Kan men bij een miskoop 2 schuldigen aanwijzen? auto-test Rover 3500 m rij-impressie Porsche 928 Meer Ford modellen Toyota Carina in een nieuw kleed 5 miljoen auto's met 5 deuren In het programma Koning Klant werd recentelijk nog eens weer een duidelijk voorval aangehaald van een miskoop op autogebied. En dat was dan ook wel weer een bizonder ernstig geval. Ook de ANWB publiceerde deze affaire in haar autokampioen De laatste zaak betrof een gekochte Alfa bij een handelaar in het Oosten van het land. Bij de koop bleek al dat het kenteken niet aanwezig was en toen dit te voorschijn kwam. was het jaar tal niet overeenkomstig de vermelding op de koopacte. was het een 2-deurige uitvoe ring in plaats van een 4-deurs en was de auto ook nog uit 2 delen samengesteld. Wielop hanging niet goed en ga zo maar door. Veel roest, totaal verrotte de len waaronder de voórruitstij- len. Deze waren met poetsdoe ken en polyester dichtge smeerd. waarover een laklaag. Op deze auto werd een andere ingeruild. In weze doet het er niet toe hoe de transactie gaat. als het maar eerlijk is. De Alfa waar het om ging was rijp voor de sloop en levensge vaarlijk om mee te rijden. Het is werkelijk frappant dat na alle waarschuwingen in krant, tijdschrift en voor de TV, de mensen nog zo gemakkelijk naar die adressen toegaan, waarvan bijna te proeven is dat er geen goede auto's te koop staan De Bovag atten deert er regelmatig op, de im porteurs wijzen er op door ver regaande garantie-bepalingen te creëren voor automobielen die via hun dealer-organisatie verkocht worden en toch nog vliegen vele mensen in de val van de louche-handel. Nooit afgaan op een toezeg- Rond de jaarwisseling blikt men vaak terug op hetgeen geschied is en kijkt men vooruit naar de dingen die komen. Wanneer je geassoci eerd bent met automobielen dan zijn zeker de maanden december en januari belang rijk. In december de Auto van het Jaar, waarover op deze pagina al het één en ander meer, in januari al weer de eerste auto-tentoonstelling en wel in Brussel. Voor de maandelijkse test namen we dit keer de Rover 3500. Al veel eerder getest maar be waard voor deze pagina, om dat in dit nummer veel aan dacht aan de jaarlijkse au to-verkiezing besteed wordt en de Rover 3500 het gehele jaar door als „Auto van het Jaar" bekend stond. Een bij zondere auto met veel kwali teiten en gezien het gebodene beslist niet duur. het is erg jammer dat de levering mond jesmaat is. Overal in Europa moeten de gegadigden lang wachten voordat hun Rover afgeleverd wordt. Het is een tendens die veel meer voor komt en bekende Duitse mer ken als Mercedes en BMW hebben eveneens lange lever tijden. De omwenteling bij Rover be gon in 1963 toen de geheel nieuwe geconstrueerde 2000 op de markt kwam. Hypermodern zowel qua techniek als in ui terlijke vormgeving. Varianten werden geboren in de vorm van de 3500 en de 2200. Het was ook de eerste auto die het vererende predikaat kreeg dat de Rover 3500 in 1976 ten deel viel en de Porsche 928 nu. Aangepaste ophanging De vorige modellen hadden een zeer bijzondere wielophan ging. Vóór een systeem dat al leen door Rover toegepast werd en achter volgens het mooie maar constructief dure Du Dion systeem. Nu wordt voor gebruik gemaakt van Mc Pherson elementen en achter van een starre as met torsie buis en schroefveren. De ach- terschokbrekers hebben een ingebouwde automatische rij- hoogte-compensatie, waardoor de auto bij zwaardere lading niet naar achteren doordrukt. De wegligging is onderstuurd met een duidelijke richting naar neutraal, wanneer ruime bochten snel genomen worden. De zeer direkte en sterk be krachtigde besturing maakt het wegliggingsgevoel wat minder positief. De bekrachti ging zou best iets minder mo gen zijn, waardoor iets meer stuurgevoel zou ontstaan. Van uiterst links naar rechts is slechts 2.7 omwenteling. De remmen bestaan uit schijven voor en trommels achter, die met behulp van fijne bekrach tiging een zeer behoorlijke ver traging geven. lichtmetalen motor De van oorsprong uit de Buick fabrieken komende V-8 motor is een toonbeeld van kracht en smeuigheid. Uit 3.5 liter inhoud komt 155 din pk., hetgeen in wezen helemaal niet veel is. Levensduur en sou plesse staan bij deze kracht auto hebben de stylisten zich kunnen uitleven met als resul taat een heel aparte automo biel. Het voorfront met rech thoekige koplampen, die vloei end in de knipperlichten over gaan, de zijflanken met de wat gebogen en oplopende lijn naar achteren en de achterzijde, die zich door de grote achterlich ten laat markeren. Een profiel in de achterlampen voorkomt vervullen. Afgekeken van Mer cedes. Een grote laadklep aan de achterkant, meer een vijfde deur, maakt van deze Rover een wel heel luxueuze station car. De gebruiksmogelijkheden zijn enorm. Comfortabel ver voer voor 4 a 5 personen, veel ruimte in de koffer en wanneer heel veel bagage mee moet kan de achterbank omgeklapt worden. In deze klasse geeft Rover de toon aan. Ook het interieur is van grote allure. De voorstoelen en de achter bank zitten uitstekend. Het in strumentarium is een rech thoekige doos die boven op een plateau ligt. Met rechts- stuur uitvoering wordt die unit gewoon verplaatst. Alle in strumenten, 6 in getal zijn rond uitgevoerd met ernaast een aantal controlelampjes en drukknoppen. De schakelaars voor de electrische raambedie ning zitten tussen de beide voorstoelen met direct ernaast de handrem Het stuurwiel heeft een aparte vorm en draait iets uit het midden. De gehele stoffering van het inter- 'ieuc en dat geldt voor de stoe len en de vloerbedekking, is van een speciaal soort stof. die volgens Rover apart voor hun geweven is. Zo is er over deze auto nog veel meer te vertellen. Over details, over rij-aspecten etc In zijn prijsklasse is het wel één van de auto's met de mee ste gebruiksmogelijkheden, vooral vanwege de 5e deur. Daarnaast zijn de prestaties zeer goed. is het comfort hoog te waarderen en heeft de auto een plus aan technische facet ten om zowel de sportieve als de wat bezadigde automobilist volledig aan z'n trekken te la ten komen. ging dat een Bovag-garantie bewijs later toegezonden zal worden Een schriftelijk bewijs eisen dat duidelijk Bovag en of dealer-importeur garantie ge geven wordt. Je kunt rustig stellen dat het niet die handelaar alieen is die zich schuldig maakt, ook de koper die voldoende ge waarschuwd is moet beter we ten. Want wanneer het gewaar schuwde publiek niet de moeite neemt te gaan kijken, wordt de bestaans-mogelijkheid van deze handel te met ge daan. Ga voor een gebruikte auto naar de ter goede naam en faam bekend staande be drijven. De prijs is misschien wat hoger, zeker reëler want het product is er dan ook naar en de garantie-bepalingen wor den strikt nageleefd Binnen kort zal nu de verplichte keu ring van start gaan en dan moeten alle auto's eens per jaar gekeurd worden. Het is te hopen dat daarmede een begin gemaakt kan worden om dat gevaarlijke gesjacher een halt toe te roepen. En dan alleen bij Renault met de R-4. Dit record werd bereikt in 16 jaar. want de 4 werd geintroduceerd in 1961 Het idee van de vijfde deur vond navolging en veel autofa brikanten brengen auto's met een 3e of 5e deur om gemak kelijker bagage te kunnen la den. In 1947 werd de eerste na-oorlogse Renault, de ..Qua- tre Chevuax" geintroduceerd. Tien jaar later waren er 1 mil joen van gemaakt. Van de Dauphine werden er ruim 2 miljoen gefabriceerd tot het jaar 1967. In december '67 werd de productie beëindigd Dagelijks worden er nog 1450 Viertjes geproduceerd. In november j.l. heeft Ford een klein offensief op de Ne derlandse markt geopend met het aanstellen van Hessing De Bilt B V als distributor voor de Amerikaanse modellen In tegenstelling tot andere Ame rikaanse merken zette Ford niet veel af. Hessing geniet al jaren een grote bekendheid wanneer het Amerikaanse au to's gaat. Verder zijn zij impor- van het jaar teur van Rolls Royce en de Tomaso. Gelijktijdig met deze uitbreiding zullen er veel meer typen en modellen geleverd kunnen worden. Kunnen leve ren betekent ook in voorraad hebben of snel verkrijgbaar zijn. De contacten in van Hes sing in de States garanderen dit. Fords, Mercury's en Lin- colns zijn bekende uitvoerin gen. Daarbij komen de Zephyr en de Versailles, die onder Mercury en Lincoln vlag varen. Bij de presentatie waren heel wat uitvoeringen te zien en vooral de Zephyr en een daar van afgeleidde versie de Mo narch bevielen ons wel omdat ze een vrij Europees uiterlijk bron hoog aangeschreven. Toch zijn de prestaties zeer goed en heeft de motor een koppel van 27.4 kgfm bij een toerental van 2500. Dat is een imponerend cijfer Van 0 tot 100 km. verlopen nog geen 10 sec. en de topsnelheid ligt net iets onder de 200 km grens. Al deze technische lekkernijen dragen er toe bij dat de Rover heel sportief gereden kan wor den, maar ook heel rustig. Bij lage snelheid is de 4e versnel ling best bruikbaar en is de 5e ingeschakeld dan nog protes teert de motor niet. Bij 100 km in de hoogste versnelling is het verbruik 1 op 10.5. Over het algemeen zal men wat sneller rijden en dat resulteert, dan in 1 op 9. Gunstige cijfers wan neer men de auto qua grootte en vermogen beziet Deze Ro ver is eveneens met automaat leverbaar en dan liggen alle cijfers iets ongunstiger. veel stijl Zowel het uiterlijk als de aankleding getuigen van stijl. De buitenzijde is weer heel apart Geen confectie-stijl. die we al zo vaak zien. In deze '.I' - Achter de schermen wordt al lang van te voren gewerkt om de „Auto van het Jaar" te kiezen. Ieder jaar komen er nieuwe modellen aan de markt en deze dingen mee naar de begerenswaardige ti tel. De keus is voor 1977 door de internationale jury bepaald en de geheel nieuwe Porsche 928 is het geworden. Voor het miljoenen grote au to-publiek in Europa en voor de fabrieken is het interessant wanneer een model het wordt waarvan in de verkoop grote verwachtingen bestaan. De au to's worden beoordeeld op een groot aantal facetten en heeft een kleinere of een midden klasser het meeste aantal pun ten gekregen, dan is dat voor de fabriek die deze auto ont worpen heeft en fabriceert een geweldige reclame. Lange tijd blijft deze auto midden in de publiciteit en de belangstelling van het publiek zal zeker niet onaanzienlijk zijn. Natuurlijk is het ook voor een fabriek als Porsche een gebeurtenis om de uitverkoren auto geconstrueerd te hebben. Porsche heeft een geschiedenis en een rénommee die voor weinig merken weggelegd is. De prestaties van dit merk op de circuits, vooral m lange af standsraces, zijn niet meer te tellen. We hoeven alleen maar even terug te denken aan de successen van Nederlands bes te coureur Gijs van Lennep, die 2 keer de 24 uurs race van Le Mans met dit merk won. Nu heeft het nieuwe model 928 de trofee gewonnen. Ter ere daarvan in deze pagina een rij-impressie. Ook voor het komende auto jaar (1978» zullen er al weer een aantal gegadigden zijn. Recentelijk kwam de Peugeot 305 uit. lanceerde Alfa de nieuwe Giulietta, presenteerde Daihatsu de fraaie Charade en debuteert één dezer weken de Chrysler Simca Horizon. Daar zal het niet bij blijven, maar in ieder geval weten we dat 1978 weer een interessant auto-jaar wordt. Toyota is weer eens op het vemieuwingspad. Werd recente lijk de Cressida geintroduceerd. nu staat de nieuwe Carina er aan te komen. De Carina's die door Louwman en Parqui hier te lande geimporteerd worden zijn de 1600 de luxe 2-deurs en een 4-deurs, een 2-deurs auto maat en een 1600 ST. Deze laatste heeft een vijfbak en meer pk's. De motoren meten 1588 cc. In Duitsland wordt de nieuwe Carina al sinds eind november geleverd en daar was het dat we de nieuwe uit voering al wat nauwkeuriger konden bekijken Een mooie en zeer nuttige uitvoering is de Carina stationcar met 5 deuren. Standaard erg luxueus uitge voerd en direct voorzien van een ruitenwisser en sproeier op de achterruit. Het lijkt ons waarschijnlijk dat dit model hier ook geleverd zal worden. De stationcar heeft achter bladveren in tegenstelling tot de sedans die schroefveren hebben De carrosserie is iets breder geworden. De Celica's worden in januari ook in een nieuw jasje ge bracht. Aangezien de techniek, motorisch en qua ophanging geen of nauwelijks wijzigingen onderging, zal de auto ta v. het njden niet veel veranderen. Het is de aangepaste koets die de veel gevraagde Carina voor een aantal jaren weer up to date maakt. Al van ver voor de 2e we reldoorlog is de naam Porsche synoniem met de automobiel. Als constructeur bij Oosten rijkse en Duitse fabrieken als Austro-Daimler, NSU en Mer cedes maakte de toendertijd op technisch gebied talent volle Ferdinand Porsche grote naam. Zijn grootste succes was de constructie van de ke ver. In opdracht van de in de dertiger jaren heersende dicta tuur ontwierp hij een Volks auto, die eenvoudig en goed koop te maken moest zijn. Het ontwerp kwam klaar, de eer ste auto's werden gebouwd, de grotere series waren voor het Duitse leger en de burger ving er naast. Pas na de oorlog, toen het ontwerp al meer dan 10 jaar oud was, ging de toch nog altijd moderne auto in productie voor civiele leve ring. Dat het een succes zou worden kon men in die jaren niet bevroeden. Tot op heden werden er bijna 19.500.000 exemplaren geproduceerd. De eerste Porsche Porsche ging verder en in 1947 zag de eerste auto met deze naam het levenslicht. Tot op de dag van vandaag wor den de Porsches volgens het principe motor achterin ge bouwd. Wel met veel wijzigin gen zowel constructief als ui terlijk. Het zjjn in één woord geweldige automobielen, maar om bij de tijd te blijven moest ook Porsche net als Volkswa gen de moderne trend volgen van de motor voor Natuurlijk blijven de echte' Porsches nog lang in productie en zal de nieuwe uitvoering waarschijn lijk pas over jaren als een echte Porsche gekarakteriseerd worden. De 911 is nog de enige sportwagen met de motor ach terin en de nieuwe 928 heeft de motor voorin. Het tweede grote verschil met de oude ge neratie is dat de luchtkoeling vaarwel gezegd werd en water koeling z'n intrede deed. Dan hebben we ook nog de 924, een Porsche waarbij veel facet ten afgeleid zijn van de serie modellen Audi 80. Het oog vraagt eerst aandacht voor het uiterlijk van de 928. „Dat is heel opvallend gelijnd met vormgevings-aspecten die in de automobielbouw weer nieuw zijn. Er zijn geen Italianen aan te pas gekomen om de stile ring te accentueren. Het is Porsches eigen chefstylist Ana- tole Lapine geweest die in be langrijke mate verantwoordelijk is voor de heel aparte lijnen. Motor nu voorin Het is gewaagd wat hij deed en zeker zal daardoor in de toekomst, want Porches wor den voor lange tijd gebouwd, het karakter gewaarborgd blij ven. Je moet er echt aan wen nen wat hier tot stand ge bracht is. Nergens is er iets te vinden van een abrupte afbre king van een lijn, hetgeen juist zo'n tendens is bij Italiaanse ontwerpers. De lijnen en de vormgeving zijn gebaseerd op ronde vormen, waarbij vooral opvalt dat de bumpers in de zin van hun normale functie niet meer als zodanig opvallen. Lampen, voorfront, ramen en achterpaneel zijn volkomen ge ïntegreerd in de carrosserie Je moet er heel lang aan wennen om een gefundeerd oordeel te kunnen geven. Nieuwe V-8 motor De kracht komt uit een ge heel nieuw ontworpen V-8 mo tor, die uit bijna 4.5 liter in houd 240 pk levert. Dat is niet zo veel, maar meer dan vol doende om de ruim 1500 kg. wegende auto heel goede pres taties te laten leveren. Nog geen 8 sec. om op 100 km. snelheid te komen, een tops nelheid van ruim 200 km. en een wegligging die onovertref baar is. Een 5-bak brengt het vermogen gespreid op de weg. Een automaat is eveneens le verbaar. Constructief hebben de Porsche technici hun kun nen uitgebreid in dit ontwerp gepresenteerd Zowel voor als achter schroefveren en telesco- pische schokbrekers. De as- constructie is in z'n soort éénmalig en wordt dan ook de .Weissach Asche' genoemd. Weissach is het centrum van Porsche waar op velerlei ge bied nieuwe technieken uitge vonden en beproefd worden. Rondom 5 schijfremmen met gekoelde trommels en uiter aard optimaal bekrachtigd. Tot op hoge snelheid een absoluut veilige automobiel. Aan het in terieur is eveneens bijzonder veel aandacht besteed. Zitposi- tie, stoelen, houding achter het verstelbare stuur en nog vele zaken meer maken het rijden wel buitengewoon aangenaam. Achterin kunnen in noodgeval len 2 mensen zitten, maar dat is dan met veel minder com fort dan voorin. Voor 2 kleine kinderen te doen. Veel vraag Porsche denkt vooruit, Por sche werkt vooruit. Dat ge beurt natuurlijk overal. Maar wanneer deze fabriek met de 928-theorie en techniek niet zo ver gevorderd was, dan had deze Porsche nooit het predi kaat „Auto van het Jaar" kunnen krijgen. Ruim 80.000 gulden is voor een auto enorm veel geld, maar net als in het buitenland weet importeur Pon niet hoe hij de klanten tevreden moet stellen. Zoveel vraag is er naar de nieuwe Porsche 928. Een geweldige auto met verfijnde techniek, maar met een uiterlijk waar men heel duidelijk aan wen nen moet.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 19