Welzijn in het verkeer wees duidelijk Veiligheid voor alles NIEUWE FUNCTIONARISSEN IN HOLTEN Kom eens fietsen in Drente! REDT EEN Tijdig en duidelijk hand uitsteken Toeristische tips op Huishoudbeurs Actie krijgt in Overijssel extra ondersteuning „ZONDER OP TE LETTEN" Nieuwe voorlichtingscampagne IiEVEN :\v:- Bij Stichting voior Maatschappelijke Dienstverlening „Midden-Overijssel" HOLTENS NIEUWSBLAD - 7 APRIL 1978 - PAG. 15 Met de toename van het verkeer is de onveiligheid op straat in grote mate verergerd. De jaarlijkse statistieken over aantallen doden en gewonden zijn verontrustend. Wel heeft de vergrote mobiliteit de maatschappelijke mo gelijkheden bij velen doen toenemen, maar dit positieve effect op het welzijn van velen wordt voor een belangrijk deel tenietgedaan door de gerechtvaardigde verontrus ting bij verschillende groeperingen over de onveiligheid •van het verkeer. Verenigingen en actiegroepen zijn en worden opgericht om de belan gen van de niet-automobilisten in het verkeer beter te beschermen en druk uit te oefenen op de verant woordelijke instanties. Dis is alles zins begrijpelijk. Immers: veel ou ders verkeren dagelijks in angst om de onveiligheid van hun school gaande en op straat spelende kin deren. In veel gevallen moeten fietsende kinderen, en ouders met kleintjes achterop, van dezelfde rijbaan gebruik maken als het au toverkeer. Veel bejaarden durven niet meer een verkeersweg over te steken of zelfs de straat op te gaan. Gehandicapten ontmoeten overal hindernissen, die best vermeden zouden kunnen worden als men bij de inrichting van de verkeerswegen wat meer ook met hun belangen rekening zou houden. De Ministerraad heeft in maart 1977 besloten het Ministerie van CRM toe te voegen aan de zgn. „kerndepartementen voor de ver keersveiligheid". Verkeersonvei ligheid is niet alleen een zaak, waarmee alleen de direct getroffe nen en de verkeersinstanties te maken hebben. Vooral voor de zwakkere groepen in het verkeer, voor wie CRM een taak heeft is het een voortdurend terugkerende be dreiging. Via de eigen contacten met wel- zijnsinstellingen en -organisaties tracht CRM te bevorderen, dat de mensen zelf een groter aandeel krijgen in het vinden van oplossin gen voor onveilige verkeerssitua ties in de eigen omgeving. Een eerste activiteit is daarom plaatselijke instellingen voor sociaal-cultureel werk te informe ren over de diverse mogelijkheden van praktische hulp en steun, die organisaties en actiegroepen op het gebied van de bevordering van de verkeersveiligheid kunnen bie den aan bewonersgroepen, die de verkeersonveiligheid in hun eigen woonomgeving willen bestrijden. Met name de instellingen voor op bouwwerk kunnen een bemidde lende en stimulerende rol vervul len tussen bewonersgroepen ener zijds en overheidsorganen en ver keersinstanties anderzijds. Ook de instellingen en organisaties op de terreinen van jeugd-, bejaarden en gehandicaptenbeleid zouden van de mogelijkheden die er al zijn een groter gebruik kunnen maken. De ministeries, die gezamenlijk aan het bejaardenbeleid vorm trachten te geven, hebben een werkgroep opgericht die zich gaat richten op het betrekken van de be jaarden en hun organisaties bij het zoeken naar oplossineen voor de problemen van de verkeersdeel- name. Ten behoeve van de gehandicap ten hebben op dat gebied samen werkende ministeries onder leiding van het Ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne eve neens een speciale werkgroep op gericht. Ook kinderen zijn extra bedreigde verkeersdeelnemers. Het is van groot belang, dat voor hen o.a. aangepaste voorzieningen bij scholen en kinderspeelplaatsen worden gerealiseerd. De Directie Verkeersveiligheid van het Minis terie van Verkeer en Waterstaat zal extra steun bieden aan projecten, waarbij in de schoolomgeving en schoolroutes bijzondere verkeers- veiligheidsvoorzieningen worden getroffen. CRM zal daarbij de wel- zijnsinstellingeri, die werkzaam zijn in de gemeenten waar de pro jecten zullen worden opgezet, voor stellen om groepen van ouders bij deze projecten te betrekken. Bij de totstandkoming van wel- zijnsaccommodaties en andere openbare gebouwen wordt niet al tijd gelet op aspecten van ver keersveiligheid. Verkeersveilige en obstakelvrije routes naar en toe gangen tot frequent bezochte ge bouwen behoren een vanzelfspre kend onderdeel te worden van het bouwbeleid van overheden en in stellingen en deskundigen. Ook hiervoor zal de aandacht van de welzijnsorganisaties worden ge vraagd. Zoals al opgemerkt hecht CRM grote waarde aan plaatselijke in itiatieven van burgers om de ver keersveiligheid te bevorderen. Daarbij is van groot belang, dat ook in het kader van het plaatse lijke bestuur goede organisatori sche voorzieningen worden ge schapen om klachten op te vangen en adequaat te verwerken en om initiatieven en voorstellen over de bevordering van de verkeersvei ligheid vanuit bewonersgroepen in de politieke besluitvorming te laten doorwerken. De wijze waarop dat gerealiseerd zou kunnen worden is overigens af hankelijk van plaatselijke om standigheden. De indruk bestaat dat in veel gevallen burgers een be ter gegarandeerd gehoor (moeten) kunnen krijgen, wanneer zij moge lijke oplossingen voorstellen aan de verantwoordelijke overheidsor ganen. Hoewel noch het Ministerie van Verkeer en Waterstaat noch dat van CRM kan en mag oordelen over plaatselijke activiteiten en ont wikkelingen, zijn zij bereid alge mene, adviserende steun te verle nen. Men kan zich in eerste instan tie het beste wenden tot de eigen gemeente, of de Directie Verkeers veiligheid van het Ministrie van Verkeer en Waterstaat, Kanaalweg 3 te 's-Gravenhage, telefoon 070- 514271. Met name wanneer de raakvlakken tussen welzijnswerk en bevordering verkeersveiligheid aan de orde zijn kunt u zich wenden tot de CRM-werkgroep Verkeers veiligheid, secretaris drs. G. H. Maatman, Ministerie van CRM, Steenvoordelaan 370, 2280 HK Rijswijk, telefoon 070-949233. Het aantal verkeersslachtoffers onder de fietsers van 65 jaar en ouder is hoger dan dat onder de voetgangers in dezelfde leef tijdsgroep. In de periode 1971-1975 werden gemiddeld per jaar 200 bejaarde fietsers gedood en 182 voetgan gers. Uit onderzoek blijkt dat bij be jaarde fietsers het merendeel van de ongevallen gebeurt bij het kruisend rechtdoorgaan en bij het linskafslaan Van de 172 fietsers van 65 jaar en ouder die in 1974 verongeluk ten. kwamen er 92 bij het krui sen van de weg om het leven, waarvan 70 bij het oversteken van een voorrangsweg en 42 bij het linksafslaan. De toedracht van de ongevallen bij het oversteken van een kruispunt wordt in politierap porten vaak als volgt omschre ven: „Zonder op het verkeer te letten reed de bejaarde fietser de voorrangsweg op met de be doeling deze over te steken". Bij het linksafslaan speelt vol gens de politie het feit, dat de oudere fietser blijkbaar niet hoorde dat een auto hem van achteren naderde en hij zich daarvan ook niet vergewiste door achterom te kijken, een rol. Nog een paar cijfers: In het Ne derlandse verkeer van 1975 vie len 2.321 doden en 59.979 ge wonden. Onder deze slachtof fers bevonden zich 528 doden en 4.280 gewonden van 65 jaar en ouder. Het aantal oudere man nen dat op de weg iets overkomt is belangrijk groter dan het aan tal vrouwen. Even een dutje om het uur bekort aan slaap, ontstaan door de zomertijd, weer in te halen. Zonder overdrijving mag worden gezegd dat Drente de fietsprovin- cie van Nederland is. Een provincie met vele honderden kilometers goed onderhouden fietspad naast vele andere voor fietsers aantrek kelijke wegen en paadjes; een provincie met veel en afwisselend natuurschoon en vele streken waar rust en stilte volop te vinden is. Fietsers zijn welkom in Drente, dat wordt ook bewezen door de jaarlijks weerkerende Drentse fietsvierdaagse die duizendenden deelnemers uit binnen- en buitenland-trekt. Wie in Drente wil gaan fietsen, kunnen wij aanraden naar Dwinge- loo te gaan, een pittoresk dorp en zo gelegen datje van hier uit naar alle kanten fietstochten kunt maken. U hoeft uw fiets niet eens mee te nemen want aan de Brink van het dorp is de fietsenhandel A.J. Reiber gelegen die vele honderden huurfietsen klaar heeft staan; fietsen voor groot en klein en ook tandems. Wie in Dwingeloo bij Reiber een fiets komt huren, krijgt meteen een klein boekje mee waarin twaalf fiets-rondritten in de omgeving van Dwingeloo staan beschreven; allemaal uitgezet en nagereden door deze fietsenvak- man zelf, die deze streek op zijn duimpje kent. Kom eens fietsen in Drente. U zult er geen spijt van hebben. Veilig Verkeer Nederland is woensdag 5 april, de landelijke voorlich tingscampagne „Laat zien wat je wilt" begonnen. Doel van deze actie, die tot en met 31 mei duurt, is fietsers - en dan vooral de oudere - tot meer duidelijkheid in het verkeer te brengen. VVN doet echter ook een beroep op automobilisten er rekening mee te houden dat fietsers het in het drukke verkeer vaak moeilijk hebben. 38ÖOOO De afdeling Holten van de Hout- en Bouwbond CNV organiseert don derdag 13 april om 19.45 uur in ge bouw „Irene" (Boschkampsstraat) een „Veiligheidsavond". Er zal o.a. een film worden vertoond met spe ciale situaties, die zich in de bouw voordoen. Vooral het voorkomen van ongelukken en de vraag wie voor de veiligheid verantwoorde lijk is, staan centraal. Ook voor vrouwen is het een zeer interessant programma en hun aanwezigheid, die bijzonder op prijs gesteld zal worden, zal worden beloond met een aardige attentie. Voor zijn eigen veiligheid en die van zijn medeweggebruikers dient ook de fietser zich aan een aantal regels te houden. Veilig Verkeer Nederland laat er hieronder in het kader van de actie „Laat zien wat je wilt" een paar volgen. Van de 2.432 doden die in 1976 op de weg vielen, reden er 500 op de fiets. Oorzaken van de ongevallen met fietsers waren onder meer het niet of niet tijdig richting aangeven en het niet goed voorsorteren. Ruim een kwart (176) van de slachtoffers onder de wielrijders was' 65 jaar en ouder. Kwetsbaar Dat bejaarden in het verkeer een bijzonder kwetsbare groep vormen, komt ook tot uiting in de cijfers die betrekking hebben op ongevallen met voetgangers. Van de 403 voet gangers die in 1976 het leven verlo ren, waren er 153 (ofwel ruim een kwart) 65 jaar en ouder. Uit deze gegevens blijkt dus, dat de meeste slachtoffers onder de ou dere weggebruikers niet behoren tot de categorie voetgangers, naar men wellicht zou veronderstellen, maar tot de fietsers. Wandkranten De campagne „Laat zien wat je wilt" van Veilig Verkeer Nederland is opgezet in samenwerking met de Centrale Politie Verkeerscommis- sie (CPVC) en de Verkeerscommis- sie Openbaar Ministerie (VCOM), In het hele land zijn affiches en wandkranten opgehangen. Daarop wordt de fietsers duidelijk gemaakt dat het nodig is altijd en overal te laten zien wat ze rijdend op de weg van plan zijn te gaan doen. Via televisie en radio worden op de VVN-campagne afgestemde spots uitgezonden. Als er een verplicht fietspad is (witte fiets op rond blauw bord), moet de fietser déar rijden. Houd uiterst rechts en rijd liever achter elkaar dan naast elkaar Zodoende blijft er ruimte om ingehaald te kunnen worden. FIETSSTROOK Is van de rijbaan een gedeelte langs de rand door een doorgetrokken of onderbroken streep van de rest van de rijbaan afgescheiden en staan in deze strook witte afbeeldingen van een fiets, dan moeten de fietsers dit afgescheiden weggedeelte volgen. Is de streep doorgetrokken, dan mogen andere weggebruikers geen gebruik maken van de fietsstrook Is de streep onderbroken, dan mo gen anderen die strook alleen vol gen als ze daar geen (brom)fietser hinderen. Ook voor fietsers geldt, dat ze zich tevoren ervan overtuigen dat ze kunnen gaan inhalen zonder hin der of gevaar voor andere wegge bruikers te veroorzaken. VOORSORTEREN Fietsers die linksaf willen slaan, mogen voorsorteren, maar moeten Uit niet. Sorteren zij niet voor, dan steken ze het kruispunt rechtdoor- gaande zover mogelijk over en ge ven daarna tijdig en duidelijk aan dat ze van plan zijn van richting te veranderen. Zij slaan echter niet eerder linksaf dan nadat het rechtuitgaande ver keer op dezelfde weg hun daartoe de gelegenheid geeft. Soms zal het dus nodig zijn even af te stappen. Als op het wegdek voorsorteervak- ken met pijlen zijn aangebracht, moeten fietsers voorsorteren. Ont breken deze aanwijzingen, dan mo gen fietsers die linksaf willen slaan voorsorteren, maar zij moeten dit niet LAAT JE ZIEN Voor- en achterlicht en het witte of reflecterend gele achterspatbord van de fiets moeten uiteraard in orde zijn om in het donker gezien te kunnen worden Met ingang van 1 november 1979 moet de fiets aan de achterzijde een NL-goedgekeurde rode reflector hebben en dienen de fietstrappers voorzien te zijn van geodgekeurde oranje of gele reflectoren. Tip voor het meenemen van reser velampjes voor voor- en achter licht: Wikkel enkele lampjes in een stukje schuimplastic en plak het geheel in het koplamphuis vast. Laat de kleding van de duo passagier het brandende achter licht niet aan het oog onttrekken. De campagne „Laat zien wat je wilt" van Veilig Verkeer Nederland wordt in de laatste twee weken van deze maand extra ondersteund in de provinciè Overijssel. De plaatselijke afdelingen van VVN zullen daar in nauwe samen werking met gemeente- en rijkspo litie met speciaal vervaardigde ma terialen, zoals affiches, wandkran ten, folders en diaseries, onder an dere voorlichting gaan geven in be jaardencentra. Deze regionale actie is een nieuwe strategie, waarbij het accent valt op de persoonlijke benadering. De Centrale Politie Verkeerscom- missie, de Verkeerscommissie Openbaar Ministerie en VVN zullen aan de hand van de opgedane erva ringen vaststellen hoe voortaan de landelijke acties ook in bepaalde delen van het land kunnen worden gevolgd docr gezamenlijke regio nale activiteiten Daar vacatures altijd belemme rend zijn voor de juiste ontplooiing van het werk, is het gelukkig, dat binnenkort de vacatures bij het maatschappelijk werk en bij de lei dingvan de bejaardenverzorging in Holten tot het verleden zullen be horen. Op 1 maart jl. is nl. de heer J. P. Klapwijk als maatschappelijk wer ker in dienst getreden om hier na ast mevrouw A M Lunsing werk zaam te zijn. Behalve op dinsdag, zal hij op elke werkdag van 8.30 tot 9.30 uur, èn volgens afspraak, zowel persoonlijk als telefonisch bereik baar zijn in het bureau te Holten (Dorpsstraat 16, tel. 05483-27 84). Op 8 mei a.s. hoopt mevrouw T. Bloemberg hier haar werk als leids ter voor de langdurige hulpverle ning aan te vangen, zodat dan ook de bejaardenverzoring weer een vaste leidster heeft.Haar collega als leidster voor de gezinsverzor ging is, zoals bekend, mevrouw S. J. Jansen. Vanaf 8 mei a.s. zal mevrouw T. Bloemberg elke werk dag van 8.30 tot 9.30 uur, zowel persoonlijk als telefonisch bereik baar zijn in het bureau te Holten (Dorpsstraat 16, tel. 05483-27 84). Het is verheugend dat door deze volledige bezetting ieder, die hulp nodig heeft, weer volledig de aan dacht kan krügen, die hij of zij ver dient, een situatie, die ongetwijfeld ook de arbeidsvreugde van de func tionarissen bij de maatschappe lijke dienstverlening ten goede zal komen. Wij hopen en verwachten dat zij allen maar inzonderheid de nieuwe functionarissen dit ook metterdaad in Holten mogen erva ren Wie de plannen voor de komende vakantie nog niet halemaal rond heeft, kan op de Internationale Huishoudbeurs, van 7 t.m. 16 april in de RAI te Amsterdam, nog heel wat aardige ideeën opdoen. Wat bijvoorbeeld te denken van eèn bootreis van 14 dagen naar o.a. Spitsbergen en de Noordkaap. Dat kan tegen een zeer redelijke prijs vanuit Amsterdam met de „Brita- nis" van Chandris Zeereizen. Deze Griekse rederij is met een grote voorlichtingsstand op de Huishoudbeurs aanwezig. Men kan daar ook van alles aan de weet ko men over diverse cruises vanuit Venetië en Genua naar het Griekse gebied, Egypte, Israël, Turkije, de Zwarte Zee e.d., alsmede over au toveren Italië-Griekenland v.v. Meer buitenlandse vakantiebe stemmingen vindt men bij: het Joegoslavisch Nationaal Ver keersbureau, Yugotours, het Tune- sisch Verkeersbureau en het Korea Trade Centre. Maar ook en vooral voor hen die in eigen land willen blijven, biedt de Huishoudbeurs heel wat bruikbare informatie. Zo zijn in de RAI vertegenwoordigd: de Camping Reserverings Centra le, de Zilver Berk Parken, de Neder landse Jeugdherberg Centrale, de Nederlandse Spoorwegen, de Sa- menwerkingsgroep ,,'n Dag Vele- wezoom", VW Den Haag/Scheve- ningen, VVV Limburg, WV Noordholland-Noord. het Rekreatie- Safaripark „Beekse Bergen", de Efteling, het Evoluon, Lips Autotron, het Nationale Park „De Hoge Veluwe" en de Stichting Holland Surfing. Staatsbosbeheer brengt op de Huishoudbeurs de première van zijn poppenspel „Fijn om in ons bos te zijn" met Flits de Eekhoorn. En wie het heel rustig aan wil doen, met een hengel in de hand aan de rand van een watertje of midden op een plas, kan zijn (of haar) hart op halen in een Vissport-centrum waar alles voor de ware liefhebber te vinden is en werpwedstrijden worden gehouden. Aan vele fijne vakanties zitten menigmaal ook erg onaangename kantjes. Hoe vaak komt het niet voor, dat bij het pakken van de koffers het zomergoed ineens be hoorlijk aan de krappe kant blijkt te zijn. Gevolg van de stevige win- terkost en menig gezelig avondje. Het is dan ook echt niet overdre ven om na het boeken van de reis naar de warme oorden meteen even de zonne-garderobe te pas sen. Dat spaart een heleboel teleurstel ling en als je er tijdig bij bent valt er best nog wat aan te doen. Door bijv. mee te gaan doen met één van de 400 Slimmingclubs, verspreid over geheel Nederland. Per week volgen gemiddeld zo'n 10.000 mensen de daar aanbevolen eetwjjze, die neerkomt op 1000 kalorieën per dag. Men verdeelt deze over 40 pun ten en iedere eenheid voedsel is goed voor één of meer punten. Zo levert het dagelijks^ verplichte „basis"-voedsel: brood, kaas, fruit, melk, groente en vlees iets minder dan 24 punten op. De resterende mogen vrij worden aangevuld, ook met wat extra's als een borrelg laasje sherry voor 't eten, een stukje worst of soms zelfs slagroomgebak. Ook is het mogelijk punten van de ene dag te laten staan om ze een van de volgende dagen er bij te ne men. De Slimming-methode volgt dus geen moeilijke dieeten of een Spar taanse levenswijze. Men kan rustig zo veel mogelijk met de pot mee eten. Men dient slechts elke week de clubbijeenkomst te bezoeken en zich sportief aan de eet/speltegels te houden. En men heeft de zeker heid dat de aanstaande vakantie er des te plezieriger door zal zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15