Tot en met 22 maart in Enschede ïeertiende Damesbeurs draait op volle toeren BOEKEN BLIJVEN - Utt ZONDER BIL HOOG GEPRIJSD Schaakclub EN LMG GEPREZEN EUROPESE POLITIEK OOK RICHTEN OP DE GEZONDE LANDBOUW De stand der amateurs in 4H HOLTENS NIEUWSBLAD -17 MAART 1978 - PAG. 7 ENSCHEDE. "Een aantal deelnemers test op de dames- beurs een bepaald artikel. Van de belangstelling van de bezoekers zal het aihangen of het artikel in kwestie in de handel zal worden gebracht." Een uitspraak waarmee de heer J. de Kreek, organisator van de Damesbeurs, nog eens onderstreept welk belang de industrie toekent aan de dins- dagvoorhetpubliek geopende 14e Twentse Damesbeurs in de Diekmanhal te Enschede. Maar naast de afdeling novi teiten natuurlijk nog veel meer. Zo presenteren ruim 100 standhouders de meest uiteenlopende artikelen. De belangstelling voor deelname aan deze consumentenbeurs, die tot en met 22 maart duurt, is groter dan ooit. Zo heeft men ook dit jaar weer geïnteresseerden moeten teleurstellen omdat de stand ruimte in december al verhuurd was. Reden voor de heer Kreek om burgemeester Wieringa van Ens chede er nogmaals op te wijzen dat Enschede over veel te weinig ten toonstellingsruimte beschikt. "We hebben de laatste jaren, gezien de grote vraag naar standruimte, de oppervlakte van wel drie Diek- manhallen nodig", aldus de heer Kreek. Liefst 20% van de exposanten op deze beurs geeft voorlichting. In informatie-stands geven de ABN, de Postcheque en Girodienst, de, Rijkspostspaarbank, de Rabo bank en de Westland Utrechtbank de bezoekers alle inlichtingen over bankzaken in het algemeen. Daar naast zijn er in de voorlichtings sfeer ook nog stands van de ANWB, het Bedrijfschap voor het Slager- sbedrijf, het bureau Moderne Voe ding, de KRO, het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygië ne, de Hartstichting, de NS, de rijkspolitie en het telefoondistrict Hengelo. Ook de gemeente Ens chede is met een stand vertegen woordigd. Een van de belangrijkste onderdelen in deze stand is het stadserfplan dat de gemeente in het centrum van Enschede wil rea liseren. Maar de Damesbeurs zou haar naam geweld aandoen als er niet ook in de typisch vrouwelijke sfeer weer heel wat te bekijken is. Zo worden er dit jaar ook modeshows gegeven. Vier mannequins van Modehuis Meyer verzorgen in sa menwerking met Richelle Mode uit Enschede 48 modeshows. Tweem aal 's middags en driemaal 's avonds tonen zij de nieuwe voor jaarsmode. Op huishoudelijk ge bied verder artikelen die werk- en tijdbesparend zijn. Opvallend is een nieuwe broek-rokhanger, die de functie van vier hangers in zich heeft, maar daarentegen de ruimte van één hanger in neemt. Interess ant voor mensen met weinig ka- struimte. Bij andere stands wordt toch al duidelijk rekening gehouden met de man. Voor de mannen onder de bezoekers, in totaal toch al 38% van het totaal, zijn er dan ook stands met doe-hetrzelf artikelen. Zo ook schitterende stands met nieuwe wand- en vloertegels, natuursteen, tapijten, parketverlichting, glas werk, electronische orgels etc. Noviteiten. Een van de jaarlijks meest be zochte afdelingen is wel de noviteiten-afdeling. Nieuwsgierig als we zijn willen we ons graag op de hoogte houden van ae nieuw uitge brachte produkten. Dat zijn dit jaar lijmpistolen, spons en zeem in een, regensjaals, meubeipoiisn, Ja panse fietsen, plantenhygro, do- seersticks voor potplanten en de SOS-talisman. Deze laatste stand brengt ook een nieuw Amerikaans produkt, de zogenaamde lichtstok. Door deze lichtstok te buigen wordt de inwendige glazen ampul gebroken en volgt er een chemisch reactie. Gevolg is dat de stok een fel licht gaat verspreiden dat op 2 km afstand zichtbaar is. Het schijnt volgens de exposant zijn dienst tij dens de recente sneeuwstormen in Amerika bewezen te hebben. Ook wordt op deze afdeling een eierpers geëxposeerd, dat een gekookt ei vierkant kan maken. Je moet er maar op komen. Op culinair gebied nog stands met kaassoorten, poffertjes, mosterd- soorten, sojavlees en soja saté. Voor de bejaarden is ook dit jaar weer een speciale middag georga niseerd. Op vertoon van de be jaardenpas kunnen zij dan de ten toonstelling betreden en krijgen een speciaal programma aange boden. Zij worden vrijdag 17 maart om 14.15 uur verwacht. De openingstijden van de Dames beurs zijn: werkdagen 's middags van 1.30-17 uur. en 's avonds van 7.15-10.45 uur. Zondag 19 maart van 13.30-18.00 uur. Sommigen denken dat Eu ropese landbouwpolitiek al leen maar een zaak is van boerenprijzen. Zij zijn ken nelijk onder de indruk van een gigantisch prijzenspel dat elk jaar weer in Brussel wordt opgevoerd. Over en kele weken gaan de negen EG-ministers van Land bouw wederom in conclaaf om na een moeizame ma rathon met een paar pro centjes terug te keren naar hun eigen boeren- achterland. Toch is het Brussels politiek gedoe meer dan een prij- zenpot. Sinds 1972 doet men in de Gemeenschap veel moeite om de Europese landbouw, die enorm ge schakeerd is, op een gezond peil te brengen. Buitèns- taanders hebben nauwe lijks in de gaten dat de boe ren sinds vijf jaren gebruik kunnen maken van diverse maatregelen die het EG- landbouwstructuurbeleid biedt. Ontwikkelen en saneren Europees structuurbeleid, een zaak waar met name de Neder landse boeren goed gebruik van maken. Je zou op het eerste gezicht nog zeggen dat andere, met name minder ontwikkelde gebieden in de Europese Gemeenschap voorrang verdienen bij een structurele aan pak van de landbouw. Brussel biedt de boeren een instrumenta rium van structuurregelingen waarvan iedereen gebruik mag maken. In Nederland hebben de boeren goede organisaties en appa raten die inhaken op het Brussels beleid en die voor een goede uit werking zorgen. Een van de meest in het oog sprin gende structuurmaatregelen is de rentesubsidie. Een agrarisch on dernemer mag via een zogenaamd ontwikkelingsplan zijn bedrijf bin nen een aantal jaren zodanig ver beteren dat het inkomen uit het bedrijf vergelijkbaar wordt met het gemiddeld niet-agrarisch inkomen (het inkomen buiten de landbouw). Als de betreffende boer of tuinder daarom investeert en leningen af sluit, kan hij een deel van de aan gegane renteverplichtingen ver goed krijgen. Deze rentesubsidie bedraagt in de meeste gevallen 5%. Van de 55.000 goedgekeurde ont wikkelingsplannen in de Europese Gemeenschap zijn er bijna 8.500 in Nederland. De Nederlandse boeren hebben dankbaar gebruik ge maakt van de rentesubsidierege- ling. Vooal de rundveehouders hebben veel geïnvesteerd met ren tesubsidie Het grote aantal lig- boxenstallen (plm. 13.000) in ons land zou wel eens voor een belang rijk deel het gevolg kunnen zijn van rentesubsidies. Dat de boeren in Nederland ook verstandig investe ren blijkt uit de hoogte van het ge middelde investeringsbedrag per ontwikkelingsbedrijf. In ons land is dat bedrag f 194.000,- en ligt ver bo ven het gemiddelde van de Ge meenschap. Behalve de rentesubsidies die ge richt zijn op de ontwikkeling van boerenbedrijven, heeft Brussel ook een beèindigingsregeling. Onder bepaalde voorwaarden kunnen boeren en werknemers die een agrarisch bedrijf beëindigen een premie of uitkering ontvangen. De saneringsuitkering bestaat in feite uit een maandelijkse vergoeding tot de 65-jarige leeftijd en een een malige premie voor de grond die vrijkomt. De beleidsmakers in Brussel willen met deze regeling enerzijds niet-levensvatbare boe renbedrijven opruimen en ander zijds de vrijkomende grond toe voegen aan de betere of de zogena amde ontwikkelingsbedrijven. Dat laatste valt overigens nogal tegen. Enkele jaren geleden werd slechts 12 van alle vrijkomende grond bestemd voor vergroting van an dere bedrijven. De belangstelling voor de sane ringsregeling verschilt nogal van land tot land. Zo hebben het afge lopen jaar in West-Duitsland, in Frankrijk, Nederland en Luxem burg respectievelijk 18.500, 15.600, 700 en 150 boeren gebruik gemaakt van de regeling. In ons land voelen de boeren niet zo bar veel voor sa nering, omdat de mogelijkheden om buiten de landbouw aan de slag te komen niet groot zijn, ja zelfs niet meer aanwezig zijn. Brussel ondersteunt zowel de be drijfsontwikkeling als de bedrijfs beëindiging met enkele andere structuur maatregelen. De Gemee nschap stimuleert namelijk de sociaal-economische voorlichting en de bijscholing van agrariërs. Sinds kort is ook financiële steun mogelijk voor projecten die de afzet en de verwerking van landbouw producten verbeteren. Op het ge bied van de afzet denkt Brussel nog iets verder: er is een regeling in de maak die financiële hulp geeft aan boeren die zich samenbundelen in zogenaamde producentengroepe ringen. De Nederlandse boeren hebben tot nu toe weinig of niet kunnen profi teren van de zogenaamde Europese bergboerenregeling. Deze struc tuurmaatregel wil in bergstreken en gebieden met natuurlijke han dicaps toch de agrarische aktivitei- ten op peil houden. De bergboe- renmaatregel wil eigenlijk de totale ontvolking van een bepaald gebied tegengaan. Voor een aantal Euro pese gebieden heeft deze Brusselse maatregel effect. In dit verband noemen we bijvoorbeeld Frankrijk en Italië. Mogelijkheden vergroten Het Europees landbouwstructuur- beleid heeft sinds 1972 aardig uit gepakt. De boeren in ons land heb ben de geboden financiële kansen aangegrepen. Toch vinden ze dat het structuurbeleid nog meer mo gelijkheden heeft. Het Brussels be leid kan met bepaalde ombuigin gen en aanpassingen nog meer ef fect sorteren op het platteland. Onze boeren vinden bovendien dat er naast de Brusselse mogelijkhe den ook in Nederland nog kansen zijn om de agrarische structuur met geldinjecties te verbeteren. B.Schouwing (NADRUK VERBODEN) Elk jaar zo eind februari, begin maart, barstte in een ruim bemeten sa menstel van zalen, ergens in het land een kolossale happening los met duizenden gasten verscheidene orkestjes en band en een handvol schrij vers: het boekenbal. Dit jaar niet. Er is wel een boekenweek maar zonder daverend startschot. Overeenkomst dringend gewenst. Het geschenk in de boekenweek bestaat uit zeven nog niet eerder gepubliceerde verhalen van Marnlx G ij sen onder de titel „Overeenkomst dringend ge wenst". Het is een aardig, handzaam boekje met tere potloodtekeningen van Wout van Vliet. In elk der verhalen speelt de communicatie of juist het ontbre ken daarvan een belangrijke rol. Doordat het boekenweekgeschenk ook in het thuisland van de schrij ver, Vlaanderen, verkrijgbaar is, werd een recordoplage nodig van 350.000 exemplaren. Toch is er een openingsavond van het jaarlijks boekevenement. Op die avond vond dit jaar voor het eerst de uitreiking plaats van de CPNB-prijs. Die prijs is vorig Jaar ingesteld om daarmee; kranten, omroepen en dergelijke en perso nen daaraan verbonden, te eren wegens uitstekend werk ter stimu lering van de belangstelling voor het boek. De stichting BZZTÓH en het door haar uitgegeven litterair tijdschrift „BzzUtin" kreeg die eerste prijs „omdat het tijdschrift door zijn eigen aard in hoge mate heeft bijgedragen tot het stimule ren van de belangstelling voor het boek in de ruimste zin. Het blad wist zich verre te houden van litte raire partijstrijd en aldus ontstond een ondogmatisch, informatief orgaan, dat thans in de Neder landse letterkunde enig is in zijn soort". Dat zegt het juryrapport, dat het niet nodig vindt de lettercombinatie Bzztóh te verkla ren. Na een wat aarzelend begin, een paar jaar geleden, speelt nu het contact met het onderwijs een grote rol in de boekenweek. Er zijn via de boekhandel zogenaamde lesbrieven voor het voortgezet on derwijs verkrijgbaar, die samen, met het boekje van Marnix Gijsen en nog wat documentatie verstrekt worden in een „trendtas". Die tas sen zijn er in tien soorten, alle met min of meer bekende litteraire fragmenten bedrukt. Zy worden ook verstrekt aan de „gewone" ko pers van boeken tydens de boe kenweek. In verband met het thema van die week „Boek en communicatie" vragen ook op de andere communicatiemedia, zoals de radio, byzondere programma's aandacht voor het boek. Alle kinderen van Nederland zijn op zondag 19 maart van harte welkom op Flevohof, het recreatieproject in Oostelijk Flevoland, om zelf een palmpa- senstok te maken. Nadat alle aanwezige kinderen hun „palmpasen* zo mooi mogelijk hebben gemaakt, wordt er een optocht gehouden in het kinderdorp van Flevohof. Vorig jaar waren er enkele honderden kleurige „palmpasens* te be wonderen. Uiteraard stelt Fle vohof stokken en broodhaan tjes beschikbaar en mag de kanten-klare „palmpasen" na de optocht worden meegeno men naar huis. Tegen-Natuur-Lijk Na de betreurenswaardige neder laag van Holten I in Zwolle is de stand in 4H thans als volgt: Holten Schalkh. Union Heino Kon. UD Broekl. IJsselb. Lemelerv. Overwet. Sallandia ZAC Zwolle 16 10 2 16 11 0 Toegegeven, de omzetting van de bekende reclamezin verdient geen schoonheidsprijs dér Nederlandse letteren. Zoals trouwens het gros van de Nederlandse reclamekre ten niet voor bekroning in aanmerking komt. Waarom dan toch dat kopje? Daar leidde het lezen van een rapport toe, getiteld „Het gezicht van het midden- en kleinbedrijf in Nederland". De eerste paragraaf begint: „Van onderne mers in het midden- en kleinbedrijf is bekend dat zij veel klagen over onvoldoende begrip vooral ondervonden bij contacten met gemeentelijke en andere instanties". We gaan nog even verder met citeren: „Een groep die. zich naar buiten hoofdzakelijk in klagende zin uit, heeft ergens de aansluiting gemist bij andere groepen in de samenle ving". 162 4 16 3 4 4 22 33-15 5 22 31-18 4 21 26-23 5 18 26-2C 6 18 15-2C 5 16 27-26 7 15 24-2C 7 15 20-25 6 13 16-23 8 12 19-38 10 10 27-32 10 10 14-27 Flatteus is het portret niet. Waarom staat de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf er zo slecht op? Een aantal oorzaken lijken eenvoudig aanwijsbaar. De ontwikkeling van technische hulpmiddelen leidde tot schaal vergroting, de industrie ging voorop lopen, ook in de publiciteit. De „middenstander" moest in de opinie van het publiek zijn plaats afstaan aan de „captain of indus try". De afnemende maatschappelijke belangstelling is vervolgens mee toe te schrijven aan het welvaarts- streven. De industrie biedt massaal relatief hoge inkomens, de bijdrage aan het nationaal inkomen door het midden- en kleinbedrijf wordt - mee door toedoen van de publici teitsmedia - perspectivisch ver kleind. En ook: de taitische zin van de koper wordt gewekt, zij en hij worden zich bewust dat zij een macht vormen en dat zij zich niet zonder meer behoeven te laten dic teren wat en tegen welke prijs ge kocht moet worden. Tenslotte wordt er nog op gewezen dat de contacten van de consu ment met het midden- en kleinbe drijf mogelijk wel frequent, maar zeker niet diepgaand zijn. De func tie èn de problemen van de zelf standige worden daardoor ook niet herkend. Akkoord, we kennen nu in het al gemeen de lensafwijkingen waar door het minder geslaagde familie portret wordt veroorzaakt. In het algemeen, hebben wy toegevoegd, want een groepsfoto van de groente- en fruithandel zal zeker niet dezelfde vertekening geven als die van de kapper. Uitgaand van wat wij lensafwijkin gen noemden zal getracht moeten worden die zodanig bij te slijpen dat de maatschappelijke functie weer herkenbaar is. Het moet voor ondernemingen die-aan de consu ment leveren mogelijk zijn, hun af nemers duidelijk te maken wat hun functie is in de afzetketen die bij de producent begint en bij hen ein digt. Die keten wijzigde in de loop van de tijd en wijzigt nog steeds, omdat elke schakel tracht de kosten zo laag mogelijk te houden met be houd van de functie. Natuurlijk kan de weidewinkel goedkoper zijn dan de buurtzaak, duidelijk moet voor ieder zijn dat de autokosten het goedkope pakket levensmidde len wel eens even duur zouden kunnen maken als wanneer aan koop in de buurt zou plaatsvinden. Steun geven aan het prijsbewust zijn is niet het ondermijnen, maar het onderstrepen van de functie van de lokale ondernemer. Ook op andere punten zijn er be paald wel argumenten om de maatschappelijke functie van de „middenstand" in focus te bren gen. In het rapport worden er een paar genoemd: de efficiency is niet minder dan die in het grootbedrijf, anders was de onderneming al ver dwenen. De kosten van distributie zijn geen weggegooide kosten, ze hebben ten doel het produkt déar aan te bieden, waar de consument ze met de minste moeite en met het beste dienstbetoon kan kopen. Misschien is de gedachtengang het beste weer te geven wanneer we eindigen met een citaat: „De on dernemer is de man die voortdu rend bedacht moet zijn op het be vredigen van de meest uiteenlo pende behoeften van de consu ment Inderdaad: bedacht moet zijn. Niet beducht zijn voor. En dat betekent dat hij al of niet in samenwerking met collega's, al dan niet met inschakeling van ex terne adviseurs zijn functie moet waarmaken. Met andere woorden, dat hij niet moét voldoen aan de omschrijving die in het eerstè~citaat wordt gege ven, die van de klager. Integendeel, dat hij op grond van zijn eigen plaats in de maatschappij ook zijn rechten laat gelden op die plaats. In het besef overigens, dat hy met de wijzigende maatschappijstruc tuur ook zyn bedrijfsopzet zal moe ten veranderen. Zo mogehjk niet schoksgewijs, maar vloeiend. Gebeurt dat dan mogen de bij woorden in de kop van dit artikel weer worden omgezet. (NADRUK VERBODEN) Verleden week dinsdag verloor het tweede team van Holten van Bathmen met de score van 61/2- 11/2. Alleen Wim Rietman wist zijn partij te winnen en J. C. Roc'k bracht het tot remise. Door deze nederlaag blijft Holten 2 in de staart van de competitie. Werd voorheen vaak op het nipper tje verloren, de laatste twee weds trijden lieten aan duidefijkheid niets te wensen over. Pleister op de wonde is dat de wedstrijdleiding Holten n meer als een „kweekvij ver" ziet voor jong talent, dat door deze ervaringen met weds trijdschaken zich mogeiykerwys o een plaats kan verwerven in het eerste team. Trouwens van het eerste team mag gezegd worden dat zij ook niet in de juiste vorm zijn. Waar zij voorheen op een riante eerste plaats stonden, zijn zy nu afgezakt naar de derde plaats. Jeugdkampioenschap Morgen doet een jeugdteam van Holten bestaande uit Berrie Beyer, Ton van Oyen, Erik Gervedink Nij- huis, Wayne Klaas sen, Wim Rietman en Mark Koelemay mee aan het team jeugdkampioenschap van Ove-- yssel dat gehouden wordt te Del den. De winnaar van dit toernooi is gerechtigd om mee te doen aan het landeUjk kampioenschap volgend jaar. Wy wensen onze schakers dan ook alle sterkte toe. Afgelopen maandag was een inhaalavond voor het eerste team, maar tpt spy t van wedstrijdleider v. d. Knaap maakten maar weinig mensen hier gebruik van. De enige party was die tussen J. v. Dalen jr.-H. van Beek, die werd afgebroken. In groep II doet men het wat dat betreft beter. Door het ladder systeem zyn er nooit geen uitge stelde of afgebroken partyen meer. Hier heeft de leider T. v. Oyen zyn voorsprong met één punt verder uitgebouwd door van zyn broer Wim te winnen, terwyi tot dan toe 2e plaatshouder J. C. Roele verloor van J. ten Velde die hierdoor op de 2e plaats kwam. Jan ten Velde heeft een schaakmentaliteit. Als iedereen dat had, dan zou de schaakclub Holten tot ongekende prestaties kunnen komen. De uitslagen in groep II: J. v. Calcar-J. van Dalen sr 1/2 -1/2A. M. Klaassen-E. C. E. Klaassen 1-0; W. Rietman- G. J. Kromdyk 0-1J. C. Roele-J. ten Velde 0-1; W. v. Oyen-T. van oyen 0-1. De stand aan kop (interne puntentelling is) J. v. Oyen 30 uit 6 ;J. ten Velde 23 uit 6. Opmerkeiyk is dat G. J. Kromdyk aan een zeer goed sei zoen bezig is. Deze keer moest Rietman er aan geloven.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7