Goede resultaten op .Papendal' Met een paard niet zo maar de weg op HERBEZINNING PROVINCIALE HERINDELING Bergruiternieuws Trial leerschool voor motorcrossers EXPERIMENT MET BUURTBUS WÓRDT UITGEBREID Programma s.v. Holten jeugdtoernooi BLAUW WIT HOUDT KOEK-ACTIE11 In de toekomst ge lijke tarieven en unifor me biljetten S. v. Holten (atletiek) O.K.S.A. organiseert Senioren- programma sport en speidag „Blauw Wit' Gevonden op Sportpark Bi j stedelijk- en streekvervoer 21 mei tnal-demonstraties Schuppert/Kreijkes had snelste duif HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 MEI 1978 - PAG. 13 Op zaterdag 13 mei vonden op „Papendal", Arnhem, at letiekwedstrijden plaats waaraan door een tiental oostelijke clubs werd deel genomen. Ondanks het vrij koude weer werden er door de Holtense atleten goede prestaties geleverd en kon den verschillende medailles naar Holten worden meege nomen. De uitslagen Heren 500 m.: 13 H. J. Wolterink 17.33.0 min.; 16 F. J. Kramer 18.08.6 min. Jongens C: verspringen 3. D. Schippers 4.62 m; 5. A. Dollekamp 4.05 m. Speerwerpen: 2 D. Schippers 27.01 m; 800 m.: 10 A. Dollekamp 2.37.0 min. 100 m. series: D. Schippers 14.9 sec.; A. Dollekamp 14,5 sec. Kogelstoten: 1. D. Schippers 9.78 m.; 6. A. Dollekamp 6.63 m. Jongens u: Hoogspringen: 4. A. Broekmaat 1 10 m.; 5. H. Markvoort 1.05 m. 800 m.5. G. Masselink 2.48.0 in.; 10. A. Broekmaat 3.01.0 min.; 11. H. Markvoort 3.05.2 min.; 12. P.v. He ren 3.07.4 min. Verspringen: 3. G. Masselink 3.87 m.;6.A. Broekmaat 3.47 m.; 11. P.v. Heun 3.19 m.; 14. H. Markvoort 2.93 m. Finale 80 m.: 5. G. Masselink 12.2 sec. Driekamp jongens pup. A: (60 m., 600 m., balwerpen).; 7. A. v. Lemel; 10.9 sec.; 2.44 min.; 31.22 m. Driekamp meisjes pup. A: (60 m., balwerpen, 400 m.): 1. S. v. 't Holt: 10.4 sec; 1.21.0 min.; 5. H. Admi raal: 12.2 sec; 1.53.0 min. Driekamp meisjes pup. B: (40 m., balwerpen, verspr.); 2. G. Brands: 7.8 sec.; 17.52 m.; 2.95 m.; 3. C.v. Lemel: 7.8 sec.; 17.15 m.; 2.87 m. Meisjes D: 600 m. 1. M. Kramer, 2.06.7 min.; Verspringen: 2. M. Kramer 2.95 me ter balgooien 3. M. Kramer 16.69 me ter. Op 1 oktober 1978 zullen de tarieven van het openbaar vervoer gemiddeld met vijf procent stijgen. Het is de bedoeling, dat voortaan jaarlijks op 1 oktober de ta rieven zullen worden her zien. De overheid streeft ernaar over drie jaar, dus per 1 oktober 1981, zover te zijn dat de tarieven van het stedelijk en streekvervoer op elkaar zijn afgestemd en tot een geheel zijn gemaakt. Om dit voor elkaar te krijgen zullen de tarieven in de komende jaren niet alle met hetzelfde percentage worden verhoogd. Afhankelijk van het huidige tariefniveau per bedrijf en de soorten kaarten, gaan de ta rieven soms meer, soms minder omhoog dan het gemiddelde per centage. Ook bestaat de mogelijk heid, dat de tarieven van bepaalde kaarten niet worden gewijzigd. Maar de verhoging van alle tarie ven tezamen zal niet boven het eventueel jaarlijks aan te passen gemiddelde komen. De harmonisatie en integratie van alle tarieven en biljetten is aange kondigd in het Meerjarenplan Personenvervoer. Onder harmoni satie wordt daarbij verstaan.' dat men zoveel mogelijk de tarieven van de verschillende vervoermid delen (metro, tram, stadsbus en streekbus) gelijk wil maken. Daar voor is het dan wel nodig, op plaat sen waar dat nog niet is geschied, een zonering in te voeren. Bij deze zonering zal een stad uit één zone bestaan, tenzij de omvang en de structuur aanleiding geven tot meer zones, zoals in Rotterdam en Amsterdam. Deze harmonisatie is de eerste stap op weg naar de inte gratie van tarieven, dat wil zeggen dat de vervoerbiljetten gekocht bij het ene bedrijf ook geldig zijn by andere vervoerbedrijven. Boven dien is het noodzakelfjk de vele ver schillende soorten kaarten die nu nog worden gebruikt, in de toe komst te beperken en uniform te maken. Zodra de integratie een feit is. zullen de passagiers niet alleen de vervoerbiljetten van de ene maatschappij kunnen gebruiken bij andere vervoerbedrijven. Ook zal het dan mogelijk zijn over te stappen zonder eerst een nieuw vervoerbiljet te kopen. In bepaalde stedelijke gebieden worden ook de spoorwegen gedeeltelijk betrokken bij de integratie. Het met een paard of pony deelnemen aan het verkeer wordt jaarlijks gevaarlijker. Ruiters vergeten nogal eens dat een paard geen auto met gas- en rempedaal is, maar een levend wezen dat een eigen wil heeft, soms nukkig is en ergens van kan schrikken. Veilig Verkeer Nederland wijster op dat er een behoorlijke kennis van en begrip voor het gedrag v an een paard of pony nodig is, alsmede een behoor lijke beheersing van de rijkunst, wil men op verantwoorde wjjze te paard de weg opgaan. „Het is erg riskant wanneer nog te onervaren ruiters zich laten verleiden tot een buiten- rit", aldus VVN. De voorgestelde herinde ling van Nederland in 24 provincies moet nog eens diepgaand worden bezien m het kader van de manifestaties ten bate van de Ned. Hartstichting, welke a.s. zondag op het sportpark "Meermanskamp" worden gehou den, zal de MAC "De Holterberg" trial-demonstraties verzorgen De TRIAL is een tak van motor sport die zich in een stijgende be langstelling mag verheugen. In Holten is motorcross en de be trouwbaarheidsrittensport erg po pulair, de Trialsport wordt hier echter vrii weinig beoefend. Deze tak van motorsport, waarbij snelheid nauwelijks, maar vooral behendigheid en evenwicht een be langrijke rol spelen, is tevens vrij goedkoop. Een Trialmotor vergt weinig on derhoud en doordat men geen af stand rijdt, geen brandstof Men ai et dan ook wel vaak zeer jeugdigen (5 jaar) reeds Trialrijden, terwijl deze sport gezien de veilig heid lang beoefend kan worden. Wat is Trial nu eigenlijk? In een Trialwedstrijd wordt een parcours uitgezet waarin nogal hoogtever schil zit. In dit traject zijn "NON STOPS" opgenomen. In deze "NON STOPS" mag de rij der geen voet aan de grond zetten. Het komt daarbij erg aan op be hendigheid en evenwichtkunst. Men moet zijn machine volledig in bedwang hebben. Zondag zal een team onder leiding van Trial-specialist Wim Top uit Deventer demonstraties geven. In dit team zijn ook jeugdrijders opgenomen. De jongste rijder is 5 jaar Men zal echter berbaasd staan wat deze knapen met een motor kunnen doen Wim Top, oud cros ser en betrouwbaarheidsrittenrij- der, houdt zich de laatste jaren vooral met de Trial bezig. Hij probeert in diverse plaatsen de jeugd warm te krijgen voor deze sport. En niet zonder succes. InLo- chem, Harfsen en Hellendoorn zijn reeds groepen van zo'n 30 rijders. Hopelijk zal ook in Holten de Trialsport, volgens Wim Top. de leerschool voor de motorsporter, op gang komen Aanvang der demonstraties 14.00 uur. Op zaterdag 13 mei organi seerde de L.R. Markelo een nationaal concours hippi- que. Behalve combinaties uit Markelo, Holten, Rijs- sen, Vriezenveen, Almelo en Hellendoorn, waren er ook ruiters en amateurs uit Bar- chem, Bathmen, Geesteren, Enschede, Lochem, Neede, Ruurlo, Laren, Gorssel, Haaksbergen, Zelhem, Del den, Haarle en Heeten. Totaal namen ongeveer 200 com binaties aan de wedstrijd deel. On danks de sombere weersvoorspel lingen van de heer Pelleboer liet Pluvius gelukkig verstek gaan De voorzitter van de L R Markelo bood zijn excuus aan voor het feit. dat de dressuurringen en het springterrein nogal een eind uit el kaar lagen. Hij sprak de hoop uit, dat de ligging van de terreinen vol gend jaar gunstiger zou zijn De burgemeester van Markelo de heer Roskam-Abbing sprak na mens het Gemeente Bestuur een welkomstwoord tot de ruiters en amateurs. Hij prees de L.R Mar kelo voor alle activiteiten in hun byna 45-jarig bestaan en de grote bloei van de vereniging, waardoor zoveel combinaties graag aan het jaarlijkse concours deelnemen Te vens werd dank gebracht aan de jury en federatie vertegenwoordi ger. De parade werd vakkundig geleid door de heer G. Beldman, te Holten terwijl de inspectie werd verricht door burgemeester Roskam- Abbink, de heer van Iersen feder atie vertegenwoordiger en de heer Zwlers voorzitter van de vereni ging. Er werd dressuur gereden in de klassen L, M en Z en gesprongen in de klassen B, L, M, en Z. Wat de dressuur betreft waren er mooie combinaties te zien Ook het springen was bijzonder spannend Door de Bergruiters werden de vol gende resultaten behaald. Dressuur klasse L 1 le prijs Jan Brons voort met Nico 134 1/2 punt; Klasse LI 2e prijs Th. v. Dijk met Pascal D 131 1/2 punt, Klasse L 1 5e prijs H. v.d Lugt met Nector 132 punt. Klasse L2 4e prijs mevr I. Diepe- rink met Zhara 126 1/2 punt. Springen Klasse B A.J. Steenhuis met Bra- ceborough 2e prijs E.E. klasse B Th. v. Dijk met Markus D 7e prijs E.E Klasse L Jan Bronsvoort met Nico 5e prijs Klasse M/Z T. Broekhuis met Au teur 3e prijs Op 3 juni a.s. zullen de Bergruiters hun concours hippique organise ren. Nader bericht hierover volgt. Er zullen opnieuw vijf ge bieden in Nederland wor den gezocht waar een buurtbus kan gaan rijden. Minister Tuijman (Verkeer en Waterstaat) heeft daarom alle gemeente- en provinciebesturen en streekvervoeronderneming in de gelegenheid gesteld, gebieden die daarvoor in aanmerking kunnen komen aan te melden vóór 31 mei. De minister neen Desioten tot deze uitbreiding van het buurtbusexpe riment wegens de tot nu toe goede resultaten bij de huidige vijf buurt busprojecten. In elk van dc gebie den maakten in de maanden okto ber tot en met december 1977 ge middeld zo'n zestig reizigers per dag gebruik van de buurtbus (in to taal voor deze drie maanden 20.000 reizigers): deze aantallen reizigers zijn nog in stijgende lijn. De inzet van de vrijwilligers die de buurtbus besturen, is groot. Voor het trekken van definitieve conclusies duren de lopende experimenten nog te kort. wel vormen ze een stimulans om het experiment uit te breiden. Evenals de gebieden die vorig jaar werden gekozen moeten ook de ge bieden die nu in aanmerking willen komen voor een buurtbus, voldoen aan een aantal criteria. Deze zijn: Het gebied moet een landelijk ka rakter hebben. Het moet een aantal woonkernen omvatten met samen tenminste duizend inwoners die verstoken zijn van openbaar vervoer. Het gebied mag niet groter zijn dan ongeveer 25 vierkante kilome ter. Er moet een aantal punten zijn zoals kerk, school, markt en be jaardencentrum waarheen gere geld mensen vervoerd moeten worden. Bestaande openbaar- vervoerlijnen mag geen concuren- tie worden aangedaan; daarente gen moeten er wel goede aanslui- tingsmogelijkheden zijn op deze lijnen. Er moeten voldoende vrijwillige rs» sters) gevonden kunnen worden om een buurtcomité te vormen en om de buurtbus te besturen. Wanneer er voldoende gebieden zijn aangemeld die aan deze eisen voldoen, zullen daaruit na selectie over enkele maanden vijf gebieden worden gekozen waar, in overleg met de bevolking, het invoeren van de buurtbus kan worden voorbe reid. Daarbij wordt ernaar ge streefd dat de busjes rond de jaar wisseling kunnen gaan rijden. De buurtbussen zullen beschikbaar worden gesteld door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. De streekvervoeronderneming in het betrokken gebied zal zorgen voor zaken als onderhoud en verzeke ring. De afdeling handbal van de S.V. Holten, die sinds januari van dit jaar bestaat, telt thans zeventig spelende 'eden. Er is reeds, met wisselend succes, deelgenomen aan diverse toernooien en vriend schappelijke wedstrijden De weke lijkse trainingen worden met zeer veel enthousiasme gevolgd. Met ingang van het nieuwe seizoen gaan zes teams deelnemen aan de competitie van de afdeling „IJs- selstreek". Elk team wordt bege leid door drie leidsters en leiders. De trainingen (met ingang van het nieuwe seizoen op donderdag) en de wedstrijden ivoor de Jeugd op zaterdag en voor de senioren op zondag) zijn van eind augustus tot begin oktober op het veld, daarna in de zaal en vervolgens, na 1 april, weer op het veld. Opgave van nieuwe leden kan ge schieden, vóór 1 juni. bij de volge nde adressen: Meisjes, geboren in '67 of '68: bij Gerrie Kalfsterman, G aardens traat 57, tel. 16 01; '65 of'66: bij dhr. Hospers, Kolweg 48, tel.15 00; '63 of '64: bij mevr. Kemper, Waarden- borchstr. 34, tel. 17 38. Dames, geboren in of vóór '62: bij Hendrika Teeselink, Lang straat 11. tel. 05731-470 Heren, geboren in of vóór '60 bij dhr Dalhulsen. Verzetstraat 28. tel. 20 05. Tarzancup: Holten 11 - Holten 6: aanvang 9.30 uur Holten 7 - Holten 9: aanvang 9.30 uur Holten 8 - Holten 10: aanvang 9.30 uur Kwintecup: Holten 4 - Holten 3: aanvang 10.00 uur Holten 2 - Holten 5: aanvang 10.00 uur Toernooi Go Ahead zaterdag 20 mei Holten D 4 vertrek 10.45 uur Holten E 1 vertrek 10.15 uur Holten E 4 vertrek 10.45 uur Blauw Wit F2 - Vesos F4 Een wedstrijd die werd gespeeld onder zeer bizarre omstandighe den. maar die Blauw Wit toch niet van de overwinning konden afhou den. Al in de eerste helft kwamen de Blauw Witters op een forse voor sprong. Na de rust werd deze voor sprong nog vergroot en zo werd deze laatste competitie-wedstrijd met een grote zege afgesloten. De eindstand werd 0-6 in het voordeel van de Blauwwitters. Doelpunten waren van Henk Potman (5x) en Pietertje Dorresteijn (lx). Grandioos jongens, een mooie af sluiting van het seizoen. op al haar gevolgen. Door de veel kleinere omvang van de nieuwe provincies zijn er namelijk belangrijke waterstaatsrechtelijke en waterstaatkundige bezwa ren aan verbonden. De in stelling van provinciale samenwerkingsorganen, de vijf zogenaamde waterk ringen, komt hieraan niet helemaal tegemoet. Dit is de mening van de Raad van de Waterstaat, die thans advies heeft uitge bracht over het vorig jaar door de minister van Ver keer en Waterstaat open baar gemaakte vooront werp van Wet op de waterk ringen. Het voorontwerp van Wet op de waterkringen is uitvoerig bestu deerd door een der vaste commis sies van de Raad van de Waters taat, de zStaatscomlssie voor de waterstaatwetgeving. Deze heeft nu een rapport uitgebracht dat Mi nister Tuynman samen met het advies van de Raad van de waters taat heeft aangeboden aan de beide kamers. De Staatscommissie wijst er in haar rapport onder meer op dat door de vorming van 24 provincies van kleine omvang een belangrijk aantal waterschappen in twee of drie. soms zelfs in vier provincies komt te liggen. De bestuursrelatie tussen de waterschappen en de provincies die daarop het toezicht uitoefenen, zou daardoor zeer wor den bemoeilijkt. De instelling van de waterkringen, die de taak van de provincies betreffende de water kring, de waterhuishouding en de zorg voor het waterschapbestel zouden moeten overnemen, komt aan een aantal bezwaren tegemoet maar roept ook bepaalde bezwaren op. Deze zijn van bestuurs- en be grotingstechnische aard en betref fen onder meer de gang van zaken bij de regeling van geschillen. De Staatscommissie vindt het ook bezwaarlijk dat de waterkringen slechts een deel krijgen van de taak die de huidige provincies hebben op het gebied van de waterstaat. Aan de wedvlucht Wuustwezel werd door de P.D.V.„Bergvliege- rs"met 108 duiven deelgenomen. Afstand plm. 158 km. Lossing: 13.15 uur, Eerste duif binnen om 15.33.34 uur. 1,3, 10, 13 Comb. Schuppert/Krjj- kes; 2,4,6.12,17,22 Comb. Egberts; 5,21 A ten Dam (2); 7,9,11 M. Lode- weges; 8,19 H. Willems; 14,16,20 G. Steunenberg; 15 B. Veneklaas; 18 A ten Dam (1). Deze taak wordt namelijk beperkt tot de waterkering en de water huishouding en omvat niet de zorg voor de onder de waterschappen vallende land- en vaarwegen. Op dit punt zouden de waterkringen dus geen toezicht kunnen uitoefe nen op de waterschappen. Het toe zicht op de vaarwegen zou echter zeer zeker bij de waterkringen moe ten berusten omdat dit ook reeds het geval is voor wat betreft de wa- terhuishoudkundige functie van de vaarwegen. De commissie dringt er tenslotte op aan dat de grenzen van de waterkringen zo worden vastge steld dat er geen „interkringige" waterschappen zullen ontstaan. Samenvattend zegt de Staats commissie in haar rapport dat zij met aarzeling tegenover het idee van de waterkringen staat maar dat het als uitvloeisel van de pro vinciale herindeling moet worden aanvaard. De instelling van de wa terkringen voorziet op de minst be zwaarlijke wijze in de ernstige complicaties van de verdeling van Nederland in 24 provincies. Dat deze complicaties optreden is vol gens de commissie overigens niet het gevolg van het bestaan van wa terschappen maar van de natuur lijke gesteldheid van ons land, die moest leiden tot de huidige inge wikkelde waterstaatsstructuur. op zaterdagmiddag 17 juni organi seert de TTV „A.K.I.A." een jeugd toernooi in „Kalfstermansweide" om ook de jeugd beneden de 16 jaar kennis te laten maken met het touwtrekken. Ieder team zal be staan uit 6 personen beneden de 16 jaar, die onderling in competitie verband zullen uitmaken wie de sterkste ploeg zal zijn. Iedereen mag mee doen bv. jeugdleden van- andere sportverenigingen, buurt- groepen, straatgroepen e.d. Deel name en toegang zijn gratis. Op gave voor deelname aan de weds trijden is nu al mogelijk bij de secr. dhr A. Wansink, Rijssenseweg 34, tel. 19 22. Dit vooijaar verlaten weer duizen den Nederlanders de manege om met hun paarden de vrije natuur in te gaan. Het zal duidelijk zijn dat het drukke verkeer en de soms hoge snelheden ruiter en paard •geen genoegen verschaffen om lan ger dan nodig of noodzakelijk is op de weg rond te stappen. In de meeste gevallen wordt van een stuk openbare weg gebruik gemaakt om in het bos, op de hei of op het strand te kunnen komen. Het blijkt in vele delen van ons land echter ondoenlijk om met een paard of pony het drukke verkeer in te gaan. Op de weg kunnen zich overigens gevaarlijke situaties voordoen, die vaak ook worden veroorzaakt door de overige ver keersdeelnemers. We kennen ze wel, de automobilis ten die het kennelijk leuk vinden om luid toeterend een paard te pas seren of he t dier rakelings voorbij te gaan. Niet beseft wordt dan welke reacties dit bij de ruiter en vooral zijn paard kunnen losmaken. Er zijn ook bromfietsers die onnodig spektakel veroorzaken om een paard van streek te maken. „Ja, a:s men eens wist wat er allemaal zou kunnen gebeuren, dan werd het denk ik niet gedaan", zegt een ei genaresse van een manege. Het op initiatief van de Stichting Recrea- tieruiter ingestelde ruiterbewijs blijkt goed te zijn aangeslagen. Dit document wordt, na een hiertoe af gelegd examen, uitgereikt aan rui ters die béschikkcn over de meest elementaire kennis omtrent het paard zelf, het hoofdstel en het za del en het omgaan met en het berij den van het paard. De paardenstapel in ons land om vat zo'n 250.000 dieren, variërend van de kleinste kinderpony, dra vers. rij- en tuigpaarden tot het zware trekpaard. Gelukkig komen die dieren lang niet allemaal op de weg. Maar feit is wel dat het paard rijden voor louter ontspanning jaarlijks toeneemt en dat die groeiende belangstelling voor de ruitersport en het ruitertoerisme niet aan de verkeersongevallensta tistieken is voorbijgegaan. Zaterdag 27 mei a.s organiseert de afdeling Holten van het NW een bejaardenmiddag voor alle aange sloten bejaarden, die zal worden gehouden in zaal Vosman. Aan vang 13.30 uur. De hoofdschotel van het programma zal deze mid dag bestaan uit de vertoning van diabeelden over Alaska, die zal worden verzorgd door de in het be jaardencentrum Diessenplas woonachtige heer Koper, die met deze prachtige diaserie in Holten reeds zeer bekend is geworden. Alle bij het NW aangesloten be jaarde Holtenaren gelieve dit pers bericht tevens als uitnodiging voor deze middag te beschouwen. Lfl Alle Blauw Wit senioren en de ju nioren A zijn op de „Sport en Spei dag" ingedeeld in de z.g.n. „bier- teams". De spelerslijsten voor deze teams hangen in de kastjes bij Kle- dinghuis Beltman en in het Blauw Wit clubhuis. De ZVV „Blauw Wit" gaat vrijdagavond 26 mei in het dorp en in de verschillende buurtschappen koek verkopen. De winst die men hoopt te maken is bestemd voor de „Jeugdafdeling" die enorm veel geld kost. We bevelen deze actie in het belang van de sport en vnjetijdsbeste- dmg van de jeugd van harte aan Voor de koekverkoop zullen een groot aantal Blauw-Witters worden „ingezet" Alle spelers worden om 12.30 uur verwacht. De wedstrijden begin nen om 1.00 uur. De organisatoren rekenen op medewerking van Jan en alleman" en op een grote be langstelling. Bij het schoonmaken van de kleed lokalen, na het stratenvoetbal- toernooi, bleek dat heel wat sport beoefenaars (Jongeren en ouderen: naar huis toe waren gegaan aondei shirt, kousen, schoenen etc. Al deze spuUen zijn opgeslagen bii Arie Ongena, Kozakkenstraat 6 er kunnen daar (graag zo gauw moge lijk) worden afgehaald.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13