WN-VERKEERSPROEF VOOR KWART MILJOEN SCHOLIEREN Fotowedstrijd Molens in Nederland Nieuwe manier VVNl OP SNELWEGEN ÏÏU- 100 KM. HANDHAVEN TAALPRAATJE Boomplantdag Paas- hij een komst Bijeenkomst Chr. Plattelandsvrouwen Bejaardensoos Protest- bijeenkomst FNV P.v.d.A. en P.P.R. organiseren verkiezingsavond Tweede Kamerlid 6. W. Keja komt spreken in „Liberaal-café" Ex-minister van buitenlandse zaken Max v.d. Stoel spreekt in Rijssen Dinsdag 21 maart Verloren en gevonden DEGELIJKE EETH0EKST0ELEN LEEMREIZE MEUBELEN Waar? Vrijdag 17 maart HOLTENS NIEUWSBLAD - 10 MAART 1978 - PAG. 5 Een kwart miljoen leerlingen uit de vijfde en zesde klas van lagere scholen zullen op vrijdag 17 maart a.s. meedoen aan de door Veilig Verkeer Nederland samengestelde verkeers- proef, die jaarlijks wordt afgenomen. De proef is een onder deel van het verkeersonderwijs, dat in 1964 een verplicht vak werd op de lagere scholen. Met nadruk wijst Veilig Verkeer Nuttige bijdrage Nederland er op, dat het aan de proef verbonden diploma beslist niet mag worden beschouwd als een bewijs dat de leerlingen nu „verkeersrijp" zijn en het voortaan wel zonder verkeerslessen kunnen stellen. Tussentijdse opname „Zo'n proef betekent niet de afslui ting van het verkeersonderwijs op de lagere school, maar is als het ware een tussentijdse opname om te ontdekken wat de jongelui van het tot dusver ontvangen verkeer- sonderricht hebben opgestoken", aldus de afdeling Opvoeding en Vorming van Veilig Verkeer Neder land. „Uit de uitslag van deze test kan de leerkracht dus distilleren welke stof hij nader of misschien wel opnieuw onder de loep moet Het feit dat elk jaar zo'n 95 procent van de lagere scholen in ons land deelneemt aan de schriftelijke proef is een aanwijzing dat de test beschouwd wordt als een nuttige bijdrage tot goed verkeersonder wijs waarbij het er om gaat de kin deren kennis bij te brengen en in zicht te verschaffen in werkelijke verkeerssituaties en hen te leren die kennis daarin toe te passen. De door Veilig Verkeer Nederland ontwikkelde leermiddelen dragen er mede toe bij dat aan het verkeer sonderwijs op de lagere scholen die inhoud gegeven wordt. Samen met school Omdat de verkeersproef de leer krachten een middel in de hand ge eft om bij hun leerlingen de stand van verkeerskennis en -inzicht te kunnen peilen, is die proef beslist geen zaak over de hoofden van de onderwijsmensen heen. De school moet juist een belangrijke rol mee spelen en inspraak hebben, duide lijk betrokken worden bij bijvoor beeld het afnemen en corrigeren van de proef en bij het toekennen van de diploma's. Adviserende taak Op bijeenkomsten met leerkrach ten over de functionele aanpak van het verkeersonderwijs en de plaats van de verkeersproef daarin, wijst Veilig Verkeer Nederland er steeds op, dat de vereniging haar taak ziet liggen in het adviseren en hulp bie den. Daartoe behoort dus ook het jaarlijks samenstellen van de proef, waarin verkeerssituaties aan de orde komen waarmee het gemid delde Nederlandse kind elke dag te maken heeft, zowel in de stad als op het platteland. iboitrn. ivoifiiinolcn tr Qiikrrfiorl; Een geheel nieuwe wijze van be mesting voor potplanten is thans mogelijk geworden door Precise meststofparels. Dit zijn kleine pa reltjes, die de plant maandenlang van de juiste dosering voeding voorzien. Wat is nu het geheim van deze mestparels? De meststoffen zijn omgeven door een dun vliesje, voorzien van microscopische po nen. In de vochtige aarde <u geeft uw potplanten toch regelmatig wa ter?) laten de mestparels door de poriën de meststof los, die zo doende de wortels van de plant be reikt. Afhankelijk van de pot- grootte zijn enkele theelepels tot enkele eetlepels voldoende voor een krachtige regelmatige groei gedurende 3-4 maanden. De wer kingsduur is eenvoudig te kontro- leren: de donkergroene meststof parels staan langzamerhand hun inhoud af, en verkleuren daarbij van helder-groen naar bijna transparant-kleurloos wanneer ze leeg zijn. Op dat moment kan men dus weer bijmesten voor de volge nde 3 maanden. Het vliesje verteert tenslotte in de grond zonder nade lige gevolgen voor de plant. Een nieuwe vinding waarvan men veel plezier kan hebben. Veilig Verkeer Nederland is tegen een eventuele verhoging van de maximum-snelheid op autosnelwegen. „Het op trekken van deze snelheid, die nu 100 km. per uur is, zien we beslist niet als een maatregel die de verkeersveiligheid be vordert", zegt de directeur van VVN, mr. M. Polak. Hij rea geert daarmee op berichten dat minister ir. D.S. Tuijnman van Verkeer en Waterstaat wil nagaan of het opvoeren van de snelheid mogelijk is. Veilig Verkeer Nederland be schouwt de thans geldende grens van 100 km. als een goede psycho logische barrière tegen het ontwik kelen van extreem hoge snelheden. Wetende dat de politiecontrole be perkingen kent, overschrijden weggebruikers niet zelden deze 100 km-grens, maar over het algemeen wordt toch niet harder gereden dan 110, 120 km. per uur Onrustig Als nu besloten zou worden dat er 120 km. mag worden gereden, zou dat er toe leiden dat sommigen, weer gokkend op de marge die de politiecontrole heeft, er weer een schepje bovenop doen en op snel- Aaahaliagstehens Voor het juiste gebruik van de aan halingstekens kent onze taal be trekkelijk eenvoudige regels. Toch wordt tegen deze regels vaker ge zondigd dan men denkt. We schrij ven aanhalingstekens wanneer we iemands woorden letterlijk aanha len. Dit geldt voor het gesproken en het geschreven woord. We noemen dit de directe rede. „Morgen gaan we naar Amsterdam", vertelde Jan aan Piet. Jan zei: „Morgen gaan we naar Amsterdam". Bredero schreef eens: „Het kan verkeren". „Als het mooi weer is", zei moeder, „gaan we morgen wandelen". Hij vroeg: „Ga je mee?" Bij de laatste zinnetjes doemen de eerste moeilijkheden al op. De lees tekens zoals komma's, uitroepte kens en vraagtekens behoren bij de zin. De aanhalingstekens komen daarom achter deze tekens te staan. In de indirecte rede worden geen aanhalingstekens geplaatst. Jan vertelde, dat hij van plan was te gaan studeren. In brieven en arti kelen die met de hand geschreven zijn, is het de gewoonte de aanha lingstekens af te beelden met een stel dubbele komma's vooraan- onder en achteraan-boven. Door het gebruik van de schrijfmachine en de machines in de drukkerijen ziet men in de gedrukte tekst de aanhalingstekens soms ook vooraan-boven staan. Een enkele keer wordt dan geen dubbel stel komma's, maar een enkele komma gebruikt. Dit verhoogt de lees baarheid niet. Verder plaatst men een woord tus sen aanhalingstekens als het iro nisch is gebruikt. Naast me in de trein nam een „dame" plaats. Het tegengestelde wordt bedoeld. Na uren dreggen gaf men de moed op. Bij nader onderzoek zal het „slach toffer" rustig thuis. Een gebruik, dat zeker geen aanbeveling ver dient, is namen van kranten, instel lingen schepen, huizen en vereni gingen in de tekst tussen aanha lingstekens te zetten. Namen als De Telegraaf, Trouw, Staatsbos beheer, Statendam, Ajax, Feije- noord, Casa Blanca dus zonder"! Het ontsiert en is tevens ver moeiend voor de lezer. Eigenna men schrijft men immers ook zon der aanhalingstekens. Lange zinnen Het verdient geen aanbeveling al te lange zinnen te maken. Men moet terdege oppassen daarbij geen fou ten te maken. Vooral als het on derwerp van de zin verschillende personen aanduidt, is een foutje snel gemaakt. De volgende lange zin illustreert duidelijk dat de sa mensteller de draad kwijt is. „Al len, die door hun werkzaamheden in de overheidssfeer ten behoeve van vorming en opvoeding en ook zij, die in de private sfeer op dit ter rein aan het werk zijn, of een begin willen maken, mogen deze bijeen komst niet missen". Ter verduide lijking: in de bijeenkomst zou het onderwerp milieu-educatie worden behandeld. In de aangehaalde zin is „allen" onderwerp, maar ook „zij". Het zijn verschillende perso nen. Inderdaad zal iemand, die werkzaamheden heeft in de over heidssfeer, reeds aan het werk zijn. Het eerste deel van de lange zin is onvolledig. Ook tegen „of een begin willen maken" is bezwaar te ma ken. Bedoeld is: of er een begin mee willen maken. Beter is het daarom voor de lees baarheid en de duidelijkheid zo'n zin te splitsen in kortere zinnen. „Allen, die door hun werkzaamhe den in overheidssfeer betrokken zijn bij vorming en opvoeding mo gen deze bijeenkomst niet missen. Dit geldt eveneens voor hen, die in de private sfeer reeds aandacht aan dit werk besteden. Ook degenen, die er een begin mee willen maken, kunnen er veel opsteken". (Nadruk verboden) heden van rond de 140 km. uitko men. De onderlinge snelheidsver- schillcn zouden daardoor groter worden, met als gevolg meer in haalmanoeuvres, dus een onrusti ger verkeersbeeld. Verkeerd argument Het soms aangevoerde argument dat verhoging van de maximum snelheid op autosnelwegen wel In verband met de verkiezingen voor de Provinciale Staten organi seren de afdelingen Holten van de PvdA en PPR op dinsdagavond 21 maart a.s. een gemeenschappelijke openbare vergadering welke zal worden gehouden in hotel Vosman. Aanvang 20.00 uur. Bij het ter perse gaan van deze edi tie was nog niet bekend welke sprekers die avond het woord zul len voeren. Nader bericht hierover volgt in ons blad van volgende week. Wel is békend dat deze bij eenkomst onder leiding zal staan van de heer E. K. Pronk. Op initiatief van de Partij van de Arbeid was het aanvankelijk de bedoeling te komen tot een geza menlijke forumavond van alle in Holten aanwezige politieke parti jen. doch zowel de VVD als het CDA bleek voor deelname geen belang stelling te hebben. Het eerstvolgende Liberaal Café zal worden gehouden op vrijdag 17 maart a.s. in café De Biester. Aan vang 20.00 uur. Spreker op die avond zal zijn de heer G. W. Keja, Tweede Kamerlid voor de VVD. De heer Keja heeft 13 jaar als ma chinist gevaren op de grote vaart en daarna 13 jaar in een fabriek ge werkt. Tijdens deze periode was hij gemeenteraadslid in Amsterdam. In de Tweede Kamer behandelt de heer Keja o.a. sociale zaken, me diabeleid, personeelsbeleid van de fensie. Het onderwerp zal die avond zijn „Algemene politiek". verantwoord is, omdat deze wegen relatief veilig zijn, vindt Veilig Ver keer Nederland verkeerd. Het Ne derlandse snelwegennet is vergele ken met bijv. het Westduitse klein, zodat men om zijn reisdoel te be reiken ook vaak van provinciale wegen gebruik moet maken. Als iemand op het ene moment op een snelweg rijdt waar 120 km. is toege staan en even later op een provin ciale weg waar 80 km. geldt, zal die snelheidsaanpassing moeilijkhe den opleveren. Verhoging van de maximum-snelheid op snelwegen zou dus uitstralen op andere we gen. Een ander punt dat tegen verho ging pleit, is, dat men op de Neder landse snelwegen veel meer obsta kels ontmoet in de zin van op- en afritten, verkeerscircuits en derge lijke, dan op bepaalde snelwegen in veel dunner bevolkte buurlanden. Een voor VVN secundaire, maar toch wel belangrijke zaak is verder, dat hogere snelheden, met als ge volg een hoger benzineverbruik, een duidelijke verspilling van energie met zich brengen. Waar Veilig Verkeer Nederland wel voorstander van is, is een regeling waarbij afhankelijk van de wegs- ituatie maximumsnelheden wor den vastgesteld. De wegen zouden dus ingedeeld dienen te worden op grond van omstandigheden die niet overal gelijk zijn; er zou dus rekening gehouden moeten worden met obstakels als bochten en bo men. Verloren: bruin lederen glace's, blauw-zwarte glace's, bruin-beige portemonnaie plm. f10,- en huis sleutel, 3 huissleutels, plastic draagtas met schoolboeken en broodtrommel, 2 rode boodschap pentassen, linker houten schaats no 25, geel barnsteen broche, zwart-blauw lederen handschoe nen, jute tas met gymspullen, rode nylon regenjas met witte streep op de mouw, bril goudkleurig mon tuur, zwarte damesportemonnaie met ongeveer f100,-, gouden da meshorloge merk Renova zwart bandje, groene handschoen met rode streep, zwarte portemonnaie met rits en plm. f15,-, bril bruin hoornen montuur (ouderwets), damesportemonnaie met plm. f50.-. Gevonden: bruine gebreide want, dameshorloge met wit bandje, ge voerde bruine handschoen, 2 sleu tels, bromfietshelm, bril blank montuur, blauw etui, linker ge breide handschoen, herenhorloge, rode vingerhandschoenen, ring met 3 autosleutels, bruin nylon kinderhandschoen, 1 paar nappa wanten, handschoen zwart met geel stiksel, voetbal. De maandelijkse bijeenkomst van de Bejaardensociëteit Holten zal dinsdag 14 maart in gebouw „Ire ne" worden gehouden. Aanvang: 14.30 uur. ruime sortering en de prijs valt u mee ENTER Het komende seizoen is er op Fle- vohof een interessante molenten toonstelling te bezichtigen. De mo len is niet weg te denken uit het Nederlandse landschap en heeft in het verleden binnen het agrari sche gebeuren altijd een belang rijke rol gespeeld bij de meelpro- duktie; onmisbaar was de molen voor het droogmalen van de pol ders en later voor het op peil hou den van het polderwater. Tevens vervulde de molen een belangrijke funktie als industriemolen. Mo lens zijn in ons land getuigen van het nationale verleden. De drijf kracht voor de molens was in hoofdzaak de wind, maar in stre ken waar het verval van beken en stromen voldoende groot was, werd de molen ook wel aangedre ven door waterkracht. In enkele gevallen werd de molen aange dreven door dieren, zoals in de tredmolen en rosmolen. Door de technologische ontwikke ling, heeft de molen zijn funktie ge heel verloren en velen zijn gedoemd te verdwijnen als gevolg van stad suitbreiding, grote verkeersvoor- zieningen en ingrijpende verande ringen in de waterhuishouding. Anderen verliezen hun landschap pelijke funktie, doordat zij omslo ten worden door hoogbouw en be groeiing. Bij velen groeit het besef, dat de ongeveer duizend molens, die Ne derland nog rijk is, behouden moe ten blijven als nationaal symbool. Men spreekt niet voor niets over Nederland-molenland. Flevohof wil met de molen tentoonstelling de aandacht van de 700.000 bezoekers, die jaarlijks een dagje-uit door brengen op dit 150 ha. grote rekrea- tieprojekt, waar men onder andere kennis kan maken met de vele as- pekten van het hedendaagse agra- De nationale boomfeestdag staat volgende week weer voor de deur. Woensdag 15 maart is het weer zover, dat in vele gemeenten honderdduizenden kinderen bomen aanplan ten. Het is een gebeuren waaraan steeds meer leerlingen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs deelnemen. Het beoogt de kinderen een concrete ervaring te geven met wat groeit en bloeit. Op de basisscholen is het boom- feest in feite onderdeel van het le sprogramma over natuur en milieu. Een dergelijk lesprogramma sluit aan op hetgeen het organiserend comité „nationale boomfeestdag" altijd voor ogen heeft gestaan: het planten van bomen mag niet op zich zelf staan, alleen boompjes planten, zij het dan in een wat fees telijke stemming en omlijsting ver vluchtigt zo snel. Vandaar dat het comité elk jaar en in Holten vorig jaar opnieuw In ere herstelde boomfeestdag propageert. De boomfeestdag is de afsluiting van een goed stuk voorlichting over na tuur en milieu. Geschiedenis van de viering. De boomfeestdag is in zijn tegen woordige vorm in ons land begon nen op aanbeveling van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver. Naties (F.A.O.) en wordt sedert 1957 elk jaar gevierd. Het initiatief voor de landelijke op zet is afkomstig van de Koninklijke Bosbouwvereniging. Deze vereni ging richtte in 1955 een werkcomité op. Het gebeurde in samenwerking met de gemeente Apeldoorn, waar in het park Berg en Bos door 1600 kinderen bomen werden geplant. Het gevoel „er bij te horen", mee helpen iets tot stand te brengen zal Vrijdagavond 17 maart a.s. spreekt drs. Max van der Stoel tijdens een door de Partij van de Arbeid, afde ling Rijssen, georganiseerde open bare vergadering. Deze bijeen komst zal worden gehouden in ho tel Gijsbers, Enterstraat 7 te Rijs sen. Aanvang 8 uur. Max van der Stoel was minister van buiten landse zaken in het voormalig ka binet Den Uyl. Hij kreeg vooral in ternationale hpkendheid vanwege zijn strijd inzake mensenrechten. natuurlijk niet ieder kind aanspre ken, maar veel kinderen iets zeg gen. En vooral als het om beplan ting gaat dichtbij het dorp waar jong en oud veel komen. In het verleden werden in het kader van de boomfeestdag in Holten wel eens percelen bos beplant. .Veel kinderen konden deze plekken niet meer terugvinden of werden later afgeschrikt door het bekende blauwe bordje „verboden toe gang". Vorig jaar stond op het programma „bomen en struiken planten op percelen omgeving bejaardencen trum „De Diessenplas", o.a. be planting van het bekende dieren tuintje. „Dit spreekt meer tot de opgroeiende jeugd, dan een afgele gen bosperceel in Holten. De boom feestdag 1978 zal gevierd worden met het planten van bomen en struiken op de gedempte Peters waterleiding in De Haar. Burge meester Mr. W. H. Enklaar zal de boom- en struikplantende zesde klassers toespreken. Alle basisscholen uit de gemeente Holten zullen met hun zesde klas sen om 11 uur aanwezig zijn om het feest in samenwerking met Ge meentewerken en de Soweco te vie ren. Er zullen door plm. 150 leerlingen 5.000 bomen en struiken worden geplant. Na afloop ontvangen de leerlingen nog een sticker als blijvende herin nering aan deze nationale en mi lieuvriendelijke dag. De deelne mende scholen krijgen uit handen van de burgemeeter een herinne ringsvaantje. Het plantmateriaal bestaat uit: ei ken, berken, vlier, liguster, sleed oorn, meidoorn en wilgen. rische gebeuren, nog eens op de molen vestigen. Naast de molententoonstelling, wordt door Flevohof een landelijke molenfotowedstrijd voor amateur- fotografen georganiseerd. Ieder een, die in zijn vrije tijd fotografeert kan eraan meedoen en kans maken op de vele interessante prijzen en de hoofdprijs: een vakantie op een Hollandse molen. Er kunnen zowel zwart-wit als kleurenfoto's inge zonden worden en in beide katego- rieën zijn er prijzen te verdienen. De jury voor de fotowedstrijd wordt gevormd door: - A. J. de Koning, technisch advi seur van „De Hollandsche Molen" vereniging tot behoud van molens in Nederland. - J. Mallisse, molendeskundige voor de Provincie Gelderland. - J. M. Rykenberg, beroepsfoto graaf. Spelregels kunnen aangevraagd worden bij Flevohof, postbus 40, Dronten 03211-15 14. De wedstrijd duurt tot 15 mei, dat is dan te/ens de uiterste datum van inzending. In het kader van het door de Ver enigde Naties uitgeroepen „inter nationalejaar 1978 tegen de apart heid" heeft de F.N.V. een aantal protestbijeenkomsten gepland. De internationale vakorganisaties hebben daartoe opgeroepen. De bijeenkomst voor Gelderland en een gedeelte van Overijssel, be stemd voor alle leden en kaderle den, wordt gehouden op dinsdag 14 maart, om 20 uur, in „de Hanzehof te Zutphen. Het programma ziet er als volgt uit: Film „Zuid-Afrika", toespraak FNV-verbondsbestuurder J. ter Horst, toespraak van een Zuid- afrikaanse vakbondsvertegen woordiger en daarna discussie. Ook dit jaar hebben wij, als verte genwoordigers van CJV's, jongerendienst-, jeugddiens tcommissie en jongerenkoor, voor eerste Paasdag, 26 maart weer een paasbijeenkomst georganiseerd. Het ligt in de bedoeling om evenals voorafgaande jaren eerst met el kaar naar „de Diessenplas" te gaan om daar wat paasliederen te zingen en alle bewoners een bloemetje aan te bieden en om daarna met elkaar naar de kerk te gaan om de eerste dienst mee te vieren. Na de kerk dienst gaan we dan naar de school „de Noordenbarg" om daar samen een eenvoudige paasmaaltijd te gebruiken. Alle jongeren zijn hier bij van harte welkorn. Diegene die mee willen doen worden verzocht om eerste Paasdag 's morgens om half acht bij „Irene" aanwezig te zijn, daar bestaat de mogelijkheid om een boeketje bloemen te kopen voor een klein bedrag om de bewo ners van de Diessenplas aan te bie den. Wij verzoeken iedereen die hier aan mee wil doen zich tijdig, vóór 19 maart op te geven bij één van de volgende adressen: Diny Scheper- boer, Beuseberg, tel. 2013, René Schaap, Bessinkpasstraat 8, tel. 1868, Jannie Meier, Burg. v.d. Borchstraat, tel. 3163 of bij Bert Aaftink, Dijkerhoek, tel. 2612. Wij hopen dat dit traditioneel ge worden evenement ook dit jaar weer een groot succes wordt, eve nals de voorafgaande jaren, en dat velen mee doen om op deze manier de paasdagen te beginnen. Tot ziens op eerste Paasdag. De Paasbijeenkomst- commissie De leden van de afd. Holten van de C.P.B. kwamen donderdagavond bijéén in de crea van de Chr. school „Het Kompas". Ze werden welkom geheten door de presidente, mevr. van Iperen-Esseboom, die bij de aanvang liet zingen Psalm 89 1 en 18. Zij ging hierna voor in gebed en hield een korte meditatie n.a.v. van het gelezen bijbelgedeelte Marcus 9 30-37. Na de meditatie werd ge zongen Lied 482 1, 5 en 7. Na lezing der notulen door de se cretaresse, mevr. Wamelink en af handeling van enkele ingekomen stukken, hield dokter Han Stie- kema uit Ruinen (Dr.) een lezing over Natuurgeneeswijze. Er volgde hierop na de koffiepauze een zeer geanimeerde discussie die om plm. 10.30 uur werd beëindigd. Mevr. van Ieperen sprak een woord van dank tot de heer Stiekema en bood een geschenk in couvert aan. De goed bezochte en leerzame avond werd door de presidente met dank gebed besloten na het zingen van Psalm 134 1 en 3.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5