Boeren, burgers en buitengebied Yier miljoen Renaults VAN VEEN TOT TURFSTROOISEL Ei POTGROND voeren over de Seine Taaipraatje HOLTENS NIEUWSBLAD - 3 FEBRUARI 1978 - PAG. 13 In Drente wordt nog steeds turf gegraven. Een van de ondernemingen die dat doen. is de Maatschappij Klazienaveen, waaraan het dorp Klazienaveen zijn ont- staan dankt. Klaziena was de naam van de moeder van de oprichter J.E. Scholten. Diens vader, W.A. Scholten, was de groot-industrieel die grondlegger was van de aardappelmeelindustrie. De laag hoogveen, die de Maat schappij ging vergraven, was een meter of zes dik. Toen er eenmaal kanalen waren aangelegd, kon het water uit het veen wegtrekken en zakte het veenpakket in tot onge veer drie meter. Veen bestaat uit drie lagen. De oudste, onderste laag bevat de meeste mineralen en wordt door vaklui darg genoemd. Daarboven komt een laag zwartveen waarin veel minder mineralen voorkomen. Tenslotte wordt het geheel afge dekt met een laag grauwveen, ook wel bolster geheten. Het veen diende oorspronkelijk als brandstof. Eerst alleen nog voor het verwarmen van woningen, maar later ook voor de industrie en dan vooral de industrie in het noorden van Nederland. Geleide lijk aan werd veen (of eigenlijk: turf) verdrongen door andere energie bronnen, zoals steenkool, olie en strooisel De vervening gebeurde vanaf het begin met handkracht. Ook de kanalen werden door man nen met spaden gegraven. Maar al voorde tweede wereldoorlog begon de mechanisatie. Eerst was er een turfpersmachine die aangedreven werd door een locomobiel. Deze machine werd met de schop met veen gevuld, kneedde en perste dat en leverde een lang blok turf dat weer met de hand in turven werd gesneden. Die turven werden op het veld te drogen gelegd. Vervolgens kwam er de zelfbagger- persmachine. Die graaft, perst en legt de turf zelf op het veld te dro gen. Het opbouwen en omzetten van de hopen turf gebeurde machi naal. Daartoe werd een trekker met aanbouwwerktuigen gebruikt. Een turfverzamelmachine zette de turf vervolgens op bulten en een laad- machine verlaadde ten slotte het produkt. Geruime tijd leverde de Maatschappij Klazienaveen deze turf aan de Noritfabriek. Daaraan is echter een eind gekomen. Klazi- naveen maakt geen persturf meer en geen bolsterturf. Er wordt alleen nog tuinturf geproduceerd. Deze tuinturf is zwartveen dat met de zelfbaggermachine wordt ge graven. Echter niet in het normale seizoen, dat van half maart tot half jul' loopt, maar van oktober tot de cember. De turf laat men dan door vriezen, waardoor ze een heel an dere samenstelling krijgt en meer moet worden gelegd als men met het graven begint. Als het veen- pakket is afgegraven werd zand uit de wijken (zijkanalen) met de ach tergebleven bolster gemengd, waardoor landbouwgrond ont stond. Tegenwoordig wordt veelal door zwaar ploegen het zand van de ondergrond en het resterende veen dooreen gemengd. De Maatschappij Klazienaveen legde op de afgegraven veengrond een groot landbouwbedrijf aan, dat tegenwoordig 1100 ha. omvat. Vanuit een kantoor midden in Kla zienaveen worden de werkzaam heden geleid. Daar komt een ver bindingssysteem met mobilofoons aan te pas. Het is een van de groots ste landbouwbedrijven van Neder land. Net als elders op veenkolo niale boerderijen worden er fa brieksaardappelen, suikerbieten, tarwe en een aantal grove tuin- bouwprodukten verbouwd. Vijfhonderd hectaren zijn in exploi tatie als veenbedrijf, maar een deel ervan zal niet worden vergraven. De boeren kunnen we met recht de voornaamste architecten van ons landschap noemen. Zij hebben niet alleen de akkers en weiden ge maakt, maarzij hadden bijv. ook de hand in het ontstaan van heidevel den, rietvelden, bosjes, grienden, bomenrijen, houtwallen, knotwil gen en overboeken. Verder hebben ze bijgedragen aan het ontstaan van zgn. „cultuurhistorische ele menten", zoals molens, boerderijen in allerlei typen, karakteristieke dorpen e.d. Ze brachten al die za ken niet in de eerste plaats tot stand om het landschap te ver fraaien. maar voor of door hun boe renbedrijf. Nu beleven velen er ple zier aan. Natuur en landschap in de knel Natuur en landschap in Nederland worden tegenwoordig van verschil lende kanten in 't nauw gedreven. Jaarlijks gaat er zo'n 13.000 ha. af voor stedenbouw, wegaanleg, in dustrieterreinen. recreatiegebie den, enz. Daarmee verdwijnt tege lijk het leefmilieu voor bepaalde planten en dieren. En in de overblijvende „groene, ruimte" komen natuur en land schap in de verdrukking. Zo is het verkeer er steeds intensiever ge worden, doen steeds meer mensen er aan recreatie en bedreigen bodem-, lucht- en waterveront reiniging en diverse levensvormen. Volgens deskundigen wordt mo menteel bijv. de helft van onze 1.3D0 hogere inheemse plantensoorten in hun bestaan bedreigd. Ook de moderne landbouw vraagt haar tol. Dat komt door de produk- tiemethoden die de boeren moeten toepassen om de economische ontwikkeling bij te houden, zoals intensieve grondbewerking, het gebruik van bestrijdingsmiddelen en een sterke beheersing van het waterpeil. En verder moeten vaak, terwille van een doelmatige bedrijfsvoe ring, wegen, sloten en beken wor- gas. Bovendien nam de hoeveel heid veen af. De darglaag, die erg geschikt was als brandstof, werd minder waar devol. De laag zwartveen was ge schikter voor de andere bestem mingen die voor veen werden ge vonden. Men ging er actieve kool van maken (sterk absorberende fijne korreltjes, die iedereen wel kent in de vorm van de zwarte Norit-tabletjes) en er werd mate riaal voor de tuinbouw van ge maakt (onder andere potgrond). De bolsterlaag werd verwerkt tot turf- water kan opnemen. Dat is belang rijk voor het gebruik in de tuin bouw. De bovenste laag veen. de bolster, werd tot 1962 nog met de hand afgegraven. Later geschiedde dat met de bolstergraafmachine. Deze machine graaft de turf, snijdt ze rechthoekig en legt ze (zonder te persen) op het veld te drogen. Bol ster is de grondstof voor de turf- strooiselfabriek. Het vervenen is aan wettelijke re gels gebonden. De wet schrijft bij voorbeeld voor, dat 50 centimeter van de bovenlaag, de bolster, opzij den rechtgetrokken, kavels worden vergroot, zandwegen worden ver hard, enz. Door verlaging van het grondwaterpeil bijv. (om sterker en beter groeiend gras te krijgen) kan dikwijls de broedvogelstand achte ruitgaan. Verder zijn door de modernisering nogal wat van de cultuur historische elementen verdwenen. De silo's, stallen en andere be drijfsgebouwen die ervoor in de plaats kwamen zijn niet altijd even. goed in het landschap ingepast en missen de traditionele verschillen in bouwwijze van de vroegere boer derijen. Bijvoeglijke naamwoorden De bijvoeglijke naamwoorden, af geleid van plaatsnamen, eindigen meestal op een s, er of se. Voorbeelden: Deventer koek, Kamper ui, de Berlijnse muur, Ber- lyns blauw, Brussels lof. Brusselse kermis, Parijse mode, Wener ge bak, Weens congres. Bij een aantal plaatsnamen heeft het bijvoeglijke naamwoord echter een totaal af wijkende vorm en moet men op passen. Van Milaan is het bijvoeg lijke naamwoord Milanees De Mi lanese dom. Van Par ma Parme- saans (dus niet Parmasaans) Par- mesaanse kaas Van Napels Napo- litaans. Een Napolitaanse kerst- stal. Van Venetië Venetiaans. Ve- netiaans glas. Van Genua Genuees. Een Genuees restaurant Van Mad rid Madrileens Madrileense vrou wen. Van het eiland Madagaskar Madagaskisch. Van Rome Ro meins. Het Romeinse Rijk. Ro maans is: afstammend van het La tijn. Romaanse talen. Al deze bijvoeglijke naamwoorden worden met een hoofdletter ge schreven. Daar wordt de laatste tijd nog wel eens van afgeweken. Ook bij vreemde woorden kan het bijvoeglijke naamwoord moeilijk heden opleveren. We noemen slechts: mode - modieus - modieu ze, religie - religieus - religieuze, se lectie - selectief, elite - elitair, genie geniaal, politie - politieel - politio neel. De politiële aktie in Neder lands Indië. Meer gebruikelijk is politioneel. Een politionele straf, contract - contractueel, illusie - il lusoir (denkbeeldig), inauguratie - inaugureel. Een inaugurele rede (bij de inwijding behorend), arbiter arbitrair (eigendunkelijk) Een arbi trair optreden. Ook: een arbitraire bepaling (beding, dat geschillen door scheidslieden worden beslist). Arbiter - arbitraal. Een arbitrale uitspraak (afkomstig van een scheidsrechter). Zo zijn er uiteraard nog tientallen andere voorbeelden te noemen. Eén d en één t Een aantal bijvoeglijke naam woorden worden met ëën d en met één t geschreven. Zij besteedde (verleden tijd) veel aandacht aan haar uiterlijk. Als bijvoeglijk na amwoord: bestede. Voor iedere be stede gulden kreeg men een bon tijdens de Sinterklaasaktie Hij ontvreemdde een fiets: Maar: de ontvreemde fiets De poiitie ver richtte een uitgebreid onderzoek. Maar het verrichte onderzoek bracht weinig nieuws aan het licht. Tegen deze regel wordt heel dik wijls gezondigd. Men schrijft dan twee „dees" en twee „tees". Respectieve - respectievelijk Ook het bijvoeglijke naamwoord „respectieve" komt in de knel Het wordt dikwijls vervangen door „respectievelijk", maar dat is een bijwoord. Voorbeeld: de respectievelijke na men van de deelnemers zijn Jan sen, Pietersen enz. Dit moet zijn. de respectieve namen enz. Respectie velijk is goed in de zin: Zij behaal den respectievelijk tien, twintig, vijftig en honderd punten. Het veen zal als natuurreservaat en veenmuseum in stand worden ge houden. HET KLEINE LOO Als de natuur 't alléén voor het zeggen had gehad zou Nederland voor het grootste gedeelte met bos overdekt zijn. Maar door toedoen van de mens zijn op de uiteenlo pende bodemsoorten ook heel afwisselende land schappen gegroeid. Die door mensenhanden ge vormde landschappen noemen we „cultuurland schappen", ter onderschei ding van de „natuurland schappen". Overigens be staat hier vrijwel geen zui vere natuurlandschap meer. Zo is er in ons land bijv. geen oerbos meer te vinden, alle bossen zijn hier (her)geplant. Belanqenafweflinq De vöorvecnrers" van natuur- en landschapsbehoud hebben alle re den hun stem te verheffen. Maar het zou wel zeer onverstandig zijn voorbij te gaan aan de aanspraken en inbreng van agrarische zijde. In de eerste plaats zijn er de belangen van de boeren en tuinders zelf. Hun werkgelegenheid, werkplezier en inkomsten moeten voldoende ver zekerd zijn. Verder is het aan onze doelmatige landbouw te danken dat wij kun nen beschikken over goed en geva rieerd voedsel tegen redelijke prij zen. Tenslotte moet ook bedacht worden dat onze nationale econo mie zwaar steunt op wat wij met de export van agrarische produkten verdienen: het batig saldo daarvan beliep in 1976 ruim f7 miljard. Het is duidelijk dat er grote - soms tegengestelde - belangen op het spel staan. Ook is het duidelijk dat deze zeer zorgvuldig tegen elkaar afgewogen moeten worden. Sinds 1965 vervoert Renault auto's over de Seine met speciale vracht schepen met drie dekken. Het betreft het vervoer van de Renaults die worden gemaakt in de fabrie ken langs de rivier; Billancourt, Flins, Le Havre, Gennevilliers en Rouaan, Dit gespecialiseerde autotransport wordt uitgevoerd door Renaults eigen transport- en scheepvaartonderneming de C.A.T. (Compagnie d'Affrëte- ment et de Transport), die enkele dagen geleden de 4 miljoenste Renault per schip vervoerde. Renault beschikt voor het laden en lossen van de auto's over speciale kade-installaties. De auto's die de verschillende fabrieken langs de Seine verlaten, worden op de speciale schepen naar het afleveringscentrum bij Flins gevaren; van daaruit gaan deze auto's per autotransporter en per trein naar de verschillende bestemmingen in en buiten Frankrijk De speciale Renault-schepen zijn aangepast aan de afmetingen van de sluis bij Tancarville; de autoschepen passen daar met enkele centimeters speelruimte in. Het vervoer via de Seine ontlast in niet geringe mate de toch al drukke snelweg tussen Parijs Le Havre; de autoroute de l'Ouest. Het meest oostelijke punt voor dit gespecialiseerde scheepvaartverkeer is het lie de Séguin in de Seine te Boulogne-Billancourt, nu een drukke industriewijk van Parijs en het hart van het 'Renault-concern dat daar 80 jaar geleden door Louis Renault in een schuur op het landgoed van zijn vader zijn oorsprong vond. Een briefkaartje aan de Info-tiek van dit ministerie, Bezuidenhout- seweg 73, Den Haag, met daarop de vermelding „Gaarne toezending brochure Landbouw en landschap" is voldoende (HET KLEINE LOO) Via deze sluis en het Kanaal van Tancarville staat de Seine in verbinding met het industrieterrein van Le Havre', waar de Renault-fabriek staat die de Renaults 16, 20 en 30 produceert. Ook worden via dit kanaal de dokken van Le Havre, bereikt voor het verschepen van de verschillende Renaults naar exportlanden overzee. De vier miljoen Renaults die tot nu toe werden vervoerd zouden, achter elkaar geplaatst, een lengte van meer dan 16.000 ki.i in beslag nemen, dat is 3x de afstand Parijs-New York. De overheid houdt zich al vele jaren druk met deze problematiek bezig. Zij is al met talloze voorstellen ge komen om een en ander in goede banen te leiden. V7ie daar meer over wil weten kan gratis in het bezit komen van de brochure „Land bouw en landschap" van het minis terie van Landbouw en Visserij.

Holtens Nieuwsblad | 1978 | | pagina 13