FIETS HOEFT NIET THUIS TE BLIJVEN Een drankje er bij wam Recreatie in Zuidelijk en Oostelijke Flevoland Clnwnfeest op Flevohof Overzichtstentoonstelling stadsvernieuwing Na de feestdagen veel afvai-glas? Dauwtrappen met Hemelvaart op Flevohof 50 jaar DAF—trucks in Lips Autotron Van 27 april - 30 september HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 APRIL 1978 - PAG. 19 In de vrije tijd, vooral tijdens de vakantie, moet liefst de eigen fiets bij de hand zijn. Als wij niet vlak bij huis zijn, is dat niet zo eenvoudig. Wij kunnen er natuurlijk een fiets huren. Dat is in Nederland helemaal geen probleem, want vrijwel overal zijn goede fietsen te huur. In andere landen ligt dat wel eens wat anders. Wie zelf een specifieke fiets heeft, die met zorg is uitgekozen, wil die fiets natuurlijk ook graag elders gebruiken. Dat kan; de flets hoeft niet thuis te blijven, want er zijn manieren om een fiets te vervoeren of te laten vervoeren. In de eerste plaats is er natuurlijk de trein. Tussen een tachtigtal sta tions is vervoer van fietsen in reizi gerstreinen met bagageafdeling mogelijk. Dat wil zeggen: buiten de spitsuren en maar één fiets per rei ziger, want u moet zelf laden, lossen en eventueel overladen Voor het vervoer van de fiets moet dan een „rijwielkaartje" (wanneer ontdekt NS het woord fiets?) worden ge kocht. In verband met de beperkte laadruimte in reizigerstreinen rij den in de zomervakantiemaanden tussen een vijftigtal stations fiets- enwagons mee met goederentrei- nen. Met dit vervoer is extra tijd gemoeid. Dus de fietsen voor dit vervoer tijdig bij de dichstbijzijnde van een van de vijftig stations be zorgen. Nadere inlichtingen over deze vorm van vakantiefietsver- voer, kunt u aan de spoorwegsta tions krijgen, die hierover een spe ciale folder hebben. U kunt uw fiets ook naar en door andere landen per trein laten vervoeren. Ook daar over kunt u inlichtingen krijgen bij de spoorwegen. Het is verder moge lijk een fiets per bodedienst te laten vervoeren. Het voordeel van een bodedienst boven de spoorwegen is dat het aantal bestemmingen gro ter is. De spoorwegen vervoeren van en naar een beperkt aantal sta tions, terwijl door de samenwer king van de bodediensten vrijwel elke plaats als bestemming bereikt wordt, ook de heel kleine. De fiets kan doorgaans zelfs aan huis wor den afgehaald en elders bezorgd. Met de eigen auto Een voor de hand liggende manier, voor wie een eigen auto heeft, is de fiets zelf met de auto meenemen. De personenauto's zijn weliswaar qua constructie en vorm niet bere kend om een fiets mee te nemen, maar het kan toch wel. Een heel eenvoudige manier is natuurlijk een vouwfiets meenemen. Vouw fietsen zijn daar speciaal voor ge maakt en passen in opgevouwen of uiteengenomen toestand in de ba gageruimte van vele auto's. Wie geen vouwfiets maar een gewone fiets heeft, kan de fiets op of aan de auto meenemen Fietsen laten zich goed op een rek bovenop de auto meenemen, zoals ook door wiel renners wordt gedaan. Er zijn te genwoordig diverse fabrikaten da- krekken in de handel speciaal voor het vervoer van fietsen Het op het rek plaatsen en vastzetten van de fietsen en ze er weer afhalen vraagt enige handigheid, maar dat is gauw- geleerd. Er is ook een andere ma nier en wel door de fietsen aan een speciaal rek aan de achterzijde van de auto mee te nemen. Deze. enige malen geperfectioneerde rekken zijn op het ogenblik nogal in trek. Het drinken leert de mens het eerst en daarna pas het eten. Men zal daarom uit dankbaarheid het drinken niet vergeten. Ja, en dan ging het van oudsher niet om water om de dorst te les sen! Drie gegiste dranken zijn al heel oud en bij veel volkeren heel lang bekend. De oudste is wel „mede". Het werd bereid uit ge giste honing. De volkeren, die in bosrijke streken leefden verza melden de wilde honing. Bier was de drank van de akkerbebouwers, zelfs al in het oude Egypte en de wijn was bekend aan die volken, die in een zo gunstig klimaat woonden, dat de wijnstok er kon gedijen. Heel lang heeft men niet geweten hoe het nu toch kwam, dat wanneer men veel van die ge giste dranken tot zich na m, men zo buiten zich zelf kon raken. Alco holhoudende dranken bezaten een geheimzinnige macht, die eigen lijk voor dappere krijgers in het hiernamaals was bestemd. Wijn werd gebruikt bij de litur gieën. Eeuwen en eeuwen waren mede en bier echt een volksdrank, terwijl geïmporteerde wijnen veel duurder waren. De mede werd op boerderijen waar men bijen hield zelf gemaakt, trouwens ook bier werd thuis gebrouwen. Op een middeleeuwse bierbrouwerij stond geschreven: Als Dorst en Dranck malkaar ont moet Is 't Bitter d'oorspronchwan het Soet. Ziel! 't Begeeren en het Geeven Uw dorst, en 's-Leevens springfontijn, Sal Eeuwige ver- quicking zijn, Die weelden lust, soeck sulck een leeven. Wie in betere doen was dronk bui tenlands bier. Ten langen leste werd mede verbannen naar de vrouwenhoek, want de mannen vonden het tenslotte maar een slap zoet drankje. Zij verlangden iets pittigers. Nou die sterkere dran ken kwamen er. In de zestiende eeuw brandewijn en jenever. Brouwerijen maakten gedeeltelijk plaats voor stokerijen. Hoe men het distilleren heeft geleerd is niet duidelijk, maar weldra werd er uit moutwijn en gegiste vruchtensap pen en uit het gistende vocht een kooksel van ontkiemende granen alcohol gestookt. Voor jenever is het aroma van de jeneverbes karakteristiek. De jeneverbes-er zijn heel veel soorten- komt vrij algemeen in ons land voor, het is een heester meest op de heidevelden groeiend. In Duitsland gebruikte men de bes sen al bij het braden van wild. Het gebruik van jenever nam hand over hand toe, bereid uit graan was het immers gezond en het hielp bij het verdrijven van een kou. Brandewijn vond ook zijn weg via de apotheker naar de ta veerne. Het is ook een drank, die door distallatie van verdunde door gisting ontstane alcohol, wordt bereid. Men kan daarbij uitgaan van de aardappelen, zet meel, dat in moutsuiker wordt omgezet. In de destilleerketel blijft de spoeling achter, die als veevoeder dient. Bepaalde soorten uit wijn bereidde franse brande wijn heten cognac. Brandewijn, meestal met suiker, smaakte ook de vrouwen heel goed. Ze dronken: „tegare bran- dewijntje, lire boulire lire boula. Ze dronken een half pintje, elk tot den gronde, lire boulire lire bou la". Niets nieuws onder de zon. Ondertussen waren en zijn nog de zoete drankjes bij vrouwen zoals de likeuren erg in trek. En het drinken daarvan zou allemaal veel onschuldiger zijn! Ach, het is nog wat men zich graag wijs wil ma ken. Vooral op het platteland troostten vroeger de vrouwen zich met zoete drankjes als de mannen aan de borrel zaten. Twee eeuwen geleden deden twee nieuwe dran ken hun intrede via de apotheek koffie en thee. Later met een koekske erbij Maar dat is een ander verhaal. De fietsen worden zo aan dit rek gehangen dat zij de auto niet kun nen raken en beschadigen van fiet sen en auto bij juist gebruik is uit gesloten. Twee tot drie fietsen kunnen op zo'n rek worden meege nomen. Sinds kort is zo'n achterrek een caddy - ook opvouwbaar lever baar. waardoor het bij het bergen minder plaats inneemt. Over vor men van fietsvervoer, ook over auto-dakrekken en -hangrekken vindt u informatie in het in de serie Fietotheek verschenen boekje Neem de fiets mee!, dat door over making van f4,20 op postgiroreke ning nr. 234567 kan worden aange vraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Ook per boot en vliegtuig. Naast allerlei tips en goede advie zen die voor het vervoeren van een fiets van belang zijn, geeft genoemd boekje ook informatie over het ver voeren van een fiets met een boot of een vliegtuig. Ook dat is mogelijk, al moet daar in sommige gevallen wel wat moeite voor worden ge daan. Het is overigens een feit dat de vraag naar allerlei vormen van fietsvervoer de laatste tijd sterk toeneemt. Dat komt niet alleen doordat er veel meer wordt gefietst, maar ook doordat steeds meer mensen hun speciale fiets voor re creatie ook elders willen beschik baar hebben. Wie zo'n speciale, sportieve troetelfiets heeft, wil die fiets zeker gebruiken als hij elders zijn vrije tijd doorbrengt of met va kantie is Aan zo'n fiets ga je hech ten en je rijdt er prettiger op dan op zo maar een utilitaire fiets. Dat hoeft ook niet; de speciale fiets ver dient geen huis-arrest. Fervente fietsenthouiasten gaan zover met hun fietsgenieten dat zij hun fiets niet (laten) vervoeren, maar zich zelf op de fiets vervoeren en dan niet op een honderd kilometer meer of minder kijken. Zo kom je op de fiets overal en goedkoop, waar door de vakantie soms weken lan ger mag duren. Iedereen die met Hemelvaartsdag de goede Nederlandse traditie om vroeg op te staan wil voortzetten, krijgt, mits hij of zij tusen 6.00 uur en 7.00 uur 's morgens op Flevohof aankomt, een gratis boerenontbijt aangeboden, uiteraard op vertoon van een geldig toegangsbewijs. Na het ontbijt wordt speciaal voor de dauwtrappers „dauwtrap- gymnastiek" georganiseerd. In voorgaande jaren was de belang stelling voor dit dauwtrappen groot Zo waren afgelopen jaar ve len uit het gehele land in alle vroegte op weg gegaan naar Ooste lijk Flevoland, om na ontbijt en gymnastiek een volle dag te kun nen genieten van alles wat Flevo hof te bieden heeft. De Polders Zuidelijk* en Ooste- lijk-Flevoland blijken door steeds meer Nederlanders ontdekt als doel van dagtrips. Er zijn een aan tal faktoren te noemen, waarom de Rekratie in de Zuidelijke IJssel- meerpolders een grote vlucht gaat nemen. Honderden hektaren bos langs de randmeren, waar tal van rekreatievoorzieningen zijn aan gebracht als picknickplaatsen, campings, bungalowparken en Fietspaden door eem schitterende natuur, alsmede talrijke moge lijkheden voor watersport. Zo treffen we een aantal grote jachthavens aan en zijn er langge rekte stranden waar het goed toe ven is. Vogelreservaten met voge lkolonies, die nog nietin Nederland zijn voorgekomen, moderne agrari sche bedrijven en proefboerderijen, die men kan bezoeken, maar ook moderne steden en dorpen als Le lystad, Almere en Dronten (o m, bekend van de Meerpaal), treffen we in de polders aan. Interessant om te bezoeken zijn het Scheepsar cheologisch Museum in Ketelha ven, waar scheepsresten-en inven tarissen zijn te zien, die op de zee bodem van het voormalige Ussel- Op zondag 7 mei zal een aantal nieuwe huisjes in het kinderdorp van Flevohof worden geopend Ie der kind, dat de poorten van Fle vohof, verkleed als clowntje bin- nenkomt, hoeft geen kaartje te ko pen. Voor de mooiste clowntjes stelt Flevohof fraaie prijzen be schikbaar. Ieder kind kan meedoen met een play-mobil kleurwedstrijd. Het kind dat het mooiste play- n.obil-clowntje maakt en schildert, krijgt een groot play-mobil-kasteel kado. Alle andere kinderen mogen het zelfgemaakte en geschilderde clowntje meenemen naar huis, Bassie en Adriaan, de bekende clowns van de televisie, zullen tus sen 13.00 uur en 14.30 uur de kinde ren vermaken met hun kunsten in het kinderdorp, maar zullen bo vendienjuryleden zijn van de weds trijd „Wie is het mooiste clowntje"? Ook de winnaar van deze clowntjes-wedstrijd krijgt een groot play-mobil-kasteel kado en zal met Bassi en Adriaan de nieuwe huisjes in het Flevohof-kinderdorp openen. De Stichting Kreatieve Rekreatie, die al jarenlang op Fle vohof de kinderen kreatief bezig houdt, zal in het Schilders huisje in het kinderdorp de mogelijkheid bieden aan kinderen, die niet als clowntje binnenkomen, dat alsnog te worden. Toegangsprijzen van Flevohof zijn: Kinderen tot 13 jaar f 5.-, volwassenen f7,50. Als clown tjes verklede kinderen hebben op 7 mei gratis toegang. Voor diverse groepen kent Flevohof groepskor tingen. Flevohof is in de maanden juni. juli en augustus met openbaar vervoer bereikbaar vanaf station Harderwijk en met de bus vanuit Elburg. meer zijn gevonden; verder het voorlichtingscentrum van de Rijksdienst van de IJsselmeerpol- ders „Nieuw Land", waar onder andere informatie wordt geboden over de drooglegging van de IJs- selmeerpolders en uiteraard Fle vohof, het 150 ha. grote attraktie- punt, waar rekreatie en edukatte hand in hand gaan. De centrale lig ging van de beide polders en zri goed ontwikkeld wegennet maakt de bereikbaarheid vanuit geheel Nederland gemakkelijk. Vooral omdat een aantal toegangswegen als de nieuwe weg vanuit Muider - berg, de Ketelbrug en natuurlijk de nieuwe wijk van Enkhuizen naar Lelystad, toeristische routes van de eerste orde zijn. De belangstelling van buitenlan ders voor de polders, tiet land dat beneden zeeniveau ligt en gewon nen werd uit ;ffhe old Zuydersea" wordt merkbaar groter. Maar ook de Nederlandse dagrekreant weet de polders meer en meer te waar deren. De koolzaadroutes in mei en het bezoek aan het nieuwe land in combinatie met de oude vissers stadjes Harderwijk met z'n Dolfi narium, Elburg en Kampen blij ken steeds meer een alternatief te zijn voor velen. Breng dit glas dan s.v.p. naar de container op de gemeente lijke opslagplaats aan de Waagweg (even voorbij het sta tion), naast de brandweergarages. Alleen hier is een goede voorziening mogelijk. U kunt er dagelijks terecht van 13.00 - 16.00 uur, zaterdags van 13.00 - 15.00 uur. De dienst van de Gemeente-reiniging en de Werkgroep „Natuur en Milieu" doen een beroep op alle bewoners van de gemeente Holten geen glas meer in de vuilniszakken te stoppen, het hoort in de container! In de periode van 5 mei tot en met 19 mei 1978 wordt in de expositiezaal van het provinciehuis te Zwolle een tentoonstelling geor ganiseerd over Stadsver nieuwing. De tentoonstel ling is de eerste van zijn soort in het Oosten van het land die een overzicht geeft van wat er - hoofdzakelijk - in Overijssel op het gebied van stadsvernieuwings projecten aan de orde is. In de tentoonstelling kan men zich een beeld vormen van goede voorbeelden van stadsvernieuwing, welke mogelijkheden er bestaan voor particulieren en groe pen wijkbewoners en welke werkwijzen bij de vereiste procedures kunnen leiden tot goede resultaten. Naast vele fotografische afbeeldin gen. verduidelijkende teksten, ma quettes en schematische overzich ten, zijn er diaseries en films te zien. Tijdens de tentoonstellingsperiode zullen op aanvraag vertoond wor den: a een diaserie over de leefbaarheid van de binnenstad b. de diaserie krottenplan Op 10 mei en 18 mei 1978 telkens om 13.30 uur en 19.30 uur zijn er filmvoorstellingen. Vertoond zul len worden: a. een film over inspraak bij stads vernieuwing b. de film Monumenten een slo pend bestaan. Deze voorstellingen zijn gratis toe gankelijk. Op 17 mei 1978 om 14.15 uur wordt een voorlichtingsbijeenkomst ge houden. Deze bijeenkomst is be stemd voor degenen die betrokken zijn bij stadsvernieuwingsproces sen zoals belanghebbende functio narissen van overheidszijde en wel zijnsorganisaties, bouwkundigen en andere belangstellenden Door een vertegenwoordiger van het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening zal worden gesproken over de toekom stige wetgeving over de stadsver nieuwing Een ontwerp van wet is momenteel in behandeling bij de tweede kamer der Staten Gene raal. De heer P A. de Boer. lid van het college van gedeputeerde staten van Overijssel zal spreken over de rol van de provincie in verband met stadsvernieuwing. Na afloop van de toespraken is er gelegenheid vo>*?? onderlinge dis cussie terwijl na afloop de zeer in structieve film over inspraak bij stadsvernieuwing, van het ministe rie van VRO. vertoond zal worden. De tentoonstelling is gratis toe gankelijk en is geopend tijdens kantooruren. (8.30 - 17.30 uur) Op uitnodiging van Lips Autotron, het automuseum in Drunen, verzorgt DAF-Trucks in Eindhoven, in het kader van haar 50-ja- rig bedrijfsjubileum, van 27 april tot en met 30 septem ber, een overzichtstentoon stelling. Hód Lips Autotron vorig jaar een .komplete tentoonstelling over het in 1924 ter ziele gegane automerk Spijker, nu is dus de Daf-vracht- wagen aan de beurt. Vier jaar nadat Spijker eigenlijk de Trompenburg- fabriek, de produktie van automo bielen en vliegtuigen staakte, richtte op 1 aprilT928 de heer Hub van Doorne. met een geleend be drag van f. 10.000,- een konstruk- tiewerkplaats op. Al snel sloot de heer Wim van Doorne zich bij hem aan. Het bedrijf ontwikkelde zich tot 1940 tot een aanhangwagen-fa briek, met circa 300 man personeel. Het beschikte over een schat aan oktrooien, verkregen op de" inge nieuze konstruktie van Hub van Doorne, waarvan verschillende in andere Europese landen in licentie werden toegepast. Tijdens de oor log en in de jaren onmiddellijk daarna, werden de plannen uitge werkt o m tot een auto mobielindus trie te komen. In 1949 kwamen de eerste beschei den aantallen geassembleerde be drijfswagens van de band. Sinds dien heeft het bedrijf praktisch ie der jaar een sprong vooruit kunnen maken. Het aantal produkten en komponenten voor produkten die werden ontwikkeld en in produktie genomen, nam regelmatig toe. Een bijzonder spektaculaire ontwikke ling deed zich voor toen DAF in 1958 haar eerste personenauto in troduceerde, uitgerust met de vo lautomatische transmissie die thans nog steeds toepassing vindt. Toen begin 1975 deze aktiviteit werd overgedragen aan AB VOL VO, werd een korte en boeiende episode in het bedrijf afgesloten. De groei van DAF is altijd gebaseerd geweest op de kwalitiet en de tech nische eigenschappen van de pro dukten; sinds 1975 dus weer uit sluitend bedrijfswagens, aanver wante en speciale produkten. Vanaf het begin in 1928 tot op de huidige dag zijn deze facetten en de originaliteit van de konstrukties pijlers geweest, waarop het DAF-koncem werd gebouwd. Een andere pijler waarop het bedrijf rust, is de kwaliteit van de organi satie die deze produkten op de weg brengt en houdt, zodat deze de naam van DAF-Trucks tot eer strekken en in vakkringen verbrei den. De tentoonstelling geeft eeri in zicht in het verleden en de tae- komst. kinderen kunnen meedoen aan een kindertekenwedstrijd. Spiksplinternieuwe DAF-vracht- wagens, geven aan, dat het bedrijf de toekomst optimistisch tege moet ziet. In het paradijs van an tieke automobielen, waar nu ook een uitstekende luchtvaartten toonstelling te zien is, pronkt bij voorbeeld de nu al bekende 2800 en 2300 serie. Een bezoek aan Lips Au totron is dus de moeite waard, om dat én 75 jaar luchtvaartgeschie denis. een tentoonstelling met 18 vliegtuigen, én 50 jaar DAF- vTrucks, én het bekijken van de vaste antieke automobielen-kol- lekte van Lips Autotron, niet tot een verhoging van de entreeprijs heeft geleid, en dat is in deze tijd een gunstig ding. De leukste manier om uw planten- collectie te vergroten is zelf stek ken. Maar dat was niet altijd ge makkelijk, want de kans dat een stekje aansloeg was niet altijd even groot. Gelukkig is er nu een stekpoeder onder de naam Rhizopon-B. Een voor de amateur nieuwe groeistof die de wortel vorming en het uitgroeien van de stekken stimuleert. Met dit poeder stekt u rechtstreeks in potaarde, een manier die beter slaagt. U kunt het beste een stek kiezen uit een volgroeide plant Het verdient aanbeveling een stek uit te kiezen met gesloten knoppen. Een takje dat net uitloopt sterft .gemakkelijker af. Stekken kunt u het beste doen tegen de zomer, als uw planten volop zijn uitgelopen. De stekjes plaatst u bij voorkeur op een lichte, niet te zonnige venster bank. Hier volgen enkele,tips: 1. Doe wat potscherven in een ruime^aardewerk bloempot en vul ,die met goede potaarde en maak met een potlood een gaatje van ca. 3 cm diepte. 2. Verwijder de onderste bladeren van het stekje en doop het met het onderste gedeelte in water. 3 Steek de stek 1 a 2 cm diep in het stekpoeder. Klop het overtollige poeder af. 4. Plaats de stek voorzichtig in de potaarde en druk deze goed aan, daarna begieten met ruim water. 5. Zet de pot op zijn plaats en doe een doorzichtige plastic zak over de stek en de pot. Zo blijft de atmos feer enkele weken goed vochtig. 6. Zorg voor voldoende licht (geen felle zon) en warmte.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 19