Feestelijk jaarverslag van het V.S.V. Agrarische mammoets te lijf met gerichte instrumenten E N Holbein's ^pmeropruiming kpn u niet kpud loten HOLBEIN PERZENCENTRUM ROBASHOP De gehele wiskonst HOUDEN WIN Oude Mossou! v.a. ƒ1.595.*!!! Opruiming bij HOLDEIN betekent: 20 tot 50 7 échte kprfing bidkleedje voor HUIS HAAL Zt Kent U de HOLBEIN PERZENSERVICE? Alle tapijten met certificaat van EchtheidDorpsstraatl33,Enter SARIS-DEALER VAN 'T OEVER EN MARKVOORT Veel vakantievreugd DAN EERST NAAR DE R0BASH0P HOLTENS NIEUWSBLAD - 14 JULI 1978 - PAG. 11 In een wat feestelijker uitvoering dan normaal is het jaarverslag van het voorlichtingscentrum Sociale Verzekering verschenen, dit om dat in het verslagjaar (1977) deze stichting tien jaar bestond. Van daar dan ook dat het verslag is aangevuld met een overzicht van wat in tien jaar aan voorlichting over sociale verzekering is ge daan. Dat blijkt - als men het alle maal zo op een rijtje ziet staan - niet weinig te zijn. Vele duizenden verzekerden heb ben in de loop der jaren kunnen profiteren van de wijze waarop het V.S.V. zijn taak vervult. Die verze kerden hebben destijds de grond leggers voor ogen gestaan, aldus het verslag en ze zijn nooit uit het oog verloren. verder wordt gewag gemaakt van allerlei activiteiten: deelneming aan tentoonstellingen en andere manifestaties, het vervaardien van lesmateriaal voor het onderwijs, van speciale uitgaven voor buiten landse werknemers enz. Het verslag besluit met te zeggen: Het V.S.V. werd tien jaar. Geen spectaculair feest, wel voorberei ding van nieuwe projecten: een film (gepland voor het najaar van 1978), een gewijzigde herdruk van het tv- cursusboek, nog meer toegespitst op onderwijs en hulpverlening en een leerwerkboekje voor het on derwijs, te gebruiken bij de be kende „Kleine Gids" van de Veree- niging van Raden van Arbeid, (beide ook in de herfst van 1978 te verwachten) en een speciale ziek meldingsfolder voor Marokkaanse werknemers. Deze laatste is in middels in maart 1978 verschenen. Kortom, de activiteiten gingen on verminderd, of liever in versterkte mate, voort. Gewoon omdat er nog veel te doen is, omdat het V.S.V. in een behoefte blijkt te vooizien. praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik Er zijn van die vaste foto-regels, die onuitroeibaar zijn. Eén van die regels is bijvoorbeeld, dat je als fotograaf altijd de zon in je rug moet hebben. Dat was ooit eens waar, want toen was fotograferen vooral een kwestie van: alle licht benutten. Nu is het anders: de films zijn verbeterd en een maximum aan licht is niet meer nodig. De zon aan de zijkant of - als het even kan - iets van voren, dat is een regel, die vaak voor leuke foto's kan zorgen. Nog zo'n verouderd foto-principe is: zorg dat de horizon ongeveer in het midden van de foto komt. Dat geldt dan voor foto's, die in de vrije natuur worden genomen, omdat daar de horizon meestal zichtbaar is. Die regel is hierboven toegepast. Maar met alle permissie: 't wordt dan wel vaak een wat saai plaatje. In elk geval geen foto die er uit springt. Dat idee hadden we ook toen we deze op name maakten. Omdat het smalle paadje door de hei op de voorgrond meer kontrast leek te hebben met de bloeiende hei, richtten we de kamera naar beneden. Dat lijkt al beter, ook al is de horizon nu bijna bovenin de foto gekomen. De foto "vertelt" iets, er zit diepte in en je oog kan door het beeld dwalen en steeds iets ontdekken. Toen we daar zo stonden, keken we naar de lucht. Er was 'n mooie wolkenpartij, die vooral in kleur erg goed uitkwam. Toen we daar een foto van maakten, zakte de horizon tot onder in het beeld. Toch werd het een goede foto. Waaruit blijkt, dat de plaats van de horizon er eigenlijk helemaal niets toe doet. Het gaat er om of die foto je boeit, of de foto iets te vertellen heeft en je er met plezier naar kijkt. - Laat de wereld om je heen zien op z'n mooist. En vergeet die horizon dan maar gerust. Ter gelegenheid van het tweehon derd-jarig bestaan van het Wis kundig Genootschap „Een onver moeide arbeid komt alles te bo ven", zal in het Rijksmuseum Boerhaave, Steenstraat la te Lei den, van 10 juli tot 2 september de tentoonstelling te zien zijn „De ge- heele wiskonst". Het is een exposi tie van boeken en voorwerpen, oud en nieuw. Het oude deel omvat on der andere fraaie antieke instru menten, afkomstig uit de eigen ver zameling van het museum. Hoe de wiskunde werd beoefend in de achttiende eeuw toont het leer boek van Abraham de Graaf „De geheele Mathesis of Wiskonst, her stelt in zijn natuurlijke gedaante". De Graaf kon voor zijn boek uit twee bronnen putten. De ene was de oude Griekse wiskunde, eigen lijk een soort meetkunde, de tweede bron bestond uit nieuwe vondsten, die in de zestiende en vooral in de zeventiende eeuw in Europa de wiskunde tot nieuwe bloei brachten. Andere boeken op de tentoonstelling laten in het nieuwe deel zien hoe de wiskunde is doorgedrongen tot vele wetens chapsgebieden. Twee titels: „Wis kunde voor economen" en „Wis kunde voor ouders". Dit laatste boek is een handreiking aan ou ders, die iets meer willen weten van het huidige wiskunde-onderwys. Ook wordt op de expositie aan dacht besteed aan de meer speelse kanten van de wiskunde, het vier kleuren-probleem bijvoorbeeld. Het gaat er hierbij om een land kaart zo zuinig mogelijk te kleuren, met als beperking, dat twee landen wel dezelfde kleur mogen hebben als ze maar niet aan elkaar grenzen. Toen dit probleem bijna 125 jaar ge leden werd gesteld, ontdekte men al snel, dat vier kleuren voldoende waren, maar pas twee jaar geleden is dat bewezen met behulp van de computer. Het Rijksmuseum Boerhaave is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, op zon- en feest dagen is het museum gesloten. Boeren worden bedreigd door pseudo-boeren die in feite industriëlen of bio- fabrikanten zijn. In het zui den des lands hebben de boeren en hun organisaties de oorlog verklaard aan de mammoetbedrijven in de landbouw. Zij willen paal en perk stellen aan snelle groei van deze mammoets. Veel beroering rond een zaak die zich misschien vanzelf oplost. Het conflict tussen de boeren en de mammoetbedrijven is niet nieuw. Ruim tien jaar geleden vond op het platteland een doorbraak plaats naar concentratie en integratie. Agrarische industriëlen zoals veevoerfabrieken en slachterijen gooiden (strakke en minder strak ke) lijnen uit naar de boer. Risico spreiding en meer leverings- of af- namezekerheid heette het. Toen al waren er handige zakenlieden die met landbouw niets van doen had den en toch een avontuur in de veehouderij niet schuwden. De ontwikkeling naar het grote landbouwbedrijf houdt nu we derom veel mensen bezig. Je kunt je overigens wel afvragen wat pre cies wordt verstaan onder groot. Het heeft in elk geval niet alleen imeer te maken met het aantal hec tares. Kijk bijvoorbeeld naar de in tensieve veehouderij: bedrijven met duizenden leghennen, slacht- kuikens en mestvarkens en met honderden fokzeugen. Juist in deze zogenaamde veredelingssector doemen her en der grote bedrijven met een enorme veestapel op. De boeren - vooral de jongeren die hun toekomst in de landbouw nog zoe ken - voelen zich door de mam moets zwaar genomen. In de pluimveehouderij en var kenshouderij is sinds 1970 heel wat gebeurd. Het gemengde bedrijf met enkele varkens en een legertje rondscharrelende kippen heeft het afgelegd tegen gespecialiseerde kippen- en varkensfarms. Eén man is in staat 100 fokzeugen, 1100 mestvarkens, 10.000 leghennen en wel 50.000 slachtkuikens te verzor gen. Zelfs de grote bedrijven (twee- of meermansbedrijven) nemen in aantal toe. In 1972 waren er in ons land 68 bedrijven met meer dan 200 fokzeugen (dus twee- of meer- mans); het afgelopen jaar was dat aantal al opgelopen tot 318. In de leghennensector is de groei naar grote bedrijven nog opzienbaren der. Het afgelopen jaar telden we 89 bedrijven met meer dan 25.000 die ren en 554 bedrijven met meer dan 10.000 leghennen. Overigens is de groei naar grotere bedrijven geen zaak van de veehouderij alleen. Van alle boerenbedrijven (plm. 15.500) levert 22 werk aan twee arbeidskrachten en zelfs 6 aan meer dan drie mensen. In de glastuinbouw heeft 11 van de bedrijven een produktie-opzet voor meer dan drie krachten. Waarom nu een felle aanval van de boer op de grote veehouderij mammoets? Juist deze sector kampt met sterke opbrengstgolven terwijl de vlees- en eierbergen felle reacties uit het grote publiek op roepen. Een landbouw, gebaseerd op gezinsbedrijven, is niet te rijmen met een produktie-systeem dat met mammoets werkt. De boeren vrezen dan ook dat de grote be drijven - meer nog de snelle groei naar grote produktie-eenheden - de boeren hun boterham afnemen. Is de groei naar grote bedrijven af te remmen? Zowel economische als technische ontwikkelingen leiden tot grotere bedrijven. De door de techniek meest gewenste bedrijfsomvang schuift steeds meer naar boven. Als de winst per eenheid produkt bo ven dit produktie-ideaal niet af neemt, is de ondernemer geneigd door te gaan. De boeren zelf lopen bewust of onbewust mee in de race naar meer en groter. Ook de eco nomie bevordert deze gang van za ken. Behalve de schaalvergroting speelt het overheidsbeleid hierbij een rol. Fiscale regels (met name de door de Wet Investeringsrekening verdrongen investeringsaftrek en vervroegde afschrijvingen) geven de ondernemer vaak een rugge steun naar de grotere bedrijven. Als de overheid via het beleid be paalde knelpunten wil wegnemen, zijn het vaak de grotere boeren die hiervan weten te profiteren. We denken bijvoorbeeld aan regelin gen om de hinder- en stankoverlast te bestrijden (mestafvoer, zuiver ingsinstallaties, luchtwassers, enz.). Natuurlijk kleven aan het grote veebedrijf ook nadelen. De betrok kenheid van de werkers heeft de neiging af te nemen. Het boeren- hart met de dierenliefde lijkt plaats te maken voor meer zakelijkheid t.o. v. het dier. In ons land waar men zeer zuinig met landschap, natuur en milieu moet omspringen staat men zeer kritisch tegenover bio- industriële produktiemethoden. en zeer groot niet eigener beweging stoppen? We vrezen dat de voorde len van het grote bedrijf ruim schoots opwegen tegen de nadelen. 'Planologische remmen gelden evengoed voor het traditionele veehouderijbedrijf- De kwetsbaar heid van grote gespecialiseerde bedrijven is makkelijk op te van gen via bindingen met veterinaire- en financieringsinstituten. Het verhaal dat de grote bedrijven de hoofdschuldigen zijn bij overpro- duktie gaat niet op. Van de totale produktie-uitbreiding in de land bouw tussen 1971 en 1975, die 15 bedroeg, komt bijna 1,5 op reke ning van de grote bedrijven. Als men paal en perk wil stellen aan grote industriële agrarische be drijven, zal de overheid met ge richte instrumenten moeten wer ken. Te denken valt hierbij aan se lectieve fiscale maatregelen, een bijsturing van het structuurbeleid, het financieringsbeleid en een aan gepast sociaal beleid. Zelfs wan neer de overheid een flinke vinger in deze agrarische pap heeft, zal zij het recht van economische en technische ontwikkeling de vrije loop moetn geven. Een landbouw structuur is wel bij te sturen, maar leent zich nooit voor bevriezing. Een aanval van de boer op de land- bouwmammoet mag er nimmer toe leiden dat de klok op de boerderij wordt stilgezet. TAFELMATEN van voor Beloutsch oud 117 x 85 Hfl. ■403- Hfl. 375.— Bokhara 154 x 90 Hfl. •700— Hfl. 595 Shiraz 149 x 115 Hfl. 949-— Hfl. 475.— m. Tekke Bokhara 97 x 63 Hfl. 240- Hfl. 199. Beloutsch 75 x 70 Hfl. •4Ö3«- Hfl. 399,— Shiraz 115 x 79 Hfl. •360:— Hfl. 199.— SALONMATEN m. Ardebil VLOERKLEDEN van voor Besarabie Oude Abadeh 294 x 195 Hfl. 19MT- Hfl. 6490.— Oude Bakthiari Afshar 282 x 230 Hfl. OQQOt - Hfl. 3250.— Kurdistan Besarabie 326 x 225 Hfl. 4405.— Hfl 3390 Senneh P. Ouoom 305 x 192 Hfl. 5650-, Hfl. 4690,— Hoesseinabad Shiraz 294 x 215 Hfl. 3205, Hfl. 2650.— Loper Hamadan Afghaan 303 x 205 Hfl. 10003— Hfl. 990.— Kurdistan 229 X 141 240 X 173 220 x 166 239 x 126 147 x 119 190 x 127 280 x 74 200 x 138 voor Hfl. 3095.— Hfl. 325C Hfl. 2475.— Hfl. 1890 Hfl. 2298, Hfl. 2290 WOT.— Hfl. 1490 Hfl. 2375. Hfl. 1850 Hfl, (395 Hfl. 1558. Hfl. 1190 k 10 jaar schriftelijke garantie, jjt inruil te allen tijde mogelijk. Ik- gratis taxatie voor verzekering. k zichtzendingen door geheel Twente. k gratis reinigen van uw oude pers. Ar keuze uit meer dan 3000 stuks. k door eigen import zeer lage prijzen. Dinsdags gesloten Woensdagavond koopavond GARAGE Boomkamp 27 Rijssen. Autoradio's nationaal van 174.- voor 150#- Cassettespelers met20% vakantiekorting Nationaal stereo radio's met cassette van 599.- voor475#- Op alle overige radio's en cassettespelers 110% korting IMPERIALS AQ QC speciale prijsAf D HARMONIKA IMPERIALS^ j Veilig én droog op vakantie met een T.N.O. goedgekeurde dakzak de laatsten150#- Kofferimperials een uitkomst. Kinderzitjes vanaf87#- met onderstel compleet vanaf150#- Cassettebandjes bespeeld reeds vanaf 6.95 Hoofdsteunen voor uw veiligheid nu30#- Zonnebrillen met breed montuurhalfgeld Nieuwe zending schapenvachten weer geweldige lage prijzen. De restanten gaan weg voor de helft van de prijs Kom gerust binnen, het verplicht u tot niets. HOLTERSTRAATWEG 85 - RIJSSEN

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11