Koninginnedag heel rustig Afscheid hij VVfi afdring Holten WEM ZO HOOG ALS IN NEDERLAND Demonstratie ten bate van gehandicapten Verkiezings bijeenkomsten JAARVERGADERING DE RIETVOORN HOLTENS NIEUWSBLAD De mensenrechten in Zuid-Afrika Reisje bejaarden sociëteit Gemeente Holten Onttrekking aan het openbaar vervoer Ds Ntoane spreekt over Bejaarden in bejaardenoorden HOLTENS NIEUWSBLAD mmËm~ - ■flBgfl HOLTENS NIEUWSBLAD Abonnementsprijs 110.- per half jaar, f 20.- per jaar. Losse nummers 40 cent. vnjaag a mei 1978 30e jaargang - no. 18 Hoofdredacteur J Wiggers Kolweg 14, tel 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr W ÖeljCTS Enkweg 5, tel. 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel Verzetstraat 70. tel. 05483-2699 Advertientles Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 'Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Doordat in Holten de tradi tionele zanghulde van de leerlingen van de vijf basis scholen in het dorp voor het gemeentebestuur op het bordes van het gemeente huis dit jaar niet doorging en als gevolg hiervan HMV's morgens niet op straat kwam was het in Holten op koninginnedag heel erg rus tig. Wel werd er in verschil lende straten gevlagd en zodoende kreeg het dorp toch nog een bescheiden feestelijk aanzien, 's Mid dags speelde HMV op het plein bij het bejaardencen trum Diessenplas voor de bewoners en belangstellen den marsmuziek en 's avonds was er een grote lampionoptocht door een deel van het dorp waaraan door een zeer groot aantal kinderen en ouders werd deelgenomen. De optocht werd begeleid door de Hol- tense muziekvereniging met drumband en majoret tes. 't Was voor de muzikan ten en de majorettes nog wel een drukke dag want 's middags werd ook nog mu ziek gemaakt bij de aan vang van het middagpro- gamma van de moto-cross op de Zuurberg. In het kader van de komende raadsverkiezingen houdt de kies vereniging „Gemeentebelang" een aantal informatieve bijeenkoms ten. De eerste avond zal belegd worden op donderdag 11 mei in het „Trefpunt" te Espelo Op maandag 22 mei zal een avond worden belegd in de kleine zaal van de sporthal. We hopen dat velen van de gele genheid gebruik zullen maken om met onze fractieleden van gedach ten te wisselen. Naast deze twee bijeenkomsten zullen tevens nog twee Forumbijeenkomsten worden belegd, samen met de andere poli tieke groeperingen. Deze beide avonden zullen worden gehouden op 18 mei in Dijkerhoek en op vrij dag 26 mei in hotel Vosman te Hol ten. In een dezer dagen gehouden be stuursvergadering heeft de afd. Holten van Veilig Verkeer Neder land afscheid genomen van de be stuursleden C. Knijff en J. W. Kroon. Beide hebben een aantal jaren veel en belangrijk werk ge daan ter bevordering van de ver keersveiligheid. De heer H. van Heun bracht beide heren hiervoor Slechts 26 van de plm. 600 leden die de Holtense Hen gelsportvereniging „De Rietvoorn" telt waren vrij dagavond in zaal „Vosman" aanwezig op de jaarlijkse ledenvergadering. Voorzit ter Jan Wijnobel herin nerde in zijn openings woord aan het overlijden van de leden B. Klein en A. Nijenhuis. Er werden te hunner nagedachtenis staande enkele ogenblik ken stilte in acht genomen. Uit het jaarverslag van secretaris H.J. Oolbekkink bleek duidelijk dat de vereniging in het afgelopen visseizoen weer tal van aktiviteiten heeft ontplooid met o.a. filmavon den, wedstrijden voor de school jeugd en vijf wedstrijden die mee telden voor het clubkampioens chap. Financieel was 1977 voor de verenigingen een goed jaar zodat penningmeester H. v.d. Maat te Markelo de boeken kon afsluiten met een „leuk" voordelig saldo. De commissie voor kascontrole zo liet de heer Efftink weten had boeken en bescheiden in orde bevonden. Als leden van de controlecommis- HOLTEN - Geboren: Elsbeth Christine dv H. J. Dul en A de Foc- kert. Ondertrouwd: F Pasop 33 jr en H J Bouwman 24 jr Gehuwd: J G Jansen 27 jr Deventer en H Krekel 21 jr. sie 1978 werden benoemd de heren Efftink en H.W.Tuller. Bij de gehouden stemming werden de aftredende bestuursleden H. v.d. Maat en M. Kers herkozen. Door enkele leden waren als tegencan- didaat gesteld de heren Klein Teeselink en A. Ongena. Inplaats van de heer G. Jansen, die niet her kiesbaar was, werd gekozen de heer J ten Zijthoff.VoorzitterWijnnobel sprak een woord van dank tot Jan sen die enkele jaren veel en belang rijk werk voor de vereniging heeft gedaan. In de kring van het bestuur zal t.z.t. afscheid van hem worden genomen. Discussie Het besluit van de Sportcommissie Holten om afwijzend te beschikken op het verzoek van „De Rietvoorn" om mee te draaien met de verkie zing van leden voor de nieuwe sportcommissie was aanleiding voor een pittige discussie. Het kostte het bestuur nogal moeite om te bekennen dat men te laat had aangeslagen. De aanmelding (ach teraf) van „De Rietvoorn" wenste de Sportcommissie niet te honore ren omdat toelating achteraf niet correct zou zijn tegenover de an dere verenigingen De sportcom missie heeft zich echter wel bereid verklaard voor een gesprek. Bij de „Ingekomen stukken" was een ver zoek van een plaatselijke hondend- ressuurclub om voor het dresseren gebruik te mogen maken van het Beusebergermeer De vergadering was eenstemmig van mening dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan mede gezien de vele broedplaatsen in het meer. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat by de gemeenteraad is ingekomen een verzoek van Beltman's Kleding- huis te Holten, Dorpsstraat 9, tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van het Meermanspad over een lengte van ongeveer 26 meter, gerekend vanaf de Dorpsstraat. De hierop betrek king hebbende stukken liggen met ingang van 8 mei 1978 ter gemee ntesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Belanghebbenden worden in de ge legenheid gesteld hun bezwaren tegen dit verzoek binnen 30 dagen na bovengenoemde datum schrif telijk bij de gemeenteraad in te die nen. Belanghebbenden wordt tevens ter kennis gebracht, dat het in het voornemen ligt ter vervanging van dit gedeelte van het Meermanspad een nieuwe aansluiting van dit pad op de Dorpsstraat te creëren op een afstand van ongeveer 14 meter in zuid-oostelijke richting van de be staande aansluiting en dit gedeelte te bestemmen tot openbaar pad. Holten, 5 mei 1978 Burgemeester en wethouders voornoemd, W.H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris, Bij gehouden stemming zijn tot ouderlingen der Geref Kerk geko zen de heren D. Bosschers, J. VV. Stam en K. Veldhuis en tot diaken mevr J. Beldman-Aanstoot en de heer M Scholman. Alsjeugdouder- lingen werden door de kerkeraad benoemd mevr. H. Garritsen- Kolkman en mej. J. Landeweerd en als scriba de heer J. Reinhold. dank eri1 bood een geschenkbon aan. Aan de dames werden Dioe- men aangeboden. Het bestuur van de afd. bestaat thans uit (v.l.n.r.) mevr. Koopman-Aanstoot, J. Bleumink, H. Meijer, mevr. Güt* lich, H. J. Ebrecht en H. van Heun. Staande v.l.n.r. de h.hh. Knijff, Kroon en van Heun. Het jaarlijks reisje van de Bejaar densociëteit „Holten" zal dit jaar plaatsvinden op donderdag 11 mei a.s. Vertrek vanaf gebouw „Irene" en „Diessenplas" om kwart over acht. Opgeven bij de heer Kers, WV-kantoor Gaardenstraat, tel. 15 33. Binnen afzienbare tijd zullen zich belangrijke volkenrechte lijke veranderingen voltrekken in Zuidelijk Afrika. In Zim babwe, liet huidige Rhodesië zijn daarvan, door de vorming van een gemengde regering, de eerste tekenen zichtbaar. Ook in Namibië, de vroegere Duitse kolonie Zuid-West Afrika, lij ken enige symptomen van een naderende verandering door te breken. Al is het nog te vroeg om nu al te juichen. Maar in Zuid-Afrika zit Vorster nog vast in het zadel en lijkt er nog niets op/ enige ommekeer ten goede. De grondslag van de regerings- politiek in Zuid-Afrika was en blijft het instandhouden - ten koste van onvoorstelbare offers van de zwarte bevolking - van de blanke politieke overheer sing en het handhaven van de sociale en economische voor rechten van de blanken. Met andere woorden: de Zuidafri- kaanse regeringspolitiek is erop gericht een systeem te besten digen, waarbij de blanke min derheid een onevenredig groot aandeel krijgt van de rijkdom en de welvaart van het land. Amnesty International heeft in een rapport van 80 bladzijden een boekje open gedaan, met welke offers dit voor de zwarte bevolking gepaard gaat en zich daarbij in het bijzonder bezig gehouden met de mensenrech ten in Zuid-Afrika en de behan deling van de politieke gevan genen in dat land. Het zou te ver voeren in dit bestek dieper in te gaan hoe de rechten van de zwarten in Zuid-Afrika met de voeten worden getreden. Op maandag 8 mei, om 20.15 uur, zal ds. Ntoane uit Zuid- Afrika in hotel Vosman spre ken over de mensenrechten Zuid-Afrika en daarbij vanzelf sprekend dieper ingaan op de materie die hierboven is aan geroerd. De plaatselijke Werk groep van Amnesty Internatio nal nodigt alle ingezetenen dringend uit om deze avond te komen luisteren naar wat deze zwarte predikant uit het ons stamverwante Zuid-Afrika over de situatie in zijn land te vertellen heeft. De Holtense Muziekvereniging „H.M.V." met drumband en majorettes, de ponyciub „De Bergruitertjes" en het stuntteam van de Motor- en Automobielclub „De Holter- berg" hebben in „Kalfstermansweide" ten bate van de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten een pro gamma gepresenteerd waarvan de bezoekers zeer hebben genoten. Burgemeester mr. W.H Enklaar, vergezeld van zijn vrouw, nam uepai af in aanwezigheid van de voorzitters van de genoemde stichting en de ponyclub. De ponyruiters gaven o.a. fraaie staaltjes springen ten beste en het MAC- stuntteam stal de show door met een motor over een auto te rijden en over een slapende pony Het geheel werd omlijst met marsmuziek van „H.M.V." en een show van de majorettes in hun kleurige costuumpjes. Het was voor de Stichting Paardrijden voor gehandicapten een geslaagde middag want het batig saldo bedroeg f 654.18. Dokter W.R. van Couwe- laar, voorzitter van de stichting sprak een woord van dank tot allen die aan het welslagen meewerkten. In 1978 zal in alle bejaarde noorden van Nederland voor ongeveer 3 miljard gulden worden omgezet. Voor 60% hebben deze uit gaven betrekking op pers oneelskosten. Dit deelde dr. G. Hendriks, direkteur- generaal voor Maatschap pelijke Ontwikkeling van het ministerie van CRM, mee bij de opening op 26 april 1978 van het bejaar dencentrum „Huis ter Duin" in Den Helder. Het huidige bejaardenbeleid geeft materiaal gezien een meer geleide lijke groei te zien. Dit is niet te ver wonderen gezien de grote vlucht die het in de afgelopen jaren geno men heeft. Zo steeg het aantal dienstencentra en projecten van gecoördineerd be- jaardenwerkvan263 in 1973 tot 400 in 1977. Het aantal verzorgden in bejaarde noorden beliep in 1977 tien procent van het totale aantal bejaarden in ons land. Nergens anders ter wereld is dit percentage zo hoog. Zoals be- De sprong met motor over sla pende pony. Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 NJjverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3 tel 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bath men bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur U ontvangteer! fraaie/ /f Parker-Jotter ballpoint nieuwe abonnee opgeeft. Naam Gebruik deze Adres voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 Enschede. Woonplaats: Geeft op als abonnee op het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr,: Adres: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per half jaar/per jaar. /S/S,, w f-" Jk- -> .xw 'V. - kend wordt ernaar gestreefd dit percentage geleidelijk te vermin deren. Daarvoor worden in de gemeenten z.g. indicatiecommissies inge steld. Uit de laatste enquête, met als peildatum 1 januari 1978, is geble ken dat 330 gemeenten al zo'n commissie hebben. In 240 gemeen ten zijn de voorbereidingen in eea vergevorderd stadium. Het is voorts van belang - aldus dr. Hendriks - de bestaande bewoners-commissies in de be jaardenoorden een steviger juridis che basis te geven. Met gebruik making van het advies dat door de Centrale Commissie voor de Be jaardenoorden is uitgebracht, wordt op dit moment door het de partement van CRM aan een Al gemene Maatregel van Bestuur gewerkt. De vraag die zich hierbij achter zal voordoen, is of er in de bejaardenoorden voldoende be kwame oudere bewoners zijn die een actief aandeel kunnen hebben in een bewonerscommissie. Im mers, de gemiddelde leeftijd van de bejaarden is de afgelopen jaren toegenomen. Spreker ging vervolgens In op de interessante opzet van „Huis ter Duin". Dit bejaardencentrum in Den Helder bestaat uit een drieëenheid, t.w.: volledige verzor ging, zorgwoningen en bejaarden- woningen. Het eerste onderdeel bevat een zie kenafdeling om bewoners een vol ledige veizorging te kunnen geven; de zorgwoningen zijn er voor hen die enige verzorging behoeven. De bewoners ervan zijn echter geheel zelfstandig en ontvangen hulp in dien dat nodig is. Het project „Huls ter Duin" wordt beheerd door een stichting w ïarin vier protestantse kerkgenoot schappen samenwerken tw.: de Nederlandse Hervormde Gemee nte. de Evangelisch-Lutherse Ge meente, de Doopsgezinde Gemee nte en de Remonstrantse Kring. Door de ligging van „Huls ter Duin", n 1 tussen de duinen en een woonwijk, is voor de onderbren ging van de ouderen in Den Helder een zeer gunstige plaats gevonden. Zowel naar de natuur als naar de gemeenschap kunnen de nieuwe bewoners zich oriënteren.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 1