auto's bij Er komen nog één miljoen impressie Mercedes-Benz T Saab 900 geheel nieuwe auto in Europese topklasse Veilig op reis §mn BMW sportversie voor races De lOSOce meter in de Fiat 127 een Italiacms-Brciziliagisfs predek! Steeds minder zelfstandige autoimporteurs Vorig jaar in september werd het Mercedes-Benz pro gram uitgebreid met 5 kom- bi-uitvoeringen. De Frankfur ter autosalon had de primeur, waarna Brussel en Genève volgden. De auto is nu ook in ons land leverbaar, maar het probleem zal de levertijd worden. De eerste weken zul len een aantal kopers vrij snel geholpen kunnen worden, maar daarna is het afwachten. Het continent Mercedessen voor ons land ligt tot het eind van het jaar vast en de kom- bi's die ingevoerd worden gaan van het beschikbare to taal af. Dat is jammer maar het is zo. Toch zal de belangstelling groot worden omdat het een bijzonder fraai uitgevoerde au tomobiel is. Al direct kan ge zegd worden dat- het de koning onder de stationcars is. Het is voor het eerst dat Mercedes Om tot een zo uitgebalan ceerd mogelijke serie 127 mo dellen te komen, was het niet slechts wenselijk ten aanzien van carrosserie en interieur meer keuze aan te bieden, maar ook met betrekking tot de krachtbron. Er zou een 127 moeten komen, die nóg gro tere prestaties zou kunnen le veren, soepel accelererend, met weinig motorgeruis en zuinig op de koop toe. Er was een keuze uit drie motoren: de oorspronkelijke 903 cc (65x68 mm), uitgeboord tot een cilinderinhoud van 1049 cc mm) zoals sinds 1974 gemon teerd in de Antobianchi A 112 Abarth 70 pk; de motor Fiat 128 in de 1100 cc uitvoering en tenslotte de nieuwe 1049 cc (76x57,8) mm) motor, speciaal ontworpen voor de Fiat 147, die in Brazilië wordt gebouwd. In feite bestond er geen al ternatief: Abarth immers had een veel te kleine produktie (slechts 75 eenheden per dag); de 128-1100 cc motor was te groot om te kunnen worden aangepast voor de 127. Bovendien waren er naast technische overwegingen ook commerciële redenen waarom de 1050 cc motor, die in Brazi lië wordt gemaakt, de voorkeur verdiende; de door de Brazili aanse regering aan Fiat ver leende toestemming voor de bouw van een automobielfa briek in Belo Horizonte (dat ligt ongeveer 500 km. ten wes- teh van Rio de Janeiro) was gebonden aan het accoord tus sen Fiat en de overheid dat er ■in een periode van 10 jaar voor tenminste voor een totaal van 500 miljoen Amerikaanse dollars zou worden geëxpor teerd. De export van de Brazili aanse 1050 cc motoren voor de Europese markt zijn hiervoor een eerste aanzet. 1977, het eerste jaar van de activiteiten van Fiat Automoveis S.A. le verde reeds een export van 130.000 motoren op. De maxi male exportcapaciteit voor 1978 is -150.000 st^uks. Veel controles Behalve de stukscontrole bij ontvangst van de onderdelen draaien de gebouwde motoren ongeveer 15 minuten op een testbank. Een op de 20 motoren van de dagproduktie krygt een bij zondere test van 6 tot 12 uur waarby vermogen, benzine- en olieverbruik worden gecontro leerd. Het transport van de Brazili aanse 1050 cc motoren naar Tunjn neemt 30 tot 40 dagen in beslag. Het gebeurt in con tainers waarin iedere motor waterdicht is verpakt in een kist van polyurethaan. In Turijn worden de motoren voorzien van carburateur, luchtfilter, wisselstroomdynamo en' startmotor. Daarna worden de motoren opnieuw getest op de proefbank voor een correcte afstelling. Na de assemblage van de automobiel worden de Fiats 127-1050 cc getest op rol- lenbanken en een deel gaat naar de proefbaan. Periodiek worden 20 wagens uit de pro duktie voor een 2000 km. test onderhanden genomen. En met nog grotere tussenpozen wordt een aantal wagens onderwor pen aan uithoudingsproeven tot 50.000 km. En tenslotte - maar dat geldt voor alle Fiat automobielen - worden er proeven gedaan over nog grotere afstanden en ex tremere omstandigheden. 1 Over 7 jaar zullen er naar schatting 4.7 miljoen auto's in ons land zijn. Eind 1977 waren dat er 3.7 miljoen en de ver kopen over het eerste kwar taal van dit jaar waren weer hoog. In 8 jaar tijds een toe name van 1 miljoen stuks. Wanneer de verplichte peri odieke keuring over enkele ja ren van start gaat, zal naar verwachting de gemiddelde levensduur van een auto stij gen van 8.5 tot 10 jaar. De vraag naar een vervan gende auto zal omhoog gaan, daarbij zal het aantal mensen dat voor het eerst een nieuwe auto koopt rond de 120.000 per jaar blijven. De gemiddelde au tomobilist zal per jaar rond de 14.000 km. rfjden. Dat cijfer is nu ook ongeveer zo. Men verwacht in 1985 nog een 530.000 nieuwe auto's te Aan de vooravond van de vacantie voor miljoenen men sen worden honderdduizenden automobielen bepakt en klaar gemaakt voor de vacantiereis. De één gaat ver weg, de ander blijft dichterby. Veel moet er mee. Kleding, een aantal attri buten voor het besteden van de dagen, vaak een rubber bootje, stoeltjes etc. Wanneer dat niet allemaal in de koffer kan, wordt er vaak een impe rial gebruikt, of een aanhan- gertje. Dit laatste ontlast de auto in belangrijke mater. Maar wanneer men bagage meeneemt in de koffer en op het dak, pak dan verstandig in. De zwaarste dingen niet op het imperiaal maar ook niet teveel achter in de koffer, maar direct tegen de achter bank. Met vier of vyf inzittenden erbij wordt de auto erg zwaar belast en dat beïnvloed het rijden. Vooral in Duitsland wordt streng gelet op te zwaar belaste automobielen. De poli tie op de autowegen ziet in één oogopslag wel of de auto te zwaar beladen is. Een karikatuur tekening il lustreert het duidelyk. Men krygt dan een niet geringe boete en een groot probleem wordt het verder ryden. In het geval van veel bagage meene men is het misschien verstan diger uit te kyken naar een lichte aanhanger, waarin ge- makkelyk heel wat bagage mee kan. Ze zijn er in vele uitvoeringen, waaronder exem plaren die door de ,doe 't zei ver' eenvoudig in elkaar te zet ten zyn. Een bouwpakket biedt vele voordelen boven zelf iets in elkaar knutselen. De mate rialen zyn met zorg uitgekozen en alles past. Verlichting e.d. zyn er by en binnen enkele uren heeft men z'n bagage aanhanger kant en klaar. verkopen. Toch houden de grote autoproducenten er re kening mee dat de groei zal ophouden en dat er een tyd komt waarin minder nieuwe auto's de fabriekspoorten zul len verlaten. By Mercedes be staan lange levertyden en ook BMW weet niet hoe men de vraag kan bijhouden. Uitbrei ding van de fabrieken en op voeren van de prodkiktie staat daar op het programma. Het onderhoud zal in de toekomst meer door de auto mobilist zelf gedaan worden. De periodieke onderhoudsbeur ten in de garages zullen vol- Een compleet nieuwe serie auto's - de Saab 900 - zal deze herfst worden geïntroduceerd als aanvulling op de bestaande Saab 96 en Saab 99 modellen. Het uiteriyk van de nieuwe Saab 900 vertoont wel enige geïykenis met de Saab Combi Coupé, omdat het achter- en middenstuk gehandhaafd is. Het voorste deel echter is zo ingrijpend gewyzigd - langer en lager - en er zijn zoveel nieuwe voorzieningen ook in de be staande delen aangebracht, dat de Saab technici spreken van een compleet nieuwe auto. De nieuwe Saab 900 wordt ge leverd in 3-deurs en 5-deurs gens prognoses afnemen van 90% in 1975 tot 60 a 80% van het totale aantal beurten in 1955. Een beurt zal dan wel twee keer zo snel gaan. Veel fabrikanten gaan er al toe over de grote beuten te miniseren door van 10.000 km naar 15 of 20 duizend kilometer te gaan. Olieverversen zal met langere tussenpozen geschieden omdat de kwaliteit vanwege chemi sche toevoegingen verbetert. Ook werd het aspect werkgele genheid in het onderzoek on der de loupe genomen. Onge veer 61.000 mensen werken in de autosector en dat zal onge veer zo biyven. uitvoering met en zonder au tomatische versnellingsbak (GL) een 5-deurs GLE, een 3-deurs EMS en als Turbo in een 3- en een 5-deurs model. De nieuwe 900 serie zal een aanvulling zyn op het 99 mo del, dat uitsluitend nog als 2- en 4-deurs Sedan leverbaar zal blyven (CM2, CM4). De leve ring van de Saab 900 in zyn verschillende uitvoeringen zal in Nederïhnd beginnen in de eerste week van oktober 1978 tegen nog nader vast te stellen prijzen. De Saab 900 blijft met een comfortabele marge binnen de veel stringenter geworden vei ligheidsnormen zoals die in Toen de autofabrieken hup produkten gingen exporteren, geschiedde dat aanvankelijk middels onafhankeUjke buiten landse agenten, die daartoe zelf het initiatief namen. De grote Amerikaanse concerns General Motors en Ford gin gen echter al voor de Tweede Wereldoorlog over tot het ovcmerirrn van Europese fa brieken (Opel en Vauxhall) dan wel het bouwen van eigen fa brieken (Ford Keulen, Dagen ham) en het stichten van eigen verkoopfilialen. In veel geval len ontstond ook de situatie dat de fabriek zowel via fa- brieksvestigingen alsook, in andere landen, via zelfstandige importeurs verkocht. Dit was byv. het geval met Volvo en Mercedes-Benz en BMW. In Nederland is de import van beide eerstgenoemde merken inmiddels geheel resp. gedeel- teiyk in handen van de fa briek. Onlangs maakte Alimpo b.v. bekend, dat de aandelen per 1 januari 1979 door de BMW-fabriek overgenomen zul len worden. Er zyn nu nog zeven grote personenautomerken die in Nederland door zelfstandige importeurs worden gevoerd. Volkswagen - Pon; Peugeot - Gebr. Nefkens; Fiat - Leonard Lang; Toyota - Louwman Parqui; Mazda - Auto Palace; Datsun - Datsun Nederland; Mitsubishi - HNG. Eigendom van de fabriek zyn of worden: General Motors Ford, Renault, Chrysler, Ci- troén, Honda, Volvo, Leyland, Alimpo (BMW), AGAM (Merce des-Benz), Alfa Romeo. Voorts zyn er nog enige merken, waarvan er minder grote aantallen op de Neder landse markt worden verkocht, vertegenwoordigd door zelf standige importeurs; o.a. Saab (AIM), Skoda (Englebert), Lada (Gremi), American Motors (HAI). Het Japanse merk Sub aru wordt door een dochteron derneming van het Japanse concern in Nederland gedistri bueerd. Het merk Daihatsu zal door een Nederlands bedryf, dochter van NedLloyd, worden verkocht. .Amerika gesteld worden. Daar komt by, dat het Oy Saab toch al een goede gewoonte is één stap voor te blyven op welke eis t.b.v. de veiligheid dan ook. Daarom kregen de ontwerpers de vrye hand om - zoveel ais mogeiyk - nieuwe ideeën ter verbetering in de Saab 900 aan te brengen. Kort samengevat is het resul taat: een Saab die 21 cm lan ger is, een wielbasis heeft dié met 5 centimeter is toegeno men ten opzichte van de 99 Combi Coupé en die hetzelfde solide ontwerp bezit, terwyi het gewicht, prestaties en ben zineverbruik geiyk zijn geble ven aan die van de 99. met een eigen kombi op de markt komt. De uitvoeringen in deze vorm kwamen van een Belgische fabriek of van een individuele carrosseriebouwer,. Dat heeft lang geduurd, omdat een kombi zo goed als by alle merken in het programma zit. De motorisch minst sterke variant is 240 TD met 2.4 liter 4-cilinder dieselmotor. Dan een 3 liter 5-cilinder diesel, een 2.3 liter 4-cilinder benzine, eep 2.5 liter 6-cilinder beide in carbu rator-uitvoering en een 6 cilin der 2.8 liter inspuitmotor. De letter T betekent Tourisme en Transport. Twee maanden ge leden werd in de Mercedes fa briek in Bremen de seriepro ductie gestart. Het grote aan tal leverbare motoren en het uitstekende rijcomfort zyn even belangrijke eigenschappen als de veelzijdige gebruiksmoge lijkheden. Het vermogen varie ert van 65 din.pk. tot 177 din.pk. In kilowat uitgedrukt is dit 48 en 130. Alle kombi's zijn uitgerust met een vering die achter van een niveauregeling is voorzien. Het laadvermogen van 560 kg., als extra zelfs 700 kg., kan vol be nut worden zonder dat de auto naar achteren gaat overhellen. De laadbreedte is 1.48 meter. De laadlengte kan variëren. De in terieurafwerking staat op een zeer hqog peil. Anders verwacht men ook niet. Het rijden ken merkt zich door rust, stabiliteit en een grote mate van comfort. De prijzen lopen uiteen van f 45.058.30 tot f 54.940.80. Dit zijn incl. BTW prijzen. Op het dak zijn in de lengte richting twee verchroomde beu gels aangebracht, die dienen om bagagecontainers vast te zetten. Deze worden in vele uitvoerin gen leverbaar. B.v. voor skies, skischoenen etc. Voor de korte rij-indruk namen we de inspuit- versie niet automatische bak In dit model zijn in wezen alle eigenschappen van een automo biel in optima-forma verenigd. Speciaal voor deelname aan internationale races ontwik kelde de BMW-Motorsport GmbH. de BMW Ml. Ml bete kent „motorsport". In de herfst van dit jaar vangt de produc tie aan van de standaarduit voering van deze sportwagen met middenmotor, en wel dus danig uitgevoerd, dat gebruik op de normale weg mogelyk is. In eerste instantie zyn er 400 exemplaren gepland, omdat de internationale autosportregle menten - wat betreft de homo logatie, m.a.w. de goedkeuring voor de racerij - in deze speci ale groep 4 (Grand Tourisme) een minimum aantal van 400 stuks voorschrijven. De foto laat de wedstrijdver sie zien, die met een vermogen van 345 kW (470 PK) een top heeft van rond de 310 km/u. Het ontwikkelingswerk van de ingenieurs en technici van BMW-Motorsport zyn al in een zo ver gevorderd stadium, dat in de komende weken reeds op de verschillende Europese cir cuits het testen begint. Toch staat men in München nog maar aan het begin van de ontwikkeling. Op basis van de relatief „tamme" 470 PK-uitr voering met 4 kleppen per ci linder zal al spoedig een speci ale 815 PK-sterke Turbo-motor versie verschenen voor deel name in de klasse „speciale productie wagens" (groep 5). Gepland is deelname aan het wereldkampioenschap merken.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17