NIEUWE FOPSPENEN VOOR DE ROKER MÊÊ VLIEGENVANGER CONTRA SPUITBUS Wat anderen denken er van Diploma uitreiking Lagere Agrarische School Bathmen „O.K.I.A." tweede Recept voor varkenskrabbetjes Nicotine-kauwgom en papieren sigaret AGENDA 5? INGEZONDEN 5? BURGERLIJKE STAND HOLTENS NIEUWSBLAD - 7 JULI 1978 - PAG. 5 JOe Leidse hartspecialist prof. dr. A. C. Arntzenius raadde rokers die willen stoppen met roken aan pruimtabak te gaan ge bruiken. „Stop een klein beetje pruimtabak in je wang en je krijgt een nico tinegehalte in het bloed dat gelijk is als wanneer je rookt. Ondertussen ben je wel af van het inhaleren en een paar weken later ga je van de pruimtabak af, want zo lekker is dat nou ook weer niet." Rokers die op zo'n manier van hun gewoonte af wil len, kunnen binnenkort misschien gaan kauwen. Een Zweedse farmaceuti sche firma ontwikkelde een kauwgom met nicotine als een middel om van het ro ken af te komen. Het idee is: geef de verslaafde roker zo'n portie nicotine dat hij is bevredigd zonder dat hij sigarettenteer en koolmo noxide binnenkrijgt. In Nederland moet de kauwgom nog bekeken worden door het Col lege ter Beoordeling van Verpakte Geneesmiddelen. Het College heeft twijfels over de werking van de kauwgom. In Engeland wordt de kauwgom momenteel getest door dr. M. Russell. De eerste resultaten waren niet hoopgevend. De kauw gom met 2 milligram nicotine had niet meer succes dan de andere middelen, die rokers zouden helpen van hun gewoonte af te komen. Van de rokers die trachten via een far maceutisch middel of anti rookcursus van het roken af te ko men. kan na drie maanden zelden meer dan een kwart nog steeds bui ten z'n saffie. Gewoonte en gewenning Er kleeft een aantal bezwaren aan de nicotinekauwgom. De (verslaaf de) kauwer heeft minder kans op het krijgen van longkanker, daar voor is de sigarettenteer de grote boosdoener. De kans op het krijgen van een vaatziekte blijft met het opnemen van nicotine nog steeds groot. Bovendien is het de vraag of rokers gaan kauwen. Roken is een veel ingewikkelder verslaving dan enkel een verslaving aan nicotine Veel rokers zijn verslaafd aan de handelingen waarmee het roken gepaard gaat. In het medisch tijd schrift „The Lancet" is bijv. een ex-roker beschreven, die tijdens een vergadering voortdurend doende was met een nep-sigaret. De punt van de sigaret „gloeide" de hele avond en de as, die er niet was, werd telkens in de asbak afgetikt. Anderzijds blijkt het belang van nicotine bij geregeld tabaksge bruik uit het feit dat kettingrokers ook bevredigd kunnen worden door de toediening van nicotine- injecties. Tijdens de tweede werel doorlog werd in de Engelse fabrie ken voor oorlogsmateriaal, waar uiteraard niet gerookt mocht wor den, stevig gepruimd. Tabaksgebruik kan echter abrupt gestopt worden zonder dat dit ern stige (lichamelijke) ontwennings verschijnselen hoeft op te roepen. In het begin van deze eeuw leefde in Spanje een orthodoxe jood die da gelijks meer dan honderd sigaret ten rookte, maar dit op sabbatdag achterwege liet. In zijn geloofsover tuiging was dit zo vanzelfsprekend dat het hem geen enkele moeite kostte. Dr M. Russell en enige anderen toonden aan dat rokers dieper in haleren en meer sigaretten roken wanneer een sigaret minder nico tine beval. Daarentegen vond prof. C. Fletcher dat rokers gemakkelijk van sigaretten die 1,4 milligram ni cotine bevatten, kunnen overscha kelen op sigaretten met 1,0 milli gram nicotine, zonder de rookge woonte te veranderen. Hoe groot de rol is die nicotine speelt bij'de rookgewoonte, is nog steeds niet helemaal duidelijk. Sloppen met roken Op dit moment is ook niet bekend hoe men het best met roken kan stoppen. Kan dit bijvoorbeeld het best in etappes gebeuren of moet het juist abrupt plaatsvinden? Een enquête in Zwitserland onder ex- rokers wees uit dat 96% ineens stoppen de beste methode vond. De moeilijkheid om van het roken af te komen is niet zozeer het stop pen. als wel het volhouden om niet te roken. De farmaceutische industrie is een belangrijke „persoonlijke helper" in de strijd tegen het roken. De om zet van anti-rookmiddelen blijkt in Nederland tamelijk afhankelijk te zijn van de optredens op de televi sie van dr. L. Meinsma. Er zijn drie typen anti-rookmiddelen verkrijg baar: een filterset, smaakbeder- vende stoffen en een vervangings middel voor nicotine. In een fil terset wordt telkens na twee weken overgestapt op een filter dat meer teer en nicotine aan de rook ont trekt. Vier filters zuiveren respec tievelijk 30.60,70 en 80 procent van de rook. „Geef het roken op zoals u ermee begon. Geleidelijk. Dat gaat het gemakkelijkst." Weinig onder zoekers zullen voor deze bewering hun hand in het vuur durven ste ken. Smaakbedervende stoffen, meestal gepresenteerd in de vorm van een kauwgom, reageren met de rook zodat een vieze smaak in de mond ontstaat. Onderzoeknaar de effec tiviteit van deze kauwgom strekt zich uit over korte termijn. Het aantal rokers dat stopt is in het be gin zo'n 80%. De terugval na drie maanden is meestal erg groot. Lobeline is een stof die chemisch gezien op nicotine lijkt en als min der gevaarlijk vervangingsmiddel wordt gebruikt. In tegenstelling tot de andere hulpmiddelen is lobeline niet bij de drogist te verkrijgen. Het wordt verstrekt op doktersrecept. Bij verscheidene experimenten bleek de toediening van lobeline- tabletten het roken niet overtui gend te verminderen. Voor een groot deel lijkt dit voor rekening te komen van de ingewikkeldheid van de rookverslaving. De hulpmiddelen zijn niet meer dan een steuntje in de rug. Het op geven van roken en het volhouden daarvan komt neer op wilskracht. De roker moet écht willen. Dr. C. van Proosdij schreef in een artikel van het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde als antwoord op de vraag welk verantwoord advies je als arts kunt geven aan een roker die wil stoppen: „Men dient een ro ker die eigenlijk het tabaksgebruik niet wil missen, maar uitsluitend de gevreesde gevolgen wil ontlo pen, geen ontwenningskuur of methode aan te praten. Deze slaagt toch niet en de mislukking zal later mogelijk als excuus dienen voor het nalaten van een volgende po ging." Mensen met een hogere opleiding blijken eerder te stoppen met ro ken dan ongeschoolden. Mogelijk zijn zij gevoeliger voor de gezond heidsrisico's. „Veilige" sigaret De industrie brengt steeds meer si garetten op de markt met lage nicotine- en teergehaltes. Volgens een woordvoerder van de sigaret tenindustrie in een recent artikel van het Engelse blad „New Scien tist" zal de sigaret van de toekomst bestaan uit een tabak/cellulose mengsel met een redelijke hoe veelheid nicotine en een minimale hoeveelheid teer Deze „veilige" si garet vereist meer bewerking van de tabak in de fabriek zelf. Door deze bewerking worden dan min der eisen gesteld aan de kwaliteit van de tabak. Deze ontwikkeling sluit wonderwel aan op de ontwik keling in de tabaksbouw. Deze wordt steeds meer gemechani seerd. De kwaliteit van het ein- dprodukt wordt weliswaar minder dan de teelt en verwerking met de hand. maar dat weegt bij de nieuwe sigaret minder zwaar. De tabaksverbouwers in de ont wikkelingslanden zien de bui al hangen. Zij zullen niet de enige „gedupeerden" zijn, want dat zijn en blijven natuurlijk ook de rokers. De keuze van iedere roker tussen de huidige sigaret of de „veilige" sigaret is die tussen een verhoogd risico op kanker én hart- en vaat ziekten of een verhoogd risico op hart- en vaatziekten. In zaal Braakhekke te Bathmen vond Donderdagavond in een feestelijke bijeenkomst met ouders en genodigden, de diploma uitreiking plaats aan leerlingen van de vierjarige opleiding aan de Lagere Agrarische School te Bathmen. De heer Sligman uit Markelo, voorzitter van het Schoolbe stuur was blij dat velen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven, want een avond als deze is zinvol om zich naar buiten te presenteren, aldus de voorzitter. Hij noemde, evenals veel sprekers na hem. deze vierjarige opleiding een basis van ontwikkeling voor verdere studie. Deze verdere studie kan men beter direct beginnen, was de mening van de deskundi gen en datzelfde inzicht bleken ook de leerlingen te hebben, want velen zijn reeds op andere scholen ingeschreven. De voorlichting via radio, T. V. en in de dagbladen over de bedreiging van ons leefmilieu blijkt vruchten af te werpen. Wij bemerken aan de steeds toenemende vraag naar onze van ouds bekende vliege- (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Vele inwoners van Holten vragen, zich af: Waarom nu twee boeren- dansgroepen in Holten? Vertegen woordigen deze clubs ook werkelijk Holten? Het antwoord is ja en neen. Ja betreft de club „De 'Hoólter Daansers". Deze club bestaat voor 90% uit inwoners van Holten Het bestuur bestaat uit rasechte Hol tenaren. Nee betreft de andere groep, zich noemende „De Hol- tense Boerendansers" Deze club bestaat uit slechts enkele inwoners van Holten, en het merendeel van de leden zijn inwoners van Laren. Markelo, Rijssen en Deventer. Zelfs de voorzitter is iemand uit Laren. Deze groep is volgens mij een „Sal- landse club". Zo denk ik erover! Om enig wantrouwen te voorko men wil ik u zeggen dat ik geen ac tief lid ben van „De Hoólter Daan sers", maar wel hun genegen ben. Omdat ik als inwoner van Holten meen, dat de groep waarvan het overgrote deel inwoners van Hol- ten is, de voorkeur rrioet hebben zich een „Holtense groep" te noe men. M. Mennes. Dr. Nagelhoutstraat 3, Holten Op het 5e bondstouwtrektoernooi werd de ploeg van de T.T.V. „O.K.I.A." weer tweede achter Sportzicht en Bussloo die samen op de eerste plaats eindigden in de 640 kg. B-klasse. De wedstrijden vonden plaats in Zieuwent en wer den georganiseerd door de T.T.V. „D.E.S.". Uitslag: 1 Sportzicht en Bussloo 9 punt; 2.0.K.T.A. 6 punt; 3. Bisons 3 punt; E.H.T.C. 2 punt; 5. Noordijk 1 punt. Stand na 5 wedstrijden; 1. Sport zicht 46 punt; 2. Bussloo 38 punt; 3. E.H.T.C. 25 punt; 4. O.K.I.A. 16 punt: 5. Noordijk 16 punt; 6. Bisons 9 punt. nvanger, dat de mensen lering uit deze voorlichting hebben getrok ken. Misschien spelen andere fac toren, bijv, de huidige trend naar nostalgie, hierbij ook een rol, doch de toenemende verontrusting over de vergiftiging van ons leefmilieu is kennelijk de hoofdoorzaak dat de vraag naar vliegenvangers stijgt. Het spreekt vanzelf dat meerdere fabrikanten proberen een graantje mee te pikken. Daardoor komen er verschillende kwaliteiten op de markt, waarvan sommige jammer genoeg niet aan de eisen voldoen die men aan een goede vliegenvan ger stellen mag. Daardoor zal mis schien het goede voornemen om in- sekten milieuvriendelijk te be strijden verdwijnen en toch weer naar spuitbussen gegrepen wor den. De kwalijke gevolgen daarvan zijn u ongetwijfeld door diverse pu- bükaties bekend. Dat zegt LangenbergFassinB.V te 's-Heerenberg, fabrikante van vlie genvangers. Een goede vliege nvanger heeft o.a. een op ons Wes- teuropese klimaat afgestemd, egaal aangebrachte lijmlaag met een goede kleefkracht, zodat de vliegen er niet afvallen. Hij lekt niet, is reukloos en kan daarom zonder meer in de woonkamer op gehangen worden. Van de in totaal 16 geslaagde leer lingen gaan er 8 naar een Middel bare Landbouwschool,2 naar de opleiding Dierveredeling in Alme lo. 1 naar een School voor Land bouwmechanisatie in Apeldoorn en 5 jongens gaan de praktijk in. vaak bij de ouders op de boerderij, deze 5 jongens behaalden een ge tuigschrift. zeven leerlingen be haalden het diploma B, gericht op Middelbare Landbouwschool Praktijk en vier leerlingen behaal den het Diploma C gericht op Mid delbare Landbouwschool Theorie. De heer Vis, direkteur van de school heeft met zijn collega's pret tig samen kunnen werken, om deze groep jongens de afgelopen vier jaar te begeleiden, en vond het ple zierig dit ssamen te kunnen vieren, ook hij vond het geen eindonder wijs. verdere opleiding is nodig, de agrar.sche jongeren hebben veel goeds van huis uit meegekregen, op een boerenbedrijf is het hard wer ken, en verantwoording dragen, dat weer veel voldoening geeft, al dus de directeur. Namens het gemeentebestuur reikte mevr. A. Groot Nibbelink- Vermaas, als loco burgemeester, de diploma's aan de leerlingen uit. Zij feliciteerde de jongens persoonlijk, vergezeld van haar goede wensen voor de toekomst. Zij drong er op aan dat ze een ruime interesse hou den voor alles wat er overal ge beurt. Er zijn jonge mensen nodig die zich in willen zetten voor o.a. agrarische zaken, aldus de loco- burgemeester. De heer ten Cate van de Provinciale O.L.M. felici teerde de leerlingen, en noemde de school in Bathmen, een school die haar eigen karakter heeft behou den, en waar de opleiding voor een groot gedeelte toch nog gericht is op het beroep van Landbouwer. Het nieuwe cursusjaar vangt aan met 16 nieuwe leerlingen, zodat het leerlingenaantal waarschijnlijk niet terug zal lopen. Er is veel medewerking van alle kanten om de school te doen ver plaatsen naar Holten, jammer dat de enige vorm van vervolgonder wijs Bathmen gaat verlaten, aldus mevr. Groot Nibbelink. In Holten waar meedere vormen van voorge zet onderwijs zijn, kan de school technisch gezien evt. onderge bracht worden, na enige aanpas singen, in de noodlokalen van de Scholengemeenschap maar dit plan is nog onder voorbehoud van toestemming van het Ministerie van Onderwijs. Vooral het onder wijzend personeel van de school is nauw bij deze verplaatsing betrok ken, men denkt aan begin 1979. Verdere sprekers waren de heer Joh. Reilink. namens verschillende organisaties op landbouw gebied en een leraar van de Middelbare Landbouwschool Hengelo. Na mens de leerlingen sprak Herman Kranenberg uit Markelo zijn dank uit voor de opleiding en bood de leerkrachten, elk persoonlijk, een attentie aan. De 16 leerlingen die een getuig schrift of diploma ontvingen zijn: Johan Baltes. Holten; Herman Flierman, Bathmen; Martie Jan sen. Holten; Gerrit Kamphuis, Bathmen. Henk KI. Teeselink, Hol ten; Dinant Koopman, Holten; An ton Koopman. Holten; Herman Kranenberg, Markelo; Bennie Oonk, Bathmen; Jan Oostenenk, Diepenveen; Herman Reilink, Bathmen. Wouter Reylink, Raalte; Johan Schooien. Markelo: Henk Stegink, Bathmen; Teun Stevens, Holten, Harne Wibbelink, Diepen veen. Een boeiende diaserie met des kundige toelichting, over „Land schap en bouwkunst van Oost Ne derland" besloot na de pauze de avond. Deze serie werd verzorgd door de heer E. Jans uit Almelo. Vrijdag 7 en zaterdag 8 juli oprui ming Bloemenmagazijn „Maijo" Zaterdag 8 juli: 10.00 opening Boeldag annex rommelmarkt in voormalige zui- KROKANTE KRABBETJES Voor een gezellig eetavondje hoeft men niet altijd aangewezen te zijn op fondue of barbecue. Heel gezel- praktische tips voor fotografen m de vorm van een foto-drieluik Een vakantiedag in eigen land. Zo'n dag, waar je van alles mee kunt doen: er een echt lui dagje van maken of er op uit trekken. We deden het laatste. Lekker een beetje toeren door een mooie streek, ergens een pannekoek eten en wat winkelen in een onbekend dorp. Bij dat laatste boften we, want er was in dat dorp net een ponymarkt aan de gang. Als ik zoiets zie krijg ik altijd de fotokriebel. Al gauw liep ik dus met de kamera in de aanslag om een hoekje van die markt in beeld te brengen. Dit is het resultaat van die eerste opname. Het bleek erg moeilijk om er vanaf de begane grond wat tekening in te brengen. Er was vast wel een beter resultaat mogelijk. En dat lukte, want als je rondkijkt op zo'n streek- markt ontdek je allerlei boeiende figuren, die best een foto waard zijn. Zoals deze: een in het vak doorknede koopman bekijkt met kritische blik een pony. De eigenaar probeert het beestje aan de man te brengen en kijkt hoopvol naar het gezicht van de handelaar. Echt een plaatje, dat uit het leven is gegrepen. Ik was er, toen ik deze afdruk zag, best mee in m'n schik. Maar op die markt zelf ging ik rustig door op zoek naar nog meer foto motieven. Die hadden te maken met de karakteristieke gezichten van de marktbezoekers: boeren uit de streek, die er gelukkig geen enkel bezwaar tegen hebben als je ze, ook van wat dichterbij, foto grafeert. Tussen al die mensen doorlopend knipte ik hier en daar af. Toen ik de afdrukken kreeg, koos ik deze foto uit: het portret van een boer in druk gesprek met een bekende, 't Is (vind ik) een geslaagd plaatje en een mooie herinnering aan een gezellig dagje uit met een bezoek aan een fotogenieke ponymarkt. lig is het om varkenskrabbetjes te eten, opgediend in een grote vlees- pan op een rechaud. Stokbrood, sla en wat schaaltjes augurken, uitjes en ananas ver volmaken dit eetfestijn. Benodigdheden: 3 kg. varkenskrabbetjes, 2 kopjes sojasaus (ketjap), vers gemalen pe per. 2 flinke uien. 2 flinke knoflook- teentjes, kerrie, chilipoeder, scheu tje Worcester sauce, tomatenket chup, rode wijn, zout, i kopje bouil lon, olie of boter. De krabbetjes plm. 2 uur laten ma rineren in de ketjap, uitgeperste knoflookteentjes. ui-ringen en in stukken gesneden uien. Olie of boter i half om half mag ook natuurlijk) heet laten worden en ondertussen de krabbetjes met zout en peper bestrooien. Aan alle kanten bruin laten worden, dan af- blussen met bouillon, een gedeelte van de marinade en eventueel wat water of de wijn. Zachtjes gaar laten sudderen en af en toe, indien nodig, wat water erbij doen. Als de krabbetjes na plm. 45 minu ten gaar zijn, haalt u ze uit de pan en maakt u een dikke saus van alle overige ingrediënten, de rest van de marinade en eventueel een scheu tje water. Dit alles, natuurlijk geheel naar smaak. Dan de krabbetjes weer in de pan leggen en alles op een re chaud op tafel goed warm houden. Succes verzekerd! velfabriek „De Vrijheid" (Stations straat) Zondag 9 juli: 14.00 uur Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.) Donderdag 13 juli: Begin seizoen opruiming in ver schillende zaken 19.00 uur Hout- hakkersfeest m.m.v. de Tirolerka- pel „H.M.V." en Boerendansgroe- pen op „Smidsbelt" Zaterdag 15 juli tem. zaterdag 5 aug. schildersbedrijf Meijerink, Oranjestraat, wegens vakantie ge sloten (zie adv.) Maandag 17 juli: 20.00 uur Vergadering M.A.C. „De Holtenberg" in café „De Biester" Taakverdeling i.v.m. autocross woensdag 26 en zondag 30 juli. Donderdag 20 juli 19.00 uur houthakkersfeest op „Smidsbelt" Dindsdag 22 jli: 14.30 uur Officiële opening Dorps feest '78 door loco-burgemeester J. Rietberg Woensdag 12 juli Schoenhandel gebr. Steunenberg de hele dag gesloten (zie adv.). Dinsdag 25 tot en met vrijdag 28 juli: Dorpsfeest '78 in de dorpskern (zie programma) Geboren: Jannes zv H Stam en J Slotboom; Chun-Ning zv S P Poon en P C Wong; geboren te Deventer) Fiona dv J Scholten en E Jansen (geboren te Deventer). Getrouwd: G V/ Rietman, Holten en H Op den Dries, Holten; N A A Arièns, oud 28 jaar, Deventer en G H J W Willems, oud 22 jaar. Holten. Overleden: M Kers, oud 64 jaar, Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5