!»IIDE GAFFELOPZEILSdOENER J70RDT GEHEEL GERESTAUREERD m VAN DE LAATST IVEMIJM 1ILSCHEPEN Misverstanden rond vakantieregeling Vorig jaar 812728 veiligheidsinspecties Verkeerscode haalt 8e druk in de RAI te Amsterdam Feest op twee wielen harlotte Rhodes weer in oude glorie Aantal eerste examenaanvragen blijft stijgen Weet je wetje, laat rmm Centraal Bureau Rijvaardigheid Nieuwe directeur bij het CBR F F rr HOLTENS NIEUWSBLAD - 10 FEBRUARI 1978 - PAG. 13 .[efbekende zeilschip „Charlotte Rhodes" zal na een in grijpende restauratie in Delft voor de zomer als thuishaven 'ladingen kiezen. Op 13,14 en 15 mei ligt de bekende drie- ïast gaffeltopzeilschoener afgemeerd in de insteekhaven an Jachtservice „Het wakend oog" aan de Franekertrek- ■"'aart in Harlingen ter bezichtiging. Na de pinksterdagen al de „Charlotte Rhodes" vanuit Harlingen of één van de iude zuiderzeehavens regelmatig zeiltochten op de Wad- len en het IJsselmeer maken. "Bil AURATIE. igoJe beroemde schoener- bekend uit |e televisieserie „Onedin Line" ligt '"iu in Delft voor een grote restaura- ^■iebeurt. Medewerkers van Huur- 150.-nan B.V. zullen het jacht op ou- ISO.Jerwetse wijze met moderne hulp- ,jQ Juddelen weer in oude staat bren- 50.- jen. Tevens zal het schip worden 'langepast voor gebruik door gro- 50.-ere groepen. De eigenaresse van 50.4e „Charlotte Rhodes", de gelijk- 50.Jamige stichting, heeft voor 50.-! 50. iuurman gekozen, daar dit bedrijf [rote ervaring heeft in restauraties •"in in de ambachtelijke bewerking 50.-ian edele houtsoorten. Volgens 50.-)lan zal de restauratie half maart 50 Jereed zijn. 50.- 50.-IMSTERDAM. 50-lnde maand april zal de „Charlotte 50.-jthodes" weer naar Amsterdam 50..Jfean en voor enkele weken lig- 5QJlaats kiezen op het IJ voor het '"Havengebouw Belangstellenden "•"kunnen de schoener op zondagen SO.-kan 10.00 uur tot 17.00 uur bezichti- 50.-£en. Ook i£ het voor groepen moge- 50 Jk de „Charlotte Rhodes" te huren _n Foor een zeiltocht op het IJssel meer of voor een feestavond afge meerd aan de wal. JACHTSERVICEBEDR1JF. Begin mei zet de gaffeltopzeil- schoener koers naar Harlingen De „Charlotte Rhodes" zal tijdens de pinksterdagen in de insteekhaven van het nieuwe jachtservicebedrijf „Het Wakend Oog" aan de Frane- ker trekvaart liggen. Het be roemde zeilschip zal aldaar de ope ning van het nieuwe jachtservice bedrijf opluisteren. Voorts zal de schoener tijdens een show van goede gebruikte jachten gedu rende het pinksterweekend toe gankelijk zijn voor belangstellen den. ZOMERLIGPLAATS. Na de pinksterdagen zal de „Char lotte Rhodes" haar ligplaats voor de zomer in de Zuiderhaven in Har lingen gaan opzoeken. Deze lir- plaats werd mogelijk gemaakt door een initiatief van de plaatselijke V V.V. en de welwillende medewer king van de gemeentelijke havena utoriteiten. De eigenaresse van het zo bekende schip vindt het met name van groot belang dat het schip in zout water ligt. daar dit de 3.- *°ln vroeger tijd bevolkten ^-duizenden zeilschepen onze 50.-havens. De .Charlotte so.-Rhodes" behoort tot een 50.-van de laatste overgebleven j0 .schepen. In al zijn glorie laat i0_de grote driemaster de zeil- ■0 "traditie voortleven. Het is '"fijn om zelf deel te nemen ,0"pan de vrije en ontspannen ,0- Sfeer aan boord Mee te hel- pen de trossen los te gooien, 50 jde zeilen te hijsen en het soloer te houden. Ieder gaat 50.|ijn eigen gang en geniet 50 van de reis. Ook het schip ;o'j)ewijst zijn nut en wordt zo 'blijvend voor de toekomst "behouden. 10.- iO.-Vanuit Skandinavie heeft de Char- i0.. otte Rhodes veel overtochten ge- jO naakt naar de verschillende kon- tinenten zoals Amerika en Afrika. >0-' tu is ze vanuit Engeland definitief >0.- laar Nederland overgestoken en in iO.- 'e Charlotte Rhodes Stichting on- 10. lergebracht, ze heeft als thuisha- 'en Monruckendam. De Stichting 1 'leeft tot doel: Het behoud voor '0'irede kring van de traditionele i0.-ieilvaart in het algemeen en de i0.- Charlotte Rhodes Stichting in het .0 lijzonder Het bestuur van de Stichting laat het schip volledig 'Herstellen en goed onderhouden in 'O.- iamenwerking met de Stichting JO .Werfmuseum 't Kromhout" in Amsterdam. Het onderhoud van let trotse eikenhouten schip eist '0' tchter veel Jaarlijks gaat het in het lok voor de grote kontrole en repa- atiebeurt De verzekering van e,ichip en opvarenden is optimaal. LnJlet komfort is volledig De icheepsverwarming is afdoende te bar heeft een pantry en op de j-aüuziek van de geluidsinstallatie :an men zich uitstekend verma len. Er is een dubbel toilet De ichtinstallatie is volgens de hui- lige normen vernieuwd. Twee irote dieselaggregaten zorgen voor ilektra onderweg De krachtige !10pk Rolls Royce dieselmotor irengt iedereen op tijd terug Segevens van de „Charlotte Rho- les" rype: Driemast gaffel getuigde topzeil schoener. Bouwjaar: 1904 in Denemarken g loor de scheepswerf Hoffman te IfFjellbroen Haam: Gedoopt in 1904 als „Eva" daarna „Meta Jan" en in 1968 „Charlotte Rhodes" (De toonder tijd zeer mooie, trotse, eigenwijze en onafhankelijke over-over grootmoeder van de Engelse cap tain Macreth.i Maten: Lengte over alles 39,63 me ter Breedte over alles 7 04 meter Diepgang over alles 2.55 meter. Zeiloppervlak: 430 m2 met in to taal 11 zeilen Snelheid: maximaal 11 knopen. Motor: 210 pk Rolls Royce diesel Gewicht: 250 ton Laadvermogen: 160 ton Wind of geen wind. Radar, radio, dieptemeter, log. enz bepalen een veilige navigatie Verder is alles oorspronkelijk gehouden De ro mantische sfeer van de vorige eeuw is goed te proeven De Charlotte Rhodes is beschikbaar voor excur- sietochten. feestavonden, zeilvaar ten enz Onder auspiciën van de Charlotte Rhodes Stichting kan voor de ravitaillering gezorgd wor den De ..Charlotte Rhodes" is voor scholen opengesteld om het schip zelf en de permanente expositie over schoeners uit vroeger tijclen te bezichtigen Er zijn ook excursie vaarten te maken, eventueel in sa menwerking met de Spoorwegen Er kunnen 2 tot 3 klassen per keer aan deelnemen. Onderweg zal een explikatie worden gegeven over de zeilvaart en zijn historie. Voor schoolkinderen en andere speciale groepen wordt de kostpryss laag gehouden. Kunstenaars die zich met water en varen bezig houden mogen hun werk vrij exposeren Bouw: Binnen en buiten romp van eiken planken breed 22,5 cm en dik 7 cm. Dekbalken en spanten zijn van eiken variërend van 16 cm dik en 23 cm breed tot 20 cm breed en 25 cm dik. Eiken kielbalk onder hele schip door van 25 cm breed en 22 cm dik. Ballast: In de kiel 30 ton. Indeling: (van voor naar achte ren): Vooronder kooien voor de vaste bemanning. Berging, extra zeilen en werkplaats. Voorruim met 2 toiletten totaal 160 m3. Ach terruim pantry en bar totaal 90 m3. Motorruimte met 2 diesel aggrega ten en accu's voor elektra. Achter dek onder: machinekamer met 210 pk diesel. Achterdek midden: Stuurmanshut, kapiteinshut, offi- cierensalon, radio, radar en navi- gatieruimte. Achterdek boven: De brug met stuurwiel, kompas en motorbediening. eikehouten romp Peter konser- veert. Er staan deze zomer, behalve groepcharters, ook legio zeiltoch ten op de Waddenzee en het IJs selmeer voor individuelen op het programma. Gedacht wordt on dermeer aan tochten vanuit de be kende Zuiderzeehavens. Voorts zal de „Charlotte Rhodes" voor be langstellenden te bezichtigen zijn. INLICHTINGEN. Nadere inlichtingen over de be zichtiging van de „Charlotte Rho des" en zeiltochten met deze ver maarde gaffeltopzeilschoener wor den gaarne gegeven door de Char lotte rhodes Stichting p.a Tido Gi- deonse, Uitdam, (tel. 02903-1521 of 3183). VVV. Harlingen (tel. 05178-2276). Jachtservicebedrijf „Het wakend oog" te Harlingen (tel. 05178-6876) en de V V.V. Mon- nickendam (tel. 02995-1998). De driemast gaffeltopzeilschoener „Charlotte Rhodes" met allezeilen bij „Over de vakantieregeling zoals die voor dit jaar in overleg met de Commissie van Overleg Autorijscholen (de CO A) door het CBR is vastge steld, zijn hier en daar nogal wat misverstanden gerezen. Men deed het voorkomen alsof het CBR het de rijscholen en de kandidaten onmogelijk maakte langer dan drie weken met vakantie te gaan. Dat nu is niet juist", aldus CBR-informatie over februari. Waarom en in hoeverre is er dan toch sprake van een wijziging in de tot nu toe geldende vakantierege ling? Welnu, in het krachtig streven om de looptijden te bekorten is ge bleken, dat deze vakantieregeling juist het tegendeel bereikte: dus langere looptijden. In een aantal kringen waren weliswaar vol doende examens voorradig maar konden de oproepen niet worden verstuurd, doordat óf de rijschool óf de kandidaat met vakantie was. Het resultaat van dit alles was dat slechts met de grootste moeite voorkomen kon worden, dat de examinator met de armen over el kaar moest gaan zitten. Capaciteit benutten Een ieder kan begrijpen, dat de examencapaciteit ten volle benut moet worden, èn in het belang van de kandidaat èn in het belang van de rijschool Daarom waren wij ge dwongen enige wijzigingen aan te brengen in deze regeling Zoals ge bruikelijk heeft het CBR dit niet zonder overleg met de rijschoolwe reld gedaan, maar in overleg en samenwerking met de COA. Met het overkoepelend lichaam dus van de rijschoolbonden, die in za ken als deze, maar ook in talrijke andere gevallen, de gesprekspart ner is voor vele officiële instanties Half november en in de tweede Ook vorig jaar bieef hetrij-examen zeer in trek In totaal werden over de eerste elf maanden van 1977 291 273 eerste examenaanvragen ingediend Dat is 4.6 procent meer dan in dezelfde periode van 1976 (278 447) Ook het totaal aantal examenaanvragen was hoger dan in 1976. Werden in dat jaar tot en met eind november 740,202 exa mens aangevraagd, vorig jaar was dat aantal gestegen tot 756 741. Dat is 2,2 procent meer dan in 1976. Van de reeds jarenlang verwachte terugloop in examensaanvragen is dan ook absoluut geen sprake De in 1976 geconstateerde daling is volledig tot staan gebracht. On danks die toename van aanvragen zijn vorig jaar ruim 17 500 examens meer afgenomen dan in 1976 Dat kon dankzij de berpidlieid van het examinatorenkorps om in vele uren overwerk die grotrre toeloop te verwerken. Ook de uitbreiding van dit korps met ruim 30 exami natoren. onder wie 12 dames in ne venfunctie, droeg er toe bij dat te gen het einde van het jaar de door looptijden - die door de vakantiepe riode in veel kringen sterk uiteen liepen - weer tot redelijker propor ties waren teruggebracht Met de uitbreiding van het examinatoren korps in 1978 met circa 40 vaste examinatoren lijkt de verwachting gewettigd dat deze doorlooptijden in de loop van dit jaar sterk kunnen worden ingekort. Mr. A. S. Brederode (zie foto) is op I januari als opvolger van Mr P A W M. Verbeek toegetreden tot de directie van de Stichting CBR Mr Brederode. die op 1 september vorig jaar in dienst trad als adjunct directeur, vormt nu met de aanblijvende directeur, de heer T. Jonkman, de directie van het C BR. Mr Brederode studeerde in Leiden Nederlands Recht waarbij hij in de be- dnjfsrechtelijke studierichting afstudeer de Nadien was hij in verschillende leidinggevende functies werkzaam bij VVessanen VVormerveer Mr Brederode maakte in 1968 deel uit van het Neder landse hockeyteam dat in Mexico deel nam aan de Olympische Spelen. Mr P A W M. Verbeek is sinds 1966 directeur geweest van de Stichting CBR Hij streefde naar een zo goed mogelijk contact mei de rijschool wereld voor wier problemen hij altijd een open oor had helft van december hebben wij in circulaires een en ander uiteenge zet. Uit diverse reacties is ons ge bleken dat die uiteenzettingen niet geheel duidelijk zijn overgekomen. Duidelijkheid Daarom is eind januari een derde circulaire aan de rijscholen verzon den met een aantal bijlagen Op die bijlagen wordt de hele vakantiere geling. zoals die voor dit jaar geldt, nogmaals uit de doeken gedaan. Om geen misverstanden te wek ken, zullen we in dit artikel daarom ook niet ingaan op de huidige rege ling. We willen volstaan met de mededeling dat voor elke vakan tieganger, ongeacht het tijdstip waarop hij met vakantie wil gaan en de lengte van zijn vakantie, een oplossing is gevonden Dat geldt dus voor elke rijschoolhouder, elke instructeur en elke kandidaat af zonderlijk. Daarmee is. dachten wij. dc meest praktische oplossing aangegeven voor elk probleem. Een en ander mag misschien wat ingewikkeld lijken, men zal zien dat het in de praktijk best zal meeval len. Wij streven ernaar met uw mede werking alles zo soepel mogelijk te doen verlopen. Dat immers is üw belang en dat van üw leerlingen. De vrijwillige veiligheidsinspecties die onder controle van Veilig Verkeer Nederland en in samenwerking met BOVAG-autobedrijven worden uitgevoerd, zijn in 1977 tot recordhoogte gestegen. Er werden niet minder dan 812.728 auto's onderworpen aan een keuring, die meestal was ge koppeld aan een grote onderhoudsbeurt. Dit betekent een stijging van ongeveer 15 procent ten opzichte van 1976 toen 709.382 auto's onder de loep werden genomen. Een mijlpaal in de geschiedenis van de vrijwillige veiligheidsinspecties waarvoor BOVAG en VVN bijna 20 jaar geleden de basis legden. Bij deze stijging van het aantal keuringen is er tevens sprake van een flinke toename van het aantal auto's dat niet voldoet aan de ei sen. In de afgelopen jaren bedroeg het aantal afkeuringen ongeveer 11 procent. In 1977 ging het aantal af gekeurde auto's omhoog naar 14 procent. Als mogelijke oorzaak van deze toename is de stijging van de kos ten van het autorijden aan te wijzen, als gevolg waarvan alleen de meest noodzakelijke reparaties worden uitgevoerd. CONTROLE De veiligheidsinspecties worden uitgevoerd in ongeveer 1700 BOVAG-autobedrijven die bij Vei lig Verkeer Nederland staan inge schreven als inspectiestations. Inspecteurs en keurmeesters van WN zijn belast met de controle op de uitvoering en kwaliteit van de inspecties, die zich richten op remmen, stuurinrichting, verlich ting, banden en carrosserie. Na deze controle tvordt bij goed keuring een vignet verstrekt. Dit vignet vermeldt jaar en maand van de inspectie en is geldig tot dc vol gende onderhoudsbeurt, overeen komstig het fabrieksschema. maar maximaal één jaar. De inspecties kunnen tevens ge zien worden als een effectief voor uitlopen op de invoering van de wettelijke verplichte keuringen waartoe de Staten-Generaal on langs besliste en voor de deelname waaraan reeds zo'n 4.500 BOVAG- bednjven zich hebben aangemeld. ROTTERDAM BAKERMAT De veiligheidsinspecties zijn in 1959 van start gegaan in een vijftig tal Rotterdamse garagebedrijven; de keuringseisen die door deze in spectiestations werden gehan teerd, waren opgesteld in samen werking met de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Begin 1960 zette Veilig Verkeer Ne derland met de BOVAG de schou ders onder een landelijke vrijwil lige keuring naar het voorbeeld van Rotterdam. Vier jaar later waren er al 1.000 BOVAG-autobedrijven ingescha keld als inspectiestation, een aan tal dat inmiddels is uitgegroeid tot 1.700, die vorig jaar dus 812.728 au to's onder de loep namen. Kortgeleden is de 8ste, geheel bij gewerkte, druk van de „Verkeers code" van de persen gerold. De to tale oplage van deze populaire „vertaling" in woord en beeld van de in ons land geldende verkeers regels heeft intussen de half mil joen exemplaren ver overschreden. De 116 pagina's tellende „Ver keerscode", van het begin af aan in 1966 mede door Veilig Verkeer Ne derland samengesteld, kan worden gezien als een onmisbare rugge steun voor alle weggebruikers. Naast een heldere uiteenzetting - met gebruikmaking van veel kleu rige illustraties - van het Regle ment Verkeersregels en Verkeers tekens, worden in het handzame nieuwe boekje ook praktische tips gegeven voor een goed weggedrag door alle weggebruikers. VERANDERINGEN De inhoud van de achtste druk van de „Verkeerscode". die van zeer grote waarde is voor alle wegge bruikers om hiaten in hun theoreti sche verkeerskennis op te vullen, heeft vergeleken met de voor gaande editie op diverse plaatsen belangrijke veranderingen onder gaan. In het boekje worden in to taal meer dan 30 onderwerpen be handeld. De „Verkeerscode", die samen met de. ANWB is samengesteld en uitr gegeven, kost evenals de voor gaande druk f. 13,50 per stuk. De code is verkrijgbaar bij Veilig Verkeer Nederland in Hilversum, bij alle kantoren van de ANWB en bij de erkende boekhandel. Van maandag 27 februari t.m. zondag 5 maart 1978 wordt er in de RAI te Am sterdam de Tweewieler-Rai gehouden, onder het mott Feest op twee-wielen. Op deze tentoonstelling wordt gebracht alles wat met fiet sen, motoren en bromfiet sen te maken heeft. 150 ver schillende firma's tonen de allerlaatste uitvindingen en ontwikkelingen van we reldwijde herkomst. Omdat een groot aantal exposan ten artikelen op fietsgebied laat zien. is ook de Nederlandse Rijwiel Toer Urne present Logisch, wan neer iemand een fiets heeft gekocht wil hij er optimaal van profiteren De Nederlandse Rijwiel Toer Unie iN R T.U.i houdt zich bezig met het rekreatief fietsen. Als men besloten heeft de Rai te bezoeken, rijst de vraag: hoe ernaar toe? Dat kan, wandelend, fietsend, per auto, trein, bus of tram. Om de fiets en het fietsgebruik en de fiets- rekreatie meer accent te geven worden de be^pekers door de N.RTU. opgewekt om per fiets naar de Rai te komen. Dus het motto- KOM PER FIETS NAAR DE TWEEWIELER-RAI. Iedereen die op de fiets naar de Tweewieler-Rai komt en als ingane kiest die op Europaplein 8. krijgt als beloning gratis een leuke fiets- draagspeld als herinnering Deze speld wordt uitgereikt op de stand van de N R TU. istandnr. 77» Ie dereen kan op deze stand informa tie krijgen over het rekreatief fietr sen, individueel of in clubverband, korte en lange afstanden, fietsver- enigingen in binnen- en buitenland en hun tochten. Per fiets naar de RAI komen en ervoor beloond worden is overigens niet aan een minimale afstand gebonden. 0"eral in Nederland kan men ver trekken. ook dichtbij. Fietsers die van ver komen zullen alleen reke ning moeten houden met de ope ningstijden van de tentoonstelling. Deze zijn: maandag t.m. vrijdag 10-17 uur en 19-22 uur, zaterdagen en zondag 10-17 uur. Op elk model fiets mag men zich naar de Tweewieler-Rai begeven. Iedereen kan dus het zijne doen om het fiets gebruik en de fietsrekreatie als voorbeeld voor anderen te stellen.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13