Het „Sociale Hart" van de nieuwe scholengemeenschap CHAMPAGNE: Samengaan Deventer ziekenhuizen Sprankelend over de drempel Minder treinen op le Kerstdag Waar gaan we heen? •'V HHlIlllllllllllllllllli HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 DECEMBER 1977 - PAG. 15 Zoals we in onze krant van 25 november reeds schreven is in de nieuwe scholenge meenschap een groot en royaal ontmoe tingscentrum geprojecteerd door het Ar chitectenbureau Jorissen te Rijssen. Het zogenaamde „sociale hart" van de school. Een centrum met een podium, met in het midden de vorm van een zitkuil. Een grote ruimte waar de schooljeugd niet alleen kan overblijven, maar waar ook school feestjes en uitvoeringen kunnen worden gegeven, waar gemusiceerd kan worden, kortom waar men elkaar op velerlei ter rein kan ontmoeten. Bovenstaande perspectief-tekening geeft daar een beeld van. Wanneer het om een heel groot gezelschap gaat kan de gang bij deze nieuwe ruimte worden aangetrokken. Met de uitvoering van de gang wordt daar mede reeds rekening gehouden. De nieuwe ruimte sluit aan de rechterzijde aan bij het bestaande overblijflokaal, waar een toneel is en waar uitvoeringen kunnen worden ge geven. De verlichting wordt leuk uitgevoerd met een grote lichtkoepel boven in de nieuwe ruimte. De zogenaamde kuil is 80 centime ter beneden de normale hoogte. Aan de lin kerzijde zijn stroken glas aangebracht waardoor men in de bestaande school kan kijken. De vloerbedekking zal bestaan uit gekleurd linoleum. De trappen worden met hout bekleed en zfln bedoeld om er op te zitten, zoals op de tekening te zien is. Het geheel krijgt een oppervlakte van 15x15 me ter. De wanden worden opgetrokken van schone metselsteen. Het geheel ademt reeds een sfeer van gezelligheid. Een groot deel van de in Nederland ingevoerde champagne - vorig jaar meer dan een miljoen flessen - is voorbestemd om op één en hetzelfde tijdstip te worden ontkurkt. Cham pagne geldt in ons land dikwijls als de feestdrank bij uitstek voor de Oudejaarsavond en ook deze jaarwisseling zullen daarom weer talioze Nederlanders proberen de laatste slag van de klok te laten samenvallen met het onstuimig laten wegknallen van de kurk. Wanneer daarna met de gevulde glazen een dronk is uitgebracht op het nieuwe jaar, is men met recht „sprankelend over de drempel" gegaan. Nu is champagne over de hele we reld het bruisende symbool van feestelijkheid, maar daar blijft het I niet bij: champagne is ook een wijn van uitzonderlijke klasse. Het is de j vraag of van dit laatste voldoende kan worden genoten, wanneer het drinken van champagne beperkt blijft tot de momenten tussen de laatste klokslag van het oude jaar en het afsteken van de eerste don derslagen en gillende keukenmei den. Steeds meer komt het daarom in zwang al eerder op de Oudejaars avond een glas champagne te drin ken, zodat men ten volle kan genie ten van belletjes, geur en smaak van deze vorstelijke wijn. Kort voor twaalf uur worden dan de glazen bijgevuld, zodat men het nieuwe jaar in ontspannen vrolijkheid met een toast kan begroeten. Niet alleen de jaarwisseling vormt echter een gerede aanleiding tot het drinken van champagne, die al tijd afkomstig is uit de Franse Champagnestreek. De „Koning der Wfjnen" zoals de champagne wel wordt genoemd, geeft aan ieder feestelijke gebeurtenis een gouden randje en is bovendien het ideale aperitief voor een speciaal etentje. En welke maaltijd komt daar in deze dagen meer voor in aanmer king dan het Kerstdiner. Temperatuur Wanneer champagne niet alleen gedronken, maar ook werkelijk „geproefd" wordt, is het zaak de paar regels rond het serveren van deze wijn te kennen. Het karakter van champagne komt het meest tot zijn recht wanneer de wijn wordt geserveerd op een temperatuur van 6 tot 9 graden C. Deze temperatuur wordt bereikt door de fles een mi nuut of twintig in een met ijs en water gevulde wijnkoeler te plaat sen. De glans van een verzilverde of aluminium koelemmer kan hierbij het feestelijke karakter verstrek ken, maar ook een - desgewenst met een wit servet aangekleed - plastic emmertje kan voor dit doel h^el goed (en met sfeervol resul taat) worden gebruikt. Champagne kan ook in de koelkast op de ge wenste temperatuur worden ge bracht, op voorwaarde dat de fles in het minst koude gedeelte wordt geplaatst. Koel champagne nooit in het vriesvak: de wijn wordt hier door volkomen geruïneerd. Ontkurken Anders dan uit bioscoopfilms en te levisieseries zou kunnen blijken, moet het laten wegknallen van de kurk worden afgeraden. Niet alleen riskeert u daarmee beschadiging van plafond en huisraad, maar bo vendien doet het zo bruusk ont- kurken van de fles de kwaliteit van de champagne bepaald geen goed. Het is dan ook beter de kurk voor zichtig uit de fles omhoog te laten komen; iets waarvoor enige con centratie geboden is als men beseft dat de druk in een champagnefles zo'n 5 atmosfeer (enkele malen de druk in een autoband) bedraagt. Toch behoeft het geen problemen te geven om de „knal" bij het ont kurken in de fles te houden. Alle reerst wordt het ijzerdraadje, waarmee de kurk op zijn plaats wordt gehouden, losgedraaid en opengebogen. Terwijl de metaalfo lie rond de kurk nog.intact is, voelt men voorzichtig aan de kurk of deze wellicht op het punt staat spontaan uit de fles te schieten. In dat geval neemt men folie, ijzerd- raad en kurk in één handeling van de fles. Wanneer de kurk goed vast blij kt te zitten, verwijdert men eerst be hoedzaam de folie en het ijzerd- raad. Vervolgens neemt men de fles in de ene hand en houdt met de an dere hand de kurk vast (duim op de kurk, vingers langs de hals van de fles). Door nu de fles te draaien komt de kurk langzaam en be heerst omhoog en verlaat de fles met wat de Fransman de „eroti sche zucht van de champagne" noemt. Geen coupes Hoewel de coupe de naam heeft een champagneglas te zijn. is dit model daarvoor in feite te weinig geschikt. Het bouquet van de wijn vervliegt heel snel, terwijl ook de belletjes te vlug uit de champagne verdwijnen. Veel beter komt de wijn tot zijn recht in flütes of in tulpvormige glazen (zoals bijv. een gilde- wijnglas), die voor niet meer dan tweederde met champagne worden gevuld. Op deze manier kan werkelijk wor den genoten van de feestelijke drank die champagne is. „De belle tjes zijn heel belangrijk", zo zegt men in de Champagnestreek, „maar het gaat om de „grand vin" die om de belletjes heen zit". Op de le Kerstdag zal de trein dienst drastisch worden inge krompen en daarmee worden aan gepast aan de op die dag te ver wachten vervoersomvang. Dat be tekent dat in een aantal gevallen de normale kwartierdienst tot een hal- fuurdienst wordt teruggebracht en dat op die lijnen waar normaal elk half uur een trein rijdt met één trein per uur wordt volstaan. De dinsdag na Kerst zal worden ge reden als op maandag, dus met een uitgebreid aantal forensentreinen. Weekendretours zullen ook op zondag 25 december verkrijgbaar zijn en daardoor geldig zijn op ook maandag de 2e Kerstdag. Die dag zullen ook de Meermanskaarten vóór 9 uur gebruikt mogen worden. Op Oudejaarsavond zal de treinrei ziger voor acht uur op bestemming moeten zijn. Behoudens enkele in ternationale treinen en die welke voor directe doorvoer van reizigers niet gemist kunnen worden, zullen na acht uur geen treinen meer rijden. NS zet daarmee een traditie voort: op Oudejaarsavond is het aantal reizigers vrijwel nihil en met de genomen maatregel worden be langrijke kosten bespaard en krijgen bovendien tal van spoor- mannen de gelegenheid de jaarwis seling in familiekring door te bren gen. rVN-wandeltocht naar de Kranen- kamp zondag 26 december start 14 u. vanaf het wegrestaurant Kra- nenkamp aan de weg Deventer- Raalte. Kerstzangavond in Het Open Hof,, Karei de Grotelaan 361, donderdag' 22 december 20 u. Deventer Chris telijk Mannenkoor, muziekkorps Soü Deo Gloria uit Apeldoorn, Gys van Schoonhoven, orgel. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof 1, tel. 1 15 00 Do. 22 december 20 u.: Toneelgroep Theater met De Gek van Edward Bond. Ma. 26 december 20 u.: Operage zelschap Forum: Die zirkusprin- zessin, operette door Emmerich Kalman. LUXOR 1, Brink 20, tel. 1 86 62 Weekfilm do. 22 t.m. wo. 28 dec.: De Abba-film (a.L). Nachtvoorstelling vr. 23 dec. 23 u.: In het zondige klooster gaan de rokjes omhoog (16 jr.). Matinee zo. 25, ma. 26 dec. 14 u.: Sam, de zoon van de wind (a.l.). Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u./za. 18.30 en 21 u./zo. en ma. 16, 18.30 en 21 u. LUXOR 2, Roggestraat 3-5, tel. 186 62 Weekfilm do. 22 t.m. wo. 28 dec.: Bobby Deerfield (a.l.). Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20.15 u./za. 18.45 en 21.15 u./zo. en ma. 15,18.45 en 21.15 u. CINEMA, Lange Bisschop straat 69, tel. 111 00 Weekfilm do. 22 t.m. wo. 28 dec.: The spy who loved me 2e week 12 jr.). Filmart, vr. 23 dec. 22.45 u.: Holly wood Boulevard. Matinee za. 24 t.m. wo. 28 dec. dage lijks 14 u.: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a.l.). Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u./za. 18.45 en 21.15 u./zo. en ma. 16.18.45 en 21.15 u. E.D.B.-THEATER, Smedens traat 10, tel. 1 36 15 Weekfilm do. 22 t.m. wo. 28 dec.: Twee missionarissen (12 jr.). Nachtvoorstelling vr. 23 dec. 23 u.: Emanuelle (16 jr.). Matinee za. 24, zo. 25 dec., ma. 26 dec. 14 u.: Hercules tegen de vam piers (aJ.). Aanvangstijden weekfilm: werkd, 20 u./za. 18.30 en 21 u./zo. en ma. 16, 18.30 en 21 u. HET EI VAN COLUMBUS, Pol straat 76, tel. 1 23 11 Maandag 26 dec. 15 u.: concert Frank Grasso. GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25-27, tel. 2 18 15 Kees Verkade, Carla Manrho, sculpturen. Geopend: wo. t.m. za. 10-17/zo. 14- 17/beide kerstd. als zo. 22 dec. t.m. 8 jan. M. 26 dec. 12 u.: koffieconcert Vlaams Vocaal Trio. KUNST RONDOM, Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 1 35 06: t.m. 31 dec. J. K. Spakman, grafiek in gemengde technieken, Marian Hameetman, keramiek. Geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19-21/za. 10-17. .GALERIE TAMBARAN, Berg straat 34, tel. 1 50 77 15 dec. t.m. 22 jan. Nicolaas Wijnbe rg, schilderijen. Geopend: do. 19-21/vr. t.m. zo. 10- 18/le kerstd. gesl./2e kerstd. ge opend als CAVE DU TERTRE, Jaarsma Wooncentrum, Bergstraat 48, tel. 1 84 94 Geopend: gewone winkeltijden (ma. gesloten) t.m. 31 dec. Andy Al- lemeersch, olieverfschilderijen. STADSBIBLIOTHEEK, Kloos ter 3, tel. 1 65 12 Geopend: ma. t.m. vr. 10-12 en 13- 17/wo. ook 18-20.45: in Deventer gedrukt, in Deventer bewaard 1477-1977. ALBERT SCHWEITZER CEN TRUM, Brink 89, tel. 1 96 75 Geopend: di. t.m vr. 9-12 en 14- 17/za. 13-16: Tentoonstelling over leven en werk van Albert Schweit zer. MUSEUM DE WAAG, Brink 56, tel. 145 56 beide kerstd. gesl. T.m. 8 jan. Expositie Deventer Foto Kring. T.m. 2 apr. brood etenk en koek happen. Openingstijden musea: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55, tel. 1 45 56 Speelgoed, kostuums en kostuum poppen. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenberg straat 9, tel. 1 97 39 Mechanisch speelgoed uit de col lectie Stekelenburg. CHEZ ANTOINETTE, Rogge straat 12, tel. 1 66 30 Grafiektekeningen van Theodoor. Geopend: di. t.m. zo. 21-3 u. KUNSTUITLEEN, Grote Poot 19, tel. 118 48 Geopend: di. t.m. vr. 14-18/do. ook 19-21. DE HORST, Kerkstraat 5 Za. 24 december 12.30-17 Ruilbeurs voor verzamelaars. Winkelavonden voor kerstmis: woensdag 21 t.m vrijdag 23 de cember 19-21 u. WIJKCENTRUM DE SCHALM, Dreef 1 tel. 1 81 30 Vrijdag 23 december 20 u. Kerstbingo-avond. Za. 24 december 14-17 u. Ruilbeurs voor verzamelaars. VROUWENCAFÉ, Menstraat 2 do. 22 december vanaf20.30 u. gezellige muziekavond. JAZZCAFÉ, Menstraat 2, tel. 1 16 37 vrij. 23 december vanaf 20.30 u. met Hawkes quartet. DE REBEL, Hallenstraat 17, tel. 1 16 34 ma. 26 december filmdag 14-18 u. korte films: The beauty; Het oponthoud; Brainwash; De ge lijkenis; Joy-riding; Een winterlief- de; De Stuiter; Liefde op sterk wa ter. 20 u. Hoofdfilm een film van Andy Warhol. Toegang middag voorstelling gratis; hoofdfilm f3,-. SCHOOLVOLLEYBALTOERNOOI „ISALA" '•o. 28. do. 29 december 8-22 u. in de 8porthal, Rubens straat. DEVENTER - Binnen twee jaar zullen het Sint Geertruiden Gasthuis of Ziekenhuis en het Sint Jozef Ziekenhuis, beide te Deventer, dermate nauw met elkaar samenwerken, dat er zowel op medisch als economisch terrein sprake zal zijn van een eenheid. Ook waar het de benadering en de verzorging van de patiënten betreft zal er sprake zijn van gezamenlijke aanpak. De ziekenhuizen gaan op in een gemeenschappelijke stichting, waarvan het bestuur de zeggenschap krijgt over het reilen en zeilen in de beide ziekenhuizen. Het plan om tot een volledige integratie van de beide ziekenhuizen te komen is neergelgd in een intentieverklaring van de beide ziekenhuisbesturen. De medische staven, de ondernemingsraden en de hoofden van diensten van de beide instellingen zijn op de hoogte gebracht van de bedoelingen van de beide besturen. Hoewel de twee ziekenhuizen binnen enkele jaren medisch, economisch en qua patiëntenzorg (pastorale, psychologische en maatschappelijke zorg en individu-gerichte benadering) een eenheid zullen zijn, blijven ze elk hun huidige levensbeschouwelijke eigenheid behouden. Borg daar voor staat, dat elk der ziekenhuizen afzonderlijk belast blijft met het personeelsbeleid en de organisatie van de patiënt-gerichte diensten. Aan de nu opgestelde intentieverklaring van de twee ziekenhuisbestu ren zijn enkele jaren van overleg voorafgegaan, eerst verkennend, later gericht. Uitgangspunt was de vraag of in gezamenlijkheid beter dan thans kan worden bijgedragen aan de ontwikkeling van de ziekenzorg in de regio Deventer.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15