rij-impressie Toyota Starlet Maak nu uw auto klaar vaar het voorjaar Belangrijk Fiat-nieuws op autosalon in Turijn Technische autolectuur in boekvorm van de Shell automatisch In de 2 liter klasse heeft BMW zich na een lange afwezigheid weer begeven met een 6-cilinder. Het is al een aantal maanden geleden dat de introductie plaats vond en sindsdien is de vraag heel groot. In de dertiger jaren werd de eerste versie van dit motortype uitgebracht en de modellen van vlak voor de 2e wereldoorlog waren hoogtepunten in de BMW historie. De 326, de 327 en de 328 hadden een 2 liter 6 cilinder, die voor die tijd vrij hoge vermogens leverden. Vooral de open 328 met z'n ruim 80 pk. en 3 carburateurs stond hoog genoteerd. Op circuits en in rallyes gevreesde tegenstanders. Sportiviteit was hoog in het BMW vaandel geschreven en ook nu is dit één van de peilers waarop dit Beierse merk draait. Comfort is een 2e belangrijke zaak en de BMW van vandaag heeft dit eveneens. Van de duurdere middenklasse tot in de hoogste prijsregionen worden modellen gefabriceerd, die sporti viteit combineren met comfort en in de grotere modellen ook veel ruimte hebben. 4 Motorische versies De 3-serie van BMW begint bij de 316 en eindigt by de 323 i. Eén model met 4 verschil lende vermogens leverbaar, waarvan 2 met een 4-cilinder en 2 met een 6-cilinder. De 320 kreeg de 6 cilinder evenals de 323 i. die benzine-inspuiting heeft. Het verschil tussen de 4 cil. 2 liter en de 6 met gelijke inhoud is de grotere souplesse van deze laatste. Geen ander automerk heeft dit te bieden, een kleine 6 cilinder met bijna 2000 cc. en 122 pk. Construc tief zeer moderne motoren, die hoge toerentallen toelaten maar ook in veel lagere regi onen trekkracht voldoende be zitten en ook nog uitermater soepel blijven. Het acceleren verliep vrij snel. Tot 100 km. Snelheid in ruim 10 sec. is een goede waarde. Een opvallend punt was dat we het idee hadden dat deze auto niet zo snel optrok. Dat kwam omdat het motorische geluid laag was, waardoor de inzittende gevoelsmatig vonden dat de acceleratie niet zo snel was. Op hogere snelheid nam de wind rond de carrosserie sterk de overhand. Een aspect dat men niet zo vaak tegenkomt. Nogal variërend verbruik. Bij een auto die men heel rustig kan rijden, maar waar mede ook heel snel opgetrok ken kan worden verschilt het verbruik nogal sterk. Het hangt nauw samen met de prestatie die men verlangt. Rustig rijden wordt met een heel redelijk verbruik beloond. Wanneer men niet harder rijdt dan 100 km. dan was 1 op 11 haalbaar. Worden de paarde- krachten voluit benut dan dient rekening gehouden te worden met 1 op 7 a 8 km. De. test met de BMW was in de koude periode van enkele maanden geleden. De koude start 's morgens was uitste kend. De automatische choke zorgde voor een goede meng selverhouding, waardoor de auto onmiddellijk aansloeg. Was de motor warm dan ging het wat moeilijker om de auto aan de praat te krijgen. Een 4-versnellingsbak draagt zorg dat het motorische ver mogen op de achterwielen en op de weg overgebracht wordt. Een kort pookje, goed onder bereik van de bestuurder, is voor het schakelen op de mid dentunnel aangebracht. De achteruit was niet optimaal vergrendeld. In feite een punt dat niet tot een probleem leidde. Uitstekend wegcomfort. Alle vier de wielen zijn onaf hankelijk opgehangen. Een uit gekiende constructie, waarbij de vering soepel en de telesco- pu"che schokbrekers uitste- ke d dempten. Een neutrale wegligging met een tikje on derstuur duidt aan dat het as pect wegligging heel goed uit de bus kwam. Een directe en preciese besturing waren an dere optimale eigenschappen. De remmen bleven niet achter. Voor schyven, achter trommels met een bekrachtigde onder steuning. Karakteristiek voorfront. Lang voor de oorlog, al had den de BMW's een voorfront met een bepaalde vormgeving. Dit is zo gebleven, al werd de stilering aan de moderne car rosserie-normen aangepast. Men herkent een BMW altijd direct net zo als dit bij Merce des het geval is. In de 316 tot en met de 323 klasse zyn er allen maar 2-deurs modellen. De auto heeft een strakke lijn met veel ruitoppervlak. Een tijdloze vormgeving en mede door het karakteristieke voor front een sportief uiterlijk. Twee grote portieren zorgen voor en gemakkelijke in- en uitstap, alhoewel het bereiken van de achterbank wat minder gemakkelijk gaat. De zijflanken worden beschermd door een stevige sierstrip, die ook keurig netjes staat. De bumpers lopen om de carroserrie heen en ge ven dus ook een goede be scherming tegen beschadigin gen. De motorkap scharniert aan de voorzijde en heeft een speciale voorziening, waardoor bij een zware frontale botsing deze niet de voorruit kan ver splinteren. Wanneer men technisch op timaal van een auto kan ge nieten, dan behoort daarbij een goede tot zeer goede zit. Aan gezien stoelen en zitpositie door een ieder anders beoor deeld kunnen worden, dient de verstelmogelijkheden groot te zijn. Dat is bij de BMW aan wezig, waarbij ons opviel dat langere mensen met de benen' iets te dicht bij het stuurwiel zitten. Een mogelijkheid om het stuurwiel iets hoger te zetr ten zou het geheel ideaal ma ken. De stoelen geven veel steun en de rugleuning kan trappeloos versteld worden. Achterin is de beenruimte niet het sterkste punt. Wil men wel goed met de benen uit de voe ten, dan dienen de stoelen wel wat naar voren geschoven te worden, hetgeen de bestuurder hinder kan opleveren om ont spannen te rijden. Maar goed, het is een fijne auto waarin met wat passen en meten vier mensen goed zitten en qua veer- en wegcomfort voortreffe lijk reizen. Fraai instrumentarium. In de auto wordt een groot deel direct door het impone rende dashboard bepaald. Ronde instrumenten in één console verenigd en zeer goed in het blikveld liggend. Het schuin geplaatste middenpa neel herbergt een groot aantal handles en knoppen met o.m. de radio. Gemakkelijk bereik baar. De zacht rode indirecte verlichting maakt duidelijk dat men de bestuurder veel infor matie wil verschaffen zonder de mogelijkheid tot verblin ding. Deze kleur wordt in vliegtuigen al lang toegepast. De afwerking is keurig en het pakket extra's is groot. Van speciale stoelen tot lichtmeta len velgen is in het BMW as sortiment verkrijgbaar. Concluderend. Aan het einde van deze test zou je kunnen zeggen: Auto mobilist wat wil je nog meer? In de meeste facetten een bi zonder fijne auto waarin dui delijk naar voren komt dat de opgedane ervaring in races toch bij de serie-auto een rol speelt. Gelukkig wel, want het is hier niet gering waarvan de automobilist profiteert. Deze 320 in z'n verschillende moto rische versies, met daarbij de 6-cilinder in het bijzonder, is een heel fijne auto. Het is niet direct een volume auto t.a.v. de ruimte, maar wel een sur plus aan volume, wanneer we de souplesse, het comfort, de rust en de wegligging zo mo gen aanduiden. Nog net voor de opening van de autosalon in Turijn gaf Fiat al wat gegevens prijs over een geheel nieuwe auto, die daar z'n werelddebuut maakte. In drie uitvoeringen en met de benaming Ritmo gaat deze auto naast de bekende 128 een deel van de markt in die klasse bestrijken. De carrosserie ziet er heel opmerkelijk gestyleerd uit en werd ontworpen bij Fiats eigen studio „Centro Stile". Aange dreven door een voorin ge plaatste motor en voorwie laandrijving volgt dit model de trend van de Fiats in deze klasse. Drie motoren, een 1100, een 1300 en een 1500 cc. zullen leverbaar worden. In de koets werken liggen de verschillen in een 3- en een 5-deurs versie en een deluxe of een comfort de- luxe. Standaard zit een vier- bak gemonteerd, als extra is een vyfbak leverbaar. De duur ste versie, de Ritmo 75 heeft een vyfbak of een automaat. In juni komt de Ritmo op de Italiaanse markt, in oktober op de exportmarkten. De kleinste Toyota, de 1000, heeft een opvolger gekregen die een attractieve nieuwe car rosserie heeft met, en dat is heel belangrijk, een 3e resp. 5e deur. Vooral deze klasse, die of als 2e auto of als auto voor kleine gezinnen gebruikt wordt, moet gemakkelijke bagage mo gelijkheden hebben. Tijdens een korte rit vielen een aantal punten al onmiddellijk op. De zitpositie voorin is in alle op zichten prima. Prettige, goede steun gevende stoeltjes, ruime verstelmogelijkheden en een juiste verhouding t.o.v. het stuurwiel. Achterin gaat het heel wat krapper toe. Wil de bestuurder redelijk kunnen zit ten, dan blijft er achter weinig bruikbare beenruimte over. Voor korte ritten gaat het wel, maar op langere trajecten wordt het heel wat onplezieri ger. Met 3 inzittenden en bij ver der vooruitgeschoven plaats van de 2e stoel voorin is het goed bruikbaar. Daarom is de Starlet een uitgesproken 2 3 persoons auto met vrij veel bagageruimte. De achterbank rugleuning kan in 2 functies dienst doen. De ene helft als ruggesteun bij het zitten en de andere helft neergeklapt voor bagage. Door de grote laadklep is de auto gemakkelijk te be laden. Het rijden presenteerde zich, het waren nog geen ingereden exemplaren, als erg prettig. Een behoorlijke pittige accele ratie, een heel directe bestu ring, goed doseerbare remmen die bekrachtigd werken. Het veersysteem is vóór uit Mc. Pherson elementen samenge steld en achter heeft de Starlet een vaste as met schroefveren en in de lengterichting lopende steunen die de as op z'n plaats houden. De oude 1000 had bladveren. In tegenstelling tot het gebruikelijke patroon in deze klasse heeft de nieuwe Toyota achterwielaandrijving. Hij volgt daarmede niet de trend die deze klasse al jaren heeft. De carrosserie heeft een moderne lijn, die van een aan tal auto's wat weg heeft. De groei van de markt waarin deze auto komt te liggen is volgens beschikbare gegevens erg groot. Van 1974 met een marktpercentage van 10.3%' van de totale verkoop is deze opgelopen tot 20% in het afge lopen jaar. Men verwacht dat deze groei nog lang niet ten einde is. Het leveringsprogramma zal bestaan uit diverse modellen van Economie tot Super de luxe, in drie- en vijfdeurs uitr voeringen en een versie met een vyfbak. De prijzen zullen variëren van ca. 11 duizend tot 12.350,- incl. BTW en af impor teur. Even nog een detail ter vermelding. Het interieur ziet er, smaakvol en gedegen uit. Het dashboard ligt goed in het bestuurders-gezichtsveld en de handles liggen goed onder handbereik. De benzinemaatschappijen worden met premiums en an dere zaken weer byzonder ac tief. Als het niet een glas is dan zyn het andere zaken waarmede de klanten naar de pomp getrokken worden. At tractieve en minder waarde volle dingen heeft men voor de mensen klaarliggen. Een groot deel van de automobilisten weet weinig af van de techniek van de auto in het algemeen. Natuurlijk zyn er boeken over verkrijgbaar. De één summier, de ander uitgebreider. Shell nu heeft een fraai uitgevoerde uit gave in de verkoop gebracht, waarin de techniek van de auto op duidelyk maar een voudige wy'ze beschreven wordt. Bij alle onderdelen plaatsjes of tekeningen, die het onderwerp verduidelyken. De prys is f 4.95 en dat is, gezien de uitvoering, erg goedkoop. By pompstations van de maat- schappy is het boekwerk ver krijgbaar. Nu de lente Is begonnen is het verstandig enkele onder houdswerkzaamheden aan uw auto te verrichten. Dankzij de ontwikkeling van de auto techniek-is dit onderhoud tot een minimum beperkt. Hier onder volgen twaalf tips van voor controle in aanmerking komende punten welke van essentieel belang zijn voor een goed onderhoud van de auto. Hoe staat het met de ban den. Is er voldoende profiel diepte? Let er ook op of de banden geen onregelmatige slytage vertonen. 2. Remleidingen controleren op haarscheurtjes en andere be schadigingen. in de winter hebben deze leidingen te bjden gehad van het strooizout. U moet bedenken dat de druk in deze leidingen tot ruim 100 bar (vroeger zei men 100 atm) kan oplopen. 3. De remvloeistof behoort mi nimaal eens per twee jaar ver wisseld te worden aangezien deze .hygroscopisch' is, dat wil zeggen water uit de lucht aan trekt. Vooral gedurende de wintermaanden is dat het ge val zodat verwisselen In het voorjaar wenseiyk is. 4. Een moeilyke tyd hebben de ruiterwisserbladen achter de rug. Zo nodig dan ook vervan gen. 5. By vele auto's moet de aan- zulgbuis voor de voorverwar ming weer in de zomerstand worden gezet. By de Volkswa gen en Audi modellen byvoor- beeld moet men, afhankeiyk van het type, de inlaatopening omkeren of de inlaatslang ver wisselen of een klepje aan het luchtfilter» veranderen. 6. Na de winter is het belang rijk om de spanningscapaciteit van de accu te controleren. Zelfs een goed opgeladen accu garandeert nog geen maximale stroomsterkte. 7.Ook olieverversen is belang rijk. Gedurende de winter met talrijke koude starts is veel condenswater in dé motorolie terechtgekomen. De dunne winterolie moet door een dik kere zomerolie worden vervan gen. 8. Erg belangrijk is een goede wasbeurt om het wintervuil zoals strooizout e.d. te verwy- deren. Dit vuil kan de onder- zyde van de auto sterk aantas ten. 9. Onderzyde van de auto con troleren op beschadigingen aan de bodembescherming. Zonodig bywerken. 10. Uitlaat controleren. Zyn er geen plaatsen waar deze is doorgeroest en is de ophanging nog in orde?. 11. Vloermatten uitkloppen en schoonmaken met water om de zoutresten te verwy deren. 12. En tenslotte de gehele auto nazien op roestvorming in de laklaag. Vooral plaatsen als de randen van de wielkasten, treeplanken en onderzyde van de deuren kunnen roestsporen vertonen en dienen terstond te worden behandeld om uitbrei ding tegen te gaan. Een tip: bent u hier minder ervaren in, laat het dan door een garage doen. De eerste vragen zijn bin nen. We kregen een telefoontje van een automobilist die van z'n vrouw hoorde dat haar auto bij het overschakelen heel erg in het stuur trok. Het was een kleine auto met voorwielaandrijving en een dwars geplaatste motor. Om dat de vragensteller uit onze directe omgeving kwam zijn we er naar toe gegaan en hebben met de auto gereden. Niet alleen bij het overschake len, want daar kwam het niet van, maar bij het ontkoppelen en bij gas geven en gas los la ten was die reactie heel erg in het stuur merkbaar. Bij gas geven trok de auto naar rechts en bij gas loslaten naar links. Bij snel optrekken en dan gas loslaten of koppeling intrappen veel erger dan bij het rustig uitvoeren van de zelfde manoeuvre. Wat kon dat nu voor een oorzaak heb ben? Het antwoord leek ons niet zo eenvoudig omdat er in eer ste oogopslag niets te zien was. Onder de motorkap niet, maar ook oppervlakkig onder de auto niet. Geen speling in de wielophanging, ook niet in de stuurinrichting. Geen ka potte kruiskoppelingen. We zijn toen onder de auto gaan lig gen en hebben de lste versnel ling ingeschakeld. De eigenaar duwde de auto heel iets naar voren en naar achteren en toen ontdekten we de oorzaak. De naar voren lopende tre- karm, die de wielophanging op z'n plaats moet houden voor de aandrijf- en remkrachten, is bevestigd aan een oog dat met 2 bouten aan de zelfdragende naar voren lopende chass-sarm geschroefd zit. Dit chasssdeel van plaat was geheel dtorge- rot. Met een schroevend'aaier staken we er zo op vele plaat sen door. Conclusie: niel meer repareerbaar vanwege de te hoge kosten. De foto die we er van maakten geeft de plaats vrij duidelijk weer. Vragen kunnen ingezonden worden aan redactie Auto Ak- tueel Postbus 127, Enschede.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 21