Rijden onder invloed te lijf met ontmoedigingsbeleid Intervisie-optiek geopend jaar spoorwegmuseum Dr. Van Ooijen op studiedag VVN Oriënteringsrit MAC De Holterberg RECREATIEVE GYMNASTIEKZESKAMP 'i Waar gaan we heen? Snijbloem- voedsel HMV boeldag wordt hopelijk dolle boeldag 9E Burgemeester Vonhof opent 3e perron Verkiezing leden Sportcommissie HOLTENS NIEUWSBLAD - 2 JUNI 1978 - PAG. 7 l In plaats van een ontmoedigingsbeleid dat de overheid zou moeten voeren om het probleem „alcohol en verkeer" te lijf te gaan, is er eerder sprake van een indirect aanmoedi- gingsbeleid. Ook op het gebied van de alcoholvoorlichting ontbreekt het nodige. Aan de aanpak en benadering van kwetsbare groepen, zoals jongeren en recidivisten, wordt geen enkele aandacht besteed. Weliswaar wordt bij de be strijding van rijden onder invloed de bestraffing niet over het hoofd gezien, maar een moderne behandelingsaanpak van „herhalers-onder-invloed" werkt niet doeltreffend door gebrek aan richtlijnen van de verantwoordelijke mi nister. Dat stelde dr. D. van Ooijen, commissaris van politie te Middelburg en lid van het algemeen bestuur van Veilig Verkeer Nederland, tijdens de op 24 mei gehouden vereni- gings-studiedag van WN over „Alcohol, medicijnen en verkeer". Uit Nederlandse onderzoeken is komen vast te staan dat de aange houden rijder onder invloed welis waar een doorsnee-lid van de be volking is wat betreft zijn maat schappelijke positie, maar geens zins wat zijn persoonlijkheid in het algemeen aangaat. Hij of zij is on evenwichtiger. onvolwassener en beduidend neurotischer Dit wekt zeer sterk het vermoeden dat zich onder deze mensen veel pro bleemdrinkers bevinden, die hun moeilijkheden in alcohol proberen op te lossen Wij blijken in Neder land de laatste jaren aanmerkelijk meèr te zijn gaan drinken, consta teerde dr Van Ooijen Het rijden onder invloed heeft hiermee gelijke tred-gehouden. MEER ONGEVALLEN Zo gebeurden er in 1975 3.449 ver keersongevallen waarbij alcohol gebruik werd geconstateerd (waar van 241 met dodelijke afloop), in 1976: 4.585 (292 met dodelijke af loop! en in 1977: 5.270 (350 met do delijke afloop). Wat is er tegen te doen? De Middelburgse politie commissaris herinnerde aan een oprriferking van de minister van Volksgezondheid en Milieuhygië ne.. Deze verklaarde in 1975 voor stander te zijn van een zeker ont moedigingsbeleid met betrekking tot het alcoholgebruik, o.a door het terugdringen en later verbie den van alcoholreclame Verder zou volgens de toenmalige be windsman het aantal verkooppun ten moeten worden beperkt. Dat laatste noemde dr Van Ooijen een belangrijk aspect, omdat zo'n driekwart van de aangehouden rij ders onder invloed van cafébezoek terugkeert. VERONTRUSTEND De inleider richtte de aandacht in het bijzonder op de vraag of er inj (veel door Jongelui bezochte) kan- - tinés van sportterreinen nu zo no dig alcohol moet worden geschon ken. Van vermindering van het aantal verkooppunten heeft de Middelburgse commissaris overi gens nog niets gemerkt Ook loopt de alcoholreclame niet terug. Inte gendeel, die neemt juist toe, vooral in vrouwenbladen. Dr. Van Ooijen vertelde, dat het aantal vrouwen dat onder invloed rijdt, in één jaar was verdubbeld van 2,5 procent in 1975 tot 4,9 procent in 1976 Veront rustend noemde hij het dat veel mensen vinden dat zij na zes of meer alcoholconsumpties nog wel een auto kunnen besturen. Omdat er veel gedronken wordt in open bare drankgelegenheden vroeg de inleider zich af of het niet preven tief zou werken, zowel naar de po tentiële rijder onder invloed als naar het aantal café's, wanneer in elke lokaliteit waar alcohol wordt verkocht apparatuur verplicht wordt gesteld, waarmee onmiddel lijk het bloedalcoholgehalte kan worden vastgesteld. PSYCHOLOGISCH EFFECT. Over de behandeling van rijders onder invloed zei dr. Van Ooijen, dat de praktijk in één van de Aus tralische staten heeft aangetoond, dat deze mensen na het ondergaan van individuele of groepsgesprek ken minder recidiveren dan dege nen die alleen maar gestraft zijn. Duidelijk is dat de aanpak van rij den onder invloed zijn doel mist als niet naast of in de plaats van be straffing ook de achterliggende problematiek wordt bezien Een andere aanpak ié de al bestaande Algemene Eigen Verklaring voor het verkrijgen van een rijbewijs een Eigen Verklaring op het terrein van alcoholgebruik in te voeren Deze zou niet alleen kunnen dienen voor het uitlichten van diegenen die al coholproblemen hebben of moge lijk krijgen, maar ook het psycho logische effect hebben dat de kan didaats-rijbewijsbezitter merkt dat het de overheid ernst is met het probleem „alcohol en verkeer". BREDE VOORLICHTING Twee aspecten die ongunstig zijn voor de toekomst zijn volgens dr. Van Ooijen het toegenomen alco holgebruik in het gezin en het op 'steeds jongere leeftijd gaan drin ken. Er zal dan ook veel meer voor lichting moeten komen, ook op scholen en bij de rij-opleiding. Het is niet verantwoord de nadruk op bestraffing te leggen, zoals in Ne derland gebeurt, als op geen enkele wijze is voorgelicht. „Duidelijk is dat, willen wij resultaten boeken, bij het terugdringen van rijden on der invloed, het algehele alcohol consumptieniveau teruggedron gen zal moeten worden. Beschei dener gezegd: We zullen op z'n minst een halt moeten toeroepen aan de stijging van dat niveau Dit vereist een zeer brede voorlichting, die overigens weinig zoden aan de dijk zal zetten als de overheid niet tegelijkertijd daadwerkelijk een Afgelopen zaterdag waren de deuren van Intervisie optiek, de nieuwe brillenspeciaalzaak in.de Oranje straat, voor het eerst geopend. We hebben versteld gestaan van wat daar tevoorschijn is getoverd. Het wel zeer groot te noemen assortiment is bijzonder overzichtelijk gerangschikt op witte buizen. Honder den monturen in alle mogelijke kleuren hangen klaar om gepast te worden. Ook is het mogelijk de sterkte van de brilleglazen te laten bepalen door de daartoe bevoegde opti- cièn(oogmeting.)Wel dient men hiervoor even een af spraak te maken. ontmoedigingsbeleid introdu ceert". Dr. Van Ooijen zei verder dat de novembef-wet ons niet heeft gege ven wat wij ervan verwacht had den. We hoeven ons daarvoer niet te schamen. Ook in Engeland bleek de alcoholwetgeving van 1967 niet te voldoen Daar heeft een werk groep inmiddels voorstellen aan de regering gedaan. Qok in ons land ligt voor een in te stellen werkgroep nog een groot terrein braak, Op maandag 22 mei 1978 heeft Utrechts burgemeester Vonhoff in het Nederlands Spoorwegmuseum het nieuwe 3e.museumperron officieel in gebruik gesteld. Daarmee heeft het museum er weer zo'n dikke 220 meter overdekte opstelruimte voor het rollend materieel bijgekregen. De fees telijke bijeenkomst werd muzikaal opgeluisterd door de kapel van de Utrechtse politie, terwijl een aantal historische autobussen, die de bur gemeester en zijn gezelschap van het stadhuis afhaalden, de verbonden heid van het museum met het hele openbare vervoer benadrukte. In december vorig jaar zijn de kap en het perron met de aan weers zijden daarvan liggende sporen door de bouwers, de afdelingen Staal- en Betonbouw van Strukton B V opgeleverd Thans is het niet alleen zo dat de nieuwe sporen al weer vol staan, maar het is daar door mogelijk geworden om het materieel op de andere sporen overzichtelijker en historisch meer verantwoord tentoon te stellen. Scheiding der technieken Naast een duidelijker scheiding tussen trein- en trammaterieel heeft de jongste uitbreiding het mogelijk gemaakt om een beter Ruim 50 deelnemers met auto's en motoren gingen zondagmiddag onder prachtige weersomstandig heden van start in de door de M AD. „De Holterberg" georgani seerde oriènteringsrit. De rit, bin nen de gemeente Holten, was uit gezet door de heren Schildkamp en Klein Velderman. Er zaten nogal watz.g.n. „neppers" in het plm. 40 kilometer lange tracé In de maandagavond in hotel „Vosman" gehouden vergadering van de sportcommissie Holten werden bU schriftelijke stemming door de afgevaardigden van de ver schillende sportverenigingen voor benoeming door het college van B en W. als leden van de sportcom missie voor de periode september '78 - september '82 candidaat ge steld de h.h. O.T. Jansen, H. Meyer, D.J. Muller, J. Luesink, H. Ruste- biel en H. Stokkers. Als eerste, 2e en 3e reserve werden resp. gekozen de h.h. ir. J W. Husslage, H. Wan- sink en W. Dogterom. De zes geko zen heren vormen momenteel ook het bestuur van de sportcommissie die in september a.s. aftreedt. met als gevolg een flink aantal strafpunten. De uitslag: Beginnersklasse: 1. Scholten, Zen deren 244 p., 2 J Otten, Almelo 275 p., 3 B Schutte, Daarle 289 p 4 H Mooiweer, Holten 298 p.; 5. G. Koopman, Holten 357 p.; 6 G W Schooien, Holten 364 p., 7 J.M. Wansink, Holten 382 p.; 8. B D. Pekkeriet, Holten 384 p Sportklasse: 1. M.A Veldhuis, wyhe 162 p; 2 J Paalman, Haarle 187 p.; 3 H Paalman, Wierden 219 p.; 4. A Schuppert, Holten 248 p. De volgende oriènteringsrit wordt verreden op zaterdag 17 juni. Start vanaf 19 30 uur by clubhuis „De Biester" bii het station. overzicht te geven van de diverse technieken die de achter ons ligge nde eeuw heeft voortgebracht De tramwagens staan alle langs het uit 1975 daterende 2e perrm; d ai ri e- en stoomtrams op spoor 2 en de elektrische motor- en aan hangwagens - met de stroomafne mers tegen een „echte" bovenlei ding - op spoor 3. Langs het nieuwe 3e perron staat op spoor 4 een wel haast complete stoomtrein, sa mengesteld uit de locomotief NS 3737 (gewezen Staatsspoor-loc SS 707), twee rijtuigen van de Mij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, een Wagon-lits restauratierij tuig en het 2e klasse lokaaltreinrij- tuig Van de Nederlandsche Cen traal Spoorweg-Maatschappij. De vier rijtuigen zijn in de afgelopen twee jaren op zeer deskundige wijze in oude luister hersteld. Spoor 5 tenslotte herbergt voor beelden van de meer recente tech nieken een van de motorrijtuigen van de eerste elektrische spoorlijn in ons land tussen Rotterdam Hof plein en Scheveningen Kurhaus uit 1908, een heel vroeg diesel- elektrisch III-wagen treinstel uit 1934 en een der eerste diesel- elektrische rangeerlocomotieven van na de Tweede Wereldoorlog Door deze rangschikking is bereikt dat van het museumgebouw uit ge zien het materieel „oploopt", de Weintjes vooraan en hoe verder weg des te hoger en langer het ge ëxposeerde wordt. Tentoonstelling Ter gelègenheid van deze opening die nagenoeg samenvalt met het vijftigjarig bestaan van het Spoor wegmuseum (7 januari 1927 werd de oprichtingsakte gepasseerd en op 1 september 1928 werd het mu seum voor bezoekers opengesteld), heeft NS het museum een tentoon stelling aangeboden: Oud zijn en jong blijven, bouwbeelden van NS op weg naar zijn 150e verjaardag. In een speciaal expositierijtuig dat voor deze gelegenheid langs het 3e perron is geplaatst, laat NS zien welke projecten ten behoeve van het reizigersvervoer nu onderhan den zijn of in het komende decen nium in uitvoering zullen komen. De tentoonstelling is ontworpen en uitgevoerd door de staforganen In- en Externe betrekkingen en Re- Zoals u weet bestaat een plant uit wortels, stengels, bladeren en bloemen Deze onderdelen van een plant hebben elk een specifieke funktie bij de groei. Als nu een bloem afgesneden wordt, zal de plant hierop reageren. U heeft haar door het maken van een wond uit haar evenwicht gebracht De plant gaat deze wond helen Is dit ge beurd, dan heeft de plant haar evenwicht hervonden. Voor de af gesneden bloem is de mogelijkheid van herstel veel kleiner. Waarom? Welnu, het evenwicht in de plant is totaal verstoord (er zijn immers geen wortels meer) Er is daardoor ook geen stroom meer van plan tensappen van de wortels naar de stengels, bladeren en omgekeerd. De bloem zal slap gaan hangen als u er niet voor zorgt dat de bloem meer water op kan nemen dan de bloem verdampt. Om deze proble men cp te lossen heeft men snij- bloemvoedsel ontwikkeld (b.v. Chrysal) Dit bevat naast voeding, stoffen die het vaaswater schoon houden en stoffen die ervoor zorgen dat de vaten, nodig voor het ver voer van water en voedingsstoffen, open blijven Met andere woorden: de wond moet open blijven! Ge beurt dit niet. dan ontstaan er vaatverstoppingen en vergiftigt de bloem zichzelf Het volgende moet u doen om uw bloemen optimaal te verzorgen; a Gebruik schone vazen, b Bladeren die in het vaaswater kunnen komen verwijderen c De juiste oplossing Chrysal ma ken en de vaas vullen, d Sny met een scherp mes een stukje steel schuin af. clame Design van NS en is te zien tot en met 25 juni a.s. Schoolkinderen ontwierpen spoorboekje Een tweede activiteit van NS was gericht op de leerlingen van de ba sisscholen in Nederland. De afde ling Onderwijsvoorlichting had het vijftigjarig jubileum van het Spoorwegmuseum aangegrepen om de jeugd tot 12 jaar uit te nodi gen een ontwerp te maken voor een voorplaat van het spoorboekje. Hoewel uiteraard iedereen mocht meedoen, was het de bedoeling dat slechts één tekening per klas werd meezonden. Een kleine 4000 inzen dingen was het resultaat. Als prijzen voor de beste ontwerpen was door NS een aantal reizen en reischeques ter beschikking ge steld. DEVENTER KERMIS, zaterdag 3 t.m. woensdag 11 juni openingstijden za. 3 juni 14-2 uur, zo. 4 juni 14-2 uur, ma. 5 juni 16-1 uur, di. 6 juni 16-1 uur, wo. 7 juni 14-1 uur, do. 8 jun 16-1 uur vr. 9 juni 16-2 u., za. 10 juni 14-3 uur, zo. 11 juni 14-1 uur. Tijdens de kermis: OLM-ballonvaart vanaf De Worp; za. 3 juni 's middags (bij gunstig weer; anders uit te stellen tot zo 4 of za. 10 juni) CINEMA, Lange Bisschopstraat 69, tel. 1 11 00 weekfilmdol t.m. wo.7juni:Pasto rale a.l. nachtvoörstelling vr. 2. za. 3 juni resp. 23 en 23.30 uur: The way we were, 16 jr., matinee za 3, zo 4 juni, wo 7 juni: 14 uur: Peppie en Kokki a.l. aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur/za. 18.45 en 21.15/zo. 16,18.45 en 21.15 uur LUXOR 1, Brink 20 tel. 1 86 62 weekfilm do. 1 t.m. wo. 7 juni:The Biggest Battle 16 jr. nachtvoorstelling vr. 2 juni 23 uur: De genieters 16 jr. matinee zo 3, wo 7. juni 14 uur: Kuifje en het geheim van het gul den vlies a.l. 2e matinee zo. 3 juni 16 uur: Slag om de Apachenpas 12 jr. aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur/za. 18.30 en 21 uur/za 18.30 en 21,uur LUXOR 2, Roggestraat 3-5, tel. 186 62 weekfilm: werkd. 20.15 uur/za. 18.45 en 21.15 uur/za. 15, 18.45 en 21.15 uur. weekfilm: do. 1 t.m. wo. 7 juni: l'Homme qui aimait les femmes 16 jr- KUNST RONDOM, Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 1 35 06 De S V. B.A.T.O. heeft afgelopen zaterdag 27 mei deelgenomen aan een rekreatieve zeskamp te Henge lo. In de sporthal „Veldwijk", waar de temperatuur in de loop van de middag opliep van warm tot zeer warm, werd gestreden op 6 ver schillende onderdelen. De 25 deel nemers uit Holten waren verdeeld over 4 ploegen met de luisterrijke mannen Donderstenen, Branie schoppers, Belhamels en Hekkes- luiters. Dat de BATO leden behen dig waren in het doelschieten van uit touwen, het nemen van een hin- dernisbaan, hockeydribbel, ban- kestafette en medizinballen trans porteren bleek wel aan het eind van de middag. De ploeg „Tommy" uit Hengelo werd eerste, met direct daar achter de Branieschoppers en Belhamels uit Holten. Het rekreatieve van deze middag bleek bij de prijsui treiking iedereen ging met de zelfde prijs (een sticker) naar huis. Al met al een leuke middag voor de deelnemers. U komt toch op zaterdag 8 juli ook haar de „Kalfstermansweide" om te genieten rond te snuffelen en vooral koopjes binnen te halen op de Boeldag annex rommelmarkt die georganiseerd wordt door de supportersvereniging HMV om de uniformenpot te „spekken", 1002 dingen en koopjes zijn aanwe zig van theezeefje tot automobiel, van hobbelpaard tot gasfornuis en allemaal voor te gekke prijzen, een dolle boeldag dus Dus even noteren 8 juli. we moeten naar HMV Kalfstermansweide vanaf 10 uur. Bent u op zolder, in de kelder of in de schuur nog iets tegen gekomen, dat u in de weg staat, bel dan even naar HMV we komen het graag ha len. Is er Iets wat u eigenlijk niet wilt missen, toch even bellen U kunt het op 8 juli altijd weer terugkopen, want daarmee helpt u uw HMV wat vlotter in een nieuw pak. Lees deze telefoonnummers niet alleen maar knip ze uit en draai ze, nu meteen: 16 93, 14 39, 26 82 of 31 63. Tot ziens op 8 juji Kalfstermans weide. geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19- 21/za. 10-17: t.m. 1 juli Molenbouw o.m. litho's van Anton Sipman GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25-27, Epse, tel. 2 18 15 geopend: wo t.m. za, 10-17/za. 14-17 .tm. 18 juni Aquarellen van Wim Schuite werk van Karei Appel, Comaille, Jan Nieuwenhuys GALERIE TAMBARAN, Berg straat 34, tel. 1 50 77 geopend: do. 19-21/vr. t.m. zo. 10-18: t.m. 18 juni Anton Rooskens, Cob- baert en H.N. Werkman CAVE DU TERTRE, Jaarsma Wooncentrum, Bergstraat 48, tel. 184 94 geopend: gewone winkeltijden (ma gesloten) t.m. 3 juni Róelie Maertens, wandkleden ALBERT SCHWEITZER CEN TRUM, Brink 89, tel. 1 96 75 geopend: di t.m. vr. 9-12 en 14-17/za. 13-16: Tentoonstelling over leven en werk van Albert Schweitzer MUSEUM DE WAAG, Brink 56, tel. 1 45 56: 450 jaar de Waag. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55, tel. 1 45 56: tentoonstel ling oude ganzenborden. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstraat 9, tel. 1 97 39: Mechanisch speel goed uit de collectie Stekelenburg openingstijden musea: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 KUNSTUITLEEN, Grote Poot 19, tel. 1 18 48 geopend di. t.m. vr. 14- 16/do ook 19-21/za. 10-12.30 en 14-17 R. VARINGS KUNSTKABINET, Korte Assenstraat 15 geopend vr. en za. 13.30-17 'T HOEKHUIS, Brink 38, tel. 1 32 50 geopend ma t.m. vr. 12-15 en 17-24/za en zo. 17-24 Foto's van oud Deventer BOLWERKS MOLEN, Bolwerk- sweg 8, tel. 1 50 40 geopend voor bezichtiging: za. en di. 10-17 DEVENTER REN- EN TOERIS TENVERENIGING „De Zwalu wen"; inl. W. Bekking, Amstellaan 20, tel. 2 12 47 Donderdag 1 juni laatste dag Avondfietsvierdaagse; start 18-19 uur vanaf Clubhuis D.K.C. Hellas, Rielerenk. Bovendien elke zater dag fietstoertocht start 8.30 uur vanaf Clubhuis D.K.C, Hellas, Rie lerenk, BERGKERK Lenteconcert door het Overijssels Philharmonisch Orkest maandag 5 juni 20 uur inl. en kaarten: Schouwburg, 1 66 41 VOLKSSTERRENWACHT BUS- SLOO, Busslooselaan 4, Bussloo, tel. 05716-577 vrijdag2juni vanaf 20 uur Kijk-In-Avond DE SCHALM, Dreef 1, tel. 1 81 30 zaterdag 3 juni Vakantie-bingo 20 uur SPORTTERREIN SV COLM- SCHATE, Stationsweg, Colm- schate 3 en 4 juni internationaal Jeugdvoetbaltoernooi; 1-0*17 uur. MUZIEK IN EN OM DE GROTE KERK vrydag 2 juni 20.15 Uitvoe ring door de Distler-Cantorij uit Apeldoorn DAVENTRIA-TERREIN, Borge- lerdijk zaterdag 3 juni 10-16 Neder landse meerkampkampioens chappen ALMELO PALACE do. vrij. maand di. wo. 1'Animal a.l. 14.30 en 20.00 uur. za. zo. 14.30, 18.45 en 21.00 u. l'Ani- mal.a.l. VAROSSIEAU do. vrij. maand di wo.Sexirella en prins Erotico 16 jr. 14.30 20.00 uur. za zo 18 45 21 00 uur: Sexirella en prins Erotico 16 jr. Zaterdag 23 15 u. Een goede haan is met vet 16 jr. Zondag 14 .30 uur Vier vuisten val len uit de lucht 12 jr.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7