BESTRIJDING HOGE BLOEDDRUK EEN KWESTIE VAN SAMENSPEL WERK SROEP- WELZIJN Gereformeerde en hervormde kerken organiseren gezamenlijk informatiemarkt „Present 1978" Hoera! er weer. Maar wel anders! Liberaal café Automobilist verongelukt Gezamenlijke oefening brandweer en E.H.B.O. Nederlandse Hartstichting Verkeers ongeluk HOLTENS NIEUWSBLAD - 10 FEBRUARI 1978 - PAG. 5 Het nieuws (Down with High Blood Pressure - De te hoge bloeddruk dient omlaag gebracht!) is ditmaal vooruit ge lopen op het internationale jaarthema van de Wereld Ge zondheidsorganisatie en de Internationale Organisatie van Cardiologen en Hartstichtingen. De maand april 1978 staat in het teken van de bestrijding van de hoge bloedd ruk. De hoge bloeddruk staat al volop in de belangstelling. De Nederlandse Hartstichting wil in de maanden, die vooraf gaan aan de Nederlandse Hartweek - van 3 tot en met 9 april - het publiek op de hoogte houden en informa tie aanbieden doormiddel van de media. VEROORZAKERS Hart- en vaataandoeningen zijn be langrijke veroorzakers van ziekte, invaliditeit en sterfte. Hart- en vaatziekten komen niet zomaar uit de lucht vallen. Ze hebben een complex van oorzaken/Een aantal oorzaken kennen we. Eén van de belangrijkste oorzaken is hoge bloeddruk. Hoge bloeddruk is het thema van het jaar 1978 voor de Nederlandse Hartstichting, maar ook elders in de wereld. De Wereld Gezondheidsorganisatie voert dit laar als slogan: „Down with high blood pressure" (De te hoge bloeddruk dient omlaag ge bracht!). Wat doet hoge bloeddruk le mensen aan? Wat kunnen wij firn de hoge bloeddruk doen? Doen ve in ons land wat we kunnen? Of iouden we meer moeten doen? Serste vraag: Wat doet de hoge bloeddruk ons? Hoge bloeddruk is geen noodzake- ijke voorwaarde voor het krijgen 'an hartinfarct en hersenberoerte. 'e kunt die ziekten best krijgen onder hoge bloeddruk. Hoge iloeddruk is daarbij een bevorder- nde factor, en wel een sterk bevor- lerende factor. En omdat die factor 0 sterk bevorderend werkt op twee an onze belangrijkste volksziek- sn is hoge bloeddruk een van de elangrijkste motoren van ziekte n sterfte. Hoge bloeddruk bescha- igt op den duur grote en kleine lagaders en daarmee vooral her enen, hart, ogen en nieren. let antwoord op de vraag: wat oet de hoge bloeddruk ons aan is itis: hoge bloeddruk doet ons veel an. Hoge bloeddruk doet ons niet lleen véél aan, maar ook vaak aan. reschat wordt dat van 100 volwas enen er minstens 10 een hoge loeddruk hebben, lat kunnen we nu aan een hoge loeddruk doen? Heel veel! Hoge loeddruk kan op eenvoudige wijze n met geringe kosten worden op- espoord, door een bloeddrukme- ng, met een relatief goedkoop ap- araat, waarvan het gebruik in een '2 uur kan worden geleerd, r zijn goede medicijnen beschik- aar voor de behandeling. Wan eer deze op de juiste wijze wor- en voorgeschreven en ingenomen elukt het bij de overgrote meer- erheid om de bloeddruk normaal krijgen. 'oor wetenschappelijk onderzoek bewezen, dat de behandeling van meer ernstige vormen van oeddrukverhoging een duidelijke ng geeft van een aantal gevolg standen, zoals de beroerte, de schadiging van ogen en nieren, «ze effecten waren zo overtuige- dat het onderzoek moest wor- 6n afgebroken voordat een reduc- e van het aantal hartinfarcten Dn worden aangetoond. Is we er nu zoveel aan kunnen »en, doen we dat dan ook? ntwoord: Nee! In de praktijk ge- ïurt er veel te weinig aan. Prof. rntzenius (Leiden) schat, op 'ond van Consultatiebureaupro- ct Hart-en Vaatziekten, dat 6 van 10 lijders aan hoge bloeddruk in is land onbekend zijn en dat 9 van 10 onbehandeld blijven, et is duidelijk dat er meer aan oet gebeuren. Waarom gebeurt er 1 weinig aan? Hoge bloeddruk geeft zelden achten voordat het te laat is. De arts wordt opgeleid om klach- n te behandelen en hij leert ook n geen behandeling in te stellen •or gestoorde laboratoriumuit- igen, afwijkende röntgenfoto's en ijkende wijzeruitslagen van Èetapparaten. Hij leert om de ïke mens als geheel te bezien Een boleerde hoge bloeddruk als évallige bevinding bij iemand hder klachten legt hij gemakke lt naast zich neer Velen zijn nog voldoende doordrongen van de lodzaak om preventief op te tre il vóórdat de klachten komen en h duidelijke en bij herhaling ver- Dgde bloeddruk vormt ook bij Mand zonder klachten een uit- bdering op de regeltjes die aan de Iversiteiten zijn geleerd. Omdat de arts te weinig op pre- Dtie uit is meet hij te weinig li bloeddrukken. Daardoor vindt hij te weinig mensen bij wie de bloedd ruk verhoogd is. 4. De mensen weten niet. dat je ge rust eens aan je arts kunt vragen om de bloeddruk te meten. 5. Lange tijd is de geneeskunde be heerst door het denkbeeld, dat er - vóórdat hoge bloeddruk kon wor den behandeld - zeer uitgebreid specialistisch onderzoek noodza kelijk was naar een van de vele zeldzame andere ziektetoestanden, die ook hoge bloeddruk kunnen veroorzaken. En voor dat ingewik kelde onderzoek schrikt men terug. Het is nog niet overal doorgedron gen. dat de huisarts in vrijwel alle gevallen zélf de toestand vol doende onder controle kan krijgen en dus ook behóórt te krijgen. 6. Mensen, die onder behandeling zijn, hebben de neiging om hun medicijnen anders (en meestal minder) in te nemen dan is voorge schreven, of zich op andere wijze aan de behandeling te onttrekken. 7. Veel mensen menen, dat hoge bloeddruk van de zenuwen komt. Als ze zich niet zenuwachtig voe len, denken -ze dat ze geen hoge bloeddruk (kunnen) hebben. Wat kan nu de Hartstichting doen en wat kunnen de „Vrienden van de Hartstichting" doen om te zor gen dat het beter gaat? Welnu, we hebben hier een uniek -thema, dat zich onderscheidt van alle vorige thema's, doordat daarin de huisarts centraal staat op een wijze, die de hele aanpak bepaalt. Dat hebben we nog niet eerder ge had. - We kunnen bevorderen, dat de bevolking meer gaat bewegen, zonder de huisartsen daarbij actief te betrekken. - We kunnen bevorderen dat de bevolking zich beter gaat voeden, zonder de huisartsen daarbij actief te betrekken. - We kunnen trachten te zorgen dat de jeugd niet begint te roken, zonder de huisartsen in te schake len, maar we kunnen in dit land momenteel niets doen aan de be handeling van de verhoogde bloeddruk zonder de inzet van de huisartsen. De huisarts houdt de centrale sleu tel in de hand tot de oplossing van het probleem Alleen het corps van ongeveer 5000 huisartsen heeft voldoende mankracht om het pro bleem van de behandeling aan te vatten. En toch: officieel hóeft de huisarts het niet eens aan te pak ken. Preventieve maatregelen worden hem door het ziekenfonds niet vergoed Wanneer de Hartstichting het ko mendejaar wat aan hypertensie wil doen dan moet dat dan ook gebeu ren met de uiterste voorzichtigheid en met de bescheidenheid die voortvloeit uit het besef dat wij trachten iets te doen op een terrein, waarvan een ander de sleutel in de hand houdt, iemand die we boven dien met onze activiteiten meer werk bezorgen. Nuttig werk, daar van zijn we overtuigd, maar méér werk voor mensen die tóch al over bezet zijn. Een groep mensen die zich van nature vaak meer aange trokken voelt tot de rol van redder in de nood, van genezer, dan tot de rol van beschermer van de gezond heid, met zyn weinig tastbaar re sultaat. Ons past plaatselijk en landelijk bij onze pogingen tot stimulatie goed overleg, tact en een ondersteu nende rol. Als we te hard van stapel lopen, bereiken we geen bloed drukverlaging bij velen, maar slechts een bloeddrukverhoging bij enkelen. Goed samenspel met de huisarts Een van de kortsluitingen die men gemakkelijk kan maken is het op zetten van een campagne om - bui ten de huisartsen om - bloeddruk ken te gaan meten van grote aan tallen mensen. Zulke campagnes hebben meestal slechts een gering of zelfs een negatief effect. 1. Het plotselinge aanbod van gro tere aantallen mensen met hoge bloeddruk geeft overbelasting van de huisarts. Het effect is irritatie in plaats van medicatie. 2. De bloeddruk is een wisselend iets. De ene dag is hij hoog, de an dere dag lager. Bij een bevolkings onderzoek vist men de mensen eruit die nét op die dag een hoge bloeddruk hadden. Stuur je die nu naar de huisarts, die de bloeddruk de volgende dag opnieuw meet, dan is de druk vaak weer normaal er dat draagt dan bij tot de opvat ting van de huisarts, dat het meten van de bloeddruk door die screen- ingsgroep bij zijn patiënten toch „maar goed waardeloos" was, zelfs al was de techniek van de meting vlekkeloos en dat is hij niet altyd. 3. Mensen die bij zo'n screening worden verwezen naar hun huis arts, gaan er lang niet altijd heen. 4. Als ze al naar de huisarts gaan, gebeurt het vaak dat deze geen be handeling voorschrijft. Bij veel be drijfsgeneeskundig onderzoek wordt in ons land hoge bloeddruk opgespoord en de „eigenaars" naar de huisarts verwezen. Dit blijkt bij na-onderzoek lang niet altyd een duidelijke invloed te hebben op het aantal employées in het bedrijf, dat met verhoogde bloeddruk rond loopt. Veel geld en moeite voor niets bij deze vorm van gescheiden opsporing en behandeling! Maar wat kunnen Hartstichting en „Vrienden van de Hartstichting" dan wèl doen? En wat hebben ze daar al van gedaan? 1. De Nederlandse Hartstichting heeft de huisartsen door een pers oonlijke brief op de hoogte ge bracht van het hypertensiejaar; meegedeeld, dat de bloeddruk meer in de belangstelling zou wor den gebracht en ze in de herfst van 1977 aangespoord om alvast wat meer bloeddrukken te meten bij hun patiënten, opdat zij in april 1978 geen overbelasting krijgen. 2. De Hartstichting heeft toezen ding gefinancierd, aan alle artsen, van een set richtlijnen voor opspo ring, behandeling en voortgezette bewaking van patiënten met hoge bloeddruk. 3. Voor alle huisartsen gaf de Ne derlandse Hartstichting een leer boek uit, speciaal voor deze gele genheid geschreven door Gr. Dun ning en Prof. Koster, beiden lid van de Wetenschappelijke Adviesraad Nederlandse Hartstichting. 4. De Nederlandse Hartstichting heeft een grote enquête laten ver richten onder de Nederlandse Op 13 december j.l. heeft de gemee nteraad op voorstel van het college van burgemeester en wethouders besloten tot het instellen van een „Werkgroep Welzijn". Deze werk groep krijgt tot taak de voorberei ding van de vaststelling van een welzijnsplan voor de gemeente Holten. Dat er op dit terrein mo menteel wel het een en ander ge beurt, heeft men in de afgelopen maanden regelmatig in dit blad kunnen iezen. De „Werkgroep Wel zijn" wordt samengesteld uit 1 lid uit de gemeenteraad, 1 lid uit het college van burgemeester en wet houders, 1 vertegenwoordiger van de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk voor Holten en een aantal onafhankelijke burgers. Onder onafhankelijk" wordt hier verstaan: geen bestuurslid zijnde van een plaatselijke vereniging of instelling die werkzaam is op het gebied van sociaal-cultureel en/of educatief werk. dit met het oog op ae noodzakelijke objectiviteit. Vanzelfsprekend is belangstelling voor of ervaring in welzijnsaktivi- teiten wèl van helang. In de werk groep is nog plaats voor enkele be langstellende inwoners van Holten, waarvan ook enkele autochtone Holtenaren. Zij die belangstelling hebben om in de „Werkgroep Welzijn" mee te denken, te praten en vooral te wer ken aan de totstandkoming van een welzijnsplan. kunnen dit schrif telijk of mondeling kenbaar maken bij het college van burgemeester en wethouders of rechtstreeks bij de met welzijnszaken belaste wethou der (de heer L. Kaan) of ambtenaar (de heer J.A. Wissink). huisartsen naar hun opvattingen over hoge bloeddruk en een aantal andere risicofactoren. 5. De Nederlandse Hartstichting financierde een speciale cursus in d.e 68 studiecentra voor huisartsen in het gehele land speciaal over hy pertensie. Omdat de bestrijding van hoge bloeddruk een zaak is die artsen niet alleen kunnen oplossen, maar die goed samenspel van de huis artsen en de gehele bevolking ver eist, gaan we ons ook richten tot die bevolking. Het gaat om een proces van algemene bewustma king ondersteund met pers, radio en televisie en niet in de laatste plaats ook met behulp van het grote publiek. De boodschap is de volgende: 1. Zoals iedereen wel weet is zout niet goed voor de bloeddruk. Het kan geen kwaad om wat voorzich tiger om te gaan met de zoutpot. 2. Hoge bloeddruk geeft geen klachten, maar veroorzaakt wel ziekte, invaliditeit en sterfte aan hart- en vaatziekten. 3. Hoge bloeddruk kan gemakke lijk, snel en pijnloos worden geme ten. Vraag er bij gelegenheid uw dokter eens om. Ren niet allemaal tegelijk nu naar hem toe, maar als u er toch eens bent, vraag het hem dan! 4. Hoge bloeddruk kan goed wor den behandeld. Er zijn heel werk zame medicijnen voor. 5. Wordt een hoge bloeddruk een maal met medicijnen behandeld, dan is goede samenwerking met de arts van het grootste belang. By bijwerkingen niet ophouden, maar de arts raadplegen. 6. Een eenmaal begonnen behan deling moet vaak onbeperkt wor den voortgezet. In ieder geVal moet de bloeddruk van de patiënt het hele leven worden bewaakt. 7: Een normale of genormaliseerde bloeddruk geeft een heel stuk le vensverzekering onder het motto: Bloeddruk omlaag? Het loont de moeite! In aanwezigheid van de directie en het bijna voltal lige personeel heeft Edwin Vincent (7 jaar) met assis tentie van zijn vader (met bril) en grootvader Egbert Krekel, de oudste directeur van het Wegenbouwbe drijf Krekel B.V., de eerste steen gemetseld in het nieuwe kantoor op het Rijssense industrieterrein „De Mors". Vorig jaar april nam Krekel B.V. op „De Mors" een hal met een oppervlakte van ruim 800 vierkante meter in ge bruik. Onder het motto „Present 1978" organiseren de provinciale instellingen van de Gereformeerde en Hervormde kerken in Overijssel gezamenlijk een presentatie- en informatie markt hetwelk op zaterdag 18 februari a.s. zal worden ge houden in het ontmoetings- en sportcentrum „De Trefkoe- le" te Dalfsen en wel van 10.00 tot 16.00 uur. AANLEIDING: In 1974 organiseerden de gerefor meerde provinciale instellingen voor net eerst een dergelijke infor matiemarkt, terwijl de Hervorm den in 1975 voor het eerst een „open huisdag" hielden in Nijverdal. Beide manifestaties werden toen een groot succes. Hier bleek n.l. het grote belang dat plaatselijke ker ken en groepen regelmatig gein- De vrouwen, die jaren tevergeefs hebben gezocht naar een modieus mantelpak en dan - in hun ogen - niet veel beters vonden dan de klassieke modellen die dames op leeftijd bij voorkeur kiezen, kunnen nu hun hart ophalen. Mits zij niet al te dik zijn, want plooi- en rimpel rokken kleden nu eenmaal niet zo af als de minder slanken wel graag zouden willen. Voor het komende voorjaar maken wijde rokken de dienst uit, als on derdeel van het mantelpak. Een nieuwe visie en een verademing voor die vrouwen die nu eenmaal niet van een lange pantalon hou den of alleen wanneer zij op de sportieve toer zijn. Een extra voor deel van de mantelpakken anno 1978 is dat er meer dan één combi natie mogelijk is. Op een beige rimpelrok kan een geruit getail leerd jasje worden gedragen, maar ook een jasje van bruin corduroi en dan horen er suède elleboogstuk ken bij Een andere mogelijkheid is een geruite rok met platte plooien en aan de voorkant een brede over slag, op z'n Schots. Hierop een effen jasje, ook weer strak getailleerd en met maar één van de twee of drie knopen gesloten. Van de kleurcombinatie hangt voor het totaalbeeld veel af. Be halve wollen stoffen zijn er ook mantelpakjes van een linnen weef sel. grof en effen naturel van kleur. Maar ook al is het pakje dan in een zelfde stof uitgevoerd, toch zijn jasje en rok weer te combineren. En de rage om alles over elkaar aan te trekken - en voor het gure voorjaar is dat nog met zo'n gek idee - is nog niet voorbij. Bij voorkeur onder zo'n mantel pakje een coltruitje, een bijpas sende blouse, een pullover met V-hals en een sjaaltje. Boven de Op maandag 13 februari a.s. zal weer een „liberaal café" worden gehouden in café De Biester. Sta tionsstraat, om 20 uur. De heer P A de Boer uit Almelo zal spreken over de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten. halfhoge laarsjes staan de grof ge breide panties, of eigenlijk zijn het maillots, heel apart. En voor wie van top tot teen gekleed wil zijn, geldt als aanvulling een pet of ba ret, de laatste lekker ouderwets diep over de oren getrokken. ZWIERIG Wie echt aan de zwierige voor jaarsmode wil meedoen en zich wil hullen in wijde japonnen van lichte jersey, van badstof jersey of van zacht imitatie suède, zal wel dege lijk moeten beseffen dat zij er een beetje hoog voor op haar benen moet staan. Hoewel al die plooien en op andere manieren verwerkte ruimte - ook met wijde vleermuis mouwen - veel van het silhouet verhullen, maakt deze mode niet slank. Hetzelfde geldt voor de fol klore blouses, die heel wijd zijn en dan ook nog eens op wijd uit staande rimpelrokken worden ge dragen. Natuurlijk gecombineerd met laarzen. De zogenaamde ha rembroek, die net over de knie sluit. Zij zijn er van zwart satijn voor een avondje uit, gecombi neerd met een even glanzende wijde satijnen blouse. De al even zwierige omslagdoeken, al of niet doorgestikt, passen er goed bij. Als tussenvorm zijn er dit voorjaar ook weer broekrokken in een wijder model. Hierop worden vaak fluwe len blazers gedragen. Gelukkig is het geen wet van Me den en Perzen dat er laarzen moe ten worden gedragen. Ze staan voortreffelijk onder de wijde man telpakrokken, maar een elegante wandelschoen met een stevige niet te lage hak is, gecombineerd met een sportieve tas en niet te verge ten bijpassende handschoenen, een fraaie combinatie. Het is een mode die teruggrijpt op wat al was. Maar het is toch weer verrassend te zien hoe de ontwer pers er in zijn geslaagd door spe ciale effecten ten heel nieuw mo debeeld op te roepen. (NADRUK VERBODEN) formeerd worden over het werk van de provinciale instellingen en or ganisaties van de kerk, maar meer nog op welke wijze men in het plaatselijk vlak van deze diensten gebruik kan maken. SAMEN OP WEG Sedert 1975 heeft de samenwerking tussen de Gereformeerde en Her vormde kerken in Overijssel gelei delijk meer gestalte gekregen. „Wat we gezamenlijk kunnen doen mogen we niet gescheiden onder nemen", is het motief dat beide kerken tot deze gezamenlijke ma nifestatie heeft gebracht. OPZET Deze informatiemarkt is zodanig opgezet dat het de bezoeker een duidelijk inzicht verschaft in het funktioneren van de kerk in al zijn facetten. Hiertoe zijn in „De Tref- koele" een vijftal zgn. straten uit- gezet welke een goed inzicht ver schaffen in de struktuur van beide kerken, het apostolaat en diacona at, vorming en toerusting van de gemeente, jeugd- en jongerenwerk en samenlevingsopbouw. GESPREK Tijdens deze informatiemarkt is bijzonder veel informatiemateriaal aanwezig terwijl er in de diverse „straten" ook mensen aanwezig zijn die graag nadere informatié geven. Ook zijn er in iedere straat gezellige zitjes aanwezig waar on derling van gedachten kan worden gewisseld over de diverse facetten van het samen kerk zijn, terwijl in een aparte zaal films en dia's wor den vertoond en waar óók weer ge sprek mogelijk is en wel volgens onderstaand schema: 10.30-11.30 uur: Apostolaat en dia conaat; 11.45-12.45 uur: Jeugd- en jonge renwerk; 13.30-14.30 uur: Samenlevingsop bouw; 14.45-15.45 uur: Gemeenteopbouw. R0UT! Voor gehandicapte bezoekers zijn in „De Trefkoele" speciale voorzie ningen getroffen en de kinderen worden uitstekend opgevangen in de crèche. Voor treinreizigers is vervoer vanaf het station aanwezig terwijl voor automobilisten in Dalfsen een route is uitgezet. Present 1978 is voor ieder die be langstelling heeft voor de kerk een uitstekende informatiebron. Op de Deventerweg is dinsdag middag om plm. 5 uur de 33-jarige J.E. Veneman uit Nijverdal bij een verkeersongeval zo ernstig ge wond, dat hij tijdens het vervoer' naar het ziekenhuis in Deventer is overleden- V. raakte, nadat hij een voor hem rijdende auto had inge haald, in een slip, raakte toen de macht over het stuur kwijt, sloeg een paar keer met de auto over de kop en werd uit de wagen geslin gerd, die in de diepe bermsloot te recht kwam. Op de Deventerweg in Dijkerhoek had woensdagvoormiddag ter hoogte van de Manenschijnsweg een botsing plaats tussen twee personenauto's die alle twee zeer zwaar werden beschadigd. Het ongeval had plaats doordat de heer C.C.A., die met z'n Datsun vanaf de Manenschijnsweg kwam, geen voorrang verleende aan de Chrysler-Simca van de heer J.W.P.J. Zwaan te Giesbeek (Gld). Het mag een wonder heten dat geen van beide bestuurders bij de hevige botsing enig letsel opliep, zodat de ambulancedienst Holten, die zeer snel ter plekke was, geen hulp hoefde te verlenen. In de gebouwen van gemeentewerken aan de Waagweg werd een realistische oefening gehouden waaraan werd deelgenomen door de gemeentelijke vrijwillige brandweer en de plaatselijke afd. E H.B O. De brandweer werd opgeroepen met de melding dat er een ontplof fing had plaats gehad met waarschijnlijk een aantal min of meer ernstig gewonden. Bij aankomst van de brandweermannen gingen eerst een aantal persluchtmaskerdragers het gebouw binnen voor verkenning en meldden al spoedig dat er een aantal mensen gewond waren. Snel werd per portofoon de EHBO opgeroepen voor eerste hulpverlening en inmiddels begji. de brandweer met het naar bui ten brengen van de gewonden, die overal in het gebouw verspreid lagen of zaten. Een slachtoffer werd uiteindelijk gevonden op het dak van een vrachtauto, 't Was voor de brandweermannen en de E.H.B O.-ers een nuttige oefening.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5