Matige groei aantal uitgeleende boeken Het klaarde op in de veehouderij V Problemen bedrijfsovername Landbouwschap haakt in op regeringsverklaring HET vorden zorgvuldig Behandeld sv Bat0 start met Bibliotheek- jaarcijfers 1977 Programma Blauw Wit cursus zelfverdediging voor meisjes en dames Blauw Wit B I- Vesos B t Klaverjasavond Blauw Wit ..VLEES BV, HOLTEN SLACHTVARKENS 2e hands tractoren FA. KUIJPERS <&lorres orresteijn tei. 054832392 HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 FEBRUARI 1978 - PAG. 7 Ceders in wintertooi in een achtertuin aan de Kolweg. Het lijkt een raar stelletje, al die veehouders in ons land. Als ze terugkij ken naar het voorbije jaar 1977 mogen ze best tevreden zijn. Toch krijgen ze de kriebels als ze aan de toei'.omst denken. Buitenstaanders vragen zich wel eens af of er nu sprake .;s van een jubelzang in mineur of een klaaglied in majeur. Een wisselvallig en merkwaardig jaar van de bibliotheek aangeslo- ien bij bibliotheekcentrales West-Overijssel. Forse stijgingen iijde een en niet minder forse da- ingen bij de ander in het aantal litgeleende boeken en ingeschre ven gebruikers maken voor de tangesloten bibliotheken 1977 tot ten grillig jaar, waarin de procen- uele stijging van het aantal uitle- tingen in 1977 gemiddeld 3,9% o.v. 1976 bedroeg. In getallen uit- ;edrukt 3.821.009 banden. Verge- eken met de cijfers van 1976 (resp. 16% en 3.674.914) een „bezadigde" tijging. Vanneer men de cijfers per bibliot- leek bekijkt, blijkt dit gemiddelde [oornamelijk tot stand te komen joor zo'n vijftiental bibliotheken vaar het aantal uitgeleende boe len zakte met 1 tot 14%. In die bi- lliotheken daalde in de meeste ge tallen ook het aantal door het gra- is lezen aangetrokken jeugdlezers rij sterk en met hen het aantal iugduitleningen. Potde bibliotheken die flink stegen iehoorden in 1977 Oudleusen 0.5%, Mariënberg 16.1%, Bathmen 5.8%, Hoonhorst en Rouveen 4,8%, Markelo 12.9%, Giethoorn fc.8%. Wierden 12,1%. Nieuwleu- problemen bij de overname van ;n agrarisch bedrijf zijn de laat- :e jaren eerder toe- dan afgeno- len. Eerder gedane voorstellen Ti de moeilijkheden voor jonge jrariërs te verlichten, zijn tot nu ie slechts gedeeltelijk gereali- !erd. Het Landbouwschap heeft jdens de openbare bestuursver- idering van 1 februari jl. op- ieuw een aantal voorstellen be- iroken om de problematiek van 6 bedrijfsovername te verlichten, oewel het bestuur van het Land- |iuwschap liever spreekt van een robleem bij bedrijfsovername n over de problematiek van de inge agrariërs meenden sommige estuurders dat de moeilijkheden )or de jongeren die een bedrijf illen overnenfien in een vroeg adium aan de dag treden, ele bestuursleden hechten grote aarde aan het recht om onroe- nde activa tegen verpachte aarue over te nemen. Het Land- )uwschap heeft in dat verband al irder gepleit om de rechter de be- iegdheid te geven een pachtover- inkomst op te leggen tussen de ^kwalificeerde erfgenaamopvol- Ir en de overige erfgenamen. Een idere mogelijkheid die bestude- ng verdient, maar die goed haal- sen 11,9%, Slagharen 11,8%, Schalkhaar 11,2%. Aadorp 11,1%, Lutten 10,7%, Lemele 10,3% en Blokzijl 10,1%. Het totaal aantal uitleningen en le zers betekent altijd nog een ver dubbeling (t.o.v. 1970/1971) in nog geen 7 jaar tijds. De koplopers bij het aantal lezers waren de bibliotheken te Staphorst 23.3%. Hoonhorst 20.6%. Vollen- hove 15.1%, Giethoorn en Harden- berg 14.9%Wijhe 12.3%Slagharen 12%. Bergentheim 11,1% en Mar kelo 10% De gemiddelde stijging van het aantal lezers t.o.v. 1976 bedroeg 3,2%, In 1976 maakte 28,3% van de bevolking van West- en Midden- Overijssel gebruik van de bibliot heek tegen 27,7% in 1976. Frappant is dat bij sommige bi bliotheken ondanks een daling van het aantal lezers het aantal uitge leende boeken toenam. Over de oorzaken van deze stijgin gen en dalingen valt zonder onder zoek weinig te zeggen, het is ge wenst in 1978 d m.v. een zogena amd bibliotheekonderzoek te pei len hoe een en ander tot stand is gekomen. Duidelijk is daarbij in ieder geval dat een zo optimaal mogelijke baar lijkt, betreft het erfrecht (Bur gerlijk Wetboek) waarin vastgelegd zou moeten worden dat de bedrijfs- opvolger de onroerende agrarische activa uit de anverdeelde boedel in alle gevallen kan verwerven tegen de verpachte waarde De vertegenwoordigers van de Voedingsbond FNV vinden de voorstellen, zoals die door het Landbouwschap besproken wor den. te eenzijdig. Zij menen dat deze voorstellen te veel betrekking hebben op de bedrijfsovername van vader op kind, terwijl de pro blemen betrekking hebben op ee- n ieder die met bedrijfsovername te maken krijgt De FNV-delegatie uit het bestuur wil de grondpolitiek als een onverbrekelijk onderdeel in de voorstellen meer nadruk geven. De delegatie vindt de thans voor liggende voorstellen onvoldoende om ze aan de minister van Land bouw te presenteren. Besloten is dat het dagelijks be stuur een brief aan de minister zal schrijven waarin rekening gehou den wordt met de discussie in het bestuur van het Landbouwschap. Bij de formulering in de brief zal rekening worden gehouden met het minderheidsstandpunt van de FNV-delegatie. dienstverlening (oppervlakte bi bliotheek. titelaanbod. en vakken nis en inzet van de bibliothekaris- sen) een belangrijke stimulans kan betekenen. Het is te hopen dat ter verbreding en verdieping van de service van het Ministerie van Cultuur. Re creatie en Maatschappelijk. Werk, waar bibliotheken wat de person eelsbezetting betreft onder ressor teren, in 1978 een uitbreiding van het aantal personeelsleden valt te verwachten. Zonder deze uitbreiding die helaas in 1977 uitbleef zal de dienstverle ning, die nu nog op peil wordt ge houden door het aantrekken van tijdelijke personeelsleden in het kader van de Interim-regeling jeugdige werklozen, verminderd moeten worden. HOLTEN Hoewel de groei van het aantal le zers en het aantal uitleningen niet zo spectaculair meer is dan voor gaande jaren valt in de bibliotheek te Holten over 1977 toch nog wel een stijging daarvan te constate ren. zoals uit onderstaand staatje valt af te leiden: •Resp. jeugd.tot 18 jaar. volwasse nen. 1977. 1976 SV. Bato is voornemens een cursus te organiseren in zelfverdediging voor meisjes en dames. De cursus bestaat uit zelfverdediging wat voornamelijk gebaseerd is op het ongewapend verdedigen tegen aanvallers al of niet gewapend Bij voldoende belangstelling be gint de cursus 16 februari a.s. en duurt tot eind mei 1978. De Regeringsverklaring die door minister-president Van Agt op 16 januari jl. afgelegd werd, is tijdens de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap op 1 fe bruari 1978 uitvoerig besproken. In de Regeringsverklaring werden meerdere onderwerpen aange haald waarop het georganiseerd agrarisch bedrijfsleven zal moeten inhaken. Vanuit het bestuur kwam een veelheid van opmerkingen en reacties. Van werknemerszijde (FNV) werd gewezen op de vaagheden in de Re geringsverklaring. De regering zou meer inzicht hebben moeten geven terzake van het grondbeleid. Dat is een zaak waar het vorige kabinet over gestruikeld is. Een vertegen woordiger van de werknemersor ganisatie (FNV) noemde de Rege ringsverklaring vaag en onvol doende. Hij drukte zich uit in on derwijstermen en vond dat deze re gering niet moet blijven zitten, maar van school moet worden ge stuurd. Andere werknemersvertegen woordigers (CNV) wensen meer duidelijkheid omtrent de koppe ling tussen sociale uitkeringen en het wettelijk minimumloon Zij vroegen zich bovendien af wat nu precies bedoeld wordt met een in komensontwikkeling die gelijk waardig is aan die van de werkne mers. Vele vertegenwoordigers van de ondernemersorganisaties vonden dat in de Regeringsverklaring in ruimere mate dan voorheen aan dacht wordt besteed aan de zelf standige ondernemers. De verkla ring ademt goede voornemens. De regering erkent de verschillende functies die het inkomen en het vermogen voor de ondernemer heeft. Tijdens de bestuursvergade ring werd gewezen op het belang van een goed grondbeleid. De geor ganiseerde landbouw zal op korte termijn afgeronde gedachten moe ten voorleggen ten aanzien van het Het afgelopen jaar hebben de veehouders goed geboerd. Na een aantal miserabele jaren kunnen ze weer lachen. Hoewel ze vaak lange dagen maken tussen hun melkvee blijkt de beloning voor die arbeid in 1977 flink te zijn gestegen. De veeh ouder beurde voor zijn arbeid het afgelopen jaar ongeveer f. 24.000.-, dat is zowat f. 17.000.- meer dan in De cursus wordt elke donderdag avond gegeven in het gym.lokaal aan de Lageweg (Kol) van 20.15- 21.15 uur onder leiding van dhr. E.J.M. Huizinga die ook de leiding heeft van de Judo van SV.Bato Opgave van nieuwe leden aan de zaal. Wenst U meer inlichtingen, belt U gerust het secretariaat van Bato. tel. 2000. grondverkeer en de grondprijzen. Hetlandbouwschap heeft al in 1977 een standpunt ingenomen ten aan zien van de onteigeningswetge- ving. In verband met het door de regering aangekondigde wetsont werp inzake een landbouwkundige toetsing bij overdracht van land bouwgronden zal het Landbouw schap op korte termijn een visie ge ven. Het agrarische bedrijfsleven wenst inspraak te hebben voordat het wetsontwerp ingediend wordt. De in de Regeringsverklaring ge noemde fiscale en sociaal-econo mische onderwerpen zullen door het Landbouwschap nader bestu deerd en getoetst worden aan de reeds eerder geformuleerde wen sen. Het bestuur van het Land bouwschap meent dat de in de Re geringsverklaring genoemde las tenverlichtingen ook in daden moeten worden omgezet. Het Landbouwschap is van me ning dat in de Regeringsverkla ring bijzonder weinig aandacht is besteed aan de Europese Gemee nschap. Omdat de landbouwbe langen daarbij duidelijk in het ge ding zijn, wenst het Landbouw schap een verdere uitbouw en sti mulering van de Europese gedach te. De voorzitter van het Land bouwschap pleitte voor een nieuw Europees elan. Luchtgeweer: Groep A. 1. G.H. Paalman 132 p.. 2. G.A. Haverslag 131 p 3. G Koopman 127 p. Groep B: 1 G. Jansen 118 p 2 E.J. Grootentraast 116 p 3. D. Jansen 114 p. Groep C: 1. H.J. Bekkernens 102 p.; 2. M. Broersma 90 p., 3. A.J. Biele man 85 p. B76. Als je van zo'n uurloon van f. 2.50 in één jaar tijd naar f. 8.- stijgt. mag je best in je handjes klappen. Waar maken de Neder landse melkveehouders zich dan in 's hemelsnaam zo druk over? Ze trekken maar aan Brussel en aan Den Haag. Op het eerste adres wordt aangebeld voor hogere melkprijzen, terwijl ze bij de Neder landse overheid een deel van hun bedrijfslasten willen afstoten. Deze akties zijn volgens de veehouders nodig om het hoofd boven water te houden. Voor de leek klinkt het al lemaal wat ongelooflijk, temeer nu we in Europa verdrinken in een te grote melkplas. Het veehoudersinkomen is inder daad flink gestegen. Wat zegt dat overigens als je in de afgelopen 4 a 5 jaar financieel flink in de rode cij fers hebt gezeten. Economische be rekeningen wezen uit dat de veeh ouders de laatste jaren sterk achte ruit geboerd hebben. Zij hebben in feite telkenjare een stukje van hun bedrijf opgegeten om zelf in leven te blijven. De financiële opleving in 1977 was dus wei noodzakelijk en bijzonder welkom. In vergelijking met de doorsnee Nederlander moet de veehouder toch al flink knokken voor zijn boterham. Hij werkt ge middeld 3.000 a 3.200 uren per jaar op zijn bedrijf. Vrije tijd en vakantie zijn alleen weggelegd voor gelukki gen die de kans hebben een ver vanger te vinden. De veehouder is meer dan wie ook met handen en voeten gebonden aan zijn bedrijf. Een best veehouderij-jaar dus. maar het blijft een betrekkelijke winst die best weer teniet gaat als het getij niet meewerkt. Dat getij ziet er overigens niet goed uit. De Nederlandse veehouderij is voor het grootste deel aangewezen op de buitenlandse afzetmarkten. Wan neer je bijvoorbeeld de Europese zuivelmarkt bekijkt, blijkt het aanbod van zuivel niet in overeens temming te zijn met de behoefte of de vraag. Je zou twee dingen kun nen doen: probeer de vraag op te voeren en anderzijds het aanbod meer in toom te houden. In veeh- oudenjkringen is het duidelijk dat de ontwikkelingen op de Europese zuivelmarkt niet zo gunstig zijn. De voorraden die voortdurend boven de markt hangen drukken de toe komstkansen voor de melkveeh ouders. Deze druk komt relatief het sterkst over op het Nederlandse bedrijf. Wij zyn landbouwkundig gezien de Europese zuiveispeciahs- ten. Melk is een van de agrarische pro- dukten die onder de Brusselse prijzen-paraplu vallen. Dat wil overigens niet zeggen dat de veeb oeren gegarandeerde opbrengst- prijzen hebben. De Europese Ge meenschap stelt jaarlijks zgn. richtr of streef-prijzen vast. De vraag blijft overigens of de veehou der die prijs inderdaad haalt omdat de werkelijke prijs op de markt tot stand komt. Wel heeft Brussel en kele hulpmiddelen om de prijsvor ming te ondersteunen. Zo wordt jaarlijks^ een interventie- (bo- demtprijs vastgesteld voor boter en magere melkpoeder. Het klinkt al lemaal nogal bedrijfszeker. Toch wordt het Brussels beleid steeds armetieriger. De veehouder komt in Brussel veel minder aan zijn trekken. Om in de pas te blijven met de de algemene inkomensont wikkeling zou de Nederlandse veehouder meer dan 6% met de op- brengstprijzen moeten stijgen. Het Brussels voorstel van 2% steekt by dit cijfer wel erg mager af. Het ver schil tussen een prijsstijging van 2 en 6%> valt te vertalen in een inko mensverschil van ongeveer f. 6.000.- voor een doorsnee melk veehouder. Welke Nederlander is bereid om een kwart van zijn laatst genoten salaris in de waagschaal te leggen? Is het dan een wonder dat het geju bel op de boerderij verstomt en overgaat in een klaagzang? Toegegeven: het Brussels prijs voorstel moet nog uitmonden in een prijsbeslissing van de negen ministers van Landbouw (het hoogste en beslissend orgaan van de E.G.) Wellicht wordt er dan wel enig water in de wijn gedaan, en dat dan ten gunste van de veehouder. Toch blijft het veehoudersinkomen achter bij het inkomen van andere groepen. Daarom willen de veeh ouders dat de nationale regering meer oren heeft voor lastenverlich tingen, Bepaalde bedrijfskosten, die in andere landen geheel of ge deeltelijk voor rekening van de overheid komen, zouden ook in ons land ophetoverheidsconto moeten geplaatst worden. Al met al blijft de Nederlandse melkveehouder de wenkbrauwen fronsen. Het goede jaar 1977 heeft hem opgebeurd maar een zwaluw maakt nog geen lente. De veehouders zullen tussen hoop en vrees met hun melkkoeien verder leven. Als je niet beter weet, lijken al die veehouders misschien een raar stelletje. En toch is het niet zo. B. Schouwing Senioren: Blauw Wit 1 - Daarlerveen 1 2.30 uur Juliana 5 - Blauw Wit 2 1.45 uur, vertrek 12.30 uur G.F.C. 1 - Blauw Wit 2 2.30 uur, vertrek 1.30 uur Blauw Wit 4 - MW '69 2 3.00 uur Blauw Wit 5 - Hulz. Boys 6 1.00 uur DES 9 - Blauw Wit 6 1.00 uur, vert rek 12.00 uur Junioren Haarle A 1 - Blauw Wit A 1 2.30 uur, vertrek 1.45 uur Wierden B 1 - Blauw Wit B 1 3.00 uur, vertrek 2.30 uur Den Ham C 2 - Blauw Wit C 1 12.00 uur. vertrek 11.00 uur Blauw Wit C 2 - SC Rijssen C 3 11.30 uur Pupillen: SVVN D2- Blauw Wit Dl 11.00 uur, vertrek 10.15 uur Blauw WitEl-Enter El 11 00 uur Enter V E 2 - Blauw Wit E 2 10.00 uur. vertrek 9.15 uur Veldtraining: De veldtraining voor C 1 en C 2 begint volgende week weer. C 1 op maandag van 17.45 - 18.45 uur: C 2 op donderdag van 17.45 - 18.45 uur Na een toch redelijk gespeelde wedstrijd heeft Blauw Wit B 1 de puntjes aan Vesos moeten laten. Het teamverband was deze keer uitstekend, er werd goed gecombi neerd en er kwamen kansen die he laas, mede doordat het kleine bee tje geluk dat nodig is voor succes ontbrak. Vesos won verdiend met 3-0. Scheidsrechter Tijhof (terug van weggeweest) floot correct. Aan de door de Aktiviteitencom- missie van de Z.V.V. Blauw Wit vrijdagavond in het clubhuis geor ganiseerde klaveijaswedstrijd werd door een groot aantal dames en heren deelgenomen. De tien prijzen (grote rollade, vleesschotel, braadkippen en taarten) werden uitgereikt door de leider van de avond, doelman Bert Trompetter. De uitslag: 1 G. J. M. Duteweert 4711 p„ 2 J. Wiggers 4302, 3 G. Vis ser 4263,4 D. J. Mondeel 4234,5 D. J. Tromop 4113,6 mevr. Welink-Stam 4105, 7 M. Bruggeman 4083, 8 G. Aanstoot 3978, 9 Nico Rensen 3952, 10 G. Aanstoot 3868. De poedelprijs was met 2273 punten voor Henk Nijkamp. Er werden drie partijen van 12 keer geven gespeeld. EXPORTSLACHTERIJ EN VLEESWARENFABRIEK Dir T H UDEMA Tel 05483-3000 VERTROUWDE ADRES VOOR HET LEVEREN VAN UW AA-prijs voor de week van 6 t.m. 10 februari f4.10 per kg. Levering via de erkende handel op klassificatiebasis. Betaling dag na levering! De Internationale Controle Maatschappij I.C.M BV te Rotterdam houdt toezicht op slachting en weging. De geconstateerde normale slachttijd bedraagt: 32 minuten. Voor inlichtingen 's avonds J.F. HULLEGIE, tel. 05726-311 H.G. WANNINK, tel. 05458-401 Luchtpistool: Groep A: 1 H.J. Nekkers 127 p.: 2 G Koopman 119 p. (4 x 9), 3. G.A. Haverslag 119 p. (2 x 9). Groep B 1. G.H Paalman 125 p 2. D J Nijendijk 124 p 3 D W Geels 101 p Enorrfie keuze Alle p.k.'s van f 1.000- tot f 10.000.- "Slootsmid" Laren tel. 05738-227 U bent altijd welkom bij het CHINEES-INDISCH RESTAURANT Dagelijks geopend van 11.00 tot 23.00 uur. Voor maaltijden afhalen zelfde uren. Vele Chinees-Indische specialiteiten. Ook voor partijen en familiefeestjes. Gezellig en sfeervol. U kunt ook tafels bespreken. Holten, Dorpsstraat 68, telefoon 05483-28 99. Ommen, Brugstraat 28, telefoon 05291-23 93. Nu bij ons verkrijgbaar: DiREKT GEREGISTREERDE PLATEN Bij de vervaardiging van deze platen wordt geen gebruik gemaakt van tape-recorders en limiters. Bij de opname wordt de plaat via een mengpaneel rechtstreeks gesneden. Deze werkwijze geeft aan de uiteindelijke grammofoonplaat een dynamiek, die men aanvankelijk voor onmogelijk zal houden. Bovendien hoort men bij het afspelen alleen de muziek en niet allerlei bijgeluiden (bandruis e.d.). [-9.0 Oranjestr. 31, Lezers: 2146, 933, 3079. 2865. Studie: verhalen, studie: romans: Uitleningen: 14.437. 56.168. 11,755. 41.509, 123.869. 118.042,

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 7