Een ware Kerstgeschiedenis Ruim duizend bezoekers Volkskerstzang in Holten Dubbele funkties onmogelijk voor P.v.dï.-politici Mekenkamp deurwaarder Ondejaars- bijeenkomst gemeentebestuur Na statenverkiezingen maart 1978: Verloren en gevonden Gemeente Holten Ophalen huisvuil GEACHTE ABONNEE HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 23 december 1977 29e jaargang - no. 51 Hoofdredacteur J. Wiggers Kolweg 14, tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W. Beljers Enkweg 5, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Advertienties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Hohens Hieüwsblad" Zo luidt het opschrift boven een artikel, dat ik deze maand las in „t"Echo" (de Echo), het maandblad van de Waalse Kerken in ons land. Dat ik het in het kort oververtel, is omdat het bewijst, dat er nog wonderen geschieden. Wilt u dan even naar dit verhaal luisteren? Olga woonde in de Oekraïne, in het de partement van Stanislaw. Zij voelde zich als onderwijzeres gelukkig temidden van haar leerlingen. Helaas, haar geluk duurde niet lang; op een middag kwamen twee agenten de klas binnen. Gevange ngezet zonder te weten waarom, werd ze weldra met andere ongelukkigen in een veewagen midden in februari wegge voerd. Na twee lange weken van reizen, waarin verscheidene „medereizigers" stierven, kwam men eindelijk in de streek van Tobolsk aan, aan de oevers van de rivier Irtijck. Daar heerste een on dragelijke koude. De directie wees Olga bureauwerk toe. 't Werd Kerstmis 1951. De kampcom mandant, een zekere Daimonov, pro beerde met alle middelen de viering van het Kerstfeest tegen te houden. Teverge efs. In de Kerstnacht waakten duizenden gedeporteerden bij het magere proviand, dat ze gespaard hadden, ze verdeelden het onder elkaar en zongen Kerstliederen in verschillende talen. Door haar resolute houding tegenover hem krijgt Olga het steeds moeilijker. Hij verwijt haar, de vo rige avond Kerstfeest gevierd te hebben, hij ontrukt haar het kruis, dat zij om de hals draagt, werpt het op de grond en vertrapt het. Dan werpt hij haar in de stinkende gevangenis. Maar aan 't eind van de week bevalt hij haar de rozen te snoeien, die aan de boorden van de Ir tijck groeien. Elke morgen begeeft zij zich op de 3 kilometer lange weg en doet ze haar werk tot op 't eind de krachten haar begeven. Maandag 22 januari bevindt Olga zich weer aan de oevers van de bevroren ri vier. Een dichte mist omhult heel het landschap. Na enige minuten werken heft ze onwillekeurig het hoofd op en tot haar verbazing ziet ze opeens in het half duister van deze mistige ochtend kleine lichtjes, eerst een, dan twee, vier, een do zijn, zij voelt het koude zweet langs haar rug lopen. De lichtjes komen met grote snelheid op haar af, tot ze haar van alle kanten omringen. O Heer! Er is geen twij fel mogeüjk, die lichtjes zijn de fonke lende ogen van Siberische wolven. Men selijk gesproken is ze verloren, 't Is nutte loos te vluchten; 't is nutteloos om hulp te roepen. Dan valt ze op de knieën op de naakte en koude aarde en haar lippen, bleek van ontzetting, beginnen te bid den. De wrede snuiten zijn al zo dichtbij, dat het meisje in zwijm valt... Wanneer ze de ogen opent, is de nevel opgetrokken, de wolven zijn verdwenen; in de onge repte sneeuw ziet men enkel de ontelbare sporen van hun poten. Olga loopt zo gauw ze kan en vertelt haar bijzonder avontuur aan haar kameraden en bewa kers. Maar Daimonov reageert: „Jullie gelooft de fantasie van die gekkke meid? Morgen gaat ze weer rozen snoeien", 't Is namiddag van diezelfde dag. Na een goede maaltijd bestijgt Daimonov ge kleed in een grote pelsjas en met een astrakan muts zijn paard, en begeeft zich naar een ander kamp, ongeveer 6 kilome ter verder. Hij zou nooit weerkomen; hij en zijn paard werden door de wolven ver slonden. Twee jaar later kan Olga haar familie opzoeken en ze slaagde erin. naar Canada te vertrekken, waar ze op dit ogenblik nog leeft. Bovenstaand artikel nam „de Echo" weer over uit het blad „Catacomben" van 1976. Ik behoef er niet lang over uit te weiden. Velen vallen als slachtoffers voor hun geloof of hun strijd voor recht. Maar daartussen geschieden ook wonderen. Het heeft zin, om Kerstfeest te vieren, want Hij, die in Bethlehem geboren is, leeft en Hij werkt elke dag, Hij leidt zijn kerk door het dal der beproeving, ja soms door het tranendal, naar de overwinning. Wij moeten door de vuurproef. Maar dan is het zo heerlijk kerstliederen te zingen en elkaar te bemoedigen. En nog is het mogelijk ze te zingen. Wie weet wat wacht? Daarom gemeente, vier ook vant jaar uw Kerstfeest in volle overgave, in uw hart, in uw gezin, ja met heel de ge meente. Het is van alles beslissende be tekenis, dat ook nu, Kerstmis 1977 over de hele aarde en door heel de bewoonde wereld de gemeente van Christus zingt: ..Ere zij God in den hoge en vrede op aar de, bij mensen des welbehagens!" J. E. Steenbakker Morilyon Loysen De in de laatste jaren gebruikelijk geworden oudejaarsbijeenkomst van het gemeentebestuur, wordt dit jaar gehouden op donderdag, 29 december, om 16.30 uur in de hal van het gemeentehuis. Gevonden: handschoen, zwarte dameshandschoen, blauwe skai- wanten, pet bruin/grijs. Verloren: zwarte herenportemon- naie met f25,- en sleutels, blauw/rode wollen sjaal, bruine le deren handschoenen. In de sporthal ,,'t Mossink" waren alle stoelen bezet en vele bezoe kers moesten met een staanplaats genoegen nemen. Aan de Volkskerstzangavond werkten o.a. mee het „Holtens Mannenkoor". Op de voorgrond enkele dames van het Bejaarden koor. Er bestond woensdag avond een overweldigende belangstelling voor de volkskerstzangavond in sporthal 't Mossink, die werd georganiseerd door de Interkerkelijke Open Deur-groep Holten. De heer A. Meijerink die namens deze groep een woord van welkom sprak, zei dank baar te zijn dat zovclcn wa ren gekomen op deze eerste volkskerstzang in de ge schiedenis van Holten, die hopelijk een goede voorbe reiding van het Kerstfeest zal zijn. Het Kerstevangelie (Lukas 2 vers 1-15) werd gelezen door burgemee ster V7. H. Enklaax, terwijl ds. L. de Vrijer, legerpredikant te Holten, een meditatie hield over „Gods so lidariteit met ons". Er kwam ie mand in de leegte van deze wereld: JezusImmanuél. God, die God is met ons, omdat er niets zo erg is voor een mens als: ik ben dagelijks alleen. Voor wie deze Naam spelt, op- Ter bevordering van het spreiden van macht in de politiek is het bekleden van bepaalde dubbelfuncties voor PvdA- politici onmogelijk geworden. Dit bleek tijdens een jl. za terdag in hotel Vosman te Holten gehouden gewestelijke vergadering van deze partij, welke door ruim 150 afgevaar digden en belangstellenden werd bijgewoond. Deze gewes telijke vergadering werd belegd ter vaststelling van het ontwerp verkiezingsprogram en -kandidatenlijst voor de Statenverkiezingen, welke in maart 1978 zullen worden ge houden. Dubbelfuncties Ter bevordering van het spreiden van macht en teneinde verweving van functies in de politiek tegen te gaan werd onlangs een artikel aan het huishoudelijk reglement van de PvdA toegevoegd, waarin het be kleden van bepaalde dubbelfunc ties door PvdA-politici sterk aan banden wordt gelegd en vrijwel is uitgesloten. Met name wordt daarin het lidmaatschap van een plaatselijk college van burgemee ster en wethouders en het lid- mnaatschap van de Provinciale 8taten met elkaar in strijd geacht. Rangschikking Tijdens zijn inleiding betreffende de ontwerp kandidatenlijst zei de voorzitter van de onafhankelijke commissie, die het geheel had voorbereid, de heer H. Rienks, dat met de rangschikking van de kan didaten met deze bepaling in het huishoudelijk reglement rekening is gehouden ten aanzien van enige personen, waarvan vrijwel zeker is dat zij volgend jaar opnieuw zullen -worden verkozen voor de gemee nteraad en waarvoor deze personen ook hun voorkeur hebben uitge sproken. Verder werd het Eerste- Kamerlid, de heer Maaskant, als mede de burgemeester van Die- penheim, om die reden geheel van de lijst afgevoerd. Tijdens de algemene beschouwin gen maakte met name de heer D. J. Mondeel, voorzitter van de afdeling Holten/tegen de gevolgde proce dure ernstig bezwaar. Op de eerste plaats vond hij de gevolgde proce dure erg voorbang omdat het thans nog niet zeker is, noch voorspel baar, of de betreffende personen volgend jaar opnieuw zullen wor den aangewezen als kandidaat voor de gemeenteraad. Verder zag hij uit de toelichting van de com missie geen enkele garantie aan wezig dat degenen die thans een verkiesbare plaats innemen, straks géén kandidatuur zullen aanvaar den welke strijdig is met het huis houdelijk reglement. Hoewel hij in zijn kritiek werd gesteund door een groot aantal kleinere afdelingen, bleek het gewestelijk bestuur on verbiddelijk. Dit kwam met name tot uitdrukking toen de heer Ziel uit Diepenheim voorstelde de bur gemeester uit zijn woongemeente, de heer W. Milder, opnieuw een verkiesbare tweede plaats toe te kennen in de kieskring Hengelo. Kieskringen Ook een voorstel van de afdeling Zwolle, om het aantal kieskringen in de provincie terug te brengen van zeven naar slechts twee of drie. vond in de vergadering geen lan dingsplaats. Het was óók hier dat de heer D. J. Mondeel het meerder heidsstandpunt in de vergadering vertolkte toen hij, namens de afde ling Holten, zijn afwijzende hou ding motiveerde met de opmer king: „We moeten constateren dat de afstand tussen kiezer en de be- leidsinstanties nergens groter blijkt te zijn dan uitgerekend in de provinciale structuren. Waar wij socialisten al jaranlang over na denken en mee bezig zijn is de vraag hoe die afstand kan worden weggenomen of verkleind. Dat zo zijnde zullen we ook zelf het goede voorbeeld moeten geven door de kiezers tegemoet te treden met zo veel mogelijk voor hén herkenbare kieskringen en kandidaten. Bo vendien worstelt de ene regio met totaal andere problemen dan de andere en in die situatie is het be langrijk een fractie samen te stellen waarin elke regio naar verhouding is vertegenwoordigd. Hierdoor zal de kiezer de opstelling van onze fractie beter herkennen en zich daarin herkend weten", betoogde hij. Het moderne begrip schaalver groting, zoals dat in het voorstel schrijft, stil voor zich uitzegt. of schreeuwt, is er een helper, een broeder, een mens, een herder die meegaat.werkelijk elke weg, een Zwolle lag opgesloten, sprak hem om die reden dan ook niet aan. Nadat een aantal sprekers, als mede het gewestelijk bestuur een zelfde motivering had laten horen en zelfs de afdeling Borne een motie van deze strekking had ingediend, trok de afdeling Zwolle dit voorstel weer in en werden in de zeven kieskringen de volgende personen op mogelijk verkiesbare plaatsen verkozen: 1 ZWOLLE 1 H. Toering, Heino; 2 Mevr. F. Scheper-van Huiden, Zwolle: 3 B. Meffert, Zwolle, 4 H. Rademeijer, Dalfsen. KAMPEN 1 J. J. van Muijen, Steenwijk; 2 H. Reinders, Kampen; 3 Mevr. M. F. van Dok-Swager. Kraggenburg; 4 B. Janmat, Emmeloord. 3 DEVENTER 1 F. van der Ploeg, Schalkhaar; 2 Mevr. iM. Mol-van Hamersveld, Deventer; 3 J. Dijkstra, Deventer; 4 H. N. Kerkdijk, Deventer. 4 OMMEN 1L. Nierse, Hellendoorn; 2 W. Felix, Nijverdal; J. Lensen. Gramsber- gen; 4 Mevr. H. Dekker-Postma, Nij ver dal. 5 HENGELO l G. Huizinga, Hengelo; 2 Mevr. R. Run-Houwen, Borne; 3 J. J. Wij- chers, Markelo; 4 A. Pinkster, Rijs- sen. 6 ALMELO 1 J. Dijkema, Harbrinkhoek; 2 J. Olink, Oldenzaal; 3 J. v.d. Gaast, Almelo; 4 H. Stenis, Oldenzaal. 7 ENSCHEDE 1 A. Smit, Enschede; 2 H. J. Roe rink, Enschede; 3 Mevr. H. Sternheim-Gerritse, Enschede; 4 E. Ackermans, Enschede. KERNPROGRAM Belangrijk was ook dat de geweste lijke vergadering zich uitsprsk voor een kernprogramma, waarmee men nog vóór de verkiezingen met andere partijen in onderhandeling wil treden en zich daarmee aan de kiezers wil presenteren. lam dat wegneemtwezenlijk alle schuld, een stem die roept; jij en Ik, wij samen, we komen er door. Vanavond hebben wij het verhaal over Hem opnieuw gehoord en in onze liederen vertellen we het ver der. Het verhaal over He m is werke lijk het „verhaal van de Levende'. En als dat weerloos onaanzienlijke je opnieuw gaat raken, ga je in ieder geval van Hem houden en verwon derd Kerstfeest vieren, zo besloot ds. De Vrijer. Aan de volkskerstzang werkten Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat m ver band met de komende kerstdagen het huisvuil in het dorp niet op maandag 26 december 1977 (maandagroute) zal worden opge haald, doch op: dinsdag, 27 december 1977. Voor het buitengebied blijft het ophalen op de laatste dinsdag van de maand gehandhaafd, derhalve ook op: dinsdag, 27 december 1977. Holten, 21 december 1977 Burgemeester en wet houders van Holten, W. H. Enklaar, burge meester G. J. Langenbarg, secre taris verder mee de Holtense muziek vereniging H.M.V. o.l.v. Henny J. Fransen, het Hervormd Kerkkoor o.l.v. J. Op den Dries te Nijverdal, het Geref. jongerenkoor „Perspec tief' o.l.v.' J. H. van Engbrink, „Hol tens Mannenkoor" onder directie van Bert van Jaarsveld te Apel doorn, het Bejaardenkoor o.l.v. H. Ch. Vogely en het jongerenkoor „Helicon" o.l.v. mevr. I. van Jaarsveld-Kevelam te Apeldoorn. De samenzang werd begeleid door de muziekvereniging. Na het „Onze Vader" (door allen gebeden) werd de avond besloten met het staande zingen van de en gelenzang „Ere zij God in den ho ge". Een massaal en indrukwek kend slot van een prachtig ge slaagde avond. De heer G. H. Mekenkamp, ambte- n aar buitendienst van de gemeente Holten, is in Amersfoort geslaagd voor het diploma Deurwaarder der gemeentelijke belastingen. Het examen werd afgenomen door het Instituut voor Bestuurswetens chappen te 's-Gravenhage. Vriendelijk verzoeken wij U het abonnementsgeld over 1978 alleen per acceptgirokaart aan ons over te maken Deze acceptgirokaart zult U aan het begin van het nieuwe jaar ontvangen ADMINISTRATIE HOLTENS NIEUWSBLAD

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1