Kerst in ,De Schure EXPOSITIE Kerstnacht-samenkomsten Grote verwerping op Meermaiskamp EM-ontwikkelingen in Overijssel De voeding van droogstaande koeien Ds. Vöiis komt naar Holten Landbouwschap wil bijenteelt stimuleren Plattelandsvrouwen Dijkerhoek hielden Kerstwijding Boeren produceren minder landschap Kerstviering afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Zuivelfabriek aangekocht door Gebr. Schuppert Minister Van der Stee: PRACHT MASSIEF BANKSTEL 3150.- LEEMRESZE MEUBELEN ENTER HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 DECEMBER 1977 - PAG. 9 In de aula van de Scholengemee nschap, Haarstraat 14 te Holten is een kleine expositie ingericht. De tentoongestelde werkstukken zijn examenwerk van Mavo- en Havo leerlingen, die handvaardigheid als examenvak hebben gekozen. Zoals misschien niet bij een ieder be kend, is het vroegere eindexamen voor een deel vervangen door een serie zgn. schoolonderzoeken. De getoonde werkstukken zijn nu het resultaat van zulk een school onderzoek. De Havo-kandidaten tonen hun vorderingen voor het vak keramiek en de Mavo kandidaten voor het onderdeel pa pier/karton. Wat de Havo-afdeling betreft is dit de eerste maal dater in een „beeldend vak" een examen is afgenomen. De openingstijden van deze inte ressante tentoonstelling zijn: vrij dagavond 23 december van 19 tot 21 uur en zaterdagmiddag 24 de cember van 15 tot 17 uur. Dinsdagavond 20 december hield de afdeling Dijkerhoek de kers twijding in de mooi versierde zaal van „Het Bonte Paard". Na een openingswoord door de presidente, waarin zij de dames die in groten getale waren opgekomen, mevr. Van Maurik en enkele schoolkinde ren van harte welkom heette, werd de leiding overgedragen aan een viertal dames voor de verdere ver zorgingvan deze avond. Eerst werd gezongen Komt allen tezamen en las mevr. Paalman-Podt het ge dicht De Kerstboom, gevolgd door een gedicht over vrede door mevr. v.d. Meer. Hierna kwamen de schoolkinderen aan de beurt om samen met mevr. Van Maurik lied jes en gedichtjes ten gehore te brengen en ook speelden ze op de blokfluit. Ook werden er dia's ver toond over het beloofde land, waarbij mevr. Wissink een toelich ting gaf. Hierna werd het Kerste vangelie gelezen door de dames Haverslag-Haverslag en Paalman-Podt, afgewisseld met zang van de kinderen. In de pauze werd op koffie met krentenbrood getrakteerd en wer den er nog enkele mededelingen gedaan, o.a. een toelichting op waarom er een boerin in het be stuur moest worden gekozen. Dit is voor de samenstelling van het be stuur beter. De handwerkcursus voor tapisserie en haken begint op woensdagmorgen 4 januari 1978 om half tien, hier komt geen nader bericht meer over. De nieuwjaars visite is gepland op dinsdag 10 ja nuari. Na de pauze werd na het zingen van De herdertjes lagen bij nachte het kerstverhaal „De aanrijding" gele zen door mevr. v.d. Meer en mevr. Wissink. Na het zingen van Stille nacht, heilige nacht las mevr. Ha verslag twee gedichten voor uit de gedichtenbundel van Johanna van Buren, getiteld „Het sind twee harde warkers" en'„Sie brachgt in duustemisse licht". Tot slot werd het „Ere zij God" gezongen. Mevr. v.d. Meer dankte de school kinderen, mevr. Van Maurik en de fam. Kroon voor de medewerking en overhandigde een kleine atten tie. De presidente dankte de dames voor de prima verzorging van deze avond, wenste allen prettige kers tdagen en een goede jaarwisseling en wel thuis. Wie tijdens de kerstdagen veel heeft gegeten, heeft altijd de na tuurlijke drang de overtollige calo rieën weer kwijt te raken. Bij de meeste mensen uit zich dat in het maken van een fikse wandeling. De vrijwilligers van de Schure hebben dit uitstekend aangevoeld door op maandag 26 december (2e kers tdag) een puzzelwandeltocht door de prachtige Beuseberg te organi seren. De inzet is evenals vorig jaar: een schitterende wisselbeker, be schikbaar gesteld door de familie Groenewoudt. Voor de puzzelwan deltocht kan jong en oud zich vanaf 13.30 uur bij de Schure opgeven (in formatie tel. 2755). Na afioop ko men alle deelnemers in de Schure samen om te genieten van een kop heerlijke calorie-arme soep of kof fie. PAALTJESVOETBAL-TOERNOOI Jaarlijks worden er verscheidene toernooien georganiseerd in sport hal 't Mossink. Veelal gaat het hier om sportaarden, die men ook in clubverband kan beoefenen. Om eens iets heel anders te organise ren, houdt de Schure een paaltjesvoetbal-toernooi op dins dag 27 december. Er wordt op vrij kleine veldjes gespeeld, wat als konsekwentie heeft dat de teams uit slechts 4 spelers of speelsters mogen bestaan (ook gemengd is mogelijk). Het is de bedoeling om het toernooi in de rekreatieve sfeer te houden, hetgeen betekent dat er per team met meer dan 2 competi tiespelers meespelen. Het begint om 10.00 uur in sporthal 't Mossink en de kosten zullen plm. f 2.- p.p. bedragen. Men kan een team opge ven in de Schure aan de bar of tele fonisch 1892. De deelnemers wor den verzocht om kwart voor tien in de sporthal aanwezig te zijn. FILMS Ook op dinsdag 27 december wordt in de Schure de film „De Kaping van de Pelham Express" gedraaid (aanvang 14.30 uur en 20.30 uur). In deze thriller gaat het over inspek- teur Garber, die bericht krijgt dat vier zwaargewapende misdadigers een trein van de New Yorkse metro hebben gekaapt. Zij houden 17 pas sagiers in gijzeling en eisen van de stad New York 1 miljoen dollar. Precies binnen 1 uur moet er be taald worden. Voor elke minuut dat het geld te laat in hun bezit is zal 1 gijzelaar worden doodgeschoten. De gehele politiemacht wordt inge zet en er wordt koortsachtig ge werkt om de kapers in de val te lok ken. Als dit bijna lukt worden er bij een vuurgevecht 2 kapers gedood. Een derde pleegt zelfmoord, zodat er nog maar 1 kaper overblijft. De gene die de trein heeft bestuurd is volgens Garber een oud vakman. Garber begint een lijst van oud- metrobestuurders af te werken. totdat hij de werkelijke leider van de kapers bereikt(entree nor maal) Een dag later, woensdag 28 decem ber 20.30 uur, laten we opnieuw het doek zakken voor de vertoning van 8 korte tekenfilms; met o.a. 4 Pink-Panter films, Elma de Eend. Poppeye the Sailor en Bugs Bun- ney (20.30 uur, entree gratis) Tens lotte vertoont de Schure vrijdag 30 december (20.30 uur, entree gratis) een film van ongeveer een uur over het milieu. Wij wensen iedereen prettige kers tdagen en een voorspoedig 1978. Vriiw. de Schure ZIET IN ONZE ETALAGE met leren kussens speciale kerstprijs van 4250 - voor „Ons zo gewaardeerde landschap is als bijprodukt van de Landbouw gegroeid. Wat wij aan natuur en land schap hebben, is in veel ge vallen door de boer ge wrocht. Maar tevens staan veel van de natuurwetens chappelijke en landschap pelijke waarden op gespan nen voet met de wijze van produceren in de landbouw, zoals die onder invloed van de technische en economi sche ontwikkelingen de laatste 25 jaar ingang heeft gevonden. De ontwikkelingen brach ten bijv. mee dat de boer zich is gaan specialiseren op produktie van voedsel en grondstoffen. De produktie van geriefhout binnen eigen bedrijf behoort daardoor tot het verleden. Dit soort hulpprodukten koopt hij aan. Het logische en onver mijdelijke gevolg is dat de boer minder landschap produceert, terwijl be staand landschap vaak minder in zijn bedrijfsvoe ring past. Dit proces leidt - zonder dat de boer iets te verwijten valt - tot verar ming van natuur en land schap." Aldus minister Vander Stee (Land bouw en Visserij) in een korte toe spraak tijdens de algemene verga dering van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB) in restau rant Treslong in Hillegom op 14 de cember 1977. De bewindsman wees erop, dat de regering van oordeel is dat er een mogelijkheid is om dit proces tegen te gsan. Hij gaf toe dat deze weg moeilijk was maar met onbegaan baar. Een en ander is uitgestippeld in de zg. Relatienota, die inhoudt dat: voor de meest kwetsbare delen - tot een maximum van 100.000 ha - wordt gestreefd naar verwerving en beheer door een terreinbeherende natuurbeschermingsorganisatie (reservaten); voor minder kwetsbare delen - eveneens tot een maximum van 100.000 ha - wordt gestreefd naar een beheer door landbouwbe drijven die hun bedrijfsvoering mede willen afstemmen op natuur- en landschapsbeheer, terwijl zij daarvoor een passende vergoeding ontvangen (beheersgebieden). Blijkens de Nota Landelijke Ge bieden is de bedoeling dat van deze beide categorieën tot de 90-er jaren 86.000 ha wordt gerealiseerd. Rond deze beleidsvoornemens is een diepgaande en soms felle dis cussie ontstaan. Het is voor alle partijen van groot belang, indien zo snel mogelijk duidelijkheid ont staat hoe een en ander in de prak tijk gaat uitpakken. Met andere woorden: waar gaat het gebeuren, wat houdt het in, hoeveel geld komt er beschikbaar? In dit licht moeien dan ook de kortgeleden genomen besluiten worden gezien, die het mogelijk maken de Beschikking Beheerso vereenkomsten van 1 juni jl. te gaan beproeven in de praktijk. De opstelling van deze voorlopige richtlijnen en de besluitvorming daarover was geen eenvoudige zaak. We hebben getracht antwoorden te vinden die de spanningen tussen landbouw en natuurbescherming jkunnen wegnemen. Antwoorden die - ook in deze proeffase - zeker heid en voldoende rechtsbescher ming geven aan betrokkenen. Daarnaast wordt ook een maxi male inspraak in de provincie ge vraagd en moeten de voorlopige regelingen snel aangepast en aan gevuld kunnen worden. Om die re den is dan ook nadrukkelijk voor zien in een gemakkelijke terug koppeling. De proeffase gaat nu beginnen. In feite voeren wij een gevecht met de tijd. Zij die thans reeds met be perkingen en onzekerheden leven, willen zo snel mogelijk antwoord op de vraag hoe hun toekomst er uitziet. Duidelijkheid over de be stemmingen, duidelijkheid over de vergoedingen. Het zal een dui delijke opgave zijn voor de nieuwe minister van Landbouw hun die zekerheid te geven. De Open Deur-groep Holten zet de traditie voort door ook dit jaar aan de vooravond van de Kerstdagen, weer Kerstnachtbijeenkomsten te houden in de Ned. Herv. kerk. Spreker in beide bijeenkomsten is ds. A. W. Berkhof, hervormd predikant alhier. In de eerste bij eenkomst - die begint om tien uur - zal medewerking worden verleend door het Hervormd Kerkkoor en aan de tweede dienst - aanvangstijd kwart voor twaalf - zal de Holtense Muziekvereniging medewerking verle nen. Een kwartier voor de aanvangsttijd van beide diensten zullen gemeenschappelijk kerstliederen worden gezongen. Iedereen die op deze zinvolle wijze het Kerstfeest wil beginnen is op zaterdagavond 24 december hartelijk welkom. Graag tot ziens. De Open Deur-groep Holten. „Kom vanavond op Meermanskamp en doe mee aan de grote ver werping!" Onder dat motto roept de Supportersvereniging alle vrienden van de S.V Holten op om vanavond (vrijdagavond) een kansje te wagen tijdens de verwerping, die in het ontmoetingscen trum van de club wordt gehouden. De verwerping van 25 november jl. is uitstekend geslaagd. Ook verkoop in de afgelopen week slaagde geweldig. Het gaat nu om de laatste ronde van 1977. om nog wat geld in het laadje te krijgen voor de training en begeleiding van de grote junioren- en pupillenschare, die de vereniging telt. Het is voor de jongens, maar ook voor u zelf, want men kan artikelen winnen die zeer geschikt zijn voor de feest dagen. Het evenement begint om 20 uur. Mocht u - tot onze spijt - verhinderd zijn, dan wenst de supportersvereniging u toch prettige kerstdagen en een voorspoedig 1978. In verband met het samen gaan van NW en NKV zijn in de periode september 1976-heden zo goed als alle FNV-afdelingen tot stand gekomen. Er waren twee mogelijkheden om tot een FNV-afdeling te komen, namelijk dooreen koepel te vormen bestaande uit en kele NW- en NKV- bestuurders en het reeds direct in elkaar schuiven Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen bi): H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur Donderdag 15 december jl. hield de afd. Holten van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen haar kerstviering in gebouw „Irene". Van 19.30 tot 20.00 uur was er ge legenheid een kopje koffie te drinken. Deze avond werd verzorgd door het „Leger des Heils" korps Zutphen. Na een inleidend muziekje, opende de vice-presidente, mevrouw W. Beldman-Wegstapel, de avond met een hartelijk welkomswoord aan allen, in het bijzonder het „Le ger des Heils". Na een samenzang hield majoor A. Remigius een in leiding. Vervolgens vertolkte de zangbrigade ,,'t Wonder van Gods Liefde". De schriftlezing werd gele zen door majoor J. Remigius- Mulder, waarna het korps „Down the street" speelde. Na de declama tie „Het kind van Bethelehem", bracht de zangbrigade ons het „Blijde nieuws". Na de pauze werden alle aanwezi gen verzocht, het kerstlied „Klok gelui" met gezang en handgeklap te begeleiden, waarna mevr. A. Jongkind-Wellner, op boeiende wijze het kerstverhaal: rAls de klokken lulden" vertelde. Door stroomuitval in gebouw „Ire ne" was het voor het muziekkorps niet mogelijk te spelen. De kaarsen, door de leden meege bracht. verhoogden hierdoor wel de kerstsfeer Met het zingen van ver schillende kerstliederen werd de avond besloten met dankwoord door majoor A. Remigius. Mevr. W Beldman:Wegstapel sloot de avond met een bijzonder harte lijk woord van dank aan het „Leger des Heils", die deze kerstviering tot een fijne avond maakte. Zij wenste allen goede Kerstdagen en een voorspoedig 1978. De Zuivelfabriek „De Vrijheid" is aangekocht door Gebr. Schuppert B V.. alhier. Juist toen de krant ge sloten was bereikte ons de vorige week het bericht, van deze aan koop, zodat het bericht in ons vo rige nummer niet meer te achterha len was. Wat er precies met de fa briek gebeuren zal kon men ons. in het huidige stadium, nog niet zeg gen. Ds. W. Vons, Ned. Herv pred. te Eist (Gld.) heeft het beroep dat door de kerkeraad der Herv Ge meente te Holten op hem was uit gebracht aangenomen en hoopt in het a.s. voorjaar intrede te doen. Ds. Vons, in 1928 in Den Haag gebo ren, studeerde theologie aan de Gemeente Universiteit in Amster dam tussen 1952-1958, endiende in 1958 en '59 de Hervormde Gemee nte te Capelle a.d. IJssel als vicaris. Hij was van eind '59 tot 1964 predi kant in Oudenbosch, diende daarna (1964-1969) de gemeente van Schiedam (wijkgemeente Kebbel) en nam in '69 het beroep aan dat door de Herv. Gemeente van Eist op hen was uitgebracht. Naast zijn predikantschap is ds. Vons al vele jaren godsdienstleraar bij het beroepsonderwijs in Andelst en assessor van de classis Nijme gen. Mevrouw Vons is onderwijze res. Het gezin Vons heeft vier kinderen in de leeftijd van elf tot zeventien jaar, onder wie een tweeling rijdens de gedachtenwisse- ling na afloop van zijn inlei ding over de rundveehou derij op dinsdag 13 decem ber jl. in café-restaurant „Het Bonte Paard" is de heer J. W. Lubbersen, be- drijfs voorlichter voor de rundveehouderij, nog uit voerig ingegaan op de voe ding van droogstaande koeien. Hier volgt zijn ad vies: In de achter ons liggende jaren is nogal eens geadviseerd om de melkkoeien in de droogstandpe- riode ook nog vrij royaal te vo uren. Dit zou de melkproduktie voor de komende periode bevorderen. De laatste jaren zijn de inzichten enigszins veranderd. Tevens is het ruwvoerrantsoen geleidelijk in kwaliteit verbeterd en de conditie van de koeien bij droogzetten is in het algemeen ook beter. Een te krachtige voeding in de droog- stand heeft vooral vanuit gezond heidsoverwegingen enige bezwa ren. Eerder kans op melkziekte, daarnaast te sterk opuieren en meer kans van speenbeschadiging en uierontsteking. Naar aanleiding van meerdere proeven bij groepen dieren wordt thans geadviseerd de droog staande koeien bij een normale conditie een rantsoen tot plm 5 li ter melk te verstrekken. Dit bete kent dat naast een rantsoen van voldoende en goede kwaliteit ruw- voer de eerste vier a vijf weken van de droogstand geen krachtvoer- verstrekking nodig is. Alleen de laatste twee drie weken voor het afkalven is dan een twee kg krachtvoer gewenst. De eerste dag na het afkalven kan de krachtvoer- gift twee kg per dag verhoogd wor den en daarna elke dag een kg krachtvoer meer tot het gewenste niveau is bereikt Deze laatste methode brengt met zich mee dat de melkproduktie de eerste week na het afkalven wat minder is, maar verder is de melk produktie zeker niet minder. Sommige onderzoekingen geven zelfs een iets hogere melkproduktie aan. Voor de stimulering van de bijen teelt in Nederland heeft de Euro pese Commissie (het dagelijks be stuur van de Europese Gemee nschap) een eenmalige bijdrage van ongeveer f223.500,- beschik baar gesteld. Het Landbouwschap volgt het advies van de afdeling Bijenteelt om het genoemde be drag een collectieve bestemming té geven. Tijdens de openbare bestuursver gadering van het Landbouwschap op woensdag 7 december 1977 is in gestemd met de voorgestelde bes teding van de Brusselse bijdrage voor de Nederlandse bijenteelt, na goedkeuring van het ministerie van Landbouw. Na het vervallen van de premie voor de denaturering van voe dingssuiker voor bijen heeft Brus sel een eenmalige bijdrage van 2.5 miljoen rekeneenheden beschik baar gesteld voor de bevordering van de bijenteelt. Van dit bedrag is f 223.535,- bestemd voor de Neder landse bijenteelt. De afdeling Bijenteelt van het. Landbouwschap heeft voorgesteld het bedrag te besteden voor een aantal projecten die gericht zijn op voorlichUng ten behoeve van de van de bestaande besturen (integTatie). In Overijssel zijn beide mogelijkheden toegepast. (In Holten heeft dat niet gespeeld, omdat hier geen NKV-centrale be stond. Red. H.N.). Het adres in Holten van de thans gevormde FNV- afdeling is: G. J. Veneman, Deventerweg 76. Er zijn ook FN V-kringen gevormd, waarbij Holten met Deventer, Olst en Raalte de kring Zuidwestr Overijssel vormt, met als domicilie Deventer. Deze kringen komen tenminste viermaal per jaar bijeen en worden begeleid door een FNV- districtsbestuurder. In Zuidwest- Overijssel is dat de heer J. Groe nen, Schouwburgplein 2 in Hengelo (O.), tel. 05400-16201/18301. Dit blijkt uit het informatiebulletin over december. Deze begeleiding betekent tevens dat voor de FNV- afdelingen in de kringen, de plaat selijke zaken, bestuurszaken en alle andere Voorkomende situaties worden behandeld door de FNV- districtsbestuurder, die ook de kring heeft, waarin de FNV- afdeling zit. Districtsbestuur Het districtsbestuur (Overijssel) zal worden samengesteld vanuit de FNV-kringen en wel twee bestuur ders uit elke kring, te weten 1 NW'er en 1 NKV'er. Mogelijk dat in de toekomst, als een verdere in tegratie heeft plaatsgevonden, zal kunnen worden volstaan met 1 be stuurder per kring. Aan het districtsbestuur zijn, met adviserende stem, toegevoegd de tot de vakcentrales behorende jon gerenorganisaties en vrouwenbon den. Voor de beleidsadvisering zal het districtsbestuur worden bijge staan door beleidsadviescommis sies, waarvan er voorlopig twee ge vormd worden, te weten voor sociaal-economische vraagstuk ken en voor onderwijs. Hun versla gen worden in de kringen behan deld. In de maand april zal de eerste half jaarlijkse districtsvergadering worden gehouden in Raalte Verder wordt in het bulletin uit voerig aandacht geschonken aan de taakverdeling van de districts bestuurders, taken en middelen van de plaatselijke FNV-besturen, van het districtsbestuur en van de krirgen. bijenteelt. In dat verband zijn door de afdeling genoemd een instruc tiefilm, met goede filmapparatuur, schriftelijke instructies en voor lichtingsmateriaal en een object voor de Stichting „Proefbijenstand Ambrosiushoeve" Het bestuur van het Landbouw schap heeft deze voorstellen over genomen en zal opdrachten geven voor de uitvoering ervan. Brussel heeft als voorwaarde gesteld, dat de bijdrage vóór 15 september 1978 besteed moet zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9