900JAAR f k HELLENDOORN^ HELLENDOORN VIERT FEEST Programma voor juni ZO eeuwen historie Woensdag 7 juni: Brandweerdemonstratie; spectaculair spuitwerk op de Hofmansweide Aanvang 19 30 uur Zaterdag 10 juni: 8e AvroRally. controlepost op de Hof mansweide vanaf 7 00 uur Touwtrekwedstrijden Sportpark, aanvang 14.00 uur. Deel name open voor alle groepen van 6 personen Concert Nyverdals Mannenkoor m.m.v. KSW Harmonie; aanvang 20 00 uur. N H kerk Woensdag 14 juni: Kinderspelen, aanvang 13 30 uur Hof mansweide Spelletjesmarkt voor kleuter- en lagere scholen. Donderdag 15 juni: Opening feesttent „De Delle" met restau rant De Potstal - met vlaggenparade. Aanvang 19.30 uur Hofmansweide. Vrijdag 16 juni: Holydays on wheels, rolschaatsshow. Aan vang 20 00 uur - feesttent De Delle. Zaterdag 17 juni: Gezinstrim- en wandeltocht; Inschrijving en aanvang vanaf 9 30 uur - feesttent De Dellew arri elen en trimmen rond Hellendoora Vliegshow - aanvang 14 00 uur; terrein Tempelweg Hulsen. Vliegende voorwerpen als kruiwagens en ledikanten, RAF- toestellen. enzovoort. Voetbal-Bal, aanvang 19 30 uur - feesttent De Delle met prij suitreiking Super Star en wijkvoetbaltoernooi Poppenkast op de Dorpsbrink, aanvang 15 00 uur. Maandag 19 ju niVoorstelling voor bejaarden - aanvang 14.30 uur feesttent De Delle Dinsdag 20 juni: Herdenkingsbijeenkomst N.H. kerk, aan vang 15 00 uur. Rijssense revue, feesttent De Delle, aanvang 20.00 uur. Woensdag 21 juni: Overijssels Philharmonisch Orkest, aan vang 20 00 uur, N.H. kerk. Dirigent Libor Pesek, solist Chris- tiaan Bor (viool) Donderdag 22 juni: Aanvang le kermis en braderie, duurt tot 1 juli Vrijdag 23 juni: Kindervoorstelling „Peppl en Kokki", feestr tent De Delle Schoolfeesten Oranjevereniging, aanvang 14.00 uur, sport park 23 - 24 - 25 juni: Internationaal Folkloristisch Dansfestival, feesttent De Delle, groepen uit 8 verschillende landen, aan vang 20.00 uur met uitzondering van zondag 25 juni, dan 15.00 uur Zaterdag 24 juni: Radiozendmanifestatie molen „De Hoop" t.m 1 juli. dagelijks van 15.00 uur tot 21 00 uur. Historische optocht, aanvang 14 00 uur Een groots gebeuren. In dit blad is reeds uitvoerig geattendeerd op de lotto, dit ter bestrijding van de kosten Na afloop van de historische op tocht is er in de feesttent een optreden van de Preussagka- pelle uit Ibbenbüren Zondag 25 juni: Bezichtiging praalwagens vanaf 10.00 uur, terrein Caraco Gezinsmis 100 jaar R K kerk, aanvang 10.00 uur Woensdag 28 juni: Middag voor gehandicapten en zieken van alle gezindten, georganiseerd door de 100-jarige R.K. kerk, aanvang 14 00 uur, Parochiehuis. Dansavond met stijldans demonstraties en wedstrijden voor bezoekers, aanvang 20.00 uur, feesttent De Delle m.m.v. dan sinstituut Schrijver Donderdag 29 juni: Prijsuitreiking Tuin-, straat- en wijkver- siering Feesttent De Delle. aanvang 20 00 urn- Vrijdag 30 juni: Gymnastiekshow met Nationaal toptumen met Mini-trampoline Aanvang 19.30 uur in „De Delle". Wij stellen ons voor eind juni het vervolg van het feestpro gramma over de maand juli in het Twents Volksblad te publi ceren. ben gevonden. Dat te doen is een der wezenskenmerken van de grondgedachte achter deze feestelijkheden Overdreven of irreëel zegt u, en dat in een tijd van liefdeloosheid en hoogtij vierend egoïsme? Nee en ja Om aan uw scepsis enigermate te gemoet te komen, ben ik bereid te relativeren want nogal chau vinistisch en een beetje koortsig van dit feest zijn we wel, zij het ook nu weer met gepaste nuch terheid, de Sallanders en Twen tenaren eigen. Een man die op onnavolgbare wijze voor ons en ons nageslacht zo'n analyse in historisch pers pectief heeft vastgelegd, is mee ster Ponsteen Hem zou ik van daag het eerste exemplaar van zijn 3e of 4e oeuvre „Het Kerk dorp Hellendoorn nader beke ken" hebben overhandigd, ware het niet. dat een tijdige gereed koming door onvoorziene om standigheden niet kon worden verwezenlijkt Tijdens de a.s. herdenkingsbijeenkomst in deze zelfde kerk op 20 juni zal ik mij zo is mij verzekerd, alsnog van deze taak en kunnen gaarne willen kwijten. Een dankwoord voel ik mij ook verschuldigd uit te spreken aan onze Commissaris der Koningin op wie voor de zoveelste keer in de laatste paar jaren niet tever geefs een beroep is gedaan. Door met uw aanwezigheid luis ter bij te zetten op Hellendoor- nse hoogtijdagen in de ruimste zin van het woord, heeft u een extra dimensie aan deze feeste lijke gebeurtenis gegeven Toen u Klepper Derk's verborgen faam door onthulling aan de vergetelheid ontrukte en daarna voor Hellendoorn naast de vlierboom en het staande hert, officieel een nieuw sym bool introduceerde, dachten wij met nadruk aan uw echtgenote die, dat weten wij zeker, met ge noegen u vandaag zou hebben vergezeld". „Herrn Bürgermeister Remke und Stadtdirektor Jacobi, Wir sind verehrt Sie heute bei der Eröffnung der Festlichkei- ten im Ramen der 900 jahrigen Existenz des Dorfes Hellen doorn zu unseren besonderen Gaste rechnen zu dürfen lm gemeinsamen Gedanken die Partnerschaft zu verstarken, bieten die kommende Festlich- keiten eine zwar unvorsehenen Móglichkeit die so reichlich an- geknüpten Bande zwischen un seren Gemeinden einige Mo* nate lang aus zu tiefen". „Vandaag is het dan allemaal met gepaste luister begonnen. Het lang verbeide eeuwfeest is begonnen De 19e mei 1978 is voor het stichtingsbestuur en allen die zo enorm hard aan de; voorbereidingen hebben mee gewerkt, een overgetelijk start- gebeuren geworden. Het zat er in Wie Hellendoorn en de Hel- lendoomers kent, kan zich ver zekerd weten van talenten bronnen die. niet lijken op te drogen. Het is de laatste weken elke dag gewoon een belevenis te consta teren, dat weer meer straten of gebouwen op heel originele wijze aan de feestelijkheden Burgemeester B.H.G. ter Haar Romeny. luister bijzetten Zoals verwacht (en daarop mag je als organisa toren oest gokken) steekt de een de ander aan in enthousiasme en burgerzin. Ben je nieuwkomer, verblijf- stoerist of zo maar een passant of woon je in het grote gemee ntelijke geheel buiten de Hel- lendoomse gemeenschap, dan kijk je je ogen toch wel even uit. Terwijl ik dit voorwoord op ver zoek schrijf, staan we nog aan het prille begin van de feeste lijkheden die ons een paar maanden maar liefst in de ban zullen houden. Maar nu al. zijn er onderling contacten gelegd met een in tensiteit en warmte waar ook de meest meelevende burger, nor maal gesproken, misschien een paar jaar voor nodig heeft Het is deze sfeer die al diegenen die zich zoveel moeite getroost hebben de start zo veelbelovend te doen zijn, de garantie biedt voor een onvergetelijk 1978. Hellendoorn had er gewoon be hoefte aan de loper eens uit te leggen Welnu, wat een geniale en welkome vondst was het dit markante gebeuren op Negen Eeuwen historie van dit aan trekkelijke dorp te enten. Mijn hartelijkste geluk wensen en mijn complimenten aan dit blad en alle andere me dia die bereid zyn de herinne ringen aan dit feest in hun couranten-uitgaven te willen vastleggen. Burgemeester B. H. G. TER HAAR ROMENY Hellendoorn viert feest! Het dorp van Johanna van Buren zet de bloemetjes buiten Fees telijk wapperen de vlaggen, de straten en wijken zijn versierd. Hellendoorn bestaat 900 Jaar. In alle toonaarden is er inmid dels al aandacht aan geschon ken De Tros was er, de Vara bleef niet achter De NCRV en NOS ze richten hun schijnwer pers op het oude dorp In de kolommen van onze bla den en dan wel in het bijzonder in het in de gemeente Hellen doorn verschijnende Twents Volksblad is al tijden lang vrij wel wekelijks aandacht ge schonken aan het grote feest van Hellendoorn Een tip van de Hellendoorner Dick Tromp aan de vaste medewerker van het Twents Volksblad vormde in feite de aanleiding tot de eerste publiciteit over de mogelijkheid van de viering van een feest ter gelegenheid vantt het 900-jarig bestaan van dorp Hellendoorn. Onze medewerker schreeft toen dan ook, na eerst nog nadere in formatie te hebben gevraagd van de dorpshistoricus van Hel lendoorn, de heer A Ponsteen, dat de waarheid geen geweld zou worden aangedaan als rond deze jaren het feest zou worden gevierd We kunnen niet ontkennen, dat we ons gelukkig voelen dat na deze publicatie binnen de kortst mogelijke tijd van verschillende kanten werd gereageerd Spon-: taan, zonder poespas de Hel- lendoorners zagen het meteen al zitten en de verschillende in itiatieven werden gebundeld tot een alles overkoepelend geheel. Wat uit dit alles is gegroeid is zo langzamerhand duidelijk Er werd een Algemeen Bestuur Stichting Hellendoorn 900 Jaar gevormd, er kwam een dagelijks bestuur en met een verkwik kende inzet werden de plannen in Hellendoorn verder ontwik keld Om zo maar een paar za ken te noemen: er kwam een pers- en propaganda- commissie, een optochtcom missie, een commerciële com missie. een tentcommissie, een straat-, wijk- en versierings commissie, er kwam eveneens een commissie historische kle derdracht Er kwam, laten we daaraan niet voorbijgaan, een comité van aanbeveling „Hel lendoorn 900 Jaar" en tenslotte bleken 44 verenigingen en in stanties geneigd samen te wer ken tot meerdere eer en glorie van het door de dichteres Jo hanna van Buren zo uitbundig bezongen oude dorp. Er zal. via de publiciteitsmedia, zonder twijfel het één en ander tot u zijn doorgedrongen over het feest, dat vrijdag 19 mei j.l. om 3.00 uur 's middags op stijl volle wijze is begonnen met een kranslegging bij het monument ter ere van Johanna van Buren door de Commissaris van de Koningin in de Provincie Over ijssel, mr J L M Niers Er was de onthulling van Klepperderk en de aanbieding van het door de gezamenlijke vrouwenver enigingen van Hellendoorn ver vaardigde wandkleed in de Hervormde kerk van Hellen doorn. Tijdens de plechtige samen komst in de Hervormde kerk hield Burgemeester B H G ter Haar Romeny van Hellendoorn, voorzitter van het Comité van aanbeveling „Hellendoorn 900 Jaar", een hooggestemde rede We menen er goed aan te doen zijn toen gehouden toespraak in zijn geheel in deze feestelijke bijlage af te drukken omdat daaruit veel duidelijk wordt van wat er leeft rond de viering van 900 jaar Hellendoorn. De burgemeester zei: „Anna Beune's vertolking van Jo hanna van Buren's poëtisch tes tament accentueert de centrale plaats van deze monumentale „Oalen Griezen" in het hart van Hellendoorn Aldus symbolise rende de historische achter gronden van de feestelijkheden die vandaag worden ingezet. Met een uitdagend élan hebben ingezetenen onder uw leiding, zeer geachte voorganger Crommelin, op beproefd Sallands Twentse wijze de han den ineengeslagen Uw ijverige dagelijks bestuur waarvan de namen ons voor op de lippen liggen, heeft daarbij op onvol prezen wijze, maar vooral met een onvoorstelbaar uithou dingsvermogen, een scala van enthousiaste activiteiten aan de dag gelegd In Hellendoorn wordt gemee nschapszin in de betekenis van „Noaberschop" hoog aangesla gen Dat betekent in goede en kwade dagen met elkaar meele ven en meedragen Welnu, in een voorbereidingstijd van ruim anderhalfjaar, heeft men in ma rathonachtige vergaderuren gewerkt en gebouwd Als straks Johanna van Buren's fijnzinnig gedicht „Fees" als een testa mentair huldebetoon zal heb ben herklonken, zal dat als een klaroenstoot mogen zijn be doeld Want dat is velen nu wel duidelijk geworden. Hellen doorn heeft zich bij voorbaat met specifieke bloemen en in historische kledy nadrukkelijk in de feestzon gezet. Met wijksgewijze projectmani festaties, straatversieringen, tentoonstellingen, optochten, sportgebeurens en reünies van wereldwijd verspreide Hellen- doorners tot frettemoalsfes- tijnen toe, zal het de komende maanden een spektakel worden dat voor Hellendoorn zijn weerga niet vindt Iedereen gaat iedereen - zo wil len we het toch allemaal nu be ter leren kennen of men nu van oudsher lang verbonden is aan deze dorpsgemeenschap of be voorrecht werd door daarin se dert kort zijn domicilie te heb- In de overtuiging, dat respect voor het verleden en saamho righeid nu en in de toekomst, de pijlers zijn waarop dit jubileum feest zal worden gebouwd, ver klaar ik de feestelijkheden voor aangevangen" De feestelijkheden waren daarmee dus begonnen Aanzet tot een groots gebeuren, dat rond midden juni naar een top zal groeien en zich tot en met zaterdag 12 augustus op een zelfde niveau zal wten te hand haven met steeds daar tussen door hoogtepunten, gebeurte nissen van allure Zoals op za terdag 17 juni de vliegshow in Hulsen. de daarop volgende za terdag 24 juni de historische op tocht met een groot aantal praalwagens Het zal naar ons gevoel één van de topevene- menten zyn, die om 14 00 uur aanvangt Daarnaast is er van; 23 tot en met 25 juni het Inter nationaal Folkloristisch Dans festival, met deelname van groepen uit acht verschillende landen In het elders in dit nummer afgedrukte pro gramma kunt u zien wat Hei- De heer Tijhuis als öepperderk" fiendoom aan inwoners en be zoekers gaat bieden u kunt daaruit zelf uw keuze maken. Hellendoorn viert feest!Viert u het feest mee? U zult zonder twijfel welkom zyn in dit gast vrije en deze zomer hopenhjk zonnige boerendorp! Een van de vele toegangspoorten tot de wijken. Een knap staaltje van creativiteit.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13