Het jaar waarin de vogelwoningnood werd opgelost Holten krijgt cursus voor hondenliefhebbers Grote internationale verzamelbeurs in Arnhem legen nachtvorst Waar gaan we heen? De paasgebruiken staan weer voor de deur «NHMÉto» Leer uw hond gedrag en gehoorzaamheid Coupon voor vogelhuis HOLTENS NIEUWSBLAD - 10 MAART 1978 PAG. 15 He» is vroeg pasen dit jaar: op 19 maart is het alweer palmzondag. In verschillende plaatsen'in Twente hebben weer diverse ouders, samen met hun kinderen een mooie ..palmpaas" gemaakt, waarmee tij dens een rondgang gepronkt gaat worden. Of er een prijsje gewonnen wordt of niet: na de rondgang is er in ieder geval een smulpartij. Van de bont versierde palmpaas met z'n strengen van rozijnen, z'n paasei tjes. de sinaasappels, de krakelin gen de broodhaan etcis dan binnen afzienbare tijd alleen nog maar de palm en de stok over. De voorbereidingen voor het paas feest zijn vanaf palmzondag al in volle gang. De paasdagen zijn voor de meeste Twentenaren de dagen waarop gebruikelijke, aktiviteiten worden ontwikkeld. Eigenlijk geen festiviteiten, alhoewel dit vaak door de toerist, die de moeite neemt een kijkje te komen nemen, wordt gedacht. Het zijn aktiviteiten waar van de historie zover terugligt dat men in veel gevallen de ware herkomst met meer kan achterha len. Hetgeen natuurlijk niet weg neemt dat het interressant is aller hande theorieën op te zetten. Op paaszaterdag wordt het hout verzameld voor het grote paasvuur van de eerste Paasdag. Op veel plaatsen in Twente branden tegen zonsondergang deze vuren, waar van men zegt dat het vreugdevuren zijn voor de komende lente Op de eerste paasdag zijn de Denekam pers weer bij het kasteel Singraven om de bekende ..paastaak" te slepen en lopen de Ootmarsummers weer hand in hand als een bont lint door het stadje onder het zingen van religieuze liederen. Het paasei is een niet weg te denken ingredient van de paasgebruiken, of dit nu het .eiergarderen." het eiertikken of het onbeperkt eieren eten is, het blijft een symboliek voor het nieuwe leven. Net aJs alle paasgebruiken die eens door onze voorouders ingesteld werden om uiting te geven aan hun gevoelens voorde komst van dit nieuwe leven SCHALM INN 1978, Wijkcentrum De Schalm, Dreef 1, tel. 1 81 30 vrijdag 10 maart 19-23 uur rom melmarkt; 19-21 uur spelcompeti- tie, zaterdag 11 maart 9-12.30, 13.30-17 en 19-21 spelcompetitie, 14 uur voorstelling kindertoneel De Geldmolen, 10-12, 13-17 en 19-23 rommelmarkt, 19 uur goederenvei- ling, 20 uur voorstelling tienerto neel Cordelia weet het. zondag 12 maart 11-17 uur rom melmarkt; 11 uur koffieconcert Le- buïnusharmonie en Bejaardenkoor Borgele-Platvoet 13-16.30 volley balwedstrijd afgewisseld door de monstraties jazzballet en volks dansen; 17 uur prijsuitr. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof 1, tel. 1 15 00 maandag 13 maart 20 uur: de musi cal He, kijk mij nou door Leen Val kenier dinsdag 14 maart 20 uur: Klap eens in je handjes, show rond het duo Mini en Maxi woensdag 15 maart 20 uur toneel- op-toneel: Toneelgroep Theater met Blaise Pascal van Pierre Laro- che CINEMA, Lange Bisschop straat 69, tel. 1 11 00 weekfilm do. 9 t.m 15 mrt.: dr. Vlimmen - 3e week 16 jr. Filmart vr. 10 mrt. 22.45 uur: Vrou wen nachtvoorstelling 11 mrt 23 uur: Waldo Pepper 16 jr matinee za. 11 mrt., zo. 12, wo. 15 mrt. 14 uur: De lieverdjes uit Am sterdam a.l. aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur-za 18.45 en 21.15 uur-zo. 16, 18.45 en 21.15 uur E.D.O.-THEATER, Smedens traat 10 tel. 1 36 15 weekfilm do. 9 t.m. wo. 15 mrt: De kaken der verschrikking 16 jr nachtvoortelling vr 10 mrt. 23 uur, za. 11 mrt.23.30uur: Mr. Majestic 16 jr. Matinee za. 11, zo. 12 mrt. 14 uur: Dracula jaagt op Frankenstein a.l. aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur-za. 18.30 en 21 uur- zo. 16. 18.30 en 21 uur. LUXOR 1, Brink 20, tel. 1 86 62 weekfilm do. 9 t.m. wo. 15 mrt: Mantel der liefde 16 jr. nachtvoorstelling vr 10 mrt. 23 uur: Supererotic feeling 16 jr. matinee z. 12. wo. 1: Klopjacht in Holland a.l. 2e matinee zo. 12 mrt. 16 uur: Mag num force 12 jr. aanvangstijden weekfilm werkd. 20 uur-za. en zo. 18.30 en 21 uur. LUXOR 2, Roggestraat 3-5, tel. 1 86 62 weekfilm do. 9 t.m. di. 14 mrt: La Gifle 16 jr. Cyclusvoorstelling wo 15 mr 20.15 uur: l'Une chante, l'autre pas 16 jr. aanvangstijden weekfilm: werkd. 20.15 uur-za. 18.45 en 21.15 uur-zo. 15. 18.45 en 21.15 uur. HET EI VAN COLUMBUS, Pol straat 76. tel. 1 23 11 Filminternational do. 9 mrt. 20 uur: Jeder für sich und Gott gegen alle KUNST RONDOM. Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 1 35 06 t.m. 18 mrt. Guillaume le roy, houtsneden bij gedichten van O. Mandelstam en Charles Baudelai re. geopend: Di. t.m. vr. 10-17 30 en 19-21-za. 10-17 GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25-27, Epse, tel. 2 18 15 geopend: wo t.m za 10-17-zo. 14-17: schilderijen, beeldhouwwerken, grafiek, kermakiek 1850-heden. UIT IN TWENTE Te beginnen op maandagavond 13 maart a.s. zal in Holten een gedrags- en gehoorzaamheidscusus van start gaan voor honden en hun geleiders. Hiertoe heeft de Kynologenclub (K.C.D.) Deventer e.o. waarvan ook in Holten een aantal leden woonachtig zijn, besloten. GALERIE TAMBARAN, Berg- straat 34, tel. 1 50 77 geopend: do. 19-21-vr. t.m. zo. 10-18: t.m. 9 apr. Metten Koornstra, gra fiek Wilfred Voet, grafiek en schil derijen ALBERT SCHWEITZER CEN TRUM, BRink 89, tel. 1 96 75 geopend: di. t.m. vr. 9-12 en 14-17- za. 13-16: Tentoonstelling over le ven en werk van Albert Schweitzer. MUSEUM DE WAAG, Brink 56, tel. 1 45 56 t.m. 2 apr. Brood eten en koek hap pen MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55, tel. 1 45 56 Tentoonstelling van oude ganzen borden MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordernberg- straat 9, tel. 1 97 39 Mechanisch speelgoed uit de col lectie Stekelenburg openingstijden musea: di. t.m. za. 10-12.30 ën 14-17 KUNSTUITLEEN, Grote Poot 19, tel.l 18 48 geopend di. t.m. vr. 14-18-do ook 19-21- za. 10-12.30 en 14-17 CHEZ ANTOINETTE, Roggestraat 3-5, tel. 2 18 64 geopend di! t.m. zo. 21-3 uur: Schil derijen van Gerrit Kooiman. 'T HOEKHUIS, Brink 38, tel. 1 32 50 geopend: ma t.m. vr. 12-15 en 17- 24-za en zo. 17-24: Foto's van oud Deventer VROUWENCAFÉ, Menstraat 2, tel. 1 16 37 do. 9 mrt. 20.30 u. Feminisme en socialisme, thema-avond DAVENTRIA-TERREIN, Laan van Borgele: inl. A. Top, tel. 1 25 89 Zo. 12 mrt. 15 uur Prestatielopen 4, 6 en 10 km. HET OPEN HOF, Karei de Grote laan 361 Grote voorjaarsruilbeurs en tentoonstelling Deventer Verzame laars Vereniging geopend: vrijdag 10 maart 18-22 uur; zaterdag 11 maart 10-17 uur. VOLKSSTERRENWACHT BUS- SLOO vrijdag 120 maart vanaf 20 uur Kijk-In-Avond dinsdag 14 maart 20 uur: Jaarver gadering Weer- en Sterrenkundige Kring Jean-Jacques Raymond OVERDEKT ZWEMBAD. Smyr- nadwarsstraat 2, tel. 2 18 64 zaterdag 11 maart 18.30 uur Af- zwemfeest Diploma A DEVENTER SPORTHAL, Rube nsstraat za 11 en zo. 12 mrt. 8 30-18 uur Koekstadtoernooi Badmintonclub Deventer POSTILJONMOTEL DEVENTER, Deventerweg 121, tel. 2 40 22 zaterdag 11 maart 19 45 uur Skan- dinavisch Buffet mmv Delta-4. PENNINCKSHOEK. Brink 89 Mevr Kamp-Kan spreekt voor Al liance Frantjaise over Camus DE LINDEBOOM, Lindeboom- sweg 1, Schalkhaar dinsdag 14 maart 20 uur Shopping Deventer Show mmv Saskia en Serge. NB De Deventer kunstijsbaan is op woensdag 15 maart voor het laatst In dit seizoen geopend. Niet alleen leden, maar ook andere belangstellenden kunnen voor deze cursus inschrijven. De cursus bestaat in totaal uit tien lessen en zullen iedere maandagavond wor den gehouden op het sportvelden complex „Meermanskamp" en wel van 19.30-20.30 uur. Voorafgaande aan de practische lessen zal op maandagavond 13 maart a.s. een instructieavond worden gehouden in hotel Vosman. Aanvang 8 uur. De gehele cursus staat onder lei ding van de heer J. v.d. Harst. Houtweg 25, tel. 19 27. Belangstel lenden worden verzocht zich voor deelname op genoemd adres aan te melden. De kosten voor de gehele cursus bedragen f 15.— voor leden van de K.C.D. en f 20.- voor niet le den. Per cursus is een maximum aantal deelnemers van 25 mogelijk. Gedrag en gehoorzaamheid Het uitgangspunt bij de gedrags- en gehoorzaamheidsoefeningen is dat de mens leert ontdekken dat een goed opgevoede hond in onze mensenmaatschappij meer vrijheid en levensvreugde heeft dan de onopgevoede hond. Opvoe ding en oefeningen in gedrag en ge hoorzaamheid hebben niet te ma ken met „drillen" en slaafse onder worpenheid, maar geven integen deel onze hond de kans zich „honds" te gedragen. Wij mensen moeten leren wat dit gedrag is. Dan pas kunnen wij hem de kansen ge ven zich te ontwikkelen tot een huisdier, waarmee wij graag gezien worden en die wij ook graag willen laten zien Stel, u bent beginner, samen met uw hond. U volgt de cursus U leert hoe u met uw hond kunt wandelen zonder dat u steeds aan de lijn moet rukken en zonder dat hij u „uitlaat" De hond leert rustig naast u te gaan zitten, ook al komt er nog zo'n mooie teef of reu voorbij. En intussen kunt u met Op zondag 12 maart 1978 van 10 tot 17 uur houdt de Nederlandse ver eniging „De Verzamelaar" de veer tiende grote internationale ver zamelbeurs van stenen, minera len, fossielen, schelpen en koralen in Musis Sacrum, Velperplein, Arnhem (C). Ook op deze beurs is de expositie wederom door de heer Van Steijn uit den Hoorn bij Delft verzorgd. Dit maal koos hij uit zijn collectie verzamelstukken betreffende „de dageraad van de mens" Pronkstuk van de expositie is on getwijfeld de schedel van een ren dierjager die een slordige 10.000 jaar geleden in de Betuwe is omge komen. De heer Steijn heeft van deze schedel een reconstructie ge tekend zoals de plm. 40-jarige man er bjj zijn leven vermoedelijk uit zag. Ook deze tekening is op de ex positie te zien. Voorts schedel- en botfragmenten van fossiele mensen waaronder op valt een gedeelte van het oppe rarmbeen van de Javamens. Tevens voorbeelden van wapens en gereedschappen uit bot vervaar digd zoals een priem uit het mous- terien teen 40.000 jaar oud) maar ook een dolk gemaakt uit een men selijk dijbeen, ruim 100 jaar geleden vervaardigd in de steentijd van de Papoea in Nieuw-Guinea. iemand een boom opzetten over het nut van de trainingen. Ook leert u uw hond te gaan liggen en te blijven liggen, want bomen opzet ten over honden kan soms erg veel tijd in beslag nemen. Ook leert hij te komen wanneer u hem roept. En wat denkt u van dat kind dat on verwacht naar uw hond toekomt en hem zo lief vindt? Uw hond blijft er rustig onder, zelfs wanneer die an der geen kind maar een keurmee ster op een tentoonstelling is, of een dierenarts, ja, die laatste wil uw hond ook wel eens in de mond kijken. Geen pijn, uw hond heeft geleerd zijn mond open te doen. Na ongeveer 10 lessen hebben de mee ste honden wel de beginnerstesten met succes afgelegd. Tijd om door te gaan naar de gevorderden cur sus. Dat de woningnood nog steeds een actueel pro bleem in Nederland is, mag bekend worden veronder steld. De huidige accenten liggen wat anders dan zo'n tien, twintig jaar geleden, maar toch. Heeft u er we ieens bij stilgestaan, dat ook de vogels om ons heen een ernstig tekort aan com fortable behuizing hebben? Natuurlijk geldt dat niet voor uw kanarie of andere volierevogels, die bij wijze van spreken op een ver warmde stok gezeten zijn. Nee, het zijn de buiten broedende vogels, die elk voorjaar weer naarstig op zoek zijn naar een fijne broedplek. Omdat een bee tje behoorlijke behuizing binnen de kortste keren „verhuurd" is, moeten veel vogelgezinnen in het voor jaar met veel moeite en hoop gesjouw een nest bouwen op plaatsen, die lang niet ideaal zijn. Sluis wil dit jaar al die minimum- woners een handje helpen. Neer- lands grootste fabrikant van voge- lvoer heeft in samenwerking met een aantal vogelexperts een voge lhuis ontwikkeld, dat minstens een broedseizoen mee kan. In deze tijd waarin een goed huis onbetaalbaar is, kan elke Nederlander, die het goed met onze vogels meent, voor nog geen vijf gulden vogelwonin- gaannemer worden. Uw winstzit 'm nietin geld, maar in het geluk, dat u een pril vogelechtpaar bezorgt. Eén zo'n weerbestendig, van milieuvei ling karton vervaardigd. Sluis Vo gelhuis kost f. 4,50. voor twee voge lhuizen bedraagt de aanneemsom f. 5.75. Geen geld natuurlijk. Het Sluis Vogelhuis. Het Sluis Vogelhuis is gemaakt van puur-natuur-karton. Om te voor komen dat het karton door de re gen nat en slap wordt, is het be handeld met een vochtwerend middel. Daarmee blijft het een heel broedseizoen als een huis overeind! Boven het vlieggat (dat is het gaat- jee waardoor de vogels uitgaan en thuiskomen) is een luifel gemaakt, die voorkomt dat het huis „door de deur inregent". Zo kunnen de voge ls. die zelf eerst de bodem van het huis bedekken met mos, veren, tak jes etcetera, in een prachtig be schut huisje hun eitjes leggen, ze uitbroeden en hun vogeljongen op voeden. Ook op het balkon. Wie zo'n vogelhuisje ophangt kan van heel nabij volgen hoe het dage lijkse reilen en zeilen van een voge lgezin eruitziet. Ook heel interess ant voor uw eigen gezin. Een pret tige bijkomstigheid is nog, dat de vogels die in het huis komen wo nen, zorgen dat u minder last heeft van insecten. Voor uw gasten zijn die een welkome versnapering. Het Sluis Vogelhuis hoeft trouwens niet perse in een tuin te hangen. Het is zo gemaakt, dat het vrijwel overal kan worden aangebracht. Met drie spijkertjes aan een paal, aan de muur, op het balkon, onder een dakgoot Of met een ijzerdraadje aan een boom. In principe zijn alle poesvrije(!) plaatsen geschikt, zo lang het maar geen winderige plek is. En het vogelhuis moet natuur lijk niet met de opening in de rich ting waar meestal de wind vandaan komt worden opgehangen. Ook vogels worden ziek van tocht! Al tijd op het oosten hangen dus!. Opvouwbaar. Het Sluis Vogelhuis kan door het insturen van de op alle Sluis vogelvoer-verpakkingen voorko mende coupon worden besteld. Be taal op één van de aangegeven ma nieren en stuur dat naar Sluis in Etten-Leur.U krijgthethuisplatin een grote envelop toegestuurd. Daarin zit ook een duidelijke hand leiding over de wijze waarop u het opvouwbare huis in elkaar moet zetten. Helpt u ook mee om dit jaar tenminste één woningnoodpro bleem op te lossen? Veel plezier met uw Sluis Vogelhuis; en doet u de groeten aan de toekomstige be woners? t Vergeet met uw betaling bij te sluiten in de vorm van een girobetaalkaart, betaalcheque of post zegels Aankruisen wat wenst R1 huisje f4,50 2 huisjes (5,75 3 huisjes f 7.00 irUilokleHers invullen en vóór 1 sept 1978 opsturen aan Slui3, Postbus 31.Etten-Leur. lart, lau) De vorst levert niet alleen ijspret. In het voor jaar, als je alleen nog maar vriendelijke zonne schijn verwacht, kan het 's nachts nog weieens pittig vriezen. Nachtvorst is een gevreesd begrip in de landbouw en vooral in de fruitteelt. Wat gebeurt er, als bijvoorbeeld eind mei de nachtvorst toeslaat in een bloeiende boomgaard? De fruit- bloesem en het jonge vruchtje kunnen erdoor worden vernietigd. Het vruchtbeginsel (waaruit normaal de appel of peer groeit) raakt zwaar beschadigd, wordt van binnen zwart en valt na enkele dagen geheel af. Het leed is dan niet meer te overzien. Soms is de nachtvorstschade zo groot, dat de fruitteler duizenden guldens minder in zijn portemonnee krijgt. En hoe moet^hij dan zowel zijn bedrijf draaiende houden als voor zijn gezin zorgen? Elk jaar kan het tijdens of kort na de bloei vriezen. De telers luisteren in die tijd extra-oplettend naar de radio. Waarschuwt de nieuwslezer in het weer bericht voor de land- en tuinbouw voor een "heldere nacht met hier en daar nachtvorst", dan slaat hen de schrik om het hart. Nachtvorst komt alleen voor, als er geen wolkendek is. Ongehinderd door wolken kan de betrekkelijk warme lucht die zich dichtbij het aardoppervlak bevond, opstijgen naar hogere lagen. Daardoor wordt ook warmte aan de bodem onttrokken. De grond koelt snel af en de lucht vlak boven de grond eveneens. De temperatuur van deze lucht daalt dan onder nul en je hebt nachtvorst. De fruitteler kan op verschillende manieren trachten zijn bloesems te beschermen. De meest gebruikelijke beschermingsmethode is het beregenen van de fruitbomen. Steeds meer fruit telers hebben een beregeningsinstallatie aange schaft. Dreigt er nachtvorst, dan wordt de instal latie ingeschakeld. Het water dat op de bomen terecht komt, bevriest. Daarbij komt stollingswarmte vrij. Deze warmte kan voorkomen, dat de temperatuur van de bloem of de jonge vrucht daalt beneden het vriespunt. Als de fruitteler zijn beregenings installatie nu maar laat doorwerken tot het ijs van de bomen smelt en de vorst dus kennelijk ge weken is, heeft hij zijn oogst gered. Natuurlijk probeert de teler ook schade te voor komen door rassen aan te planten die wel wat kou kunnen velen. Bijvoorbeeld het appelras Laxton Superb. Maar de mensen willen ook graag Goudrenet kunnen kopen en dat is nu weer net een voor nacht vorst gevoelig ras. Een andere methode om nacht vorstproblemen te voorkomen, is het planten van rassen die pas na 12 mei gaan bloeien. Na die datum komt nachtvorst nog maar zelden voor. Al is dat ook geen wet van Meden en Perzen, zoals enkele jaren geleden tot schade van veel fruittelers weer eens bleek. Vroeger greep de fruitteler naar andere middelen tegen nachtvorst. Door het in brand steken van oude autobanden en ander materiaal probeerde hij een rookgordijn te leggen, dat als een soort kunstmatig wolkendek diende. De uitstraling van de warmte werd dan verhinderd. Deze methode was erg riskant. Als bijvoorbeeld de wind draaide en de rook uit de boomgaard trok, kon de teler opnieuw beginnen (als het al niet te laat was). Ook werden er wel kacheltjes gestookt in de boomgaard. Zo probeerde de teler de warmte die uitstraalt aan te vullen. Hij was dan wèl de hele nacht.in de weer om de kachels van brandstof te voorzien en te controleren of ze niet haperden.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15