Landelijke fietsdag viert eerste lustrum op zaterdag 13 mei foto's Een mooi gazon een sieraad voor de tnin 'n Moederdag vol Zonnebrillen, luchtige brillen Diploma machinaal melken Zelf kleurvergroten Ontwerp algemene maatregel van bestuur ZONDAG 14 Sociaal Cultureel Werk Een nieuwe mini-kursus HOLTENS NIEUWSBLAD - 5 MEI 1978 - PAG. 13 Voor de vijfde achtereenvolgende keer organiseert de ANWB de Jaarlijkse Landelijke Fietsdag. Na een beschei den start met 20.000 deelnemers in 1974 is dit typisch Ne derlandse evenement inmiddels uitgegroeid tot een natio naal bekend gebeuren, dat vorig jaar reeds meer dan 100.000 fietsers op het zadel bracht. Het sterk groeiende aantal deelnemers doet vermoeden, dat - bij mooi weer - de eerste lustrum Fietsdag het record van vorig jaar ruim schoots zal verbeteren. Mooi weer op deze dag blijkt trou wens ook tot een traditie te gaan behoren. ROUTES Zaterdag 13 mei. de zaterdag voor Pinksteren, is het dus weer zo ver. Op ruim 80 plaatsen in Nederland kunt u per fiets vertrekken om een prachtige, speciaal voor deze dag uitgezette route te rijden door de mooiste en wellicht voor u onbe kende plekjes van ons land. Vanaf 09.00 uur kunt u er terecht en u kunt vertrekken tot 13.00 uur. Hoe lang u over zo'n 30 tot 40 km lange route doet magu zelf weten. U fietst immers voor uw plezier. Daarom is er ook geen enkel wedstrijdelement in de routes opgenomen. Integen deel; het is juist de bedoeling dat u het rustig aan doet en af en toe eens afstapt om nog meer van de natuur te kunnen genieten. Het enige, waarvoor u moet zorgen, is om 17.00 uur weer op het vertrekpunt terug te zijn. Aan de hand van de duidelijke routebeschrijving zal dat geen enkel probleem zijn. Als u de route helemaal hebt uitgereden en de routebeschrijving bij de con trolepunten hebt laten afstempe len, ontvangt u bij aankomst een herinneringsspeld met een jaar hanger. Degenen, die al vaker mee fietsten, weten dat er aan deze speld vijfjaarhangers kunnen wor den bevestigd. En omdat het nu om de eerste Lustrum Fietsdag gaat, zullen er ongetwijfeld een aantal fietsers zijn, van wie de speld na deze route vol is. Voor deze trouwe groep deelnemers heeft de ANWB een speciaal aandenken vervaar digd. Om wachttijden bij dc vertrek plaatsen te voorkomen, is het aan te bevelen vóór 13 mei een route beschrijving af te halen. Deze zijn verkrijgbaar bij alle ANWB- en VW-kantoren in de plaatsen waar een vertrekpunt is. De voorver koop is gestart op 17 april en voor alle routes geldt een eenheidsprijs van f2,00. De plaatselijke VW verstrekt wel inlichtingen, maar routebeschrijvingen moet men aanvragen bij de VW's in Deven ter, Almelo of Enschede. MEDEWERKING Evenals de vorige jaren kon de ANWB bij de organisatie van de Landelijke Fietsdag weer rekenen op de steun van vele honderden en thousiaste mensen. Vooral de plaatselijke VW's hebben zich weer enorm ingespannen om deze dag tot een groot succes te maken, hetzij door de route samen te stel len, hetzij door het organiseren van tal van attracties en evenementen op vertrek- en controle-punten. Daarnaast moet ook de medewer king worden vermeld van vele fietsclubs, rijwiel handelaren, mid denstandsverenigingen en tal van andere instanties. TROS Een bijzondere plaats in het hele gebeuren neemt -traditiegetrouw - de Tros in. Deze omroep verzorgt niet alleen via radio en televisie de voorpubliciteit over de Landelijke Fietsdag, maar zal ook op de dag zelf het hele ochtendprogramma op de radio (Hilv. H) in het teken van dit unieke fietsevenement zetten. Vanuit Rotterdam, waar het lande lijke vertreksein zal worden gege ven door Coen Moulijn, die uit- eraard geen nadere omschrijving behoeft, zal de Tros een vijf en half uur durend radioprogramma ver zorgen, waarbij ook telkens zal worden overgeschakeld naar Ein dhoven, Zeist en Huizen, waar ver slaggevers u op de hoogte zullen houden van de gebeurtenissen al daar. Ook voor de Tros is dit een uniek programma, daar het de in tentie heeft luisteraars op de fietsen dus de radio af te zetten! Doch voor degenen,, die echt niet kunnen meedoen, zal het luisteren ongetwijfeld weer de moeite waard zijn. PRUZEN In de vroege avonduren zal de Tros via de radio de winnaars bekend maken van de puzzel; waaraan alle deelnemers van de fietsdag kunnen meedoen. De spelregels zijn heel eenvoudig. BIJ een controlepunt ontvangt u een kaartje, waarop een vraag staat die betrekking heeft op deze dag. Vooralen van naam en adres en natuurlijk het goede ant woord levert u dit kaartje bij aan komst in en dingt u mee naar een van de vele prachtige prijzen. Als u tot de gelukkigen behoort, kunt u dat lezen in een van de volgende Kampioenen en in Troskompas. De stationsfietsenstallingen stelden 5 luxe fietsen ter beschikking en de ANWB en de Tros zorgen voor de rest van het prijzenpakket, dat be staat uit: 5 minitrips, 5 uitstekend verzorgde weekends in een bunga lowpark, 5 fietsgereedschapsets, 5 fietstassen en 55 onverwoestbare fietssloten en 100 langspeelplaten van André van Duin. Ter ere van het lustrum, een kleine 200 prijzen. GOEDE DOEL Mocht dit prijzenpakket u alsnog doen besluiten om op zaterdag 13 mei de fiets tevoorschijn te halen, is he t van belang dat u weet dat u met uw deelname ook anderen een kans op recreatie geeft. Immers, een deel van de inschrijfgelden wordt elk jaar gebruikt om recreatiemoge lijkheden te scheppen voor hen, die niet aan een dergelijk evenement kunnen meedoen, de lichamelijk gehandicapten. En hoe meer deel nemers, hoe meer er voor deze mensen gedaan kan worden. Zo werd, in overleg met de Neder landse Vereniging voor Revalidatie (NVR), van de opbrengst van vorig jaar een Amsterdamse rondvaart- boot aangepast voor rolstoelge bruikers. Wat er met de opbrengst voor de komende fietsdag gebeurt, wordt op 13 mei bekend gemaakt. Zoals u ziet, er zijn redenen genoeg om de fiets te pakken en te ontdek ken hoe mooi ons land eigenlijk is. Zorg daarom dat uw fiets op zater dag voor Pinksteren in orde is - laat hem desnoods nog even nazien - en trek erop uit. Ook al fietst u zelden, de afstanden zijn zo gekozen dat iedereen kan meedoen en de routes liggen zodanig over het land ver spreid dat ook in uw omgeving een vertrekplaats is te vinden. En mocht u eens ergens anders willen fietsen, verder van huis in een on bekende steek, dan kunt u daar al tijd nog een fiets huren. De ANWB en de NS verstrekken u gaarne in lichtingen. NATIONALE MOLENDAG Wellicht heeft u het al gemerkt, op 13 mei is er nog iets. De Nationale Molendag. Bewust is ook dit jaar gekozen voor een samengaan van de Fietsdag met de Molendag. De ervaringen van de afgelopen jaren hebben geleerd dat de deelnemers dit bijzonder op prijs stellen. Want molens bekijken en bezoeken is ty pisch iets om op de fiets te doen; veel molens liggen,afgelegen in een polder of in een rustiek dorpje. Vele fietsroutes zijn derhalve - indien mogelijk - zo uitgezet, dat ze langs een of meer molens voeren. Ver spreid over het hele land zullen die dag vele honderden molens draaien en wimpels en vlaggen ge ven aan dat de molenaars gaarne bereid zijn u alles van hun molen te laten zien en te vertellen. Een schit terende kans om nu eens van heel dichtbij kennis te maken met deze typisch Nederlandse monumenten. AN0RÉ VAN DUIN Door bemiddeling van de Tros is niemand minder dan de bekende Bij het ministerie van CRM is het „Ontwerp algemene maatregel van bestuur: rijksbijdrageregeling sociaal-cultureel werk" versche nen. De 80 pagina's bevattende tekst van de regeling en een nota van toelichting. gelijktijdig verscheen een discus sienota over de verdeling en onder linge afstemming van taken tussen rfik, provincies en gemeenten in een gecentraliseerd systeem voor sociaal-cultureel werk. Deze nota, die een omvang heeft van 51 pagi na's kreeg als titel mee „De samen hang tussen landelijk, provinciaal en gemeentelijk beleid ten aanzien van sociaal-cultureel werk". Voorts artiest André van Duin bereid ge vonden mee te werken aan de pro motie van deze vijfde Landelijke Fietsdag. Waarom hij? Heel een voudig. André van Duin is (terecht) de trotse bewoner van een werke lijk schitterende molen aan het Braassemermeer, hij fietst tussen zijn drukke werkzaamheden door graag om zich eens lekker te ont spannen en hij is altijd „in" als het gaat om hulp aan gehandicapten. Voorwaar een drieluik die bij uit stek past bij zo'n feestelijke dag. André van Duin, die buiten zijn werk net zo normaal doet als voor de camera's en microfoons gek. Nu al ruim twintig jaar be staat er in Nederland de Stichting Amateurfotogra fie, wier taak het is neu trale voorlichting te geven over de vele aspecten van het fotograferen en smal- filmen door de amateur. Zij doet dit ondermeer door de uitgave van een aantal mini-kursussen; boekwerk jes van rond de 24 pagina's met basis-informatie in een voor ieder begrijpelijke taal. Zeer recent is in deze serie de vijfde mini-kursus verschenen; vergroten in kleur. Geheel ten onrechte leeft nog bij veel foto-amateurs de me ning dat het zelf kleurvergroten voor hen een praktisch onhaalbare zaak zou zijn. Die mening is inmid dels volstrekt achterhaald. In korte duidelijke hoofdstukjes neemt de mini-kursus de lezer stap voor stap mee gedurende het gehele proces van eerste proefbelichting tot de uiteindelijke kleurenfoto. Daarbij komt niet alleen het vergroten van kleurendia's aan de orde. maar ook het - algemeen als wat ingewikkel dere beschouwde - vergroten van kleurennegatieven. Een uitklap bare pagina met illustratie in kleur verduidelijkt wat er in de tekst vermeld wordt. Het eerste hoofdstuk geeft enige basis-informatie, het tweede be- heeft op een zeer plezierige wijze meegewerkt aan de totstandko ming van een aantal radio- en tele visiespots te behoeve van de fiets dag. Deze geweldige vakman hij heeft aan een paar woorden genoeg om een hele tekst feilloos te impro viseren - had duidelijk plezier in deze tussendoor-opnamen rond zijn eigen „Heilige Geest" molen. Op een 100 jaar oude fiets-met- voorwiel-aandrijving en houten wielen oefende hij net zo lang tot het fietsen leek. Dat het ding uit eindelijk in het water belandde, ontlokte hem slechts de opmerking „Wat 'n oen". handelt het vergroten vanaf kleu rendia's, het derde gaat over ver groten vanaf kleurennegatieven en het vierde en laatste hoofdstuk ge eft dan tenslotte nog wat algemene richtlijnen. U kunt deze mini-kursus bestellen door f 5.-in de vorm van postzegels in een envelop te doen en deze te sturen aan: Stichting Amateurfo tografie, Singel 32, 1015 AA Am sterdam. Aan de buitenzijde ver meldt u dan „Kleurvergroten" en natuurlijk uw naam en adres. Om administratiekosten te vermijden zijn helaas geen andere bestelwij zen mogelijk. De zonnebril is in het komende sei zoen een belangrijk mode-artikel. Ook naar mening van de Parijse couturiers, want meer dan ooit hebben zij zich met het ontwerpen van zonnebrillen beziggehouden. Dat Dior en St. Laurent zich ook voor de kleding van het gezicht in teresseerden wist u misschien al. Maar wat zoudt u zeggen van een Balenciaga, een Givenchy, een Pa- tou, een Hechter, een Jourdan, een Lapidus? Misschien voor u geen reden om er meteen twee bij hen te bestellen, maar wellicht vol doende aanleiding om eens te kijken hoe het met de modieuze ei genschappen van de aktuele zon nebril is gesteld. Als ze spelen, aan tafel zitten, naar school gaan of naar bed. Of TV kijken. Van die serie kun je er één laten vergroten en in een mooi lijs tje zetten. Je kunt er ook kinderen iets mee laten doen, ze bijvoorbeeld de foto's laten insteken in zo'n klein mini-album, met een kleine teke ning van henzelf tussen de foto's. Zo'n bescheiden lijkend geschenk maakt een grote indruk op de moe der. MOEDER ZELF IN BEELD Ook een idee voor de vader of de wat grotere kinderen; maak zo on gemerkt mogelijk een reportage van „een dag uit het leven van een moeder". Die serie ook weer ver werken als klein album, liefst met wat onderschriften er bij. Zo'n ge schenk veroorzaakt erg enthou siaste reakties bij 'de vrouw die het ontvangt. Want met foto's van zichzelf wordt een moeder meestal stiefmoederlijk bedeeld. ALLE KANTEN OP Met bestaande foto's kun je voor een moederdaggeschenk natuur lijk alle kanten op. Je kunt ze laten vergroten, er een album van ma ken. ze laten inlijsten of ze In een leuke foto-kubus verwerken, er een poster van laten maken en zo voort Eén mogelijkheid verdient extra Daarvoor hoeft u echt niet hele maal naar Parijs, want uw eigen opticien heeft alles wat zonnebril en mode is in huis. Bovendien kan hij u persoonlijk adviseren én hij weet alles van goede brilleglazen af. Want ook al heb je prima ogen, dan kun je er aardig mee sukkelen, als je zomaar ergens een zonnebril hebt gekocht met een paar glazen waar je niet langer dan een half uur doorheen kunt kijken. Niet ieder willekeurig donker glas is een zon nebrilglas. De opticien kent het verschil. Hoe zit het nou met die mode? Wel nu, bij de luchtige, wijde zomer- mode van straks horen luchtige, elegant-dunne monturen van Een reportage maken van het le ven van de kinderen en die in een album verwerken, een ideetje voor een origineel fotogeschenk voor moeder. Met foto's kun je in de geschenken-sektor alle kanten op, zoals in bijgaand artikel wordt verteld. aandacht: dat is een bestaande, daarvoor geschikte foto laten re produceren, zodat er een „histori sche" foto ontstaat in zo'n oude bruine kleur, 'n Ouderwets ovalen lijstje er om en die moderne moeder van vandaag staat er nostalgisch gekleurd op als een dame uit grootmoeders tijd. Uw fotohande laar, kan u over deze mogelijkheid ailes vertellen. PERSOONLIJK GESCHENK Tussen het vele, dat mensen van vandaag al bezitten, blijft er ook voor moeders (en grootmoeders) een geschenk, waar zo nooit genoeg van krijgen: de foto's van kinderen of kleinkinderen. Want juist omdat er zoveel verandert en kleine kin deren groot worden, zijn foto's zo waardevol. Ze zijn immers maar één keer zoals vandaag! meest doorschijnende kunststof of ijldun metaal. De aktuele zonnebril is van weinig wegend materiaal: gemaakt: van kunststof in natuur-: lijke, vloeiende vormen, zacht ge-: tint met kleuren uit het pastelpa-: let, of van het metaal doublé. De glazen - de gekleurde glazen die de zonnebril zijn oogbeschermende funktie verlenen - zijn ook van'; kunststof, zodat het kleurenspel zich niet tot het montuur hoeft te:' beperken. In feite kan iedere ge-'< wenste kleur of kleurkombinatie;: aan het glas worden gegeven,: waarbij het voor een zonnebril zeer toepasselijke dégradé-effekt deze zomer erg veel zal wc den gezien,. Bij dit dégradé- of honkbalpet- effekt verloopt de kleur van een; maximale donkerte (65%) aan de bovenkant - de kant waar het', sterkste licht vandaan komt - tot; een lichtere kleursterkte aan de onderkant. Dit effekt is tevens mogelijk in po lariserende zonneglazen: de glazen die door strand- en waterliefheb- bers en door vissers zo gewaar-: deerd worden, omdat ze ook de' hinderlijke schittering wegnemen. Ook de steeds bekender wordende „zelfdenkende" glazen (niet van kunststof) zijn sinds kort met dé- gradé te koop. Dit zogenaamde photochromatische glas kleurt vanzelf donker of licht afhankelijk van de hoeveelheid ultraviolette" straling die het opvangt. De ver kleuring is dan boven in het glas sterker dan onderin. Voor de brildragers is een indere, nieuwe mogelijkheid interessant. En wel het feit, dat de kunststof glazen nu eindelijk ook als korrek- tieglas (desgewenst ook in dgradé) in redelijk groot formaat kunnen worden vervaardigd, zodat ze eve neens in grote monturen kunnen worden gezet. Wat op dit gebied voor u mogelijk of onmogelijk is, vertelt uw opticiên u graag. Gedurende prktisch het gehele jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust vdor het oog. Helaas zijn er maar al te veel ga zons waaraan te weinig aandacht wordt besteed. Velen denken, dat een gazon weinig onderhoud vraagt; Het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zeer hoge eisen. Vooral de grasmachine moet veel worden gebruikt om het gras kort te houden; om de vrucht baarheid te herstellen dient na het maaien het gazon te worden be mest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon zeer gemakkelijk. Door gebruik te maken van Asef Greenkeeper, een mengsel van or ganische en anorganische voe dingsstoffen waaraan bovendien een selektief onkruidbestrijdings middel Is toegevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Deze onkruidverdelger beschadigt het gras niet en laat het onkruid boven haar kracht uitgroeien waardoor het afsterft. De eerste 6 maanden mag op een nieuw gazon geen bestrijdingsmiddel worden gebruikt. De beste resultaten wor den bereikt bij groeizaam weer. Aan de cursus „Machinaal melken gegeven op initiatief van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hebben 28 dames deelgenomen. De volgende 12 dames hebben het examen afgelegd: Eelderink- Zandjans. Brunnekreef-Hidders, Snellink-Wagenaar, Zwiers- Warrink en Bussink-Stoelhorst te Markelo, Luttikhedde, Boswinkel te Enter, Paalman-Straalman, Krikkink-Reilink, Rietberg- Bronsvoort, Beldman-Wegstapel, Bekkemens-Scheperboer en mej. Veneklaas te Holten. De praktij klessen werden gegeven door de heer Wessels te Markelo en Brons voort te Bathmen. t kwam in 32 pagina's van de pers de „Voorlopige standpuntbepaling ten aanzien van het rapport van de Nederlandse Organisatiekring (juni 1977): „effectiviteit en doel matigheid van landelijke organisa ties voor vrijwilligers Jeugd- en jon gerenwerk". Hierin wordt een schets gegeven van een nieuw sub sidiesysteem voor landelijke iden titeitsorganisaties voor jeugd- en jongerenwerk. De drie boekwerkjes zijn op schriftelijke en telefonische aanvraag gratis verkrijgbaar bij het ministerie van CRM, kamer M-1409, Steenvoordelaan 370, 2280 HK Rijswijk, tel. 070-94 93 93 tst. 26 19. Attente vaders denken tij dig aan Moederdag. 7 gris sen niet tegen vier uur za terdagsmiddags nog gauw even een bos bloemen en een ander gebruikelijk ge schenk uit een winkel, hoe wel er op zich natuurlijk niets is tegen zo'n kleurig tenteboeket. Maai' ze den ken al eerder even na over een leuk kado en ontdekken dan, dat er met een mooie foto van het gezin of van de kinderen best iets te doen is. RUTJE IDEEËN Dat nadenken zou wel eens kunnen uitlopen op het idee om de moeder van het gezin, die zelf nog geen ka mera heeft, zo'n praktische pocketrkamera als geschenk te ge ven. Handig voor alledaags ge bruik, omdat zo'n klein toestel al tijd schietklaar beschikbaar is als. er in het gezin iets bijzonders ge beurt. Met wat flitslampjes erbij hoeft er dan geen leuk moment met de kinderen meer verloren te gaan. FOTOSERIE MAKEN Een idee is ook, om gewoon eens een serie foto's te maliën van de kinderen in hun eigen omgeving. De zomer is in aantocht, de ijsco- en zonnebrillen kunnen worden Links: een bril van Optyl/Playboy. man kleurt weer het straatbeeld, opgezet! Rechts: een bril van Silhouette.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13