzëRSÏKHïiNö ï'lBaEElANa tBaWBTftiRo z8Qooo'WSSÊ HOUTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 14 juli 1978 30ejaargan^ - no. 2« Hoofdredacteur J Wlggers Kolweg 14. tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W Beijers Enkweg 5, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J Mondeel Verzetstraat' 70, tel. 05483-2699 Advertienties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs f 10.- per half jaar, f 20.- per jaar. Losse nummers 40 cent. 'Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" De ombuigingsnota van de regering, „Bestek '81", heeft al heel wat pennen in bewe ging gebracht. De ambtena ren hebben, als eersten, duidelijk te kennen gegeven dat zü niet „dubbel gepakt" willen worden en de land bouw heeft zich nu ook in dezelfde geest uitgelaten (Landbode, 7 juli). Van alle kanten is ernstige kritiek losgekomen op de plannen van de regering. De vakbeweging (FNV en CNV) heeft haar twijfels of de voorgestelde lastenver deling wel rechtvaardig is en of niet de laagstbetaal den de dupe zullen worden van de maatregelen der re gering. Bovendien vraagt men zich af of deze maatre gelen inderdaad zullen lei den tot een belangrijke vermindering van de werk loosheid, zoals de regering voor ogen staat. Daarbij hebben zich een aantal on afhankelijke economen ge voegd. De Commissie Eco nomische Deskundigen uit de Sociaal-Economische Raad (SER) bestrijdt name lijk de stelling van het kabi net, dat winstherstel voor het bedrijfsleven zonder meer tot meer werk zal lei den. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) vindt dat de wil om tot een fundamentele aan pak van de problemen te komen duidelijk aanwezig is. Maar de uitkomsten zijn z.i. onvoldoende om tot werkelijke oplossingen te komen. Ook de Christelijke Werkgevers (NCW) en de beide ondernemersverbon den KNOV en KCOV ach ten de voorgestelde ombui gingen ontoereikend om het economisch kümaat te ver beteren. De regeringspartijen CDA-VVD hebben de be zuinigingsnota tamelijk po sitief ontvangen. De opposi tie daarentegen, overigens wel overtuigd van de nood zaak de rendementen van de ondernemingen te verbe teren, wijst de methodes, die de regering gekozen heeft, van de hand. De rege ring van haar kant heeft weinig goede woorden voor de alternatieve oplossing, welke oppositieleider Den XJyl heeft aangedragen. Deze wil de loonontwikke ling extra matigen. Door de sterk verlaagde loon- en prijsontwikkeling daalt de inflatie en gaan de collec tieve uitgaven automatisch mee omlaag. Zonder in de voorgenomen maatregelen zelf te treden - een overigens niet eenvou dig karwei bij een boekwerk van meer dan tweehonderd pagina's - kan verwacht worden, dat we in Neder land een moeilijke tijd, met veel geharrewar, tegemoet gaan. De vraag rijst daarbij of het allemaal wel helpen zal als niet de wereldhandel zich spoedig herstelt. Een Europese aanzet - wat de monaitaire situatie be treft - heeft men reeds trach ten te geven op de top bijeenkomst van de rege ringsleiders de vorige week in Bremen, die binnenkort gevolgd zal worden door een topconferentie in Bonn. Voor de gewone man is de bezuinigingsoperatie een moeilijk te bevatten mate rie. Toch is het goed dat ook hij zich verdiept in de maat regelen, die de komende maanden (en jaren) voor de deur staan. Door het indienen van de nota, net voordat het par lement op recès (met vakan tie) ging, is de aandacht voor de bezulningingsmaat- regelen wat op de achter- Als eerste aanzet tot een in de komende tijd te voeren aktieprogramma is het on langs gevormde bestuur van.de afd- Holten van de Nierstichting Nederland voornemens het werk van de Nierstichting present te stellen tijdens het komende Dorpsfeest, met als doel de Holtense bevolking zo goed mogelijk informatie te ver schaffen over de (fnuikende) nierziekte als zodanig, als mede over de levenskansen die, middels de zgn. kunst nier en niertransplantatie aan deze patiënten kunnen worden geboden. Een vorm van hulpverlening die al leen kans van slagen heeft wanneer dit door een zo breed mogelijke laag van de bevolking wordt gedragen, hetzij financieel of als donor. Informatiecentrum: Teneinde aan deze voorlichting een stuk vorm en inhoud te geven zal, gedurende het Dorpsfeest de ga rage van expeditiebedrijf Müller aan de Smidsbelt tydelyk funktio- neren als informatiecentrum van de Nierstichting. Leven en laten leven: Naast allerhande dokumentatie- materiaal zal in genoemd informa tiecentrum _door deskundige personen de werking van de zgn. kunstnier worden gedemonstreerd terwijl ook informatie kan worden verstrekt over de zgn. niertrans plantatie en wat daarvoor aan uw hulp nodig is. Het bestuur van de afd. Holten hoopt met dit initiatief de plaatselijke bevolking warm te krijgen voor dit prachtige stuk hulpverlening, welke aktie zal wor den gehouden onder het motto „Leven en laten leven". Geld en goede wil: Een bezoek aan dit informatiecen trum zal meteen duidelijk maken dat het hulpbieden aan nierpatiën ten vooral een zaak is van veel geld en goede wil. In ons land zouden jaarlijks naar schatting 400 patiën ten als gevolg van nierziekte over lijden indien zij niet op een speciale manier behandeld zouden worden. Voor deze patiënten is allereerst behandeling aan de zgn. kunstnier mogelijk, hetwelk grote eisen stelt aan zowel de patiënt als zijn omge ving. De patiënt moet nl. twee k drie maal per week zes tot negen uur onafgebroken aan de kunstnier worden behandeld (hemodialyse). Dit kan zowel in één van de 39 dia lysecentra in ons land als thuis. De patiënten zijn volledig aan deze behandeling gebonden. Hun leven hangt er zelfs van af!!!!! In Neder land worden thans 1100 patiënten op deze wijze behandeld en de prognose is dat er jaarlijks onge veer 400 bijkomen. Om al deze mensen te kunnen hel pen is veel geld nodig. Om daarin iets bij te dragen zal in genoemd informatiecentrum, bij wijze van Dorpsfeestaktiviteit, een tweetal poppen worden opgesteld waarvan de namen geraden kunnen worden. Op 7 september a s. zal in zaal Vosman de namen van deze pop pen bekend gemaakt worden. Vanaf die dag nl. zal het aktiepro gramma pas goed in gang worden gezet, doch hierover zullen later nadere mededelingen volgen. grond geraakt, maar straks zullen de debatten en com mentaren weer in alle he vigheid losbarsten. Dan moet ook de gewone man weten waarom het gaat. (w.b.) Een groot gedeelte van de dialysepatiënten komt in aanmerking voor een niertrans plantatie, d.w.z. dat hun slecht werkende nieren worden vervan gen door de nier van een donor. Meer transplantaties zou beteke nen dat er meer dialyseplaatsen vrij komen en dat er dus meer pa tiënten kunnen worden geholpen. Het zou óók betekenen dat de ge wezen patiënt, dankzij zijn donor nier, eindelijk weer een vrij normaal leven kan gaan leiden. Eindelijk weer een leven dat niet meer ge bonden is door behandeling aan de' kunstnier. Eindelijk weer eens wat langer dan een paar dagen op va kantie. Eindelijk weer een leven zonder de reeks lichamelijke, gees telijke en sociale handicaps die hem/haar en het gezin zoveel pro blemen hebben bezorgd!!!!! Kor tom, als er voldoende niertrans plantaties kunnen worden uitge voerd krijgen jaarlijks een paar honderd medemensen weer uit zicht op een normaal bestaan. Een commissie van de Gezondheids raad heeft uitgerekend dat er jaar lijks in ons land vierhonderd nier transplantaties moeten worden uitgevoerd. In werkelijkheid echter vonden in 1976 nog geen 180 nier transplantaties plaats. Te weinig donors: Voor niertransplantaties kunnen zowel de nieren van levende als van overleden personen worden ge bruikt. Nieren van levende perso nen worden om allerlei dwingende redenen zo min mogelijk gebruikt. Verreweg het grootste aantal transplantaties geschiedt dan ook met de nieren van overledenen. Maar. na overlijden, is slechts korte Brandbeveiligheidscontrole bij festiviteiten De brandweer legt zich tegenwoor dig steeds meer toe op „brandpre ventie", waarbij in Holten de on langs van kracht geworden brand beveiligingsverordening een be langrijke en nuttige richtsnoer is. In b.v. televisiespots wordt de be volking opgeroepen haar mede werking te verlenen aan het voor komen van brand en zelf zoveel mogelijk „te doen aan brandpre ventie". Teneinde de brandweer in staat te stellen voldoende controle uit te oefenen m.b.t. haar taak op het ge bied van de preventieve brandbe veiliging, is het noodzakelijk, dat verzoeken om vergunning tot het houden van tal van festiviteiten in Holten (zoals uitvoeringen, voor stellingen, filmvertoningen, ten toonstellingen e.d.) in een vol doende vroeg stadium bij het ge meentebestuur worden ingediend. Wij denken daarbij aan een termijn*' van indiening van minimaal één maand vóórdat de betreffende ak- tiviteit zal plaatsvinden. Alsdan kan het brandweerperson eel tijdig worden geconsigneerd tot het doen van de noodzakelijke con troles i.v.m. de brandveiligheid en kan tevens worden voorkomen, dat de organisatoren van de betref fende festiviteiten in een laat sta dium worden geconfronteerd met brandveiligheidsvoorwaarden waaraan moet worden voldaan. Wij verzoeken betrokkenen in het belang van de brandveiligheid van een ieder hun medewerking te ver lenen aan een vroegtijdige melding van aktiviteiten waarbij de brand veiligheid in één of andere vorm in het geding kan zijn. Holten, 14 juli 1978. Burgemeester en wethouders van Holten, J. Rietberg, Loco-burgemeester. G.J. Langenbarg, secretaris. tijd beschikbaar waarin de nier te gebruiken blijft voor transplanta tie. Voor de artsen is dus weinig tijd beschikbaar de nabestaanden om toestemming te vragen of de nieren voor transplantatie mogen worden gebruikt. Door deze moeilijkheid wordt de kans om de beschikking te krijgen over een donororgaan vaak niet benut en blijft dus een groot tekort bestaan. De Nierstich ting wendt zich daarom tot ieder een die bereid is, óók na zijn dood, een medemens te helpen. Donornieren kunnen alleen wor den gebruikt van personen die jon ger zijn dan 50 jaar. De kans dat de nieren ooit voor transplantatie worden gebruikt is dus, mede gelet op vorenstaande, bijzonder klein. In de meeste gevallen zijn het de organen van mensen die plotseling overlijden (verkeersongeval) die geschikt zijn voor transplantatie. En juist omdat de kans op plotse ling overlijden (gelukkig) erg klein Overijssel De burgemeester der gemeente Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 4a, vierde lid van de Woonwagenwet bekend dat gedurende de periode van 17 juli 1978 tot en met 29 augustus 1978 ter gemeentesecretarie, afde ling algemene zaken, aslmede in de openbare bibliotheek Rörink- straat 3, te Holten, voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp- woonwagenplan voor de provin cie Overijssel. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp bij provinciale staten van Overijssel indienen. Holten, 14 juli 1978. De burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar. is, is juist een zo groot aantal do nors nodig. Men kan reeds nu toe stemming geven om na overlijden de nieren eventueel voor trans plantatie te gebruiken, door met de hand een verklaring te schrijven, welke men altyd by zich moet dra gen (codicil). Dit laatste is eigenlijk alleen een kwestie van goede wil dat, om te beginnen getoond kan worden door tijdens het Dorpsfeest even binnen te lopen bij het infor matiecentrum „Leven en laten le ven" van de Nierstichting. Echt even doen!!!! Afd. Holten van de Nierstichting Katerdag 15 juli: Zondag 16 juli: Drive-In-Show in de kantine bij „de Haspel", Langestraat 2, van 20.00 tot 23.00 uur, toegang f2.50 p.p. maandag 17 juli: Bezichtiging Manege Beltman, Borkeldsweg-hoek Mar- keloseweg. Tijd van 14.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis, dinsdag 18 juli: wandeling onder leiding vanaf de dagcamping op de Holterberg, vertrek om 10.00 uur. Deelname gratis. Liever geen kinderen onder de zes jaar. dinsdag 18 juli: Bezichtiging kaasboerderij Cats, Larenseweg 106. tijd vanaf 14.30 uur, toegang f 1.25 p.p. Er wordt uitleg gegeven, helaas geen bereiding te zien. woensdag 19 juli: Fietstocht onder leiding met pauze in een boerenherbe rg. Deelname f 1.- p.p. vertrek vanaf het VVV-kantoor om 9.00 uur. Opgave van te voren verplicht. woensdag 19 juli: Bezichtiging manege „Snorrewind", Markeloseweg, te genover camping „De Poppe", van 14.00 tot 16.00 uur. woensdag 19 juli: Orienteringsrit voor auto's en motoren, vanaf 19.00 uur vanaf Clubhuis „De Biester". Zeer leuke rit met eenvoudige opdrachten speciaal voor de vakantiegasten. Opgave by de start, donderdag 20 juli: Middagwandeling onder leiding SBB, vanaf de dag camping op de Holterberg, vertrek om 14 - uur. Deelname gratis. Geen kinderen onder de zes jaar. donderdag 20 juli: Groot houthakkersfeest in het centrum van het dorp, Smidsplein en omgeving. Het programma bestaat uit diverse onderdelen o.a. mastklimmen, houtkruien, touwtrekken en houtzagen. De Tirolerka- pel geeft muzikale medewerking evenals de Boerendansers. Veel leut en gezelligheid. vrijdag 21 juli: van 20.00 tot 21.30 uur rondleiding en filmjn het Bos MuseumDe heer Bos is een gezellig causeur en vertelt u over de fauna van de Holterberg. zaterdag 22 juli: Koningsschieten om de eer van koning te worden, voor de dorpsfeesten. Aanvang 14.00 uur. Terrein aan de Markeloseweg. zondag 23 juli: Drive-In-Show in de kantine van camping „De Haspel" aan de Langstraat 2, van 20.00 tot 23.00 uur. Toegang f2.40 p.p. Momenteel zijn de heer en me vrouw Van Dommelen-Plas te Den Haag voor de veertigste keer met vakantie bij de familie Jansen, erve „Menum" in de Beuseberg. De eerste keer (1938) dat ze in Hol ten met vakantie waren sloegen ze de tent op op het kampeerterrein, maar toen dit in de oorlogsjaren piet meer mocht „logeerde" de fa milie Van Dommelen op de deel waar men het heel gezellig maar ook wel eens benauwd heeft gehad, als de vliegtuigen overkwamen en soms werden neergeschoten. Het echtpaar Van Dommelen-Plas dat dinsdag 50 jaar was getrouwd vierde 's avonds feest in zaal „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek waar vele bekenden uit Holten kwamen gelukwensen. Op de foto van links naar rechts oma Jansen-Klumpers, de heer Van Dommelen (75), mevr. Van Dommelen-Plas (71) en de heer en mevr. Jansen-Klein Teeselink bij wie de Haagse familie nu al weer een aantal jaren op vakantie komt. (Wijzigingen voorbehouden) Zaterdag 22 juli 14.30 uur Koningschieten Schietvereniging „De Eend racht", terrein Markeloseweg. 18.30 uur Optreden Kleuterboerendansgroep van de Boerendansgroep uit Markelo in de muziekkoepel in „Kalstermansweide". 19.30 uur Verkiezing dorpskoningin 1978 Korte rijtoer m.m.v. „HMV". 20.30 uur Groot hofbal in feestzaal „Vosman". Muziek „Goldenstar Combo" Dinsdag 25 juli 14.30 uur Officiële opening Dorpsfeest. 15.30 uur Demonstratie Bergruiter-ponyelub in „Kalf- stermansweide". Woensdag 26 juli 10.00 uur Kleinveemarkt in „Kalfstermansweide". 19.00 uur Grote autocross MAC „De Holterberg", ter rein ijsbaan „Noordpool", Dorperdijk. Donderdag 27 juli 13.30 uur Ballonwedstrijd voor de jeugd in „Kalfster mansweide". 14.30 uur Feestmiddag voor de kinderen in gebouw „Rehoböth", Stationsstraat. 19.00 uur Houthakkerswedstrijd in het dorpscentrum. Vrijdag 28 juli 14.30 uur Wekelijkse warenmarkt in de Boschkamps- straat. 71.00 uur Jennekesmarkt rond de oude dorpstoren. Zaterdag 29 juli 13.30 uur Touwtrekwedstrijden om het kampioens chap van Holten, terrein „Kalfstermansweide". Org. Holtense TTV „OKIA". Alle attracties op het feestterrein zijn dagelijks vanaf 14.00 uur geopend. Zondag 30 juli 13.30 uur Grote autocross Autosportvereniging „Hol ten", terrein ijsbaan „Noordpoool", Dorperdijk. U ontvangt een fraaie als u een Gebruik deze voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Parker-Jotter ballpoint nieuwe abonnee opgeeft. Naam: Adres: Woonplaats: g Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Jj Adres: Woonplaats: Ifii Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half tf jaar/per jaar.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1