Onderhandse opdrachten der gemeente Herdenking gevallenen en bevrijding Hartstichting RAADSVERGADERING gemeente 11 FLORA IN FAUNA VAN DE HOLTERBERG EN OMGEVING en bedrijven Be Trottoir langs Kerkhofsweg Jongerendienst Pinksterzondag „Van bezetting naar bevrijding" uitstekend boek HOLTEN Orkestopleiding ,HSIV" Feestavond met de Hoolter Daansers BURGERLIJKE STAND 200pagina's boeiende documentatie HOLTENS NIEUWSBLAD - 12 MEI 1978 - PAG. 5 Fotograaf Henk Mulder heeft maandag 8 mei zijn fotozaak ge opend in het pand Oranjestraat 29 waarin voorheen was gevestigd de fa. Bouwhuis en Zoon. De winkel met een oppervlakte van plm. 30 M2 is modern ingericht door het interieurbedrijf Hutten te Wilp en ook de inrichting van de opnames tudio getuigt van vakmanschap. Velen kwamen maandag de nieuwe zaak - een aanwinst voor het Holtense winkelbestand en de Oranjestraat - bezichtigen en wensten Mulder en zijn vrouw Truus goede zaken in Holten. Het openingscermai fee 1 - het door knippen van het lint- werd ver richt door mevr. A. Smale - van Schooten. Op de foto v.l.n.r. mevr. Truus Mulder-Smale, de h.h. T. Mulder en W, Smale, mevr. A. Mulder-Ganse vies en mevr. Smale van Schooten. Burgemeester en Wethouders stel len de raad voor aan Krekel Holten B.V. te Rijssen onderhands op te dragen het aanbrengen van dek- èn slijtlagen op de Veenweg en een gedeelte van de Forthaarsweg en het aanbrengen van een slijtlaag op de Oude Deventerweg, Tro- mopsweg. Tolweg, Vijfhuizenweg en de Broekweg voor de inge schreven sommen van f55.000.-, f 11.800.- en f63.800.-, exclusief omzetbelasting. Het betreft onge veer 3210 m2 deklaag en 25.307 m2 slijtlaag. Voorts wil het college onderhands aan onderstaande plaatselijke be drijven opdragen de renovatie van een aantal z.g. E-lokalen bij de openbare scholengemeenschap waarvoor in het investerings schema 1978 een bedrag van f 73.000.- is geraamd. De renovatie omvat: een nieuwe dakbedekking op lokalen nrs. 10 t.m. 14, het leggen van vloerbedekkingen daarin, het verrichten van diverse reparaties, het aanbrengen van acoustische voorzieningen, schilderwerk e.d. en het maken van een tegel- verbindingspad naar het hoofdge bouw. De nieuwe dakbedekking willen zij opdragen aan Lammers Technische Installatie B.V. voor f 15.340.- incl. omzetbelasting, de vloerbedekking aan Koopcentrum Wonnink voor f 11.269.- incl. B.T.W., de tegelpadverbinding aan de Fa. J. W Klein Horstman voor f5.988.50 incl. B.T.W. De diverse reparaties en het schilderwerk enz. worden in eigen beheer uitgevoerd. De commissie gemeentewerken kan zich met bovenstaande onder handse opdrachten verenigen. Op donderdagavond 4 mei werd in de Ned. Herv. Kerk een inter kerkelijke samenkomst gehouden, ter herdenking van de gevalle nen in de tweede wereldoorlog en de bevrijding in 1945. Voorgan ger was de plaatselijke hervormde predikant ds. A.W. Berkhof. Hij las het bijbelgedeelte Jesaja 26, „Verlossing en Gericht", en sloot in zijn overdenking aan bij vers 12: „Here, Gij zult vrede over ons beschikken, want ook al onze daden hebt Gij voor ons verricht." Staat dat niet dwars op wat wij op 4 mei herdenken? Is het geen miskenning van het offer dat zovelen brachten, om de bevrijding' aan God toe te schrijven? Was niet ééji van de lessen uit die tijd dat God juist mét en door mensen wilde vechten voor hoop en vrijheid? En dat God niet zomaar met al onze daden te maken heeft, maar dat Hij in de geschiedenis duidelijk partij kiest, tégen het onrecht en vóór de verbrijzelde? De profeet. Jesaja wist daar alles van. Hij stond midden in de po litieke worstelingen van zijn tijd. Zijn uitroep is dan ook geen constatering, maar een loflied, een belijdenis. En er komt heel wat kijken voor je zoiets durft te zingen. Jesaja vertelt hoe hij slapeloze nachten kende, waarin hij probeerde God te zoeken die zo ver weg leek. Hoe hij, ook waar donkere wolken zich samenpakten, bleef ver trouwen op God - omdat alleen wie blijft vertrouwen overeind blijft staan, en niet verzinkt in de wanhoop. Ook daar waar machthebbers over lijken gaan blijven vertrouwen op de God die het opneemt voor wie ver nederd en uitgemoord worden. En intussen weten dat ook in de moordende konflikten vaak een les van God te vinden is: velen leren opnieuw wat gerechtig- heid'is, hoe mensen wel en niet tot hun recht komen. Zo heeft de tweede wereldoorlog ons ook vele nieuwe ervaringen ge schonken: samenhorigheid, gastvrijheid, mee-lijden, zelfo poffering, ontmaskering van het Godviiandige. Lessen om te be waren. Maar dat is - weet Jesaja geen eenvoudige en vanzelf sprekende zaak: „de goddeloze wordt genade bewezen hij pro fiteert van de bevrijding), maar hij leert geen gerechtigheid (trekt geen. les, maar gaat over tot de (wan)orde van de dag)". Het volk van God is geroepen om de lessen van het verleden, in gericht en verlossing, te blij ven meenemen op de weg naar de toekomst. Alleen dan kan er onderweg, temidden van de dreigingen van terrorisme en kernbewapening, vertrouwend gezongen worden dat Gods vrede en gerechtigheid het uit eindelijk in deze wereld toch zul len winnen: „Gij zult vrede over ons beschikken". En in de toe komst zal er dan ook plaats zijn voor hen die onderweg hun le ven gegeven hebben voor die goede zaak van Gods vrede op deze aarde: „Herleven zullen uw doden! Ontwaakt en jubelt, gij die woont in het stof!" Na deze overdenking volgde de voordracht van een lied van Bonhoeffer, gesneuveld tijdens één van de laatste oorlogsda gen, maar steeds gedragen door dat diepe vertrouwen. „Ingoede machten .liefderijk geborgen, verwachten wij getroost wat komen mag" (Gezang 398). Met het zingen van Gezang 425 3 en een kollekte voor het fonds Ere schuld en Dankbaarheid werd deze korte bijeenkomst beslo ten. De in Holten voor de Ned. Hart stichting gehouden collecte heeft f6496,64 opgebracht Het plaat selijk comité zegt allen die gaven en hen die collecteerden heel harte lijk dank. De gemeenteraad komt op dinsdag 16 mei om 19.30 uur in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen ter behandeling van de volgende AGENDA1. Notulen van de vergadering van 28 maart en 17 april 1978. 2. a. ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3. Voorstel tot ruiling van gronden met Dura Aannemingsmaatschappij B.V. te Rotterdam, alsmede het vestigen van erfdienstbaarheden. 4. Voorstel tot aankoop van strookjes grond langs de Kerkhofsweg 5. Voorstel tot het in voorbereiding verklaren van een wijziging van het bestemmingsplan Holten. 6. Voorstel tot verhoging van huren per 1 juli 1978 7. Voorstel tot onderhandse opdrachten voor, a. het aanbrengen van dek en slijtlagen op verschillende wegen; b. de renovatie van een aantal zgn. E-lokalen bij de scholengemeenschap 8. Voorstel tot verdaging van de beslissing omtrent het verzoek van de fa. Beltman, alhier, tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van het Meermanspad. 9. Voorstel tot indiening van een verzoek om ontheffing ten behoeve van de stichting van een openbare kleuterschool in Dijkerhoek. 10. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de bedrijfs- en gemeentereke ningen over de jaren 1973 en 1974. 11. Voorstel tot wijziging van gemeente- en bedrijfsbegrotingen 1978. 12. Beantwoording van eventueel ingekomen schriftelijke vragen, Ten behoeve van het doortrekken van de trottoirs langs het gedeelte van de Kerkhofsweg, gelegen tus sen de Stationsstraat en de Spoor straat, willen B. en W. van de aan grenzende eigenaren strookjes grond aankopen, tegen een door een deskundige getaxeerde waar de. Het betreft de volgende aankopen: Mevr. H.J.Loots-Koopman, Sta tionsstraat 11,17m2voorf 510.-, H. en H.J. Kalfsterman, Kerkhof sweg 1 en 3 118 m2 a f3540.- plus nieuwe heg., T. Koopman, Kerk hofsweg 8, 29 m2 a f 5320- plus aanpassing tuinmuurtje, inclusief alle vergoedingen. Fa. H. Koopman en Zoon. Kerkhofsweg 6, 129 m2 a f3870 -, onder voorwaarden, dat een bedrag van f 688.- exclusief B.T W-, zal worden vergoed voor de gebruikte materialen in het reeds door de firma bestrate gedeelte te genover de oude begraafplaats, terwijl de beëindigingspui zal wor den aangepast van perceel Kerk hofsweg 12. De commissie gemeentewerken kan zich met de aankoop vereni gen. De aanbieding geschiedde door John Reinhard van Heron Recrea tievoorzieningen B.V. te Twello, de uitgever van het manucript, die met de andere Holtenaar Kees van der Sloot, de coördinatie van de uitgave verzorgde. Na een wel komstwoord van dé burgemeester waarin deze zei, dat het jammer zou zijn als deze mooie uitgave alleen over de toonbank tot de publieke belangstelling zou doordringen, wees de heer Reinhard op de toeris tische importantie van het Holter- berggebied, waar nog zoveel na tuurlijk schoon is, dat nog niet ver stoord wordt door knetterende juke-boxen en aaneengesloten rijen souvenirshops en discothe ken. Een gebied van overwegend sfeervolle rust en harmonie, dat jaarlijks vele duizenden bezoekers' telt. „Wij dachten dan ook" aldus Rein hard, „dat het initiatief van enige Holtenaren om een boekje over het Holterberggebied te maken door al die bezoekers maar ook door-de in woners van de regio met instem ming begroet zou worden". Het in itiatief van vooral Kees van der Sloot werd vanaf het begin allom gesteund. Reinhard schetste hoe men in Kees Bos - kenner bij uit stek van de Holterberg - een schrij ver en een fotograaf gevonden heeft, die veel tijd en energie in het boek gestopt heeft. Hij dankte burgemeester Enklaar, die als eerste zijn medewerking toezegde, voor de hartelijke wijze waarop hij deze een jaar lang ver leend heeft. Een woord van dank gold in het bijzonder Kees Bos voor zijn keurig werk. Aan mevrouw Bos en de dames Reinhard en Van der Sloot werd een boeket bloemen aangeboden. Hij bood vervolgens Mr. Enklaar het, met een tuiltje bloemen ge tooide, eerste boekwerk aan. Deze zei niet beter te kunnen doen dan het weer aan de heer Bos aan te bieden. „Gemeente en V.V.V. zijn blij met dit boekwerkje. Voor de uitgave daarvan hebben wij een ga rantie gegeven en een aantal stuks afgenomen, dat door ons als rela tiegeschenk zal worden gebruikt", in zijn dankwoord aan de heer Bos herinnerde de burgemeester aan diens vader, die niet alleen een be kend jager maar ook als een groot natuurliefhebber bekend stond. Hij complimenteerde Bos met deze uitgave. Kees Bos verklaarde blij te zfjn, dat dit geesteskind eindelijk ten doop gehouden kon worden. Het idee be stond bij hem al jaren maar hij wist niet hoe hij het aan moest pakken, totdat hij op een middag de heer Van der Sloot in zijn museum ont moette en de grondslag voor dit werk werd gelegd. Hij schetste hoeveel misverstan den er nog bij de mensen heersen over de dingen in de natuur en zei niet te diep op de worschillende dingen te zijn ingegaan. „Dit jaar, 1978, bestaat het museum veertig jaar en ik ben blij, dat dit Holter- bergboek juist nu verschijnt", al dus Kees Bos, die ieder dankte voor de medewerking die daaraan werd verleend. „Holterberg. flora/Fauna/Bos- Museum" is een fraai uitgevoerd boekwerk, met, zoals reeds gezegd, talloze prachtige zwart-wit en kleu renfoto's van het landschap in de wijde omgeving en met de dieren die daarin leven. Frappant zijn o.a. de prachtige kleuren van de bal derende korhaan en de fazante haan, die een stadsmens waar schijnlijk nog nooit gezien heeft. Maar er valt nog veel meer moois in te vinden, met een, in kort bestek gehouden, omschrijving van het milieu waarin zich alles afspeelt. De fraaie omslag noodt tot kopen. Alle genodigden werd een exem plaar aangeboden. Burgemeester Enklaar schreef een voorwoord. Het boekwerkje (f 14.50) is ver krijgbaar in de boekhandel en bij de V.V.V. GEBOREN: Hendrik Roelof zv N. ten Veen en H. M. Meesterberends; Jan Albert zv J. A. Paalman en G. G. Visser (geboren te Deventer); Bert-JanzvB. J. GoormanenH. B. Bronsvoort (geboren te Deventer). ONDERTROUWD: J. W. te Veld huis, oud 23 jaar, AmbtrDelden en J. J. Huisken, oud 23 jaar, Holten. Tijdens de feestavond meldden zich nog drie dansparen aan bij de Hoolter Daansers, reden voor voor zitter Jan Mossink een ledenstop in te stellen. Na afloop bedankte de heer Klein Velderman, namens het oranje-comité, allen die aan deze zeer geslaagde avond hadden mee gewerkt. Zondag 14 mei a.s., eerste Pink sterdag, wordt er een speciale jon gerendienst gehouden. De heer Bram Dekker, functionaris van het CJ.V. en lid van de Europese Commissie voor vluchtelinge nwerk van de Y.M.C.A. komt dan praten over het werk onder vluch telingen. Wij hopen dat alle jonge ren die regelmatig de Jongeren- dienst bezoeken aanwezig zullen zijn, om te horen wat er met het geld dat het afgelopen jaar verza meld is zoal gedaan wordt. Ook an dere belangstellenden, bijvoor beeld C.J.V.-groepen, of andere jeugdgroepen zijn dan van harte welkom, De jongerendienat vpjrdt gehouden in „Irene" en begint om tien uur. Iedereen is van harte wel kom. Dezer dagen verscheen bij de Twents Gelderse Uitgeverij Witkam het boek „Van bezet ting naar bevrijding", geschre ven door de heer H W. Poorter man uit Nijverdal. Het ruim 200 pagina's telende boek, verlucht met envenzovele foto's, vertelt iets over de ge schiedenis van de tweede we reldoorlog, zoals die werd be leefd in Hellendoorn, Nijverdal, Haarle, Marle, Hulsen, Daarle en Eversberg. De auteur, een voormalig verzetsman, heeft ongeveer drie jaar aan dit boek gewerkt. Dankzij bewaard ge bleven documenten, rapporten, notulen, dagboeken, proces verbaal ètc. was het mogelijk een zo betrouwbaar mogelijk beeld te geven van wat zichin de periode 1940-45 in de gemeente Hellendoorn heeft afgespeeld. De heer Poorterman reisde voor een groot aantal gegevens zelfs naar het buitenland en was o.a. in Antwerpen en Engeland. Het boek telt zeven grote hoofd stukken n.l. Het voorspellen be gin der bezetting; de joden in ons midden; de luchtoorlog in verschillende vormen; moei lijke tijden voor bedrijfsleven, gemeentebestuur en onderwijs het verzet; de bevrijding en „Shaloom". Vooral de hoofd stukken „het verzet"en „de be vrijding" zullen zeker door de ouderen die de oorlog hebben meegemaakt in één adem wor den uitgelezen. Eerst door dit boek is bekend geworden dat Nijverdal in 1945 voor een grote ramp is gespaard gebleven dankzij de tussenkomst van vier verzetsmensen, die zich dwars door de vijandelijk linies heen naar Rijssen begaven, om daar te gaan praten met de Ca nadese commandant. Vele tién tallen joden vonden in Nijverdal een goed onderdak. Ook drs. Ed van Thijn heeft zijn leven te danken aan het verzet in Nijverdal, toen hij op de vlucht was voor de Duitsers. In een „Voorwoord" stelt de au teur heel nadrukkelijk dat van volledigheid geen sprake is, hij hoopt niettemin dat jongeren die dit alles niet meemaakten, uit dit onvolledige feitenmate riaal toch begrijpen, dat oorlog geen avontuur is, maar een tijd van angst, verschrikking en zware offers. Daarom is het waard geweest te vechten voor vrede en vrijheid! J W. „Het Holterbergboek" noemde burgemeester Enklaar het boekwerkje (64 pag.), dat Kees Bos, de eigenaar van het Bos-museum op de Holterbe rg, geschreven heeft over de flora en fauna in onze contreien. Het met veel prachtige foto's o.a. in kleur verluchte boek werd dinsdagmiddag tijdens een onderbreking van de B. en W. vergadering aangeboden aan het gemeentebestuur en door Mr. Enklaar, in tegenwoordigheid van een select gezelschap in ontvangst genomen. Het eerste exemplaar van het boek over de flora en fauna van de Hol terberg werd aan burgemeester mr. W.M. Enklaar overhandigd, v.l.n.r. auteur Kees Bos, John Reinhard, mr. Enklaar enKeesv.d. Sloot. De Hoolter Daansers en het feest comité Okkenbroek hielden op Koninginnedag een grote feest avond in café Visser in Okken broek. Een „ons-kent-ons" en een krantenquiz werden gepresenteerd door quiz-master Jan Mossink. Door vier kandidaten werd gestre den om de hoofdprijs, een rond vlucht boven Okkenbroek. Als winnaar kwam de heer Stoevenbelt uit de bus. Na de verloting werd er nog gezellig gedanst met muziek van trio Hill man en zangeres Joke. In samenwerking met de muzieks chool Rijssen-Holten is onze Hol tense Muziekvereniging (H.M.V.) voornemens, na de zomervakan tie, een cursus te starten waarbij aan deelnemende leerlingen, door vakleerkrachten een zeer gedegen orkestopleiding kan worden ge boden. Met de organisatie van deze cursus hoopt H.M.V. niet alleen op de no dige aanvulling van nieuwe muzi kanten, maar wordt tevens beoogd, via de weg van deze gedegen oplei ding, de kwaliteit van het toch al hoogwaardige orkest op peil te houden en mogelijk nog te verbete ren. Tevens wordt met deze cursus een goede bijdrage geleverd aan het culturele gebeuren in de gemeente Holten. De kosten van deze orkes topleiding bedragen f125.- per leer ling per jaar. Verder kunnen bij H.M.V. leerlingen worden geplaatst voor de drumband. Deze drumband-opleiding zal worden verzorgd door de eigen drumband- instrukteur. De kosten hiervoor bedragen f4.- per leerling per maand. De minimum leeftijd voor beide opleidingen is gesteld op 10 jaar. Voor deelname kunnen belangstel lenden zich voor 1 juni a.s. aanmel den bij de heer Joh. Meyer, tel. 31 63. Na genoemde datum kunnen voor deze cursus geen aanmeldin gen meer in behandeling worden genomen en zal selectie voor de de finitieve opleiding beginnen. B. en W. vragen de raad in de dins dag, 16 mei, te houden openbare raadsvergadering de volgend? kre dieten: aankoop 10 containers f. 7.800.-, inventaris diverse gymn- satieklokalen f. 5000.-, renovatie E-lokalen scholengemeenschap f. 7.700.-, boekenfonds scholenge meenschap f. 102.000-, aanbren gen slijt- en deklagen diverse we gen f. 164.813.-, fonds voor rieten daken f. 87.000.-. G.E.MB.: uitbrei ding electr.net serviceflat „de Mo lenbelt" f. 96.260 -, wijziging electr.net t.b.v. de N.V. Ned. Gasu nie, aantrekken administratieve kracht f.40.000.-. Gasbedrijf: uitbreiding aardgasnet serviceflat „De Molenbelt" f. 37.535.-

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5