Exposities in Rijksmuseum Twenthe Midwinterhoorn roept weer De herdersjongen vertelt Uitbreiding woonruimte ..Blijf tan mijn lijf" - Tips rond Kerstdagen en Nieuwjaar Kindervakantiedagen in mm VVV Holtens Belang Een heel oud verhaal eenvoudig weergegeven HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 DECEMBER 1977 - PAG. 5 Sinds 1955 bezit het Rijksmuseum Twenthe twee gebeel dhouwde zijluiken van een laatgotische triptiek. Het ene luik toont de geboorte van Maria. Op het andere is de ge boorte van Christus uitgebeeld. Oorspronkelijk golden deze luiken als Zuid-Nederlands, maar in 1973 werden zij door drs. G. de Werd, directeur van het Stadtisches Mu seum Haus Koekkoek te Kleef toegeschreven aan de beel dhouwer Tilman van der Burch (eind 15e/begin 16e eeuw of diens ateüer in Keulen. Het middengedeelte, dat oorspron kelijk door de beide luiken geflankeerd werd, was tot voor kort spoorloos. Op dit moment echter lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat Charles von Nostitz, student in de kunstge schiedenis te New York, de ver blijfplaats van dit middengedeelte heeft achterhaald. Von Nostitz, gespecialiseerd op het gebied van de Middeleeuwse beel dhouwkunst en kenner met name van het werk van Tilman van der Burch, meent op grond van voor stellingen, afmetingen en bepaalde details, dat de beide luiken in ver band kunnen worden gebracht met een middenpaneel, dat het Metro politan Museum of Art te New York in 1973 in Parijs heeft aangekocht. In de afgelopen jaren werd het luik met de voorstelling van de ge boorte van Maria gerestaureerd doorde heer W. J. Mares te Maas tricht. Bij deze gelegenheid werd ook het beeldhouwwerk van zijn 19e eeuwse overschildering ont daan, zodat nu de oorspronkelijke fraaie gotische beschildering weer zichtbaar is. Bovendien werd tijdens deze res tauratie een belangrijke ontdek king gedaan: op de keerzijde kwam onder een door lijsten afgedekt lin nen doek zonder voorstelling en een daaronder liggende dubbele monochrome overschildering een vrij gave voorstelling van een engel te voorschijn en wel de engel Ga briel, die Maria de geboorte van Christus verkondigt. Op stylistische gronden werd in 1973 door drs. Th. Lemmens, direc teur van het Nijmeegs Museum „Commanderie van St. Jan" als hypothese naar voren gebracht dat de schildering van de engel Gabriël zou zijn ontstaan in het atelier van xde Meester van het Marialeven in Keulen. Hoewel ons dit op grond van vergelijkingen met andere ver kondigingsvoorstellingen van de zelfde schilder nog geenszins bewe zen lijkt, kan wel met enige zeker heid worden aangenomen, dat dit werk in Keulen of omgeving is ont staan. Onlangs werd een begin gemaakt met de restuaratie van het andere luik, dat de geboorte van Christus toont. Uit de eerste resultaten blijkt dat ook dit luik een schilde ring op de keerzijde bevat. Dit zou dan de Mariafiguur moeten zijn, die evenals de engel Gabriël deel uit maakt van de verkondigingsscène. Hopelijk bevat deze schildering weer enkele nieuwe aanknopings punten voor de toeschrijving. De algehele restauratie van dit luik zal circa twee jaar in belag nemen. In het museum is nu net reeds ge restaureerde luik met de schilde ring op de achterzijde te zien en te vens een model van het gehele drie luik. De tijdens de restauratie vrijge komen schildering van de engel Gabriël op de keerzijde van het linker zijluik. Op heldere avonden en zeker op vrijdagavond tussen zeven en negen uur kunt u op het platteland in het noord-oostelijk deel van Twente in deze 'adventstijd geregeld het weemoedig „roepen" van de midwinterhoorn horen. Maar er is ook een vaste agenda voor het midwinterhoornblazen. Die ziet er zo uit: 24 december Hengelo/Enschede: Demonstraties midwinterhoornblazen bij de diverse ziekenhuizen. Vanaf 19.00 uur 25 december Ootmarsum: Demonstraties midwinterhoornblazen bij het Los Hoes, Smithuisstraat. Van 11.00-12.00 uur 26 december De Lutte: Paviljoen Lutterzand. Blaaswedstrjjden voor mid winterhoorn. Senioren. Aanvang 14.00 uur 26 december Ootmarsum: Demonstratie midwinterhoornblazen bij het Los Hoes. Smithuisstraat. Van 11.00-12.00 uur 31 december Ootmarsum: Demonstratie midwinterhoornblazen bij het Los Hoes. Van 17.00 tot 18.00 uur plus kniepertjes bakken Van 3 december tot en met 15 ja nuari wordt in het Rijksmuseuw Twenthe werk geëxposeerd van Joyce de Vries en Wim Izaks, leer lingen van de Akademie voor Kunst en Industrie te Enschede. Het uitgangspunt voor deze ten- toostelling was een negen maan den durende reis per auto door West-Afrika, waarbij Tunesië, Al gerije, Niger, Nigeria, Kameroen, Benin, Togo. Ghana en Boven- Volta werden aangedaan. (Bulletin Rijksmusem Twenthe) De voorzijde van het linker zijluik met voorstelling van de geboorte van Maria na de restauratie. De voorzijde van de beide luiken vóór de restauratie. Afmetingen van de luiken 147 x 90 cm. Huizen van „Blijf van mijn lijf' stel len zich ten doel: 1. het bieden van gelegenheid aan mishandelde vrouwen met hun kinderen om veiligheid, rust en re levante informatie (in de ruimste zin van het woord) te vinden, die hen in staat stellen om hun positie te bepalen en hun eigen oplossin gen te realiseren voor de proble men waarvoor zij zich gesteld zien; 2. onderzoek doen naar en onder de aandacht van het publiek brengen van vrouwenmishan deling en van alle feiten en structu ren die vrouwenmishandeling ver oorzaken en/of in stand houden. Het opvanghuis „Blijf van mijn lijf', gevestigd te Zwolle, heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Op 21 mei 1976 vond in het Zwolse huis de eerste opname plaats en reeds eind 1976 werd er over uit breiding gesproken. Begin 1977 richtte de stichting zich hiervoor tot het gemeentebestuur van Zwol le. In augustus kwam een huuro vereenkomst met een plaatselijke woningbouwvereniging tot stand. Thans is de woonruimte voor op vang gereed. De stichting die geheel bevrouwd is met vrijwilligsters, hoopt dat de opnamecapaciteit voldoende zal zijn. Het steeds weer moeten te leurstellen van vrouwen die een be roep op het centrum deden werkte ontmoedigend. Wel werden deze vrouwen verwezen naar de andere Blijf van mijn lijf-huizen in Am sterdam, Nijmegen en Groningen. Ter bescherming van de vrouwen en hun kinderen moet het adres geheim blijven, waardoor er helaas geen open huis gehouden kan wor den. Door de vele onkosten die dit met zich mee heeft gebracht, zijn de fi- nancile middelen uitgeput. Elke gift is nu dubbel welkom. Het giro nummer van de stichting is 3894950. Wat mij vandaag is overkomen, is zo wonderlijk, dat ik niet weet of ik het wel allemaal kan vertel len. Maar laat ik maar bij het begin beginnen. Mijn vader is herder, nietzo'n gehuurde bewaker van schapen, want dat is geen echte herder. Neen, mj is een werkelijke herder. De schapen, die mijn vader hoedt, zijn van ons. Er zijn hier. in de stad Betlehem, nog een paar herders en vader gaat altijd samen met de anderen de gezamen lijke kudde hoeden, want dan kunnen er altijd 's nachts of overdag een paar slapen. En als ze niet ver de bergen in zijn gegaan, komt er meestal een van de herders tegen de avond naar huis. Er zijn ook honden bij de kudde en die waarschuwen als er wolven komen. Grootvader die ook herder is geweest, maar nu te oud is geworden en bij ons thuis woont, heeft me wel eens verteld dat er hier in ons land vroeger ook leeuwen waren. Maar in de laatste jaren hebben we daarvan niets meer gehoord. Wel komen er in de herfst soms beren uit de bergen, die zich dik willen eten, maar dat is ge lukkig zeldzaam. Vader en de andere herders zijn niet bang voor beren en wolven. Beren lopen heel langzaam en zijn daardoor gemakkelijk te treffen met de slingerstenen. Vader kan heel goed met de slinger mikken en als zo'n beer zo'n zware scherpe steen tegen zijn kop krijgt, is hij meestal bewusteloos en dan kunnen ze hem goed de baas, zoals grootvader me wel eens ver teld heeft. Ik ben ook aan het leren gooien met de slinger. Maar ik zou vertellen wat er vandaag gebeurd is. De vorige week heb ik van mijn vader een lam metje gekregen en samen met mijn eigen hond, die ik met mijn laatste verjaardag kreeg, speel den we vanmorgen buiten toen vader veel vroe ger dan anders thuiskwam. Ik zag verder al in de verte aankomen en hij liep veel harder dan ge woonlijk. Toen ik hem tegemoet ging, zag ik dat er iets bijzonders eebeurd was. Hii pakte mp nr> en kuste mij, zoals gewoonlijk als hij thuis komt maar hij bleef niet met me praten of stoeien. Hij zette me haastig neer en liep snel ons huis bin nen. Ik ging achter hem aan en toen hoorde ik het verhaal, zoals vader het aan moeder vertel de. Vannacht waren ze met z'n allen op het veld en plotseling werd het helder licht. Ze schrokken en zeiden tegen elkaar: Wat is dat nu? En daar kwam plotseling in dat licht een jonge man staan, die er zo mooi uitzag, dat ze hun ogen niet van hem af konden houden. En direkt sprak de jonge man: Wees maar niet bang, ik ben een engel uit de hemel. En toen waren ze opeens niet bang meer, zei mijn vader. We kregen allemaal zo'n rustig gevoel over ons. De engel zei, dat de Messias was geboren, zoals de profeten ons had den voorspeld. Ze moesten maar eens gaan kijken in de stal, die vlak bij de herberg is gelegen, eigenlijk een soort grot, die eigendom is van de herbergier. Als de kudde in de buurt is en het wordt erg slecht weer, dan schuilen de herders met de schapen in die grot. De herbergier heeft ook schapen. Niet zo veel als vader; een klein troepje maar. Die scha pen neemt buurman altijd voor hem mee als ze de kudden gaan weiden, want zelf heeft de her bergier natuurlijk geen tijd en om iemand te hu ren voor dat beetje schapen is te duur. De her bergier is een aardige man en als er geen grote karavanen zijn, mag ik wel eens op de binnen plaats spelen. Later hoorde vader dat, toen de hele herberg vol was door de grote karavanen, hij tegen een man en een vrouw gezegd had, dat ze voorlopig wel in die grot konden overnachten. De schapen waren toch buiten en de grot was leeg. Vader vertelde verder, dat hij en de andere herders direkt hun stokken hadden genomen en naar de stal wilden gaan. De honden zouden op de schapen letten. Toen ze op het punt stonden om op weg te gaan, kwam er opeens weer een heel fel licht en zagen ze een groep engelen, die prachtig zongen. Daarna was het ineens weer donker. Vader was het eerst bij de stal aangekomen en daar zag hij een man en een vrouw en een heel klein kindje. Er was daar een kribbe, waar wat stro in lag en daar lag het kindje lekker zacht in. Vader was heel blij dat hij het eerst de Messias had mogen zien, over wie ze op sabbath in de synagoge zoveel voorspellingen voorlezen. Toen vader dit alles aan moeder had verteld, begon moeder te huilen. "Mag ik ook het kindje gaan bekijken?" vroeg ik. Maar vader antwoordde niet. Ik begreep niet waarom moeder huilde en me stevig beetpakte en kuste. Ze nam me bij de hand en we gingen direkt op weg. Eerst pakte moeder nog een paar gerstebroden in een doek en zette ze een kruik wijn op haar hoofd. Ik nam mijn lammetje en terwijl mijn hond achter ons aan ging liepen we naar de stal van de herbergier. Bij de ingang liet moeder me even wachten. Ik vroeg waarom ik niet mee mocht, maar moeder zei dat die moeder daarbinnen misschien het kindje aan het verzorgen was en dat ze het dan niet goed zou vinden als er een vreemd kind zo maar onverwacht binnen zou komen. Ik wachtte dus met mijn lammetje in mijn arm buiten en al gauw kwam moeder me zeggen dat ik ook bin nen mocht komen. En daar zag ik het kleine kindje, dat later onze Messias zou worden, met zijn vader en zijn moe der. Moeder gaf de kruik wijn en de gerstebroden en terwijl ze even praatte met de andere moeder, die heel jong was, ging ik naar het kindje kijken. Zijn vader lichtte het dek een beetje op en ik zag een heel lief kindje, dat me heel verstandig aan keek. Ik vroeg of hij mijn lammetje wou hebben om mee te splen, maar zijn vader zei dat hij nog te jong was en niet kon praten. Hij vond het erg lief van me en ik moest het lammetje maar bewa ren tot het kindje wat groter was en dan met hem komen spelen. Toen ging moeder weg en ze nam me mee. Ze ging naar de herbergier en praatte met hem. Daarop ging ze naar nog een paar buurvrouwen en ze zeiden allemaal dat het zo niet kon. Een vrouw wist dat er in het dorp nog een huisje leeg stond. Moeder ging met een van de buurvrouwen kijken en ze gingen het huisje schoonmaken en ik mocht helpen water halen uit de bron. De buurvrouwen brachten allemaal wat binnen: de één een tafel en die weer een paar kruiken en die weer een bankje en een ander een ketel. Ik had pas een nieuwe slaapmat gekregen en ik vroeg aan moeder of ik die mocht geven. Ik zou dan nog wel een tijdje op mijn oude matje sla pen. Buiten het huisje was een schuurtje dat eigenlijk een soort stal was, en daar ruimde ik de boel een beetje op. Ik had gezien dat de vader en moeder van het kindje een os als lastdier bij zich hadden om de pakken te dragen en ook een ezel, waarop die jonge moeder had gezeten. Die bees ten konden dan goed in het schuurtje worden gestald. Twee dagen daarna is de moeder op de ezel uit de grot bij de herberg vertrokken en de vader nam de os mee. Ik zag hen gaan vnuit de verte, terwijl mijn vader hun de weg naar het nieuwe huisje wees. Ik ben nog vaak naar het kindje gaan kijken en later hebben we samen dikwijls met mijn lammetje gespeeld. Openstelling VVV-kantoor Op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag 24 december tot 12.30 uur. Restaurants voor Kerstdiners Er zijn momenteel al enkele restau rants voor diverse tijden volge boekt voor diner-dansant met de Kerstdagen. U kunt voor reserve ring de restaurants van uw keuze opbellen, of u neemt contact op met de VVV. Nieuwe logieslijst VVV: jaar 1978 De nieuwe logieslijst 1978 is net voor de Kerstdagen gereed geko men. U kunt deze afhalen aan het VVV-kantoor. Tevens zijn er deze week diverse Streekgidsen uitge komen, deze bieden een keur van vakantiegenoegens. Kerkdiensten Voor de aanvangstijden met de Kerstdagen en de jaarwisseling verwijzen wij u naar de opgave van deze diensten op het raam van het VW-kantoor. Een het „Holtens Nieuwsblad". Bezoekerscentrum „Noetselerberg" aan de toeristen- weg Holten - Nijverdal. Geopend iedere werkdag van 10.00 tot 17.00 uur. In de wintertijd op maandag gesloten. Op le Kerstdag gesloten. Vooral met kinderen is dit zeer leerzaam en interessant. Kegel en Bowlingbanen Holten „Dikkie Down" Dorps straat 20, tel. 2998 bgg 1324. Raalte „De Leeren Lampe" aan de Almeloseweg. Raalte restaurant „De Zwaan", Kerkstraat 2. Nijverdal Bowlingcentrum aan de Koersendijk. Rijssen restaurant „Witte Hoes", aan de weg Rijssen - Markelo. Deventer Bowlingcentrum Deven ter, Twelloseweg 1, te Deventer. Omtrent de openingstijden kunt u het beste contact opnemen met het adres van uw keuze. 21 december: Volkskerstzang mmv van diverse koren en twee sprekers. In. de Sporthal 't Mossink aan de Keizersweg. Aanvang 19.45 uur. Wandelingen VVV en Staatsbos beheer Door het VVV en Staatsbosbeheer zijn diverse wandelingen uitgezet. In het totaal 10 wandelingen. Hier voor is de voetspoorkaart van het Staatsbosbeheer uitermate ge schikt. Verkrijgbaar aan het VW- kantoor. Deventer Kunstijsbaan Deventer is op 23 de cember de gehele dag gesloten. Op 26 dec. 's morgens en 's avonds. Voor de verdere openingstijden raadpleeg de telefoon-automaat 05700-1 88 77. Dinsdag 27 december De ponyclub Markelo organiseert op dinsdag 27 december in manege Beltman springwedstrijden. Deel name door PC „De Bergruitertjes", uit Holten, PC „De Eschruitertjes" uit Wierden en PC „Markelo" uit Markelo. Aanvang om 9.30 uur. Kerstprogramma „De Schure" De jeugdsoos De Schure organi seert diverse ontspanningen voor jong en oud. Voor het volledig pro gramma zie het Holtens Nieuws blad of op het raam van het VW- kantoor. Voor de gasten lijkt de wandeling welke op 26 dec. wordt gehouden zeer aantrekkelijk. Vert rek vanaf het clubhuis aan de Beusebergerweg, om 13.30 uur. Deze wandeling gaat door de Zuur- berg, met leuke opdrachten. Expositie „De Waag te Almelo Van zaterdag 17 december tot en met 5 januari wordt in het exposi tiecentrum „De Waag" te Almelo een tentoonstelling van wandkle den, schilderijen, grafiek, etsen ge houden. Openingstijden dagelijks van 12 30 tot 17.00 uur. Het bestuur van de VW „Holtens Belang" wenst u prettige Kerstda gen en een voorspoedig 1978. AL sinds jaren organiseert de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk in de zomervakantie een kindervakantieweek. Dit jaar zal er echter, voor het eerst, ook in de kerstvakantie een dergelijke week worden gehouden. Op 3, 4 en 5 ja nuari vinden er in het Paalhuus en in het Kolnus tal van aktiviteiten plaats voor de jeugd van 6 t.m. 12 jaar. We starten dinsdagmorgen om half tien met een kreatieve morgen in het Paalhuus. Alle kinderen kun nen dan aan het werk met hout, metaal, klei en noem maar op. Voor de kinderen van 8 t.m. 12 jaar is er 's middags vanaf half twee een su- perspannende kwismiddag in het Paalhuus, terwijl de jongere kinde ren van 6 en 7 jaar dan kunnen gan- zeborden in het Kolnus. Dit ganze- bordenspel begint om twee uur. Woensdagmorgen is er in de sport hal een grandioze sportmorgen voor alle kinderen, die om half tien begint, 's Middags is er om twee uur een spelmiddag in het Kolnus voor kinderen van 8 t.m. 12 jaar. De kin- der van 6 en 7 jaar kunnen vanaf twee uur in het Paalhuus meedoen aan een kwismiddag. De kinderen van 8 t.m. 12 jaar gaan donderdagmorgen weer span nende uren beleven, waarbij de Germanen, Romeinen en Indianen de hoofdrol zullen spelen. Deze ge heimzinnige morgen begint om half tien in het Paalhuus. Dezelfde morgen begint er om tien uur een poppekastspel in het Kolnus voor de jongere kinderen. De vakantiedagen worden afgeslo ten met een filmmiddag in het Paaliuus. Deze middag begint om half drie. Wil je meedoen aan deze week, dan kun je je opgeven in het Paalhuus Beusebergerweg 27, tel. 27 55. Als je alle drie dagen wilt meedoen kost dat vijf gulden, wil Je maar een paar keer meedoen, dan kost het f 1.-. Voor inlichtingen over deze kin dervakantiedagen kunt u eveneens terecht in het Paalhuus.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5