Nieuwe fotoroute in Zuid-Holland Een geweldadig aandoende offervaardigheid Voor wie straks gaat logeren Watersnood Ooltgensplaat HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 FEBRUARI 1978 - PAG. 5 DIJKDOORBRAAK PEN BOMMEL 1 FE8HSARÏ 1333 Stolwijk! IHOONHOVEN Bergambacht lieuwpoort [RICHTING^ [botterdam I1 KRIMPEN A/D LEK .J^Lekkerkerk (Streefkerk Ottoland ioudriaan. Brandwijk Kinderdijk^ Nieuw-Lekkerland Hoornaar i ALBLASSERDAM ■Oudekeri^ [RICHTING DORDRECHT HARDINXVELD - GIESSENDAi GORINCHEMj Holten reageerde snel en goed op de febrnari-stormramp 1953 nog op donderdagavond in het ge bouw Irene, waar de plaatselijke Stichting van de Landbouw (nu Landbouwschap) op verzoek van de burgemeester de boeren had bij eengeroepen om te spreken over de inzameling van hooi, dat gevraagd was door de provinciale Voedsel- commissaris. De commissie zag wel in, dat velen krap in,hethooi zaten, maar anderzijds kon de gevraagde hulp niet geweigerd worden. Het ging om hooi, slechts als men geen hooi over had, mocht stro geleverd worden. Die hooilevering is prachtig verlo pen. De heer Rietman, kwam met een staf van helpers handen tekort om het te persen. Bijna iedereen bracht meer dan hij aanvankelijk had toegezegd, zodat vrijdags na de rampweek naar schatting 80.000 kg. hooi per spoor naar het ramp gebied kon worden afgevoerd. „Zondag, Dag van verootmoediging, gebed en offer. In ver band met de mededeling van de regering, dat de a.s. zondag zal zijn een dag van bijzondere verootmoediging, van gebed en van offer, delen de Kerkeraden van de Ned. Herv. Ge meente en van de Geref. Kerk mede, dat op zondagmorgen een speciale dienst wordt gehouden, wegens de ramp, welke ons land getroffen heeft. Aan de uitgang van de kerk zal een collecte worden gehou den voor het Nationaal Rampenfonds. Vrijwilligers gevraagd. Er bestaat in net overstroomde ge bied op korte termijn een grote be hoefte aan twijghout voor het her stel van dijken. De heren G. Vrug- gink cs hebben het hout in hun twjjgwaard op de grens van Dijker- hoek en Espelo voor dit doel be schikbaar gesteld. De burgemeester van Holten vraagt thans vrijwilligers om dit twijg te slaan. Zij die zich hiervoor beschikbaar willen stellen moeten zich maandagmorgen om half ne gen, voorzien van 'h scherpe hiep, melden aan de twijgwaard. Voor in lichtingen omtrent de plaats, wende men zich tot de heer G. Vruggink, café Stationzicht" aldus een tweetal oproepen in ons blad van 7 februari 1953, als uitvloeisel van de verschrikkelijke ramp, die in de nacht van zaterdag op zon dag, 1 februari 1953, de bewoners van onze kustprovincies met name van de Zuid-Hollands en Zeeuwse eilanden getroffen had, waardoor bijna geheel Zeeland overstroomd werd en een golf van medeleven met de duizenden slachtoffers van deze natuurramp door onze ge meente ging. Snelle reacties Zelden heeft Holten sneller gerea geerd op een ramp als op deze stormramp, die ver buiten onze landsgrenzen grote bekendheid verwierf. Toen die zondagmorgen de radio de eerste berichten bracht van de vreselijke gebeurtenissen, welke zich die nacht in dat deel van ons land hadden afgespeeld, waren het onze predikanten, die zich terstond met de burgemeester in verbinding stelden en het kerkvolk er reeds op voorbereidden, dat hier spoedig iets zou moeten worden gedaan. Later op de dag werd het duidelijk, hoe men zich een hulpactie had ge dacht. En waar het Rode Kruis en de Gemeentebesturen van de plaatselijke afdelingen van het RodekwamomenE.H.B.O met de burgemeester nog diezelfde mid dag bijeen kwam om de voorberei dingen te treffen voor een geldin zameling ten behoeve van het Na tionaal Rampenfonds. Het eerste werk was alle ingezete nen op te roepen voor een bijeen komst in Amicitia om een taak verdeling op te stellen. Er werden diezelfde avond ruim duizend cir culaires voor huis-aan-huis- bezorging klaar gemaakt en deze werden de volgende dag door de P.T.T. bü alle inwoners bezorgd. Collecte Er werd een comité van aanbeve ling samengesteld, waarin behalve Rode Kruis en E.H.B O. ook de landbouw- en handelorganisaties vertegenwoordigd waren en waar van de burgemeester het voorzit- terschap op zich nam Maandag morgen werden op de secretarie de collectelysten en de wykindeling gemaakt, zodat men 's avonds di rect spijkers met koppen kon slaan. De opkomst in Amicitia was 's avonds zo groot, dat lang niet alle mensen die hun medewerking wil den verlenen, er een plaats konden krygen. De lijsten waren in een ommezien uitgezet en de laatste werd zelfs bij opbod verkocht en bracht f 50.- op, voordat daarin dus nog maar iemand zijn handteke ning had kunnen zetten. Goed voorbeeld Tijdens deze massale bijeenkomst gaven de verenigingsbestuurders blijk zich een duidelijke voorstel ling te kunnen maken van de nood die gelenigd moest worden. Pers oneel en directie van ..De Vrijheid" gaven de stoot door f 275.- op tafel te tellen. Andere verenigingen en organisaties volgden hun voor beeld en met een dankbaar applaus werden telkens via de microfoon flinke bedragen bekend gemaakt. Zo volgden niet minder dan ach tendertig verenigingen het goede voorbeeld en stelden f3.225 - be schikbaar, welk bedrag de andere dag nog werd aangevuld tot ruim f 4.300.-. voor die dagen een behoor lijke som. Offervaardigheid Toen woensdagm iagmorgen de lijsten zo successievelijk binnen kwamen, bleek dat het hart van de Holtense bevolking gesproken had en dat men niet de portmonnaies maar de portefeuilles getrokken had. Don derdagmiddag van diezelfde week kon een bedrag van f 28.287.88 aan het Nationaal Rampenfonds wor den overgemaakt. Schoolkinderen hadden hun spaarpotten geledigd en tal van groepen en personeels formaties hadden geld bijeenge bracht. Er was een weldadig aan doende offervaaardigheid be tracht. De naam van onze plaats mocht met ere door de radio genoemd worden met een gemiddelde van f28.- per gezin, al bleek later, dat er tal van plaatsen waren, die nog wel anders uit de hoek gekomen waren. De kerkcollectes brachten zondags in de Herv. Kerk, de Geref. Kerk en Bethanië resp. f 1117.78, f 935.- en f 119.48 op, zodat Holten toch nog dik over de twee en dertig duizend aan het Rampenfonds kon afdragen. Activiteiten Er kwamen tal van verzoeken bin nen om iets voor de mensen in het bedreigde gebied te kunnen doen. maar vanzelfsprekend moest zo veel mogelijk in organisatorisch verband worden gewwerkt en waar Holten ver van het getroffen gebied verwijderd ligt. konden de omlig gende streken beter die eerste hulp aan mankracht en materiaal ver schaffen. De vrouwenverenigingen meenden tenslotte niet langer werkloos te mogen toezien en in overleg met de Rode Kruis-afdeling besloten zy een inzameling van kleding en dekking te houden. Woensdag na de stormramp kwam er echter via de radio van het hoofdbestuur van het Rode Kruis reeds bericht, dat er voldoende kleding was ingezameld, maar dat er grote behoefte was aan dekens, beddegoed en huisraad. Het was voor talrijke vrouwen in Amicitia even een teleurstelling, dat zij geen kleding mochten inzamelen, maar achteraf bleek, dat ook de inzame ling van beddegoed een groot suc ces was geworden. Nog diezelfde avond ging het bijeengebrachte goed op weg naar Eindhoven en konden in de grote sporthal van Philips 425 lakens. 247 slopen. 78 wollen dekens, 12 gestikte dekens, 52 molton dekens. 28 kinderde kens, 7 verenbedden en nog tal van badhanddoeken, theedoeken en kussens worden afgeleverd. Men was er daar blij mee. want het goed werd direct doorgestuurd naar Roosendaal en omgeving. De Commissie voor de Gezinsverzor ging heeft later van de gedragen kleding een depot gevormd. Aardig voorval Hoe oud en jong meeleefde bleek uit een aardig voorval. Toen in een gezin de dames het doel van hun komst hadden verteld en gespro ken hadden over dekens en lakens, ging een peuter van nog geen vijf jaar stilletjes naar zijn ledikantje en kwam met een lakentje naar beneden. Ook hij had begrepen iets te moeten doen voor de zwaar ge troffen mensen, waarover men had gesproken. De jeugd ontwikkelde initiatieven door boeken, tijdschriften en speelgoed bijeen te brengen. Evacuatie Hoewel het wel bijna zeker was, dat geen mensen en vee naar onze ge meente zouden behoeven te eva cueren, werd van het rondgaan van de dames gebruik gemaakt om op te nemen hoeveel slachtoffers van de stormramp en overtroming en hoeveel vee eventueel in onze plaats zou kunnen worden onder gebracht. Maar het bleek, dat men zo kort mogelijk bij de getroffen ge bieden zou blijven. Hooi Dat cr een veelzijdige hulp ver langd werd bleek dezelfde week Verlieslijsten De stormramp heeft, behalve on voorstelbaar ander leed. 1835 do den geëist. Nog diezelfde week kwam de eerste verlieslijst van het Rode Kruis binnen en werd op het gemeentehuis ter inzage gelegd, zodat degenen, die in onzekerheid verkeerden over verwanten en be kenden in het getroffen gebied, deze daar konden inzien. Met de volgende lijsten werd net zo ge handeld. Het bovenstaande geeft een duidelijk beeld hoe snel en hoe goed er geholpen kan worden, wanneer de omstandigheden zulks noodzakelijk maken Holten heeit ook nog op andere wijze blijk gegeven van zijn gevoe lens van medeleven en hulpvaar digheid. Op 22 mei 1953 schreef het rampencomité aan de ingezetenen, dat het besloten had in de week van 2 tot en met 5 juni een aantal personen uit de gemeenten Ool tgensplaat, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet, die de overstro mingsramp met al haar gevolgen hebben meegemaakt en sedert 1 februari voortdurend op hun post gebleven zijn om de ellende voor de bevolking zo goed mogelijk te leni gen en op te heffen, voor enkele da gen in onze mooie omgeving uit te nodigen. Een beroep op de bevol king. om voor dit doel plm. f 1 500 - bijeen te brengen, bleef niet on beantwoord, terwijl voldoende ad ressen gevonden werden om de mensen onder te brengen. Men had juist deze gemeenten ge kozen, omdat de gemeente architect, J. Louwerse, vandaar naar Holten kwam. En zo geschiedde het, dat op 2 juni, 45 personen met een O.A.D.-bus van Numansdorp werden afge haald en 's n avonds officieel wer den ontvangen op het gemeente huis. Er was een uitvoerig pro gramma voor de gasten opgesteld met een bezoek aan de Canadese begraafplaats. Museum „Piet Bos", een fietstocht een Twentetocht per O.A.D., een dorpswandeling en nog tal van andere evenementen. Het middagmaal werd gebruikt in de verschillende hotels. Na een paar dagen van prettige ontspanning vertrokken de gasten weer op vrijdag, 5 juni, naar de ha ven van Numansdorp, nadat met enkele wederkerige toespraken hartelijk afscheid was genomen. Vandaar bracht de pont hen naar hun standplaatsen op het eiland Goeree-Overflakkee, om daar de arbeid aan herstel en wederop bouw weer op zich te nemen. De gasten uit Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan (midden: tweede rij van boven), leden van het ram- 't Haringvliet, met burgemeester, Mr. W. H. Enklaar pencomité met hun dames, en andere genodigden. Een van de foto's, die zijn opgeno men in de fotoroutefolder Zuid- Holland. Een voor de Alblasserwaard ka rakteristieke boerderij, die ver hoogde vloerdeuren en opkamers heeft. Bij een overstroming bleef men dan toch droog wonen. Ook voor de koeien is er een z.g. water zolder. zij het in gedeelten - per fiets af te leggen. O.a. in Schoonhoven is een korte wandeling in de route opge nomen, zodat de automobilist de gelegenheid krijgt even de benen te strekken. Zoals gebruikelijk zijn de fotorou tes weer verkrijgbaar via de ANWB-kantoren en de meeste VVV's in het betreffende gebied. Ook kan men de folder recht streeks aanvragen bij de Stichting Amateurfotografie. In dat laatste geval bedragen de kosten f 1,-, te voldoen door middel van postze gels in een envelop en deze vervol gens te zenden naar het adres Sin gel 32. Amsterdam. De folder wordt dan toegezonden, wanneer men naam en adres en ae gewenste route tenminste niet vergeten heeft te vermelden. Nederland staat bekend om zijn molens; een groot deel daarvan staat in de Alblasser- en Krimpe- nerwaard. De route volgend, door weidse polderlandschappen met veel water en knotwilgen, komt u er niet minder dan 41 tegen! De route is verder zo gekozen, dat deze in elk seizoen - zomer én winter -. interess ant is om"te volgen. De routes worden - door de Stich ting Amateurfotografie - samenge steld in samenwerking met de re gionale WVs en de ANWB om een toeristisch interessant gebied on der de^andacht te brengen. Daar bij wordt speciaal gewezen op de fotografische mogelijkheden ter plaatse. De folder bevat een route kaartje en toeristische informatie over de langs de route gelegen ste den en dorpen en geeft verder wat algemene tips en ideeën over hoe en waar te fotograferen. Hoewel dé route geschreven is voor de automobilist, is deze zeker ook - Van de geplande serie van elf foto routes (één in iedere provincie) is kortelings de tiende van de persen gerold: de fotoroute Zuid-Holland. Een prachtige route van ongeveer 90 kilometer voert u langs onver wacht stille plekjes van deze drukbevolkte provincie.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 5