Cursus pottenbakken Burgers moeten zelf beslissen over uitbreiding van bnn dorp Fit blijven door de jaren heen JEUGDZAKEN DENKAVOND Zevenendertig maalde Kleine Gids Voorlichtingsmiddag „The Sting" in de Schnre Nationale collecte Leger des Heils Winnaars schilderijenverloting zeer enthousiast Waar gaan we heen? V oorlichtingsavond op onderwijsgebied VVD-er De Boer Interim-rijksbijdrageregeling vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk peuterspeelzalen en speeltuinen De heer De Boer lichtte nog weer eens toe hoe en waarom het provin ciaal bestuur voor de Raad van State zich had opgesteld tegenover de Inspecteur Ruimtelijke Orde ning. Daarover is in ons blad uit voerig geschreven. Mevrouw F M. ter Doest-Bos, fraktievoorzitster van de WD in Holten, was het vols lagen oneens met de wijze waarop zowel burgemeester Enklaar als de heer Van Rossum, die namens het college van Gedeputeerde Staten sprak, tijdens de hoorzitting de in specteur hadden aangevallen. „Dit was geen hoorzitting", aldus de heer De Boer. „Hier waren we een procedure van administratief recht aan het voeren. De over enkele maanden te verwachten uitspraak van de Kroon kan voor het hele land van belang zijn. Dan zal blijken of een ambtenaar met ja renlang dreigen van een kroonpro- cedure het gemeentebestuur zijn wil kan opleggen" Hij gaf toe. dat de inspecteur inderdaad formeel volgens de Ietter van de wet heeft gehandeld. De staatssecretaris van CRM geeft de gemeenten weer de gelegenheid voor hun subsidies aan jeugd groepen, peuterspeelzalen en speeltuinen een rijks bijdrage aan te vragen bij het ministerie van CRM. Van de Interim- Rijksbijdrageregeling vrijwilligers jeugd- en jon gerenwerk, peuterspeelza len en speeltuinen is een nieuwe versie uitgebracht. Ten opzichte van de regeling voor 1977 zijn veranderingen van onder geschikt belang aangebracht Deze betreffen met name de uiterste in- dteningsdata (1 juni voor peuters peelzalen en speeltuinen en 1 okto ber voor vrijwilligers jeugd- en jon gerenwerk). Voor de peuterspeelza- aan gemeenten de laatste jaren goed. Ook de kleinere kernen zul len daarbij mogelijkheden, om voor de plaatselijke groei woningen te bouwen, krijgen of behouden. Milieu en landbouw De heer De Boer heeft goede hoop. dat de tegengestelde belangen, die op enkele punten kunnen bestaan tussen milieubeschermers en de agrarische bevolking, niet tot felle botsingen tussen beiden zullen lei den. Onze boerenbevolking is zeer weerbaar gebleken, als ze in het len geldt dat op 1 januari van het jaar waarvoor een rijksbijdrage wordt gevraagd met de werkzaam heden gestart moet zijn. Verder is de procedure gewijzigd; aanvragen voor een rijksbijdrage dienen voortaan direct bij het departe ment te Rijswijk te worden inge diend. Het toewijzingsbeleid, dat in 1977 ten aanzien van het vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk is gevoerd, wordt niet veranderd. Prioriteit zal ook dit jaar worden gegeven aan aanvragen van gemeenten voor welke via de bestaande subsidiere gelingen (vrijwel) geen rijksgelden ter beschikking komen. De nieuwe regeling is inmiddels aan de gemeentebesturen toege zonden Voor belangstellenden is het boekje verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij. Chr. Planttjn- straat 1. Den Haag en in de boek handel Verkoopprijs f3.50 plus f 1,20 verzendkosten. nauw komt. Voor landschapsbe heer en dergelijke zaken zullen met de arbeidende bevolking alleen goede afspraken mogen wórden gemaakt, als daartegenover com pensaties bestaan. Ook hierbij staat de liberale gedachte voorop; de individuele vrijheden eerbiedi gen en ruimte geven aan weder zijdse belangen. Aanstaande maandag 20 februari komt de VVD-afdeling Holten in café „De Bister" voor een ledenver gadering bijeen. Daar zal over de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen wor den gesproken. De gids is voor een gulden verkrijg baar bij elke Raad van Arbeid Wie toezending per post wenst, moet er op rekenen dat portokosten in re kening worden gebracht. De trekking van de opdrachtschil derijen verloting, waaraan, jaren geleden, wijlen dokter J. P. Nage lhout gestalte heeft gegeven, heeft onlangs plaats gehad. Aan de 32 winnaars werden prijzen van f 1000.- tot f350.- toegekend, waarvoor zij een kunstenaar een opdracht konden verlenen voor het maken van een schilderij, een tekening, een plastiek of een ander kunstvoorwerp. De kosten van Zending in Nederland. Onder dat motto trokken tien buitenlandse christenen vorig jaar vijf weken lang ons land door om met de Ne derlandse christenheid mee te denken over de (veranderende) plaats van de kerk in onze samen leving. Vrijdag 17 februari en zondag 19 fe bruari zal in jeugdsodiéteit de •Schure de komische avonturenfilm The Sting op het witte doek ver schijnen met in de hoofdrollen Paul Newman. Robert Redford en Ro bert. Shaw. Met de wereldberoemd geworden melodie van The Enter tainer belanden we in de gokwereld van Amerika anno 1936 en we zijn getuige van een groots opgezette zwendel, waarbij twee vriendelijke oplichters Henry Gondorff en Johnny Hooker, de beruchte zwen delaar Lonnegan grandioos te gra zen nemen. Hiermee willen zij de dood wreken van hun vriend, die door de ongure praktijken van deze „zakenman" om het leven is geko men Om de grote stunt te financie ren daagt Gondorff eerst de niets vermoedende Lonnegan uit voor een partij poker, waarmee hij, dankzij het feit dut hij beter vals speelt dan Lonnegan, het beno digde bedrag bij elkaar speelt. De grote zwendel kan nu beginnen, en met open ogen loopt de zo geslepen Lonnegan in de voor hem opgezette val. Schade: 500.000.- en vele illu sies armer. Wie dit weekend dus enkele illusies rijker wil worden moet maar naar de Schure komen Aanvang op vrijdagavond 20.30 uur en op zondagmiddag 14 30 uur. deze opdrachten hebben met inbe grip van het geïllustreerde verslag ruim twee en twintig duizend gul den bedragen. De prijzen vielen in alle delen van ons land, waaruit blijkt, dat deze verloting alge meen gewaardeerd wordt Er werden 7751 loten verkocht van f 2.50 en er werd nog een rente ge maakt van f124780. De onkosten aan drukwerk porti enz. bedroe- Twee van hen kwamen begin okto ber naar Holten en spraken hier met verschillende groepen (her vormde en gereformeerde zen dingscommissie. Open Deurgroep, rooms-katholieken, recreatiewerk, onderwijzend personeel). Hoewel hun vragen vaak lastig waren, zijn velen toch enorm gestimuleerd Ter afsluiting van hun bezoek aan Nederland schreven de buitenlan ders een uitvoerig rapport over hun ervaringen Vol met vragen aan ons. Dit rapport is inmiddels in Ne derlandse vertaling gereedgeko men en voor vijf gulden verkrijg baar bij mevrouw Berkhof, Pasto riestraat 44. Ook het verslag dat we zelf schreven over het bezoek aan Holten, kunt u daar (gratis) ver krijgen Aanstaande donderdag. 23 februari komt de organisator van Zending in Nederland naar Holten. Dat is ds R J van der Veen. secretaris van de Ned Zendingsraad. Hij komt ons informeren over de erva ringen rond dit project. Hoe wordt er vanuit de wereldkerk aangeke ken tegen ons plaatselijk en lande lijk kerkelijk leven? Welke vragen stelden de buitenlanders, welke kritische kanttekeningen maakten zij, wat doen we met hun opmer kingen? Deze denkavond wordt georgani seerd door de hervormde zendings commissie. maar gezien de oecu menische opzet van „Zending in Nederland" zijn christenen uit alle kerken van harte uitgenodigd om deze avond bij te wonen. Donder dag 23 februan, acht uur, in gebouw Irene (Boschkampsstraat). De stichting sociaal en cultureel werk voor Holten, start op dins dagavond 21 februari a.s. een nieuwe kursus pottenbakken voor zowel beginners als gevorderden. Onder leiding van mevr. Ans de Boer te Holten krijgen de deelne- mers/sters de gelegenheid met ver schillende soorten klei allerlei vrije vormen potterie en tegels te ver vaardigen. Daarnaast worden er verschillende technieken behan deld en wordt gewerkt met glazu ren, engoben, e.d De cursus bestaat uit 10 lessen van 8-10 uur en wordt gegeven in het „Paalhuus", Beusebergerweg 27 te Holten. De kosten bedragen f 60- inclusief materiaal en gebruik van de klei-oven. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met het „Paalhuus", tel 2755 Concert in de Bergkerk. Saim Ak- cil. viool en Hermann Uhlhorn. piano. Vr. 17 febr. 20 u. T.b.v. het Rode Kruis. Deventer Schouwburg, Grote Kerkhof 1tel. 11500. Ma. 20 febr. 20 u. Concert door het Overijssels Philharmonisch Orkest. Di. 21 febr. 20 u. John Lantings Theater van de Lach met de klucht In de kast. op de kast van Michael Pertwee. Wo. 22 febr. 20 u. Jasperina de Jong met haar programma Jozefien en Jas- perien. Cinema, Lange Bisschopstraat 69. tel. 11100. Weekfilm do. 19 t/m 22 febr. De opdracht, .Q jr.; Filmart vr. 17 febr. 22.45 u. Hart van glas, 16 jr.; nachtvoorst, za. 18 febr 24 u. Re- pulsion, 16 jr.; matinee za. 18, zo. 19. wo. 22 febr. 14 u.Pim Pandoer in het nauw. al Aanv.tijden weekfilm- werkd. 20u..za. 18.45 en 21.15 u., zo. 16. 18.45 en 21.15 u. EDB-theater, Smedenstraat 10, tel. 13615. Weekfilm do. 16 t/m wo. 22 febr. Escortservice op z'n Deens, 16 jr.; nachtvoorst, vr. 17. za. 18 febr. resp. 23 en 23.30 u. Blind boxer, 16 jr.; matinee za. 28, zo. 19 febr. 14 u. Vreemdeling in Sacramento, a.l. Aanv.tijden weekfilm: werkd. 20 u„ za. 18.30 en 21 u., zo..16,18.30 en 21 u. Luxor theater, Brink 20. tel. 18662. Weekfilm do. 16 t/m wo. 22 febr. The car. 16 jr.; nachtvoorst, vr. 17 febr 23 u. Een goeie haan is niet vet. 16 jr.: matinee zo. 19 febr. 14 u. In het sprookjesland van H. C. Andersen, a.l. Aanv.tijden weekfilm: werkd. Paardshoofd, tekening in pen en krijt, door mevrouw Ine Smaslders uit Voorburg gen ruim f2100.- Tot de prijzen behoren een paardehoofd in krijt en pen, een zilveren halssierraad, een keramische vaas, een batik schilderij, een smeedijzeren bui tenlantaarn, bronzen beeldjes, een portret in olieverf, een naaldap plicatie en een keramisch wan dplastiek enz. De winnaars schrijven zeer enthousiast over de kunstvoorwerpen waarvoor zij een opdracht konden geven. Zodra de toestemming is afgeko men van de Minister van Justitie voor de verloting 1978 zullen de lo ten aan de bekende adressen wor den afgezonden. De minimum af name is twee loten. Het doel, dat het comité zich stelt is, onze kun stenaars leren kennen en hen kan sen geven. Zij leven nu. Elke ka mer waar een kunstwerk hangt be tekent een toonzaal voor de betref fende kunstenaar. Het comité zou dan ook gaarne zien, dat het aantal deelnemers aan deze verloting sterk zou kunnen worden uitge breid. Het correspondentie-adres is mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing, Pastoriestraat 22, 7451 ES Holten, telefoon 05483-1330. Namens de genoemde verenigin gen sprak de heer H J W Scheper- boer een woord van welkom in het bijzonder tot ir. J Jepma. H.I D. Bedrijfsontwikkeling te Zwolle, die sprak over het onderwerp „Moge lijkheden en moeilijkheden op de zgn. middenbedrijven". Wanneer men. zo zei spreker, het over een middenbedrijf heeft, weet eigenlijk niemand' wat hiermee precies wordt bedoeld en men krijgt dan ook het gevoel dat het meer een globale aanduiding is. Het gaat met de ontwikkeling van de bedrijven zo totaal anders dan vroeger, toen de veebezetting per hectare niet zo'n grote rol speelde. Er zijn momenteel drie groepen: a. een kopgroep grotere bedrijven onder normale omstandigheden; b middenbedrijven, waarvan een deel zich bij de ontwikkeling richt op de kopgroep en een ander deel op de groep achterblijvers; c. ach terblijvers die niet hebben aange past, geen investeringen hebben gepleegd en nauwelijks meer be staansmogelijkheden hebben. En kele jaren geleden dacht iedereen nog als je maar meedoet aan de ontwikkeling, zit je goed. maar de snelle ontwikkeling geeft moeilijk heden bij de afzet van onze produk- 20 u„ za. 18.30 en 21 u„ zo. 16. 18.30 en 21 u. Luxor 2, Roggestraat 3-5. tel. 18662. Weekfilm do 16 t/m di. 21 febr. The spy who loved me, 10e week, 12 jr.; cyclusvoorst, wo. 22 febr. 20.15 u. Heldenkermis, 12 jr. Aanv.tijden weekfilm: werkd. 20.15 u.. za. 18.45 en 21.15 u.. zo 15, 18.45 en 21.15 u. Hei ei van Columbus, Polstraat 76, tel. 12311. Za. 18 febr. 21 u. Loek Dikker en Pierre Courbois. Kunst Rondom. Openbare Lees zaal, Brink 70. tel. 13506. T/m 18 febr. Fred Schekman, geveltopte kens van boerderijen. 21 febr. t/m 18 mrt. Guillaume Le Roy, houts neden bij gedichten van O. Man- delstam en Charles Baudolaire. Open:di. t/mvr. 10-17,30en 19-21 u., za. 10-17 u. Galerij Lenten. Kletterstraat 25- 27. Epse, tel. 21815. Schilderijen, beeldhouwwerken, grafiek, kera miek 1850-heden. Open: wo. t/m za. 10-17 u„ zo. 14-17. u. Albert Schweitzer Centrum, Brink 89. tel. 19675. Tentoonstelling over leven en werk van Albert Schweit zer. Open: di. t/mvr. 9-12en 14-17u., za. 13-16 u. Galerie Tambaran, Bergstraat 34, tel 15077 Werk van Klaas Gubbels en Guurt van Dijk. Open: do. 19-21 u vr. t/m zo. 10-18 u. Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556. T/m 2 apr. Brood eten'en koek happen. Museum De drie Haringen, Brink 55, tel. 14556. Tentoonst. van oude ganzeborden. Museum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstraat 9. tel. 19739. Mechanisch speelgoed uit de collectie Stekelenburg. Open: di. t/m za. 10-12.30 en 14-17 u.. zo. 14-17 u. Kunstuitleen, Grote Poot 19. tel. 11848. Open: di. t/mvr. 14-18 u.. do. ook 19-21 u., za. 10-12.30 en 14-17 u. Chez Antoinette, Roggestraat 12, tel. 21864. Schilderijen van Gerrit Kooiman. Open: di. t/m zo. 21-3 u. 't Hoekhuis, Örink 38, tel. 13250. Foto's van oud Deventer. Open: ma. t/m vr. 12-15 en 17-24 u., za. en zo. 17-24 u Openbare Leeszaal, ingang Kleine Overstraat. Vr 17 febr 20 u. Sig.ra prof. Schram-Pighi spreekt over Dante Allighieri. Volkssterrenwacht Bussloo, Bus- slooselaan 4. tel. 05716-577. Vr. 17 febr. v.a. 20 u. kijkin-avond. Bouwkunde, Klooster 2. Zo. 19 febr 11.15 u. spreekt H. J van Baa ien voor „Oud Deventer" over De venter in oude ansichten. ALMELO Palace: Do., vr.. ma., di.. wo. 14.30 en 20 u., za. en zo. 14.30, 18.45 en 21.15u.Thespy wholoved me. 12 jr. Varossieau: Do., vr., ma., di..-wo. 14.30en20u.,za,enzo. 18.45en21 u. De jungle breekt los, 16 jr. Za. 23.15 u Tepel-Steeltje. 16 jr.. zo 14.30 u. Lady Karate neemt wraak. 16 ir Het Leger des Heils van de Stich ting William Booth houdt haar jaarlijkse collecte voor de geeste lijke en maatschappelijke arbeid Zij die het Leger des Heils een warm hart toedragen worden verzocht die collecte die gehouden wordt van maandag 20 februari tot en met 25 februari te steunen. Ook kunt u uw bijdrage storten op giro 84 02 76, Jan Luykenstraat 28. Nyverdal. ten. Men is wat voorzichtiger ge worden, waardoor de middengroep weer meer naar voren is gekomen De bovenste helft van deze groep is door kleinere investering wel bij de tijd gebleven De middengroep in Holten is groter dan in de hele pro vincie In 1972 101 bedrijven van 10-15 hectare en in 1977 96 (Oost- Overijssel in 1972: 2196 in 1977: 1924). In de raad van Bedrijfsontwikke ling schenkt men steeds meer aan dacht aan de middengroep die zo veel mogelijk gesteund moet wor den, onder normale omstandighe den redden de grote bedrijven het wel Ook in Holten proberen in het algemeen bedrijf te ontwikkelen en er uithalen wat er in zit. Voor degene die ook op den duur wil overblijven, is dit de enige weg en wie boer wil blijven zal op tijd de bakens moeten verzetten, aldus ir. Jepma. Er werden naar aanleiding van het onderwerp een aantal vragen ge steld. die spreker, alsmede ir. Bril man te Hengelo (O.), consulent rundveehouderij en de bedrijfs- voorlichters Lubbersen te Bath- men en Hidders te Markelo de gele genheid gaven om op verschillende punten nog wat nader in te gaan. Op dinsdag 21 februari wordt in de aula van de Scholengemeenschap te Holteneen „Voorlichtingsavond" gehouden. Daar zullen drs P Bakker, rector van de Scholengemeenschap, de heer P H Cammeraat, directeur van de School voor Algemeen Vormend Beroepsorinterend Onderwijs „De Noordenbarg" te Holten en de heer J Vis. directeur van de Lagere Agrari sche School te Bathmen, een uiteenzetting geven over het lager algemeen voortgezet en beroepsoriënterend onderwijs voor jongens en meisjes, het algemeen voortgezet onderwijs (MAVO. Havo en Atheneum) en het lager agrarisch onderwijs De bijeenkomst begint om 20 00 uur Het onderwerp zal zijn. „Waarheen na de basisschool" HOLTENS NIEUWSBLAD - 17 FEBRUARI 1978 - PAG. 5 Tijdens het maandagavond gehouden Politiek-Café van de VVD te Holten sprak gedeputeerde P. de Boer ook over de ver traging die de ontwikkeling van het be stemmingsplan Beuseberg ondervindt. Dat is erg frustrerend voor de Holtense dorpsgemeenschap. Als liberaal is hij van mening, dat het de bevolking zelf is, die over uitbreiding van haar dorp beslist. Voor het nemen van een dergelijke beslis sing fungeert de gemeenteraad. Die raad heeft in goed overleg met alle gebruike lijke instanties een besluit genomen, wat dient te worden geëerbiedigd. Natuurlijk kun je als provinciaal bestuurder op bij voorbeeld de kwaliteit van zo'n bestem mingsplan kritiek hebben, maar het past niet om je mening daarover op een dwin gende wijze op te leggen. De vrijheid die een gemeentebestuur heeft laat ruimte voor verschillen. Dat is gelukkig de charme van ons stelsel. Vader Wiersma, Verzetstraat 24 Marja een prachtig borstbeeld uit maakte van zijn 17 jarige dochter en naar de natuur Verkiezingen Provinciale Staten De op 29 maart a.s. te houden ver kiezingen voor de provinciale sta ten zijn voor Overijssel weer van .groot belang. Versterking van .de liberale fraktie in de staten is van belang, denk bij voorbeeld aan Ruimtelijke Ordening en milieu. Vooral ook het streekplanwérk is een belangrijke taak van de pro vincie. Verder is het voor de kiezers van belang te weten, dat de leden van de Provinciale Staten de leden van de Eerste Kamer kiezen. Ruimtelijke ordening WD-er De Boer is in Overijssel ge deputeerde met de portefeuille ruimtelijke ordening. Hij leidt dus het streekplanwerk. Maar ook zit hij de adviescommissie voor. die de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening voorstellen doet over de verdeling van de rijks subsidies voorde woningbouw over de verschillende gemeenten. De laatste jaren zijn over deze verde ling van geldmiddelen regelmatig gesprekken met de gemeentebe sturen. Alhoewel het provinciaal beleid formeel geen vinger in de pap heeft (de Directie Volkshuis vesting in Zwolle is een rijkskan toor) verloopt de woningtoewijzing „Het doel van bejaardengymnastiek is bij bejaarden en aankomende bejaarden de stroefheid van gewrichten en de verslapping van spieren tegen te gaan. Naarmate een ouder iemand immers zijn bewegingsmoge lijkheden onderhoudt en verbetert, zal hij ook beter zich zelf kunnen verzorgen en zelfstandig blijven. Bovendien heeft hij dan ook meer mo gelijkheid voor andere lichaamsbeweging die de gezondheid bevordert, zoals fietsen, zwemmen, wandelen enzovoort Aan het woord is de nu 62-jarige Fit blijven door de jaren heen is Maria Damiany. die zich al vele ja ren actiéf bezig houdt met de li chamelijke conditie van bejaarden „Het zou goed zijn. als er meer voor lichting werd gegeven over gymna stiek voor ouderen, zodat de men sen het nut hiervan gaan inzien Momenteel doet slechts tien tot vijftien procent var, de bejaarden aan gymnastiek veel te weinig'" Daarom schreef Maria Damiany het boekje Fit blijven door de ja ren heen, dat zich richt tot ouderen die niet aan groepsgymnastiek kunnen of willen deelnemen en tot hen die naast het wekelijkse geza menlijke gymuurtje behoefte heb ben aan dagelijkse oefeningen. In eenvoudige taal worden de oefe ningen kort beschreven en door te keningen verduidelijkt Het boekje is uitgegeven bij Dekker v.d. Vegt te Nijmegen en in de boek handel verkrijgbaar a f 9.50 (BIJ af name van een groter aantal exem plaren is reductie mogelijk; mis schien iets voor bejaardenclubs en bonden?). een leuze die iedereen graag wordt toegewenst. Het boekje van Maria Damiany kan hierbij een goed hulpmiddel zijn, dat graag wordt aanbevolen. Voor de zevenendertigste keer is thans "De Kleine Gids voor de Ne derlandse sociale verzekering" ver schenen. Deze succesvolle en nut tige uitgave van de Vereeniging van Raden van Arbeid geeft- al sinds jaar en dag praktische infor matie over bijna alles in de sociale verzekering. Verder zijn enkele hoofdstukjes over Algemene Bij standswet. Rijksgroepsregeling werkloze werknemers, Wet Sociale Werkvoorziening en het Voorlich tingscentrum Sociale Verzekering opgenomen Ook vindt men er in een duidelijk schema dat de sociale verzeke ringswetten en de daarbij beho rende uitvoeringsorganen laat zien en een samenvattend overzicht van de sinds 1 januari jl. geldende pre mies en uitkeringsbedragen Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje ge plaatst, dat de adressen vermeldt van alle bij de uitvoering van de sociale verzekering betrokken in stellingen. Voor de „Voorlichtingsmiddag" die door de besturen van de afdeling Holten van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, Overijsselse Landbouw Maatschappij en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in zaal „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek werd gehouden bestond een matige belang stelling.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5