EEN NIEUWE HARTSLAG GRASMAAIEN OP LUCHT FLEVOHOF KLAAR VOOR SEIZOEN 1978 Nog 2500 trekpaarden TIPS voor de tuin Bloeddruk meten zeker weten Gratis uitgave over plantenvoeding HOLTENS NIEUWSBLAD - 21 APRIL 1978 - PAG. 19 larzelend zwaait de kleine londe man met zijn armen n draait daarna op de oe- »nfiets een behoorlijk aan- al rondjes. Net 40 heeft hij 1 vier hartinfarcten achter e rug, maar misschien dat je vierde hem eindelijk een ;ans op langer leven geeft. la de drie vorige had hij zich zelf jehandeld als een porseleinen leeldje. Vader moest zitten, rusten. Ich kalm houden, men liep in een jrote boog om vader heen. Vroeger lachten we immers dat rust de leste methode was om mensen na en hartinfarct zo lang mogelijk in even te houden? Zelfs vissen aan Ie waterkant was te gevaarlijk. Al- nans volgens de angstige mensen lm de hartpatiënt heen. Nu denken Ie specialisten daar onders over. Jinds een jaar of tien wordt de man >f vrouw na een hartinfarct of har toperatie opnieuw gemobiliseerd, in beweging gezet, op eigen benen jezet. Na zo'n ellendige gebeurte nis, waarbij je even je hart hebt iastgehouden, moet het leven jioorgaan en zo min mogelijk aan kwaliteit verliezen. (Als na anderhalve maand tot twee inaanden het hartinfarct totaal ge nezen is, mag er in plaats van de tot mor kort levenslustige man of rrouw geen verschrompeld angstig mensje overblijven. Daar is geen reden voor en het is bovendien Slecht voor je hart. Wie zijn hart past blijft houden, krijgt eerder op nieuw last dan wie zijn levenslust terugwint en zijn hart een gezond partijtje mee laat spelen. Over wat gezond is voor zo'n hart verschillen pe meningen van de specialisten nu net meer. Eenparig zeggen de cardiologen nu dat voor de meeste patiënten ge dwongen rust niet goed is. De ex- hartpatiënt moet bewegen en nor maal leven, nadat hij heeft geleerd tot hoever hij met zijn hart kan gaan. Ieder lichaam geeft immers signalen als je de grens van wat ge zond is voor dat lijf, nadert. Als we te veel eten, drinken of on szelf overspannen, zegt onze maag: ho door misselijkheid, overgeven en maagzweer. Onze longen roepen Ho! tegen de sigaret als we opval lend veel gaan hoesten. Zo geeft ons lichaam ook een seintje wan neer we teveel van ons hart eisen. Die seintjes zijn er vaak ook al ge weest vóór het infarct Maar hoe kun je die signalen opvangen als je tot aan het hartinfarct zelden of nooit op de seintjes van je lichaam hebt gelet? Dat moet dan geleerd worden. Zo'n [cursus in het verstaan van je eigen [lichaam hoort bij de hartrevalid atie. Onder leiding van fysiotherapeu ten en hartspecialist- met een paar electrodes op je borst geplakt die je hartslag in de gaten houden - doe je i lichaamsoefeningen, een spel en trap je bijvoorbeeld een eind weg op de „droge" racefiets. Er wordt goed op jou en je hart gelet, de be- lasting wordt langzaam opgevoerd en je leert voelen tot hoever je kunt gaan. Het valt de deelnemer ontzaglijk mee wat ze weer kunnen. Ze her ademen nadat ze in de eerste dagen na het hartinfarct „even de dood in de hand hebben gehad", zoals een van de deelnemers het uitdrukte, terwijl hij met zijn rechterhand een gebaar maakte alsof hij een zware kei in zijn hand woog. Hartrevalidatie is echter niet al leen lichaamstraining. Hartreva lidatie is ook: het leren leven met een hart dat op 90, 80, 70 procent wellicht minder van de vroegere pornpcapaciteit werkt. Het gaat erom zo lang mogelijk met dat hart te leven, dus moetje precies weten wat jouw hart nog kan en vervol gens je levensomstandigheden daarnaar afstellen. De hulp van de arts is daarbij no dig, maar vaak ook de adviezen van bijvoorbeeld een maatschappelijk werker of psycholoog. De fysiothe rapeut kan je vertellen welke oefe ningen Je moet blijven doen en hij of zij zal je ook dikwijls verwijzen naar een speciale sportclub. In Rotterdam zijn we eens gaan kijken naar wat er zo'n drie tot vier weken na een hartinfarct met de ex-patiënten gebeurt. Eerst praten we in het Thorax-centrum (thorax is latljn voor borstkas) met de car dioloog (hartspecialist) Dick Kruyssen. Hij vertelt dat er in het academisch ziekenhuis Rotter dam, waartoe dit thorax-centrum behoort, zo'n 360 hartinfarcten jaarlijks worden behandeld. De helft van de patiënten is Jonger dan 60 Jaar. In heel Nederland worden er per Jaar zo'n 30.000 mensen met hartin farcten in ziekenhuizen opgeno men. De meesten van hen staan na twee tot vier weken weer „op straat" en de tendens is de zieken huisopname nog korter te maken, maar - zegt dr. Kruyssen - hoe ko men we dan aan de sociale begelei ding toe? „Je wilt", aldus deze hartspecialist, „de mensen op medisch sociaal en psychologisch gebied weer op hun oude niveau of op het best moge lijke terugbrengen. Soms is het zelfs mogelijk de mensen te helpen om na een hartinfarct op een hoger leefniveau te komen". „Hartrevalidatie", zegt hij, „is no dig, maar je moet de mensen bij tijds loslaten, nadat ze hebben ge leerd hun eigen lichaam te ver staan. Ze mogen niet afhankelijk van je worden". Dr. Kruyssen denkt dat de ex- hartpatiënt zich invalide voelt vooral doordat zijn omgeving - fa milie, vrienden, kennissen en zelfs nog altijd sommige huisartsen en verpleegkundigen - zo eng voor zichtig en bangelijk met hen om gaan. „Mijn vrouw kwam ieder kwartier kijken of ik nog leefde". „Mijn man liet me zelfs geen kopje thee inschenken". Veel ex-hartpatiënten laten zich ziek en invalide praten, terwijl ze na enkele maanden weer - even tueel op een lager pitje - met alles mee zouden kunnen doen. De man die we in het begin noem den, voelt zich na het vierde hartin farct beter dan na het eerste. Nu beweegt hijloopt weer en doet wat lichte karweitjes, kortom hij voelt zich geert levende dode meer. Een collega-patiënt getuigt dat hij zich na zijn tweede hartinfarct be ter voelt dan eerst. Hij doet nu aan sport, heeft de sigaret afgezworen en maakt een goede kans op nog tientallen levensjaren. In de sportzaal van het ziekenhuis zijn we gaan kijken naar een trai ning van mensen die pas een har tinfarct achter de rug hebben. Acht mannen in sportkleding zijn er be zig, de meeste tussen 40 en 60 jaar. Deze training gebeurt twee keer perweek, maar-zegtde cardioloog - zeven maal per week zou ideaal zijn. Wanneer je de training bekijkt, sta je verbaasd: Kunnen ex- hartpatiënten al zo gauw weer zo veel? Het bijwonen van zo'n train ingsuur is een geruststellende er varing. Had je zelf tot nu toe ge dacht dat een ex-hartpatiënt nog maanden stil moest blijven zitten, dan ben je binnen dit uur van een waanidee genezen. De sfeer is pret tig, hartspecialist en fysiothera peute Suzanne eisen veel, maar let- ten goed op dat de deelnemers niet over hun scheef gaan. Regelmatig wordt de polsslag gemeten, zodat de deelnemers ontdekken hoe ze iedere keer méér kunnen bij min der polsslag. Aan het einde wordt een uitge breide ontspanningsoefening ge daan, zodat de deelnemers in alle rust naar de kleedkamer en naar huis kunnen gaan. Maar wat gebeurt er na deze zes weken durende eerste training? In Rotterdam hebben mensen die een hartinfarct hebben gehad, na zie kenhuisopname een eerste training U hoeft niet meer op te zien tegen het maaien van uw gazon. Het kan nu moeiteloos en snel worden ge daan met de Flymo maaier die zweeft op een luchtkussen. Deze grasmaaier heeft geen wielen, maar een waaier die lucht aan zuigt en deze omlaag perst langs een kunststof kap. Zo wordt een luchtkussen gevormd en de maaier zweeft ca. 5 mm. boven de grond. Onder het snijmes wordt het gras door de gevormde lucht stroom omhoog getrokken, waar door het op de juiste wijze wordt afgesneden. Als u met deze lucht kussenmaaier regelmatig maait, zult u zien dat het geknipte gras wordt verpulverd. Dit kunt u rus tig op uw gazon laten liggen, om dat het hier werkt als extra kom post. Dit maakt een grasvangbak overbodig. De voordelen van de Flymo luchtkussenmaaier zijn be langrijk. Beschadiging door wielsporen op jonge en dus kwets bare gazons komt niet meer voor. De machine is zeer handelbaar en men kan er alle kanten mee op, dus voor- en achteruit, maar ook opzij en in het rond. Men ondervind geen moeilijkheden meer bij het maaien langs randen van gazons, borders of tuinpaden en is ideaal voor taluds en hellingen. Zelfs nat gras kan goed gemaaid worden. Met een luchtkussenmaaier is het geen probleem meer zijn gazon goed te onderhouden. Worden nu geleverd met benzine of elek- tro-motor in maaibreedtes van 30 - 75 cm. binnen het ziekenhuis de kans om speciale hartrevalidatiesport te beoefenen. De methode voor die revalidatie van het hart - ook geschikt voor herstel van de longen - komt uit Seattle en heetCardio and Pulmo nary Research Institute, in de wandelgangen kortaf CAPRI ge noemd. Deze training duurt nu zes maanden, maar de bedoeling is er vier maanden van te maken, waarna de ex-hartpatiënten naar gewone sportverenigingen worden verwezen. Bij de trainingen waaraan alle ex- hartpatiënten in Rotterdam mee doen is een arts-cardiologisch as sistent, maar ook een maatschap pelijk werkster en een sociaal ver pleegkundige aanwezig, omdat de deelnemers nog wel eens raad wil len vragen bij hun aanpassing aan andere werk- of leefomstandighe den na het hartinfarct. De Nederlandse Hartstichting heeft bijna drie ton geschonken voor de bouw van de hal waarin de cursus wordt gehouden. Door de hartrevalidatie leer je op nieuw leven, met meer respect voor de grenzen en mogelijkheden van je eigen lichaam en met een inwendig oor dat de signalen van je hart op vangt en op de juiste wijze uitlegt. Het leven wordt voor veel mensen meer waard na een hartinfarct, al duurt het vaak lang voordat de angst is weggeëbd. Je hart is im mers een vitaal orgaan. Even dacht je dat het stil bleef staan. Gelukkig bleef het kloppen en klopt het nu weer veelbelovend. Langzaam wen je weer aan dat vertrouwde geluid. En als je hart weer eens sneller klopt - zoals vroeger wanneer je je inspande - dan weetje watje doen of laten moet. Jouw hart speelt weer mee. Je bent na je hartinfarct geen ver steende pop geworden. Flevohof, het 150 ha. grote rekreatie- en edukatiepark in de polder Oostelijk Flevo land aan het Veluwe Rand meer tussen Elburg en Har derwijk, is helemaal gereed om de grote stroom bezoe kers uit binnen- en buiten land, die in het komende seizoen wordt verwacht te verwelkomen. Bezochten vorig jaar ruim 700.000 Nederlanders en buitenlanders Flevohof, voor 1978 zijn de verwach tingen zeker niet minder. Tentoonstellingen Een groot aantal exposities is ver nieuwd en een aantal tentoonstel lingen zijn aan de bestaande toege voegd. In de maand juni zal in het Zuivelpaviljoen een fraaie boeren kaasmakerij gerealiseerd zijn, waar uit de melk van het veehouderijbe drijf van Flevohof echte boeren kaas zal worden gemaakt. In de pa viljoens is de expostitie van Rien Poortvliet met de orginele aquarel len uit zijn boek „Te Hooi en Te Gras" in een nieuw jasje gestoken. In de vitrines is een fraaie tentoon stelling te zien van aquarellen en tekeningen van W. J. Dijk over de binnenscheepvaart op het vroegere IJsselmeer. Daarnaast is een expositie inge richt van tekeningen van Twentse boerderijen. Een tweetal exposities van molens en boerderijen, waar in beeld en tekst de verschillende ty pen uit de Nederlandse provincies worden behandeld, worden aange vuld met resultaten van een tweetal fotowedstrijden onder amateurfotografen over dit onder werp. Er is een expositie van an tieke landbouwwerktuigen en boe renwagens en daarnaast is in de „Caroussel", een apart tentoonstel lingsgebouw, een zuivelmuseum ingericht. Tijdelijke exposities en aktiviteiten In de maanden juni, juli, augustus en september zullen een aantal ex tra aktiviteiten een bezoek nog aantrekkelijker maken. Zo vindt in deze maanden de tentoonstelling „Speelgoed Nu" plaats, bestaande uit 250 stuks hedendaags speel goed. De Nationale Lelietentoonstelling met vele fraaie arrangementen, en de Nationale Dahliatentoonstel ling met een zeer belangwekkende buitenexpositie, waarbij meer dan 100 soorten dahlia's op 1500 m2 worden getoond, gevolgd door de Nationale Bloemschik kampioenschappen, zorgen voor veel extra kleur op Flevohof. Met Hemelvaartsdag zal voor be zoekers, die Flevohof vóór 7 uur 's morgens bezoeken, gratis een spe ciaal dauwtrap-ontbijt worden ver strekt. Met Pinksteren worden de traditionele schatgraafwedstrijden gehouden. Op 20 mei zal een Natio nale „Lotus-manifestatie" op Fle vohof plaatsvinden ter gelegenheid van het derde lustrum van de Lotu sorganisatie in Nederland, waar aan het publiek in ruimte mate zal kunnen delnemen (EHBO- demonstraties). Kinderdorp In het kinderdorp zijn naast de reeds bestaande, een aantal huisjes opnieuw ingericht. Een Kabouter huis waar in een zeventiental kijk kasten het kabouter-boek van Rien Poortvliet tot leven wordt ge bracht; een Muizenstad, waar een vijftal soorten muizen tussen de geveltjes, bekend van de manifes tatie „Amsterdam 700" spelen, en een drietal huisjes, waar kinderen kreatief bezig kunnen zijn, vormen de nieuwe aanwinsten voor het kinderdorp. Bovendien is het In dianendorp geheel vernieuwd en zal medio mei een spartelvijver van 3000 m2 met zonneweide en kleed- akkomodatie gerealiseerd zijn. Naast het gratis treintje en de grote speeltuin, waar een aantal nieuwe speeltoestellen zijn bijgekomen, is de kinderboerderij uitgebreid met een nieuwe paardestal, en zijn een aantal Haflinger pony's aan de reeds aanwezige toegevoegd. In het Lunapark zij n ook een aantal nieuwe atttrakties, waarvan de be langrijkste wel de botsbotenvijver is. Op zondag 7 mei zal tussen 13.00 en 14.30 uur de opening plaatsvin den van een aantal nieuwe huisjes in het Kinderdorp. Bassie en Ad- riaan. de clowns bekend van TV, zullen met het mooiste clowntje dat Flevohof op 7 mei bezoekt, de opening verrichten. Agrarische Bedrijven In het veehouderijbedrijf van Fle vohof is de pluimvee-afdeling ge heel vernieuwd. Een drietal Neder landse kippenrassen worden hier getoond. Er heeft bijna een verdubbeling van de biggenafdeling plaatsgevonden, en er zijn ook meer melkkoeien en kalveren te zien dan voorheen. fraaie vijvers bieden een prachtige aanblik. Tuinen en Parken Tuinen en parken zijn voor velen alleen al een motief Flevohof te be zoeken. De nationale coniferentuin met 300 verschillende soorten coni feren, het rosarium met 140 neder- landse toprozen, de vele patio- en heidetuinen en het park met zijn Mindervaliden- voorzieningen Met de bouw van een blok minder- validen toiletten by het hoofdres taurant van Flevohof, naast de reeds bestaande voorzieningen, is de akkomodatie voor minder- valide bezoekers volledig op peil gebracht. Vele nieuwe dingen op Flevohof in 1978 hebben Flevohof wederom la ten groeien. De prijzen van Flevohof zijn f 7.50 voor volwassenen en f 5.- voor kin deren tot 13 jaar; voor diverse groepen zijn er groepskortingen. Flevohof is in de maanden juni, juli en augustus met openbaar vervoer bereikbaar vanaf station Harder wijk en met de bus vanuit Elburg. Het Nederlandse trekpaard ls een dier. dat je met recht, als Je het maar niet oneerbiedig bedoelt, een knol mag noemen. Er zijn in ons land nog zo'n 2500 van deze trek paarden. Het Nederlandse en het Belgische trekpaard zijn ten nauw ste met elkaar verbonden. De Bel gische trekpaarden komen oor spronkelijk uit drie plaatsen in België, t.w. het Denderdal (waar meest bruine paarden voorkwa men), het bassin van de Nyvel (veel schimmels) en het Méhaigne dal. Het aantal trekpaarden ls sterk achteruit gegaan door de mechani- cotio ftrpirkprsi in dp landbouw. Wie nog wat in zijn tuin wu pianten, moet dat nu snel doen. Zeker hees ters en bomen die zonder kluit worden geplant moeten nu gauw de grond in. April ls ook de maand bij uitstek om berken te verplanten. Verder is het de tijd om te gaan zaaien in de volle grond. Eépjari- gen, die een penwortel hebben en daarom slecht te verplanten zijn, moeten meteen op de goede plaats worden gezet, zodat ze later niet hoeven te worden verplant. Slaapmutsjes, bilzenkruid, Lupine en Papaver zijn van die éénjarigen die een penwortel hebben. Het snoeien van heideplanten is een karwei dat nogal eens wordt verge ten. Dat is jammer, want na 4 a 5 jaar zijn de struiken zo ver doorge schoten dat snoeien geen zin meer heeft. Heideplanten moeten elk jaar worden gesnoeid. Alle zomer bloeiende soorten, behalve de boomheide (Erica arborea) en de Erica mediterranea, worden vlak onder de bloemtrossen van het vo rig jaar afgeknipt. De winter- bloeiers (Erica carnea en Erica x darleyensis) worden na de bloei, dus in de maand'mei, gesnoeid. Het is nu ook tijd om bollen en knollen te planten. Het gazon kan nu webr volop worden gemaaid. Het bemes ten van het gazon moet gebeuren by donker weer en als er regen wordt verwacht. Mensen en dieren kunnen zonder planten niet leven. Dat is letterlijk het geval. Uitsluitend dankzij de plantengroei is er op de aarde menselijk en dierlijk leven mogelijk. Een gezonde plantengroei is voor het leven op aarde dus van het allergrootste belang. Om te kunnen leven is energie nodig. Nu is het knappe van planten, dat die in hun eigen energiebehoefte kunnen voorzien. Mensen en dieren kunnen dat niet. Die hebben daarvoor planten of andere dieren (maar die andere dieren leven toch ook weer van planten) nodig, Mensen en dieren leven dus direct of indirect van de plantengroei op aarde. Over dit belangrijke en boeiende onderwerp is een uitgave verschenen, die iedere geïnteresseerde gratis kan verkrijgen. Het is een uitgave van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw. Er staat o m. in hoe planten zich voeden, wanneer planten meststof fen nodig hebben en wat meststoffen en kunstmeststoffen nu eigen lijk ziJn^Talrijke tekeningen en foto's verduidelijken de tekst. Wie op school zit zou het zeker behoren aan te vragen. Stuur dus een brief kaart aan. Postbus 91430.2509 EA 's-Gravenhage, vermeld daarop: Plantenvoeding" en u krijgt deze leerzame informatie gratis thuis gestuurd. De voorvorige week intro duceerde de Nederlandse Hartstichting het jaart hema „Bloeddruk meten.... zeker weten!" D.m.v. een persconferentie, radio- en televisie-uitzendingen werd de bevolking reeds uitvoerig geïnformeerd over nut en noodzaak van een regelmatige bloed drukcontrole, die het best kan geschieden bij een eventueel bezoek aan de huisarts. Heel nadrukkelijk werd in een 2-tal televisie uitzendingen aan de bevol king gevraagd om nu niet „en masse" naar de huisarts te lopen. Dat berust op zorgvuldige afspraken, die gemaakt zijn tussen de Ne derlandse Hartstichting en de huisartsenorganisaties. Ter adstructie van de wijze waarop de Nederlandse Hartstichting zorgvuldig heid heeft willen betrach ten met het bij de bloed drukmeting betrekken van de Nederlandse huisartsen, volgt daarom deze opsom ming: 1. In de voorzomer van 1977 vond uitvoerig overleg plaats met het bestuur van de Landelijke Huisart sen Vereniging om het jaarthema van 1978 te introduceren. 2 In augustus 1977 werden alle Ne derlandse huisartsen aangeschre ven over de gezamenlijke stand puntbepaling van de Nederlandse Hartstichting en de Landelijke Huisartsen Vereniging Uit deze brief mag de volgende zinsnede worden geciteerd: - De Nederlandse Hartstichting zal bij deze informatie naar het grote publiek voorlopig niet aandringen op grootscheepse screeningsactivi- teiten. Zij hoopt te bevorderen dat alle contacten tussen arts en pa tiënt zoveel mogelijk worden benut voor het meten van de bloeddruk en dat de hulpkrachten van de arts daarbij worden ingeschakeld. De grotere mondigheid van het pu bliek, die van deze voorlichting het gevolg is, zal er allicht toe bijdra gen, dat de vraag naar het meten van de bloeddruk in de praktijk toeneemt. Dit zal vooral het gevolg kunnen zijn rondom en na het hoogtepunt van de campagne in april 1978. Ter vermijding van piekbelastin- gen ware te overwegen om reeds thans wat meer bloeddrukken op te nemen bij de patiënten bij wie dat tot dusverre nog niet gebeurd is. 3. In de afgelopen winter werden in 68 plaatsen - in samenwerking met het Huisartsen Genootschap en de Stichting het Nederlandse Huis artsen Instituut - nascholingscur sussen voor huisartsen gegeven op het gebied van de hypertensie. De Nederlandse Hartstichting fina ncierde deze activiteit met f 48.000.-. 4 Uw Nederlandse Hartstichting gaf ook een financiële garantie voor de. organisatie van een nogal wat publiciteit verwekkend sympo sium „Huisartsen en hoge bloedd ruk", dat in januari 1978 werd ge- houcten te Utrecht. 5. Eveneens nam de Nederlandse Hartstichting voor haar rekening de verspreiding van richtlijnen voor opsporing, behandeling en nazorg van hypertensie. 6. Eveneens sponsorde de Neder landse Hartstichting een speciale bijlage over hypertensie van het wetenschappelijk tijdschrift „Huisarts en Wetenschap". 7 In januari werd aan alle Neder landse huisartsen het boek aange boden: „Hypertensie, gids voor de huisarts" (door de Nederlandse Hartstichting) nadat uiteraard het bestuur van de Landelijke Huisart sen Vereniging dit boek - geschre ven door prof. Dr. M. Koster en Dr. A. J. Dunning - in ontvangst had •genomen. Het boek werd binnen een week per briefkaart door 5.090 artsen (wy tellen in Nederland 5.500 huisartsen) besteld. 8. Tijdens de Nationale Persconfe rentie van de Nederlandse Hart stichting op 30 maart 1978 kon voorzitter Mr. H. A. M. T. Kolfscho ten bekend maken dat aan alle Ne derlandse huisartsen een gestan daardiseerde bloeddrukmanchet wordt aangeboden, passend op alle bestaande bloeddrukmeters. De bedoeling daarvan is ervoor te zor gen dat de bloeddrukmetingen overal in het land zo zorgvuldig mogelijk geschieden, waardoor on nodige medicatie kan worden voorkomen. De Nederlandse Hartstichting hoopt vurig dat de Nederlandse bevolking en de huisartsen tot goed samenspel komen in de op sporing en behandeling van hoge bloeddruk. De Nederlandse Hartstichting hoopt tevens dat die zelfde bevol king tijdens deze Hartweek gul zal zijn voor de collectant die mee werkt aan de realisatie van de om vangrijke programma's. De Nederlandse Hartstichting hoopt dat de massa-media be kendheid willen geven aan haar campagne-gironummer 204050 van de Nederlandse Hartstichting in Den Haag, zodat elke Nederlan der kan bijdragen aan de collecte, ook al zou er geen collectant ka men kloppen aan de poort van beurs en hart.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 19