Kdmpioenszijspancross op de Zuurberg AUTOMOBILIST BETER UIT MH GORDEL OM SCHAAKCLUB JUBILEERT Topcour.urs aan de Dragen van gordel voorin verplicht De gulzige kabouter en de Lentefee KINDERVERHAAL R;EDT EEN 1EVEN Expositie der Nederlandse electricileifsbedrijven "NtET\SÏKHÏlN<i Inederlawd HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 APRIL 1978 - PAG. 7 Op koninginnedag zullen weer veel motorsporten thousiasten naar het Hol- tense circuit de Zuurberg trekken. De zijspancross staat weer volop in de be langstelling. Deze tak van motorsport biedt immers veel sensatie en spanning. Voor wat het laatste betreft mag zonder overdrijving gbsteld worden, dat de Ne derlandse rijderstop in krachtsverhouding nog nooit zo dicht bij elkaar heeft gelegen als juist nu. Geheide toppers als Wil v.d. Laan/Jaap v. Vliét, Cor den Bigge- iaar/Cor v.d. Bijl en Ton v. Heug- ten/Dick Steenbergen kunnen slechts met veel moeite het aan stormend geweld van de broers Henk en Geert Knuiman en onze plaatsgenoot August Muller met Henk v. Heek in het bakje van het lijf houden. Vooral de laatste equipe is er bijzonder op gebrand om voor eigen publiek hoog te ein digen. Tijdens de wedstrijd in Holten zijn nemers een extra stimulans om tot een zo goed mogelijk resultaat te komen. Dit geldt ook voor Henk Lammertink uit Rijssen, die met bakkenist Piet v. Deutekom op een plaats bij de eerste 12 zal mikken. Het dragen van autogordels is verplicht voor bestuurders en voor- de heupgordel, die een zeer goede passagiers (vanaf 1-2 jaar) van personenauto 's en combinatie-auto S, die na beveiliging biedt. 1 januari 1971 in Nederland in gebruik zijn genomen en vanaf dat tijdstip bij aflevering gordels op de voor-zitplaatsen moeten hebben. Het gaat hier dus om auto's, die zijn ingericht voöï het vervoer van niet meer dan acht personen, de chauffeur niet inbegrepen^ Omdat internationaal de tendens bestaat autoS uitsluitend met driepuntsgordels uit te rusten, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gemeend de mensen uit bovenstaande groep die een li chaamslengte hebben van minder dan 1,50 meter van de gordeld raagplicht te moeten uitzonderen. Voor mensen die klein van stuk zijn, kan hamelijk het schouderge deelte van de driepuntsgordel bij een flinke botsing letsel aan de hals veroorzaken. Hen wordt echter aangeraden gebruik te maken van Soms brandde zijn geheim op het puntje van zijn tong. Laat maar branden dacht hij en hij lachte hoog, van zenuwachtige spanning. Had hij toch een toverboek gevon den. 't Was vast van die ouwe to verkol die laatst op doorreis door hun bos kwam. Nou is het meestal niet makkelijk om toverboeken te lezen en te begrijpen. Of het nu toe val was. of dat Kabouter Wijsneus inderdaad een slim handig kereltje was, is niet helemaal duidelijk. Maar wel. dat hij deed wat in het toverboek stond en dat het nog lukte ook. Chocoladetaart uit kie zelsteen, prikli monade van 10 dauwdruppels, en zo stond het vol. Kabouter Wijsneus maakte de lek kerste dingen klaar.Hij at zoveel, dat hij het vaak niet allemaal op kon. Iemand uitnodigen? Hij dacht er niet over. Stel je voor, dat zij zijn geheim zouden ontdekken. Ja, en dan zou hij voorgoed voor het hele kabouterdorp en de elfen wijk kun nen zorgen. Nee. hij nam nog een grote hap appelgebak en ging fijn een dutje doen. Zomaar midden op de dag. Hij schrok wakker toen er werd gebeld. Mopperend stond hij op. Hé we wachten al een hele tijd. wy moeten hout sprokkelen voor het lentefeest. Over een poosje komt de lentefee met haar gevolg bi) ons. Je weet toch wat we daar allemaal voor moeten doen, sprak een van de kabouters. Zeg, jij wordt er ook niet slanker op, lachte een ander. Vooruit joh schiet op. dat is goed voor je. Wijsneus kon niet anders doen dan meegaan. Hij wist, dat hij zónder vuur voor een geweldig feestmaal kon zorgen. Maar hij vertikte het. Toen hij later doodmoe en stijf van het bukken thuis kwam, was het eerste dat hij deed zich een heerlijk drankje en een overdadige maaltijd toveren. Gebakken aardappeltjes en doperwten en een bal gehakt, zo groot als een voetbal. Toe chocola deijs met slagroom. De andere kabouters verbaasden zich wel een beetje, dat ze Wijsneus zo weinig zagen. Hij kwam ook hoe langer boe minder buiten, want al les was hem te veel. Maar hij kon het eten niet laten. Als zijn hulp werd gevraagd om te helpen het bos te versieren voor de komst van de lentefee stemde hij mopperend toe. En een ker bracht hij een taart mee voor het vrouwtje van een van zijn kaboutervrienden van de denneappel-club, die jarig was. Maar naar die denneappel-club ging hij ook al niet zo vaak meer. Het was net als met het kegelspel van de mensen, moeilijk om te bukken met een dikke buik Het werd steeds erger. De kabou terdokter had er al iets van gezegd, zijn vrienden plaagden hem een beetje, maar hij was zo'n eigenwijze wijsneus, dat hij zijn naam eer aan deed. Toen was het; zo ver, dat de lentefee zou komen. Het muziekkorps stond klaar. Vroeger sloeg Wijsneus de trom, maar zijn buik was zo dik ge worden, dat hij er niet meer bij kon. Wijsneus wilde toch wel gaan kij ken. Hij had zich bijna verslapen. Toen hij dan eindelijk aangekleed was - hij had al nieuwe kleren moe ten kopen ook - ontbeet hy met een tulband met krenten, noten cn ro zijnen. Hij stond op om weg te gaan en op dat moment gebeurde het, hij kon niet door de deur! Hoe hij ook duwde, en perste het lukte niet. Ook niet van opzij, of achterstevo ren. Ramen? Die waren helemaal veel te klein. Hij bonsde op de deur, op de ramen en nep om hulp. Maar iedereen was naar het feest. Van pure ellende smeet hij het tover boek door de deur naar buiten Hij had meteen spijt. Maar hy kon het niet meer pakken. Oh, misschien had er wel een spreuk ingestaan om te vermageren. Te laat Maar in ie der geval kon hy niet meer toveren. Geen hopjesvla meer, geen aard beientaarten Niets, niets, niets. En hy had ook niets in huis. Van hon ger en narigheid viel wysneus snel af. HU kon weer door de deur. Het was een goede les geweest Het to verboek was weggewaaid, onvind baar. Gelukkig maar. (Nadruk verboden) via 3 series en een finale zullen uit maken wie op het ereschavot mag plaatsnemen. De eerste start van dit progamma is al om 11.45 uur Voor de 250cc klasse hebben zich 74 deelnemers gemeld. Deze rijden 2 series met een finale Al met al zal het op ons mooie Hol- tense circuit weer een motorspor tevenement worden, waarbij de duizenden bezoekers wat span ning en sensatie betreft zeker weer ruimschoots aan hun trekken zul len komen. Voorjaar de eerste punten voor het Neder- De kampioenswedstrijd wordt ver- landse kampioenschap te verdie- reden over 2 manches, waarbij het nen en dat betekent voor alle deel- starthek voor de eerste manche om 14.00 uur zal vallen. Het hoofdpro gramma wordt omlyst door weds trijden in de 125cc en 250cc junio ren klasse. In de lichte klasse hebben maar liefst 124 renners ingeschreven, die De autogordel kan bij de huidige stand van de techniek gezien worden als het meest effectieve beschermingsmiddel voor bestuurders en passagiers van auto's bij verkeersongevallen. Door het dragen van gordels - door iedereen, overal, altijd en op de juiste wijze (zo strak mogelijk) - kunnen in ons land jaarlijks honderden mensenlevens worden gered en kan ook het aantal gewonden sterkverminderen. Datbrengt Veilig Verkeer Nederland nog eens onder de aandacht van automobilisten naar aanleiding van een door het ministerie van Volksgezondheid,en Milieuhygiëne uit ongeVals- cijfers getrokken voorlopige conclusie, dat'autogordels onvoldoende of nifco op de juiste manier worden gedragen. Nog meer uitzonderingen De draagplicht geldt ook niet voor ernstig invalide bestuurders die in aangepaste auto's rijden en niet zelf de gordel kunnen vastmaken, voortaxichauffeurs tijdens het vervoer van passagiers, voor be stuurders die bezig zijn goederen op te halen of af te leveren bij op korte afstand van elkaar gelegen plaatsen, en tijdens het achterui trijden. Kinderen tot 4 jaar mogen op de voorzitplaats alleen meerijden in een goedgekeurd kinderzitje, dat deugdelijk is bevestigd. Op het keurmerk moet vermeld staan dat het zitje geschikt is voor de voor zitplaats. Kinderen van 4-12 jaar mogen voorin zitten mits gebruik wordt gemaakt van een kinderzitje (zoals vermeld voor kinderen van 0 4 jaar) of van een heupgordel. Ook achterin Aangezien de gordel de inzittenden in geval van een botsing op de plaats vasthoudt, waardoor wordt voorkomen dat zij in contact ko men met het autointerieur of door of uit de wagen worden geslingerd, is het duidelijk dat ook passagiers op de achterzitplaatsen zeer ge baat zijn bij het dragen van gordels. Volwassenen kunnen voor de ach terzitplaatsen kiezen uit heupgor del of driepuntsgordel. Voor baby's (0 tot ongeveer 9 maanden) is de reiswieg of kinderwagenbak ge schikt; deze moet klem gezet wor den tussen voor- en achterbank en zo mogelijk met een riem worden vastgemaakt. Kinderen van 9 maanden tot 4 jaar in een goedgekeurd kinderzitje. Kinderen van 4-12 jaar in een goed gekeurd kinderbeveiligingsmiddel of anders in een goedgekeurde heupgofdel; het kind zonodig op een stevig kussen plaatsen, waar door de heupgordel over het bek ken loopt. Wat gebeurt er bij een botsing? Er treden enorme krachten op, waar- stegen de menselijke spierkracht. niet is opgewassen. De „klappen* die bijv. de inzittenden van twee met een snelheid van 50 km op el kaar inrijdende autob moeten op vangen, zijn te vergelijken met de smak die iemand maakt wanneer hij van een hoogte van 10 meter valt. Vast en zeker Met het schrap zetten van armen en benenis dus bij een ongeval niet veel te bereiken. Alleen de auto gordel houdt automobilisten en hun passagiers vast op hun plaats en zorgt ervoor dat zij binnen de auto blijven in plaats van eruit ge slingerd te worden (dat laatste be tekent een aanzienlijk grotere kans op ernstig en dodelijk letsel). Ook langs het water Er zijn mensen die hun gordel los maken als zij langs water rijden. Hun argument: Als je met de auto in het water terecht komt, belet de gordel een snelle ontsnapping uit de zinkende wagen. Bij die redenering wordt echter één ding over het hoofd gezien: De klap waarmee een auto het waterop pervlak raakt, is te vergelijken met een middelzware frontale botsing. Zonder gordel lopen de inzittenden grote kans bewusteloos en/of ern stig gewond te raken, zodat ont snappen vrijwel onmogelijk is. Wordt men echter door de gordel op zijn plaats gehouden, dan is men veel eerder in staat onmiddellijk na de duik in het water de gordel los te maken en te proberen de auto te verlaten. Bij elke rit Autogordels moeten ook gebruikt worden tijdens ritten binnen de bebouwde kom. Want een gegeven is bijvoorbeeld, dat bij een botsing met „stadssnelheid" (ongeveer 30 km per uur) de inzittenden van een auto de kans lopen zwaar gewond of gedood te worden als ze geen gordel om hebben. Dus: overal en altijd autogordels, zowel op lange als op korte ritten, zowel buiten de bebouwde kom als er binnen. Nooit losjes dragen Het kan zijn dat iemand met de over de heup en borst lopende drie puntsgordel problemen onder vindt met het strak dragen, bijv. het moeilijk bereikbaar zijn van de knoppen op het dashboard. Een ander vindt dat een strak aange legde gordel een te ernstige (vooral psychische) belasting betekent. In beide gevallen is het beslist on juist de gordel dan maar met meer speling te gebruiken. Elk type au togordel moet namelijk zo strak mogelijk worden gedragen om het grootste effect te sorteren. Een gordel die losjes gedragen wordt, biedt geen beveiliging. Integen deel, bij een botsing kan men on nodig letsel oplopen, bijv. door on deruit schieten. Met automaat Wie zich in zijn bewegingsvrijheid belemmerd voelt of lichamelijk on gemak ondervindt, kan beter een driepuntsgordel met automaat nemen of een heupgordel met of zonder automaat. De automaat bestaat uit een oprol - systeem met een blokkeermecha-' nisme, dat in werking treedt bij een plotselinge hevige ruk (botsing), maar dat bij langzame bewegingen de gordel doet meegeven. De aller nieuwste automaten reageren zelfs al zodra de wagen sterk afremt of optrekt. Comfort Goedgekozen, goedgemonteerde en goedgedragen autogordels ver minderen een eventueel gebrek aan comfort. Het gepraat hierover wordt volkomen tenietgedaan als blijkt hoe groot het ongerief kan zijn na een ongeval waarbij de be trokkenen geen gordels gedragen hebben! Wegens het behalen van drie prachtige successen t.w. pro motie naar de le klasse van de schaakbond Overijssel, het team jeugdkampioenschap van Overijssel en het vijfjarig bestaan van de schaakclub als onderafdeling van de S.V. Holten, geeft de schaakvereniging een receptie in de kan tine op „Meermanskamp" morgen zaterdag 29 april van 19.00 tot 20.30 uur. De leden worden verzocht om met hun dames om 18,45 uur aanwezig te zijn. Gezien de kampioenschappen die dit jaar bij de S.V. „Holten" bin nenstromen hopen wy dat dit alles niet te veel wdrdt voor bepaalde le - den die zowel voetbal- en schaak- belangen hebben! Iedereen is dus van harte welkom dit alles met ons mee te vieren. Interne competitie Ondanks alle kampioenschappen woedt hier de strijd nog onvermin derd voort. In groep 1 ziet het er langzamerhand naar uit dat beker- verdediger D. A. v.d. Knaap zijn ti tel gaat prolongeren. Zyn naaste belager J. W. Middelink moest re mise toestaan aan een sterk spe lende Theo van Lindenberg, waar door Middelink nu een vol punt achter staat op D. v.d. Knaap. De stand aan kop: D. A. v.d. Knaap 8 uit 9J. W. Middelink 7 uit 9. In groep II gaat koploper Ton van Oijen nog steeds ongeslagen aan de leiding. Als hij dit nog drie weds trijden volhoud, kan hij de interne Mocht u in de buurt van Arnhem komen, dan is het de moeite waard het Elektrum te bezoeken. Een ex positie van de Nederlandse elek triciteitsbedrijven. Hoewel h.et zo op het eerste gezicht een nogal technisch geheel lijkt, valt dat in de praktijk wel mee. Iedereen die belangstelling heeft voor energie problemen kan er terecht. Waar gaat het over? In Nederland vindt steeds méér discussie plaats over onze energieproblemen Zo maar een opsomming van de vra gen die daarbij worden gesteld. Wat gebeurt er allemaal achter het stopcontact? Hoe zit het met de eindigheid van grondstoffen? Waarom en waartoe die hoogspan ningsmasten? Wat is kernenergie? Wat is zonne-energie? Kunnen we niet wat zuiniger aandoen en waar heeft dit dan de meeste zin? Omdat de elektriciteitsbedrijven steeds meer met deze vragen wer den geconfronteerd, hebben zij ge zamenlijk 18 oktober van het vo rige jaar het „Elektrum" geopend. Een expositie waar door middel van fotomateriaal, schema's, dia- verhalen, film en allerlei vernuftige druk-op-de-knop-dingen een beeld wordt gegeven van de elektrici teitsvoorziening; van wat er alle maal voor nodig is om de stroom naar het stopcontact te brengen. Sinds de opening van het Elektrum zijn er in groepsverband (na af spraak) ai ruim 6000 mensen ge weest en al meer dan 1500 indivi dueel ('s zaterdags van 10 tot 17 uur). Tot en met de maand mei is groepsbezoek mogelijk van maan dag tot en met vrijdag. Het aantal aanvragen is echter al zo groot, dat slechts groepen die kleiner zijn dan 30 personen, nog ergens een gaatje in het programma kunnen vinden. Het lijkt daarom raadzaam reeds vroegtijdig met het Elektrum con tact op te nemen. Vooral, omdat in de maanden juni, juli en augustus een groepsbezoek niet zoveel aan dacht meer krijgt, maar het Elek trum van dinsdag tot en met zater dag alleen geopend is voor het be langstellende publiek (eventueel in groepsverband), net zoals nu al op de zaterdagen. Behalve dat be langstellenden deel kunnen nemen aan een rondleiding, bestaat te vens de mogelijkheid enkele film en dia-programma's te zien. Er is alle ruimte voor discussie. In de praktijk blijkt het Elektrum overi gens pas goed als informatiebron, bij een minimale leeftijd van 14 a 15 jaar. Het adres van deze informatieve expositie is: Elektrum, Klinge- lbeekseweg 45 te Arnhem, telefoon 085452997. Informatie kan tevens worden in gewonnen bij de meeste elektrici- teitsbedryven en VW-kantoren Als u eens in Arnhem komthet is de moeite waard. competitie zonder één verliespunt afsluiten en dat op zichzelf is al een record. Hem kan weinig meer ge beuren met 11 punten voorsprong op zijn naaste rivaal J. v. Dalen sr. Aangezien de 2e plaats nog al eens verandert: hier de kopposities, na 10 ronden laddersysteem: Ton van Oyen 46; J. V. Dalen sr. 35; J. C. Roele 34J. ten Velde 32J. v. Cal- car31A. J. C. Brands 30 ;W. v Bijen 28Wim Rietman 27A. M. Klaas- sen 26. Uitslagen interne competitie groep 1: B. v. Beek-Theo v. Lindenberg 1/2-1/2; J. v. Dalen jr.-H. v. Beek 1/2-1/2; D. v. Beek-B. Beyer 1-0; Theo v. Lindenberg-J. W. Midde link 1/2-1/2; E. J. Gervedink NyhuisH. v. Beek afgebr.J v. Da len jr.-J. E. Scheperman afgebr. Groep II: T. v. Oyen-J, ten Velde 1-0; J. v. Dalen sr.-A. J. C. Brands 1 -0; W. v. Oyen-J. C. Roele0-1A. M. KlaassenJ. v. Calcar 0-1; H. Roelofs-Wim Rietman 0-1G. R. Klaassen-G. J. Kromdyk 0-1; Zwarte Paard II-Holten II 5,5-2,5. Verleden week heeft een verzwakt Holten II, (men speelde met 7 man) het niet kunnen redden in Ommen. Het is prachtig de resultaten van het le team te zien, maar het 2e team is het kind van de rekening. Er is weinig belangstelling vanuit de clubleiding, slecht georgani seerd, op het laatste nippertje wordt men gewaarschuwd, weinig motivatie, afceggingen enz. Hier door moet men de zwakste spelers inzetten. En met één man te weinig verloren wy dus een wedstrijd die nooit verloren had mogen gaan. Dat desondanks het 2e toch een ze vende plaats bemachtigde, twee plaatsen gestegen to.v. verleden jaar, geeft vertrouwen voor het vol gende seizoen althans als de orga nisatie en motivatie beter wordt De uitslagen: bord 1 geen man, ver loren bord II Ton van Oljen, verlo ren; bord 3: A. M. Klaassen, gewon nen; bord 4: J. C. Roele gewonnen; bord 5: J. ten Velde, remise; bord 8: H. Roelofs, verloren; bord 7 G. R. Klaassen, verloren; bord 8 G. J. Kromdyk, verloren.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7