Plechtige herdenking bij het monument Bruidspaar van de dag C.D.A. BESPRIK BEMTEPRIU Wachtmeester Beuwer weer thuis ~msm^ Gilde*ster Jonge Jenever Koninginnefeest Repelsteeltje uitzonderlijke verkielingen Expositie Weekenddienst I JanVruggink Bijeenkomst Christelijke Plattel ands - vrouwen KERKDIENSTEN AGENDA mm DEGELIJKE BANKSTELLEN LEEMREIZE HOLTENS NIEUWSBLAD - 5 MEI 1978 - PAG. 3 De plechtige herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog werd door een vrij groot aantal mensen bij gewoond. Vanaf de Hervormde Kerk waar een korte her denkingsdienst werd gehouden waarin voorging ds. A.W. Berkhof, gingen de oud-strijders, de oud-Indiëstrijders en leden van het voormalig Verzet en Binnenlandse strijd krachten in een stille tocht naar het monument der geval lenen aan de Molenbelterweg waar de herdenking plaats had. Na het noemen van de namen van de gevallenen door oud-sergeant de heer G.v.d.Bos, een minuut stilte en het gezameiyke zingen van het lied „Blyf bij my heer" hield burgemeester mr. W.H. Enklaar de volgende toespraak: „Pro amicis mortuis, mortui ami- cis vivimus". „V/ij leven voort in de harten van vrienden, voor wie wij gevallen zijn", is het opschrift van een mo nument op het Canadese Oorlogs kerkhof in Groesbeek, waarop de namen zyn vermeld van hen, die in de tweede wereldoorlog zijn ge sneuveld, zonder dat hun stoffelij ke resten zijn teruggevonden. Geen laatste rustplaats voor hen, slechts een naam in steen gebeit eld, die ons herinnert aan hun aan deel in de strijd voor vryheid en ge rechtigheid in de jaren 1940-1945. „V/ij leven voort in de harten van onze vrienden, waarvoor wij geval len zijn". V/at wil dat zeggen? Voortleven in de gedachten van zijn vrienden? Met piëteit denken aan hen, die aan de gelederen der levenden zyn ontvallen, omdat zy hun leven verloren in de stryd om onze onafhankelijkheid, in de stryd om onze vrijheid? Inderdaad wijden wy in dit stille ogenblik een eerbiedige gedachte aan hen, wier namen zojuist zijn opgelezen en in de stenen van dit monument zyn gehouwen. Inder- onze VDOf^srsasrfedinq ior Slijterij-Wijnkoperij lationsstraatIO Holten Tel.: 05483-1375 NED. HERV. KERK 10.00 u. ds. van Schuppen van Wierden. Extra coll. Inwendige zending. Oppasdienst: mevr. Vincent, Liezenweg en Betsie Veneklaas Slots. 14.30 u. ds. Tuinstra, Eist en ds. Vons. Be vestiging en intrede ds. Vons. Extra coll. voor de kerkvoogdij. 10.00 u. Jongerendienst in ge bouw „Irene". GEREF. KERK 8.30,10.00 en 19.15 u. ds. G. W. H. Peddemors. In alle diensten is de le coll. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Oppas (10.00 u.) mevr. Stam-Slotboom, mevr. Rietman-Jansen (res. mevr. Groot Enzerink- Marsman). Mevr. Stam-Harmsen, Ineke Stam (res. mevr. Meljerink- Jansen). Kindernevendienst: (klas 1 en 2) mevr. M. Schuppert (res. mevr. G. van Zeljts). RJ(. KERK (geb. „Irene") Za. 17.00 u., zo. 9:30 u. DUKERHOEK 9.30 u. ds. A. W. Berkhof. Extra coll. Inwendige zending. 0KKENBR0EK 10.00 u. ds. M. de Heer, 10.00 u. Zondagsschooldienst ln „Ons Centrum". NIEUW HEETEN Za. 19.00 u., zo. 8.00 en 11.00 u. daad gaan onze gedachten uit naar onze vermoorde joodse medebur gers, naar al diegenen, die, waar ook tot strijd voor de goede zaak geroepen, hun leven moesten ver liezen. V/ij realiseren ons in de stilte van ons bijeen zijn, hoevelen het offer van hun leven moesten brengen, opdat wij weer leven konden in een land, waarin vryheid en gerechtig heid weer zou kunnen heersen. Meer dan dertig jaren scheiden ons thans van dat glorieuze moment, waarop de medogenloze vyand werd verjaagd, waarop ons de kans opnieuw werd geschonken orde op eigen zaken te stellen, om in de vrijheid tezamen te leven, om te zamen een zinvolle samenleving op te bouwen. V/at hebben wy er van gemaakt? Hebben wij van de ons geschonken vryheid, in wijsheid en in verant woordelijkheid gebruik gemaakt, of hebben wij met gulzigheid deze vryheid ingedronken, ons niet be wust, dat deze vrijheid haar gren zen heeft. Hebben wij de les van die donkere oorlogsjaren wel goed geleerd, hebben wy misschien vergeten hoe de Duitse dictatuur zijn oorsprong vond in de anarchie zoals de Russi sche dictatuur in eenzelfde anar chie zijn wortels heeft gevonden? Zijn wy niet bezig in dertig jaren na de laatste wereldoorlog opnieuw omstandigheden te scheppen, waaronder kiemen voor een nieuwe oorlog kunnen gedijen? Bande loosheid, terreur en onveiligheid zijn alle sympthonen, die er helaas duidelijk op wijzen, dat wij de ons geschonken vryheid bezig zijn niet alleen te misbruiken, maar ook te doen leiden tot een maatschappij, waarin de democratie op de duur niet meer kan functioneren. Een militante minderheid is bezig ons haar wil op te dringen. Dit is slechts mogelijk, omdat wij de les van het verleden bezig zyn te vergeten. V/at hebben deze bespiegelingen nu te maken met de herdenking der doden, waarvoor wy hier bijeen zijn? Ik dacht, dat dat er alles mede te maken heeft. Zij, immers, die wy als slachtoffers van de jaren 1940-1945 op dit ogenblik herdenken, hebben een boodschap achtergelaten. Onze herdenking zou zinloos zijn, wanneer wy ons daarbij niet zou den bezinnen op de samenleving, waarvan gerechtigheid, vrijheid in gebondenheid en waarachtigheid en verantwoordelijkheidszin de kenmerken zijn. Daarvoor hebben wij in 1940-1945 de strijd aangebonden. Churchill heeft in het heetst van de strijd ge zegd: „Give the de tools, we will do the job". Geef ons het gereedschap, dan zullen wij het werk klaren. We laan, wij hebben in 1945 het ge reedschap gekregen, hebben wij ook het werk geklaard? Ik dacht, dat wy in gebreke zijn ge bleven, als apostelen zijn wy de we reld ingetrokken, zonder orde op eigen zaken te stellen, ons niet be wust, dat ongebreidelde vryheid en ongemeten lankmoedigheid het zaad is, waaruit de anarchie ont staat waaraan iedere samenleving ten gronde moet gaan. Daarom is het goed, daarom is het ook noodzakelijk, dat wij althans eenmaal per jaar ons bezinnen op de waarde van de ons hergeven vrijheid, dat wij er ons bij bepalen, dat het herwinnen van een verloren vrijheid onmetelijke offers heeft gevraagd, dat wij beseffen, dat het roekeloos omgaan met die vryheid met zich mede kan brengen, dat opnieuw Jonge mannen moeten aantreden, wier levens in de knop zullen worden gebroken. Lest we forget, u vindt deze aan sporing ook op ons Canadees kerk hof. Laten wy niet vergeten! Ons antwoord daarop zij ook deze avond weer gegeven! V/ij willen niet vergeten: de offers voor onze vrijheid ge bracht. V/y willen niet vergeten: het menselyk leed van hen die ach terbleven V/y willen niet vergeten: de opdracht van het soldatengraf om de vryheid te beschermen en te bewaren. Wij willen niet vergeten: en daarom willen wy hen, die voor ons vielen in de donkere jaren 1940-1945 laten voortleven in onze harten en hun opdracht, om van onze wereld een leefbare te maken getrouw zyn en aanvaarden. „Morgen wordt heden geschreven gy levenden bouwt wordend leven gy werkt voor der komenden lot" zy die wy gedenken, hebben ge werkt, geleden en zijn ook gevallen voor het lot, voor de toekomst, van ons allen. Aanvaarden wy de uitdaging, ons gesteld, om by te dragen tot een samenleving hunner waardig. Alsdan heeft dit herdenken wezen- lyke inhoud. Libertas recuperata sumper recu- peranda De vryheid die herwonnen is, moet steeds weer herwonnen worden. Gorden wy ons daartoe aan geve God ons daartoe de kracht en de wysheid, zo besloot mr. Enklaar. Na de kranslegging onder het spe len van koraalmuziek door de Hol- tense Muziekvereniging door bur gemeester Enklaar namens het gemeentebestuur en door de oud-strijders werd de Sobere plech tigheid besloten met het zingen van het Wilhelmus. IS. m m Vrijdagmorgen, 28 april verzamel den de kleuters van de dependance en Repelsteeltje zich om half 10 op het schoolplein, allen verkleed als o.a. clowns, cowboys, verpleegster tjes enz. Mede door het fraaie weer kon het programma bulten afgewerkt wor den. Er waren diverse spelletjes opgesteld, waaronder bussen gooien, zaklopen, hindemisbaan etc. Aan 't eind van de morgen wer den de kinderen getrakteerd op li monade en pepsels. Ieder kind ont- ving ook nog een mooie feesttoeter, een schrift en schrüfreedschap. De morgen werd besloten, door al toetend een polonaise te lopen over het schoolplein. Al met al een zon nig en bly koninginnefeest. Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het doctoraal examen „Rechtswetenschappen" onze oud-plaatsgenoot de heer B.P. Enklaar te Groningen, die tevens benoemd is tot jurist ter Provin ciale Griffie van Gelderland, afde ling „Ruimtelijke Ordening". De selectiegroep van de Sportvereniging BATO getreden met John de Keizer. Alle kinderen die Carla vormde een erehaag voor haar leidster mej. Carla op zaterdagmorgen les geeft waren op de huwelijks- Ligtlee uit Zutphen die op 27 april in het huwelijk is receptie uitgenodigd. De afd. Holten van het C.D.A. hield in gebouw „Rehoboth" een leden vergadering waarvoor een redelijke belangstelling bestond. Na ope ning door voorzitter F. de Wit en lezing der notulen werd het CDA- Gemeenteprogram 1978-1982 be sproken. Dit program dat is sa mengevat in hoofdpunten wordt nader uitgewerkt in 99 punten. De samenstellers van het CDA- program voor de komende vier jaar werd dank gebracht voor het werk dat werd verricht. De bespreking van het program Van 6 mei tot en met 26 mei, wordt in- het expositiecentrum „De Waag" te Almelo een tentoonstel ling gehouden van uitzonderlijke verzamelingen, onder.de titel „Van apen tot sneeuwstormen". De ope ning is zaterdag 6 mei om 16.00 uur door de heer J. Dijkshoorn, die het begrip verzamelen zal toelichten. De openingstijden zijn dagelijks - ook op zondag-van 12.30-17.00uur. De toegang is gratis. verliep zeer geanimeerd en er be stond bij de leden een grote mate van eensgezindheid over de in houd. Zonder wijzigi ngen kon het worden vastgesteld. Na de pauze volgde een bespreking over de aktiviteiten in verband met de gemeenteraads verkiezingen op woensdag 31 mei. De leden werden opgewekt om al lemaal aktief mee te werken zodat de propaganda voor het CDA vol gens plan kan worden uitgevoerd. Door de aanwezige leden werd spontaan volle medewerking toe gezegd. C.D.A. lijstaanvoerder H. J. Westerik sprak een kort slotwoord en sloot de vergadering met dank gebed. Dinsdagavond 9 mei houdt het CDA om 8.00 uur in hotel „Vosman" de maandelijkse „Praatavond". Leden en belang stellenden zijn hartelijk welkom! Het jongerenkoor „Helicon" hoopt begin juni zijn eerste lustrum te vieren. Op initiatief van ds. P. Lug- tigheid werd het koor 5 jaar geleden opgericht. Het zingt sinds 1973 on der leiding van Ineke van J aarsveld-Kevelam. In de begin-jaren studeerde het koor veel muziek in van heden daagse komponisten, zoals bij voorbeeld Louis van Dijk, Bërnard Huy bers en A. Cox. Later werd daar koormuziek uit vorige eeuwen aan toegevoegd. Ook veel psalmen en gezangen uit het „Liedboek voor de kerken" zijn/worden ingestudeerd. Het koor heeft als doel dat het zich in hoofdzaak richt tot die koormu ziek die bruikbaar is in de ere dienst. In de afgelopen jaren moch ten we dan ook aan veel gerefor meerde, katholieke en hervormde kerkdiensten medewerking verle nen. Zowel in als buiten de gemee nte Holten. Uit het repertoire dat in deze jaren is opgebouwd wil het koor u op 9 juni a.s. het één en ander laten ho ren. Op die datum hopen wij de Hoitense bevolking een concert aan te bieden in de Ned. Herv. Kerk. Hieraan zal o.a. worden me degewerkt door onze oud plaatsgenoot V/im Dollekamp (trompet), die dit jaar hoopt af te studeren aan het conservatorium te Enschede. V/e stellen het op pry's, wanneer u nu reeds in uw agenda de avond van de negende juni reserveert voor ons concert: „Helicon" hoopt u op zijn eerste lustrumconcert te mogen begroe ten! De contactcommissie Donderdag, 27 april kwamen de dames, voor de laatste keer dit sei zoen, bijeen in gebouw Rehoboth. Mevrouw v. Ieperen - Esselboom sprak een hartelijk welkom tot de leden, en enkele gasten en de spreekster op deze avond, me vrouw Cousin uit Deventer. De avond werd geopend met het zingen van psalm 139:1,2, en gebed. De schriftlezingen waren gekozen uit Handelingen 1:8 en Handelin gen 8:29-40. Hierin kunnen we lezen hoe God ons oproept Zyn getuigen te zijn. Na de korte meditatie werd lied 399:1 en 6 gezongen. De inge komen stukken werden behandeld. Voor wat betreft de leeskring, kun nen de leden zich opgeven by me vrouw v. Engbrink of bij het be stuur. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd en getekend. Hierna hield mevrouw Cousin een bijzonder boeiende causerie over het boek „Bittere wijn" van Willy Corsari. In dat boek wordt de ras sendiscriminatie naar voren ge bracht Wat zijn wij, ook in het dageiykse leven dikwijls geneigd te discrimi neren op allerlei gebied. Hoe dik wijls maken wy ons schuldig aan het apart stellen en beoordelen van een bepaalde groep of persoon? Mevrouw Cousin werd hartelijk dank gezegd en een bedrag in cou vert aangeboden. Mevrouw Lubbers droeg tot slot een eedicht voor met betrekking op 4 mei. De avond werd besloten met gebed. Zondag 7 mei 14.00 uur discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.) 19.30 uur dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.). Maandag 8 mei 20.00 uur ruilavond Hoitense Post zegelclub in hotel „Vosman" 20.15 uur Ds. Ntoane spreekt over de Mensenrechten in Zuid-Afrika Dinsdag 9 meiDinsdag 9 mei 20.00 uur Praatavond afd. Holten CDA in hotel „Vosman" (zie adv.). 20.00 uur Bestuursvergadering Supp. Veren. S.V. „Holten" in het Ontmoetingscentrum „Meer- manskamp". Donderdag 11 mei Jaarlijks uitstapje Bejaardensocië teit Holten (Zie bericht) 13.30 - 16.00 uur Verkoopmiddag „Tesselschade-Arbeid-Adelt" tén huize van mevr. C. M. Sytse- ma-Tesch, Pastoriestraat 50. 20.00 uur Openbare verkiezingsbij eenkomst Kiesvereniging „Ge- meentebelanf' in „Trefpunt" in Espelo (zie adv.) 20.00 uur Opvoering van het to- neelspel „Vechten voor geluk" door de Toneelgroep van de afd. PJGO te Diepenheim in „Irene". Vrijdag 12 mei Rijwielhandel Haan, Oranjestraat, de gehele dag gesloten (zie adv.) Film „Luchthaven in alarm" in „de Schure". Zaterdag 13 mei 9.00 uur aanvang stratenvoetbal- toemooi op „Meermanskamp" (Zie bericht) Zondag 14 mei Film „Luchthaven in alarm" in „de Schure" Maandag 22 mei 20.00 uur jaarvergadering VW „Holtens Belang" in hotel „Vos- man". Na een verblijf van ruim 3 weken in het ziekenhuis, kwam op dinsdag 2 mei wachtmeester Beuwer weer thuis. Het huis was feestelijk versierd door enkele buurtbewoners en de fam. Bouwer waardeerde dit zeer. Wij wensen wachtmeester Beuwer spoedig volledig herstel. iin diwersimfidellen bij MEUBELEN ENTER en de prijzen vallen mee ARTS W. R. van Couwelaar, Keizers- weg 32. Spreekuur 11.00 en 16.00 u. Voor spoedgevallen bellen: 05483-27 50. WIJKVERPLEGING Zr. M. Koggel, Magijnenenk 155, Deventer, tel. 05700-2 57 57, b.g.g. 05700-2 27 00. Spreekuur wykverpleegkundigen en uitle nen van magazijnartikelen ma. t.e.m. vry. 8.30-9.30 u., Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat. ZIEKENVERVOER A. Müller, tel. 17 45, b.g.g. J. Aanstoot, tel. 29 80 en 13 38. ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond van 18.30-20.00 u., Dorps straat 16. CONSULTATIEBUREAU VOOR BABY'S EN KLEUTERS Elke do. van 9-11.30 u., Groene Kruisgebouw. TANDARTS J. A. N. Becker, Stations straat 8, Nyverdal, tel. 05486- 1 21 46. Spreekuur spoedgeval len 5.00-5.30 u. nam. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen* piasstraat 5, tel. 05483-15 15. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe- lyke Dienstverlening „Midden-Overijssel", Dorps straat 16, tel. 27 84. Spreekuur ma. t.e.m. vry. van 8.30-9.30 u. GEZINSVERZORGING Spreekuur ma. te.m. vry. van 8.30-9.30 u., Dorpsstraat 16. Ty- dens de weekends zyn Maatsch. Werk en Gezinsverz. bereikbaar onder nr. 05486-1 64 65. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T.e.m. zondag 7 mei: B. Groot Obbink, Kozakkenstraat 2, tel. 21 90. Ma. 8 te.m. zo. 14 mei: H. W. Goorman, Kolweg52, tel. 15 13. Aangifte van gestorven dieren op za. van 9-11 u. aan het slachthuis, tel. 05483-13 18. STORINGSDIENST Za. 6 te.m. vry. 12 mei: Electra: H. Heyink, Kolweg 44, tel. 21 24. Gas: H. J. Kolkman, Churchill- straat 99, tel. 30 16. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen Groene Kruis gebouw, Gaardenstraat G. J. Kraay, tel. 22 99. POLITIE Tel. 13 52-26 65 en 26 55. 's Avonds na 6.00 u. bellen: 05200-7 12 34. BRANDWEER Tel. 22 22 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 3