Waaromzon u naar een advocaat gaan? Nederlanders krijgen „Groene vingers" FIETSEN VOORGOED DOEL Zelf wijntje tappen je wetje, laat jergden ewm RENAULT 5 AUTOMATIC 1300 OOK IN NEDERLAND TE KOOP SHETLAND PONYPARK SLAGHAREN 15 JAAR Meer bewegen voorouderen School- NIEUW BOEKJE OYER HET ZIEKENFONDS verkeers- examen A RENAULT HOLTENS NIEUWSBLAD - 12 MEI 1978 - PAG. 17 Met de vanaf deze week in Neder land leverbare Renault 5 Automa tic 1300 is de Renault 5 serie nog verder gecompleteerd De voornaamste bijzonderheid van deze nieuwe serie is natuurlijk de electronisch gestuurde automati sche transmissie De langdurige ervaring die Renault met de elec tronisch gestuurde automatische transmissie heeft opgedaan in de modellen 12, 15. 16, 17. 20 en 30 TS komt geheel tot haar recht in de nieuwe Renault 5 Automatic. Op de buitenweg kan flink doorge reden worden zonder zich onnodig in te spannen. Het rijden in de stad is eveneens ontspannend doordat men ten volle kan profiteren van het gebruiksgemak van de auto maat. Ook voor de „sportieve" rijder is het rijden met een automatische transmissie steeds opnieuw een verrassende ervaring Bij de Renault 5 Automatic is door het motorvermogen, gunstig eigen gewicht en juiste overbrengings verhoudingen. het sportieve ka rakter. welke de Renault 5 serie kenmerkt, niet verloren gegaan Goede acceleratietijden en een topsnelheid van 140 km/u zijn daar het bewijs van Nu de volautomatische transmis sie niet langer hel voorrecht is van alleen maar grote auto's, heeft Re nault ook de andere voordelen van deze categorie auto's in de nieuwe Renault 5 Automatic 1300 verwe zenlijkt. Door de aanwezigheid van comfortabele voorstoelen met in gebouwde hoofdsteunen en een zeer complete uitrusting is een ge lijkwaardig niveau bereikt De Renault 5 Automatic 1300 le- „Waarom zou u naar 'n advocaat gaan?" Op die vraag geeft de Ne derlandse Orde van Advocaten uitgebreid antwoord in haar zojuist verschenen brochure onder de ge- hjknamige titel. Niet alleen als u in In samenwerking met het ..Open Bejaardenwerk" Holten wordt op vrijdag 19 mei in de recreatiezaal van bejaardencentrum „Diessen- plas" een lezing gehouden waaraan meewerken: de heer,G. J Kraay fysiotherapeut te Holten, de heer prof. dr. J T R. Schreuder. me disch adviseur bejaardencentrum „Diessenplas", en mevrouw H C. Strooiïnk-v.d. Meer. leidster zwemmen voor ouderen te Ensche de. De sprekers zullen ieder een korte inleiding houden over het belang van bewegen voor ouderen De le zing begint om 15 uur. Alle ouderen en vrijwilligers in het bejaarden- werk van Holten zijn van harte welkom. de problemen zit bijvoorbeeld met echtscheiding, ontslag of een ge pleegd strafbaar feit. zo stelt de fol der. is goede rechtshulp onontbeer lijk, maar ook bij „iets prettigs" zoals het adopteren van kinderen, de oprichting van een sportclub e d. is goed rechtskundig advies gewenst. Soms is bijstand van een advocaat verplicht, bijvoorbeeld bij een proces voor de Rechtbank, het Hof of voor de Hoge Raad. maar in een strafzaak mag u zich in prin cipe ncipe best proberen zélf te verdedigen Of dat verstandig is als men bijvoorbeeld beschuldigd is van mishandeling of van rijden on der invloed is natuurlijk sterk de vraag. Zo'n advocaat kan de om standigheden en achtergronden vermoedelijk veel beter aan de rechter uitleggen dan u zelf ooit zou doen. De brochure waarschuwt wanneer het om uw recht gaat krachtig tegen amateuristisch doe-het-zelf werk en „wachten tot het laatste moment", waarmee ie mand gemakkelijk in een situatie wordt gebracht waaruit zelfs de knapste advocaat hem niet meer zonder kleerscheuren kan redden. In tegenstelling tot wat veel men sen gewoonlijk denken is het „ver dedigen" voor een advocaat niet zijn belangrijkste werk. Advocaten hebben er juist hun handen vol aan ervoor te zorgen dat het met tot een proces komt De Nederlandse Orde van Advocaten, waarvan alle circa 3000 advocaten in Nederland lid zijn, noemt zichzelf in de brochure een „waarborg", waar men met klachten altijd terecht kan. zij acht het bovendien haar taak erop toe te zien dat iedereen die rechtshulp krijgt waar hij of zij recht op heeft Als men die niet zelf kan bekosti gen dan springt de overheid bij (Pro Deo» en de meesten weten dat niet. dat geldt óók zakelijk voor bijvoor beeld zelfstandigen. Bovendien, al is die rechtshulp nog zo „gratis", de cliënt mag tóch zijn eigen voorkeur uitspreken voor een bepaalde raadsman, en wie het gevoel heeft dat een vrouw het probleem beter zal begrijpen: raadsvrouwen zijn er natuurlijk ook Advocaten vindt men in het telefoonboek of men neemt contact op met de plaatse lijke Orde van Advocaten of het dichtsbfjzijnde Bureau voor Rechtshulp, waarvan in de bro chure de adressen en telefoon nummers staan vermeld. Wie geïn teresseerd is kan de. met leuke car toons geïllustreerde, brochure gra tis aanvragen bij de Nederlandse Orde van Advocaten, 't Hoens- traat 12596 HX 's Gravenhage. tel. :070)-64 59 00 vert ook een bijdrage in de vorm van veiligheid en zuinigheid De bestuurder kan al zijn aandacht op het verkeer concentreren hetgeen een stuk extra veiligheid met zich meebrengt. Het benzineverbruik blijft zowel in de stad als op de bui tenweg binnen redelijke grenzen De vooringenomenheid tegen het automatisch rijden, namelijk het hogere benzineverbruik, komt hiermee te vervallen Gegevens Renault 5 Automatic 1300: 4 cylinders - 1289 cc - 40 5 kW (55 pk) bij 5750 t/min. electronisch gestuurde automati sche transmissie met. drie reducties en een achteruit gescheiden bekrachtigd remsys- teem met schrijfremmen vóór leeg gewicht 810 kg benzineverbruik, stadsverkeer 1 op 10. bij constant 90 km/u 1 op 15.1. bij constant 120km/u 1 op 10 7. superbenzine prestaties topsnelheid 140 km/u. 0 - 400 m 21.2 sec.0 -1000 m 39.6 sec. Prijs (incl. btw) Renault 5 automa tic 1300 14.500- Meerprijzen. metaalkleur 345.-. k'leur zwart 305.-: kunstleerbekle ding 250.-. roldak 425.--. zonwerend glas 375.-: afleveringskosten 216.-. deotheater is het Shetland Pony park Slagharen zijn vierde lus trum ingegaan. Vijftien jaar gele den begonnen met de opzet van een bescheiden vakantiecentrum op een aan de landbouw onttrokken boerenbedoening heeft de Slagha- rense winkelier Henk Bemboon (57) het ponypark laten uitgroeien tot een van de grootste recreatie centra van Nederland. Vrijwel iedereen op het Overijsselse platteland was zeer sceptisch toen de actieve plaatselijke zakenman zich op het recreatiegebeuren stortte: niemand durfde te geloven dat de toeristen in groten getale zouden arriveren. Een van de zeer weinigen, die dat wél deden was Henk Bemboom zelf. „Als je de mensen wat biedt, dan kómen zei" w£s (en is nog steeds) zijn stelregel Hij heeft gelijk gekregen. Het zal niet lang meer duren of Slagharen zal ieder jaar een miljoen bezoekers trekken Het vijftienjarig bestaan kan dus met tevredenheid worden gevierd. De 200.000 boompjes en struikjes, die in 1963 werden geplant om de kale boerengrond te stofferen zijn tot een waarachtige groene zone. waarin de vijftien meter hoge popu lieren domineren, uitgegroeid De 24 eenvoudige kampeerhuisjes van toen hebben plaats gemaakt voor zo'n 300 gerieflijke zomerbunga- lowtjes: de vijftig pony's hebben gezelschap gekregen van bijna 800 collega's; de eenvoudige speeltuin toestellen werden in de loop der ja ren vervangen door attracties van wereldformaat. Nu zijn alleen al de parkeerterreinen, die plaats bieden aan duizenden auto's, omvangrij- En het eind is beslist nog niet ln zicht. Kroon op werk „De consequentie van de groei van de laatste jaren is. dat we steeds met nieuwe initiatieven moeten komen", zegt Ponypark directeur Bemboom. „We hebben de preten tie gehad door middel van groot opgezette reclamecampagnes via t v radio, advertenties en huis- aan-huis folders heel Nederland en zelfs grote delen van West- Duitsland op Slagharen attent te maken, en dan moetje de mensen natuurlijk wel wat goeds bieden." L)e voorlopige kroon op het werk wordt in dit jubileumjaar gevormd door de gigantische „Luchtrail', waarop vier monorail treinstellen meer dan 300 passagiers tegelijk kunnen vervoeren en een Ameri kaans filmtheater, dat plaats biedt aan ruim 500 toeschouwers, die een sensationele superscoop-film kun nen bewonderen. Deze nieuwe at tracties vergden een miljoenenin vestering. die alleen maar verant woord was, omdat de trek naar Slagharen zo goed op gang ls ge komen Dit mag onder meer blijken uit het feit, dat het Shetland Pony park reeds in het derdejaar van zijn opneming (1974) in het dagtoch tenpakket van de Nederlandse Spoorwegen als „dagtocht 35" de meeste reizigers trok. Samen met de Drentse Vervoersmaatschappij (DVM), die vanuit Zwolle, Harden- berg en Hoogeveen de busverbin dingen tussen park en stations on derhoudt, zorgden de spoorwegen in 1976 en 1977 voor bijna 200.000 vervoersbewegingen. RENAULT S automatic 13ÖO In het kader van de festiviteiten "HELLENDOORN 900" wordt er op zaterdag 20 mei een grote TOUR FIETSTOCHT gehouden vanuit dit prachtig versierde "ZONNIGE BOERENDORP", dat op grootse wijze zijn 900-jarig bestaan gaat vieren. Deze grote Fietstocht, waaraan verschillende attracties zijn ver bonden, wordt georganiseerd door LIONSCLUB HELLENDOORN in samenwerking met WIELERVER ENIGING C C 75. De START en FINISH plaats is bij de IJFABRIEK "CARACO". Reg- geweg te Hellendoorn van waar men na ontvangst van zijr. route- controlekaart kan starten tussen 10 00 en 11.00 uur Finish plm 15 30 uur. Het startschot zal worden ge lost door Hellendoorn's burgemee ster de heer BHG. ter Haar Ro- meny Men kan zich inschrijven bij de V V V -kantoren Hellendoorn en Nijverdal en bij de STARTP LAATS. Het inschrijfgeld bedraagt f.5 - per persoon. Kinderen t.m. 15 jaar f 3 - Op de dag van de start plus toeslag f.1 -. De opbrengt komt ten goede van een aantal sociale projecten in het kader van "LIONS HELPEN OVERAL". Men kan kiezen uit DRIE ROU TES Een van 45. een van 80 en een van 120 km. Deze routes leiden de deelnemers (neemsters) door de mooiste streken van Salland en worden duidelijk beschreven op de route-controlekaart, die bij in schrijving uitgereikt wordt De routes zullen gevolgd worden door een materiaalwagen. In Vilsteren (bij Ommen) is een centrale rust plaats. waar evenals op andere plaatsen langs de route kraampjes staan met broodjes, koffie etc Heeft men bij de controleposten onderweg en bij de finish zijn rofrte-controlekaart juist laten af stempelen, dan ontvangt men een fraaie medaille als aandenken aan deze ongetwijfeld gezellige en fees telijke Salland fietstocht en aan "Hellendoorn 900". De finish is bij de Caraco-I Jsfabriek in Hellendoorn waar onder vrolijke muziekvano.a.een boerenkapel de prijzen (medailles) uitgereikt zul len worden. Er bestaat in ons land een enorm snel gegroeide belangstelling voor het zelf kweken van groenten en fruit. De tijd dat de tuinspecialis- ten en verzendbedrijven in bollen, zaden en planten zich vooral met tulpe-, narcisse- en hyacintebollen bezighielden is voorbij. Het lijkt erop, zeggen de leveran ciers, alsof bijna iedereen in Neder land groene vingers krijgt. Zowat iedereen wil een eigen stukje grond, het aantal volkstuinders neemt snel toe en bijna letterlijk iedereen, ook in flats, doet iets met bloem bakken. Het plezier van het zelf kweken van aardbeien of tomaten weegt voor velen zwaarder dan de opbrengst aan groenten en vruch ten. Een bestseller in ons land is witlofzaad en de wortelsoort Am sterdamse bak loopt als een trein. Het zelf kweken van asperges slaat nog niet zo aan. waarschijnlijk om dat er veel werk aan zit. Dankzij vernuftig kwekerswerk kunnen de consumenten steeds weer nieuwe produkten kopen in andere vormen, kleuren en sma ken. Zo is er de duo-appel, die twee soorten appels aan dezelfde boom laat groeien en waarbij beide soor ten elkaar bestuiven. Een ander nieuw produkt is de superaardbei Bordurella, die het ook in balkon- bakken goed doet: meer dan 200 forse aardbeien per plant. Mensen die er bloembakken op na houden kunnen uitéén. 20 cm grote knol van de reuzenbegonia „Boe ren Bertini" honderden dieprode bloemen tevoorschijn laten komen. Interessant is ook de mogelijkheid om binnenshuis zelf champignons te kweken. Een nieuwe delicatesse is de Crosne, waarvan de eetbare bolletjes in de grond groeien. Nieuw is ook de exclusieve kiwi: deze in onze tuinen nu nog onbe kende vrucht groeit aan een 5 me ter hoog en 8 meter breed wordende struik. Op een beschutte plek doet deze plant het in ons land ook, mits men althans een vrouwelijke en een mannelijke plant bij elkaar zet VERLOREN: Rode sigaretten-etui met een Ronson aansteker: 2 pak ken zeeppoeder in een Centra tas; 3 hulssleutels met o a no 22, Bruin etui met huissleutels en autosleu tel; Groene klap-portemonnaie met hulssleutel en f3.-; Bruin etui met 2 of 3 gewone sleutels en 2 fiets- sleuteltjes: Shag in eeri shag-etui; Twee groene regenbroeken; Oran je/rode step; Rood/gele driewieler; Dameshorloge merk Lisaro. Poes je. wit/oranje; Groen/gele porte- monnaie met plm. f 10.- GEVONDEN: Damestas; Kettink jes, ringetjes, sleutels, dames- en herenhorloge ln Sporthal; Heren fiets; Autosleutels, Kinderklap- stoel; Mandje; Bankbiljet; Knip- portemonnaie, Konijn. Met het ingebruiknemen van een ker dan vijftien jaar terug het hele 2000 meter lange „luchtrail" en gebied, waar alles op ls begonnen, een fantastisch Amerikaans vi- Door de afdeling Holten van Veilig Verkeer Nederland (VVNi werd woensdagvoormiddag het jaarlijks verkeersexamen voor leerlingen van de basisscolen in de gemeente Holten gehouden Er namen aan het examen 176 leerlingen deel die allemaal slaagden voor het diplo ma Voordat de jongelui aan de examenrit begonnen, werden door de Rijkspolitie alle tweewielers ge keurd De route was deze keer zo uitgezet dat de verkeersweg door het dorp maar eenmaal overgesto ken moest worden De voorzitter van de afdeling VVN, wachtmee ster Van Heun. bracht de Holtena ren die op verschillende punten controleerden, hiervoor dank De vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft we derom een boekje uitgegeven, ge titeld „Vertrouwd met het zieken fonds" waarin de rechten en plich ten van de verzekerde ingevolge de Ziekenfondswet cn de AWBZ in kort bestek uiteen worden gezet. Het boekje, dat is voorzien van een uitgebreid trefwoordenregister, kan uitstekend dienst doen als na slagwerkje voor verzekerden en andere geïnteresseerden die willen weten waaraan zij in een bepaald geval toe zijn. Het is te verkrijgen bij de Vereni ging van Nederlandse Ziekenfond sen. Postbus 520,3700 AM Zeist, te lefoon 03404-2 68 11. Bij toezending van meerdere exemplaren worden kosten in rekening gebracht Bij de VNZ zijn ook folders te krij gen. die informatie bieden over zie kenfonds en vakantie, ziekenfonds en bejaarden, ziekenfonds en be valling en ziekenfonds en gebit. Deze serie zal nog worden uitge breid met folders over recht van be roep. fysiotherapie, medicijnen en inschrijving in de verplichte verze kering Exclusief voor Holten heeft Jan Vruggink van slijterij-wijnkoperij Vruggink in de Stationsstraat een gedeelte van zijn zaak ingericht als wijntapperij waarin de klant Zelf de wijn van zijn keuze uit het vat kan tappen. Zelftappen is een gezellige bezigheid en u betaalt minder.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17