900JAAR riCLLENDOORI r Ronte oploeit MODELVLIEGSHOW WORDT GRANDIOOS Reünie oud- Hellendoorners HOË HËT BEGON Drie jaar geleden, in 1975, vierden veel steden en dorpen het zoveeljarig be staan zoals Amsterdam, Enschede Borculo enzovoort. Onze vaste mede werker kreeg in datzelfde jaar een tele foontje van de heer Tromp, die hem ver telde dat hij in de 6e druk van de Win kler Prins had gelezen dat het dorp Hel iendoorn al in 1080 bestond! Zou het dan ook al eerder bestaan hebben? Als dat te achterhalen is, zou dat een mooie gelegenheid zijn om een grandioos feest te vieren. Van het een kwam het ander en er werd driejaar geleden in dit blad al druk over de viering van 900 jaar Hel- lendoorn geschreven en dit alles naar aanleiding van het telefoontje van de heer Tromp, die deze feesthal aan het rollen heeft gebracht. Maar hoe oud Hellendoorn nu precies is was niet te achterha len Het boek van de heer A. Ponsteen „Het Kerkdorp Hel lendoorn in vroeger eeuwen" werd er op nageslagen en de heer Ponsteen schrijft hierin: „Op de vraag hoe oud Hellen doorn wel is, kan bezwaarlijk een positief antwoord worden gegeven! Het is niet met zeker heid vast te stellen wanneer het eigenlijke dorp Hellendoorn is ontstaan, maar het moet wel vroeg in de Middeleeuwen zijn geweest, gezien ook de bouw van de romaanse kerk om streeks 1150, terwijl deze nog vooraf werd gegaari door een oudere houten kerk of koepel". Het was onmogelijk om op his torische gronden een juist jaar tal van de ^stichting van dorp Hellendoorn vast te stellen, maar het was minder moeilijk om uit het beschikbare histori sche materiaal en na gesprek ken met mensen die nauw be trokken zijn bij de historie van Hellendoorn, tot een zodanige conclusie te komen dat met een aan zekerheid grenzend ver moeden gesproken kan worden van een 900-jarig bestaan in 1978. In dergelijke situaties blijkt dat de bevolking van Hellendoorn een eenheid heeft die hen in staat stelt om gezamenlijk enorme activiteiten te ont plooien. In 1976 ging men er serieus mee aan het werk en er werd als eerste een vergadering gehou den, waarbij vertegenwoordi- Niet alleen in Hellendoorn, maar ook in Nijverdal ziet men nu dage lijks mensen in klederdracht. Op de foto de dames C.G. Rottink en A. v.d. Riet in het raadhuis. De heer J.M Middelkamp, voorzitter van de optochtcom missie, heeft ons, hoewel hij werd geteisterd door een pyn- ïyke knieblessure, toch nog even het één en ander willen vertellen over de grote histori sche optocht, die zaterdag 24 Juni gehouden gaat worden. Wat volgens ons het allerbe langrijkste is; ls het advies aan de bezoekers van deze optocht, die de grootse zal zyn die ooit in Hellendoorn of verre omgeving gehouden werd met meer dan 70 wagens, groepen enzovoort, om als de optocht gepasserd is. op de plaats te blijven staan waar men zich bevindt voor het geval men deze optocht ook voor de tweede keer wil zien de optocht zal elke plaats van de rou te twee keer passeren. Daardoor kan men, als men op dezelfde plaats biyft staan, de optocht by de volgende doorkomst aan de an dere kant bekijken. Aan deze historische optocht, die om 14.30 uur start, gaat vanaf 14.OO uur een rondgang van de folkloristische dansgroepen, die dan in Hellendoorn zijn, vooraf. Deze volgen de route Koets huisstraat, Ninaberlaan, Klu- versweg, Zuid Esweg, Geerhard Boschstraat, Dorpsstraat, Reg- geweg, eindpunt Caraco Ijsfa briek De route van de historische op tocht- is' Koetshuisstraat. Ni naberlaan, Kluversweg. Zuid Esweg. Geerh. Boschstraat. Dorpsstraat. Ninaberlaan, Koetshuisstraat, Kasteelstraat, Schuilenburgerweg, Dorps straat, Geerh Boschstraat, Zuid Esweg, Kluversweg, Dorpsstraat, Schuilenburger weg, Kasteelstraat. Reggeweg, eindpunt Caraco Ijsfa briek. gers van alle plaatselijke ver- enigingèn aanwezig waren. In de loop van de tijd werden di verse commissies gevormd en de plannen namen steeds vas tere vormen aan. Er kwam een optochtcommissie, een com merciële commissie, een tent commissie, een straat-, wijk- en versieringscommissie en een commissie historische kleder dracht. Het resultaat van al het werk dat deze mensen verzet hebben is grandioos. Mede door alle ori ginele versieringen is Hellen doorn met recht een zonnig boe rendorp te noemen, bijna alle inwoners hebben aan de oproep van de klederdracht gehoor ge geven en lopen in de prachtigste klederdrachten tijdens deze maanden. De activiteiten die deze zomer plaats vinden in Hellendoorn klinken vaak als een klok en als het weer een beetje mee blijft werken zal het helemaal een on vergetelijke zomer worden. De heer D. Tromp, Dorpsstraat 51, met de Winkler Prins waarin hij las over 900 jaar Hellendoorn. Hij belde met onze medewerker W. Poorterman, die hierop een artikel schreef in Twents Volksblad. De heren A. Jacobs, W. J. Schoolkate, G. Valk en D. F. v.d. Riet reageer den op dit artikel en het feest van 900 jaar Hellendoorn was geboren. De modelvliegclub Nijverdal stelde zich vanaf het begin van de voorbereidingen voor 900 Jaar Hellendoorn dit ene voor ogen. we doen niets of we maken er iets groots van. In feite was dit laatste meteen al de opzet, maar om een derge lijke modelvliegshow uit te la ten groeien tot een echte luchtvaart-show, daar komt wel iets voor kijken. Hoe dan ook: vorig jaar zagen een aantal bestuursleden tij dens een vakantie in Engeland een spectaculaire vliegshow. waar ook vliegtuigen van de Royal Air Forces aan meewerk ten, die gedurende de oorlog waren ingezet en toen stond bij hen vast: als we onze mede bestuursleden hiertoe bewegen kunnen dan moet het dit wor den: een modelvliegshow met daarnaast medewerking van „echte" vliegtuigen. Natuurlijk waren de medebestuurders hiervoor te vinden en vanaf dat moment hebben de leden van de modelvliegclub Nijverdal slechts dit ene doel nagestreefd: een grandioos spektakel, waar men na jaren nog over zal pra ten. En zo reisden afgevaardigden van de Nijverdalse modelvlieg club B.V. naar den Haag. waar zij in de Britse ambassade een onderhoud hadden metéén van de militaire medewerkers, de luchtmachtattache, wingcom- mander D.B Hives. Daarnaast voerden ze links en rechts be sprekingen en het resultaat is dat zaterdag 17 juni boven de Mini-Airport in Hulsen een prachtig gebeuren plaats zal vinden. Nadat vanaf 13.00 uur een aantrekkelijk voorpro gramma zal worden afgewerkt met model-zweefvliegtuigen en demonstraties zullen worden gegeven, vindt om 14.00 uur de officiéle opening plaats door de voorzitter van de Stichting 900 Jaar Hellendoorn Aan het officiële programma wordt medegewerkt door leden van de Vliegclub Aeria uit Leeuwarden, de Twentse Radio Model Vliegclub uit Deurnin- gen/hengelo; clubs uit Hoog- eveen, Vriezenveen, Eibergen. Utrecht en Dinslaken (Duits land) en daarnaast natuurlijk door eigen leden. De reacties op de artikelen in het Twents Volksblad over de te houden reünie voor oud- Hellendoorners op zaterdag 8 juli a.s. in de feesttent „De Del- Ie" op de Hofmansweide zijn enorm geweest, zo hoorden we van de heer D. F. v. d. Riet, die samen met de heer B. v. d. Linde van de Ninaberlaan dit onder deel van het grote feest in eerste instantie op poten zetten. Er "zijn nu reeds rond de 500 reacties binnengekomen, niet alleen uit alle hoeken van ons eigen land. maar uit andere lan den en zelfs werelddelen. Het mag dan ook worden verwacht, dat dit gebeuren uit zal groeien tot een grandioos evenement. Er werd ons verzocht de Hellen- doorners er op te attenderen, dat tot uiterlijk woensdag 14 juni nog namen en adressen van oud-Hellendoorners kunnen worden doorgegeven aan het bureau van de Stichting Hel lendoorn 900 Jaar, Dorpsstraat 53. Men wordt verzocht dit schriftelijk te doen. HET VOORLOPIGE PRO GRAMMA VAN DEZE DAG IS ALS VOLGT: 10.00-11.00 uur: Kennismaking onder een kopje koffie met een plak krentenwegge U aangebo den door de stichting „Hellen doorn 900 jaar". 11.00—11.15 uur: Welkomst woord van de edel achtbare heer B. H. G. ter Haar Romeny, bur gemeester van de gemeente Hellendoorn. 11.15-12.00 uur: Vertoning dia's van Hellendoorn van vroeger en nu. 12.00-14.00 uur: Lunch. 14.00-16,00 uur: Rondwande ling door het versierde dorp, of rondrit met het in eer eerher- stelde treintje „Bello" door het dorp, of rondrit met bus door Hellendoorn en omgeving. 16.00-18.00 uur: Optreden van de Hellendoomse Harmonie, van de gezamenlijke Hellen doomse zangkoren, waarbij het nieuw Hellendoorns dorpslied zal worden ingestudeerd en van de boerendansers. 18.00-20.00 uur: Maaltijd. 20.00-23.00 uur: Gezellig sa menzijn met muziek, zang en dans van oud-Hellendoorners en dorpsbewoners. ?pc}s In het hele dorp zijn kunstwerken in oude stijl geplaatst, of, zoals op deze foto, gebouwen opgetrokken in orginele vorm. Want zo zag café-restaurant „De Tonne" er vroeger uit! „Echte" Luchtvaart Naast de modelvliegtuigen zul len ook „echte" vliegtuigen hun medewerking aan deze show verlenen. Er zal worden gestunt door drie Tiger Moth's, die ge vlogen worden door een FransT man, een Engelsman en een Ne derlander, een drietal dat goed op elkaar is ingespeeld. Verder komt er vanuit Dinslaken, Duitsland één van de twee nog bestaande Bücker-Lerche vliegtuigen, die gevlogen gaat worden door een Duitse piloot, die opstijgt vanaf de vliegbasis bij Nordhorn. De bemanning van de grote En gelse bommenwerper, een Avro Vulcan, een viermotorig toestel met een vleugelbreedte van maar liefst 35 meter, wil de za ken dermate degelijk voorbe reiden, dat ze vooraf nog naar Hulsen komen om precies van de situatie op de hoogte te zijn. Ze zullen op de zaterdagmiddag van de demonstraties worden begeleid door twee Engelse ja gers, terwijl het erg waarschijn lijk is, dat ook nog de z.g. Vin tage Pair, een Gloster Meteor en een Vampire, zullen overvlie gen. Tussen al dit geweld door zullen de modelvliegers hun kunsten vertonen en spectacu laire vliegende voorwerpen ver tonen, zoals een vliegende grasmaaier. Grote belangstelling Er wordt een grote belangstel ling verwacht. Waren er vier jaar geleden reeds 8.000 bezoekers, nu wordt gerekend door de le den van de Modelvliegclub Nij verdal op zeker 10.000 toe schouwers. Gezien de spectaculaire onder delen van het programma re kent de politie zelfs met de mo gelijkheid van 20 000 toeschou wers en daarom is er een par keerterrein van maar liefst 8 hectare. Deze vindt zich voor namelijk langs de Meester Werkmanstraat. Statische Vliegshow Naast de Mini-Airport wordt nog een statische vliegshow in gericht, waar enkele historische vliegtuigen zijn te bezichten. Deze tentoonstelling wordt ge organiseerd door leden van de Vereniging van Historische Vliegtuigen. De leden hiervan restaureren in hun vrije tijd an tieke machines en maken deze weer geheel vliegvaardig., Het resultaat van hun werk is dus ook zaterdag 17 juni in Hulsen te bewonderen als onderdeel van de feestelijkheden ter gele genheid van 900 Jaar Hellen doorn.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17