Uitzonderlijke tentoonstelling in Textielmuseum Enschede Holten bezat vroeger een weefschool Textielgilden in het Euregiogebied HET POSTCODEBOEK Kaas- en wijnfeest Lerares Coupeuse HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 MAART 1978 - PAG. 5 aan Keizersweg Well waren geheel vreemden voor elkaar, maar zij ontmoetten elkaar bij hun driftig verlangen om in onze gemeente bouwterrein te vinden, teneinde zich op een behoorlijke stand te kunnen vestigen. Die ontmoeting heeft er toe geleid, dat zij nu gezamenlijk een riant gebouw gaan stichten, waarin kantoren zullen zijn ge vestigd met daarboven woningen. De heer Beeftink brengt daarin onder zijn architectenkantoor en de heer Van Well een adviesbureau voor organisatieontwikke ling en begeleiding. Over het gehele front van het ge bouw (20 m) bevindt zich een sousterrain met een op pervlakte van 300 m2 en op begane grond kantoor ruimte eveneens met een opervlakte van 300 m2. Hier van zal 400 m2 in gebruik zijn door het bureau Van Well en Partners en 200 m2 voor het architectenkantoor van de heer Beeftink. Links komt Beeftink, rechts Van Well. Het gebouw, dat een hoogte heeft van 7 meter boven het maaiveld, is geheel aangepast aan de omge ving. Het vormt daarmede, volgens de architect, een plastisch geheel. Het wordt uitgevoerd in rode hand- vormsteen. In het sousterrain worden o.a. de archieven ondergebracht. Het wordt tevens de lichtdrukruimte voor het architectenkantoor. De kosten van de bouw zullen plm. 7 ton bedragen. Men hoopt het gebouw in november van dit jaar klaar te hebben. Hocffdaanne- mer is de Fa. H. Koopman en Zoon. De heer Beeftink vertelde volop orders te hebben. De heer Van Well is in zijn branche volop werkzaam in zijn woonplaats Be- nnebroek, maar vond het beter zijn bureau vanuit het volle westen over te brengen naar Overijssel met het zicht op Twente. Beiden hebben ruim een jaar gezocht naar een goede vestigingsplaats. Vestiging kantoren met woningen In zijn vergadering van 31 januari j.I. verkocht de gemeenteraad aan de heren ing. D. J. Beeftink te Hol ten en Drs A.L.M. van Well te Bennebroek twee perce len bouwterrein, resp. groot 501 en 569 m2, aan de Keizersweg tussen het Medisch Centrum en de Sport hal, teneinde daarop een kantoorgebouw met woning te bouwen. Deze transactie was mogelijk omdat de bouw van een sociaal-cultureel centrum op deze mar kante plek niet kon doorgaan wegens het ontbreken vaD de financiële medewerking van het Rijk. De architect Beeftink en de sociaal-psycholoog Van In het Textielmuseum te Enschede wordt op 15 maart a,s, een tentoonstelling geopend die men een primeur kan noemen, omdat nog nimmer de textielgilden als apart on derwerp uit de gehele gildenhistorie zijn uitgetild. Enkele historische bijzonderheden alsmede wat uitgebreidere in formatie betreffende deze tentoonstelling volgen hieron der. Onder „Euregio" wordt verstaan het gebied tussen Rijn, IJssel en Ems. Op 15 maart 1728 verkregen tien ondernemers uit Ens chede van de Staten van Overijssel op hun desbetreffende aanvrage voor 15 jaar een octrooi voor het vervaardigen van bombazijn (dit weefsel met linnen ketting en katoe nen inslag). een monopolistische positie door prijsbepaling en regeling der pro- duktie Men moest een lange leertijd doormaken en een proefstuk afle veren voordat men als lid van het gilde werd toegelaten. De gilde als instelling is reeds uit de 5de eeuw bekend, de naam dateert uit de 8ste eeuw. De oorsprong van het gilde- wezen gaat waarschijnlijk terug tot de Germaanse tijd, toen broeder schappen de gewoonte hadden een bijdrage (geld gilde) te geven voor een gezamenlijke maaltijd en drinkgelag, omspeeld door hei dense rituelen. In de periode van de christianisering werden deze om gebogen tot christelijk-religieuze handelingen terwijl de gemee nschappen vanwege kerk en over heden andere taken toebedeeld kregen, onder andere ten behoeve van de liefdadigheid. In de Midde leeuwen vormden zich toen lang zamerhand, door economische en maatschappelijke ontwikkelingen, de gilden als beroepsverenigingen. Men kan de bloeitijd der Westeuro- pese gilden stellen tussen 1550 en 1650. Door een economische terug gang daarna' ontstond er verzet te gen de gilden met hun sterk beper kende bepalingen. Het verval werd tenslotte ingezet met het opkomen van de wereldhandel, waardoor zich een structurele verandering in het economische patroon aandien de. Er kwam behoefte aan grootka pitaal en massa-produktie voor de export. De middeleeuwse gildebe- grippen storlden in lijnrechte te genstelling tot de eisen die de ex portnijverheid stelde. Zowel koopmans- als tenslotte am bachtsgilden begonnen zich te be vrijden van het keurslijf der knel lende gildebepalingen Deze toestemming, 250 jaar gele den verleend, was een aanduiding dat het met het gildesysteem ten einde begon te lopen; in de Napo leontische tijd zyn de gilden dan ook officieel afgeschaft. Wat was een gilde? Een gilde was een orga nisatie van mensen, die een zelfde beroep uitoefenden. Tot de be- kendsten horen de gilden van han delaren en ambachtslieden, maar ook kunstenaars sloten zich tot gilden aanéén (bijv. dichters en to neelspelers die in Nederland de be kende rederijkerskamers sticht ten), zelfs krijgslieden (schutters gilden). Zo'n gilde was een gesloten corpo ratie die van het stadsbestuur toe stemming kreeg tot oprichting en daarna onder voortdurend toezicht van de overheid bleef. De eisen tot toetreding waren streng: men moest „poorter" van de betreffende stad zijn, van onbesproken levens wandel en tot een bepaalde kerk behoren. Doel van het gildewezen, vastgelegd in het door het stads- of landsbestuur afgegeven privilege was: handhaven van de kwaliteit van het produkt, hooghouden van het ambacht, het verkrijgen van Wat nu betreft de textielgilden in het Euregiogebied, degrootste bloeitijd hiervan ligt tussen 1600- 1700 Toch hebben zij, in vergelij king met andere gilden, behoord tot de armste ambachtsgilden. Van meet af aan hebben de stadse gil- dewevers het weven op het platte land (dus buiten hun verband om) trachten te beletten. Toen de bis schop v§n Münster (Christoph Bernhard, Freiherr von Galen - 1600-1678 („Bommenberend") zijn acties tegen de Doopsgezinden versterkte, trokken de handelaren en wevers onder hem naar Twente en de Achterhoek, waar zij het vak van linnenreder (koopman van ge weven goederen, die zij afnamen van de plattelandswevers, daarbij de stedelijke textielgilden uitscha kelend) beoefenden. Tot deze voorstanders van vrije handel en vrije produktie behoor den ook de Enschedese onderne mers, die hun „requeste" in 1725 bij de Staten van Overijssel indienden, daarmee een begin leggend van een textielnijverheid die tenslotte tot een grote massa industrie zou uit groeien. En het is ter herdenking van het op 15 maart toegestande octrooi hiervoor dat de opening van de textielgildententoonstel- ling 250 jaar later op dezelfde da tum is gesteld. Op deze expositie is uit het bezit van zestien Duitse en veertien Nederlandse musea en in stellingen in het Euregiogebied een keur van archivalia en objecten te zien, die alle betrekking hebben op de geschiedenis der textielgilden. Interessante documenten bevat ten gildeprivileges. oorkonden, een getuigschrift, kasboeken, lijsten van leden en leerjongens: oude prenten geven enkele gildesteden weer, evenals het oude ambacht, keurstempels, waarmee de kwali teit van de stof werd gegarandeerd, gildekisten. drinkhoorns, beschil derde vaandels, wapenschilden, tenslotte werktuigen alsmede het eindprodukt: enkele stukken 17de en 18de-eeuws textiel geven een boeiend overzicht van wat uit die eeuwen nog aanwezig is. Het oude gilde waaraan op deze tentoonstel ling aandacht is besteed is het kleermakersgilde uit Groenlo, ge sticht in 1306, nóg steeds bestaand, doch werkzaam op sociaal gebied. Er is een catalogus verkrijgbaar die naast een historisch overzicht vele foto's bevat. Door de Stichting Mu zische Vorming is een zogenaamde lesbrief voor de hoogste klassen van de basisschool met informatie en opdrachten samengesteld als mede een diaklankbeeld, dat ook voor andere bezoekers dan groepen schoolkinderen interessant zal zijn. Duur der tentoonstelling 16 maart t.m. 18 juni 1978. Openingstijden Textielmuseum, Espoortstraat 182, Enschede: dinsdag t.m. zaterdag 10-12, 14-17 uur, zondags 14-17 uur, maandag gesloten. Weefschool „Holten" Het textielbedrijf is ook aan Holten niet helemaal'voorbijgegaan. Ons dorp bezat namelijk van 1835-1895 in de dorpsstraat een weefschool. Deze school, waarvoor het marke- bestuur (vroeger gemeentebe stuur) de grond afstond, werd van uit Goor beheerd, onder directie van Thomas Ainsworth, de Enge lsman, en feitelijke grondlegger van de inheemse geïndustriali seerde textielnijverheid. Hij was o.a. de man die de „smietspoel" verving door de snelspoel. Natuur lijk hebben ook tal van Nederlan ders aan de opkomst van de textie- lindustne, die nu zo'n moeilijke tijd Op dé foto is de voorgevel van de weefschool nog net te zien, aan de rechterkant van de straat achter het boompje, dat daar staat. Op de voorgrond twee onderwijzeressen van de Dorpsschool. doormaakt, bijgedragen. Wellicht kunnen we daar nog eens op terug komen. hoofdletters (2). (Voorbeeld: Hol- tens Nieuwsblad. Enkweg 5, 7451 JN HOLTEN) In het postcodeboek is nog geen rekening gehouden met de gewij zigde huisnummering in het bui tengebied. In de berichten aan de mensen is daar, voorzover we heb ben kunnen nagaan, echter wel re kening mee gehouden. In de eers tvolgende uitgave van het code boek (maart 1978) zullen de wijzi gingen zijn verwerkt, heeft de PPT ons bericht, (w.b.) Zaterdagavond a.s. zal er voor het eerst in de geschiedenis van de Schure een kaas- en wijnfeest wor den georganiseerd. Dit houdt on der meer in dat er zaterdagavond diverse soorten kaas en wijn ver kocht zullen worden in de Schure. Ook wordt er gezorgd voor een sfeervolle kaarsverlichting en ge zellige achtergrondmuziek. Kortom, het wordt vast weer erg gezellig zaterdagavond in de Schu re. dus komt allen. Vrijdag 10 maart en zondag 12 maart zal er weer een film vertoond worden in de Schure nl. "AIR- PORT" met in de hoofdrollen Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Se- berg en Jacqueline Bisset. Maar daarover volgende week meer in het Holtens Nieuwsblad. Jeugdsoos "de Schure" Staatssecretaris krijgt eerste postcodeboek" kon men woensdag in de dagbladen lezen. Mevrouw Smit-Kroes, staatsecretaris van Verkeer en Waterstaat, is het dins dag in het gebouw van de Centrale Directie van de p.t.t. in Den Haag overhandigd met een vel postco dezegels. Er was misschien niet eeerder gelegenheid voor om haar het dikke boek te overhandigen, maar wij hebben het al zeker drie maanden in huis. De P.T.T. hoopt, dat ieder binnen kort deze postcode op zijn uit gaande stukken en ook bij zijn ad res zal gebruiken (vier cijfers en twee hoofdletters. Men heeft name lijk berekend, dat hierdoor in ver band met het gebruik van sorteer- machines, 60 miljoen gulden per jaar kan worden bespaard. Ieder gezin heeft dezer dagen bericht ge kregen welke dat nummer en die letters zijn. De vier cijfers geven aan in welke plaats en wijk men woont. De twee letters hebben be trekking op de straat of het deel van de straat waar de woning staat. Bij een postbusnummer behoort een andere postcode dan bij het straatadres. Voor Holten zijn de codecijfers voor de straatadressen 7451 .en voor de postbussen 7450 met daarachter verschillende Glazen gildebeke? van het weversgilde te Winterswijk 1682 met beeltenis van Prinses van Oranje. Voor het diploma lerares coupeuse is te Utretht geslaagd mevrouw G. Reilink-Hidders. Zij werd opgeleid door modevakschool Wessels- Nijland te Rijssen.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5