Het wonder van de hartballonpomp Argumenten om kroonberoep af te schaffen niet gegrond DE BEMESTING VAN DE GROENTETUIN De mythe van de kleine kerk Balanceren op een fietswiel gevaarlijk KAASSOORT Wat zijn dat voor hopen op let land UNICEF KAARTENAKTIE Geen fruit bij bloemen FOTO STRIP VEE- LANDBOUWSCHAP MEENT: Van het erf der kerk HOUTENS NIEUWSBLAD - 10 MAART 1978 - PAG. 17 ROTTERDAM - Met in strumenten kun je mensen redden, die anders vrijwel zeker zouden zijn doodge gaan. Het duurt doorgaans echter vele jaren, voordat het bewijs is geleverd dat een bepaald medisch appa raat ook echt waardevol is. Niet alleen nü, maar ook in de toekomst. Een pacema ker is al bijna heel gewoon. Een defibrillator, zo'n ding dat wordt gebruikt om het hart weer op gang te bren gen, ook. Dat is anders met de „hartballonpomp". .Een vrij nieuw instrument, dat pas aan het eind van de ja ren zestig zover was ont wikkeld dat het in de zie kenhuizen kon worden ge bruikt. In Nederland ge beurde dat voor het eerst in het thoraxcentrum (hart en longchirurgie) van het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt Rotterdam. Volgens hartspecialist dr. F. Ha- gemeijer in het Dijkzigt-ziekenhuis is de ballonpomp een zeer nuttig apparaat. Een goed hulpmiddel, waarmee in de toekomst boven dien méér mogelijk is. Toch zullen lang niet alle ziekenhuizen onmid- delijk het ding in huis halen, aange zien de ervaring van ruim vijf jaar nog niet alles heeft bewezen. Dr. Hagemeijer licht toe dat de ballon- pomp wordt gebruikt als het hart zo slecht is, dat het zelf de bloeds omloop niet meer normaal op gang kan houden. Als het hart (juister is de linker hartkamer) het bloed niet (goed) in de grote slagader (de aor ta) pompt, is de doorstroming van het bloed in het hele lichaam be dreigd. En waar geen bloed is, is geen leven. De huid wordt grauw. Er kunnen bewustzijnsstoornissen optreden. Mensen zien bleek, soms blauw en transpireren hevig. Aller lei organen laten het afweten. Zo werken de nieren niet meer als het hoort. Patiënten raken bewuste loos, doordat het lichaam niet meer normaal van bloed wordt voorzien. Het hart stopt natuurlijk niet zo maar de bloedcirculatie. Dan is er veel meer aan de hand. De bloeds omloop stagneert als de linker hartkamer na een infarct een ern stige beschadiging heeft opgelopen De hartspecialist laat zien dat het mogelijk is om met behulp van de ballonpomp het bloed weer te laten circuleren. In feite neemt de de pomp tijdelijk de taak van het hart over en zelf krijgt het de kans om zich zo goed mogelijk te herstellen. Hoe gaat dat in zijn werk? Naast het bed van de patiënt staat een electrische pomp, waaraan een plastic slang met aan het uiteinde een plastic ballonnetje. De slang (zo dun als een pink) wordt via een slagader (aorta) Het ballonnetje wordt gevuld met veertig millime ter heliumgas. Als de pomp nu het ballonnetje leegzuigt op het mo ment dat her hart gaat samentrek ken, wordt het bloed uit de linker hartkamer gezogen en komt in de grote slagader. Het hart hoeft zelf geen moeite te doen om het bloed uit te persen en heeft minder zuur stof nodig om energie voort te brengen. Een hele opluchting, want de beschadigde linker hartkamer krijgt al zo weinig zuurstof. Stroomt het bloed in de grote sla gader, dan is het hart, zeg maar, leeg. Dan wordt het ballonnetje weer opgeblazen, waardoor de druk in de ader hoger wordt. Het resul taat is dat al die organen via de ver takkingen van de grote slagader weer meer bloed krijgen. Het toch al ovefbelaste hart heeft daar zelf niets voor hoeven doen. De ballon pomp kan emtig zieke mensen redden. Dat blijkt uit de gegevens van het Dijkzigtziekenhuis over de jaren 1972-1976. Van de 25 patiën ten die kort of lang (soms enkele Er zijn te weinig zwaarwegende argumenten om het Kroonberoep in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening af te schaffen. Oud-minister Gruyters heeft af schaffing van dit Kroonberoep voorgesteld aan de Tweede Kamer. Rechtsbeschermingen inspraak bij bestemmings plannen zijn twee verschillende zaken die elkaar niet uit sluiten. Het Landbouwschap heeft zich in een brief aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening verzet tegen de in 1977 ingediende voorstellen om het Kroonberoep af te schaffen. In de brief van 23 februari 1978 wordt nader ingegaan op de procedure, de inspraak en rechtsbescherming bij bestemmingsplannen. In het kader van de ruimtelijke or dening wordt de land- en tuinbouw geconfronteerd met rechtstreeks bindende bestemmingsplannen. De beroepsmogelijkheid bij de Kroon heeft een onmiskenbare in vloed gehad op het ruimtelijk be leid van de gemeenten. Er zijn dan ook zwaar wegende argumenten nodig om het systeem van rechts bescherming ter zijde te schuiven. Het Landbouwschap vindt het aangevoerde argument dat de be stemmingsplanprocedure wordt gerekt veel te vaag en weinig over tuigend. Bij de bestemmingsplannen voor het buitengebied, welke als regel niet primair gericht zijn op de uit voering van werken, geldt het be zwaar van een lange tijdsduur bij de totstandkoming van bestem mingsplannen helemaal niet. Bij de voorgestelde wetswijziging wordt gesteld dat een wettelijke regeling van de inspraak bij be stemmingsplannen het huidige Kroonberoep overbodig maakt. Het Landbouwschap bestrijdt dit en wijst erop dat hier twee verschil lende zaken in het geding zijn Door inspraak wordt de bevolking be trokken bij de beleidsvorming door het gemeentebestuur. De rechts bescherming geeft aan de burger echter de mogelijkheid om tegen een overheidsbeslissing in beroep te gaan. Beroep bij de Kroon leidt volgens het Landbouwschap tot een bestuurlijke heroverweging door een onafhankelijke instantie. In het buitengebied spelen de be langen van de land- en tuinbouw en van natuur en landschap niet zel den een belangrijke rol. Tenge volge van de uitspraken van de Kroon (de Kroonjurisprudentie) ontstaat volgens het Landbouw schap steeds meer duidelijkheid over de wijze waarop een evenwich tige belangenafweging moet plaatsvinden. Het Landbouwschap concludeert in hetschrijven van 23 februari 1978 dat het ingediende wetsontwerp niet in zijn huidige vorm kan wor den gehandhaafd. Het hoopt dat de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening bij de bepa ling van zijn standpunt rekening zal houden met de visie van het landbouwbedrijfsleven. (Het landbouwschap moge for meel gelijk hebben, dat inspraak en Kroonberoep twee verschil lende zaken zijn. De praktijk wijst uit, dat aan het Kroonberoep zeer ernstige bezwaren kleven. Iedere niet direct belanghebbende, waar hij ook woont, kan tegen een be slissing van Gedeputeerde Staten inzake een bestemmingsplan bij de Kroon in beroep gaan, zelfs wanneer het op zaken van-op zich zelf weinig gewicht gaat. Kroon- procedures die twee jaar en meer in beslag nemen met als gevolg grote onzekerheid, stagnatie in de woningbouw en het vaak veel duurder worden van de objecten, zijn geen zeldzaamheid Rechtsbe scherming (rechtszekerheid) is een van de grote verworvenheden van de democratie, maar die rechtsze kerheid kan juist weer worden aangetast wanneer de procedure al te omslachtig wordt gehouden. Tegen de huidige situatie zijn nog andere bezwaren aan te voeren. Onze gemeente ondervindt ze nog dagelijks aan den lijve. Red. H.N.). weken) aan de ballonpomp lagen, waren er vorig jaar februari nog 13 in leven. Drie mensen overleden tijdens het pompen en 2 bij het stoppen van de pomp. Van de 20 overlevenden gingen er 5 binnen tien dagen dood en één iets later. Later overleed nog een patiënt door een heel andere oorzaak. Van de 13 mensen die in leven bleven, zijn er 6 weer normaal aan het werk. De rest moet het wat kalmer aan doen. Je zou denken dat zo'n bal lonpomp slechts een tijdelijk red middel is als het hart zo ernstig is beschadigd Maar volgens Dr Ha gemeijer. is de toestand gelukkig niet zo zwart-wit. „Naast het deel •van het hart dat dood is, zit een stuk hartspier dat onvoldoende zuurstof krijgt om samen te trek ken. Maar nog nèt voldoende om niet dood te gaan. Het zit als een Als het spitten van de tuin is gedaan, is het van groot belang aandacht te besteden aan de bemesting. De belangrijkste voedingsstoffen voor de plant zijn stikstof, fosforzuur en kali. grensgebiedje rond Hét dode cen trum. Noem het maar de grijze zó ne. Als de doorstroming van het bloed toeneemt dankzij de ballon pomp, kunnen de hartcellen uit het grauwe gebied weer meewerken. Het bedreigde gebied wordt dus kleiner". Volgens de Rotterdamse hartspecialist is het goed mogelijk dat de ballonpomp in de toekomst ook wordt gebruikt om een hartin farct klein te houden. Helaas is het (nog) niet mogelijk om te meten hoe groot een infarct wordt Breng je de ballonpomp in, dan weetje natuur lijk wel hoe groot het infarct is ge worden, maar je weet niet hoe groot het zonder pomp zou zijn geweest. Het onderzoek hiernaar verkeert nog in een experimenteel stadium. De ballonpomp kan in meer situa- ties een goed hulpmiddel zijn. Bij voorbeeld bij iemand met een dreigend hartinfarct, die naar het ziekenhuis moet voor een by-pass operatie. Dan wordt er in het li chaam een omleiding gemaakt voor het bloed uit de grote slaga der óver de vernauwing heen naar het hart. „Onder die omstandighe den heeft de ballonpomp zin", zegt dr. Hagemeijer, „omdat hij de pompfunctie van het hart verlicht. En zolang de pomp werkt, krijgt de arts meer tijd om de patiënt te on derzoeken". Een ander voorbeeld. Iemand krijgt een hartinfarct, gaat naar het ziekenhuis en krijgt weer pijn op de borst. Dat betekent dat een nieuw gebiedje wordt be dreigd. De ballonpomp kan die grijze cellen misschien weer nieuw leven inblazen. En dat be tekent dan, dat de Nederlandse Hartstichting, die op verschil lende plaatsen in het land wetens chappelijk onderzoek naar de werking van de hartballonpomp mogelijk maakte, indirect weer mensenlevens heeft doen redden. Stikstof is het element, dat vooral voor de ontwikkeling van de groene plantendelen, stengels en blad massa zorgt; fosfor bevordert de wortelvorming, vruchtzetting en afrijping, kali speelt een belang rijke rol bij de verschillende le vensprocessen van de plant. Het is van belang, dat bij de bemesting een goede verhouding tussen stik stof, fosfor en kali aanwezig is. Het is daarom altijd aan te raden ge bruik te maken van een mengmest- stof, welke met zorg en op grond van lange ervaring is samenge steld, zoals de Asef Tuin- en Ga- zonmest. In deze volledige meststof zijn de genoemde hoofdvoedings stoffen zo innig mogelijk met elkaar verbonden en daarbij in een zeer gemakkelijk opneembare vorm. Thans kan men ook gebruik maken van Moestuinmest met een langdu rige werking voor de gehele groei periode. Deze gepatenteerde kor rels zijn voorzien van een kunst harslaagje. Dit laagje laat in de grond vocht door, waarbij de voe dingsstoffen langzaam voor de planten beschikbaar komen. Een nieuwe gril op het ge bied van kinderfietsen is een fiets zonder rem en met een doortrapinrichting, zoals die vroeger op bakfiet sen vaak voorkwam. De be doeling bij het rijden op deze Iemand zei tijdens een praatje voor de radio: Nederland moet niet voorop lopen in boycotacties tegen landen, die de mensenrechten schenden. Want we zijn maar een klein land. Iemand anders reage erde toen met: wat je klein noemt, we behoren tot de tien rijkste en dus economisch sterkste landen van de wereld Ook van de kerk hangen we vaak zo'n beeld op: ze is klein, d.w.z. machteloos, niet in staat om enige invloed uit te oefenen op de gang van zaken in de wereld. Maar ook dat beeld is scheefgetrokken. Want in de eerste plaats hangt de betekenis van de kerk niet van haar eigen omvang af. Maar van de om vang van de zaak, die zij voorstaat: de zaak van God, van gerechtig heid overal onder mensen. Alleen als de kerk zich niet langer zou in zetten voor die zaak. is ze met recht klein te noemen: dan stelt ze weinig of niets meer voor Maar zolang een kerk zich desnoods met één of twee man blijft inzetten voor het mens waardige bestaan, is ze allesbe halve klein In dat opzicht kunnen we veel leren van een paar geeste lijken in politiestaten of dissiden ten in totalitaire landen - klein in aantal worden ze toch voordurend achterna gezeten door de macht hebbers, omdat ze hun stem verhef fen tegen het onrecht in hun omge ving, in beweging komen voor een rechtvaardig bestaan. Zijn zij klein en machteloos? Heb ben zij geen invloed? Volgens de machthebbers beslist niet. Anders lieten ze hen niet gevangennemen, martelen en (mond)doodmaken. In de tweede plaats is de kerk ook hierom zo klein nog niet, omdat nog altijd heel wat van haar eigen leden aan de grote wereldtouwtjes trekken. Overtuigde christenen als Van Agt in Nederland, Cartèr in de VS, Vorster in Zuid-Afrika. Geisel (een lutheraan) in Brazilië - om er met de natte vinger eens een paar aan te wijzen - zitten daar, waar de grote beslissingen vallen. De macht van de christendemocrati sche partijen is her en der onmis kenbaar. Om maar te zwijgen van de invloed van kerkelijke institu ten (Rome, Genève, de Zendings raad) Of van de invloed, die er van het miljoenen dode en levende ka pitaal van de kerken uitgaat op het maatschappelijk bedrijf. In het binnen- en buitenland. De kerk alleen maar als klein blij ven afschilderen - dat is klein: kleinerend, kleinzielig, kleingelo- vig, kleingeestig. De nieuwste aanwinst van het Ne derlandse kaasassortiment is de Ankevener geitekaas Deze wordt gemaakt van Hollandse geitemeik, afkomstig van een boerenbedrijf in de buurt van Ankeveen. Ankevener geitekaas is geen na bootsing van een gelijkend soort. Er zitten verse groene Madagscar- pepers in of knoflook en fijne krui den. Orh een constante smaak van de gehele kaas te verkrijgen zijn dé peperkorrels vooraf gekneusd, zo dat de smaak zich geleidelijk door de hele kaas verspreidt. Het is een pittige kaas, maar niet overdreven. Ook de geitekaas met knoflook en fijne kruiden ligt lek ker op de tong. Beide kaasjes laten zich uitstekend met rosé combine ren. Ook de oerhollandse jonge je never doet het er erg goed bij. Niet alleen de buitenlandse, maar ook de talrijke Nederlandse kaas soorten zijn zeer geschikt voor con sumptie bij een lekker glas van het een en ander. Behalve de bekende jonge en oude soorten kunnen daarvoor ook heel goed de uit ons land afkomstige Kernhem, Blue fort, Subenhara, Mon Chou en nu ook de Ankevener geitekaas wor den gebruikt. Men ziet ze tegenwoordig steeds meer bij de boerderijen: enorme hopen op het land, met een laag plastic er overheen en vaak ook nog een stel autobanden. Het klinkt misschien gek, maar dat zijn geen „hopen", maar „kuilen". Zo noe men de boeren die ophogingen tenminste. In die zogenaamde kuilen wordt het gras bewaard, dat 's winters aan de koeien gevoerd kan worden. Die kuilen hebben op veel be drijven een hooiberg vervangen. Vroeger was juli de hooimaand. Dan werd het gras gemaaid en op het land te drogen gelegd. Zo werd het hooi. dat in een hooiberg kon worden bewaard voor de winter. Tegenwoordig is „inkuilen" een veel toegepaste manier om gras te bewaren tot de winter. Door deze methode kan de boer meer voeder van zijn eigen grond winnen, omdat hij al vroeg in het jaar met maaien kan beginnen. Bovendien kost het hem veel minder werk, ook bij het voederen in de wintermaanden in de stal. En ten slotte is hij bij het winnen van kuilgras veel minder afhankelijk van goed weer dan bij het hooien. De grote lap plastic over een kuil dient om het rotten tegen te gaan. Oude autobanden of zand houden het plastic op zijn plaats. Het regionaal Unicef comité Noord- West Twente, dat Almelo als middelpunt heeft, is zeer verheugd dat de afgelopen Unicef- kaartenactie in Holten zo'n succes is geweest. De houder van het de pót in Holten (iets wat behoorlijk veel werk met zich mee brengt) is Michiel Schaap, die dit naast zijn drukke studie aan de H.T.S. doet. Al vanaf zijn 16dejaaropdeHavois hij werkzaam voor Unicef, daar de problemen in de derde wereld hem altijd bezig hebben gehouden. Het verschil van hier en daar is zo groot, dat wanneer je bewust in onze maatschappij leeft, je niet zo maar aan de ellende van die kinderen daar - niet eens zo ver hiervandaan kunt voorbijgaan. Eten, gezond heid en onderwijs is toch het aller minste waar een kind recht op heeft. Daarom was het „ja" dat Mi chiel vorig jaar spontaan zei, toen het comité hem vroeg of hij de zorg voor het depót in Holten op zich zou willen nemen. Gelukkig is me vrouw Schaap overdag thuis om de telefoon aan te nemen, daar het met alleen werk in de avonduren is. Maar het zou niet goed zijn ook niet de namen van de dames te noemen, die onnoemelijk veel tijd besteden aan het verkopen van Unicefartike- len: Wanneer de dames Denekamp, v,d. Harst, Hey, Janssen en Lange- doen en Ronnie Akkerman dit niet gedaan hadden was de opbrengst niet zo hoog geweest. Dit jaar was dat nl. f 5.194,25 tegen f3.296,50 in 1976/'77. Dank aan alle medewer kers, maar ook aan hen die koch ten! Michiel zou graag bij de volge nde actie nog meer helpers willen hebben. Geeft u zich even op? Mi chiel Schaap, Bessinkpasstraat 8, tel. 1868. Het Plaatselijk Comité fiets is om tijdens het fietsen het voorwiel van de grond te tillen en dan alleen op het achterwiel balancerend een zo groot mogelijke afstand af te leggen. „Levensgevaarlijk" zegt de Rot terdamse hoofdinspecteur van po litie R.F.D Gerrand, voorzitter van de Gewestelijke Politie Verkeers- commissie Zuid-Holland n en Zee land, over deze uit Japan geïmpor teerde fietsen. „Als een kind met een dergelijke fiets op de weg komt, vormt het niet alleen een gevaar voor anderen, maar ook voor zich zelf. Je hebt er weinig fantasie voor nodig om je voor te stellen wat je kan overkomen als je op een fiets zonder remmen, en dan ook nog één wiel, op straat komt". Het rijwiel ziet eruit als een gewone fiets, maar heeft niet, zoals voorge schreven, tenminste één goedwer- kende rem. Er is hier dus sprake van een overtreding. „Inderdaad", aldus hoofdinspec- tuer Gerrand, „maar de meeste kinderen die op deze fietsen rijden, zijn jonger dan twaalf jaar en kun nen nog niet strafrechtelijk worden vervolgd. Proces-verbaal opmaken heeft dus weinig zin" „We kunnen de verkoop ook niet verbieden. Daarom hebben de ou ders. hierin het laatste woord. Wij doen dan ook juist op hen een drin gend beroep om vooral niet zo'n fiets te kopen voor hun kind". Wie een bos bloemen mooi wil hou den, moet er geen fruit bij in de buurt plaatsen. Anjers bijvoor beeld zijn zeer gevoelig voor rij pend fruit in de omgeving; dan „krimpen" ze en worden niet meer goed. Andere tips om snijbloemen lang goed te houden: gebruik een schone vaas (na gebruik enkele uren met een chlooroplossing weg zetten, daarna goed omspoelen), doe snijbloemenvoedsel in het wa ter, stelen altijd eerst schuin aan snijden (ook houtige stelen - die niet breken of plat slaan), slap han gende bloemen in een krant wikke len en enkele uren diep in het water zetten op een koele plek, bloemen nooit in de zon zetten, bij de ver warming, of op de tocht (ze ovema-. chten graag koel, maar het verschil mag niet te groot zijn). ::iSv- praktische tips voor fotografen in de vorm van eentoto-drieluik Kinderen zijn ideale foto-motieven. Een kind is namelijk altijd zichzelf en speelt geen toneel. Dat wil zeggen: zolang ze nog klein zijn, want als ze zo'n jaar of vijf zijn geworden, hebben ze best in de gaten wanneer er een foto wordt gemaakt. Gelukkig heeft de kleine Bas van onze buren er nog geen weet van wat er precies gebeurt. Ik heb met z'n moeder afgesproken, dat ik een serie foto's van hem zal maken. Als er ook een aantal van de meest geslaagde plaatjes beschikbaar komen voor het fotoboek van Bas, dan willen moeder en kind best meewerken aan deze kleine foto-reportage. Dit zijn dan de twee hoofdpersonen. Bas lijkt voorlopig nog niet erg geïnteresseerd in de kamera. Toch is die eerste foto niet zo erg geslaagd. Het geheel doet een beetje stijf aan omdat ze allebei in de lens kijken. Daar is nog best iets leukers van te maken en dat is dan de tweede foto: alle aandacht valt nu op dat kleine persoontje, waar het me eigenlijk om te doen is. Bas staat er wel niet op z'n allervoordeligst op met die brede mond en nog wat schaarse haartjes. Maar dat is niet belangrijk: dit is gewoon een zonnig en blij mensenkindje, dat vast veel plezier heeft in z'n leven. En dit was een klein experiment om die twee op een heel andere manier in beeld te krijgen: als silhouet. Als er een automatische belichtings regeling op de kamera zit, dan gaat het maken van zulke silhouetfoto's bijna vanzelf mits de achter grond bijv. een helder verlicht raam is. Maar ook met een eenvoudiger kamera kun je zo'n tegen- lichtfoto maken als je de lensopening instelt op "zonnig". Een goed idee: maak zélf ook eens zo'n fotoserie van moeder en kind. 't Is leuk om te doen.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 17