GEEN VERANDERING IN DE ZETELVERDELING VAN DE RAAD DANK V WEL!!! Nieuw maandblad Mans Pasop vijfentwintig jaar bondslid MAVO—leerlingen van de Scholengemeenschap Holten schreven een ander opstel Opgave voor baliet lessen seizoen 79-79 HOLTENS NIEUWSBLAD Teleurstelling voor wethouder Kaan CONCERT „HELICON Informatie brochure 1%-regeling voortgezet onderwijs Abonnementsprijs f 10.- per half jaar, f 20.- per jaar. Losse nummers 40 cent. BURGERLIJKE STAND Benoeming leraren HOLTENS NIEUWSBLAD Tijdens bejaardenmiddag NVV D. Koper toonde prachtige dia's van Alaska j HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 2 juni 1978 30e jaargang - ^o. 22 Hoofdredacteur J Wlggers Kolweg 14. tel 05483 1356 Plv.v. hoofdred /seer W Beljers Enkweg 5, tel. 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Advertienties Schouwburgplein 7 Almelo, tel 05490-16666 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Zelden is met meer spanning de uitslag van de gemeente raadsverkiezing in Holten tegemoetgezien dan deze keer. Door de afsplitsing van de politieke groepering Kaan van de Partij van de Arbeid en het bedanken van mevrouw F.M. ter Doest-Bos van de V.V.D. was de toch al inge bouwde onzekerheid over de uitslag van de stemming, nog sterk vergroot. Maar het gekke is, dat er in de getals sterkte van de politieke partijen in de raad geen enkele wijziging is gekomen. Het CDA houdt 5, Gemeentebelang 3, öe Partij van de Arbeid 3 en de V.V.D. 2 zetels In de personele bezetting van de zetels is er, zoals te verwachten was, wel een flinke verandering gekomen. Als nieuwe raadsleden zijn gekozen H. Stegeman (CDA), G.J.W. Reilink (Gem. belang), na een eventueel bedanken van mevr. Ter Doest- Bos, die wel gekozen is, J de Waard (WD), A. Moeileker. J.H. van der Harst (al eerder raadslid) en J B. Metsemaker-Rouwé (PvdA). Wet houder Kaan keert niet in de raad terug door, wat men zou kunnen noemen, wat tragische omstandig heden. Kaan behaalde 292 stem men, wat niet voldoende is Om ge kozen te kunnen worden had hij 3/4 van de algemene kiesdeler moeten behalen t.w 3/4x4111/13 is 308 4/13 stemmen. Dat zijn derhalve 16 stemmen te weinig (308 4/13 - 292 is 15 9/13) stem. In de raad zullen niet terugkeren J Rietberg (CDA), W. ten Berge (Gem. bel.) waarschijn lijk mevr. F.M. ter Doest-Bos (VVD), L. Kaan, Adrie Reith en H. Meerman (PvdA). OPKOMST Van de 6023 kiezers hebben 5359 kiezers aan de stemming deelge nomen. Van hun stemmen waren er 15 Van onwaarde, zodat 5344 geldige stemmen werden uitge bracht Het opkomst percentage bedroeg 88 98%. Niet opgekomen zijn 664 kiezers of 11 02% De 5344 stemmen zij als volgt over de parti jen verdeeld: Sinds enkele jaren organiseert de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk in Holten balletlessen. De belangstelling hiervoor neemt jaarlijks toe, zodat er in het afge lopen jaar 9 groepen gevormd konden worden, met gemiddeld zo'n 16 leerlingen per groep. De leerlingen worden n^ar leeftijd ingedeeld Bij de kleuter- (vanaf 4 jaar) en kindergroepen ligt de nad ruk op het klassieke ballet, op een eenvoudige en leuke manier leren de kinderen allerlei pasjes en dans jes, waarbü het gevoel voor muziek CDA Gemeentebelang Lijst Kaan V.V.D. P.v.d.A. 1978 1995 is 37.32% 1321 is 2472% 292 is 5.47% 749 is 14.02% 987 is 18.47% 1974 1800 is 36.82% 1148 is 23.49% Toen nog PvdA 616 is 12.59% 1325 is 27.10% De grote verliezer aan stemmen (niet aan zetels) is de PvdA, die van 1325 zakte naar 987 of van 27 10% naar 18 47% De andere partijen gingen in stemmenaantal, maar niet In zetels, vooruit, zoals uit het bovenstaande blijkt. ZETELTOEWIJZING De algemene kiesdeler bedraagt 5344 13 is 411 1/13 stemmen Uit dien hoofde volgde de eerste en tweede toewijzing als volgt: Stemmen kiesdeler zetels overschot 2e toewijzing C.D.A. 1995 1644 4/13 4 350 9/13 1 totaal 5 Gem belang 132i 1233 3/13 3 87 10/13 1 totaal 3 2LiJst Kaan 292 Geen zetel wegens het niet behalen van 3/4 van de Algemene kiesdeler. V.V.D. P.v.d.A 749-411 1/13 987 - 822 2/13 337 12/13 is 1 totaal 2 zetels 164 11/13 is 1 totaal 3 zetels De restzetels werden, zoals het staatje aangeeft, achtereenvolgens toegekend aan het C D A., de V V D. en de P v d A. De toeken ning van de plaatsen op de lijsten had door middel van de lijstkiesde- ler plaats: HOLTEN - Gehuwd: W Boer 24 jr Apeldoorn en N M Kolkman 20 jrF Noorlander 32 Jr en R J Heijtmeijer 22 Jr. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal Telefoon 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen hnnt in Holten opgeven bij G.W. KANPm Larenseweg 3, tel. 12 24 tot '6 woensdags 15.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - Tel. 16 65 tot 's woensdags 12 00 uur In verband met het toenemende aantal leerlingen (voor de brugklas hebben zich ruim 300 leerlingen aangemeld) zijn met ingang van het nieuwe cursusjaar aan de Scho lengemeenschap Holten de volge nde leerkrachten benoemd: J. Bergsma, Almelo duits, C R N.de Boer. Raalte wiskunde; Mej. Y. Groothuis. Deventer: biologie; Mevr B A A. Kampers-Manhe, Diemen frans; Drs H J Klooster boer. Groningen scheikunde. A A. Kuper, Utrecht: nederlands. Mej. A M Nu man. Groningen: lichame lijke opvoeding, Mevr. M. van Peursem-v. d Velden, Hengelo (O): latijn, Mevr. M N Schenk, Deven ter: studielessen; Drs. H. Verkerk, Amsterdam aardrijkskunde. De heer Hendri Bronsvoort is te Utrecht geslaagd voor het diploma N.S.F. Sportmassage/Verzorging. Zoals u reeds enige weken geleden in „Holtens Nieuwsblad" hebt kunnen lezen, viert het jongeren koor „Helicon" dit voorjaar z'n lustrum. Voor diegenen onder u, die dat berichtje hebben gemist, willen we nog even iets over het koor vertellen. „Helicon" werd vijf jaar gelden op gericht op initiatief van Ds P Lug- tigheid Het koor zingt sedert 1973 onder direktie van Ineke van Jaarsveld-Kevelam Onze voorzit ster. Jannie Meijer, heeft sinds de oprichtingsvergadering in mei 1973 veel werk ten bate van „Helicon" verzet. Het koor richt zich in hoofdzaak op die muziek, die bruikbaar is in de eredienst Dat betekent dat we dan ook aan verscheidene kerkdiens ten. zowel in als buiten Holten, me dewerking mochten verlenen. We willen ons 5-jarig bestaan niet on gemerkt voorbij laten gaan: daarom zal er op vrijdagavond 9 juni a s een concert worden gege ven Hieraan wordt meegewerkt door Wim Dollekamp (trompet), die zijn studie aan het conservato rium te Enschede bijna heeft afge^ rond Ook zullen een bijdrage leve ren: Anton Stukker (bas). Joop Heusinkveld (drums). Erna Fran sen (piano), Gerard Koopman (dwarsfluit en piano) en Bert van Jaarsveld (orgel). Op het programma staat zowel he dendaagse muziek, als werken van componisten uit vorige eeuwen. Verder zal er door een aantal leden en oud-leden voor een kleine muzi kale verrassing worden gezorgd. Voor een volledige beschrijving van het programma kunt u de affiches raadplegen, die op verschillende plauluuPüMliwb üuip zijn aange" plakt Wanneer u dus ons eerste lustrum wilt meevieren, kom dan vrijdag avond 9 juni naar de Ned. Herv. Kerk te Holten. Het concert begint om 8 uur. Wij nodigen u allen har telijk uit om na afloop een kopje koffie te komen drinken in gebouw „Irene". De concert-commissie. De Holtense Muziekvereniging HMV bedankt bij deze de Holtense bevol king voor de reusachtige hoeveelheid lompen die het aan de „vodden- keerl's" van HMV beschikbaar gesteld heeft Het heeft de verwachtingen ruimschoots overtroffen Totaal 16 000 kg!!! Onze welgemeende dank, vooral ook aan de heren zakenmensen en bedrijven die. geheel belange loos. aan HMV vrachtwagens met chauffeur etc. beschikbaar stelden om deze hoeveelheid te kunnen vervoeren HMV dankt u allen en graag tot volgend Jaar wanneer we Holten weer achter de vodden gaan zitten. Verschenen is „Spil", een „pro gressief onafhankelijk maandblad voor zelfstandigen en werknemers in het midden- en kleinbedrijf' Dat eerste nummer van juni ziet er aan trekkelijk uit met zijn groene om slag: vanwege het agrarisch karak ter zeker Het bevat een scala van onderwerpen over landbouwprij zen. grondprijzen, de zuivel, de grondpolitiek, het presentje van 1 miljard voor de bedrijven, de bio- industrie en een aantal politieke onderwerpen. De kernredactie uit bestaat een 14-tal mannen en vrouwen gespecialiseerd op ver schillende gebieden Spil is ge drukt op din-formaat. het maakt druktechnisch een verzorgde ind ruk. De abonnementsprijs be draagt f33.50 (incl verzendkosten) of f 17 50 per halfjaar Het wordt uitgegeven door de stichting Uit geverij Manifest te Amsterdam. Men kan een proefnummer (wer vingsnummer) aanvragen voor storting van f2.50 op gironummer 3690217 of telefonisch op 02990- 2 29 48. De Voorlichtingsdienst van het ministerie van CRM heeft zojuist een informatie-brochure uitge bracht over de 1%-regeling voor het voortgezet onderwijs. Deze regeling, ook wel percentage regeling voor scholen genoemd, houdt in dat bij de nieuw- of ver bouw van een school voor voortge zet onderwys. een bedrag van 1% van de „kale" bouwkosten door het ministerie van Onderwijs en We tenschappen wordt vergoed voor het verstrekken van opdrachten aan beeldende kunstenaars. In de brochure vindt u informatie over de doelstellingen van deze regeling en praktische wenken voor mogelijke gegadigden. De brochure is op schriftelijk aanvraag gratis ver krijgbaar bij het ministerie var CRM, afdeling Voorlichting Steenvoordelaan 370, 2280 HK Rijswijk. en ritme wordt bevorderd De meisjes- en dansgroepen beoefenen jazz-ballet, waarbij gebruik wordt gemaakt van hedendaagse muziek. Alle lessen staan onder deskundige leiding van de balletpedagoge Ine van .de Wal uit Almelo en vonden dit jaar plaats in het gymnastie klokaal in de Haarstraat. Het nieuwe balletseizoen begint midden augustus weer Opgave voor de balletlessen is nog mogelijk tot en met vrijdag 9 juni bij het Paalhuus, Beusebergerweg 27, tel. 2755 in Holten Latere aanmeldin gen lopen het risiko dat de groepen reeds vol zijn, zodat men op een wachtlijst geplaatst moet worden. Tijdens de bejaardenmid dag van het N.V.V. zaterdag in zaal Vosman had een eenvoudige huldiging plaats van de heer M. Pasop in verband met diens 25- jarig lidmaatschap van de Industriebond-NVV. Vice- voorzitter Foks van het NVV noemde Mans Pasop, zoals hij in het Holtens ge meenschap algemeen be kend is, niet alleen trouw hondslid maar ook een glo betrotter, die in Amerika en Canada geweest is en heel Europa doorkruist heeft met de sneeuwploe gen en andere wegenma chines van Universal, waarbij hij tot zijn pensio nering in dienst is geweest. De heer Foks speldde hem vervolgens de zilveren bondsspeld van het NVV op de rever, en bood mevrouw Pasop bloemen aan. Van de afdeling van Industriebond was hem reeds een ge schenk onder couvert aan geboden. Op deze bijeenkomst van de be jaarden. die lang niet allemaal ge hoor gegeven hadden aan de op roep, vertoonde de heer D Koper, bewoner van het bejaardencen trum „de Diessenplas" een groot 'aantal van zijn vele dia's van Alas ka, waar een zoon van hem werk- Als laatste onderdeel van het Cen traal Schriftelijk Eindexamen was woensdag 31 mei de stelopd- racht aan de beurt. De mavo-4 leerlingen van de Hol tense Scholengemeenschap schre ven niet de traditionele stelopd- racht, het zogenaamde opstel, maar maakten een schrijfopdracht naar aanleiding van een zelfgeko zen onderwerp in het kader van het experiment „Gericht Schrij ven" dat twee jaren geleden onder auspiciën van de Stichting Leer plan Ontwikkeling (S.L.Ö.) van start ging. De meeste leerlingen hadden een onderwerp gekozen uit het tijdens de maatschappijleerlessen behan delde projekt „Gevangeniswezen en Reclassèring" Andere onder werpen waren. U C N. Almelo en Milieubeheer In samenwerking met de leraar maatschappijleer en de vakdocen ten Nederlands hadden de leerlin gen een documentatiemap aange legd, die op het examen kon wor den gehanteerd om aan de hand van die documentatie door de lera ren gemaakte schryfopdrachten uit te voeren. Aan het experiment werd ook deel genomen door de Chr. Mavo uit Ryssen en Mavoscholen uit Zoe- termeer, Naaldwijk en Den Haag. De evaluatie van dit examenon derdeel, waarvoor direkt r.a het examen interviews met leerlingen werden afgenomen, zal o a dienen om vast te stellen in welke richting de schrijfopdrachten zich in de toe komst zullen gaan ontwikkelen. Mans Pasop werd op de bejaar denmiddag van het NVV gehul digd i.v.m. 25 jaar lidmaatschap NVV. De onderscheiding werd hem opgespeld door bestuurslid Jan Foks. Aan mevrouw Pasop werden bloemen aangeboden. zaam is in Anchorage. O. a. lan dingsplaats van de K.L.M. op weg naar Japan Alaska de 49ste staat van de Ver enigde Staten van Amerika, in 1869 voor zeven en een kwart miljoen dollar gekocht van de Russen, is 47 keer zo groot als Nederland en telt driehonderd duizend inwoners. Het vormt een vyfde deel van Amerika. Op goede vrijdag 1964 werd Alaska getroffen door een zware aardbe ving waarbü o.a. grote verwoestin gen werden aangericht in Ancho rage dat ruim 162.000 zielen telt. Het is bekend geworden door de grote olievondsen in 1968, maar vaak zwaar bevroren bodem bevat ook koper, zilver, goud en steen kool. Voor het transport van de olie heeft men, met een enorme kracht sinspanning, een grote pijpleiding gelegd van de Prudobaai aan de noordkust naar de ijsvrije haven Whittier in het zuiden. De heer Ko per noemde de voorraad aardolie geweldig. Zy is geschat op 15 bil joen barrels. Het is een land met een prachtige flora en fauna, waar nog rust en stilte heerst in het on- metelyke land. De collectie dia's, die de heer Koper vertoonde gaf een zeer gedifferen tieerd beeld van de bloemen en planten die hier groeien en van tal rijke beschermde dieren, die hier in het wild leven, als elanden, wolven, beren, walrussen, zeeleeuwen, buf fels en muskusossen Iets heel by- zonders noemt de heer Koper het Noorderlicht waar hij wel even be duusd van was geweest toen hy dit, vaak vlammende, verschijnsel aan de hemel voor het eerst zag. Hij had er dan ook een aantal opnamen van gemaakt, die zoals hij zei de werke lijkheid nauwelijks kunnen bena deren. Tussen de dia-vertoning door bracht de heer Efftink een paar staaltjes kunstfluiten ten gehore met „Schenk mij die rozen" en „Melodia". Tijdens deze bijeen komst werden de bejaarde bonds leden ruim getracteerd en bracht de voorzitter van deze middag de heer Koper dank voor de vele mooie dia's, welke hij vertoond had. Een geschenkenbon en een fles aperitief werd zijn deel. De dankwoorden werden met een hartelijk applaus onderstreept. U ontvangt een fraaie als u een voor het opgeven van een nieuwe abonnee Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Parker-Jotter ballpoint nieuwe abonnee opgeeft. Naam: Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Woonplaats: ||J Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half V jaar/per jaar JL.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1