Milieu-vriendelijke insectenbestrijding I minder last van maagzweren lapis!!! ississïssii Wijde silhouet zet zich voort Gehuwde mannen hebben Insectenbestrijding Ja - Nee - Hoe? Huwelijk goed voor de man en de vrouw Een moeilijke vraag! Een antwoord hierop geeft mevrouw ir. E. Helmer, l.i., lid van de werkgroep Natuur en Milieu Holten In de vrouwelijke zomermode HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 MEI 1978 - PAG. 15 aantal bestrijdingsmiddelen op de markt gebracht, die ech- Deareiga worm. Vaak worden ook nuttige insecten (die als natuuriyke vyanden van de nieuwe plagen weer de kop kunnen opsteken. Verder ziet men steeds vaker dat insecten resistent wor den tegen bepaalde bestrijdings middelen; zo is in Noord-Italië de perenbladvlo al bijna niet meer te bestrijden. Dit alles wijst ons op de dwingende noodzaak het gebruik van inseïticiden, maar ook van fungicide.! en onkruidbestrij dingsmiddelen zo veel mogelijk te beperken!! 'Dat wil n.et zeggen dat wij voort aan onze planten maar moeten la ten opvreen en dat wij onze huizen moeten dalen met vliegen en mug gen. Er wordt veel onderzoek gedaan naar andere vormen van gewasbe scherming, zoals het kweken van resistente rassen die niet of in min dere mate worden aangetast, en de toepassiig van natuurlijke vijan den vai schadelijke insecten, waarby mdere insecten, bacteriën, schimmels en virussen een rol kun nen speen (z.g. biologische bestrij ding). 2b wordt in 40% van de to- matenteeltbedryven de witte vlieg bestredan m.b.v. een sluipwespje er in 50% van de komkommerk'assen vindt nen roofmijten tegen spint. Er zin nog meer milieu- vriendëijke bestrijdingsmethoden in öntvikkeling. Hierbij maakt men gebruik van lokstoffen en van insecterhormonen die de ontwik keling vin insecten verstoren. Een andere nethode is de steriele man- netjesteihniek waarbij grote aan tallen mannetjes door bestraling steriel genaakt worden en vervol gens losplaten om met wijfjes te paren, dia dan steriele eieren leg gen wairuit geen nakomeling voortkonen. Een stap in de goede richting vormen ook de geïnte greerde bestrijdingsprogramma's, waarbij nèn pas spuit als het echt nodig is, »p het juiste tijdstip en liefst met selectieve middelen die alleen het te bestrijden insect do den en de nuttige insecten onge moeid later (bv Pirimor tegen blad luizen». Helaas is de ontwikkeling van deze middelen eg duur. In de eerste plaats moet er echter voor gezorgl worden dat de plan ten onder eptimale omstandighe den kunnei groeien. Een goede standplaats vochtvoorziening en een gezondt liefst met organische mest (uitge'ijpte stalmest of com post) bemeste bodem dragen er toe bij dat de planten een natuurlijke weerstand legen ziekten en plagen krijgen!! De volgencë adviezen over milieu vriendelijk? insectenbestrijding (een groep uit o.a. de boeken „Milieu-vrfendelijke adviezen" van Greet Buc!iner en Fieke Hooghout en „Grondslagen van de biologi sche teelt' door Jan Heyman) kun nen zeer goed op kleine schaal wor den uitgeroerd. Wat karr.erplanten betreft, ook hiervoor geldt dat een goede ver zorging de beste bestrydingsmet- hode is! De meeste aantastingen van kamerplaten door spint en in secten als thrips en witte vlieg wor den veroorzaakt door een te droge warme omgeving zoals die in de moderne centraal verwarmde hui zen maar al te vaak voorkomt. In de eerst plaats moet dus de vochtig heid van de lucht verhoogd wor den, bv. door sproeien. BLADLUIS: Een diertje dat zich op zeer veel planten thuisvoelt en zich bijzonder snel vermenigvuldigt. - een oud beproefd middel is de zeep-spiritus oplossing, te maken door het mengen van 1 liter water, l theelepel zachte zeep en 1 eetlepel spiritus. Het mengsel moet op de aangetaste planten worden ge sproeid, waarby het belangryk is de luizen goed te raken. De planten moeten na een dag met gewoon wa ter worden nagesproeid om de zeep en spiritus resten te verwyderen. - Een ander middel is brandnetel- gier (een bos brandnetels in een emmer water gedurende 5 dagen afgedekt laten staan, zeven en eventueel vier keer verdunnen); dit middel schynt door het vrygeko- men kiezelzuur ook een bescher mende werking te hebben. - Men kan ook brandnetel-extract gebruiken (1 kilo verse brandnetels gedurende 24 uur laten trekken in 10 liter water), royaal spulten en na enige dagen herhalen. - Dille en bonekruld tussen de tuinbonen schynt de luizen op een afstand te houden. - Lieveheersbeestjes kunnen heel wat luizen opeten; een volwassen beestje kan er soms wel 100 per dag aan, terwyl een larve 200-600 luizen kan verorberen tijdens zijn ont wikkeling. SCHILD- EN WOLLUIS: - Bij niet te grote aantallen: met een naald of borsteltje van de plan ten afkrabben, anders bespuiten met een zeep-spiritus oplossing. SPINT: Ongeveer 1/2 mm. groot, behorend tot de spinachtigen, zuigt aan de onderzyde van de bla deren, die geel worden, en maakt een soort spinsel. - Voorkómen door vochtig houden van de lucht en eventueel afspon zen v%n de bladeren. Moeilyk te be- stryden, te proberen door minstens 1 keer in de week te bespuiten met brandnetelgier. WITTE VLIEG: Een klein helder wit beestje dat geen echte vlieg is maar verwant aan de blad- en schildluizen. - Kamerplanten met witte vlieg be spuiten met brandnetelgier, vooral de onderzyde van de bladeren, en enige dagen in een afgesloten plas tic zak houden. -Witte vlieg buiten in tomaten kan men voorkomen door er een paar planten van Oostindische kers of afrikaantjes tussen te zetten. RUPSEN: - Koolbalderen regelmatig contro leren op eitjes van de koolwitjes en de duidelijk zichtbare eihoopjes stukdrukken. - Er is een bacterie-preparaat in de handel (Bacillus thuringiensis) dat alleen rupsen doodt en niet giftig voor de mens is. AARDVLOOIEN: Kleine kevertjes die zeer goed kunnen springen (gek op radijs). - In een kleine tuin te vangen met een plank ingesmeerd met teer of stroop. KOOLVLIEG: 8 Een koolkraag om de wortelhals van koolplantjes weerhoudt de koolvlieg ervan haar eitjes op de kwetsbare wortelhals af te zetten. V/ESPEN: Dit zijn nuttige dieren die zich voor een belangrijk deel voeden met insecten. Op een af stand te houden door een schotel water met daarin een scheut amo- nia neer te zetten. VLIEGEN EN MUGGEN buiten de deur houden door het plaatsen van horren. Verder zyn er een aantal plantaar dige middelen in de handel, die weinig belastend voor het milieu zyn. RYANIA is een tamelijk selectief insecticide dat geen kwaad doet aan nuttige insecten en dat vooral werkt tegen fruitmotje, koolvlieg en wortelvlieg. PYRETRUM EN DERRIS werken o.a. tegen bladluis, wantsen, bas taardrupsen en thripsen. Deze laatste middelen zijn echter voor de mens niet geheel ongevaarlijk, zo dat men by gebruik toch de nodige voorzichtigheid in acht moet ne men. Eén ding is zeker, de non chalante wijde mode vol variatie en combinatiemo gelijkheden draagt prettig en verhult voor de wat rij- zigen, niet zo slanken veel, zonder een pompeuse ind ruk te wekken. Klokkende rokken, plooiende of rim pelrokken van dunne stof fen met bloezende bloeses en pofmouwen. Boller kan het haast niet. Zelfs panta lons hebben bandplooien of zijn van boven aangerim- peld en lopen van onderen smal toe. De gladde broe ken, die niet helemaal aan gesloten horen te zitten, worden omgeslagen, soms wel tot halverwege de kuit. Daar ongeveer valt ook de roklengte, die eigenlijk niet langer is, dan 8 cm. onder de knie. Voor alle japonnen geldt: biesjes, stiksels, kan tjes en ruches. Tussen aan- gerimpelde stroken ver werkte „ouderwetse kan tjes" doen het bijzonder goed, in naturel tint, zoals die van ongebleekte ka toen. De opengewerkte stoffen, vooral katoen en voile worden in veel kleur schakeringen toegepast. De opengewerkte bloemmotiefjes zijn als rand of over de hele rok verwerkt. De wijde korte mouwtjes sluiten met een koordje De halsiyn is nonchalant laag, met ook nog een aantal knoopjes los En dat geldt voor bloesses en jurken of ze nu van canvas, voile of popeline zijn, het mag niet alleen, het moet allemaal een beetje bloot. Hoe ver men daar mee wil gaan, is iets dat zelf beslist moet worden. Maar waarom niet een beetje geuren met de vrouwelijke charme? Vooral in de wat soepele katoenen weefsels komt die vrouwelijke lijn goed tot zijn recht, en geeft een luxueuze al lure. Vooral in kant-tricot is het ef fect vaak heel chique en dat is ge woon weer eens iets anders. Wie naast de naturel effen stoffen meer houdt van fleurige felle dessins, kan daar ook volop keus maken. In drukke patronen kleine kraagjes, opgerolde kimonomouwen en schuin genomen rokken. De Mad ras ruiten doen, als men er slank en lang genoeg voor is, byzonder jeug dig aan. Voor wie er van houdt zijn er japonnen waarvan de symetri- sche lijn wordt geaccentueerd. GEKLEURD We staan er deze zomer gekleurd op. Juist omdat er veel wit is als combinatie-mogelijkheid, valt de kleur extra op. Bij een geruite pof fende rokbroek worden smetteloos witte accessoires gedragen. Wor den er 2 of meer rokken over elkaar gedragen, voor broeken in verschil lende lengte geldt hetzelfde. Zelfs al is de langste broek van dunne tricot! Of dat in de praktijk prettig draagt is nog maar de vraag. Bij de wijde mode past het smockwerk bijzonder goed. Er zijn brede ge- smockte strepen langs de hals, die als gevolg van de elasticiteit de fan tasie prikkelen. Een schouder bloot, twee schouders bloot, maar toch nog over de armen. Of één twee hup. strapless! Een stap ver der de jurk aftrekken tot een lange rok. Het kan allemaal, deze zomer. Als men zegt, diern eer broeken gedragen worden dan rokken, dan is dat zo, maar dan moet men niet denken aan de klassieke dames- pantalon, het broekpak of de spij kerbroek in welk model dan ook. Harem-achtige broeken van dunne voile, broeken met een strookje en kantjes zichtbaar onder de wijde rok. Maar ook fel kleurige, ruimzit- tende, broeken met daarop een overhemd en stropdas. Of men nu voor de poppenmode kiest of voor de stoere khaki, ruim, ruim en nog eens ruim moet het zijn net alsof het te groot is. Maar schijn be driegt, want van een lange mouw moet de lengte wel precies goed zijn Dus toch een maatstaf. En wie he lemaal up to date wil zijn, die zet iets op zijn hoofd. Dan niet meer een pet, maar een naturelkleurig matolo-tje, strohoedjes, met rechte randen die pardoes recht op het Gehuwde mannen lopen minder risico om een maagzweer te krijgen dan ongehuwde mannen. Tot deze conclusie komt me vrouw Carol BUck, een Ca nadese epidemiologe. De epidemiologe onderzoekt de factoren die van invloed zijn op de verspreiding van ziekten. Mevrouw Buck hield een bevolkingsonder zoek onder 77.000 onge huwde en 780.000 gehuwde mannen. De oorzaken voor het verschijnsel kon ze niet aangeven. Misschien kie zen vrouwen de gezondste mannen uit om mee te trouwen of zorgen vrouwen beter voor hun man, dan ongehuwde mannen voor zichzelf zorgen. Het zijn echter slagen in de lucht. „Je moet bij dit soort bevolkings onderzoeken erg oppassen met het trekken van conclusies", zegt prof. dr. F Sturmans, epidemioloog in Wageningen. „Aan het onderzoek van mevrouw Buck hecht ik weinig waarde. Ze heeft geen onderzoek gedaan naar de mogelijkheid dat mennen die aanleg hebben voor een maagzweer minder trouwen. Misschien hebben ze een karakter dat niet aantrekkelyk is voor vrouwen". Een maagzweer is een bekende li- chamelyke uiting van geestelijke spanningen, een z.g. psycho somatische ziekte. Volgens prof. J J. Groen, internist in de Jelgersma-Kliniek (een psychiatri sche inrichting), eisen mensen met aanleg voor een maagzweer veel van hun omgeving en zichzelf. Hiervoor beroept hy zich op z'n praktykervaring. Sturmans: „Als mannen met aanleg voor maag zweren minder trouwen, dan is het logisch dat je het verband vindt, dat ongehuwde mannen meer last hebben van een maagzweer". Bij bevolkingsonderzoeken worden vaak snel conclusies getrokken waar op z'n minst een vraagteken bij gezet kan worden. Een bekend voorbeeld van een foute conclusie is deze: De kindertjes worden door de ooievaar gebracht, want in Friesland komen meer ooievaars voor dan in de rest van Nederland en per gezin worden daar de meeste kinderen geboren. Gehuwde vrouwen Volgens Sturmans zijn de verban den die bij bevolkingsonderzoeken gevonden worden geen bewijzen. Ze geven hoogstens de richting aan waarin verder gezocht kan worden. Vaak is het echter de enige manier om wat te weten te komen over de algemene gezondheidstoestand van bevolkingsgroepen. Dr. C. Aakster, tot voor kort ver- hoofd tot op de oren worden gedra gen. Zelfs iets naar voren, zodat er een beetje onderuit gekeken moet worden. Als men daar niet houdt, zijn er de sportiever khaki-hoedjes, waarvan men de randen alle kan ten kan op- of neerslaan. Alle kan ten op kan met en in deze mode ook bonden aan de afdeling Sociale Geneeskunde van de Ryksunlver- siteit Leiden, promoveerde in 1972 op een proefschrift waarin hij ver banden legt tussen het voorkomen van lichamelyke klachten en psy chische spanningen. Onder deze klachten vallen ondermeer spiers panningen, bepaalde hartaandoe- ningen, darmstoornissen, over spannenheid, neerslachtigheid, bronchitis en contactstoornissen. Uit zijn onderzoelcblijkt dat vooral de gehuwde vrouw vaak last heeft van psycho-somatische klachten. Gehuwde vrouwen lopen ook meer bij de huisarts naar binnen voor al lerlei kaaltjes dan de gehuwde man. Zo zou 27% van de vrouwen spierspanningen hebben, tegen 18% van de mannen. Van de man nen lijdt 9% aan neerslachtig- heidsverschynselen, terwijl bij vrouwen dat percentage 25 is. Rolverdeling. Volgens Aakster zijn in een huwe lijk de stoornissen in de gezond heid bij de vrouw doorgaans veel groter dan bij de man. Mogelijk kunnen mannen hun moeilijkhe den gemakkelijker afreageren op hun echtgenotes dan andersom. De sociologe dr. H. M. in 't Veld- Langveld, lid van de Wetenschap pelijke Raad voor het Regerings beleid, denkt dat veel van de psycho-somatische klachten van de gehuwde vrouw sterk te maken hebben met de zogenaamde rol verdeling van man en vrouw in het huwelijk. „Deze rolverdeling is vaak, bewust of onbewust, een bron van spanning. Vrouwen stel len zich in een huwelijk vaak die nend op. Zij is afhankelijk van de man. Hij vraagt, zij geeft". Ook wanneer vrouwen voor halve da gen werken, blijkt die rolverde ling te blijven bestaan. Seksuele overheersing De overheersende positie van de man komt vooral bij de seksulaïteit tot uiting. Ook in dit samenspel tussen man en vrouw heeft de vrouw doorgaans een dienende rol. Zij doet wat de man wil. Van de ge huwde vrouwen heeft 40% onvrede met hun seksuele relatie, tegen 25% van de gehuwde mannen. Dit volgens onderzoek dat gedaan werd door dr. J. Frenken van het Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek. „Deze onvrede kan een oorzaak zyn voor psycho-somatische klachten. Er bestaat een soort ingebakken on verenigbaarheid tussen de man en vrouw. De man is door zyn opvoe ding en de normen die de maatr schappy aan hem stelt, sterk ge richt op het leveren van prestaties. Hy heeft daarentegen moeilyk toe gang tot zijn eigen gevoelens. De vrouw is veel gevoeliger. Deze te genstelling leidt regelmatig tot moeilijkheden. Wellicht zou het voor de algemene geesteiyke en daarmee samenhangende lichame lyke gezondheid van de bevolking beter zijn, als de man in z'n gedra gingen minder uitsluitend manne- ly k zou zijn en de vrouw minder uit sluitend vrouwelijk". Andere relatievormen. Zowel Aakster als In 't Veld- Langeveld en Frenken zyn het ero ver eens dat er minder spanningen en derhalve minder psycho- somatiche klachten zijn wanneer de relatie goed is. Een goede wat langdurige relatie geeft de minste psychische moeilykheden. Het doet er dan weinig toe of men wel of geen boterbriefje heeft en/of het een relatie tussen twee vrouwen dan wel twee mannen betreft. Over alternatieve samenlevingsvormen is nog niet zoveel bekend. Onder zoek hiernaar in Zweden geeft aanwijzingen dat er ook in andere sa men woon-verband en dan het huwelijk ongel yk waardigheid voorkomt. Het lykt op het intrap pen van een open deur. Voor een goede geestelyke en lichamelijke gezondheid van partners in een re latie is de mate van gelijkwaardig heid en onafhankelykheid belang rijker dan het wel of niet getrouwd zyn. (Nadruk verboden) praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik Fotograferen in het eigen gezin is leuk. Akkoord, zegt u misschien, maar je moet natuurlijk wel onderwerpen hebben om te foto graferen. Als dat bij u het probleem is, hierbij een advies, dat u zal helpen om goede motieven te vinden voor aantrekkelijke foto's. Dat is het advies: maak's een fotoverhaal. Zo'n verhaal in foto's heeft altijd betrekking op iets wat gebeurt: het naar bed gaan van de kinderen bijvoorbeeld. Of met z'n allen een spelletje doen. Of een wandeling maken met de hond. De bedoeling is, om net als bij een fotoreportage, de belangrijkste momenten met de kamera vast te leggen. Dat kan soms in drie foto's gebeuren, maar vaak zijn er wat meer nodig. Dat hangt van het onderwerp af. Neem nou zo'n eenvoudig verhaal als hierboven is afgebeeld. Daar worden slechts drie foto's van getoond. De eerste foto is inderdaad nr. 1: het klaarmaken van het beslag. D^r begint het verhaal mee. De volgende handelingen: het kneden van het deeg en het in de oven zetten van de koekjes zijn niet afgebeeld. Wèl het grote moment: de krakelingen komen uit de oven! En dan is er het blije gezicht van de kleine bak-ster, die met haar werk binnenkomt, 'n Heel verhaal in drie foto's! Een fotoverhaal maken! Het is een tip, die vooral moeders in praktijk kunnen brengen, zij maken immers in de meeste gevallen alles in het gezin van dichtbij mee. Daarom is het goed om steeds een handig kamera'tje bij de hand te hebben, dat al voorzien is van een filmpje en flitslampjes. Want anders kan een mooi fotoverhaal toch nog verloren gaan. Een verhaal, dat een plaatsje verdient in het foto-album, waarin de jeugd van de kinderen is vastgelegd voor later.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15