Veel belangstelling voor emancipatiewerk nis ma Tuiniers tonei in bedrijven en produkten EES IIJBELBIEK Studie WN over alcohol, medicijnen en verkeer 1681 TALEN Landelijke leefbaarheids- wedstrijd Kon. M. Heide Mij. „MISS PASAR GAMBIR" BEGELEIDT PASAR MALAMS Y oorlichting snijmais Honderdduizend gulden aan prijzen MOTIEVEN ZIJN OVERALTE VINDEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 17 MAART 1978 - PAG. 11 Op de „Discussienota emancipatiewerk", in ja nuari 1977 uitgebracht door de door de regering inge stelde Emancipatiecom missie, zijn ruim 850 schrif telijke reacties binnenge komen. Dit waren ongeveer 800 ingevulde vragenlijs ten met bijlagen. De rest bestond uit brieven, uit voerige commentaren, werkstukken, kranteknip sels en informatiemate riaal. De discussienota en de reacties daarop zag de Emancipatiecom missie als een eerste stap in de voorbereiding van een advies over emancipatiewerk. Een advies dat meer continuïteit in subsidiëring en organisatie van dit werk beoogde en dat door de inbreng van de meest betrokkenen mede op de praktijk gebaseerd zou zijn. Vanaf februari 1977 zijn ongeveer 14.000 exemplaren van de nota het land ingestuurd. Ze werden zowel door individuele vrouwen (en en kele mannen) aangevraagd als door organisaties, instellingen en (actie)groepen. Om de reacties op een enigszins overzichtelijke wijze binnen te krijgen was een lijst met vragen toegevoegd. Overal in het land is er in (praat)groepen en in afdelingen van verenigingen over de inhoud van de nota gedacht en gepraat. De verwerking van alle reacties was moeilijk en kostte veel tijd. Ieder een gaf op eigen wijze antwoord op de vragen, vaak met een zorgvul dige argumentatie. Omdat het geen enquête was en de vragenlijst ook niet een simpel enquêteformu lier, moesten de vele en veelsoor tige antwoorden geordend en sa mengevat worden. Het ging er im mers niet zozeer om concrete ant woorden op te tellen, maar veel meer om te horen in welke richting de meningen over emancipatie en emancipatiewerk gingen en in hoe verre men zich kon vinden in de op vattingen van de EC. Ook ging het er om een beeld te krijgen van de activiteiten die in het land plaats vinden en van de wensen en opvat tingen die er leven over subsidië ring. Alle reacties zijn verwerkt in een omvangrijk rapport. Daarin zijn veel individuele meningen, erva ringen, activiteiten letterlijk opge nomen. Dit uitgebreide waarde volle materiaal zal bij de verdere voorbereiding van het advies over emancipatiewerk goed gebruikt kunnen worden. Het was ondoenlijk om het volle dige materiaal geschikt te maken voor verspreiding op grotere schaal. Daarom zijn de belang rijkste gegevens uit de reacties in een brochure samengevat. Deze brochure kan gratis besteld wor den bij Emancipatiecommissie secretariaat, J. C. van Markenlaan 3,2285 VL Rijswijk (tel. 070-949225). „Alcohol, medicijnen en verkeer" is dit jaar het thema van de vereni gingsstudiedag van Veilig Verkeer Nederland, die op 24 mei a.s. in het cultureel centrum „Orpheus" te Apeldoorn wordt gehouden. Inleidingen over dit onderwerp zul len worden gehouden door dr. D.van Ooijen, commissaris van po litie te Middelburg en lid van het algemeen bestuur van VVN, en prof. dr. F. A. Nelemans, arts- farmacoloog, privaat-docent in de klinische farmacologie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht en lid van de commissie alcohol en ver keer van WN. Derde spreker is drs. W. J. A. Pan nebakker, directeur algemeen be heer bij de Penitentiaire Inrichtin gen te Veenhuizen. De voorzitter van WN, prof. ir. A. Heetman, zal de verenigings studiedag openen met het uitspre ken van zijn jaarrede. Op de manifestatie „Techniek in vrije tijd", van 23 t.m. 27 maart in de Jaarbeurs te Utrecht, waarnaar door duizenden hobbyisten in ons land met spanning wordt toege- leefd, zullen naast de commerciële inzendingen van importeurs en fa brikanten van bouwdozen, onder delen, hulpmiddelen en gereeds chappen nu ook de diverse hobby clubs en verenigingen de gelegen heid krijgen de produkten van hun handvaardigheid aan een groot publiek te tonen. Uiteraard zal de luchtvaart sterk vertegenwoordigd zijn. Naast de modelbouw van zweef- en motor vliegtuigen zullen ook de helikop termodellen op deze unieke mani festatie worden getoond en gede monstreerd door de Nederlandse onderafdeling van de „National Radio Control Helikopter Associa tion" uit de Verenigde Staten. „Techniek in vrije tijd" is dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur. In het afgelopen jaar verschenen voor het eerst vier volledige bij bels en niet minder dan 23 nieuwe testamenten in talen waarin zij voorheen nog niet waren vertaald. In 28 nieuwe talen verscheen een eerste bijbelboek. Dit blijkt uit een zojuist gepubliceerde statis- tiek van de Wereldbond van Bij belgenootschappen. De volledige bijbel is nu beschik baar in 266 talen (1976: 262), het nieuwe testament in 420 talen (was 401) en althans één bijbelboek in 945 talen (was 940). In totaal kan althans één bijbelboek nu gelezen worden in 1631 talen (was 1603). Hoewel tegenwoordig de volledige bijbel vertaald kan worden in acht a 10 jaar, hebben vertalers voor twee van de vier bijbels bijna vijftig jaar nodig gehad. Het werk werd steeds weer onderbroken en de Ni- geriaanse theologen die de bijbel in het Isoko vertaalden verloren een groot deel van hun manuscripten doordat ze door termieten werden opgegeten. Ze moesten het werk toen weer helemaal van het begin af aan doen. De bijbel verscheen verder voor het eerst in de taal van de Simalungun-Bataks op Noord- Sumatra, in de indianentaal Chol: Tumbala die in Mexico wordt, ge sproken en in het Urhabo, evenals Isoko een Nigeriaanse taal. Volgens een mededeling van ds. Ul- rich Fick, secretaris-generaal van de Wereldbond van Bijbelgenoot schappen, subsidiëert de wereld bond op het ogenblik 578 vertaal projecten. Het vertaalwerk ge schiedt tegenwoordig vrijwel niet meer door buitenlandse krachten, maar door eigen nationale verta lers die voor dit doel speciaal zijn opgeleid door gespecialiseerde ver- taalconsulenten. Het Nederlands Bijbelgenootschap draagt bij aan het Wereldhulpfonds voor de Bijbelverspreiding dat deze projecten subsidiëert. Het heeft te vens twee vertaalconsulenten af gestaan aan de Wereldbond van Bijbelgenootschappen: dr. Jan de V/aard die een dertiental projecten in Europa en dr. Kees F. de Blois die minstens vijftien vertaalprojec ten in Oost-Afrika begeleidt. De Nederlandse tuinders getroos ten zich grote inspanningen om hun glazen bedrijven bij-de-tijds te houden. Onlangs kon men op de Nederlandse Tuinbouwvakbeurs te Bleiswijk zien, welke technische vernuftigheden worden ontwik keld om de tuinder zijn werk zo doeltreffend mogelijk te helpen verrichten. Binnenkort zal men weer eens een staalkaart kunnen zien van de resultaten van de com binatie van tuinbouwvakman- schap en techniek, op de tentoon stelling Westland 19NU. Deze expositie wordt van 16 tot en met 19 maart gehouden in een van de nieuwe hallen van de bloemen veiling te Naaldwijk. De klemtoon zal worden gelegd op de snijbloe- men en potplanten. Maar uiteraard zullen groente en fruit niet ontbre ken. Ongetwijfeld zullen de bezoe kers zich verbazen over de rijke verscheidenheid aan produkten die reeds in het vroege voorjaar van de verwarmde kassen worden geoogst. Mr. A. van der Stee, minis ter van Landbouw en Visserij, zal Westland 19NU openen. Vervol gens kunnen bezoekers er dagelijks terecht vanaf negen uur 's mor gens. Enkele weken later zal er niet al leen in het Westland, maar in alle Nederlandse tuinbouwgebieden gelegenheid zijn om met het werk van de tuindernader kennis te ma ken. Op 8 april' wordt namelijk een landelijke open dag gehouden on der het motto „Kom in de kas". In eigen omgeving zullen de tuinders in de komende tijd de aandacht vestigen op deze open dag, die voor het eerst overal op dezelfde datum wordt gehouden. Maar u kunt dit evenement alvast noteren in uw agenda. Kom in de kas! Nog even een interessant cijfer. De veilingomzetten beliepen f 1980 miljoen in 1977. Buurt- en/of dorpsvereni-' gingen, maar ook andere plaatselijke bevolkings groepen kunnen deelnemen aan de landelijke leefbaar heidswedstrijd „Een kern waar pit in zit", die de ko mende twee jaar wordt ge houden. De wedstrijd is uitgeschreven door de ver eniging Koninklijke Ncder- landsche Heide Maat schappij (KNHM) in Arn hem. Er worden prijzen tot een totaalbedrag van f 100.000,- uitgeloofd. De wedstrijd is uitgeschreven ter gelegenheid van het 90-jarig be staan van de KNHM Zij staat open voor „inwonersgroepen van stads en plattelandskernen" In de weds trijd „Een kern waar pit in zit" ligt de nadruk op „het gezamenlijk verbeteren van het woon- of leef klimaat" van de omgeving waar men woonachtig is of werkt. In schrijving voor de wedstrijd staat open tot 30 juni 1978 De beoorde- ung van de resultaten vindt plaats in het najaar 1979 Z.K.H Prins Claus der Nederlanden heeft het kiezing bestaat uit balletleidster Irma Koningferander, mevrouw J. P. Joenoes en de Zwolse journalist Op zaterdag 25 maart a.s. (Paasza terdag) wordt in Zwolle een natio nale „Miss Pasar Gambir" geko zen. Zij zal daarna o.m. een repre sentatieve rol vervullen bij eve nementen die o.a. in Zwolle, Leeuwarden, Dordrecht, Den Bosch en Leiden zullen plaatsvin-» den. In deze steden zal in de loop van het jaar onder de naam „Pasar Gam bir" een grote, regionale Pasar Ma- lam worden gehouden. Het initia tief hiertoe is uitgegaan van het Organisatiebureau Yunus te Aer- denhout, dat ruim tien jaar geleden voor het eerst een Pasar Malam or ganiseerde buiten de destijds tra ditionele plaats Den Haag. Met de nieuwe naam Pasar Gambir willen de organisatoren zich dis tantiëren van de kleine, plaatse lijke oosterse jaarmarkten, die on der de naam Pasar Malam worden gehouden. De Pasar Gambirs zul len in oppervlakte variëren van 5000 tot 8000 m2, worden gebaseerd op een minimum-bezoek van 25.000 mensen en krijgen een feestelijk karakter, o.a. door aankleding en door een vrijwel non-stop amusementsprogramma met be kende artiesten. Miss Pasar Gambir zal de diverse evenementen opluisteren. Zij zal worden gekozen op grond van gra tie, charme, intelligentie, goede smaak en persoonlijkheid. Meisjes van 16 jaar en ouder, die aan de verkiezing willen meedoen kunnen zich opgeven via postbus 3777 Am sterdam (foto bijsluiten) of telefoon 020-259544. De jury voor deze ver- De Pasar Gambirs worden gehou den op de volgende plaatsen en da ta: Zwolle (IJsselhal) 25 t/m 27 maart, Leeuwarden (Frieslandhal len) 27 t/m 30 mei, Dordrecht (Mer- wehal) 9 t/m 11 juni. Den Bosch (Brabanthallen) 1 t/m 3 juni en Lei den (Groenoordhallen) 26 t/m 29 oktober. Met enkele andere steden zijn nog onderhandelingen gaande. Onder voorzitterschap van de heer L. H. Rensen vergaderde in hotel „Vosman" de commissie „Snij- maiskern Holten" De bedrijfs- voorlichter de heer J. VV. Lubber- sen te Bathmen gaf een overzicht van het afgelopen jaar waaruit o.m. bleek dat plm. 70 hectare snijmais op contract was geteeld, waarvan 35 hectare door een 'commissie uit Bathmen op stam getaxeerd was en de andere 35 hec tare op onderzochte voeder- waarde van het bedrijfslaborato- rium Grond en gewasonderzoek te Oosterbeek. De resultaten van de snijmais wa ren gemiddeld goed (gem. tax. 104%) doch de kwaliteit bleef iets beneden het gemiddelde, als ge volg van de minder goede afrijping en wat late zaai. Aangezien de Bathmense taxatie- commissie wat teveel werk krijgt heeft de commissie in Holten en- kele jonge boeren aangezocht en bereid gevonden om in Holten te taxeren. Het zijn de h.h. J. Ulfman, Oude *Dev.weg, M. Krikkink, Heihuizen en J. Bekkernens, Tolweg. Zij zul len zich o.l.m. de Landbouwvoor- lichter in samenwerking met de commissie Bathmen gaan inwer ken. De vergadering ging accoord met "het bestuursvoorstel om de con- tractprijs voor snijmaisteelt voor 1978 te handhaven op de prijs van '77 n.l. f 2900 per hectare op stam bij een 100% gewas. Dit komt overeen met een prijs van 25 cent per kg. V.E.M. Na de pauze werd door de heer Slagman, medewerker Consulent schap voor Rundveehouderij te Hengelo het klankbeeld vertoond „Snijmais Olympiade '77". erevoorzitterschap van deze op merkelijke wedstrijd aanvaard. Enkele voorbeelden In het deelnemersboekje van de wedstrijd „Een kern waar pit in zit" (op aanvraag verkrijgbaar bij de vereniging KNHM, Lovinklaan 1, Arnhem) staan tientallen voor beelden hoe en op welke manier zo'n woonkern „leefbaar" kan wor den gemaakt. Dat zijn bijvoor beeld: het aanplanten van groens troken, het plaatsen van zitbank jes, de zorg voor bejaarden, het in richten van heemtuinen of een on kruidenakker, het herstellen of schoonmaken van mooie hoekjes en dorpsgezichten, van braaklig gend terrein, ccn (veilige) kinder speelplaats maken, enzovoort. Méér weten? De KNHM zal de komende maan den door het hele land voorlich tingsavonden gaan houden waar iedereen van harte welkom is. Wilt u daarover alvast wat meer weten, dan kunt u informatie en een folder verkrijgen door te bellen met het secretariaat van de wedstrijd „Een kern waar pit in zit", telefoon nummer 085-778363. Wandel eens in een park met ogen, die op zoek zijn naar fotomotieven. Dan zie je ineens een fotokans in uitgebloeide bloemen, zoals deze bijvoorbeeld. Het zijn stekelige planten, deze kaardebollen. Door bewust een donkere achtergrond te kiezen en het tegenlicht te benutten worden die stekels extra goed zichtbaar en vormen ze een versiering. Een knappe foto en toch; eigenlijk zo simpel. Je moet alleen maar op het idee komen en het geduld hebben, om iets moois te maken van zomaar wat uitgebloeide bloemen in een park. praklische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Wandelen langs het strand met de kamera in de aanslag. Dat zou je het thema kunnen noemen van dit fotostripverhaal. Want er zijn voor fotografen allerlei motieven, die onuitputtelijk zijn. De markt is er één van. Een verjaardagsfeestje van de kinderen. En ook zo'n strandwandeling, waarbij het water zorgt voor een steeds wisselend dekor. Neem nou die eerste foto. Van de zee en de branding kun je vaak boeiende foto's maken. Je probeert het vanaf verschillende standpunten, tot je een plek hebt waar de donkere bazaltblokken en de schuimende branding een goed kontrast vormen. Toch is het jammer, dat de zon niet schijnt en het tegenlicht had kunnen zorgen voor wat flonkering in de waterpartij. Een stilleven van schelpen. Ze liggen vlak voor je voeten en je let er nauwelijks op. Toch zit er in kleur een mooie foto in: een kompositie van zachte bruine tinten. Als je van zo'n schelpenpartij dia's maakt, ben-je later verrast te zien dat er gewoon een schilderijtje in zit. Er zijn mensen, die van die schijnbaar ongeschikte foto-motieven een dia- of fotoserie maken, waar je met bewondering naar kunt kijken. Op zo'n manier wordt fotograferen een echte speurtocht naar mooie foto-motieven. De derde opname, waarin nu ook mensen een plaatsje krijgen. Wandelen over de dam tussen water en land. Bij zo'n foto is het standpunt natuurlijk erg belangrijk. Het gaat er om die figuurtjes vrijstaand tegen een lichte lucht te foto graferen. Het is een simpele foto, die met elke kamera te maken is. Toch gaat er iets van uit en is zo'n plaatje een fijne herinnering aan een strand wandeling, waarbij er ook van alles was te beleven voor de kamera. Trouwens: een kamera is altijd een goede wandelpartner.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 11