muziek in de fonotheek IS „EIT'WEL ZO «0ED VOOR ONS ALS MEREN ONS VOEDEN Nieuwe versie Renault 12 geschikt voor normale benzine Nederlandse Hartstichting ÜUi-j TüjJNü iNiüU Wöüb/iiJ -II r i^iDjCvUriiXl iy <o - r^iUr. y Wat is een fonotheek eigenlijk? In een bibliotheek leent men naast boe ken en ander leesmateriaal dikwijls ook andere media uit, zoals gram mofoonplaten en muziekcassettes. Omdat dit laatstgenoemde materiaal een andere behandeling en opstelling vereist, wordt het in een aparte af deling ondergebracht. Deze afdeling heette vroeger 'discotheek' Dit be grip heeft alleen betrekking op de grammofoonplaat of schijf(disc) en sluit musicassettes uit. Daarom werd het woord 'fonotheek' - afgeleid van het Griekse 'phonos', dat klank/geluid betekent - ingevoerd Deze nieuwe naam voorkomt tevens verwarring met de discotheek-dancing. Voor eik wat wils Wilt u wat gezellige muziek voor de verjaarsvisite; komen de kleinkin deren op bezoek en wilt u hen be zighouden zonder de deur uit te gaan; wilt u een vreemde taal le ren of weer eens luisteren naar die leuke volksmuziek uit het zonnige zuiden? Kijkt u graag naar vogels en wilt u weieens weten welke ge luiden bij welke vogel horen? In de fonotheek vindt u de platen en cas settes die u daarbij kunnen helpen. En verder is er een grote verschei denheid muziek, van klassiek tot pop en alles wat daar tussen ligt. Wie kan gebruikmaken van de fonotheek? Net als de bibliotheek staat de fo notheek open voor iedereen. Bij sommige bibliotheken kan men een los lidmaatschap van de fono theek krijgen, terwijl bij andere dit samenvalt met het bibliotheeklid maatschap. De PAS 65 kan u reductie bieden op het ledengeld. Informeer even bij de plaatselijke openbare t bibliotheek. Hoeveel platen/cassettes krijgt men te leen en voor hoe lang? Hoewel elke fonotheek zijn eigen aantallen bepaalt, ligt het gemid delde rond de drie stuks per per soon, die men 2 3 weken kan le nen; korter mag ook natuurlijk, ter wijl verlenging dikwijls mogelijk is. Per uitgeleende plaat/cassette wordt een kleine bijdrage 75 ct.) gevraagd om de hoge vervangings- kosten enigszins te kunnen dekken. Sommige fonotheken vragen bij de inschrijving als lid een bewijs van de goede staat van uw appara tuur of stereo-naald De naald kan meestal in de fonotheek gecontro leerd worden; neem hem dus meel Ondanks alle zorg die besteed wordt aan de controle van de pla ten, mag men geen al te hoge eisen stellen aan de kwaliteit daar van. Grammofoonplaten zijn kwetsbaar en een kras is gauw ge maakt! De meeste fonotheken hebben ook luistermogelijkheden. Voordat men een plaat/cassette leent, kan men er luisteren of het dat is wat men dacht. NIEUWS PAS 65 is een uitgave van het Centraal Bureau Pas 65 (Ministerie van CRM) in samenwerking met de Neder landse Federatie voor Bejaardenbeleid. Het verschijnt tweemaandelijks en geeft voorlichting, nieuws en achter grond-informatie omtrent PAS 65 Gehele of gedeeltelijke overname van de tekst is toegestaan; bronvermelding wordt daarbij op prijs gesteld. Redactie en administratie; Centraal Bu reau Pas 65, Steenvoordelaan 370, Rijs wijk, telefoon (070) 949233. Onze voeding verandert. In de loop der jaren zijn we steeds meer vet gaan eten. Stelt men het gemiddeld gebruik per persoon van vet, koolhydra ten (dat wil dus zeggen suikers en zetmeelstoffen) en van eiwit in 1936 op 100, dan is de consumptie van eiwitten en koolhydraten vrijwel onver anderd, maar men vindt een sterke stijging van de vetconsumptie met 40%. Deze verschuiving in de voeding is geen gevolg van enige planning op grond van de voedingsleer, of zelfs maar van bewuste keuze van de consument, maar het is een ontwikkeling die voor een belangrijk deel is veroorzaakt door economische krachten in de voedselbereidende- en voedselverwerkende bedrijven en de zuivelbranche, ondersteund door ruime reclame- en marketingbudgetten, die deels stammen uit de alge mene middelen. Het consumentengedrag wordt deels bepaald door de reclame en de mode, en voor een belangrijk deel ook door het gemak dat het kant-en-klare gerecht en de kant-en-klare maaltijd geven. Een niet onbelangrijk deel daarvan wordt verstrekt in de horeca- en bedrijfskan tinesector. De consument van het verstrekte gerecht of de verstrekte maaltijd heeft momenteel een zeer beperkte keuzevrijheid wanneer het erom gaat de hoeveelheid en samenstelling van de vetten, eiwitten en koolhydraten zelf te bepalen. Wist u dat er in Nederland momenteel 47 fonotheken aangesloten zijn bij een openbare bibliotheek; er meerdere fonotheekkollek- ties zijn bij de provinciale biblio theken; er drie discobussen rijden, t.w. in Zeeland, Friesland en rond om Rotterdam, die elk ongeveer tweeduizend grammofoonplaten aan 'boord' hebben; de Nederlandse fonotheken samen ongeveer vijfhonderddui zend platen/cassettes hebben, waarvan de kleinste een kollektie van 1500 en de grootste van 40.000; u ook platen e.d. kunt reserve ren of bestellen; het fonotheekpersoneel altijd bereid is u wegwijs te maken in de verzameling en de catalogus. Vraag bij de plaatselijke biblio theek of er een fonotheek aanwe zig of in de buurt is. Voor verdere informatie over fono theken en muziekbibliotheken kunt u schrijven naar het NBLC, t a v. mevr. E; van Kaam, Postbus 93054 in Den Haag. )nze voeding is veranderd; is ze nu iok verbeterd? Staat het wetens- ihappelijk vast, dat vanuit het itandpunt van de volksgezond- leid de zojuist beschreven, over- vegend commercieel gestuwde mtwikkeling van ons levensmid- ielenpakket in de juiste richting jaat? De bewijzen daarvoor ontbreken. Integendeelalles wijst erop. dat de trend in ons vette voedingspatroon ongezond is. Het verband tussen voeding en ziekten van hart- en bloedvaten is nog met in alle op zichten geheel duidelijk, en zeker ingewikkeld. Men kan zich dit ver band als volgt vereenvoudigd voorstellen. Vetten die we eten worden opge nomen in het bloed, waarin zij zwe vend worden gehouden door eiwit deeltjes in de vorm van kleine bol letjes, die met de bloedstroom wor den meegevoerd. Het bloed in de slagaders staat onder druk; de bloeddruk. De wanden van de bloedvaten zijn doorlaatbaar voor vocht. Door de bloeddruk wordt dan ook een klein stroompje bloedvloeistof van bin nen naar buiten door de bloed vaatwand heengeperst. Daarbij worden die vetbolletjes meege voerd. De grotere druppeltjes kun- len niet in de bloedvatwand drin- 'en. de kleinste gaan de ene kant ?nn en de andere kant weer uit en ie middelgrote blijven erin hangen. In de vaatwand wordt de bescher mende eiwitmantel van de drup peltjes afgebroken. In die vetdrup- peltjes zit een stof. cholesterol ge naamd, die slecht oplosbaar is. Dat cholesterol stapelt zich op en vormt puntige kristallen in de bloedvaatwand, een soort splinter tjes, waaromheen een ontsteking ontstaat. Dat geeft een verdikking van de bloedvaatwand die de ope ning van het bloedvat vernauwt en afsluit. Als die afsluiting optreedt in een vat dat naar de hersens gaat, naar het hart, de nieren of de benen, dan kunnen de gevolgen fataal zijn. Hoe hoger de bloeddruk des te meer bloedvloeistof wordt er door de vaatwand geperst en hoe meer cholesterolbevattende druppeltjes in de vaatwand blijven hangen des te eerder raken de vaten afgesloten. Het cholesterolgehalte van ons bloed is afhankelijk van hetgeen we eten. Het staat vast dat het cholesterol gehalte van de voeding wordt ver hoogd door het eten van voe dingsmiddelen met veel choleste rol, (zoals eidooiers, lever en room boter), maar ook door het eten van bepaalde soorten vet. Vet komt voor in drie soorten ver zadigde vetzuren, die het choleste rolgehalte verhogen Ze zitten in gewone margarine, ook in gewone plantaardige marganne, bak- en braadvet, slachtvet, vet vlees en boter. Dan hebben we de enkelvoudige onverzadigde vetzuren, zoals olij folie, die geen invloed hebben op het cholesterolgehalte in het bloed. De meervoudig onverzadigde vet zuren vinden we in ongeharde plantaardige oliën, zoals saffloero lie, zonnepitolie, maisolie, sojaolie en de van deze ongeharde oliën gemaakte dieetmargarines en an dere producten. Het overgrote deel van het vet dat wij in Nederland eten bevat verzadigde vetzuren. Onze voeding heeft zich ontwik keld in de richting van steeds meer verzadigde vetzuren. Verzadigde vetzuren verhogen het cholesterol gehalte in het bloed en dus lijkt hel onverstandig om met die trend mee te gaan. Hetlijkt veeleer verstandig om de consumptie van verzadigde vetzuren te verminderen. Wie buitenshuis eet vanwege hei gemak of omdat hij dat prettig er lekker vindt, is voor de samenstel ling van de maaltijd aangewezen of degene die de keuze van de ingre diënten bepaalt. Dat legt een ver antwoordelijkheid op, groter dar velen zich tot dusverre hebben ge realisecrd. Zeer velen worden bij- gevoed door anderen. Dit blijkt bv alleen al uit de grote vlucht die de productie van de vleeshoudende snack heeft genomen. Deze sector heeft een omzet van ruim f350 miljoen per jaar In Ne derland eten we tegenwoordig 100 van deze snacks per hoofd per jaar: worsten, frikadellen, kroketten, nasiballen, bamiballen etc. Dat is ongerekend andere vette snacks als patates, salades en gebak. In de bedrijfskantines en op school wordt de broodconsumptie ten dele verdrongen door de snack. Tegenover de snack staat in het cu linaire spectrum de „fijne keuken" die graag gebruik maakt van in grediënten "die rijk zijn aan choles terol, zoals eidooiers, zwezerik, her senen, lever en nieren maar ook van het sterk verzadigde melkvet in de vorm van room voor sausen, boter en vette kaas. De vraag is nu: moeten we nu al dat heerlijke laten staan en al dat gemak opgeven en alleen nog maar thuis eten waar we de ingrediën ten kunnen bepalen of zijn er ook andere wegen? Zijn er alterna tieve oplossingen die het beetje levensgeluk door het etentje bui tenshuis intact laten en die ge makkelijk de hap uit de muur ver standig maken? Is er een verstan dige keuken mogelijk, ook bij het verstrekte gerecht of de verstrekte maaltijd? Dat kan en wel op twee manieren: vermindering van de hoeveelheid vet en verandering van de soort vet. De biochemicus Prof. Hemker heeft samen met de restaurateur Zeguers de eerste weg bewandeld. Zij hebben met steun van de Hart stichting aangetoond dat het mo gelijk is om een haute cuisine te scheppen vrijwel zonder vet die voor de verwende fijnproever nieuwe onverwachte vreugden opent. Maar ook in het kantinebedrijf zijn met relatief eenvoudige middelen reeds belangrijke verbeteringen te bereiken. Bij de van nature vette snacks zoals de frituurwaren kan men reeds een belangrijke verbete ring bereiken door over te gaan op andere soorten vet als grondstof; d.w.z. ongeharde plantaardige oliën zoals maisolie om in te fritu ren, gebruik van sojaeiwit in plaats van vet vlees in de vleeshoudende snacks, door het aanbieden van koffiemelk met meervoudig onver zadigd vet en het aanbieden van dieetmargarine als keuzemogelijk heid bij de bruine boterham. Wat dergelijke verschuivingen in de kantinevoeding reeds kunnen uit halen werd aangetoond door Day ton en medewerkers in Los Angeles bij 846 mannen die door loting ver deeld werden over een groep die de gewone kantinevoeding kreeg en een experimentele groep, die een kantinevoeding kreeg voorgezet, waarin in totaal evenveel vet zat, maar waarin het verzadigde vet gedeeltelijk was vervangen door meervoudig onvereadigd vet. Dat gaf een daling van het bloedcholes- terol in vergelijking met de gewone voeding. Het optreden van hartin farct, plotselinge hartdood, her- senberoerté en andere gevolgen van vaatvernauwing bleek lager in de groep met het meervoudige on verzadigde dieet. Hoe zo n kantinevoeding nu pre cies in de praktijk kan worden ver beterd, zodat de klant tevreden is, is een belangrije vraag. De Hart stichting heeft voedingsdeskundi gen en diëtisten, die in staatzijn om vakmensen in de Horecasector te helpen nadenken over hun speci fieke problemen op dit gebied. Er zijn ruimschoots mogelijkheden om ook daar wat verbetering aan te brengen zonder dat dat iets hoeft af te doen aan de culinaire kwalitei ten of de vreugde van het leven De voor Nederland nieuwe versie van de Renault 12 modellen serie, de Renault 12. is geschikt voor het rijden op normale benzine. Ten opzichte van de motor van de Renault 12 TL, heeft men de compressieverhouding verlaagd tot 8.5 1. De 1300 cc. motor levert in deze Renault 12 een vermogen van 36.8 kW (50 DIN pki bij 5000 omw/min. Verder is de Renault 12, op de rembekrachtiging na, mechanisch gelijk aan de Renault 12 TL. De standaarduitvoering van de Renault 12 omvat: ge scheiden voorzittingen, stoffen bekleding, achteruit- kijkspiegel met anti-verblindingsstand, vinyl vloerbe dekking vóóiachter en in de bagageruimte, dagteller, automatische rolgordels en achterruitverwarming. Technische gegevens Renault 12: Motor: 1289 cc. Compressieverhouding. 8,5 1. Max. vermogen DIN: 36,8 kW (50 pk) 5000 omw/min. Max. koppel DIN: 86,4 Nm (8,8 mkg) 3000 omw/min. Transmissie: 4 gesynchroniseerde versnellingen voor uit, vloerschakeling. Remsysteem: gescheiden remsysteem met remdruk- begrenzer tegen blokkering van achterwielen, schijf remmen vóór, trommelremmen achter. Wielophanging: onafnankelijk geveerde wielen, mee- sturende achteras, schroefveren, stabilisatorstang voor en achter. Banden: 145 SR 13 radiaal. Elek. installatie: 12 Volt wisselstroomdynamo. Prestaties: topsnelheid 140 km/u. Brandstofverbruik: bij constante snelheid van 90 km/u.: 1 op 14,2; 120 km/u.: 1 op 10. Onderhoud: motorolie verversen: elke 7500 km, diagnose-onderhoud: elke 15.000 km. Garantie: 12 maanden, ongeacht aantal gereden kilo meters, 5 jaar op carrosserie. Prijs: per 1 februari 1978: Renault 12 f 11.504.24 excl. BTW; f 13.575.- incl. BTW Meerprijs kunstleer f 237.29 excl. BTW; f 280 - incl. BTW. Metaalkleur f 292,37 excl. BTW; f345.- incl. BTW. Binnenkort zal. naast de reeds bestaande Renault 12 TL Stationcar en de Renault 12 Automatic Stationcar, ook een stationcarversie van de standaarduitvoering, de Renault 12, op de markt verschijnen als Renault 12 Stationcar.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 9