Antiek en historie spelen ook bij oude automobielen een belangrijke rol auto-test Vauxhall Cavalier auto Lctda terreinauto met 4-wiel aandrijving Wekelijks nieuws op automobielgebied clktueel allerlei rij-impressie Simca Horizon Steeds meer bij General Het afgelopen jaar heeft Vauxhall met de Cavalier weer een duidelijke poging gewaagd een deel van het ver loren terrein te herwinnen. De Viva, al lang aan de markt en de Chevette met duidelijke overeenkomsten aan de City en de Kadett van Opel, kon den de opening tussen deze modellen en de VX 1800 en 2300 niet opvullen. Bij Opel doet de Ascona dit en wat lag meer voor de hand dan om bij Vauxhall de Ascona te ver Vauxhallen. De Chevette was er al een voorbeeld van en deze verandering stond lang niet gek. De nieuwe typenaam Cavalier omvat nu een serie modellen met 1600 en 2000 cc. motoren, 2-en 4 deurs uitvoe ring en als topmodel een cou pé. Het nieuwe Vauxhall pro gram vult nu duidelijk een ruim deel van de midden klasse. Het meest gevraagd zal vooral de 1600 uitvoering wor den waarmede men een groot kopers-publiek kan bereiken. De 1600 cc. klasse kent veel modellen en uitvoeringen en 's werelds grootste automobiel- concern had alleen de Opel in deze sector. Gelukkig voor de Vauxhall- dealers dat dit typen-program zo uitgebreid werd. Geïnteres seerden die de showroom bin nen kwamen lopen konden in de 1600 cc. klasse niet gehol pen worden en een potentiële gegadigde laat Je niet zo ge makkelijk weer lopen. comfort voorop Enkele opvallende erg posi tieve aspecten waren het lage geluidsniveau en de soepele vering. Het geheel zorgde voor een hoge mate van algeheel comfort. Uit technisch oogpunt niet direct een noodzakelijke combinatie, maar een geluk kige synthese die zorg droeg voor een prettige atmosfeer tijdens het rijden. De onafhan kelijke voorwielophanging be staat uit 2 draagarmen per wiel schroefveren. voor de ve ring. Achter een starre as eveneens met schroefveren. Rondom telescopische dem pers. Een vrij indirecte bestu ring met een erg precies ac cent komt tot stand door een tandheugel stuurinrichting. Iets meer dan 4 omwentelingen van links naar rechts kunnen niet anders dan met indirect be stempeld worden. Het resultaat is een wat vaag stuurgevoel by hoge snelheden. Het stuurka- rakter is vrywel neutraal met een accent naar licht onder stuur. Voor de test reden we de 1600 uitvoering met auto matische bak. Ook by een 1600 cc. motor kan met het beno digde vermogen en een spor tieve, misschien wat gefor ceerde rystyi een neutraal tot licht onderstuurde auto in de richting van overstuurd gediri geerd. worden. De Cavalier heeft net als alle GM. produc ten achterwielaandrijving. De remmen bestaan uit schyven voor en trommels achter. Met behulp van een bekrachtiger zyn de remmen gemakkeiyk te Zo de Amerikanen hun Jeep hebben en de Engelsen hun Land-Rover, zo hebben de Oost-Europese staten ook hun lichte en zware terreinvoer tuigen. De produkten aan die kant van het ijzeren gordijn zijn bij ons minder bekend, iaat staan dat ze in grotere aantallen en soorten geleverd worden. Lada is wel het be kendste Russische merk op onze wesen en het enige dat in behoorlijke aantallen naar hier verscheept wordt. De Oost-Duitse Wartburg en Tra- bant worden niet meer geïm porteerd en daardoor zijn er weinig alternatieven uit dit deel van Europa. Lada brengt een flinke verscheidenheid en op heel korte termijn gaat Gremi in Groningen als im porteur een vlerwiel-aange- dreven Lada in de verkoop brengen. Op dit moment heeft de im porteur een enkel exemplaar staan en op de recentelyk ge houden bedrijfswagen RAI heeft de Nederlandse presenta tie plaats gevonden. Voor ons aanleiding om in het terrein en op de weg al enkele korte rij- indrukken op te doen. Technisch heeft deze Lada Niva veel overeenkomst met de 1600 versie van de perso nenauto. Het motorische ge deelte en de gehele achteras komen exact overeen. Nieuw geconstrueerd is de voorwie- laandrijving en de zeer zwaar uitgevoerde ophanging. De vierversnellingsbak is gecombi neerd met een hoge en lage gearing en een sper op de aandrijving. Men noemt het daar een sperdifferentieel, maar uit technisch oogpunt heeft het hier een andere functie, dan wanneer een auto met een dergeiyk differentieel is uitge rust. De auto staat hoog op de bedienen. De remwerking gaf geen aanleiding tot kritiek. Een remkrachtbegrenzer ver deelt de remwerking tussen voor- en achterwielen. Opel motoren De motor komt niet uit ei gen fabriek. Bij de Viva, de Chevette, de Cavalier 1300 en de VX-modellen wel, maar by de Cavalier 1600 en 2000 niet. Het zyn Opel motoren, die al jaren hun betrouwbaarheid bewezen hebben. Van 0 tot 80 km. noteerden we een tyd van een ruim 10 sec. en van 80 tot 100 kwamen daar nog 9 sec. by. In een automaat zit altyd wat verlies, dus met de 4- versnellingsbak zal daar zeker een 2 3 sekonden afgaan. De 75 din. pk., waarmee de 1600 motor het moet doen, zorgt er tevens voor dat de topsnelheid ruim 140 km. kan bedragen. De verbruikscyfers, gemeten op de autoweg by 100 km. snel heid lagen op 8.5 9 liter per 100 km. In de stad, maar dat is erg afhankelijk van de ver keerssituatie, moet gerekend worden met 1 op 8 1 op 9. De automatische bak is een GM-bak, die aangepast is voor Europese GM producten. De enorme ervaring van dit con cern met automatische bakken is wel te merken. Uitermate soepel werkend, alleen by fel optrekken merkt men het schakelen. Vooral in het druk ker wordende stadsverkeer verdient een automaat de voorkeur. Beide versies, de *1600 en de 2000 zyn eveneens met een 4-bak leverbaar, die ruim f. 1650,- minder kost. keurig interieur Het interieur verschilt niet met de Opel. Keurig afgewerkt, prettig zittende stoelen met een grote verstelbaarheid. Ook de zydelingse steun is ruim voldoende. Het instrumenta rium is overzichteiyk met dui- dehjke afleesbare Instrumenten. Knoppen en handles zijn ge makkeiyk bereikbaar. Ook het hoofd- ligt goed in de hand. Achterin is voldoende hoofd en beenruimte. De zittingen zyn met stof bekleed. Zeker met een percentage kunststof. Heel wat fyner dan skai, dat toch naast voordelen heel wat nade len bezit. In deze koude peri ode merkt men wat een goede verwarming betekend. Shel op temperatuur en een flinke stroom warme lucht naar de voorruit stuwend. De achter ruitverwarming maakt de ach terruit vrij snel ysvrij. Het ui- teriyk is in grote lynen geiyk aan de Ascona. Het voorfront is duideiyk anders. Met veel Manta geiykenis en Chevette karaktertrekken. Daardoor kan •men ook de Ascona van de Cavalier onderscheiden. Verder is het koetswerk strak geiynd en het ontbreken van allerlei chromen sierfijsten is hier te vens debet aan. Eén auto twee merken Het merk Opel verkoopt zich heel gemakkelijk. Het merk Vauxhall gaat heel wat moeilijker. Dat is al jaren zo. Of de modelpolitiek sloeg niet zo aan, of men had meer ver trouwen in het Opel produkt. Over beide aspecten hoorde men wel eens het één en an der. Als dit inderdaad zo was, dan heeft de concernleiding een goede gedachte gestalte gegeven door de succesvolle Ascona van Opel in Vauxhall gedaante uit te brengen. Beide auto's worden in Antwerpen geassembleerd en lopen van dezelfde band. Kwalitatief kunnen er geen verschillen zijn en qua afwerking even min. Mede daardoor heeft de automobilist in deze klasse van General Motors nu een ruimere keus, met als enige opvallende onderscheid het geheel anders gestyleerde voorfront. wielen en dat is een belangryk pluspunt voor de mogefijkhe- den in het terrein. Het max. klimperc. is 58%. De 16 inch wielen met terreinbanden hel pen eveneens mee om de auto door vele gevarieerde terrel- nomstandigheden heen te hel pen. Er is voldoende vermogen voorhanden en geen enkele keer hadden we moeite om deze Lada weer op de weg te krijgen. Vier goede zittingen en een vrij ruime bagagemogefijk- heid zyn voorhanden. Vooral voorin was de stuurpositie heel goed en het uitzicht uitster kend. Op de gewone weg is het mogelijk ongeveer 125 km. snelheid te ryden. Tot 100 km. gedraagt de auto zich qua be sturing goed, alhoewel de rech- tuitstabiliteit niet optimaal ls. Dat komt o.a. door de terrein banden en de constant aange dreven vier wielen. In samenspraak met Vredes- tein is men bezig te onderzoe ken of er eventueel andere banden gemonteerd kunnen worden om een prettiger weg- comfort op de normale weg te creëren. De banden maakten vry veel lawaai en dat is een normale zaak by terreinban den. In het terrein is de grip optimaal. De publiciteit is nog maar net op gang of er komen veel reacties los. Niet alleen van geïnteresseerden die dit genre auto voor hun werk no dig hebben, maar ook van par ticulieren die z'on genre auto voor de hobby willen gebrui ken. Met een prys van net on der de 17.000 gulden zit de Lada-importeur dachten we erg gunstig. In maart hoopt men te kunnen gaan leveren. Het wachten is nu nog op de goedkeuring van de Ryksdienst voor het Wegverkeer en de eerste aanvoer vanuit de fa briek in Rusland. Wanneer je al elf jaar lang om de paar weken In Frank rijk komt om interessante oude auto's te kopen, dan weet je wel wat er interessant is en wat niet. Frankrijk is één van de landen met een zeer rijke auto-historie. Veel merken bestaan al lang niet meer en onder ons zijn er ve len die al die merken niet kennen, laat staan er ooit van gehoord te hebben. veel merken La Licome, de la Buire, De- lage, Delahaye, Panhard, Hotchkis, Rosengart, Darracq, Talbot en nog vele meer na men met grote bekendheid kwamen in de loop van tien tallen Jaren voor het voetlicht en verdwenen. Bugattl is een heel bekende, maar voor dit merk worden wanneer er een enkel exemplaar te koop is, fabelachtige prijzen gevraagd. Wel bekende merken als Re nault, Citroën, Peugeot en Simca zyn nog in behoorhjke aantallen vanaf de oudere jaargangen te vinden en te koop. Overal in de wereld is er vraag naar deze oude automo bielen. Er is geen taxatie te maken van hoeveel er in ons land nog zijn. Het moeten er duizenden zyn en aan de vele merkenclubs te zien is er grote belangstelling voor. groeiende hobby Er zyn een aantal mensen die deze hobby tot hun werk terrein gemaakt hebben. Eén er van is José Franssen uit Balkbrug, die nu al weer 11 jaar lang om de paar weken op pad gaat om in Frankrijk per rit 4 5 auto's te halen. De ene keer is het in het Zui den aan de Rivièra, de andere keer in. de Elzas. Een Franse collega spoort ze op en koopt. José Franssen krijgt van hem de merken, de jaartallen, de staat waarin ze verkeren en de prijs door. Hy beslist dan tele fonisch wat hy wil hebben en gaat ze halen. Dat is niet zo eenvoudig omdat alle auto's of ficieel uitgevoerd moeten wor den. De Franse staat is erg se lectief en heel byzondere exemplaren kunnen beslist niet tegen een lage prijs geëxpor teerd worden, zyn de auto's éénmaal in Balkbrug gearri veerd, dan zijn er meestentyds al interessenten die snel ko men kijken. Ook heeft hy in de loop der jaren een groot magazyn met onderdelen op gebouwd, waaruit al veel au to's weer compleet gemaakt konden worden. Motorfietsen neemt, hij soms op een rit in tientallen exemplaren mee. Ook daarvoor is hier een groeiende belangstelling. ook motorfietsen Nu is het restaureren van een oude motorfiets een veel minder tydrovende bezigheid en het kan gemakkelijker met minder technische kennis van delen gedaan worden dan een Met de oude fiets begon het. José Franssen voor een heel oud exemplaar met als muur decor een radiator uit een Vermorel. antieke auto. By een auto komt na de technische restau ratie ook het in originele staat brengen van de carrosserie om de hoek kyken. Dan nog de aankleding van het interieur, waarvoor meestentijds een ge heel nieuwe stoffering nodig is. Dat de kostenfactor een heel belangrijke is dient zeker niet uit het oog verloren te worden. Anders komt men voor onver wachte en heel onplezierige si tuaties te staan. De factor tyd heeft men aan zichzelf. De één doet er Jaren over, de ander kan het in korte tyd klaren. Eén ding is zeker. Is de auto weer nieuw, dan heeft de eige naar er jaren en jaren plezier aan. Wie wil nu niet autorijden in een sfeer, dfè onze voorouders kenmerkte. De ene fabriek heeft het nieuws nog maar net bekend gemaakt of de volgende fa briek trappelt al van ongeduld om wereldkundig te maken wat zy te bieden hebben. Simca introduceerde de nieuwe Horizon in het zuidelijk deel van Marokko. Vanuit Ta- roudant werd de Europese au topers in de gelegenheid ge steld om langs een vele hon derden kilometers lang par cours alle hoedanigheden van de nieuwe Simca te leren ken nen. Alfa Romeo liet dicht bij huis op de Veluwe de journa listen kennis maken met de Alfa Sud Super. Naast het mo torische nieuws, de 1300 cc. motor in de 4-deurs sedan, werd veel aandacht gevraagd voor de nieuwe manier van De Mazda 323 wordt nu ook in economy-uitvoering ge bracht. De auto heeft dezelfde technische specificatie als de el. De motor heeft 1000 cc. in houd en de prijs ligt f750,- la ger. Enkele extra's zijn niet opgenomen, waardoor deze prijs gerealiseerd kon worden. De Ford Granada met dis- elmotor is nu in ons land le verbaar. Ford bouwt de XD 4.90 2.1 liter dieselmotor van Peugeot in. Deze versie is verkrijgbaar in de standaard en de L-uitvoering. De goed koopste Granada met -diesel motor kost f22.396,-. Hoogovens en Estel, beide producenten van carrosserie- plaat en de Russische over heid hebben een contract ge tekend voor de levering van carrosserieplaat. Hoogovens zal gedurende het nu lopende jaar 60.000 ton staalplaat leve ren, bestemd voor de fabri cage van Lada's. Met deze overeenkomst is een bedrag van f36.000.000 gemoeid. Voor het tweede achtereen volgende jaar heeft General Motors met haar verkopen buiten de V.S., Canada en Mexico een nieuw rekord ge vestigd. In 1977 werden buiten Amerika 1.691.804 voertuigen verkocht, dat is 30.000 meer dan in het vorige rekord jaar 1976. Wanneer we beginnen met onderhuids te kyken wat. deze nieuwe auto te bieden heeft, dan bfijkt dat de techniek zeer veel overeenkomst heeft met de nu 10 jaar In productie zynde 1100. Het wil helemaal niet zeggen dat de technische facetten op één of meerdere punten niet meer up to date zouden zyn. By de Franse automobielen is het nu eenmaal zo dat al jaren het wegcomfort een heel be langryk punt is. Dit impliceert een wegligging met een heel hoog cyfer en daarby ook een grote mate van comfort. Als dat goed is behoeft dat niet direct belangryke wyzigingen. Vervolmaking is een aspect dat altyd de nodige aandacht heeft. Het rijden met de Hori zon heeft dan ook veel gefijke- nis met de 1100, met daarby de bemerking dat de besturing lichter functioneert. Volgens fabrleks-informatie blijft de 1100 gewoon in pro ductie en valt de Horizon tus sen de 1100 en de 1307/1308 Hoe lang dat is weten alleen de hoogste functionarissen van Chrysler France. Het hangt na- tuurfijk mede af hoe zich de belangstelling voor de Horizon ontwikkelt en of die voor de 1100 afneemt. In 1974 werd de eerste schrede gezet voor het nieuwe model. Men gaat altyd uit van een pakket eisen waaraan vol daan moet worden. Het interi eur diende plaats te bieden aan 5 personen. De lengte mocht niet meer dan 4 meter bedragen. Motoren met 1100 en 1300 cc. kwamen in aanmer king en die heeft men al jaren. Onafhankelijke wielophanging en ook weer voorwielaandrij ving. De Amerikaanse moe dermaatschappij bemoeit zich er mee en heeft voor de Ame rikaanse markt grote belang stelling. In Amerika moet het benzineverbruik drastisch be perkt worden en dat kan al leen maar wanneer er kleinere automobielen komen met veel minder zware motoren. Voor de Europese markt worden 3 varianten gefabri ceerd. De LS, de GL en de GLS. In de eerste twee zit een 1118 cm3 motor met een ver mogen van resp. 55 en 59 pk. geleverd bij 5600 toeren. In de lakverwerking en ontroesten. De Alfa Sud had een minder goede naam vanwege de snelle roestvorming. Voor eens en al tyd wil Alfa daar af en hope- fijk zal dat met de modernere behandeling lukken. Als „Dritte im Bunde" presen teerde Fiat in Brindisi de ge- facelifte Mirafiori. Een aan- trekkefijke automobiel met comfortabele en zeker ook sportieve eigenschappen. Toe gevoegd werd een 1600 Super- mirafiori, die de lijn naar bo ven afrondt. Een ander Frans merk dat binnenkort met nieuws komt is Renault. Het Duitse autoblad MOT weet te melden dat Re nault met een nieuwe 18 of 19 uitkomt, die als vervanger van de 16 zal gaan dienen. Een te kening er by onthult al het één en ander. Ook weer met 5 deuren. GLS zit de 1294 cc. motor 68 pk. levert bij hetzelfde toeren tal. De acceleratie van 0 tot 100 km verieert van ca. 16 tot 20 sec Uitstekende stoelen en dito schokbrekers completeerden deze auto tot een comfortabele. De nieuwe Simca's zyn compleet uitge voerd. Binnen niet al te lange tyd hopen we een uitvoerige test te kunnen brengen.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 15